Top Banner
10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ София 2007
63

10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

Jul 05, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

10 ГОДИНИ

ПРОГРАМА

ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ

ПРОГРАМАДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ

София2007

Page 2: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

Всички права са запазени. Не е разрешено публикуването на части откнигата под каквато и да е форма - електронна, механична, фотокопирнаили по друг начин * без писменото разрешение на издателя.

10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ

© Програма Достъп до Информация, 2007

Оформление © Веселин Комарски, 2007

Page 3: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

Драги приятели,Последните 10 години са изключително важни не само за нашата орга-низация, за нейното раждане, развитие и утвърждаване, но и за цялатаобщност на застъпниците за свобода на информацията по света.

Когато основахме организацията

през 1996 година, освен инициативите на международни организациикато АRTICLE 19, практиките в няколко водещи демокрации в света иактивността преди всичко на екологични организации, работещи за сво-боден достъп до информация за околната среда, нямаше особено разви-тие в тази област.

В 1996 година, белязана с хиперинфлация, политическа криза и желаниеза нова промяна, основателите бяха убедени, че трябва да се положатсистематизирани усилия в няколко направления, за да се подобри състо-янието на достъпа до информация в България. Ето защо нарекохме орга-низацията - Програма Достъп до Информация. Смятахме, че законода-телното уреждане, подпомагането на упражняване на правото, обра-зователната програма изискват концентрирано внимание и допълни-телни усилия. Започнахме с малък екип, но с голям заряд и ентусиазъм.

Десет години след тази първоначална инициатива имаме двойно по-го-лям екип, стабилна координаторска мрежа, над 3000 коментирани слу-чая, над 100 съдебни дела, над 30 книги, радиопредаване, собствен бю-летин, чиито читатели се увеличават.

Резултатите са свързани с промяна на средата, и тази промяна труд-но се измерва за хората, работещи и живеещи в нея. Разбира се многоот тези резултати са напълно измерими - стотици публикации в мест-ни, регионални и национални печатни медии, почти толкова участия врадио- и телевизионни предавания.

Гергана Жулева,учредител и изпълнителен директорна Програма Достъп до Информация

10 годинипрограма достъпдо информация

10 годинипрограма достъпдо информация

Page 4: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

За десет години проблематиката за

достъпа до информация стана „мода“

Няма страна в нашия регион, която да не е приела закон за свободниядостъп до информация. И това стана за последните 10 години. Членовена нашия екип участваха в този процес като обсъждаха законодател-ството и неговото прилагане в Румъния, Македония, Турция, Сърбия,Хърватска, Босна и Херцеговина, Армения, Грузия, Черна гора и др.

През 2006 година Интерамериканският съд за човешки права признаправото на достъп до информация като човешко право. Съветът наЕвропа работи по Конвенция за достъпа до официални документи. Всичкистрани в региона имат приети закони за достъп до информация ипрактика по прилагането на тези закони.

Повечето международни държавни организации имат свои регулации запрозрачност, които включват конкретни процедури за достъп до доку-менти.

Този успех се дължи и на постоянната дейност на организации катоПрограма Достъп до Информация.

Какви са източниците и

причините за успехана нашата дейност

• Точно и ясно формулиране на целите и стратегическите направ-ления;

• Постоянно застъпничество за по-добро законодателство;

• Наблюдение на практиките;

• Правна помощ, включително и представителство в съда;

• Обучения за търсещи и предлагащи информация;

• Медийна кампания за важността на правото на информация.

Какви са резултатите от тези дейности през годините?

Първо, фактът, че в България беше приет Закон за достъп до обще-ствена информация през 2000 година, може да бъде разглеждан и каторезултат от нашата дейност по застъпничеството за закон.

10 г

один

и пр

огра

ма

дост

ъп д

о ин

фор

мац

ият

а

Page 5: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

Второ, това, че в България все повече и повече хора упражняват пра-вата си по закона, също се дължи в голяма степен на нашите усилия заразясняване на законодателството.

Трето, нашият юридически екип е предоставял правна помощ в повечеот 3000 случая и е представлявал пред съда клиенти в над 100 съдебнидела, като по-този начин е окуражавал гражданите да упражняват пра-вото си на достъп до информация.

Четвърто, за тези години ПДИ и нейните координатори подготвиха1250 публикации, сред които няколко издания на наръчници по закона итри книги за делата по достъпа до информация.

Пето, ПДИ и координаторите участваха в 1100 телевизионни и радио-предавания. От 2004 г. ПДИ стартира свое радиопредаване. Много слу-шатели помнят предаването „Правото да знам“, излъчвано по радио„Нова Европа“.

Шесто, представители на ПДИ организираха или участваха в около 500обучителни семинари, конференции и кръгли маси, посветени на свобо-дата на информация.

Седмо, специализирането на една организация в областта на достъпадо информация доведе до развитието на застъпническата дейност нанеправителствени организации в региона. През 2002 година, на конфе-ренция в София, бе основана Международната мрежа на застъпницитеза свобода на информацията. Този факт също е свързан с нашата рабо-та през годините.

Осмо, именно в България, на конференция, организирана от ПрограмаДостъп до Информация, се сложи началото на отбелязването на 28 сеп-тември като Ден на правото да знам.

Девето, Програма Достъп до Информация е активен член на още ня-колко мрежи: международната мрежа на демократичните институти,на мрежата на НПО, работещи за утвърждаване на ценностите на сво-бодата.

Десето, като едно прекрасно признание, през 2005 година ПДИ получидве награди „Темпълтън“ за своята цялостна дейност.

С тези резултати може да се гордее всеки от учредителите, екипа,координаторите и партньорите на Програма Достъп до Информация.

10 г

один

и пр

огра

ма

дост

ъп д

о ин

фор

мац

ият

а

Page 6: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

6Програма Достъпдо Информация

Проблемите

които формулирахме при създаването на организацията, бяха:

• Гражданите и юридическите лица нямат опит в търсенето наинформация от държавните органи;

• Администрацията не разкрива информацията по своя инициати-ва, а иска детайлно описани задължения, които формално да след-ва;

• Няма ясни правила вътре в институциите относно публикува-нето и предоставянето на информация;

• Конституцията от 1991 година е приета в контекст на навиции рутина на администрацията, гражданите, журналистите игражданските организации, характерни за стария режим.Възникващите практики на търсене и предлагане на информацияса реплики на моделите на „стария режим”, характеризиращи сес зависимост от лични контакти, чиновнически произвол и авто-ритарни практики в отношенията на граждани и администрация.

Разрешихме ли тези проблеми? И дали средата се промени?

Българският закон е вече остарял, в сравнение с международните стан-дарти. Познатостта на закона пада сред гражданството. Администра-цията продължава да не разкрива информация по своя инициатива и даследва формално буквата на закона. Правила за предоставянето на ин-формация има, но не са ясни и няма контрол върху спазването им.

Това, заради което започнахме преди десет години, не е преодоляно.Предстои ни още много работа.

10 г

один

и пр

огра

ма

дост

ъп д

о ин

фор

мац

ият

а

Page 7: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

710 години Програма

Достъп до Информация

1996

През 1995 година една група от социолози и юристи започна проучванеза съществуващите регулации на свободата на информация и на прак-тиките на достъп до информация в пет български общини. Обсъждани-ята и резултатите от проучванията в петте общини показваха, чесъществува необходимост да се съсредоточат професионални усилия,за да се подпомогне търсенето на информация и да се повиши познава-нето на правото на информация.

Професионалната подготовка, експертизата и мотивацията бяха раз-лични в групата на инициаторите:

• Адвокат, специализиращ в областта на правата на човека, и ад-вокат, специализиращ в търговското право, осъзнаващи необхо-димостта от промяна в законодателството и практиките надостъпа до информация от държавните органи и от публичнитерегистри;

• Социолози и журналисти със своята професионална убеденост,че трябва да бъде изменена практиката на недостиг на публич-на информация;

• И икономистите, които всекидневно се сблъскваха с проблемитена бедна статистика и непрозрачност при чести промени на ре-гулаторната среда.

Някои от учредителите имаха опит от екологичните и дисидентскидвижения от 80-те.

Може би най-важното качество на тази група бе интердисциплинарно-то виждане на проблемите, свързани с достъпа до информация.

Тези проблеми бяха изведени като:

• „Гражданите и юридическите лица нямат опит в търсенето иползването на информация от държавни органи;

• Държавните органи, хората, които работят в тях, било на цен-трално или местно равнище, смятат в повечето случаи, че тряб-ва нормативно да бъдат описани техните задължения по спазва-нето на изискванията на Конституцията;

• Вътрешноведомствените виждания по въпроса (съответнонаредбите и инструкциите) са или остарели, или се занимаватпредимно с деловодителски процедури и формата на документа-цията;

Възникването

Page 8: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

8Програма Достъпдо Информация

• Новата конституционна разпоредба започва да действа в ста-рата среда от тоталитарни навици и на администрацията, и награжданите, и на журналистите, и на гражданските организации;затова вече формиращите се практики на търсене и достъп доинформация са по-скоро старите - твърде силна е зависимосттаот познанства, от волята на ръководителите на ведомствотои от опита на двете страни.“1

За да предложи решение на тези проблеми, инициативната група решида създаде специализирана организация, която да се заеме с постепен-ното им разрешаване. През 1996 година други събития показаха важ-ността на това виждане.

