INSTITUT PENDIDIKAN GURU MALAYSIA KAMPUS BATU LINTANG JALAN KOLEJ 93200 KUCHING RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP (PENGAJARAN MIKRO) Topik : Baik pulih dan penyelenggaraan penyimpanan bahan dan peralatan. Sub Topik : 1. Mengenalpasti alatan dan bahan pertukangan. 2. Cara merekod peralatan dan bahan. 3. Cara menyimpan dan menyusun peralatan. DISEDIAKAN OLEH Kumpulan 1 (KPLI 2009: PENGAJIAN PENDIDIKAN KHAS - MASALAH PEMBELAJARAN)
7
Embed
20873766 Pendidikan Khas RPH Baik Pulih Dan Penyelenggaraan Alat
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
INSTITUT PENDIDIKAN GURU MALAYSIA KAMPUS BATU LINTANGJALAN KOLEJ93200 KUCHING
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANKEMAHIRAN HIDUP
(PENGAJARAN MIKRO)
Topik : Baik pulih dan penyelenggaraan penyimpanan bahan dan
peralatan.
Sub Topik : 1. Mengenalpasti alatan dan bahan
pertukangan.
2. Cara merekod peralatan dan
bahan.
3. Cara menyimpan dan menyusun
peralatan.
DISEDIAKAN OLEH
Kumpulan 1
(KPLI 2009: PENGAJIAN PENDIDIKAN KHAS - MASALAH PEMBELAJARAN)
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIANMATA PELAJARAN KEMAHIRAN HIDUP MASALAH PEMBELAJARAN
Kelas : 5 ( Lima )
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup
Tarikh : 08 Oktober 2008 ( Khamis )
Masa : 0730 – 0830 pagi ( 60 minit )
Bilangan murid : 18 orang
Tajuk : Pertukangan
Kemahiran : Baik pulih dan penyelenggaraan penyimpanan bahan dan peralatan.
Penggabungjalinan : 1. Mengenalpasti alatan dan bahan pertukangan.Isi Kandungan 2. Cara merekod peralatan dan bahan.
3. Cara menyimpan dan menyusun peralatan.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat :-
i) Menyebut sekurang-kurangnya 3 daripada 5 peralatan pertukangan.
ii) Merekod 3 daripada 5 peralatan pertukangan yang digunakan.
iii) Menyebut 3 daripada 5 cara menyimpan alatan pertukangan dengan betul.
Perentasan Kurikulum : Matematik, Pendidikan Moral dan Pendidikan Seni
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat peralatan pertukangan di bengkel.
Penyerapan Nilai : Tertib, mendengar arahan, bekerjasama dan keyakinan.
Unsur Terapi : Pertuturan, pergerakan dan cara kerja.
Bahan Bantu Mengajar : Benda Maujud (model rak penyimpanan),video, borang rekod penyimpanan, gambar dan Lembaran Kerja.
LANGKAH/MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN
SET INDUKSI
( 5 MINIT )
Guru memaparkan satu situasi di bengkel melalui tayangan slaid powerpoint.
1. Guru memaparkan gambar bengkel dan peralatan pertukangan.
2. Murid dan guru bersoaljawab tentang apa yang dilihat oleh mereka.
3. Guru menunjukkan alatan pertukangan yang tidak disusun dengan betul dan kemas.
4. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran pada hari ini.
Teknik : Mengenalpasti
Terapi : Pertuturan Penglihatan
Nilai : mendengar
arahan yakin bekerjasama
BBM : benda maujud tayangan slaid gambar
LANGKAH 1
( 10 MINIT )
Memperkenalkan berberapa jenis peralatan pertukangan kepada murid:
1. Guru menunjukkan gambar peralatan petukangan kepada murid.
2. Murid diminta menamakan semula peralatan pertukangan berdasarkan apa yang mereka lihat: