Top Banner
10

5. JANAF-ova međunarodna energetsko–naftna konferencija 3 · 2020. 5. 19. · Darko Horvat, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, dr.sc. Mario Banožić, ministar državne

Jan 18, 2021

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: 5. JANAF-ova međunarodna energetsko–naftna konferencija 3 · 2020. 5. 19. · Darko Horvat, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, dr.sc. Mario Banožić, ministar državne
Page 2: 5. JANAF-ova međunarodna energetsko–naftna konferencija 3 · 2020. 5. 19. · Darko Horvat, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, dr.sc. Mario Banožić, ministar državne

Energija u 21. stoljeću

JANAF d.d. obilježio je 45 godina postojanja i 40 godina rada tradicionalnom 5. među-narodnom energetsko–naftnom konferen-cijom pod nazivom ”Energija u 21. stoljeću”, koja je održana u utorak, 3. prosinca 2019., u Zagrebu, pod pokroviteljstvom Predsjed-nice Republike Hrvatske. Na konferenciji se okupilo više od 200 domaćih i inozemnih ekonomskih, energetskih i naftnih struč-njaka te predstavnika energetskih kompa-nija, akademske zajednice, konzultantskih kuća i bankarskog sektora, kao i JANAF-ovih poslovnih partnera.

Ovogodišnju jubilarnu konferenciju otvorio je izaslanik Predsjednice Republike Hrvatske i izaslanik Predsjed-nika Vlade RH dr.sc. Tomislav Ćorić, ministar zaštite okoliša i energetike, a okupljenima su se obratili i mr.sc. Darko Horvat, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, dr.sc. Mario Banožić, ministar državne imovine, Nikolaj Petrovič Tokarev, predsjednik Uprave Tran-snefta i Jaroslav Kocian, predsjednik Upravnog odbora Međunarodnog udruženja naftnih transportera (IAOT), ujedno i predsjednik Uprave češkog naftovoda MERO.

Predsjednik Uprave JANAF-a dr.sc. Dragan Kovačević osvrnuo se u svom pozdravnom govoru na rast i razvoj JANAF-a tijekom 45 godina postojanja te je zahvalio svima koji su u četiri desetljeća rada JANAF-a utkali svoj rad, znanje i iskustva kako bi kompanija rasla i postala nezaobilazni energetski faktor i izvan granica Europske unije i ovog dijela Europe. ”Odgovornim upravljanjem kompanijom, proaktivnim djelovanjem na tržištu nafte i naftnih derivata, izvoznom orijentiranošću te investicijama postigli smo kontinuirani rast i ostva-rivanje iznimnih poslovnim rezultata. Takvi rezultati također ne bi bili mogući bez kontinuiranog ulaganja u zaposlenike te stvaranja radnog okruženja koje našim zaposlenicima jamči sigurnost, kao i balans između privatnoga i poslovnog života”, istaknuo je dr.sc. Kovačević.

”JANAF je proteklih 45 godina jedan od ključnih igra-ča na energetskom tržištu i njegova uloga, kao i ulo-ga Plinacra u području plinske infrastrukture i tran-sporta, čini Hrvatsku energetski sigurnom zemljom”, kazao je ministar dr.sc. Ćorić, napomenuvši da JANAF-ova uloga u naftnom i energetskom sektoru iz godine u godi-nu jača, što pokazuju i rezultati te kompanije. Istaknuo je kako Hrvatska u energetskoj strategiji do 2030., odnosno 2050. ide u smjeru afirmacije obnovljivih izvora energije, no neovisno o tome, u tranzicijskom razdoblju uloga nafte i plina neće se značajnije umanjiti.

”Upravo zbog toga je potrebno Hrvatsku svakim da-nom učiniti što manje energetski ovisnom i u kontek-stu dobavnih pravaca, a tu JANAF igra važnu ulogu, ali i u kontekstu proizvodnje, gdje veseli činjenica da će se hrvatske rezerve proizvodnje u idućem raz-doblju po pitanju ugljikovodika povećavati”, rekao je ministar dr.sc. Ćorić. Kazao je i da Hrvatska poduzima sve mjere i korake kako do poremećaja u opskrbi ne bi došlo te kako su ciljevi jasni - važnost i jačanje opskrbnih pravaca uz revitalizaciju domaće proizvodnje, ali i aktivaciju novih energetskih resursa.