В началото на 1996 година президентът на България, философ и бившдисидент, Желю Желев, отговаряйки на исканията и кампанията наняколко журналистически организации, се обърна към Конституцион-ния съд за тълкуване на три члена от новата Конституция, свързани справото на изразяване и свободата на словото, включително чл. 41,установяващ правото на информация.2

Както се очакваше, Конституционният съд потвърди правото на все-ки гражданин да търси и получава информация от държавни органи, безда доказва своя правен интерес от търсената информация. В негово-то решение беше потвърден и международният стандарт, че правотона достъп до информация е принципът, а ограниченията на това правоса изключения от този принцип и трябва да се въвеждат само за дабъдат защитени други права и интереси.

Съдът също определи, че на правото на гражданите съответства задъл-жението на публичните институции да предоставят информация. Товазадължение според Конституционния съд трябва да бъде регулираночрез закон.

Макар и от изключителна важност, това решение на Конституционниясъд остана неразбрано от широката публика и не бе популяризирано.Дори организациите, инициирали това решение, не се заеха с неговотопопуляризиране и разясняване, а се обърнаха към други приоритети.

1 Гергана Жулева, „Достъп до информация“, публикуван в „Защо не?“ от 13 де-кември 1996 година.2 Трябва да се отбележи, че обикновеният български гражданин няма право дасе обръща с искания към Конституционния съд.

1996Възникването

Page 9: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

910 години Програма

Достъп до Информация

1996

1996 година бе и година на тежка икономическа криза - удвояваща семесечна инфлация, колапс на основните банки, затваряне на губещидържавни предприятия, 10% намаляване на националния доход, 40% на-маляване на жизнения стандарт и т.н.3

Така на 23 октомври 1996 година единадесет професионалисти, повече-то от които участваха в проучванията на законодателството и напрактиките, учредиха Програма Достъп до Информация като частна,независима, неправителствена организация.

Мисията

Учредителите осъзнаваха, че в прехода в България и промяната на кон-ституционната и политическата система, една от основните липси етази на граждански контрол над работата на правителството и недо-стиг на средства, осигуряващи гражданското участие. Тази предзада-дена слабост на гражданина в отношенията му с държавата прави ре-формите непредвидими и създава условия за корумпирани правителства,които погубват икономиката. Ето защо учредителите вярваха, че имен-но достъпът до информация е най-важното условие за гражданския кон-трол и участие.

Мисията на Програма Достъп до Информация беше формулирана като„да улесни прилагането на чл. 41 от новата Българска конституция,който установява правото на „всеки да търси, получава и разпростра-нява информация“.

От 1996 г. ПДИ изпълнява своята мисия, като работи в няколко направ-ления:

• Застъпничество в областта на законодателството за право наинформация;

• Наблюдение на практиките на търсене и получаване на инфор-мация на централно, регионално и местно равнище чрез коорди-наторска мрежа в цялата страна;

Възникването

3 От края на 1996 година и ранната 1997 икономическата и политическатакриза се задълбочи - през февруари 1997 г. инфлацията достигна 242%; презноември 1996 беше избран нов президент - г-н Петър Стоянов, принадлежащкъм тогавашната опозиция СДС; през декември, преди Коледа, социалистичес-кият кабинет на Жан Виденов подаде оставка, но неговата партия настоява-ше да формира нов кабинет. Това от своя страна мотивира уличните протес-ти (декември 1996 - януари 1997) и доведе до нови избори.

Page 10: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

10Програма Достъпдо Информация

• Правна помощ, включително след приемането на закона, и пред-ставителство в съда за граждани, журналисти и неправител-ствени организации в случаи, когато те търсят информация отпублични институции и тази информация им е отказана;

• Постоянна медийна кампания за важността на правото наинформация;

• Гражданско образование за журналисти, администрация и непра-вителствени организации в областта на правото на информация.

Първи стъпки

Логично първите стъпки на новосъздадената организация бяха свързанисъс стартиране на кампания за достъпа до информация, разбирана по-широко и опираща се на формулираните проблеми от проучването през1995 година и направленията за тяхното разрешаване. Идеята бешеподкрепена финансово от Холандската организация за съвместноразвитие Novib. Активната работа на ПДИ започна в началото на 1997година, но преди това реално стартиране бяха публикувани няколкопрограмни текста в бюлетини на партньорски организации - в „Обектив“,издание на Българския хелзинкски комитет, в „Защо не?“ на С.Е.Г.А. и вбюлетина на Института за пазарна икономика.

В началото екипът на ПДИ бе сравнително малък: млад юрист - Алек-сандър Кашъмов, двама журналисти - Еми Барух и Николай Н. Нинов, единсоциолог - Лора Иванова и един от инициаторите, учредител и пръв пред-седател на ПДИ, както и автор на този текст - Гергана Жулева.

Възникването

1996

Page 11: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

1110 години Програма

Достъп до Информация

1997

Систематизирането на знанията какво се случва в страната в област-та на достъпа до информация беше изключително важно за публичнатакампания. През 1997 година нямаше моделен закон, за да даде принципи-те и критериите, на които да базираме кампанията си. Не съществу-ваше и проектозакон за достъп до информация или визия за него, такаче да бъде зададена рамката на кампанията. По тази причина тя бефокусирана върху конкретните случаи, в които публичните институ-ции отказват информация на гражданите. Както беше ясно от предиш-ния ни опит, ние можем до безкрайност да обсъждаме на експертно нивопроблемите пред свободата на информацията и нейните ограничения,но истинското предизвикателство бе да се разгледат случаите, в коитореални граждани се сблъскват с реална администрация, когато търсятинформация във всекидневието си.За да се мобилизира доброволна подкрепаза тази идея, ние се обърнахме към медии-те в цялата страна с манифест, който раз-казваше за мисията и целите на организа-цията и призоваваше да се изпращат кон-кретни случаи до Програма Достъп до Ин-формация, в които на журналисти и награждани е отказвана информация.

Двадесет и пет журналисти сеотзоваха на първата среща вСофия. Стабилизирането намрежата, нейното развитиесе дължеше най-вече на лидер-ството на координатора намрежата в нашия екип - жур-налистът Николай Н. Нинов.Така бе създадена мрежата на

координаторите на Програма Достъп до Информация. От времето насъздаването съществуваше взаимен интерес: журналистите по про-фесия търсеха информация от обществен интерес, ние от своя стра-на се нуждаехме от ясна картина за практиките на търсенето и предо-ставянето на информация в страната.

Източницитена успешната кампания:координаторите

Page 12: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

12Програма Достъпдо Информация

Координаторите изпращаха случаи, подготвяха публикации, разпростра-няваха месечните коментари по случаите от цялата страна, подготвяхаразяснителни материали, осъществяваха собствени инициативи. Товате правят и досега. Осем човека от тези първи доброволци са все ощекоординатори на ПДИ.Всеки месец координаторите изпращаха до офиса ни в София случаи,които изискват правен коментар. Случаите се разглеждаха в началотоот малкия екип юристи на ПДИ. Коментарите се обсъждаха допълни-телно с по-широк кръг юристи. След като този публичен юридическисъвет одобряваше коментарите, те се изпращаха обратно на коорди-наторите, които от своя страна разпространяваха материалите - впубликации, в своите редакции и студия. Когато това бяха случаи награждани тяхното по-нататъшно търсене на информация беше окура-жавано чрез правна и медийна подкрепа. Броят на случаите непрекъсна-то растеше. Като правило най-интересните от тях ,заедно с правнияим коментар, бяха публикувани в местните медии.В началото случаите преди всичко бяха свързани с нарушаване на пра-вото да се търси, получава и разпространява информация, като напри-мер да се присъства на публичните заседания на изборни органи, да сеснимат определени публични събития и т.н. По-малобройни бяха случаи-те, свързани с нарушение на правото да се получи информация отдържавни органи. Тази ситуация се промени след приемането на закона.

Източницитена успешната кампания:координаторите

1997

Page 13: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

1310 години Програма

Достъп до Информация

1998

Прегледът на съществуващото законодателство и случаите, по кои-то давахме консултации, правна помощ и съвети, показаха, че:

задължението на държавните органи да предоставят информа-ция трябва да бъде уредено със закон (това бе заложено и в Ре-шение №7 на Конституционния съд от 4 юли 1996 година по к.д.№1/1996);

необходимо е популяризирането на правото на информация.

