Top Banner
Rogers személyközpontú középiskola 1121. Bp. Konkoly Thege M. u 21. Tel: 274 5758 www.rogers-kozepiskola.hu szeptemberi hírlevél
10

2011 szeptemberi hírlevél

Jun 20, 2015

Download

Education

Rogers Academy

Rogers Személyközpontú Oktatásért Alapítvány támogatásával működő, Rogers Személyközpontú Középiskola 2011 szeptemberben megjelent hírlevele
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: 2011 szeptemberi hírlevél

1

Rogers személyközpontú középiskola

1121. Bp. Konkoly Thege M. u 21.Tel: 274 5758

www.rogers-kozepiskola.hu

szeptemberi hírlevél

Page 2: 2011 szeptemberi hírlevél

2

Rendezvényeink

2011. szeptember 23-án.18 órakor Kulin Eszter „Tanulni játék! " címmel tartott

ingyenes előadást a Jókai Klubban. (1121 Budapest, Hollós út 5.) Amikor észre sem vesszük, akkor szívjuk magunkba igazán a tapasztalatok kincseit, amikor játszunk, olyan részünket használjuk, ami szabad utakat nyit a megismerésnek. Kulin Eszter főiskolai tanárként is ezt az "észrevétlen" természetes tudásszerzést támogatta. Több évtizedes pedagógiai tapasztalatait az élménypedagógia nyelvén mondja el. Játsszunk együtt vele, szülők, leendő szülők, tanárok, érdeklődők! ".

A Rogers Személyközpontú Oktatásért Alapítvány honlapján játékleírásokat és emlékeztető videót találsz. Látogass el oda!

Page 3: 2011 szeptemberi hírlevél

3

Mi történt?

Kialakítottunk egy Szerveztünk egy

öko termet öko napot

öko napor

Jártunk a Kínai agyagkatonák c. kiállításon

Megjelent a Személyközpontú Iskolák Magyarországon c.könyv, amiben mi is publikáltunk egy iskolai és egy szervezeti leírást

leírást

Szerveztünk egy öko napot.

Új diákok és tanárok érkeztek:

Almási KataFekete Krsitóf

Bakati BenjáminKarvas GáborWolf Barnabás

Toldi Tamásés

Feltizi Veres András – magyar tanár

Page 4: 2011 szeptemberi hírlevél

4

Rogerst idézzük: A tanulás 10 alapelve

1.Minden emberrel vele születik a képesség arra, hogy tanuljon.2.Értelmes tanulás csak úgy lehetséges, ha a ha a megtanulandó anyagot a maga szintjén fontosnak tartja az, aki tanulja.3.Azok a tanulási folyamatok, amelyek személyiségváltozással járnak, fenyegetőek és ellenállást váltsanak ki. A saját énünket fenyegető tartalmakat könnyebben tanuljunk meg, és tesszük magunkévá, ha a külső nyomás minimális.4.Ha a személy fenyegetettsége csekély, akkor differenciált módon képes tapasztalatokat szerezni, és könnyebbe tanul.5.Értelmes tanulás gyakran cselekvéssel van egybekötve.6.A tanulási folyamatot megkönnyíti a tanulók felelős résvétele a tanulásban7.A legalaposabb és legtartósabb az a tanulás, amit a személy maga kezdeményez, és egész személyiségével, mind érzelmeivel, mind intellektusával – részt vesz benne.8.Ahhoz, hogy az önértékelés és az önkritika megelőzze a külső értékelést, kreatívnak és magabiztosnak kell ennünk.9.Társadalmi szempontokból ma az a legfontosabb, hogy tanulási stratégiákat dolgozzunk ki és sajátítsunk el, s nyitottak maradjunk az újabb tapasztalatokra és változásokra10. A biztonságot meg kell teremteni. Minden áron arra kell törekednünk, hogy tanítványaink ne érezzenek fenyegetettséget, hanem érezzék magukat biztonságban, érezzék, hogy elfogadják őket és nem minősítik minduntalan minden megnyilvánulásukat. Megfélemlített, szorongó emberek nem tudnak tanulni.

Releváns anyagot tanítani releváns módonA tanár e tekintetben némileg korlátok között kell, hogy mozogjon, de egyszersmind szabad mozgástere van a tárgyán belül saját tanítványaival folytatott munkáját illetően. Ha a tanítványaiddal meg tudod beszélni, hogy mit fogtok tanulni, és hogyan, és ha részt vehetnek bizonyos döntéseidben, sokkal lelkesebben dolgoznak, mintha csupán a kötelező menetrend és értékelés szerint tanítod őket.Segíts elő az életszerű tanulástSokkal könnyebben tanuljuk meg azt, amit csinálunk is. Ha a diákok csak üldögélnek az órán, és statisztikai tények vagy történelmi tények passzív befogadói csupán, akkor ezt a szerepet el fogják ugyan sajátítani (a passzív befogadó szerepét), de nem ez a cél. Hosszú távon ugyanis sokkal fontosabb a tanulási folyamat maga, mint a tartalom, amit elsajátítunk! Sokkal hatásosabb a tanulási folyamat, ha a tanulók aktívan részt vesznek benne – szellemileg, érzelmileg egyaránt.