”Energija je faktor koji će najviše utjecati na oblikova-nje društva u 21. stoljeću, stoga promišljanje države treba biti strateško, okrenuto prema budućnosti, uz uvažavanje zakonitosti tržišta. U sljedećoj četvrtini stoljeća nafta i plin će i dalje biti potrebni kako bi se zadovoljila svjetska potražnja za energijom, no taj će rast biti popraćen rastom udjela obnovljivih izvora energije. Upravo će naftne kompanije u energetskoj tranziciji sve više postajati energetske kompanije te će sve više uključivati obnovljive izvore energije u svoj portfelj”, istaknuo je ministar dr.sc. Tomislav Ćorić otvara-jući konferenciju.

2

Page 3: 5. JANAF-ova međunarodna energetsko–naftna konferencija 3 · 2020. 5. 19. · Darko Horvat, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, dr.sc. Mario Banožić, ministar državne

Obraćajući se okupljenima na konferenciji, ministar mr.sc. Darko Horvat čestitao je JANAF-u 45 godina postojanja i 40 godina rada te je istaknuo važnost ovakvih okupljanja na kojima se razmjenjuju mišljenja i iskustva. Obzirom da je energetika važan segment hrvatskog gospodarstva, na-glasio je kako je JANAF kičma ne samo energetskog, nego cjelokupnog gospodarskog sustava, koji ima važnu ulogu u novom srednjoročnom investicijskom ciklusu, a time i uku-pnom gospodarskom rastu. Smatra da ako postoji kriza u Hrvatskoj, onda je to kriza menadžmenta i loših poslovnih odluka, no, po njemu, ”upravo je JANAF dokaz da se kompanije u Hrvatskoj mogu voditi dobro, profitabil-no i da mogu biti ključni igrači i u regiji i šire”. Osvrćući se na JANAF-ov rad, ministar mr.sc. Horvat je rekao: ”JA-NAF je važna energetska tvrtka u Republici Hrvatskoj koja se pozicionirala kao važan čimbenik energetskog sektora Europske unije te je svojim investicijskim ci-klusima generator hrvatskog gospodarstva, a svojom infrastrukturom osigurava stabilnost i sigurnost op-skrbe naftom i naftnim derivatima.”

Pozdravljajući okupljene, ministar dr. sc. Mario Banožić je naglasio: ”Prema analizama Ministarstva državne imovine JANAF je izrazito likvidna kompanija koja po vrijednosti imovine kojom raspolaže i prihodima koje ostvaruje ima značajan utjecaj na hrvatsku eko-nomiju, ostvarenje javnih ciljeva, prihode državnog proračuna kao i investicije. Država kao vlasnik, u sklo-pu svojih ovlasti i nadalje će nadzirati rad i rezultate JANAF-a te će podržavati investicije koje će doprini-jeti daljnjem rastu i razvoju društva stoga kao pred-stavnici vlasnika pozdravljamo sve daljnje aktivnosti Uprave, Nadzornog odbora i Skupštine u ostvarenju navedenih ciljeva.”

Čestitke JANAF-u u uvodnom dijelu konferencije uputili su i predsjednik Uprave Transnefta Nikolaj Tokarev i predsjednik Upravnog odbora IAOT-a Jaroslav Kocian, pozdravivši pridruživanje JANAF-a Međunarodnom udru-ženju naftnih transportera početkom ove godine. Pred-sjednik Uprave Transnefta Tokarev posebno je naglasio veliki iskorak u razvoju naftovodnog sustava JANAF-a, kao i napredak u suradnji Transnefta i JANAF-a na različitim područjima.Predsjednik Upravnog odbora IAOT-a Kocian istaknuo je kako je glavni cilj udruženja suradnja i razvoj djelatnosti transporta i skladištenja nafte i naftnih derivata na među-narodnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini.

5. JANAF-ova međunarodna energetsko–naftna konferencija 3

Page 4: 5. JANAF-ova međunarodna energetsko–naftna konferencija 3 · 2020. 5. 19. · Darko Horvat, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, dr.sc. Mario Banožić, ministar državne