Идеите за необходимостта от регулиране идваха от непрекъснато по-стъпващите конкретни случаи. Те показваха съществуващите пробле-ми, свързани с достъпа до информация - централизъм при предлагането,субективизъм, различни практики при липсата на процедура, непозна-ване на нормативна уредба от страна на търсещите, което бе есте-ствено при разпръснатостта на тогава съществуващите норми.Важността на свободния достъп до информация стана честа тема вмедиите. В началото на 1998 година правителството включи този за-кон в своята програма. Това наложи постоянен интерес към работатана групата към Министъра на държавната администрация, който от-говаряше за внасянето на проектозакон за достъп до информация. ПДИактивно търсеше контакти с работната група. Формирахме свояработна група, която да направи сравнително правно проучване и даизработи

концепция за законодателно уреждане

на достъпа до информация. Поканихме за участие в тази група и юристот Правната дирекция на Министерски съвет - Меглена Кунева. Двама-та юристи от учредителите - Йонко Грозев и Димитър Тотев - същоучастваха в дискусиите. Имаше спорове и различия, но се стремяхмекъм консенсус за това какво да съдържа един такъв закон, за да можеправото на информация да бъде без затруднения практикувано от граж-даните. Направихме и социологическо проучване сред юристи и журна-листи за основните принципи на такъв закон. Резултатите от рабо-тата ни на всеки един етап изпращахме и в Министерски съвет, и вНародното събрание. Търсехме възможности за срещи с експерти и за-конодатели.

Застъпничествоза закон

Page 14: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

14Програма Достъпдо Информация

1998Застъпничествоза закон

Какви бяха

намеренията на управляващите

беше най-трудно установимо. Когато с АRTICLE 19 организирахме прездекември 1998 година международна конференция по законодателство-то в областта на достъпа до информация, желаехме да чуем експерти-те от правителствения екип и да обсъдим основни принципи на закона.Те обаче не се отзоваха и дискусия с работната група по проекта зазакон не се получи. На конференцията беше представена „Концепциятаза законодателно уреждане на достъпа до информация в РепубликаБългария“, изработена от юристите на ПДИ. Обсъдиха се международ-ните стандарти, практиките по прилагането на такива закони в другистрани. Стана ясно, че дори когато се приеме закон, ще има дълъг пери-од на постепенно приучаване и на администрацията към новите й задъл-жения, както и активно практикуване на правата от страна на граж-даните.

Проектозаконът се появи неочаквано. На 27 април 1999 годи-на, на конференция на Българската медийна коалиция, бе пред-ставен проектът на Закон за достъп до обществена инфор-мация и беше обявена обществена дискусия по него, предида е приет от Министерски съвет. Посочена бе и страница-та в Интернет, на която проектът е публикуван, както ивъзможността за изпращане на становища по него.

Обществената дискусия

В страницата на правителството бяха публикувани няколко станови-ща със следните констатации:

1. Позитивно беше оценен фактът, че този проектозакон, предида е приет от Министерски съвет, е предоставен за обществе-но обсъждане.

2. Позитивно беше оценен и принципът, залегнал в законопроекта,че всеки гражданин, както и юридическите лица, ще реализиратправото си на информация, без да обосновават интерес притърсенето.

3. Позитивно беше оценено и въвеждането на опростената проце-дура, а също така и възможността за съдебен контрол при нару-шението на правото на информация.

Page 15: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

1510 години Програма

Достъп до Информация

1998Застъпничество

за закон

Основните критики към ПЗДОИ бяха свързани с:

1. Неясното очертаване на предмета на правно регулиране и нео-босновано разширяване на задължените субекти с включванетона средствата за масова информация.

2. Не са изчерпателно и ясно очертани ограниченията на правотона достъп до информация. В проекта просто се въвеждат поня-тията „държавна“ и „служебна“ тайна, без да се определя каквикатегории информация ще бъдат ограничавани за достъп чрезтези институти и какви интереси ще бъдат защитавани от тях.

3. Неясни формулировки на основните понятия в проектозакона.

Юристи на ПДИ и Българския хелзинкски комитет изработиха стано-вище. Дадохме пресконференция, за да го популяризираме и обясним ос-новните ни критики към проекта. Стремяхме се да бъдем практическиполезни, като предложим конкретни текстове за основните понятияна закона. Организирахме и няколко обсъждания на проектозакона с пред-ставители на местна власт, журналисти и неправителствени органи-зации - становищата от тях също представихме в Министерския съвет.Проектозаконът, одобрен от правителството, претърпя само козме-тични поправки. Нито едно от смислените предложения не беше взетопредвид. Обсъждане имаше, но не и с участието на вносителите.

На 23 юни 1999 г. Министерски съвет одобри ПЗДОИ и го представи заразглеждане в Народното събрание. Законът беше разпределен към „Ко-мисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията“ и „Ко-мисията по правата на човека, вероизповеданията и по жалбите и пе-тициите на гражданите“. ПДИ продължаваше да обсъжда проектозако-на с представители на местна власт, журналисти и НПО в различниградове. Навсякъде се изработваше и становище по проектозакона,което се изпращахме в Народното събрание.

На 22 септември 1999 г. Програма Достъп до Информация организирамеждународна конференция „Свободата на информация в България: Про-ектозакон за достъпа до информация, резултати от общественатадискусия и препоръки“.

Page 16: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

16Програма Достъпдо Информация

1998Застъпничествоза закон

1 Хелън Дарбишър, Институт по конституционна и правна политика - Будапеща;Ерин Иган, адвокат, „Ковингтън&Върлинг“ - Вашингтон; Роберт Жилет, Неза-висима медийна комисия - Сараево; Еван Рут, юрист, ARTICLE 19 - Лондон; ИванСекели, съветник, Архив Отворено общество - Будапеща.2 През октомври 1999 г. Меморандумът на международните експерти по българ-ския Закон за достъп до информация беше изпратен до Мейбъл Уиси Смит,директор на Отворено общество - Брюксел, с молба да бъде разпространен досъответните институции.

Препоръките на участниците систематизирахме в меморандум, пред-ставен в парламентарните комисии. Международните експерти1, уча-ствали в конференцията, подготвиха свой меморандум до българскияпарламент, представяйки критичните си бележки по закона. Този ме-морандум също бе огласен в медиите.2

Първото четене на проектозакона стана на заседание на Народнотосъбрание на 23 септември 1999 година. Същия ден, след обяд, се състоякръгла маса, организирана от ПДИ и Комисията по правата на човека,вероизповеданията и по жалбите и петициите на гражданите в Народ-ното събрание, с участието на чуждестранните експерти и журналис-ти. Член на парламента от управляващата коалиция представи пред-ложения по текстовете на проектозакона, основани на препоръкитена ПДИ, на чуждестранните експерти и представените препоръки входа на обществената дискусия. Други двама народни представителиот опозицията също внесоха в Комисията по правни въпроси и борба скорупцията предложения за промяна на текстове. Комисията формираработна група да систематизира предложените текстове, в коятоучастваха и представители на ПДИ.

През януари 2000 година проектозаконът бевключен в дневния ред на Правната комисия.Експерти на ПДИ бяха поканени на заседание-то на комисията. На 2 февруари 2000 г. народ-ният представител, внесъл текстове за про-мяна на проектозакона, оттегли предложе-нията си. Това създаде сериозни процедурнипроблеми. От една страна Правната комисияне можеше да приеме текста на правител-ството, тъй като в публичната дискусия бяха

формулирани аргументирани критики към първоначалния вариант, отдруга страна мнозинството в комисията поддържаше правителстве-ния проект. Вместо дискусия и решение, беше предпочетен формални-ят изход - няма предложени текстове, няма проблем за решаване. Такана следващото заседание Правната комисия реши да изпрати проекто-

Page 17: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

1710 години Програма

Достъп до Информация

1998Застъпничество

за законзакона за мнение в новосъздадения Съвет по европейски въпроси. Про-ектът обаче не беше разгледан, на основание че в него няма нищо,свързано с хармонизацията на законодателството на Европейския съюз.След това становище Правната комисия трябваше да вземе решение.През юни 2000 година тя одобри проектозакона за второ четене. Същиямесец парламентът

прие закона, без да вземе предвидповечето препоръки

С неясни разпоредби за ограниченията, той беше публикуван в „Държа-вен вестник“ на 7 юли 2000 година.

Една седмица след приемането на закона ПДИ бе готова да стартираинформационна кампания чрез своите координатори. Експерти на ПДИкоментираха закона, като участваха в 20 радиопредавания в цялатастрана.

Застъпническата кампания за по-добро зако-нодателство в областта на свободата на ин-формация продължи. През 2001 година ПДИ от-ново бе водеща организация в публичната дис-кусия по проектозаконите за защита на кла-сифицираната информация и защита на лични-те данни. Тези закони бяха приети в началотона 2002 година.

Една добра основа за кампанията за международните стандарти ибългарското законодателство в областта на достъпа до информациястана Препоръка 2002(2) на Комитета на министрите на Съвета наЕвропа.

През 2002 година група народни представители от мнозинството пред-стави предложения за изменение на Закона за достъп до общественаинформация. ПДИ организира кръгла маса за обсъждане на предложени-ята в светлината на новата препоръка. Един от председателите наработната група към Съвета на Европа - Хелена Ядерблум - участва вкръглата маса, като подкрепи повечето предложения. Проектозаконътне стигна до второ четене в пленарна зала.

Застъпничеството за спазване на международните стандарти в обла-стта на свободата на информация продължава и сега. Все още съще-ствуват опити за приемане на закони и подзаконови нормативни акто-ве, които противоречат на ЗДОИ.

Page 18: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

18Програма Достъпдо Информация

Правна помощ

Правната помощ е сред приоритетите на ПДИ от самото начало. Казу-си, в които граждани и журналисти опитваха да получат достъп до до-кументи с помощта на ПДИ, имаше и преди приемането на ЗДОИ, нотези случаи рядко имаха успешен резултат, поради липсата на регла-мент за предоставяне на информация. Тогава търсенето на информа-ция се възприемаше като изключително право на журналистите, а и тобе схващано по-скоро като право на присъствие на пресконференции.Администрацията се боеше да предоставя дори най-обикновени доку-менти. През 1999 година например, журналисти от Стара Загора поло-жиха огромни усилия да получат списъка с имената и длъжностите наслужителите от областната управа. Административният секретарна управата обаче отказа да предостави документа, понеже журнали-стите вече знаели кой кой е. За документи пък съдържащи „гореща[ ин-формация - като ревизионни актове на тогавашния Държавен финансовконтрол или констативни актове и протоколи за нарушения на строи-телния контрол, репортерите можеха само да мечтаят или да разчитатна лични познанства.

Порадилипсата на правила и практикаслужителите даваха информация устно и полулегално, а официалнотопредоставяне на оригинални документи беше екзотика. Да не говорим,че гражданите, търсещи информация, биваха посрещани с неизменни-те въпроси „За какво ви трябва“, „Какъв сте вие, че питате“, „Как щеизползвате информацията“, „Защо се заяждате?“ А искания за инфор-мация от граждани имаше. Искаха се документи, свързани с приватиза-ционни търгове и конкурси, с банковата криза в началото на 90-те.Близък на загинал в самолетна катастрофа поиска да получи документи,свидетелстващи за трагедията, друг гражданин пожела наличната до-кументация за проведения през 2000 година конкурс за национален герб.Но и най-обикновените искания за информация се отхвърляха с мотива„Нямаме процедура“. Пак през 1999 година гражданин поиска от пресцен-търа на Министерски съвет простичката информация „Какви са изиск-ванията и стандартите, на които трябва да отговаря българскатадържава за приемането й в НАТО?“. Мигновеният отговор от инсти-туцията бе в смисъл: „Много искаме да ви предоставим тази информация,но няма процедура и не можем да го направим“. Случаят стигна до съда,но жалбата бе отхвърлена на същото основание - липса на процедура.

1999

Page 19: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

1910 години Програма

Достъп до Информация

Преди приемането на закона, ПДИ съветваше търсещите да се позова-ват основно на Конституционната разпоредба на чл. 41, даваща общоправо на гражданите да търсят, получават и разпространяват инфор-мация. Търсехме и разпръснати в специални закони конкретни разпоред-би, задължаващи администрацията да предоставя информация. Но един-ствено Законът за опазване на околната среда съдържаше конкретноразпоредби в тази посока. Въпреки това насърчавахме и граждани, ижурналисти да подават писмени искания за информация, основани наспоменатото конституционно право, за да могат служителите в ин-ституциите да разчупят съществуващата култура на секретност вадминистрацията.

След приемането на ЗДОИ през 2000 година най-после се създадерегламент и процедураза предоставяне на официални документи. Макар администрацията вечеда не можеше да отказва достъп, получаването на информация все ощене бе лесно. Законът трябваше упорито да бъде използван, за да сетрупа практика и правото на достъп до информация да излезе от сфе-рата на фантастиката. Нужно е да отбележим, че и случаите на търсе-не на информация се увеличиха многократно, тъй като гражданите вечеможеха да изискват информация, следвайки процедурата на закона.

Към правния екип на ПДИ се обръщаха граждани, журналисти, НПО, пред-ставители на бизнеса. Казусите постъпваха по телефона, на място вофиса, от кординаторската ни мрежа в страната, чрез електронна пощаи форума ни в Интернет. Систематизирането и анализа на всички слу-чаи стана възможно след създаването на електронната база данни, вкоято се описва постъпилият казус. Тя ни помагаше да следим развити-ето на всеки конкретен случай и да анализираме цялостните практикипо търсене и предоставяне на информация в България.

В някои случаи помагахме в началния етап на търсене на информация -давахме съвет и/или подготвяхме заявления за достъп до информация.Често търсещите се затрудняваха да определят от кого да искат ин-формация или как точно да формулират заявлението си. Правна помощполучаваха и случаите, в които вече бе получен отказ на информация,тогава се завеждаха дела за достъп до информация. Така

броят на информираните търсещи нараснаМного граждани продължиха самостоятелно търсенето на информация,като правеха дори собствени разследвания по важни обществени теми.Консултирани от ПДИ, те добиха увереност да защитават правата сив съда. С помощта на ПДИ репортери от водещи медии разкриха важнидокументи по горещи обществени теми.

Правна помощ

1999

Page 20: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

20Програма Достъпдо Информация

0,58%

59,20%

4,11%

13,39%

5,21%

17,51%

: 1997-2000

3,75%

-

0,80%

2,01%

0,13%

93,30%

: 1997-2000

Правна помощ

1999

Неправителствените организации са сред основните групи, търсещиинформация. Различни са поводите, по които те използват процедура-та на ЗДОИ, за да получат достъп до информация. Понякога тя е необ-ходима за изследователска работа, в други случаи е свързана с наблю-дение върху дейността на държавни органи в определена област, нужнае и за анализи, препоръки и изпълнение на конкретни проекти. Не са ряд-кост случаите, в които неправителствените организации имат за целда осъществяват постоянно наблюдение и граждански контрол на ра-ботата на държавните институции или местната администрация вконкретна сфера. За тези 10 години броят на консултираните от ПДИслучаи надхвърли 3000 (746 преди приемането и 2533 след приеманетона ЗДОИ). Броят на заявленията в които участва правния екип е над500.

Page 21: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

2110 години Програма

Достъп до Информация

-

20,06%

6,99%

0,43%

0,12%

72,40%

: 1997-2000

66,76%

32,57%

0,54%

0,13%

: 1997-2000

Правна помощ

1999

Page 22: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

22Програма Достъпдо Информация

Застъпничество заприлагане и мониторинг

2000

Беше повече от ясно, че след приемането на Закона за достъп дообществена информация, Програма Достъп до Информация трябва дапродължи своите усилия, за да подтиква публичните институции къмпо-голяма прозрачност, към публикуване и предоставяне на информа-ция на гражданството. Ето защо определихме своите нови приорите-ти като:

Наблюдение върху прилагането на закона;

Предоставяне на правна помощ на търсещите информация и наклиенти, получили отказ да им бъде предоставена информация;

Обществено образование и разясняване на правото на достъпдо информация според нормите на закона;

Постоянно застъпничество за свободата на информация.

Независимо, че не беше перфектен, законът представипроцедура, по която гражданите могат да упражняватправата си, и определи задълженията на органите и ад-министрацията да предоставят информация. Това бешеедна необходима стъпка. От друга страна регламенти-рането на ограниченията на достъпа до информация,свързани с националната сигурност и защита на личнияживот, бе разпръснато в различни актове, недовършенои противоречиво.

Преди приемането на ЗДОИ, Програма Достъп до Информация вече бешеполучила 746 случая от цялата страна. 528 от тях бяха свързани снарушението на правото на достъп до информация.

Представители на ПДИ вАрхив Отворено общество,Будапеща

Първата регионалнасреща на НПО,работещи засвобода наинформацията вБудапеща, 2000

Page 23: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

2310 години Програма

Достъп до Информация

Застъпничество заприлагане и мониторинг

Случаите показваха, че би трябвало да се подтиква администрациятаза прилагане на закона, но също така, че правото трябва да бъде разяс-нявано.Разясняването за граждани започнахме с публикуване и широко пред-ставяне на наръчници по закона: „Как да получим достъп до информа-ция[, „Как да прилагаме ЗДОИ[, част по достъпа до информация в„Наръчник за журналиста[, издаден от групата на медийните юристи.Наръчникът за граждани претърпя три допълнени издания. Наръчникътза администрация беше преиздаден.

Българският закон за достъп до информация не предвиждаше институ-ция за извънсъдебен контрол по прилагането на закона, каквито съще-ствуват в други страни - комисия или комисар по достъпа до информация.Това създаде още по-голяма необходимост от независим граждански кон-трол на основата на наблюдение по прилагането на закона.

Първият независим мониторинг за прилагането на закона направи ПДИв края на 2000 година. Оттогава всяка година провеждаме мониторингна прилагането на закона на основата на различни методологии.

Ако в първите години следприемането беше важнокак се изпълняват задълже-нията за публикуване на ин-формация от институции-те, дали е създадена инфра-структурата за прилаганена закона - служители, чи-тални, регистри на заявле-нията, обучения, отчетипо изпълнението на закона,то след това се обърнахмекъм спазването на процедурите и към това, каква информация се пре-доставя.

Резултатите от мониторинговите проучвания за прилагане на законаса част от годишните доклади на Програма Достъп до Информация. Вшестте доклада по състоянието на достъпа до информация в България,

Сравнителномониторинговопроучване напроцедурите по достъпдо информация в14 държави през 2004 г.

2000

Page 24: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

24Програма Достъпдо Информация

Застъпничество заприлагане и мониторинг

които сме издали досега, правим пълен преглед на законода-телството, практиките, случаите на търсене и отказ отинформация, които постъпват в организацията, предста-вяме в систематичен вид съдебната практика презгодината.Най-важната част от практическа гледна точка са препоръ-ките за промяна в законодателство, в политиките и пред-ложенията за изменение на административните практикив областта на достъпа до информация.

Резултати от мониторингово проучванена процедурите по достъп до информация през 2004 год.

Съобразяване с успешно подадените заявления по държави(в проценти)

34

69

6054

4133

26 25 24 22 22

11 8

0

10

20

30

40

50

60

70

80

Об

що

Бъ

лг

ар

ия

Ру

мъ

ни

я

Ар

ме

ни

я

Пе

ру

Фр

ан

ци

я

Ис

па

ни

я

Ар

же

нт

ин

а

Чи

ли

Ма

ке

до

ни

я

Юж

на

Аф

ри

ка

Ке

ни

я

Ни

ге

ри

я

Проучване на прозрачносттана Международните финансовиинституции през 2005 г. вАржентина, България, Мексико,Словакия и Южна Африка

Оценка на достъпа доинформация,общественотоучастие и достъпа доправосъдие по въпроси,свързани с околнатасреда, 2003 г.

2000

Page 25: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

2510 години Програма

Достъп до Информация

Съдебни дела

Програма Достъп до Информация реши да подкрепи евентуални съдебнидела, веднага след приемането на ЗДОИ. Защитата пред съд е един-ственото средство за контрол при неизпълнение на задълженията наадминистрацията и беше лесно да се предположи, че ще се появи инте-рес към завеждането на дела. По-важното съображение обаче бе свърза-но с неяснотата на някои разпоредби от закона и сфакта, че в обществения дебат по приемането мумного предложения на ПДИ, основаващи се на меж-дународните стандарти, не бяха възприети. Дру-ги намериха отражение, но не беше сигурно далисред администрацията има яснота по техниясмисъл и цел. Все пак останахме верни на принципада не „измисляме“ нова реалност, а да следвамереалните проблеми на хората. През 2000 година сезаведоха първите три дела срещу откази наобществена информация. Към декември 2006 годи-на случаите, достигнали до съда, по които ПДИработи, надхвърлят 100.

Кампанията

с воденето на съдебни дела можем да представим като три вълни, еднаслед друга. Първи бе периодът на тестването на закона и яснотата наред негови положения, както и обжалваемостта на мълчаливия отказ.Втори дойде периодът на изясняването на отношението между ЗДОИи приетия през 2002 година Закон за защита на класифицираната ин-формация. Важен се оказа в практиката и въпросът за баланса междудостъпа до обществена информация и защитата на личните данни. Тре-тият период, който фактически преобърна отношението на медиитекъм закона, бе завеждането на съдебни дела от журналисти и отделнимедии.

Първата вълна от дела показа, чe в система като нашата е относи-телно трудно да се прогнозира водещият проблем и е добре да се следивнимателно случващото се. Екипът на ПДИ смяташе, че определение-то на понятието „обществена информация“ ще бъде най-трудният зарешаване проблем, а той така и не се появи в първите години от прила-

Васил Чобанов (журналист) иАлександър Еленков (съдия от ВАС)представят сборника на ПДИ„Съдебни дела по Закона за достъпдо обществена информация - III“

2001

Page 26: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

26Програма Достъпдо Информация

Съдебни дела

гането на закона. За сметка на това се постави неочакваният въпросподлежат ли въобще на съдебно обжалване мълчаливите откази по за-кона. Този въпрос възникна по две дела, в които тричленните съставина Върховния админстративен съд заеха становище, че съдебни жалбисрещу мълчаливи откази по ЗДОИ са недопустими. Те се позоваха налипсата на норма в ЗДОИ, предписваща какво да се прави в случай нанепроизнасяне на задължения субект в срок. Тогава си дадохме сметка,че с подобен казус

приложението на закона се поставя на карта

Ако съдът потвърдеше тази си практика, нямаше ли това да е сериознапречка изобщо за отговарянето на заявления за достъп до информация.Кой би отговарял писмено, като може да мълчи и да не бъде съден затова? Петчленните състави на ВАС обаче възприеха, че мълчаливитеоткази подлежат на обжалване на общо основание. По това време повсяко дело се оказваше цялостна юридическа помощ, докато по-къснопоемахме само част от защитата. Това беше и част от стратегиятани да стимулираме заявителите да прилагат закона и самостоятелно,без наша помощ.

Втората вълна от дела включи качествено новия въпрос за приложени-ето на ограниченията на правото на информация. През 2002 година бяхаприети Законът за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ) иЗаконът за защита на личните данни (ЗЗЛД). Със ЗЗКИ се предвидизадължение за администрацията да извърши преразглеждане на секрет-ните документи отпреди закона, с цел разсекретяване на максималенобем информация. Това дълго не се изпълняваше, но се появиха случаи назлоупотреба с класифициране на документи. Знакови за този периодбяха делото на ПДИ срещу отказа на правителството да предоставикопие от Правилника за опазване на държавната тайна в НРБ (1980),поради това, че е секретен, и делото срещу министъра на финанситеМилен Велчев, отказал достъп до договора с „Краун Ейджънтс“ относномерките за реформа в митниците. След като състав на ВАС отменипървия от цитираните откази през ноември 2003 година, през юни след-ващата година Министерски съвет разсекрети (декласифицира) 1484документа, сред които и цитирания Правилник. Съдебният спор с фи-нансовото ведомство пък стимулира преразглеждане и разсекретява-не на документи там през октомври 2004 г. Същевременно казусът раз-кри недобросъвестно ползване на ЗЗКИ, тъй като достъп до договорабе отказан при нарушение на разпоредби на ЗЗКИ.

2001

Page 27: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

2710 години Програма

Достъп до Информация

Съдебни дела

Другият голям проблем с ограниченията на правото на информация сеоказа защитата на личните данни. Вместо да ги заличават от доку-ментите с обществена информация, служителите предпочитаха (коя-то практика все още не е преодоляна) да отказват достъп до целиядокумент.

Третата вълна от дела се свързва с

интереса на журналисти и медии

да прибягват до съдебната процедура. Първа бе жалбата на журналистаот в. „Капитал“ Алексей Лазаров срещу отказ да бъде предоставенокопие от стенограмата на първото заседание на Кабинета Сакскобур-гостки. Делото бе заведено през 2001 година и приключи с отмяна наотказа като незаконосъобразен. През годините бяха водени различнидела – за достъп до информация за командировъчните на министрите,разрешения за прием на ученици в гимназиите, договори на държаватас частни фирми. Нежеланието за разкриване на документи на бившатаДържавна сигурност също доведе до съдебни битки. Христо Христовот в. „Дневник“ използва част от получената в резултат на съдебнорешение информация в известната си книга „Убийте Скитник!“ Съдеб-ни дела бяха заведени от медии или журналисти от „Капитал“, „Днев-ник“, „Труд“, „24 часа“, „168 часа“, bТV, „Сега“, „Новинар“, „Монитор“, „Да-рик радио“, радио „Нова Европа“ и електронното издание „Всеки ден“.

Развиващата се съдебна практика по Закона за достъп до общественаинформация бе представена и коментирана в трите ни книги „Съдебнидела по Закона за достъп до обществена информация“ (2002, 2004, 2005).

2001

Page 28: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

28Програма Достъпдо Информация

Международнмрежа на застъпницит

До края на 2001 година 43 държави приеха национални закони за свободана информацията, през следващата - 2002 година, други 10 бяха в про-цес на приемане на подобно законодателство. Първите две години следприемането на ЗДОИ в България се натрупа достатъчно съдебна прак-тика, за да бъде споделена и обсъдена с други страни в подобна ситуа-ция. Това бе основният стимул да организираме от 26 до 28 септември2002 година, в София, международната работна среща на тема [Прила-гане на законодателството за достъп до информация. Съдебни прак-тики“. В нея участваха представители на НПО в областта на достъпадо информация от Албания, Армения, Босна и Херцеговина, България,Грузия, Индия, Латвия, Македония, Мексико, Молдова, Румъния, Словакия,САЩ, Унгария и Южна Африка, както и представители на международ-ни организации, работещи в тази област.

В края на конференцията се учреди Международна мрежа на застъпни-ците за свобода на информацията (Freedom of Information AdvocatesNetwork FOIAnet), с основни цели споделяне на опит и застъпничество заприемане и подобряване на законодателството и практиките на свободана информацията на национално и глобално ниво.

Днес в мрежата членуват 90 организации(http://www.foiadvocates.net/members.php), анад 300 експерти от неправителствениорганизации, офиси на информационнитекомисари, международни организации иуниверситети са част електронна групаза дискусии. Досега членовете на диску-сионната група са написали над 500 съоб-щения в близо 100 теми - коментари позаконопроекти, съдебни решения, сравни-телно законодателство, новини.

За десет години екипът на ПДИ натрупасериозен опит, свързан със законодател-ството за достъп до информация и него-вото прилагане. Този опит бе споделен отексперти на ПДИ на форуми в Армения,

Аржентина, Мексико, Нигерия, Чили, Македония, Молдова, Румъния, Ук-райна, Сърбия, Черна гора и Турция.

Международнамрежана застъпниците

Хелън Дарбишър, председател наFOIAnet и Гергана Жулева, член на

управителния съвет

2002

Page 29: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

2910 години Програма

Достъп до Информация

нате

Международнамрежа

на застъпниците

Ден на правото да знам

Като едно от средствата за утвърждаване и популяризиране на стан-дартите в областта на свободата на информация, членовете на мре-жата решиха да отбелязват 28 септември като Международен ден направото да знам (http://www.righttoknowday.net).

Наградите, връчвани на Международния ден направото да знам в България

Златен катинар за инсти-туция, която не изпълнявазадълженията си по ЗДОИ

Златен ключ за НПО, граждани ижурналисти, използващи активноправата си на достъп до информа-ция.

За пръв път ПДИ отбеляза Международния ден на правото да знам на28 септември 2003 г. с пресконференция и церемония по връчване нанагради за принос в областта на свобода на информацията. Оттогававсяка година поощряваме граждани, неправителствени организации,журналисти и медии да упражняват правото си да търсят информация,а също и институциите, изпълняващи задълженията си по Закона задостъп до обществена информация (ЗДОИ) да създават позитивнипрактики в това отношение.

Тъй като много институции все още не изпълняват задълженията си поЗДОИ и грубо нарушават правата на гражданите на достъп до обще-ствена информация, присъждаме и негативни награди.

2002

Page 30: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

30Програма Достъпдо Информация

През 2006 година Международният ден на правото да знам бе отбелязан отнад 40 организации в 30 държави.

Двама от наградените със Златен ключ през 2006 г. - Генка Шикерова от bТVза разследването около незаконните строежи в Община Несебър и Вилям Поповза използването на ЗДОИ при търсене на информация от различни институции(президент, премиер, министри, кметове) и успешното самостоятелно воденена съдебни дела за достъп до информация.

Международнамрежана застъпниците

2002

Page 31: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

3110 години Програма

Достъп до Информация

Обучения

Обученията са съществена част от дейността на ПДИ по разяснява-нето и популяризирането на правото на достъп до информация. В нача-лото на прилагането на законодателството, свързано със свобода наинформацията, то не бе добре познато и от търсещите информация, иот длъжните да я предоставят. Законът за достъп до обществена ин-формация беше непознат на администрацията, тъй като не беше пред-варително обсъждан с нея. Нямаше политическа воля за прилаганетому, а и самият законов текст не създава задължения за обучения наслужителите. От началото на практикуването на закона стана ясно,че проблеми в тълкуването има и тепърва ще се появяват. За ПДИ беочевидно, че от доброто познаване на законодателството от странана администрацията в голяма степен ще зависи дали хората ще упраж-няват по-лесно правото си на достъп до информация. Гражданите пъкне познаваха правата си, не бяха наясно как чрез закона да си помогнатв лична или обществена работа. Така възникна необходимостта отобучения както за търсещи, така и за предоставящи информация.

От 2000 година досега Програма Достъп до Информация проведе над170 обучения на НПО, журналисти, представители на централна и мест-на администрация. Целта беше представителите на НПО да ползватЗДОИ във всекидневната си работа и сами да обучават граждани и дру-ги НПО в упражняването на правото на достъп до информация. Обуче-нията за журналисти на свой ред създадоха увереност в участниците,че законът е добро оръжие в ръцете на разследващата журналистика.

Репортерите се запознаваха с процедурите на закона, представяха имсе реални казуси и съдебни дела на техни колеги, вече спечелили конкрет-на битка за информация.

2003

Page 32: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

32Програма Достъпдо Информация

Обучения

С обученията на представители на администра-цията се постигна задълбочено разбиране засъщността, смисъла и духа на правото на инфор-мация. Участниците се запознават с основнитепринципи и международнародни стандарти в об-ластта на свободата на информация, получаватпознания за българското законодателство и съ-ществуващите практики по предоставяне надостъп до информация.

Резултатите от тези наши усилия не се виж-дат мигновено, но имат дълготраен положителен ефект. Търсещитеинформация добиват самочувствието да упражняват правата си по

закона и да ги използват в работата си, а предоставящите информа-ция - увереност при предоставянето на документи. Така се уеднаквя-ват и добрите административни практики.

Обученията на търсещи и предоставящи информация са по своятасъщност постоянна просветна работа, с която ПДИ допринася хоратада познават и да практикуват своето право на достъп до информация.

2003

Page 33: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

3310 години Програма

Достъп до Информация

Медийна кампания

Присъствието на темата за свобода на информацията в печатните иелектронни медии е сред приоритетите на ПДИ. За десет години екипътв София и координаторите в страната подготвиха 1250 публикации иучастваха в над 1100 радио- и телевизионни предавания.

От 2004 година насам, в рамките на проект „Прилаганена Закона за свобода на информацията в България“, Прог-рама Достъп до Информация издава месечен бюлетин. Тойсе разпространява електронно и стига до повече от 1000абоната.

В рубриката Анализ на законодателството се публи-куват оценки и препоръки за подобряване на законодател-ството.

От съдебната зала съдържа преглед на важни съдебнидела и решения от гледна точка на достъпа до информа-ция.

Анализ и препоръки за подобря-ване на практиките по предо-ставяне на достъп до информа-ция намират място и в рубриката Наблюде-ние на практиките, а Коментар на юристаотговаря на въпроси от граждани, търсещи ин-формация.

В Приключения със заявления поместваме ин-тересни случаи, свързани с подаване на заяв-ления за достъп до информация.

Рубриката Достъпниците по света отразя-ва интересни практики, както и развитиетона стандартите в областта на свободата наинформация.

Поместваме и интервюта с наши и чужди експерти по въпроси, засяга-щи достъпа до информация.

2004

Page 34: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

34Програма Достъпдо Информация

Медийна кампания

За да увеличим аудиторията и поставяйки си кампанийни цели, в краяна 2004 година стартирахме свое радиопредаване. До юли 2005 г. всякаседмица в ефира на Радио „НЕТ[ звучаха анализи и критични оценки наслучващото се у нас с достъпа до информация. През 2006 година преда-ването Правото да знам се излъчваше на честотите на Радио „НоваЕвропа[.

От 1999 г. Програма Достъп до Информация поддържа Интернетстраницата си на английски и български език на адрес:

http://www.aip-bg.org/

През последната година средно по 3000 човека месечно са посещавалиИнтернет страницата ни, най-много от тях от България (44%) и САЩ(32%).

2004

Page 35: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

3510 години Програма

Достъп до Информация

Наградите„Темпълтън“

През 2005 година Програма Достъп до Информация бе удостоена с двенагради „Темпълтън“ за усилията си да направи работата на правител-ството по-прозрачна и отговорна чрез изследвания, предоставяне настановища и представителство в съдебни дела.

ПДИ получи първа награда „Темпълтън“ за изключителни заслуги в ут-върждаването принципите на свободата в категорията „Етика и цен-ности“.

„Темпълтън“ се връчва от фондация за икономическиизследвания „Атлас“ и се присъжда в категориите„Етика и ценности“, „Икономически решения за борбас бедността“, „Социално предприемачество“, „Достъпдо образование“. Програма Достъп до Информация беудостоена с първа награда „Темпълтън“ за изключител-ни заслуги в утвърждаването принципите на свобо-дата в категорията „Етика и ценности“. ПДИ бе из-брана сред десетки организации от цял свят, коитосе борят за утвърждаване на демократичните принци-

пи и ценностите на граж-данското общество. ПДИбе наградена за усилиятаси да подпомага упражня-ването на правото на ин-формация; да насърчаватърсенето на информациячрез гражданско образова-ние в областта на свободата на информа-ция и за увеличаване на прозрачността в

дейността на институциите на централната и местна власт.

„Свободата на информация, свързана с правителството и с неговитефункции, е решаваща за свободното общество... Резултатът от рабо-тата на ПДИ е по-отворено и прозрачно управление“, отбеляза един отчленовете на журито за присъждане на „Темпълтън“.

През 2005 година фондация за икономически изследвания „Атлас“ удо-стои Програма Достъп до Информация с още една награда „Темпълтън“- за цялостно институционално развитие.

Д-р Гергана Жулева получаванаградите „Темпълтън“ от

Алехандро Чафуен,изпълнителен директор нафондация „Атлас“ (вляво) и

Леонард Лиджио, изпълнителенвицепрезидент

„Тр

2005

Page 36: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

36Програма Достъпдо Информация

Наградите„Темпълтън“

Фондация за икономически изследвания „Ат-лас“ стартира програмата по връчване нанаградите „Темпълтън“ за принос към сво-бодата през 2003 година. Целта е да бъдатотличавани и поощрявани обществени орга-низации с потенциал да разпространяват иутвърждават принципите на свобода, ра-венство и отговорност. Сред удостоенитес „Темпълтън“ са майка Тереза от Калкута,преподобният Били Греъм, писателят Алек-сандър Солженицин и физикът-теоретикПол Дейвис.

Наградите са международнопризнание за усилията на ПДИ взастъпничеството за свобода-

та на информацията и оценказа нейната ефективност.

Представители на наградените организацииза изключителен принос в развитието на

свободата през 2005 г.

2005

Page 37: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

3710 години Програма

Достъп до Информация

„Уважаема госпожо Жулева, скъпи колеги и приятели,За мен е удоволствие да ви поздравя за 10-годишнината на този толко-ва важен ваш проект! Казвам ваш, но бих искала да подчертая непре-менно, че вашата работа в защита на основополагащото право на граж-даните да знаят и да имат информация, е всъщност работа за демок-рацията. Поздравявам ви за куража, за упоритостта, за търпението,за мотивацията, за успехите през тези 10 години! Вашият труд направивъзможно в България по-бързо да се възприеме и наложи мисленето, чегражданите имат право на достъп до информация. Всеки, направил иедна стъпка на това поле, може спокойно да каже - струваше си! За даможе гражданското общество в страната ни да получи тласък, за дапрестане да се говори за достъпа на гражданите до информация катоза екзотика и като за нещо, което се случва другаде.Тези 10 години са различни по трудност и по успехи. И трудностите, иуспехите каляват характера. Затова ви казвам честито и ви поздра-вявам именно за характера - от това да го има печелят и личностите,и каузите. Силните граждани са гаранция за силна държава и вие сте натяхна страна. Честито![

Меглена Кунева,министър по европейските въпроси

„Честитя ви от сърце 10-годишнината на Програма Достъп до Инфор-мация!Използвам случая, за да изразя искреното си уважение към всичко, кое-то ПДИ направи за постигане на повече прозрачност в работата наинституциите, за насърчаване търсенето на информация, за защитаправата на гражданите да бъдат осведомени за дейността на органи-те на властта. През тези 10 години вие изпълнявате неотклонно важ-ната си цел да подпомагате осъществяването на изконното право наинформираност. С това се превърнахте в активен защитник на прин-ципите на демокрацията, на принципите на правовата държава иправовия ред. Желая ви и в бъдеще със същата всеотдайност и актив-ност да изпълнявате високоблагородната си мисия![Проф. Георги Петканов,министър на правосъдието

10 г

один

и за

стъп

ниче

ство

за с

вобо

да н

а ин

фор

мац

ият

а

2006

Page 38: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

38Програма Достъпдо Информация

„Имам удоволствието от името на Държавната комисия по сигурност-та на информацията и лично от свое име да ви поздравя по случай 10години от основаването на Програма Достъп до Информация. Утвърж-даването на достъпа до информация е конституционно право, но и нелекаполитическа отговорност. Възползвам се от приятния повод да ви уверя,че и занапред Държавната комисия по сигурността на информациятаще бъде активен участник в приобщаването към европейските стандар-ти за достъп до информация. Искрено вярвам, че ПДИ ще защити достой-но своята мисия като гарант в този процес.[

Цвета Маркова,председател на Държавна комисия по сигурносттана информацията

„В България достъпът до информация се асоциира с вашата фондация.Може би без вас нямаше да го има законът, който се прие през 2000 г., ибез взискателността ви нямаше държавната администрация да се от-варя все повече към гражданите и бизнеса. Много се радвам, че с вассме партньори.“

Мария Дивизиева,заместник-министър на държавната администрацияи административната реформа

„Поздравления за 10-та годишнина на ПДИ, която съвпада с пълноправ-ното членство на България в Европейския съюз от 1 януари 2007 г.Достъпът до информация има приложимост в обществото като цяло,има политическо значение. Става дума за прозрачност, отчетност,качество на обществото, ниво на демокрация. Затова задачата на ПДИе благородна и трябва да сте горди с постигнатото през тези години.“

Н.Пр. Вилем ван Ее,посланик на Кралство Холандия

„Преди 10 години Програма Достъп до Информация постави като осно-вен приоритет за съществуването си защитата на правото на достъпдо обществена информация. Вярвам, че вашето усилие допринесе из-ключително за по-прозрачна и по-добре работеща администрация вБългария, нещо, което Европейският съюз отчете, когато обяви при-емането на България за член. Прилагането на законодателството,

10 г

один

и за

стъп

ниче

ство

за с

вобо

да н

а ин

фор

мац

ият

а2006

Page 39: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

3910 години Програма

Достъп до Информация

свързано с достъпа до информация, е дълъг, труден и скъп процес. Зато-ва бяхме много щастливи, когато преди три години Холандското мини-стерство на външните работи подкрепи проект за прилагането на за-кона за свобода на информацията в България, по който VVMZ работисъвместно с ПДИ. В края на проекта постигнахме начертаните цели,благодарение на изключителната роля на ПДИ. Благодаря ви за всеот-дайността.“

Лорънс де Ман,изпълнителен директор на VVMZ

„Щастливи сме, че България стана част от семейството на държави-те с действащо законодателство, гарантиращо достъпа до информа-ция още през 2000 г. Искам да поздравя ПДИ и изпълнителния й дирек-тор за отличната работа и изключителния принос в подобряването навръзката между гражданите и техните управници. На конференцията,посветена на достъпа до информация, която Програмата на ООН заразвитие организира в Осло през 2006 год., ПДИ бе призната за една отводещите неправителствени организации, застъпник за правото наинформация в света. Работата на ПДИ оказва влияние не само в Бълга-рия, но и в редица други страни, което е забележително постижение.Желая ви успех и Ви уверявам, че ПРООН ще се радва да работи с ПДИ иза бъдеще!“

Лене Йесперсен,заместник постоянен представител на ПРООН

„Имам удоволствието да работя с ПДИ осем години. Борбата на ПДИ заприемането на Закона за достъп до обществена информация, както ипоследвалата роля в приложението на закона, са сред факторите, спо-могнали за демократичното развитие на България, а това допринесе заприсъединяването на страната към ЕС. Организации като ПДИ честопрокарват пътя и поставят стандарти, изпреварвайки дори по-разви-тите демокрации. ПДИ разработи ред стратегии за установяванетона правото на достъп до информация в България - обучение на служите-ли, водене на съдебни дела, разяснителни кампании. От особена важ-ност обаче бе разработването на методология за мониторинг на при-ложението на закона, послужила за извършването на международенмониторинг. Резултатите от него показаха например, че състояниетов Чили е по-лошо, в сравнение с приложението на закона в България.

10 г

один

и за

стъп

ниче

ство

за с

вобо

да н

а ин

фор

мац

ият

а

2006

Page 40: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

40Програма Достъпдо Информация

Тези доказателства изиграха важна роля за решението на Интераме-риканския съд по правата на човека, който наскоро призна правото надостъп до информация за основно човешко право.“

Хелън Дарбишър,изпълнителен директор на Access Info Europe

„Свободата на информация е основата за създаването на силна демок-рация и е най-важното условие за участието на гражданите в полити-ката. Не мислете, че когато има закон обаче, можете да седите съсскръстени ръце и всичко да се подрежда. Винаги има политици, коитоискат да пазят в тайна важна информация. Свободата на информацияе всекидневна борба, журналистите трябва да бъдат нащрек за това,което се случва. България е млада демокрация и скоро ще бъде член наЕС. ПДИ си е създала прекрасна репутация за тези 10 години. Надявамсе да продължите това, с което сте се заели. Благодарение на вас, жур-налистите могат да продължат да вършат работата, която трябва,да бъдат свързани с фактите и с истината, и с нищо друго освен исти-ната.[

Едуард Фигхе,експерт по комуникационни политикикъм Холандската асоциация на общините

„10 години Програма Достъп до Информация - може да се каже, че стеоще дете. Но историята ви показва, че работите като възрастен сбогат опит. От 1999 г. заработихме съвместно по ред регионални про-екти. Но има две събития, които стартирахте и които са наистинаважни. Първото е Денят на правото да знам, който вие „изнесохте“ вдържави по целия свят, където има действащи организации в областтана свободата на информация. А второто е вашата инициатива да сесъздаде мрежа от организации, работещи за свободата на информация- Международната мрежа на застъпниците за свобода на информация-та. Желая ви много успехи и се надявам да бъда отново тук, сред вас,след 10 години.[

Илир Алиай,изпълнителен директор на Център за развитиеи демократизация на институциите, Албания

10 г

один

и за

стъп

ниче

ство

за с

вобо

да н

а ин

фор

мац

ият

а2006

Page 41: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

4110 години Програма

Достъп до Информация

„Онова, което ни събра през 1996 год., бе потребността и ценносттана информацията. Информираният гражданин, казахме ние, това е де-мократичният гражданин. Тогава той може да бъде достатъчно взис-кателен към институциите. Информираният гражданин трябваше даполучава от медиите необходимата информация, а пък медиите от своястрана трябваше да притискат институциите. И така граждани и ин-ституции да имат своя диалог и държавата да бъде прозрачна. Човеш-кият фактор също се оказа важен - качествата на Гергана Жулева,нейната воля да бъде това, което е, до голяма степен сплотиха екипана ПДИ и го направиха толкова значим.“

