Top Banner
№ 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 вересня 1995 року VIII «Аукціон надій»: реалізація проекту. 2–3 стор. Круглий стіл «Незалежний громадський моніторинг бюджету Львівщини: проблеми і перспективи». 4 стор. Наші студенти – переможці міжнародних конкурсів, всеукраїнських олімпіад, іменні стипендіати. 5–11 стор. …Чи є що краще, лучче в світі, Як укупі жити, Братам добрим добро певне Пожить, не ділити? Яко миро добровонне З голови честної На бороду Аароню Спадає росою І на шитії омети. Ризи дорогої; Або роси єрмонськії На святії гори Високії сіонськії Спадають і творять Добро тварям земнородним, І землі, і людям, – Отак братів благих своїх Господь не забуде, Воцариться в дому тихім, В сім'ї тій великій, І пошле їм добру долю Од віка до віка. Тарас Шевченко. Давидові псалми, Псалом 93.
20

2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

Jul 04, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

№ 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 вересня 1995 року

VIII «Аукціон надій»: реалізація проекту.2–3 стор.

Круглий стіл «Незалежний громадський моніторинг бюджету Львівщини: проблеми і перспективи».

4 стор.

Наші студенти – переможці міжнародних конкурсів, всеукраїнських олімпіад, іменні стипендіати.

5–11 стор.

…Чи є що краще, лучче в світі,Як укупі жити,Братам добрим добро певнеПожить, не ділити?Яко миро добровоннеЗ голови честноїНа бороду АаронюСпадає росоюІ на шитії омети.Ризи дорогої;Або роси єрмонськіїНа святії гориВисокії сіонськіїСпадають і творятьДобро тварям земнородним,І землі, і людям, –Отак братів благих своїхГосподь не забуде,Воцариться в дому тихім,В сім'ї тій великій,І пошле їм добру долюОд віка до віка.

Тарас Шевченко. Давидові псалми, Псалом 93.

Page 2: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

2 № 2–3 (172–173) лютий – березень 2014

наш «Аукціон надій»

УБС НБУ відкрив недільне віче

на Львівському майданіДев’ятого березня, у день народження Тараса Шевченка,

у рамках VIII Аукціону надій «Шевченко live: 200 років живого спілкування» відбувся флешмоб «Весь світ читає Шевченка». На сцені Львівського майдану, перед пам’ятником Шевченкові заспівали «Заповіт» вокальна формація «Аверс» і гурт «Ва-банк», а також студенти і викладачі Львівського інституту банківської справи. Окрім того, до акції долучився японський бандурист Чарлі Сакума, який виконав «Бандуристе, орле сизий…»

До участі в акції «Весь світ читає Шевченка» зголосилися як великі міста, так і маленькі містечка України, серед яких Львів, Новий Розділ, Кривий Ріг, Харків, Васильків, Київ, Трускавець, Дрогобич, Тернопіль тощо. Разом з тим багато українців, які проживають за кордоном чи того дня перебува-ли поза межами Батьківщини, також вийшли на площі міст, до пам’ятників Шевченка, щоб віддати шану поетові. Так, організатори отримали підтвердження з Польщі (Варшава), Великобританії (Ковентрі), Італії (Рим), Греції, Чехії, Австрії (Грац), ПАР (Кейптаун), Німеччини, Австралії (Мельбурн), Канади, США, Швеції (Стокгольм).

Згодом з отриманого матеріалу змонтують інтернаціо-нальне відео, яке символізуватиме невмирущу силу Світоча української літератури.

«Ланцюг Кобзаря» у Львові

Сьомого березня з нагоди вшанування 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка у Львові пройшла акція «Ланцюг Кобзаря», участь в якій міг узяти кожен. До цієї акції приєднався і наш виш. Кожна група намалювала плакати із зображенням Тараса Шевченка і уривками з його творів. Цей ланцюг – символ актуальності Тараса, пам’яті його творчості і єдності українців.

Після формування ланцюга на Майдані цитували Шевченка, його твори, які так точно описують теперішню ситуацію в нашій країні.

«Тримаючись з друзями за руки, знайомими чи навіть незнайомими, ми мали можливість відчути ту духовну єдність, те бажання свободи, яке єднало наш народ віками. І здавалося, що ми єдині у своїх міркуваннях, незламні в діях і непереможні. Бо зараз ми боремося, боремося за честь предків, за вірність перед землею, за волю народу», – поділилася враженнями сту-дентка Львівського інституту УБС НБУ Тетяна Галушка.

УБС НБУ – партнер виставки стародруківУ рамках проекту «Шевченко live» наш навчальний заклад

виступив партнером виставки до 200-річчя Шевченка «Там най-дете щиру правду, а ще, може, й славу» (розвиток української мови від рукописів і стародруків до Т. Шевченка і М. Шашкевича). Близько 2 600 грн використають на необхідні виставкові матеріа-ли. Виставку експонували в Музеї мистецтва давньої української книги з 11 до 20 березня, переформатований варіант буде від-критий до перегляду до кінця 2014 року. Організатор – дирекція Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького.

Page 3: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

№ 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 3

наш «Аукціон надій» Рекордну суму – понад 400 тис. грн – вдалося зібрати студентам Університету банківської справи НБУ за результатами проведення благодійних концертів і Тихого аукціону в рамках проекту VIII «Аукціон надій» «Шевченко live». Проект також уже став рекордним, порівняно з попередніми, за кількістю залучених парт-нерів і проведених заходів.

Благодійний концерт у Львові 121 тисяча 430 грн стали результа-

том першого благодійного концерту «Шевченко live: 200 років живого спілку-вання», що стартував 20 січня у приміщен-ні Львівського театру опери і балету імені Соломії Крушельницької. Кошти вдалося виручити від продажу квитків і під час лотереї.

Концерт був поділений на дві дії. Першу частину підготували силами Мо- лодіжного центру Львівського інституту за підтримки лауреата Шевченківської пре-мії, провідного актора Театру імені Марії Заньковецької Богдана Козака. Студенти виконували колядки, читали вірші Тараса Шевченка і говорили про проблеми сучас-ної України.

Цікавою «родзинкою» програми став показ мод від театру моди Львівського коледжу легкої промисловості. Під час виходу моделей глядачі дізналися про жінок, котрі мали вплив на життя і твор-чість Тараса Шевченка. Окрім того, на концерті виступили дитячі колективи «Горличка» і «Цьомочки».

Другу дію подарували глядачам актори Театру опери і балету, виконавши уривки з оперети «Віват оперета».

Захід розпочав серію концертів у міс-тах України задля збору коштів у рамках проекту VIII «Аукціон надій» «Шевченко live: 200 років живого спілкування». Організатори – студенти Університету банківської справи НБУ. Мета – привер-

нути увагу громадськості до важливого ювілею найвідомішого українця Тараса Шевченка. За виручені кошти в Моринцях відновлять паркову алею дубів і встанов-лять буккросингову шафу з українською літературою.

У рамках проекту відбулися благодій-ні культурно-мистецькі заходи: 6 люто-го у Севастопольському академічно-му російському драматичному театрі ім. А. В. Луначарського відбувся благодій-ний спектакль А. П. Чехова «Вишневий сад» – зібрано 60 тис. 836 грн; 7 лютого у Київському національному академічно-му театрі оперети пройшла спільна спеці-альна програма «Шевченко live: 200 років живого спілкування» – зібрано близько 130 тис. грн; 19 лютого у Харківському державному академічному драматич-ному театрі ім. Т. Г. Шевченка відбувся перший показ вистави «Мені однаково, чи буду…» – зібрано близько 90 тис. грн. Днями заключний концерт пройшов у Черкаській обласній філармонії, йому передували благодійні торги, що цьогоріч пройшли у форматі Тихого аукціону. На продаж було виставлено 53 лоти, що нада-ли відомі особистості та компанії. Велика частка лотів тематично пов’язана з іменем Т. Шевченка. Найдорожче продано серію робіт «НБУ очима дітей» – за 5 тис. грн.

«Як учасниця народної формації «Аверс» скажу, що задля концерту в рамках

«Аукціону надій» ми на впродовж тижня, а то й більше, день у день проводили свій вільний час на репетиціях. Грандіозність заходу вимагала від нас повної віддачі та якісного виконання пісень. Опинившись на сцені, у моїй голові пролунала думка: “О Боже, ми виступаємо в Оперному!” Я була в захваті від того, що стала частин-кою цього дійства», – розповіла Тетяна Дмитрів з групи 104-ФК.

Олена Орищин з групи 105-ФК згадує: «Не можу передати словами свої емоції від того, яка атмосфера панувала в залі, коли ти стоїш на сцені у світлі прожекторів, від-чуваєш на собі погляди глядачів, бачиш їхні щирі усмішки. Це неперевершено!!! Щоб таке відчути, потрібно хоча б раз побувати на такій великій сцені! Воно того варте!»

«Особливо в моїй пам’яті закарбували-ся ті моменти, коли виступали вокалісти, було приємно побачити знайомі облич-чя на сцені, дуже цікаво зобразили 10 коханих жінок Т. Г. Шевченка, костюми точно передавали індивідуалізм кожної з них. Але особливо я запам’ятала цікаве поєднання віршів Кобзаря із сьогоденням та із ситуацією у країні. Я повернулася додому під масою вражень», – розповіла Станіслава Запаринюк з групи 501-УП.

У ході заходу провели і благодійну лоте­рею. За оригінальні кошики – лоти лотереї вдалося виручити понад 8 тисяч гривень.

Фот

о С

. См

ирн

ова.

Page 4: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

4 № 2–3 (172–173) лютий – березень 2014

круглий стіл

Фахівці обговорили використання місцевих фінансів на Львівщині

На круглому столі «Незалежний громадський моніторинг бюджету Львівщини: проблеми і перспективи», який відбувся 20 лютого у Львівському інституті УБС НБУ, представники громадських, наукових та освітніх організацій обговорили результати моніторингу бюджетного процесу в місті Львові та малих містах Львівської області. Моніторинг провели в рамках проекту «Громадський моні-торинг місцевих бюджетів Львівської області».

Під час круглого столу обговорили основні тенденції, проблеми і недоліки бюджетного процесу Львівщини, а також можливості громадськості впливати на цей процес.