Energija u 21. stoljeću

Dr.sc. Dragan Kovačević iz JANAF-a u svom je izlaganju na početku radnog dijela konferencije predstavio značaj energetskog sektora u gospodarstvu Europe, s posebnim osvrtom na srednju i jugoistočnu Europu. Istaknuo je da JANAF iz godine u godinu postiže rekordne poslovne re-zultate. U zadnjih pet godina, naveo je, kompanija je bila jedan od najvećih investitora u Hrvatskoj, uključujući i javni i privatni sektor. ”Naše investicije premašile su 2,5 milijardi kuna, što je rezultiralo time da smo jedna od najučinkovitijih kompanija i pokazatelj smo da između državnog i privatnog vlasništva ne postoji razlika, već je bitno upravljanje”, rekao je Kovačević, napominjući da su kompaniju reorganizirali, redizajnirali i pretvorili je u kompaniju koja nije više samo transportna, već mala naftna kompanija. U idućem razdoblju, najavio je, JANAF će se posvetiti investicijskim projektima vezanim za sigurnost opskrbe država regije naftnim derivatima, zbog čega će se morati pokrenuti novi investicijski ciklus. Priori-tetne aktivnosti, kako je kazao Kovačević, bit će usmjerene u daljnju modernizaciju i digitalizaciju sustava te poboljša-nje energetske učinkovitosti.

Sandor Fasimon, predsjednik Uprave INA-e, izložio je strateške smjernice razvoja INA-e u nadolazećem razdo-blju. Naglasio je kako je INA-u, unatoč izazovnom okru-ženju, postigla rast i razvoj u više poslovnih segmenata – proizvodnji nafte i plina, preradi nafte i razvoju malo-prodajne mreže - zahvaljujući značajnim investicijama. Očekuje da će u narednim godinama rasti udio obnovlji-vih izvora u ukupnoj potrošnji primarne energije, ali i da će tekuća goriva još duže vrijeme imati značajnu ulogu u globalnom energetskom miksu.

INA će se nastaviti razvijati u svojim tradicionalnim dje-latnostima, ali joj predstoji snažan iskorak u diverzifikaciju poslovanja u alternativna goriva, proizvodnju električne i geotermalne energije, elektromobilnost, proizvodnju umjetnih gnojiva i zahvaćanje i skladištenje ugljika. To će postići kroz organski rast, ali i kroz preuzimanja drugih kompanija te zajedničke poduhvate. INA će u sljedećih pet godina investirati 17 milijardi kuna, pri čemu bi se 25% uložilo u Rafineriju Rijeka, oko milijardu kuna u benzinske crpke, a 10% u nove poslove. No, od tih novih ulaganja INA očekuje dodatne prihode od 20 milijardi kuna.

Na prvom okruglom stolu pod nazivom”Energetski sektor i naftne kompanije - sadaš-njost i budućnost” sudjelovali su Andrej Tučnin (NIS), Marino Velan (Vitol), Csaba Zsoter (MOL), Miha Kirn (Petrol), Dragan Letica (INA), Ivana Ivančić (PPD) iBruno Šarić (JANAF).

Sudionici okruglog stola raspravljali su o aktualnoj situaciji na naftnom tržištu, faktorima utjecaja na volatilne cijene nafte, procjenama kretanja naftnog tržišta u sljedećih 10 i 30 godina, najvećim izazovima u poslovanju njihovih naf-tnih kompanija te stupnju diverzifikacije u obnovljive izvore energije, petrokemijsku industriju i elektromobilnost koje su posljednjih godina dostigle njihove naftne kompanije.

4

Page 5: 5. JANAF-ova međunarodna energetsko–naftna konferencija 3 · 2020. 5. 19. · Darko Horvat, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, dr.sc. Mario Banožić, ministar državne

Eugene Lindell iz JBC Energy-a dao je opsežan i detaljan pregled turbulencija i trendova na europskom naftno-energetskom tržištu. Naglasio je kako svjetsko naftno tržište karakterizira OPEC-ovo smanjenje proizvodnje te smanjena ponuda teške nafte, što nadoknađuje poveća-na proizvodnja nafte iz škriljca u Sjedinjenim Američkim Državama, dok na terminskim tržištima nafte vlada backwardation (niže cijene nafte u ugovorima s kasnijim dospijećima).

Rafinerijsko tržište definiraju povećanje kapaciteta prera-de za 1,5 milijun barela dnevno (najviše u Aziji), slab rast potražnje i tranzicija prema IMO pravilima u brodskom prometu, dok je petrokemijski sektor upravo ušao u fazu hiperprodukcije. Očekuje se da će se vrhunac potražnje do-goditi prije 2030. te se integrirane naftne kompanije treba-ju orijentirati prema optimiziranju operacija, naročito u na-bavi i preradi, zbog maksimiziranja kratkoročnih cjenovnih signala, jer tako mogu najbolje poboljšati profitabilnost.

Na drugom okrugom stolu pod nazivom”Energetska tranzicija i uloga energetske infra-strukture” sudjelovali su Sergej Andronov (Transneft), Nebojša Lemajić (Transnafta), Ondrej Šmolik (MERO), Alessio Lilli (TAL), Marko Ćosić (HEP), Zoltan Aldott (MOL) i Vladislav Veselica (JANAF).

U sklopu okruglog stola raspravljalo se o aktualnoj tržišnoj poziciji naftovodnih kompanija i njihovim perspektivama, očekivanim trendovima transportiranih količina naftovo-dima, iskustvima kompanija u razvoju skladištenja nafte i naftnih derivata, mogućim promjenama u pravcima uvoza nafte i krajnjim odredištima na europskom i mediteran-skom tržištu te prilagođavanju kompanija politici i mjera-ma unapređenja klime. Naftovodna kompanija Transneft, koja ima najveću mrežu naftovoda u svijetu, spremna je povećati isporuke nafte Europi, ako za to postoji interes tržišta u EU, istaknuo je Sergej Andronov, potpredsjednik Transnefta.

Naglasio je kako je izazov za ovaj dio naftnog sektora u osiguravanju stabilnosti i sigurnosti opskrbe. Naftovodi su maksimalno energetski učinkoviti, istaknuli su ključni stručnjaci sektora, ali ulaganje u razvoj novih tehnologija i novih standarda ipak nudi priliku za daljnje unapređenje.

5. JANAF-ovu međunarodnu energetsko-naftnu konferenciju zatvorio je dr.sc. Dragan Kovačević, predsjednik Uprave JANAF-a, zahvaljujući svima nazočnima na sudjelovanju.

5. JANAF-ova međunarodna energetsko–naftna konferencija 5

Page 6: 5. JANAF-ova međunarodna energetsko–naftna konferencija 3 · 2020. 5. 19. · Darko Horvat, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, dr.sc. Mario Banožić, ministar državne

Pozdravni govor dr. sc. Dragana Kovačevića, predsjednika Uprave JANAF-a

Poštovani ministre dr.sc. Tomislave Ćoriću,

poštovani ministre gospodine Darko Horvat,

poštovani ministre gospodine Mario Banožiću,

državni tajnici, pomoćniče ministra i svi vladini dužnosnici,

poštovani saborski zastupnici i svi državni dužnosnici,

poštovani predsjednici i predstavnici uprava kompanijakoje sudjeluju na konferenciji,

poštovani veleposlanici i predstavnici diplomatskog zbora,

poštovani predstavnici znanstvenih i stručnih institucija,

poštovani predstavnici medija,

poštovani sudionici konferencije,

želim vam svima dobrodošlicu na ovogodišnju konferenciju te svečano i radno obilježavanje 45. obljetnice JANAF-a.

Dozvolite mi da se u svom pozdravnom govoru osvr-nem na JANAF-ovu prošlost, a posebno na buduć-nost.

Prije 45 godina kada je započela gradnja naftovoda s ter-minalima bilo je doba poleta i rasta kako naftnog sektora, tako i petrokemijske i kemijske industrije, a isto tako i grad-nje elektrana, i uopće dinamičnog razvoja gospodarstva. Potrošnja nafte je ubrzano rasla i dosezala 50% ukupne potrošnje energije. Cijena nafte bila je 10 USD po barelu, a trošilo se 40% manje nafte nego danas.

Ovom prilikom želim posebno pozdraviti tadašnjeg pred-sjednika hrvatske Vlade i doajena hrvatskog menadžmen-ta, bivšeg direktora INA-e, gospodina Petra Flekovića, koji je otvorio početak radova JANAF-a.

Međunarodni konsenzus o gradnji naftovoda bio je od izuzetnog značaja za današnjih sedam država s devet ra-finerija srednje i jugoistočne Europe: Hrvatsku, BiH, Srbiju, Sloveniju, Mađarsku, Slovačku i Češku Republiku. One su se dogovorile o najbitnijim parametrima projekta, kao što su kapaciteti, trase, terminali i sl., pa je gradnja mogla početi.

Trajala je svega četiri godine i od tada kompanija konti-nuirano pruža korisnicima sigurnu i kvalitetnu opskrbu naftom i to uglavnom iz pravca Omišlja, ali i naftovoda Družba, uz mogućnost uvoza nafte iz mnogobrojnih izvora - Bliskog istoka, Rusije, kaspijske regije, Afrike, Sjedinjenih Država itd.

Od puštanja naftovod u rad do danas transportirano je 240 milijuna tona nafte, a u luci Omišalj pretovareno je 3.070 tankera bez ijednog iznenadnog događaja. Za inozemne korisnike transportirano je 60% nafte, a 70% prihoda JA-NAF ostvaruje izvozom. To potvrđuje međunarodni karakter i značaj naftovoda, kao i izvoznu orijentiranost kompanije.

Posljednjih godina, nakon uspješne provedbe strategije diverzifikacije djelatnosti, JANAF (tj. Terminal Omišalj) po-stao je i respektabilan mediteranski centar za skladištenje nafte i derivata (Adriatic spot tržište), gdje su prisutne veli-ke inozemne naftne kompanije (Glencore, BP, Vitol, Litasco i MOL), kao i domaće kompanije i institucije (Agencija za ugljikovodike, INA, Crodux, i drugi).

Premda se danas puno govori o tranziciji, neizvjesnostima i izazovima za energetski sektor, JANAF, kao i ostala naftna poduzeća, je i kroz četiri prethodna desetljeća bio suočen s brojnim izazovima i turbulencijama. Osim kontinuiranih promjena cijena i pada potrošnje derivata posljednjih go-dina to su bile političke krize na Bliskom istoku i u država-ma jugoistočne i srednje Europa koje su uzrokovale stalne ili povremene prekide transporta za pojedine korisnike. Neke rafinerije su i zatvorene ili mijenjaju način poslovanja.

Bez obzira na sve te okolnosti, JANAF je koristio prilike i uspješno rastao i razvijao se uz brojne i strateški važne nadogradnje sustava. Uspješnom vođenju kompanije doprinosi i dugogodišnja primjena međunarodnih stan-darda - sustava upravljanja kvalitetom, zaštitom okoliša, upravljanja energijom i dr. Isto tako, društveno odgovor-nim poslovanjem i brojnim aktivnostima želimo pokazati da je JANAF poslovni subjekt hrvatskog gospodarstva koji doprinosi dobrobiti društva i zaštiti okoliša, a posebno u lokalnim zajednicama u kojima Društvo posluje.

Posebno ističemo napredak i dostignuća u području skla-dištenja i trgovine nafte i naftnih derivata od kojeg danas ostvarujemo 40% prihoda. Posljednjih 6 godina povećani su kapaciteti za više od dvostruko za skladištenja nafte i derivata.

Tijekom posljednjih 6 godina, JANAF je investirao 2,5 mili-jarde kuna, u što su uključeni i suvremeni sustavi sigurnosti i zaštite okoliša, materijalnih dobara i ljudi.

Dinamična i kontinuirana ulaganja omogućila su poslove za brojne domaće građevinske, metalo prerađivačko-strojarske, inženjering i dr. tvrtke. I one su, kao i svi naši

kupci, zaslužne za dostignuća tvrtke. Zahvaljujući razvoju skladištenja, ali i rastu transporta nafte koji je prošle godine ostvario rekordne količine u posljednjih 27 godina, JANAF iz godine u godine sve bolje posluje uz stalni rast prihoda i dobiti. To je ujedno i pokretač novog investicijskog vala koji će obilježiti tranzicijsko razdoblje kompanije u sljedećem srednjoročnom razdoblju.

Imamo optimistička očekivanja da će politika sigurnosti opskrbe energijom EU i optimalno iskorištavanje izgra-đenih objekata Projekta od zajedničkog interesa EU Naf-tovodi JANAF- Adria (investitori su bili MOL, Transpetrol i JANAF) djelovati pozitivno na rast transporta nafte. Isti učinak očekujemo i od provedbe strategije razvoja naših partnera/kupaca koji moderniziraju rafinerije, koji su kupili velika naftna polja i naftovod u kaspijskoj regiji, i koji grade petrokemijska postrojenja. To će sve zajedno povećati nji-hovu potrošnju nafte, odnosno preradu nafte i potražnju za transportom i skladištenjem. Zbog sve strožih zahtjeva zaštite okoliša i sigurnosti, naše prioritetne aktivnosti bit će usmjerene na daljnju modernizaciju, posebno digitalizaciju sustava te poboljšanje energetske učinkovitosti, kao i upo-trebu obnovljivih izvora.

U tome ćemo, kao i dosad, surađivati i s domaćim i me-đunarodnim stručnim udrugama. Jedna od njih je Među-narodno udruženje naftnih transportera (IAOT) čija smo članica postali nedavno i na tome zahvaljujem predsjed-niku Udruženja Jaroslavu Kocianu, a posebno zahvaljujem našem dragom prijatelju i partneru gospodinu Nikolaju Petroviču Tokarevu, na čiju smo inicijativu i pozvani pridru-žiti se Udruženju.

Vodeći se primjerom najvećih naftnih kompanija, JANAF sagledava daljnji razvoj i kroz nove projekte koji će doprini-jeti ostvarenju klimatsko-energetskih ciljeva i dekarboni-zaciji energetskog sektora.

Za uspjehe JANAF-a zaslužan je predan i učinkovit rad zaposlenika i strateško-razvojno upravljanje Društvom. A sve to postigli smo u odličnoj suradnji s našim vlasnicima, kupcima, izvođačima investicija, obrazovnim i znanstve-nim institucijama. Ovom prigodom zahvaljujem, u ime Uprave, svima i pozivamo vas na daljnju suradnju, dogovor i realizaciju novih projekata, na korist svih nas.

Hvala vam od srca na dolasku na ovogodišnju konferenciju i želim vam ugodan boravak u preli-jepom adventskom Zagrebu. n

JANAF je u proteklih 45 godinatransportirao 240 milijuna tona nafte,a u luci Omišalj pretovareno je 3.070 tankerabez ijednog iznenadnog događaja

6

Page 7: 5. JANAF-ova međunarodna energetsko–naftna konferencija 3 · 2020. 5. 19. · Darko Horvat, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, dr.sc. Mario Banožić, ministar državne

dr. sc. Dragan Kovačević,predsjednik Uprave JANAF-a

Page 8: 5. JANAF-ova međunarodna energetsko–naftna konferencija 3 · 2020. 5. 19. · Darko Horvat, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, dr.sc. Mario Banožić, ministar državne

Čestitke JANAF-u na 45. obljetnici i ulasku u članstvo Međunarodnog udruženja naftnih transportera (IAOT), čvrstog i stabilnog mosta između istočne i zapadne Eu-rope

Poštovani

gospodine ministre Horvat,

gospodine ministre Ćorić,

gospodine predsjedniče Tokarev,

gospodine predsjedniče Kovačević,

Poštovani i uvaženi gosti,

zahvaljujem na ljubaznom pozivu i mogućnosti da vam se obra-tim u ime Međunarodnog udruženja naftnih transportera (IAOT). Dozvolite mi da, kao predsjednik Udruženja, čestitam Jadranskom naftovodu 45. obljetnicu. Posebna je prilika da još jednom česti-tam kompaniji JANAF što je postao novi član našeg Udruženja na sjednici Upravnog odbora održanoj 25. rujna 2019. u Almatyu, Kazahstan.

Na samom početku, dozvolite mi da predstavim osnovne infor-macije o našem Udruženju. Udruženje je osnovano krajem 2013. u Pragu, a jedini osnivač bila je češka kompanija MERO. Međutim, Udruženje je započelo sa stvarnim radom tek početkom 2015. kada mu se, u prvom valu, pridružio ruski Transneft i slovački Transpetrol.

Godine 2015. članovima Udruženja postaju JSC Gomeltransneft Druzhba iz Bjelorusije, MOL Grupa iz Mađarske, KazTransOil iz Ka-zahstana i Caspian Pipeline Consortium (CPC) iz kaspijske regije. Udruženju se 2016. priključila Kineska nacionalna naftna korpo-racija (CNPC), a 2017. ukrajinska JSC Uktransnafta. A, naposljetku, ove godine i hrvatski JANAF d.d. Do danas, Udruženje je raslo i napredovalo uz vašu potporu.

Intenzivna suradnja među svim članovima Udruženja ostvaruje se već dulje od pet godina, uz otvoreni dijalog, razmjenu strateških informacija i dijeljenje vrijednih iskustava. Zadovoljstvo mi je vi-djeti da su svi članovi Udruženja primjer upravljanja naftovodima kao modernim sustavima za transport i skladištenje sirove nafte i naftnih derivata.

