Top Banner
Honlap: www.balaicza.hu Dr. Balaicza Erika E-mail: [email protected] Tel: 00-36-20-588-28-10 A HÓNAP TIPPJE
3

A hónap tippje

Mar 26, 2016

Download

Documents

Lajos Szanto

szerző: dr. Balaicza Erika Minden jog fenntartva.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: A hónap tippje

Honlap: www.balaicza.hu Dr. Balaicza Erika E-mail: [email protected] Tel: 00-36-20-588-28-10

A HÓNAP TIPPJE

Page 2: A hónap tippje

Honlap: www.balaicza.hu Dr. Balaicza Erika E-mail: [email protected] Tel: 00-36-20-588-28-10

Tippek légcsőhurutra és köhögésre

Amennyiben a vírusoknak sikerül megtelepedniük a hörgôk nyálkahártyáján, hamar kialakul a nyálkahártya lokális gyulladása. Megduzzad, sárgás-zöldes, nyúlós váladékot termel, mely összeragasztja a csillószőröket. Ugyanakkor a gyulladás a hörgőgörcshöz is vezet, ami főként gyerekeknél könnyen légszomjhoz vezethet. A slejm feloldására a pácienseknek naponta -2,5 liter teát kell inniuk. Segítik ezt a hatást a borostyánlevél (nyákoldó), az eukaliptusz (szintén nyákoldó, stimulálja a csillószőröket) és a kakukkfű (görcsoldó) kivonatok. A grépfrútmag kivonata természetes antibiotikumként megakadályozza a csírák szaporodását. Szintén jótékony hatásúak a mellkas borogatások és a gőzfürdők.

Page 3: A hónap tippje

Honlap: www.balaicza.hu Dr. Balaicza Erika E-mail: [email protected] Tel: 00-36-20-588-28-10

Szirup, spray vagy tabletta – mi a legjobb? A köhögés elleni szirup hatékony, akár a torokból, akár a hörgőkből jön a köhögés. Köhögési inger esetén a szopogatós tabletták az ideálisak, mert a hatóanyag így marad legtovább az érintett helyen. Mikor van értelme a köhögéscsillapítóknak? Amennyiben a köhögés túlságosan hevessé válik, károsítja a nyálkahártyát, és nem hagyja aludni a pácienst, érdemes úgynevezett köhögéscsillapítót szedni. Mivel azonban ezek a szerek megakadályozzák a nyák felköhögését, nem szabad őket nyákoldókkal együtt bevenni. Az a legjobb, ha napközben nyákoldót, este pedig köhögés csillapítót alkalmazunk. Mikor van szükség antibiotikumra? Mivel a bronchitis kiváltó oka 90-95 százalékban vírus, az antibiotikumos kezelésnek nincs értelme. Csak akkor ír fel az orvos antibiotikumot, ha az eredetileg vírusfertőzéshez még egy bakteriális fertőzés is társul (ilyenkor beszélünk felülfertőződésről). Hogyan előzhető meg a bronchitis? A felsőtest hideg vízzel való lezuhanyozása (Kneipp módszer) felére csökkenti a fertőzések számát, az állóképességi sport csökkenti a lélegzetvételek számát – ez kíméli a tüdőt. Ha ezen kívül a lakásban gondoskodunk a magas páratartalomról, tényleg mindent megtettünk a hörgők egészségéért! Érdemes kúraszerűen immunerősítő teát inni, pl. lapacho kéregből, macskakarom kapszulát, grépfrútmagcseppet, noni és shii take gomba kapszulát szedni. Fontos a légzőtorna és a rendszeres relaxáció is. No és persze nem szabad dohányozni, dohányosok között sokáig vagy rendszeresen tartózkodni. A légkondicionálás és a gyakori vagy hosszabb ideig tartó repülőút is kedvez a bronchitisnek.