Зокрема, експерт проекту д. е. н., професор, завідувач відділу Інституту регіональних досліджень НАНУ Ірина Сторонянська зауважила, що оцінка ефек-тивності виконання бюджету залежить від сторін, яких він безпосередньо стосується, а саме: для органів контролю важливо, щоб бюджети виконувалися відповідно до запланованих показників і затвердже-них напрямів, а для громадян – важливе співвідношення обсягу витрачених коштів і отриманого від цього економічного чи соціального ефекту, тобто які результати отримає громада міста.

Причиною невиконання бюджетів Львівщини є значне завищення їхніх показників під час етапу планування бюджетного процесу. Зокрема, 2013 року з 30-ти бюджетів районів і міст 24 бюдже-ти були не виконані значною мірою через завищені показники під час їхнього плану-вання. Надмірна соціальна спрямованість видатків місцевих бюджетів практично унеможливлює здійснення інвестицій в економічний розвиток регіону, зокрема частка соціальних видатків у зведеному бюджеті області за 2013 рік становить 85,4%, а обсяг бюджетних інвестиційних

видатків – лише 152 грн на одного меш-канця Львівської області.

Експер проекту д. е. н., заступник директора ЛІБС УБС НБУ Олексій Другов як один із стратегічних напрямів розвитку бюджетної політики України запропо-нував запроваджувати світовий досвід із формування громадських бюдже-тів. Оскільки громадський бюджет – це зрозуміла форма презентації основних бюджетних документів і результатів їх упровадження, він покликаний у доступ-ній формі дати громадянам зрозуміти ключові аспекти формування, виконан-ня та контролю при виконанні бюджету.

За словами Івана Кульчицького з ГО «Агенція європейських інновацій», учас-ники круглого столу виділили основні проблеми здійснення громадського моні-торингу бюджетного процесу. Це відсут-ність відкритої статистичної інформації про формування, виконання та звітування бюджетів; низька фінансова грамотність населення і відсутність зацікавлення чи незнання можливості участі громади у бюджетному процесі; відсутність спів-праці між науково-освітніми установами, громадськими організаціями і пресою для підвищення професійності здійснен-ня аналізу ефективності використання бюджетних коштів.

«На круглому столі спільно з експерта-ми проекту сформовано основні рекомен-

дації щодо шляхів розв’язання проблем і підвищення ефективності управління фінансовими ресурсами місцевих бюдже-тів, а також пропозиції щодо підвищен-ня фінансової спроможності місцевих бюджетів щодо модернізації і реформу-вання механізмів трансфертного забезпе-чення розвитку регіонів України, удоско-налення процесів формування місцевих бюджетів на програмно-цільовій основі, щодо підвищення ефективності фінан-сування освітньої галузі, вдосконалення управління кадровим потенціалом галузі охорони здоров’я Львівської області, удо-сконалення процесів фінансування сфери охорони здоров’я, щодо поширення прак-тики громадського моніторингу місцевих бюджетів тощо», – уточняє Ігор Іванович.

Усі рекомендації та матеріали розміс-тили на блозі проекту: www.lvivbudget.blogspot.com.

Нагадаємо: проект «Громадський моніторинг місцевих бюджетів Львівської області» реалізується за підтримки Програми «Громадянське суспільство та належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження».

Мета проекту – здійснити моніто-ринг бюджетного процесу в місті Львові і малих містах Львівської області та оціни-ти ефективність використання бюджет-них ресурсів.

Проект виконує Громадська органі-зація «Агенція європейських інновацій».

Організації-партнери – Інститут ре- гіональних досліджень НАНУ, Львівський інститут банківської справи УБС НБУ (м. Київ), Львівський центр науки, інно-вацій та інформатизації.

Page 5: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

№ 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 5

наші науковці

Відкритий конкурс імені професора Веніамінова

Названо переможців XІІ відкритого конкурсу імені професора Веніамінова на кращу студентську наукову роботу з економіки, управління та інфор-матики в економічній сфері (Росія, Санкт-Петербург). Із 37-ми надісла-них робіт студентів Університету банківської справи НБУ 19 отримали дипломи (п’ять перших місць, чотири других місця, 11 третіх місць) і дві – грамоти.

Із семи надісланих робіт студентів Львівського інституту УБС НБУ п’ять отримали дипломи (два перших місця, одне друге і два третіх місця). Дипломи I ступеня здобули Марта Корень, студент-ка третього курсу (наукові керівники – Т. І. Хомуляк, Ю. М. Козловський), за роботу «Estimating the dependence of financial results from accounting methods and definitions of exchange difference»; Юлія Кобинець, студентка четвертого курсу (науковий керівник – О. О. Шевчук, М. М. Квасній), за роботу «Еквівалент вартості людського життя: економічна оцінка і перспективи вико-ристання в Україні».

Метою дослідження Юлії Кобинець є проведення аналізу існуючих спосо-бів оцінки вартості життя і підготовка рекомендацій з подальшої розробки нових та імплементації вже відомих методів в Україні. Студентка перекона-

на, що умовно можна вважати, що най-ціннішим є життя людини у віці 42–47 років, коли особа вже має вищу освіту, стабільний дохід, досвід, який є дуже вагомим фактором, наприклад, при переведенні людини на вищу посаду тощо.

«Аналізуючи діапазон від 0 до 90 років, ми приймаємо за найбільш «цін-ний» вік середину – 45 років. Тобто що ближче вік індивіда до 45 років, то біль-шою сумою оцінюється його життя», – резюмує Юлія.

«Секрет успіху полягає в тому, що його, мабуть, просто немає, – поділи-лася з нами Юлія Кобинець. – У мене немає якоїсь таємної формули чи набо-ру “чарівних слів”, я просто робила те, за що взялася.

Оскільки не люблю бути “баналь-ною”, я намагалася зробити свій осо-бистий внесок у роботу і написати щось оригінальне!

Зголосившись писати наукову робо-ту, я подумала, що цікаво буде досліди-ти, скільки коштує людське життя в Україні (якщо чесно, тема навіює сум. Якби я писала про це зараз, незважаючи на науковий стиль, я б не обійшла сто-роною останніх подій у державі).

Чому саме моя робота отримала перше місце? Можливо, тому, що я просто багато в чому перфекціоніст-ка. Головна моя проблема в тому, що якщо я вже за щось взялася, то зроб-лю це добре, насамперед, тому, щоб довести собі (а не комусь), що я чогось таки варта. Я дуже не люблю “шаблон-ності” і “робити так, як усі”. Тому були і недоспані ночі, і обмеженість осо-бистого життя, і багато нервів. Думаю, усі, хто чесно писали свої роботи (а не Ctrl+C, Ctrl+V), зрозуміють мене. Я вкладала в це душу. Тому, якщо чесно, мені не було дуже важливо, чи займе моя робота перше місце. Це була чиясь об’єктивно-суб’єктивна оцінка. Хоча не заперечую, що дуже старалася і що було надзвичайно приємно дізнатися про результат.

А ще не можу не згадати про вели-чезний внесок моїх наукових керів-ників.

Досі пам’ятаю, як щодня ходила в науковий відділ на консультації. Також не обійшлася й без підтримки людей, які просто хотіли допомогти (особливо із законодавчою базою)», – розповіла студентка.

У конкурсі взяли участь 363 студен-ти (339 робіт), які представляли чотири держави, 33 міста, 46 вищих навчаль-них закладів. Конкурсною комісією відзначено 179 робіт (22 – дипломами І ступеня, 41 – дипломами ІІ ступеня, 56 – дипломами ІІІ ступеня, 60 – гра-мотами).

Пріоритетні – оригінальні наукові дослідження, що містять докладний аналіз обраної проблеми (у рамках загальних напрямів конкурсу), автор-ське бачення шляхів її вирішення, кон-кретні практичні рекомендації.

Page 6: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

6 № 2–3 (172–173) лютий – березень 2014

знай наших!

Іменні стипендіатиАкадемічну стипендію імені Вадима Гетьмана у IІ семестрі 2013/2014 н. р. надано студентці четвертого курсу Львівського інституту Уляні Михаць. Середній бал студентки в першому семестрі цього навчального року – «5», рейтинг – 95,8 бала. Серед здобутків студентки, попри активну участь упродовж усього навчання в науковому житті (у багатьох науково-практичних заходах), – перемога в інститутській студентській олімпіаді з фінансів. У жовтні 2013 року студентка проходила практику в PKO Bank Polski в Познані (Польща), того ж року пройшла стажування в ПАТ «Банк Львів». Успіхи в навчанні та науково-дослідній роботі гармонійно поєднує з відстоюванням спортивної честі навчального закладу у футболі – Уляна є гравцем збірної команди ЛІБСу з жіночого футзалу. Команда два роки поспіль перемагає в Універсіаді Університету.

Іменні стипендії Національного банку України у IІ семестрі 2013/2014 н. р. отримуватимуть одинадцятеро сту-дентів Львівського інституту:

Володимир Романиця (ІІІ курс);Ірина Оліярник (ІV курс);Катерина Вороновська (ІV курс);Неля Волянська (V курс);Іванна Гавриляк (ІV курс);Соломія Стриганин (ІV курс);

Марія Микитин (ІІІ курс);Василь Ставінський (ІІ курс);Лідія Литвинюк (V курс);Ярина Блажівська (ІV курс);Олена Лашкевич (ІІІ курс).

Іменні стипендії Університету банківської справи НБУ в ІI семестрі 2013/2014 н. р. отримуватимуть четверо студентів Львівського інституту УБС НБУ:

Вікторія Кушнір (V курс); Марія-Олена Москва (ІІІ курс); Наталя Шевчишин (ІІІ курс); Мар’яна Тукачова (V курс).

Уляна Михаць – переможець олімпіади зі спеціальності «Фінанси і кредит»

12 лютого 2014 року проведено другий тур І етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Фінанси і кредит». Студенти-учасники (Ольга Кліщук, Євгеній Нікіфоров і Людмила Прозапас – студенти V курсу Інституту магістерської та післядипломної освіти; Марта Гулик і Уляна Михаць – сту-денти ІV курсу Львівського інституту банківської справи; Марина Булах і Денис Журавель – студенти V курсу Черкаського інституту банківської справи; Ірина Бурлачко, Олена Конах і Аліна Фесенко – студенти V курсу Харківського інституту банківської справи) продемонстрували високі показники знань, освіченості та ерудованості у сфері фінансів.

Переможцям олімпіади дипломи вручила ректор Університету профе-сор Тамара Смовженко. Z Перше місце посіла студентка ІV

курсу Львівського інституту Уляна Михаць;

Z друге місце – студентка V курсу Черкаського інституту Марина Булах;

Z третє місце посіла студентка ІV курсу Львівського інституту Марта Гулик.

Уляна Михаць поділилася своїми враженнями: «Вручаючи дипломи, наш ректор Тамара Смовженко зазна­чила, що Львівський інститут упро­довж п’яти років не посідав на цій олімпіаді призових місць, а цього року – аж два. Це дуже приємно, і ми дуже горді, що саме ми долучилися до цього! Зараз готуватимуся до Всеукраїнсь­кої олімпіади, яка відбудеться 2–4 квітня».

Page 7: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

№ 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 7

знай наших!

«Жити змістовно – лозунг, з яким іду життям!»

Анастасія Левко (306-ФКбс) перемогла в конкурсі на отримання іменної стипен-дії директора ЛІБС УБС НБУ Миколи Андрійовича Вознюка, виборовши це право серед інших учасників конкурсу.

Відкритий конкурс серед студентів ЛІБС УБС НБУ три роки тому започат-кував директор інституту М. А. Вознюк. Додаткову стипендію, що виплачується протягом семестру, може отримати сту-дент, який бере активну участь у житті інституту, має успіхи в навчанні, у спор-тивній, громадській, культурно-масовій роботі.

«Проаналізувавши всі свої досягнення в навчальній, науковій, спортивній і громад­ській роботі, я вирішила взяти участь у конкурсі на іменну стипендію директора інституту. Те, що я перемогла в цьому конкурсі, стало для мене дуже радісною подією», – сказала переможниця.

І це дійсно так, адже Анастасія – актив-ний учасник і організатор студентських науково-пошукових конференцій, у тому числі – міжнародних, семінарів. Серед здобутків у цій царині – призові місця в інститутському та університетському кон-курсах наукових робіт, перше місце на VII Всеукраїнській науково-практичній сту-дентській конференції «Теорія і практика розвитку банківської справи».

За натурою – людина, котра завжди у процесі, завжди в русі – із задоволен-ням бере участь у різноманітних заходах, проектах. Саме це прагнення вилилось у результати її роботи.

«Жити змістовно – лозунг, з яким іду життям. Люблю активно проводити час – катаюсь на гірських лижах, на вело­сипеді, часто подорожую з друзями і ще змалечку займаюсь танцями», – розпові-ла студентка.

Тож саме це захоплення привело Анастасію в секцію спортивної аеробіки інституту. Там дівчина дійсно знайшла те, що шукала, – натхнення від танцю, гарних друзів, добрих тренерів, подоро-жі, адже чемпіонати і кубки проходять не тільки у Львові. Так, у скарбничці команд-но-особистих досягнень – перше місце у змаганнях з танцювальної аеробіки за програмою «Універсіади УБС НБУ», III місце в «Універсіаді Львівщини – 2013» і друге місце у Відкритому кубку ЦР ФСТ «Україна» зі спортивної аеробіки.

«На мою думку, якщо займатися тим, що тобі дійсно подобається, і тим, що

тобі вдається, то винагорода не змусить себе чекати. Ідеться не лише про матері­альні вигоди, а й про відчуття щастя та задоволення, про можливість бути самим собою. Студентські роки – це саме той час, коли варто спробувати все, варто знайти себе; це час робити дурниці і будувати своє майбутнє. Тому потрібно провести ці роки так, щоб вони запам’яталися на все життя! – радить Анастасія. – А можли­вість отримувати стипендію директора – прекрасний стимул та заохочення для наших студентів бути активними в різ­них сферах життя інституту».

Щодо планів на майбутнє, то дівчина не збирається зупинятись на дотягнутому, прагне розвиватись і ставити перед собою нові цілі.

У Львові відбулася презентація Fulbright Program in UkraineУ Львівському інституті банківської справи УБС НБУ пройшла презентація програми імені Фулбрайта.

Отож, скориставшись послугами і можливостями програми навчатися в уні-верситетах Сполучених Штатів Америки від одного до двох років для здобуття ступеня магістра за Fulbright Graduate Student Program, у конкурсі можуть брати участь студенти старших курсів, випуск-ники українських вищих навчальних закладів, аспіранти. Анкети на конкурс прийматимуть до 16 травня 2014 року.

Також можна скористатися Fulbright Faculty Development Program, яка вклю-

чає проведення дослідження в універси-тетах США на період від шести до дев’яти місяців. Кандидати на участь у програ-мі – викладачі і дослідники віком до 40 років, із дворічним професійним досві-дом, які ще не мають наукового ступеня, і молоді кандидати наук (не пізніше ніж через три роки після захисту). Подання анкет – до 1 листопада 2014 року.

Проведення досліджень в універ-ситетах США на період від чотирьох до дев’яти місяців пропонує Fulbright

Scholar Program. У програмі можуть взяти участь кандидати і доктори наук; діячі культури, фахівці з бібліотекар-ства, журналісти і юристи; дослідники з п’ятирічним досвідом без наукового ступеня та аспіранти або здобувачі, які отримають науковий ступінь до вересня 2014 року. Анкети на конкурс прийма-ють до 15 жовтня 2014 року.

Детальнішу інформацію можна отримати на сайті www.fulbright.org.ua або звернутись у відділ з міжнародної роботи ЛІБС УБС НБУ.

Катерина БУЯР.

Page 8: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

8 № 2–3 (172–173) лютий – березень 2014

захист на виїзді

Уперше студенти Львівського інституту УБС НБУ

захищали дипломні магістерські роботи в банкуЧетверо студентів інституту захищали свої дипломні магістерські роботи в VS Bank (ПАТ «ВіЕс Банк»). Вони проходили практику в цій фінансовій установі і в основу своїх наукових досліджень поклали саме дані цього банку.

В. о. члена правління – заступник голови Правління ПАТ «ВіЕс Банк» Євгеній Немеринський зазначив, що це перший досвід виїзного захисту дипломів на базі Головного офісу ПАТ «ВіЕс Банк», і запевнив, що банкіри й надалі готові продовжу-вати і розвивати таку практику. «Студенти, котрі мали нагоду захищати дипломні роботи на базі ПАТ “ВіЕс Банк”, підготували цікаві та змістовні доповіді. Усі вони заслуговують оцінку “від-мінно” і відповідають потребам сьогодення, – зазначив банкір. – Приємно відзначити невимушеність поведінки і спілкування під час дискусії між студентами і керівництвом банку, яка тор-калася актуальних проблем банківської системи, що свідчить про ґрунтовність знань студентів, отриманих під час навчаль-ного процесу».

Завдяки такому плідному спілкуванню майбутні молоді банкіри отримали краще розуміння понять «банк» і «банків-ська справа».

Слова Євгенія Немеринського підтвердила й декан факуль-тету банківської справи та інформаційних технологій Марія Лапішко, котра, зокрема, сказала: «Ми вперше виступили з

такою ініціативою. До цього часу банківські працівники були головами і учасниками ДЕКів у нас, в інституті. Захист пройшов на дуже високому рівні, що може свідчити про те, що наш екс-перимент матиме продовження».

Успіхи ж студентів такі.Студентка У. Бацик роботу «Форму вання ресурсної політи-

ки банку» (науковий керівник – доцент кафедри банківської справи, к. е. н., доцент Л. Я. Слобода) захистила на 95 балів.

А. Лозинська з дипломною роботою «Розвиток інвес-тиційних фінансових інструментів» (науковий керівник – к. е. н., доцент Т. М. Заболоцький) і С. Стасула за роботу «Аналіз та управління якістю кредитного портфеля банку» (науковий керівник – доцент кафедри банківської справи к. е. н. Н. Р. Галайко) також отримали чудовий результат – 92 бали.

Т. Карасовський дипломну магістерську роботу «Соціально-економічна природа тіньової економічної діяльності та особ-ливості її розвитку в Україні» (науковий керівник – професор кафедри банківскьої справи, к. е. н, доцент Я. В. Грудзевич) захистив на 90 балів.

Page 9: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

№ 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 9

наші магістри

Кібернетики захистили дипломні роботи. Переважна більшість – іноземною мовою

22 і 23 січня відбувся захист магістерських дипломних робіт на кафедрі еко-номічної кібернетики Львівського інституту банківської справи. До захисту було представлено 16 робіт, усі вони були успішно захищені: 13 робіт державна екзаменаційна комісія оцінила на «5», три роботи – на «4». Десятеро студентів захищали свої роботи іноземною мовою: 9 – англійською та 1 – німецькою. Усі студенти-дипломники на момент захисту були працевлаштовані.

Головою ДЕКу вже не перший рік є Голова правління банку «Ідея Банк» Андрій Рязанцев. Студенти-кібернетики знають цей банк не тільки зі слів. Адже зазвичай кілька студентів кожного випус-ку працюють саме в цій фінансово-кре-дитній установі. Серед них такі випуск-ники-кібернетики, як Віктор Кльоба (відділ інформаційних технологій), Роман Яцків (бізнес-аналітика), Михайло Конопельський (відділ інформаційних технологій). Запрошення на роботу вони отримали одразу після захисту та оголо-шення оцінок від голови ДЕКу.

Тематика дипломних робіт кіберне-тиків – різноманітна і стосується різних аспектів роботи сучасних банківських установ. Передусім, це інформаційні управлінські системи в банках. Керівник цього напряму – завідувач кафедри про-фесор В’ячеслав Чаплига. Тож і цьогоріч під його керівництвом захистили свої магістерські роботи четверо студентів.

Олена Нємкова, доцент кафедри економічної кібернетики ЛІБС УБС НБУ, зазначила, що двоє студентів предста-вили діюче програмне забезпечення, яке працює з великою кількістю інфор-мації та вибирає фрагменти тексту, рисунків, таблиць за заданою темати-кою. Програми такого роду називають парсерами, цей напрям є дуже пер-спективним не тільки для банківських установ, а й для будь-якої установи, що працює з великою кількістю інформа-ції. Спеціалісти з написання парсерів потрібні на сьогоднішньому ринку праці з інформаційних технологій.

Ще двоє дипломників професора Чаплиги представили діючі веб-додатки, власноруч написані мовою РНР. Це сайт кафедри економічної кібернетики (дипломник Віктор Рогожин уже давно виконував замовлення з України і Росії з написання сайтів, а тепер організував власну фірму) і портал магістрів-кіберне-

тиків (дипломник Ігор Цап кілька місяців успішно працює у програмістській ком-панії Львова).

Для творця веб-додатка потрібно не тільки добре знати мову програмуван-ня (використання конструкторів сайтів має великі обмеження), він повинен створити зручну для користувача струк-туру сайта, наповнити його цікавим контентом і використати дружній інтер-фейс. Потрібно мати системне мислен-ня, розвинуту уяву, добре розумітися на потребах користувачів, краще за все бути одним із них. Усе це присутнє у представ-лених роботах.

Важливий момент – практичне впро-вадження деяких дипломних робіт у нау-кову роботу, що виконують на кафедрі економічної кібернетики на замовлення Національного банку України. Словник-довідник з криптології (дипломна робо-та Христини Шинкарчук) став частиною інформаційно-довідкової системи на тер-мінополі України.

Як можна бачити, успіх групи на захисті дипломних робіт не був випад-ковим, це був результат роботи впро-довж п’яти з половиною років викладачів ка федри і всього інституту, з одного боку, і самих студентів – з другого.

Захист магістерських робіт на «виїзді» – вдалий і перспективний експеримент Львівського інституту УБС НБУ«Уперше за роки впровадження у Львівському інституті банківської справи УБС НБУ практики захисту магістерських дипломних робіт англійською мовою проведено новий експеримент щодо захисту дипломних робіт у банківських уста-новах, аналіз діяльності яких був предметом дослідження таких магістерських робіт», – розповіла Зоряна Лапішко, к. е. н., доцент кафедри фінансів Львівського інституту УБС НБУ.

Так, 27 січня двоє студенток кафедри фінансів Софія Яворницька (дипломна робота на тему «Банківська діяльність на фондовому ринку в умовах нестабільності») і Роксолана Онишкевич (дипломна робота на тему «Шляхи підвищення ефективності інвестиційної діяльності банків в Україні») захи-щали свої магістерські роботи англійською мовою в головно-му офісі ПАТ «КРЕДОБАНК».

На захисті, окрім членів Державної екзаменаційної комі-сії ЛІБС УБС НБУ, були присутні і вище керівництво банку: Голова Правління ПАТ «КРЕДОБАНК» Дмитро Крепак і низка начальників департаментів банку.

«Студентки успішно захистили свої роботи з оцінкою “від-мінно”. Слід зазначити, що дівчата під час захисту виявили не лише глибоке розуміння досліджуваних проблем, а й високий рівень володіння англійською мовою. Вони вільно доповіда-ли і відповідали на питання, які ставили іноземною мовою. Тож результатом такої співпраці були задоволені обидві. Представники банку мали нагоду поспілкуватись зі студен-тами щодо їхнього бачення сучасних проблем і почути реко-мендації щодо вдосконалення діяльності ПАТ “КРЕДОБАНК”, а студенти мали змогу проявити себе перед потенційними роботодавцями», – резюмувала Зоряна Лапішко.

Page 10: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

10 № 2–3 (172–173) лютий – березень 2014

профорієнтаційна робота

День відкритих дверейДень відкритих дверей спільно організували і провели кафед ри суспільних дисциплін і економіки та управління персоналом. Тож п’ятого лютого Львівський інститут УБС НБУ гостинно відчинив двері понад 200-м школярам – старшокласникам трьох шкіл Нового Роздолу, учням Золочівського економічного ліцею і Червоноградського гір-ничо-економічного ліцею, Березинської ЗСШ, Бродівської гімназії ім. І. Труша, Заставненського НВК, Золочівського економічного ліцею, Мурованської ЗОШ, Роздільської ЗОШ І–ІІІ ступенів, середньої школи № 97 м. Львова, середньої школи № 99 м. Львова, СЗШ І–ІІІ ступенів № 2 м. Новояворівська, Старосільської ЗОШ і Шклівської ЗСШ І–ІІІ ступенів.

Звернувшись до школярів та їхніх учителів, доктор еконо-мічних наук, професор, завідувач кафедри економіки та управ-ління персоналом Любов Семів, зокрема, наголосила, що три речі ніколи не повертаються назад: час, слово і можливість. «Тож проведений захід є тим неповторним шансом, яким треба скористатися при виборі майбутнього фаху. Особливо це сто-сується тих молодих людей, які хочуть змін у своєму житті, прагнуть бути успішними. Саме таку життєву орієнтацію надає спеціальність “Управління персоналом та економіка праці”, – сказала Любов Казимірівна. – В Україні чимало економіч-них і соціальних проблем загострилися саме через брак висо-копрофесійних і, водночас, патріотично орієнтованих кадрів. Кафедра чекає на творчу й ініціативну молодь, яка усвідомлює важливість управління найціннішими активами організацій – людьми».

З учнями приїхали їхні педагоги, директори навчальних закладів. Гостям надали вичерпну інформацію про особливості факультетів інституту, провели екскурсії в другому, третьому, п’ятому корпусах, показали музей ЛІБС; директор бібліотеки Олена Земова ознайомила з фондами та можливостями книго-збірні; учні поспілкувалися в неформальній обстановці з викла-дачами і студентами інституту.

Студенти УБС НБУ перерахували кошти на допомогу пораненим активістам Євромайдану

50 тис. грн студенти Університету банківської справи НБУ перерахували на рахунки двом потерпілим під час сути-чок 20 лютого на Майдані (по 25 тис. кожному) – сотнику Народної самообо-рони Євгенові Сагуйченку та активісту Василеві Галамаю. Обидвоє отримали важкі травми внаслідок вогнепальних поранень і потребують дороговартісних операцій і тривалої реабілітації. Кошти виділено з рахунку студентського проф-

кому, де, зокрема, йшов збір грошей на благодійний проект «Шевченко live».

Студенти вірять, що українці врешті здійснять мрію Шевченка про успішну та процвітаючу Україну і герої, які заги-нули і які вижили, будуть запорукою цього. Українці повинні бути вдячними не лише Небесній сотні, а й тим, хто потерпів і залишився живим. Кожен, хто врятувався, має жити і відчувати нашу вдячність і підтримку.

У фонд допомоги Майдану перерахо-вано також 20 тис. грн, зібраних силами працівників і студентів нашого вишу, а також усі працівники Університету дали згоду на перерахування в цей фонд одно-денного заробітку.

Page 11: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

№ 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 11

вручення дипломів

Магістри ЛІБСу166 випускників-магістрів Львівського інституту Університету банківської справи НБУ отримали дипломи про вищу освіту. Дипломи випускникам урочисто вручили представники адміністрації ВНЗ, декани, завідувачі випус-кових кафедр спільно з керівниками банківських установ – партнерів навчального закладу. 30 студентів-випускників за відмінне навчання та активну громадську позицію були нагороджені пам’ятними медалями інституту, понад 40 студентів отримали сертифікати про захист диплома іноземною мовою. За встановленою традицією всі випускни-ки отримали сертифікати учасників «Клубу випускників ЛІБСу».

Магістрів вітали директор інституту Микола Вознюк, заступ-ник начальника Управління Національного банку України у Львівській області Олег Верещук, голова правління ПАТ «Ідея Банк», голова Державної екзаменаційної комісії Андрій

Рязанцев, голова правління Асоціації банків Львівщини, дирек-тор Львівської обласної дирекції «Райффайзен Банку Аваль», голова Державної екзаменаційної комісії Сергій Бойко, дирек-тор ЛОД ПАТ АБ «Укргазбанк» Олег Василишин, регіональний директор ПАТ «Банк Юнісон», голова Державної екзаменаційної комісії Тетяна Вербицька, керуюча дирекцією АБ «Діамант» у м. Львові Ірина Хмарська.

Особливістю заходу було те, що 30 студентів-випускників за успіхи в навчанні, науці та активну участь у громадському житті інституту були нагороджені пам’ятною медаллю інституту, понад 40 студентів отримали сертифікати про захист диплома іноземною мовою. Звучало багато теплих, щирих побажань.

Ірина Карабін (група 601-ОА) розповіла: «На врученні дипломів одна з матерів сказала нам такі слова: “Час ніколи не стоїть на місці, його постійно не вистачає і завжди хочеться зупинити його стрімкий біг”. Зараз ми вже – магістри, а ще 5,5 року тому були звичайними школярами із широко розплюще-ними очима та надією в серці на все найкраще. Ця чарівна пані порадила берегти ті знання, які ми здобули у процесі навчання. Усе в нашому житті ще попереду, і саме в цей момент ми стаємо на широку дорогу самостійного життя».

Як завжди, велике враження спра-вив гуртожиток на вул. Жовківській. Гості були приємно вражені матеріально-тех-нічною базою інституту, технічним об- лаштуванням навчального процесу, про що неодноразово повторювали у своїх від-гуках. «Найбільше запам’яталися так звані аудиторії-“акваріуми”, де замість звичай-них стін – скляні стіни. За ними можна бачити, як працюють студенти. Також запам’яталась величезна комп’ютерна аудиторія. Викладач розповіла нам про те, з чим саме студенти мають справу, коли працюють за комп’ютерами», – ділиться враженнями Христина Первенець, сту-дентка Червоноградського гірничо-еко-номічного ліцею.

За словами завідувача кафедри сус-пільних дисциплін, доктора філософських наук, професора Зої Скринник, мотивація кафедри суспільних дисциплін у проведен-ні таких заходів полягає в тому, що саме її викладачі приймають «свіжоспечених»

студентів у перший рік їхнього навчання в інституті. «Викладаючи навчальні предме-ти, що стануть базою для подальшої під-готовки фахівців, ми бачимо переваги і проблеми сьогоднішніх абітурієнтів і ті критерії, за якими треба вдосконалюва-ти відбір. Зокрема, на наше переконання, вступники з “провінції” мають звужене поле інформації про вищі навчальні закла-ди і вибір майбутньої професії, але їхній потенціал заслуговує додаткових шансів з нашого боку», – пояснила Зоя Едуардівна.

Директор Роздільської ЗОШ І–ІІІ сту-пенів (смт Розділ Миколаївського району Львівської області) Ярослав Яковець роз-повів: «Учні, які мали змогу побувати на Дні відкритих дверей у Львівському інсти-туті УБС НБУ, приємно вражені умовами для навчання, проживання та організації дозвілля студентів. Ми зрозуміли, що саме тут можна здобути якісну сучасну еконо-мічну освіту, яка дасть можливість пра-цевлаштуватися за фахом.

Учні побачили три навчальні корпу-си, зустрілися з викладачами і студента-ми навчального закладу, які розповіли про інститут загалом, ознайомили нас з умовами вступу. Ми побачили просторі навчальні аудиторії, комп’ютерні лабо-раторії, редакційно-видавничий центр, бібліотеку з філіями і читальними зала-ми. А ще зрозуміли, що формуючись і розвиваючись науково та духовно, не слід забувати й про своє здоров’я, яке можна підтримувати в сучасному спор-тивному залі».

Учитель англійської мови СЗШ І–ІІІ ступенів № 2 м. Новояворівська Наталя Левицька, зокрема, зауважила: «На- вчальний заклад (ЛІБС УБС НБУ) нас дуже вразив. Сподіваємося, що багато наших випускників стануть його сту-дентами».

Для учнів також підготували кон-церт і розіграш лотереї, а також вручили пам’ятні подарунки.

Page 12: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

12 № 2–3 (172–173) лютий – березень 2014

науковий пошук

Запитання – відповідьНа запитання «Які основні вимоги до написання вступної частини наукової роботи? З яких структурних частин вона повинна складатися?» відповідає доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри економіки і управління персоналом Любов СЕМІВ.

Залежно від рівня наукової роботи вступна частина вирізняється кількіс-тю структурних елементів. Так, згідно із Положенням ро конкурс студентських наукових робіт, у вступній частині роз-кривається актуальність теми, формулю-ється мета і завдання дослідження.

Методичні рекомендації щодо вико-нання дипломних робіт для студентів спеціальності «Управління персоналом і економіка праці» у вступі вимагають розкриття актуальності теми дослі-дження; мети і завдань магістерської роботи; об’єкта і предмета дослідження; методологічної основи й інформаційної бази дослідження; основних результатів

дослідження; теоретичне і практичне значення роботи; короткий огляд струк-тури роботи та її обсяг.

При цьому обсяг вступу не повинен перевищувати три сторінки.

Якщо йдеться про написання дисер-таційної роботи, то відповідно до вимог МОН України у вступі слід відобразити: актуальність теми дослідження, мету і завдання, об’єкт, предмет, методи дослі-дження, наукову новизну, практичне зна-чення, апробацію результатів.

Розглянемо, як потрібно формулю-вати вступну частину дипломної роботи на тему «Функціонування і розвиток ринку освітніх послуг у регіоні».

Актуальність теми дослідження – потрібно обґрунтувати необхідність дослі-дження, здійснити огляд основних праць на тему роботи, проаналізувати ступінь висвітлення у фаховій літературі основних аспектів обраної теми і окреслення кола питань, які досліджені недостатньо.

Мета – це очікуваний результат уна-слідок виконання дисертаційного дослі-дження.

Наприклад, «метою є обґрунтування теоретико­методологічних і методичних основ дослідження ринку освітніх послуг і розроблення моделі та механізмів вза­ємодії ринку освітніх послуг з регіональ­ними ринками».

Вуличний університет – нове майбутнє освіти?

Усе у світі стрімко біжить уперед. Те, що було вчора новим, завтра буде зовсім не цікавим. Останнім часом усе часті-ше з’являються спроби пошуку нових ідей і форм викла-дання. Один із таких «піонерів» – вуличні університети, що з’явилися спочатку в Санкт-Петербурзі, а пізніше в Москві, Сімферополі, Хмельницькому та в інших містах.

Передумовою виникнення вуличних університетів було те, що 2008 року студентів Європейського університету без-підставно вигнали з ВНЗ, не давши їм можливості навчатися далі. Як наслідок – вони почали навчатися на вулиці, під від-критим небом. Так розпочалася діяльність першого вуличного університету.

Під гаслом «Знання – плюс, стіни – мінус» вуличний універ-ситет виник у Львові. Першим лектором львівського вулично-го університету виступив Ярослав Грицак. У лекції на тему «Як подолати історію?» науковець зазначив, що розвиток історії безпосередньо залежить від цінностей, які побутують у тому чи іншому соціумі.

Він виокремив три найважливіші кластери, які вплива-ють на цей процес, – наявність доктрини комунізму в процесі державотворення, належність країни до конкретної імперії та провідну релігію країни. На думку науковця, Україні не поталанило тричі, оскільки «в нас був комунізм, ми були час-тиною Російської імперії і провідною релігійною традицією є східнохристиянська».

І саме в рамках вуличного університету в ЛІБС УБС НБУ пройшла зустріч із Керолом Бейлі. З надзвичайно цікавої,

невумушеної лекції-тренінгу наші студенти дізналися формулу успіху. Зустріч відвідали понад сто слухачів – крім студентів інституту, на лекцію прийшли студенти з різних ВНЗ і пред-ставники громадських організацій. Лекція виявилась не тільки цікавою, а й корисною для всіх, хто її прослухав.

Організатори вуличного університету переконані, що навчальний заклад «просто неба» надасть добрі знання, оскільки тут навчатимуть відомі викладачі, які не виставля-тимуть оцінок.

Таке нетрадиційне навчання показало, що студентом може стати кожен, незалежно від віку, соціального стану чи мате-ріального статусу.

ПідготувалаІрина РИХЛІЦЬКА,

студентка групи 106-ФК.

Page 13: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

№ 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 13

студент і наука Мету розкривають через конкретні

завдання. Їх кількість має відповідати кількості підрозділів у межах кожного розділу.

Щоб не плутати з визначенням об’єкта і предмета дослідження, варто запам’ятати, що об’єкт визначає обра-ний напрям дослідження; предмет – конкретну тему дослідження в межах цього напряму.

Наприклад, «об’єкт дослідження – процеси функціонування і розвитку ринку освітніх послуг у регіоні, предмет дослідження – теоретико­методологічні засади дослідження регіонального ринку освітніх послуг і механізми поліпшення його функціонування у стратегії регіо­нального розвитку».

Окреслюючи методологічну основу дослідження, слід вказати, на яких тео-ріях, концепціях базується дослідження за темою диплома.

Наприклад, «теоретичною і мето­дологічною основою дисертації є фунда­ментальні положення концепцій постін­дустріалізму, теорії людського капіталу, економіки знань, інституціональної тео­рії, науки регіоналістики».

При визначенні інформаційної бази дослідження слід вказати, на яких пра-цях побудовано дослідження (напри-клад, «на працях зарубіжних і українських авторів з проблем функціонування ринку освітніх послуг»); які використано доку-менти (світового і українського рівнів); а також вказати необхідність використання періодичної та монографічної літератури, даних державної статистики тощо.

Важливим пунктом вступної частини є висвітлення теоретичного і практич-ного значення роботи; короткий огляд структури роботи та її обсяг.

Наприклад, «практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що основні результати досліджень були використані при формуванні програми стратегії розвитку регіону, при визна­ченні перспектив розвитку ринку освіт­ніх послуг Чернівецької області».

Короткий огляд структури робо-ти – вказати, які питання розглядають у кожному розділі дипломної роботи (за назвами розділів диплома).

Обсяг роботи визначається кількіс-тю сторінок, визначених методичними рекомендаціями до написання диплом-них робіт.

А зараз поради щодо написання наукової роботи від переможниці XІІ відкритого конкурсу імені професора

Веніамінова, студентки четвертого курсу Юлії Кобинець:

1) не беріться за те, що не зможете завершити до кінця;

2) будьте готові до того, що це займе багато часу, нервів, ночей, що доведеться все по кільканадцять разів переробляти;

3) раціонально розподіляйте свій час (чого я не зробила);

4) пишіть від себе; 5) не беріть усе дуже близько до серця.

«Як написати гранично нудну наукову роботу» – поради від Марти Корень, студентки третього курсу, воло-дарки диплома І ступеня того ж конкурсу імені професора Веніамінова.

У людей, що мають допитливий розум, мабуть, ще зі шкільної лави вини­кає бажання щось зрозуміти і розкласти по поличках: аналізувати, класифікува­ти, узагальнювати, робити висновки. Тому зацікавленість – головний двигун будь­якого дослідження.

А що ж робити тим, чиєю метою є виклик стійкого бажання спати?

Отож, 10 рекомендацій, строге додер­жання яких дозволить вам досягти бажаного результату.

1. Уникайте ясних формулювань. Постарайтеся торкнутися кола якомо­га більше різних ідей, проблем, аспектів і т. п. Ні в якому разі не давайте простого, зрозумілого пояснення гіпотези, що вису­вається. Найважливішу ідею заховайте де­небудь наприкінці, серед малозначущих міркувань.

2. Уникайте викладу оригінальних даних і ідей. І ніколи, чуєте, ніколи не пишіть іноземною мовою! Хай вас не спо­кушає пошук цікавих тверджень і нових формулювань з іноземних журналів.

3. Пишіть якомога довшими речення­ми. Навіть якщо які­небудь Нобелівські лауреати ухитрилися щось стис­ло висловити в статті в Nature або

Science, хай вас це не збиває з пантелику. Наполягайте на тому, що великі концеп­ції і відкриття в науці не можуть бути висловлені у кількох словах.

4. Не згадуйте про важливі наслідки, які випливають з вашої роботи.

5. Не використовуйте малюнки, особ­ливо гарні. Уникайте схем і рисунків, які б дозволяли швидко пояснити суть проб­леми. Роботи без ілюстрацій завжди зда­ються нуднішими, а це саме те, що нам треба.

6. Випускайте необхідні кроки логіч­них доказів. Кому треба, і так зрозу­міють, а ви зможете надовго відбити охоту читати статті тих, хто не ута­ємничений у всі тонкощі предмета.

7. Використовуйте якомога більше скорочень і технічних термінів. Справжні вчені протягом багатьох років засвоюють свою секретну мову, яка надійно захищає їхню галузь від проникнення із­зовні. Ми повинні бути впевнені в тому, що підрос­таюче покоління студентів також буде змушене пройти цей тернистий шлях.

8. Не допускайте будь­яких жартів. Наука – справа серйозна, і в ній повинні культивуватися строгі пуританські правила.

9. Усе, що б ви не досліджували, варто замінити статистичними показниками.

10. Кажучи про очевидні речі, поси­лайтеся на якомога більше число публі­кацій. Цей крайній засіб рекомендується використовувати тільки в тому разі, якщо всі вищеперелічені рекомендації вже виконані, а робота все одно вихо­дить недостатньо нудною. Що більше посилань, то краще. Текст, який розби­вається на крихітні шматочки, розділені безліччю посилань, сприймається важче.

Як я перемогла на XІІІ відкритому кон­курсі імені професора Веніамінова зі сво­їми курсовими різницями? – запитаєте ви. Секрет успіху в тому, щоб не дотри­матися жодного з вищенаведених правил!

Page 14: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

14 № 2–3 (172–173) лютий – березень 2014

Майдан

Чи готові ми?Здається, уже немає відчуттів, після двогодинного переживання в той страшний «чорний четвер» за його стан в операційній, після багатогодинного очікування його приїзду до Львова, після ночі на п’ятницю, коли поклали його до лікарні, після осмислення тих жахливих подій упродовж наступних днів і ночей, після ридань під час трансляцій прощання із загиблими на Майдані... Уже немає відчуттів, є натомість пустота... Але то тільки на мить, а потім знову біль, жаль, сльози і крик душі: «За що?»! За що полягли ті невинні, беззбройні хлопці, хлопчики, чоловіки, той цвіт нації, що кинув виклик ворогові і без зброї в руках пішов під кулі снайперів? Куди вони ішли?» – запитувала себе я і... не знаходила відповіді...

Немає логічного пояснення тому подвигові горстки неозброєних людей, які, побачивши відкритий шлях і відсту-паючого ворога, просто пішли вперед. Падали від куль снайперів, піднімали поранених, відтягували мертвих і... далі йшли. Вони не думали в той момент, що це пастка... Вони не думали про загрозу своєму життю. Я думаю, цей феномен ще довго будуть вивчати історики, пси-хологи, документалісти та інші фахівці і, безумовно, даватимуть кожен свою оцінку їхнім діям. Але зараз пояснен-ня може бути тільки одне – вони йшли, щоб показати нам, усьому світові, хто такі українці, показати свою велич духу, нескореність, відвагу і силу! Силу без зброї, без краплі страху, силу духу, готов-ність віддати життя за Ідею, за Свободу, за Україну. І в них це вийшло.

Неоціненно дорогою ціною укра-їнський народ переміг у цій нерівній боротьбі з темними силами криміналіте-ту – гідри ХХІ століття, що встромила свої щупальця в кожен прошарок суспільства, що поставила на коліна простих людей, закрила їм рота, очі і вуха. Зробила їх рабами на своїй землі. І смоктала з них кров. Збагачувалася мільйонами, мільяр-дами умовних одиниць, золотом, земля-ми, угіддями, національними багатства-ми, що за правом належать народу.

Але не передбачив ворог одного – не той народ обрано ним для рабства, українці з роду-віку не були рабами на своїй землі. Терпець увірвався, і народ повстав, повстала Україна! Тільки не думала, не гадала Україна, чого кошту-ватиме їй оце багаторічне мовчання її громадян, ця напівсплячка, напівбай-дужість, їхня продажність за сотню-дві гривень, а то й за кіло гречки… Яку ціну заплатить вона за потурання корупції, за викривлену історію, за підміну цін-ностей, за допущення до влади банди-тів. Хіба могли передбачити сотники Майдану, формуючи свої козацькі сотні, що одну з них доведеться принести в жертву Богові взамін за переродження України? Найкращу Сотню… Сотню, яка стала Небесною… А якби знали, то чи пішли б свідомо на це?..

Залишмо це запитання без відпові-ді. Стрілку часу назад не прокрутити і за гиблих не повернути. Натомість задай-мо собі інші запитання.

Чи готові ми продовжити справу наших Героїв із Небесної сотні?

Чи готові ми продемонструвати рішу-чість у боротьбі з нашим ворогом? Адже ворога ще не знищено, він причаївся і вичікує, приміряє на себе вигідну роль, у якій хоче постати перед нами надалі. Перефарбовується…

Чи готові ми жити віднині й надалі тими цінностями й ідеалами, за які вмер-ли наші побратими і посестри?

Чи готові ми віднині і надалі не брати і не давати хабарів? Не обдурюва-ти своїх ближніх з метою наживи, будь-то маленький продуктовий магазин чи велика тендерна компанія?

Чи готові ми не продавати і не купу-вати виборчий голос за кілограм гречки чи навіть кілька сотень гривень?

Чи готові ми протистояти споку-сі брати чуже, простими словами – НЕ КРАСТИ: а) бюджетні кошти, працюючи чиновниками будь-якого рангу; б) під-приємницькі гроші – працюючи найма-ними робітниками на підприємстві, будь-то великий завод, супермаркет чи приватна хлібопекарня?..

Чи готові ми позбутися раз і наза-вжди гнилої «совковості», що тягне нас у минуле і заважає жити теперішнім і змінити своє майбутнє?

Чи готові ми кожен на своєму місці робити все від нас залежне, щоб Україна оновилася і стала тою державою, в якій хотілось би жити нашим наступним по- колінням?

Нехай кожен із нас, задумуючись над втраченими на Майдані життями, над тим болем, який доводиться пережива-ти рідним, близьким, друзям загиблих, дасть, перш за все, собі відповідь на ці та інші речі.

Зараз перед нами стоїть надзвичайно важливе завдання – стати повноцінним громадянським суспільством, нарешті стати незалежною від будь-кого дер-жавою, об’єднатися в думках, поривах, молитвах і діях і власними руками тво-рити свою історію, відбудовувати еко-номіку.

Page 15: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

№ 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 15

ми – студенти ЛІБСу

Сесія – тест на витривалістьОсь уже позаду чергова сесія, яка є невід’ємний елемент навчального процесу. Кожен намагався досягти високих результатів. Для когось вона була першою, для когось – останньою, але для всіх важливою.

Змінюється курс навчання, і одночас-но змінюється погляд на сесію та й саме ставлення студента до неї. Адже головне – знання, тобто все те, що залишається після складання іспитів. Своїми вражен-нями про сесію поділилися студенти І–ІІІ курсів.

Олена Лашкевич, студентка групи 301-УП: «Неймовірно, вже розпочався другий семестр навчання на ІІІ курсі. А здається, ніби вчора була першокурсни-цею і складала свою першу в житті сесію. Пам’ятаю, як було страшно і як ретельно я готувалася до кожного іспиту. Зараз, уже вп’яте склавши сесію, можу сказати напевне, що все не так страшно, як зда-ється. Звичайно, якщо вчитись упродовж семестру.

Хоча остання сесія першого семестру ІІІ курсу була дещо важча, ніж попе-редні, мені вдалось її успішно скласти. Стосовно предметів, які я складала, то були простіші, наприклад, «Психологія ділового успіху», «Економічний аналіз» тощо, і ті, які вчити було важче, – «ОММ», «Маркетинг». Але точно не було дис-циплін, які вчити не треба. Тому якщо ви прагнете добре скласти сесію на ІІІ курсі, то вам потрібно не багато – про-сто вчитись трохи більше, ніж на першо-му і другому курсах. Бажаю всім удачі та успішної кожної сесії!»

Ірина Рихліцька, студентка групи 106-ФК: «Ура-Ура-Ура! Перша сесія на- решті завершена. Я вже справжній сту-дент! Сесія завершилася з успішним скла-данням трьох іспитів із хорошим серед-нім балом. Зі справжніми знаннями (які тяжіють у голові) і колосальною втратою нервів.

Так багато я ще не вчилась! І таких неймовірних відчуттів після останнього іспиту давно не мала. Сесія завжди при-ходить неочікувано, це марафон на вижи-вання в умовах недосипання, недоїдання і виснажливого навчання».

Ірина Боберська, студентка групи 205-ФК: «Ось і закінчилась уже третя сесія в моєму студентському житті. Уже немає того хвилювання, яке було перед першою сесією. Загалом, сесія пройшла для мене досить успішно, адже склала всі п’ять іспитів на самі “п’ятірки”. Хоча зізнаюсь: з побоюванням очікувала іспи-ту з іноземної мови, але, на мою преве-лику радість, усе пройшло досить легко. Можна сказати, що сесія – зовсім не проб лема, якщо вчитися впродовж семе-стру, тим більше, якщо можна отримати “автомат” (цього семестру мала аж два). Тож маю надію, що наступна сесія буде такою ж легкою, як і попередні!!!»

ЗаписалаХристина ВАЛЬКОВИЧ.

Бігай зі мною!Ми живемо в час, коли Інтернет, соц-

мережі, кінематограф – стали тим, без чого ми не можемо прожити. Ми стаємо малорухливими, малоактивними – ми проводимо цілі дні за комп’ютером. Це неправильно – ми стаємо залежними. Але ж ми повинні бути незалежними!

Проте є спосіб це змінити, долучив-шись до акції «Бігай зі мною». У такий спосіб ти доведеш не лише собі, що ти можеш щось змінити, а й усім, що ти можеш виділити 15–20 хв. для поліп-шення свого здоров’я – для бігу!!! Як казали ще стародавні греки: «Хочеш бути сильним – бігай, хочеш бути красивим – бігай, хочеш бути розумним – бігай».

Тому вперед!!! Маршрут: Жовківська, 53, – Жов-

ківська – Шкільна – Богдана Хмель-ницького – Донецька – Жовківська, 53. Протяжність маршруту – 1,4 км.

Дні проведення: понеділок, середа, п’ятниця.

Час проведення: 8:00 (під час навчан-ня час проведення змінено).

Якщо ти живеш не у Львові, не на вул. Жовківській, 53, – не біда! Створюй свої маршрути, формуй свої команди!!!

Життя – це рух, тому живи і насо-лоджуйся життям!!!

Закликаю вас я,Олександр КРУЧИК.

Ми повинні продовжити спра-ву повного перезавантаження країни, зокрема: системи влади, системи цін-ностей, системи мислення. І не буде нам прощення нашими нащадками, якщо ми зараз ЦЬОГО НЕ ЗРОБИМО! Не проба-чать нам душі загиблих Героїв – ангелів із Небесної Сотні! І ми мусимо виправдати їхню жертву, їхній Подвиг, їхній Вчинок. Віддати шану загиблим, подякувати Богові за живих і, ставши пліч-о-пліч, продовжити нашу боротьбу за відроджен-ня України! Слава Україні! Героям Слава!