Page 5: 2011 szeptemberi hírlevél

5

Oktatás - érdekes

„Az iskola száz éve ugyanazt csinálja, miközben a világ gyökeresen megváltozott körülötte: ma is az ismeretanyag átadását tekinti elsődleges feladatának. Amíg a világ lassan változott, ez működött is, de mára úgy felgyorsult a változás, hogy azt sem tudjuk megmondani, mire lesz szüksége a most elsős gyereknek végzős korára. Nem árt, ha tudjuk, amit a nagyapáink is tudtak, de ennél fontosabb, hogy a gyerekek tanulóképessége fejlődjön, hogy pozitív attitűd alakuljon ki bennük a tanulás iránt. Hiszen - bár azt még nem tudjuk, hogy pontosan mit, de – valószínűleg állandóan tanulniuk kell majd felnőttként is. Fontos, hogy a személyiségük fejlődjön, hogy tudják, mi az, ami értékes, mit érdemes csinálni, mitől kell óvakodni, hogyan lehet együttműködni. A fiatalok egyre önállóbbak lesznek. Az internet világában nem lehet eltiltani őket az információk sokaságától, és ezeket az információkat már nem az iskola, a tanár adja át nekik. Világszerte indult egy mozgalom az „iskolátlan társadalomért” (deschooling society). Szülői csoportok jönnek rá arra, hogy azt az időt, amit a gyerekek az iskolában töltenek, sokkal értelmesebben el tudják tölteni otthon. Ha szükséges, akkor a vizsgák idejére megtanulják a kötelező anyagot is, de emellett sok minden mást is megtanulnak. Ha az iskola nem képes együtt haladni az idővel, akkor meg fog szűnni. Illetve már csak arra a másodlagos funkciójára lesz szükség, hogy megoldja a gyerekek „tárolását”, amíg a szülők dolgoznak. Nem szabadna hagyni, hogy ez legyen a fő irány.”

Részlet Klein Sándor cikkéből. A folytatásért kattints ide: http://turoczilevente.hu/rszk/rszk/index.php?option=com_content&task=view&id=238&Itemid=99999999&limit=1&limitstart=1

Page 6: 2011 szeptemberi hírlevél

Angol

6

Rejtvény oldal – megoldások a honlapunkon:

www.rogers-kozepiskola.hu

1.Egy meztelen ember fekszik a sivatag közepén. Mellette egy gyufaszál hever. Vajon mi történhetett?

2. Találd meg a szükséges angol szót (a kiejtés számít)

Pl. Egy …….a van az íróasztalodon! Megoldás: Desk – deszka

1. Ez a tojás még mel …. 2. Nem tudok …..ni, fáj a lábam. 3. Ez a munka ------b, mint a korábbi. 4. A hús …ea…jelent angolul? 5. ……em erős nyakam van. 6. Nem mindent ….. meg, ha valaki öreg. 7. Piros a vé…… . 8. …… kózni nem lehet, amikor süt a nap. 9. …….en lefagy a macska farka. 10. Ezt a parfümöt ne használd ha fi ….. ol. 11. Az ördög nagyon ……. a feleségét. 12. Nedves időben kell ….. ni.

Page 7: 2011 szeptemberi hírlevél

7

Mi lenne ha….

….. a kutyákat meg tudnánk tanítani beszélni?

Néhány tipp:

1. a családi ügyeket kikotyognák a szomszéd kutyának2. visszabeszélne3. Felvehetné a telefont4. az idősek beszélgethetnének velük5. választójogot követelnének6. TV műsor lenne a számukra………

Neked milyen ötleteid vannak?

Küldd el nekü[email protected]

Page 8: 2011 szeptemberi hírlevél

8

Érdekes linkek

1. Látogass el a Cross Cultural Communication oldalárahttp://www.rogers2011.hu

Ez a 2011-es pécsi személyközpontú találkozó oldala.

2. http://paul.kedrosky.com/archives/2011/07/slavin-how-algorithms-shape-our-world.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+InfectiousGreed+%28Paul+Kedrosky%27s+Infectious+Greed%29

A TED sorozatból Slavin: How Algorithms Shape Our World c. előadása (angol)

3. http://www.mindmapinspiration.comElme – térkép ötletek

Page 9: 2011 szeptemberi hírlevél

9

Októberi előzetes

Jókai Klub: Október 21-én pénteken, 18 órakor a Rogers Személyközpontú Oktatásért Alapítvány és a Tehetség Tanácsok közös rendezvényére várjuk az érdeklődőket. Gyarmathy Éva pszichológus a „Hátrányban az előny Aszociokulturálisan hátrányos tehetségesek” kötet szerzője mellettjelen lesz a tehetséggondozás több neves kutatója. A tehetségazonosításának kérdéseiről, az alulteljesítő tehetségekről, adiszlexiáról és többnyelvűségről, a hiperaktivitás, a tehetség ésmagatartászavar összefüggéseiről hallhatunk a legújabb kutatásokszerint.

Készülünk a SZÜRET ünnepére.

Októberi nyílt napok: október 5 és 20.

Látogass el hozzánk!Örömmel várunk.