Glavni cilj Udruženja je aktivni i sveobuhvatni razvoj područja transporta i skladištenja nafte i naftnih derivata na međunarod-noj, regionalnoj i nacionalnoj razini. Između ostaloga, to obuhvaća praćenje cjelokupne industrije, uključujući uvođenje smjernica u tom području, zastupanje interesa članova organizacije u odno-su prema ključnim institucijama i promicanje pozitivnog imidža transporta i skladištenja nafte i naftnih derivata. Udruženje svake godine organizira dvije sjednice Upravnog odbora, upravljačkog tijela, tzv. glavnu skupštinu. Glavna skupština održava se u različi-tim zemljama, a svaki puta domaćin je jedan od njegovih članova. Prva sjednica održana je u Moskvi 2015., a uslijedile su sjednice u Bratislavi, Budimpešti, Minsku, Astani, Pragu, Pekingu, Saint Peter-

burgu i Almatyu. Zaista je impresivan broj gradova koje smo imali čast posjetiti i u kojima su nas ugostili članovi našeg Udruženja. Uz to, u sklopu Udruženja vrlo aktivno djeluju četiri stalne struč-ne skupine (SSS): skupina za energetsku učinkovitost, skupina za zalihe, skupina za pravna pitanja i novoosnovana skupina za učin-kovit, pouzdan i siguran rad magistralnih cjevovoda, s naglaskom na održavanje i sanaciju. Stalne stručne skupine pružaju izvrsnu i pravovremenu priliku za raspravu o cjevovodnom transportu nafte i naftnih derivata na različitim razinama. To nam omogućuje raz-mjenu iskustava i najboljih praksa, kao i terenske posjete industrij-skim postrojenjima.

A to nije sve. Udruženje je isto tako aktivno u javnom području. Sudjelovali smo na izložbi u Hannoveru te zajedno s našim medij-skim partnerom, Argus Media Grupom, bili domaćini konferencije pod nazivom Argus Oil Pipeline Systems 2018 u Pragu i sudjelovali na Međunarodnoj naftnoj izložbi (ADIPEC) u Abu Dhabiju, kao i na 14. konferenciji o cjevovodnoj tehnologiji (Pipeline Technology Conference - PTC) u Berlinu. KazTransOil u suradnji s Udruženjem organizirao je natječaj pod nazivom “Najbolji u profesiji” . To je dokaz da smo zajedno, ujedinjeni kao Udruženje, puno vidljiviji i da se naš glas čuje.

Dame i gospodo, nakon ovog osvrta na ključne smjernice razvoja i isticanja nekoliko aktivnosti, želio bih podijeliti s vama razmišljanja o smjeru kojim naše Udruženje ide u 21. stoljeću. Kakvo želimo da Udruženje bude u nadolazećem desetljeću?

Nedvojbeno je da članovi našeg Udruženja djeluju u širokoj euroa-zijskoj regiji i Kini. Želio bih iskreno zahvaliti svim članovima Udru-ženja što dijele znanje i iskustvo o tome kako koristiti inovativne tehnologije kako bi se naši cjevovodi održavali u najboljem stanju s ciljem osiguranja sigurnosti transporta u područjima kao što su za-štita okoliša ili kibernetička obrana. Ove nove tehnologije također nam pomažu ostvariti energetske uštede.

Sjedište Udruženja nalazi se u srcu Europe, u prekrasnom Pragu te moramo stvoriti i iskoristiti prednost ove strateške lokacije. Čvrsto vjerujem da će u godinama koje dolaze Udruženje igrati još važniju ulogu kao čvrst i stabilan most između istočne i zapadne Europe, time što će svima biti transparentan i pouzdan partner. A Hrvat-ska, kao članica Europske unije, igra veoma važnu ulogu u cijelom procesu.

Također je važno napomenuti da će se suradnja unutar našeg Udruženja intenzivirati na području korištenja pametnih tehnolo-gija koje su sigurne za okoliš, pouzdane i odgovorne. Ne možemo zaboraviti da nam je naš planet Zemlja samo posuđen od naše dje-ce i trebamo ga predati budućim generacijama u najboljem stanju.

Dame i gospodo, želim vam uspješne razgovore, razmijenu najbo-ljih praksi i izgradnju novih odnosa.

Dragi JANAF, dobrodošao u naše Udruženje!

Hvala na pažnji.