Леся ДРЕБОТ-ЛАБЕЦЬКА,випускниця ЛІБС УБС НБУ 2004 року,

начальник відділення № 299 АТ «УкрСиббанк».

P. S. Безмежно дякую тобі, Господи, за живого брата…

Брат Лесі – Олег Лабецький, випуск­ник ЛІБСу 2007 року.

Шевченківська виставкаТрадиційно щороку 9–10 березня

в нашому інституті відбуваються уро-чистості, присвячені дню народження Тараса Шевченка і дню його вшанування. Цього ювілейного року інститут охопила «Шевченкоманія». У корпусах навчально-го закладу в ці ювілейні дні ми бачили роботи нашої молоді «Шевченко очима студентів».

У виставковому залі музею інституту також експонували виставку, присвячену 200-річчю Світоча української нації. Ця виставка – маленька частина широко-масштабного загальноуніверситетсько-го проекту «Шевченко live». Тут можна побачити бібліографічну виставку творів видатного українського поета, пам’ятну медаль, присвячену Тарасові Шевченку, а також «Кобзар» видання 1947 року.

Ю. Г. ДЕДЮХІНА.

Page 16: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

16 № 2–3 (172–173) лютий – березень 2014

Love story ЛІБСу

Різдвяне чудо!Щастя, коли серед натовпу різних людей знаходиш ту людину, яка готова поділитися з тобою найпотаємні-шим, підтримати у важку хвилину, розвеселити, підняти настрій, бути поруч, коли ти цього найбільше потребуєш, і кохати. Думаю, кожен хоче зустріти саме таку – єдину людину. А мені, на щастя, вдалося це зробити. І звати його Орест.

Можливо, звучить це і смішно, але познайомились ми саме в соціальній мережі. Після кількох годин приємного віртуаль-ного спілкування я зрозуміла, що хочу поспілкуватись з ним «наживо». Звичайно, ініціатором зустрічі, як джентльмен,

був він. І я жодного разу не пошкодувала, що зробила так, а не інакше.

Інколи я називаю його Різдвяним чудом, адже це не спрос-та, тому що познайомились ми саме на Різдво. Ось уже понад рік тривають наші стосунки. За цей короткий період я отри-мала безмежну кількість позитивних емоцій, вражень і при-ємних подарунків він нього і від часу, проведеного з ним. Неодноразові сюрпризні поїздки в Карпати і за кордон (і не тільки це), а й багато іншого було, про що згадуєш з усмішкою та приємною ностальгією.

Але все ще попереду! Це тільки початок…=)Вікторія КУШНІР.

Ми познайомилися саме тоді, коли душа чекає чуда, – перед Новим роком. Я забрала останній квиток у касі на той поїзд, напхала речей для велико-

го прання у свою найбільшу валізу... І саме ця валіза мене й підвела. Уже у вагоні я через неї перечепилась і впала, і тут моє самолюбство до кінця прибив регіт… його регіт… Ні, у цю хвилину я не помітила ні його очей кольору неба, ні зворушливої родимки над пухкеньки-ми губами... Я хотіла його вбити! Проте допомога у підніманні мене і валізи зм’якшила моє серце.

Ну, далі, як годиться у дорозі, ми «обвішали» одне одного дурнями, обмі-нялись контактами і попрощались... А далі... Далі було безліч безсонних ночей за розмовами телефоном, тисяча мете-ликів у животі та прогулянки ранковим-денним-вечірнім-нічним Львовом, подо-рожі за 500 км, листи, квіти, нестерпне очікування наступної зустрічі... Заради Нього я залишила місто моїх снів і пере-їхала за півтисячі кілометрів.

Тепер немає листів, немає годин-них розмов телефоном, але метеликів у животі не поменшало...

Анна ЛУЧКО.

Page 17: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

№ 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 17

подарунок до свята

Мелодія закоханих сердецьУсім привіт! Ми – Рома і Соля, і сьогодні спробуємо розповісти, на перший погляд, звичайну, але для нас незабутню історію кохання. Тож почнімо...

Пам’ятаю, як нині, за вікном пролі-тали лапаті сніжинки, на шибках мороз вимальовував візерунки, а все навколо було вкрите білим пухнастим снігом. Такої сніжної та морозяної зими Львів не бачив давно. Закам’янілі чи то від років, чи від холоду охоронці міста, левові скульптури, одяглися в білосніжні кожухи і шапки. У світлі вуличних ліхта-рів сніжинки неначе кружляли в танці. Львів був вкритий зимовою, вечірньою казкою.

Того вечора люди поверталися з робо-ти до теплих домівок, закохані парочки милувалися дарунком природи, а першо-курсники Львівського інституту банків-ської справи чаювали і знайомилися одне з одним у гуртожитку.

Наша зустріч була не випадковою, гадаю я. Це була доля. А точніше сусідка по кімнаті, яка вирішила познайомити мене зі своїми друзями. Ідучи в гості із куснем домашнього пирога, я й гадки не мала, що за кілька хвилин зустріну Його. Статного, вольового, упевненого в собі

хлопця, з оксамитовим тембром голосу і приємними рисами обличчя. Півроку минуло з моменту вступу, а ми й не здо-гадувалися про існування одне одного. Відверто скажу: це була однозначно вза-ємна симпатія. Та ключовим моментом у наших

тодішніх стосунках стала вона. Я маю на увазі музичний інструмент пристрасті та кохання – гітару. Ми обоє мали навич-ки гри на ній. Того ж вечора виконали пісню дуетом, що припала до душі всім присутнім. Згодом частенько викону-вали її в колі наших «шанувальників», розважаючи і піднімаючи настрій собі та друзям. Ця пісня стала гімном заро-дження нового кохання. Ми з нетерпін-ням чекали наступного дня, щоб ще раз побачитись, перекинутися поглядами, репліками, відчути дотик рук...

Минуло вже чимало часу з того моменту. Але ми досі разом, уже понад чотири роки. Маємо надію, що це – на все життя! Тож зичимо вам закохуватися, кохати і бути коханими.

Соломія МАЛАНЧУК.

Уперше ми познайомились на чергових зборах однієї моло-діжної організації. Проте тоді навіть не звернули увагу одне на одного і в перші півроку з моменту знайомства майже не спілкувалися.

Але якось нам зателефонували (кожному окремо) наші старші колеги з нашої організації та повідомили про те, що на Всеукраїнські збори нашої організації в Києві треба відпра-вити дві людини. Ми погодились. Поїхали. На зборах перед нами поставили завдання – створити велику молоду команду

на місцях і через місяць відзвітувати про пророблену роботу, а також представити команду на Всеукраїнському форумі нашої молодіжної організації.

Минув місяць, і ми РАЗОМ виконали всі завдання, які перед нами ставили: знайшли надійних людей, змогли позитивно зарекомендувати новостворену команду, а відтак і відзвітува-тися на Всеукраїнському форумі було про що. Проте це вияви-лось не так легко! Усе ж таки вся Україна, пряма трансляція на національний телеканал – виступити потрібно було ефектно та яскраво. Нам здавалося, що над промовою ми працювали ще місяць – дописували, виправляли, переписували… Проте після виступу, коли зал присутніх аплодував, ми зрозуміли – це наша перемога! Спільна перемога у сфері, якою ми так захоплюємось!

Продовжуючи працювати разом і розвиваючи нашу коман-ду з рівня міста до рівня області, ми так захопилися, що й не помітили, як захопилися одне одним. І ось уже понад рік кожна перемога (не лише у громадській діяльності, а й у багатьох інших сферах) є нашою спільною перемогою, яку ми ділимо на двох!!!

Анастасія ВОЄДИЛО,Владислав КАМІНСЬКИЙ.

Захоплення громадською діяльністю переросло в захоплення одне одним…

Page 18: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

18 № 2–3 (172–173) лютий – березень 2014

приємні спогади

Канікули! Нарешті ми зустрілися!

Усі з нетерпінням чекали цієї пори – часу, коли можна закинути на полицю конспекти і підручники. «Канікули!!! Нарешті ми зустрілися!!!» – привіталися наші студенти з вільним часом і віддалися з молодечим запалом і завзяттям відпочинкові. А як це в них вийшло – поділилися з нами.

«Святкування Різдвяних свят пройшло “на славу”. Чисте повітря, круті спуски, шалена швидкість, весела компанія… Що може бути краще!!! Тільки гірськолижний Буковель!

25.01.2014».

Соломія Маланчук (501-УП), Роман Михалевич (502-ФК)

«Нарешті цього року збулась моя мрія! Різдвяні ярмарки, повні живих іграшок і веселих пісень, зігріті гарячим глінтвей-ном, переповнені запахом різдвяних пряників і смажених глазу-рованих горішків. Тут почуваєшся головним героєм усім відомої новорічної казки “Лускунчик і Мишачий король” Гофмана. І здається, що ти вже не гуляєш по різдвяному ярмарку, а валь-суєш під музику Чайковського.

Німеччина, 02.01–19.01.2014».

Катерина Буяр (501-УП)

«На Різдво приїхала до нас родина, і ми вирішили відвідати Шевченківський гай. Тут ми дуже весело провели час, у садибах були різноманітні цікаві програми: в одній колядували, а дітей, які віншували, пригощали пампухами, в іншій вчили плести ляль-ки-мотанки, ще в іншій навчали виготовлення воскової свічки.

Також колядували, танцювали і дізнавалися або згадували традиції Різдва.

Львів, Шевченківський гай. 20.01.2014».

«На Різдво ми гуляли в центрі, насолоджувалися колядками вертепів, а також бачили живу шопку, скуштували гуральський сир, яким можна поласувати в нас і в Польщі тільки на Різдво.

Польща, 05.01.2014».

«Новий рік вирішили зробити собі романтичним удвох з моїм хлопцем у Славську. Сподівалися, що можна буде поката-тися на лижах. Але, на жаль, не було снігу. Провели романтично в садибі, де потріскували дрова в кам’яному мангалі, що ство-рювало дуже романтичну і приємну обстановку.

м. Славськ. 31.12.2013».

Ірина Теодорович (501-УП), «сімейство» Теодоровичів

Наталія Козачук (402-Ф): «У ніч з 13 на 14 січня ми з друзями ходили “перебиранцями”, щедрували і вітали людей. Було дуже весело! Піднімали людям настрій. Нас багато хто не впізнавав!»

Page 19: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

№ 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 19

пожива для роздуму

День Святого Валентина: цікаві факти

14 лютого. Так званий день Святого Валентина. Більшість молодих людей світу, зокрема й України, святкують цей день, хоча він і зазнав значної критики. Що ж, спробуймо оцінити всі «за» і «проти» святкування цього дня.

Ну, перш за все, хотілось би дізна-тись історичні передумови виникнення свята. Варто зазначити, що достовірної інформації немає. Існують тільки леген-ди. За найпопулярнішим переданням, християнський священик Валентин жив за часів імператора Клавдія II (III століття від Р. Х.). Войовничий імператор Клавдій нібито вважав, що сім’я заважає солда-там воювати за імперію і видав едикт, яким забороняв воїнам одружуватися. Валентин, попри цей указ, продовжу-вав таємно вінчати всіх охочих. За це його заарештували й ув’язнили під охо-рону офіцера, прийомна донька якого була сліпою. Священик оздоровив її, а опісля навернув батька й усю родину. Довідавшись про це, імператор наказав відтяти йому голову, що й сталося 14 лютого. Також побутують версії, що було кілька мучеників Валентинів, а також, що день Святого Валентина у християнські часи замінив язичницьке свято на честь богині кохання Юнони.

Яка ж позиція церкви?У календарях греко-католицької і пра-

вославних церков немає нагадування про цього святого (Валентина) 14 лютого, але згадується в інші дні.

Походження «валентинок»Невід’ємним атрибутом цього дня є

поштівки у формі сердечок, які називають «валентинками». Щодо походження цієї листівки також не дійшли однозначного висновку. Одні вважають, що цей вина-хід приписують герцогові Орлеанському Шарлю. 1415 року, будучи ув’язненим в англійській в’язниці, він нібито надсилав віршовані любовні послання своїй дружи-ні. Другі, що це передсмертне письмове зізнання в коханні Валентина до дочки офіцера, яку він оздоровив.

Святкуючи день Святого Вален-тина…

На жаль, на нинішній день молодь часто неправильно трактує поняття «любов» і неправильно відзначає цей день. Часто все зводиться до змітання з

магазинів різного амурного непотребу, квітів, цукерок і влаштування свята для двох сердець, яке часто-густо відбува-ється в аморальній атмосфері, навіть не замислюючись над тим, наскільки анти-традиційний воно має характер.

Цей день має надзвичайно прекрас-не підґрунтя. Адже любов – одне з най-чудовіших відчуттів людини. А кохати по-справжньому – це вже результат чис-ленних випробувань між двома серця-ми. Цей день можна просто назвати днем закоханих і не прив’язуватись до особи Святого Валентина і не створювати культ «валентинок», а просто приємно провес-ти час із коханою людиною.

Отож, щиро бажаю всім віднайти щире взаємне кохання, а як знайшли – бережіть цей вогник у своїх руках. А найкращим поясненням того, якою ж має бути любов, є уривок із першого послання апостола Павла до коринтян:

«Любов довготерпить, любов мило-сердствує, не заздрить, любов не вели-чається, не надимається,

Не поводиться нечемно, не шукає тільки свого, не рветься до гніву, не думає лихого,

Не радіє з неправди, але тішиться правдою,

Усе зносить, вірить у все, сподівається всього, усе терпить!

Ніколи любов не перестає!» [1 Кр. 13:4-9]

Тому й недаремно ці слова трактують-ся як гімн любові.

Економічні цікавинки1. За даними Міністерства доходів і

зборів, з 1 січня до 14 лютого 2014 року в Україну завезли 1 437 тонн квітів на 8,2 млн доларів.

Традиційно, закохані віддавали пере-вагу «квітці кохання» – троянді, імпорт якої тільки за два передсвяткові тижні лютого становив 289 тонн на 1,6 млн доларів.

Також не втрачають популярності солодкі подарунки. Так, з 1 січня до 14

лютого поточного року імпорт шоколаду і виробів з нього становив 2 397 тонн на 13 млн доларів.

Третю сходинку «рейтингу пода-рунків», за даними Міндоходів, посіли парфумерні вироби, яких з початку року було імпортовано 916 тонн на 14,6 млн доларів, що на 24,3% більше, ніж за ана-логічний період попереднього року.

В імпорті парфумерії знову лідера-ми стали передсвяткові тижні лютого. У той період було імпортовано 389 тонн парфумів загальною вартістю 5,6 млн доларів.

М’які іграшки теж не залишають своїх позицій у вподобаннях закоханих. Як підрахували фахівці Міністерства, за 14 днів лютого імпорт цього товару становив 61 тонну на 0,2 млн доларів. Загалом, з початку у 2014 року імпор-товано 154 тонни м’яких іграшок на 0,7 млн доларів.

2. Опитування твердять, що в серед-ньому цього року на подарунок для коха-них українці (30%) готові витратити від 100 до 250 гривень. Трохи менше опита-них (26,1%) збільшать бюджет подарун-ка удвічі – до 500 гривень. Ще меншій кількості (10,2%) подарунок обійдеться в 1 000 гривень.

Але найбільше українці люблять отримувати цього дня просто увагу (49,2%).

Ярослав МИСАК.

Page 20: 2–3 (172–173) лютий – березень 2014 виходить з 1 ...libs.ubs.edu.ua/materials/banko/banko02-03(172-173).pdf · 2014-05-06 · 2 № 2–3 (172–173) лютий

20 № 2–3 (172–173) лютий – березень 2014

наостанок

Засновник: Університет банківської справи Національного банку України. Реєстраційне свідоцтво: серія ЛВ № 905/158 від 19 березня 2009 року. Керівник проекту: І. Жеребило. Головний редактор: Л. Козанкевич. Cтудентські головні редактори: О. Клименко, Х. Валькович. Редактори відділів: репортерського Н. Ковб, С. Маланчук, Л. Комарницька;

«Студент і наука» С. Запаринюк, К. Буяр; інформаційного Х. Строгуш, І. Рихліцька, І. Боберська, Я. Мисак; фотозабезпечення Н. Кобута. Дизайн, верстка: О. Середа. Коректор: О. Яремчук. Адреса редакції: м. Львів, просп. В. Чорновола, 61, навчальний корпус № 3, к. 219, тел.:  297-72-37, e-mail: [email protected].

Від по ві даль ність за досто вірність фак тів, ци тат, прізвищ та інших ві до мостей не суть ав то ри публі кацій.

Дорогi викладачi, працiвники і студенти нашого iнституту!

У цi днi приготування до свiтлого праз-ника хочу разом з вами ще раз заста-новитися над його значенням для нас, як християн, котрi споглядаємо на життя вiчне.

З усіх великих празників нашого цер-ковного року найбільш давній, урочис-тий і радісний – це Великдень. Це свято пiдносить наш дух і просвiтлює душу кожного, бо Христос Воскрес.

Через Своє Воскресіння Христос учи-нив нас переможцями смерті, і життям у Христі ми отримуємо початок даровано-го Його воскресінням безсмертя нашо-го смертному єству: «Ніхто ж нехай не боїться смерті, – вигукує святий Іоанн Золотоустий, – визволила бо нас Спасова смерть».

Тому так захоплено душа христи-янина в день Святої Пасхи подивляє: спасенна і світлосяйна ніч Воскресіння Христового є провісницею майбутнього дня загального воскресіння. Це – воіс-тину Пасха велика, Пасха, що двері рай-

ські нам відчиняє, бо проходить смерть, є нетління і вічне життя.

Живоносне Христове Воскресіння просвітило все творіння. Христос осяяв усю Вселенну Божественними проме-нями Свого Воскресіння. Воскресна Утреня торжественно оспівує цю пере-могу Христа і закликає нас до участі в Його воскресінні: «Прийдіте, пиймо нове пиття, що не з каменя неплідного чудесно випливає, але з нетління джере-ла, яке виточив із гробу Христос» (3-тя Пісня Воскресної Утрені).

Отож, радіймо, що ми є християна-ми! Все, що є найгірше в житті, терпіння і смерть – перемагаємо разом із Христом. Його перемога є нашою перемогою угли-бині нашого єства, перш за все духовно, а згодом і тілесно, і все тлінне перемі-ниться в нетління. Тому віра наша хрис-тиянська голосить: «Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах, життя дарував!»

Отець д-р Богдан ТИМЧИШИН,капелан iнституту.

УБС НБУ – серед лауреатів національного конкурсу «Благодійна Україна – 2013»

УБС НБУ посів третю позицію серед переможців національного конкурсу «Благодійна Україна – 2013» у номінації «Благодійна акція року». Бурштинових ангелів у цій царині отримали разом з нами Благодійний фонд міжнародної допо-моги «Добрий самарянин» (м. Одеса) і Кіровоградський обласний художній музей.

Протягом семи років студенти Уні-вер ситету банківської справи Націо наль- ного банку України (м. Київ) є організа-торами проведення «Аукціонів надій», унікальність яких у тому, що кошти, зібрані протягом торгів за лоти, які нада-ють знамениті в Україні особистості, використовуються адресно на виконання конкретних соціальних проектів.

У рік 200-річного ювілею найвідомі-шого українця Тараса Шевченка студен-ти Університету проводять VIII «Аукціон надій» під гаслом «Шевченко live. 200 років живого спілкування».

Мета цьогорічного Аукціону – відно-вити паркову алею дубів у с. Моринцях (Черкаська обл.), що розташована на території історико-культурного заповід-нику «Батьківщина Тараса Шевченка», і була посаджена 50 років тому українця-ми з діаспори. За кошти, зібрані під час Аукціону, в парку планується споруди-ти ковану огорожу, встановити ліхтарі, дерев’яні лавки з кованою основою, бук-кросингову шафу з українською літерату-рою та оздобити плиткою вхід до парку. Сьогодні розроблено та погоджено ескіз-ний проект робіт із відновлення, орієн-

товна вартість якого становить 270 тис. грн. Паркова алея дубів стане місцем про-ведення заходів, що популяризуватимуть українську літературу, культуру і таланти.

Відкриття відновленого парку запла-новане на 22 квітня 2014 року.