Pozdravni govor Jaroslava Kociana, predsjednika Upravnog odbora Međunarodnog udruženja naftnih transportera (IAOT) i predsjednika Uprave MERO-a

8

Page 9: 5. JANAF-ova međunarodna energetsko–naftna konferencija 3 · 2020. 5. 19. · Darko Horvat, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, dr.sc. Mario Banožić, ministar državne

Jaroslav Kocian,predsjednik Upravnog odbora Međunarodnog udruženja naftnih transportera (IAOT)

i predsjednik Uprave MERO-a

Page 10: 5. JANAF-ova međunarodna energetsko–naftna konferencija 3 · 2020. 5. 19. · Darko Horvat, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, dr.sc. Mario Banožić, ministar državne

Pozdravni govor Nikolaja Petroviča Tokareva, predsjednika Uprave Transnefta

Suradnja između Transnefta i JANAF-a aktivno se provodi na brojnim područjima, a ističe se razmjena iskustava u razvoju naftnih terminala

Poštovani gospodine Kovačeviću, poštovani prijatelji i kolege,

u ime Transnefta neizmjerno mi je drago pozdraviti vas na ovogodišnjoj JANAF-ovoj konfe-renciji u Zagrebu.

Ove godine naš susret protječe u posebno prazničnom ozračju budući da JANAF slavi tri važne obljetnice - 45 godina od osnutka kompanije, prije 40 godina pušten je u rad cjevovodni sustav JANAF-a te je prije 5 godina održana prva međunarodna konferencija u Zagrebu.

Naravno, tu se ne radi samo o vremenskim okvirima, već i o stvarnim dostignućima.

U svojoj povijesti JANAF je puno pridonio razvoju Hrvatske, kao i razvoju sveeuropskog sustava opskrbe energijom. Pri tome se naše hrvatske kolege ne zaustavljaju samo na tome – JANAF nastavlja rasti i razvijati se uz jasnu viziju poslovanja. U posljednjih nekoliko godina kompanija je gotovo udvostručila svoje skladišne kapacitete za naftu i naftne derivate te planira daljnji razvoj vezan uz povećanje skladišnih kapaciteta.

Iskreno se veselimo uspjesima naših partnera.

Suradnja između Transnefta i JANAF-a aktivno se razvija na različitim područjima.

Koristeći prigodu, želim zahvaliti kolegama u JANAF-u i osobno gospodinu Kovačeviću na suradnji i prijateljskom raspoloženju, koje osjećamo tijekom svih naših dosadašnjih susreta i događaja.

Transneft već treći put sudjeluje na JANAF-ovoj konferenciji u Zagrebu, a uspostavljena je i raz-mjena iskustva na stručnom planu.

U listopadu 2018. godine naši su stručnjaci bili u radnom posjetu terminalima Omišalj i Žitnjak, a ove su godine dva puta bile kod nas hrvatske kolege - u svibnju je izaslanstvo JANAF-a posje-tilo Černomortransneft, a nedavno, u studenom, posjetili su Diaskan.

Želim naglasiti kako je za nas iznimno važna razmjena iskustva s kolegama iz JANAF-a vezanim uz izgradnju i održavanje spremnika, kao i ostale infrastrukture na naftnim terminalima, a pri tome imamo u vidu kako kompanija upravlja jednim od najvećih europskih terminala – Omi-šljem. Stvarno imamo što jedni od drugih naučiti i podijeliti.

JANAF je jubilarnu godinu obilježio događajem kojeg smo čekali, a koji podržavamo i pozdrav-ljamo - u rujnu ove godine u Alamatyu održan je sastanak Upravnog odbora Međunarodnog udruženja naftnih transportera (IAOT) u sklopu kojeg je JANAF primljen u članstvo Udruženja u statusu promatrača.

Na taj način su naše prijateljstvo i plodonosna suradnja podignuti na višu razinu koja otvara mogućnosti realizacije zajedničkih projekata i inicijativa. U sklopu IAOT-a poduzimaju se ak-tivnosti koje pridonose povećanju efikasnosti, sigurnosti i pouzdanosti cjevovodnih sustava, razvijaju se i primjenjuju mehanizmi koji omogućavaju poboljšanje koordinacije i suradnje u radu Udruženja. Ne sumnjam da će naša daljnja suradnja na svim područjima – i u sklopu IAOT-a, i tijekom naših susreta u Zagrebu, kao i razmjenama posjeta naših stručnjaka – polučiti željene rezultate.

Od sveg srca zahvaljujem našim partnerima iz JANAF-a, i osobno Vama, gospodine Kovačeviću, na gostoprimstvu te želim svim sudionicima konferencije uspješan i plodonosan rad, i, naravno, ugodno druženje s kolegama.

Zahvaljujem na pažnji!Nikolaj Tokarev,predsjednik Uprave Transnefta