Юлиана Методиева,учредител на ПДИ, главен редактор на сп. „Обектив“,Български хелзинкски комитет

„Можем да се чувстваме много горди, защото ПДИ далеч надмина това,което си представихме, че може да се постигне през тези години. Единтакъв юбилей е възможност да си спомним какво мислехме, какво смя-тахме да правим, какво очаквахме да се случи и какво всъщност се слу-чи. Това е част от оценката и преценката на опита, който трупаме икойто ще ни помага и занапред. Преди 10 години, когато обсъждахмекакво е важно и защо това е необходимо да се направи, ни обединявашеразбирането, че информацията е власт и в една демокрация, за да фун-кционира тя добре, тази власт трябва да бъде достъпна на общество-то. Отвъд това, ясно разбирахме, че за да заработи едно такова правона достъп до информация, то трябва да бъде вписано в закона, трябвада се превърне в част от правото, и двата възможни пътя да станетова бяха или да се приеме от Парламента такъв закон, или по силатана Конституцията, или на международното право.“

Йонко Грозев,учредител нa ПДИ, Център за либерални стратегии

10 г

один

и за

стъп

ниче

ство

за с

вобо

да н

а ин

фор

мац

ият

а

2006

Page 42: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

42Програма Достъпдо Информация

„Най-сърдечно ви честитим 10-годишнината на вашата организация. Смного всеотдайност, професионализъм и стремеж към усъвършенства-не, вие се наложихте в страната и чужбина като стожер за реализаци-ята на правото на достъп до информация. Благодарение на усилията висме свидетели на все по-отворени, прозрачни и отговорни публични ин-ституции и все по-информирани и активни граждани.Желаем ви много здраве и находчивост, все по-ефективна работа и удов-летворение от нея, стимулираща среда и весело настроение! Разчитай-те още повече на вашите партньори и приятели и в трудни, и в приятнимоменти! Ние сме с вас![

Гинка Капитанова,изпълнителен директор на ФРМС

„Най-искрени поздравления по случай 10-годишнината на ПДИ! През тезигодини вашата организация реализираше неотклонно и успешно мисия-та си за подобряване състоянието на достъпа до информация в Бълга-рия. Като община ние сме изключително доволни от сътрудничество-то и съдействието, което получавахме от вас през този период. Надя-вам се взаимоотношенията ни да продължат и в бъдеще в коректендух, за да можем със съвместни усилия да помагаме на гражданите притърсене и получаване на информация.На вас и на ПДИ желая здраве, успехи и упоритост при изпълнение навашата мисия, която е изключително ценна и необходима на общество-то![

инж. Хасан Азис,кмет на Община Кърджали

„Десет години са достатъчно дълъг период, вие защитихте своята мисия- да спомагате в реализирането па правото на информация. Провежда-ната от вас кампания доказва по безспорен начин, че свободата на ин-формацията е важна необходимост в едно демократично общество. Тягарантира общественото доверие в управляващите, а то е сред глав-ните условия за ефективно и успешно управление. Със своята дейностПДИ спомага за утвърждаване на основните ценности на демокрация-та - прозрачност, отчетност, участие и уважение към всеки гражда-нин у нас.Пожелавам на вас и на ентусиазирания ви екип нови амбициозни задачии постижения.[

Георги Георгиев,кмет на Община Тунджа

10 г

один

и за

стъп

ниче

ство

за с

вобо

да н

а ин

фор

мац

ият

а2006

Page 43: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

4310 години Програма

Достъп до Информация

„Вие се явявате блюстители на необходимостта обществото и обик-новените граждани да бъдат информирани, да участват активно в жи-вота на институциите. Достъпът до актуална информация изострявниманието на хората и спомага за бързото решаване на наболели про-блеми. Вашата работа е изключително ползотворна за развитие надемократичното ни общество. Горди сме и изключително благодарни,че Община Луковит неведнъж е номинирна от ПДИ като институция,даваща възможност на широка аудитория хора да се запознаят с ней-ната дейност. Пожелаваме ви много здраве и професионални успехи![

Петър Нинчевкмет на Община Луковит

„Поздравявам ви най-искрено с 10-годишния юбилей на ПДИ! Честитпразник на целия ви екип! От свое име и от името на служителите вадминистрацията на Община Сливен, ви пожелавам да следвате неот-клонно своята благородна мисия в отстояване на правото на достъп доинформация. Похвален е непрестанният ви стремеж да се борите заусъвършенстване на действащата нормативна уредба и да бъде тя вхармония с европейските стандарти.Благодаря ви и за помощта, която ни оказвате в нашата отговорнаработа при предоставяне на достъп до обществена информация. Бла-годаря за подкрепата, консултациите и полезните информационни ма-териали, които ни предоставяте. Ползваме вашия богат опит при при-лагане на ЗДОИ. И в бъдеще ще разчитаме на подкрепата ви!Чувстваме се горди от факта, че получихме признание от вас в Деня направото да знам и сме удостоени с грамота от ПДИ. Това е голяма честза Община Сливен![

Йордан Лечков,кмет на Община Сливен

„Хората в ПДИ са професионалисти и са екип. Благородно завиждам наГергана Жулева за нейния екип. ПДИ е не само една от причините да сметолкова напред и да постигнем добра среда в достъпа до информация.ПДИ е двигателят, локомотивът, който тегли нещата напред.“

Христо Христов,журналист, в. „Дневник“

10 г

один

и за

стъп

ниче

ство

за с

вобо

да н

а ин

фор

мац

ият

а

2006

Page 44: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

44Програма Достъпдо Информация

Издания

1997

Имаме право да знаем!Брошурата разяснява конституционното право на информация, вклю-чително решението на Конституционния съд, и представя законода-телното уреждане на правото в други демократични страни.

1998

Извлечения от нормативни актове, регламентиращи достъпа доинформация на информация в БългарияБрошурата систематизира извлечения от нормативни актове, в кои-то се урежда право на информация или сходни с него права. Включени саи извадки от Закона за свобода на информацията на САЩ и от Законаза прозрачност на управлението, познат като „Правителството наслънчева светлина“.

Случаят НЕКАнализ за това как засекретяването на документите на Национална-та електрическа компания ограничава достъпа до информация. Подедна или друга форма НЕК поддържаше значителни извънбюджетнисметки. Услугите бяха лоши, цените несъответстваха на реалнитеразходи. НЕК преразпределяше субсидии към други публични и частнипредприятия, a едновременно с това се стремеше към още по-голямасекретност, макар дейностите й да не бяха публични. Повод за анализабе искането на НЕК да бъде включена в Списъка на държавните органии организации (необнародван), в които се създават звена за сигурности опазване на фактите, сведенията и предметите, които съставляватдържавна тайна на Република България.

Достъп до информация в областта на местното самоуправлениеБрошурата анализира проблемите на достъпа до информация в стопан-ската сфера, свързани с икономическата статистика, приватизация-та и фискалната сфера. Разяснени са правата на гражданите на учас-тие в заседанията на общинските съвети, достъпът до документаци-ята на тези заседания, както и правата за достъп до бюджета на об-щините.

Page 45: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

4510 години Програма

Достъп до Информация

Закрила при безработицаБрошура, създадена, за да отговори на интереса в областта на достъ-па до информация за нови работни места и стабилността на пенсион-ното и здравно осигуряване след икономическата криза и инфлациятана спестяванията за социално осигуряване.

Достъп до информация - норми и практикиСборникът претърпя две издания, поради интереса към публикуванатадискусия, коментираните случаи на отказ на информация и поместени-те извлечения от нормативни актове, регламентиращи достъпа доинформация, между които Списъкът на фактите, сведенията и пред-метите, съставляващи държавна тайна в Република България.

Достъп до информацияДокладът е резултат от проучване сред 56 юристи и 60 журналистичрез структурирани въпросници по метода „лице в лице“. Очертани самненията на двете гилдии за основните принципи и понятия на единбъдещ закон за достъп до информация.

Концепция за законодателната уредба на правото за достъп до ин-формацияДетайлен анализ и аргументирани предложения на експертите на ПДИотносно нормативното регулиране на правото за достъп до информа-ция в България. Подробно са разработени принципите на бъдещия закон- неговата цел, кой има право до достъп на информация, субектите,задължени да я предоставят, предметът на правото на достъп до ин-формация, ограниченията при получаването й, начините за нейното пре-доставяне, процедурата за упражняване и защита на правото на ин-формация.

1999

Достъп до информация - международни стандарти и българскотозаконодателствоКнигата визира българската гледна точка и чуждестранният опит,обсъдени на международна конференция на 7 и 8 декември 1998 г. Инте-рес представлява изнесената практика в Швеция, Австралия, Великоб-ритания, Чехия, Унгария, както и обобщените Йоханесбургски принци-пи, представени от директора на Европейската програма на АRTICLE19 - съорганизатори на конференцията.

Издания

Page 46: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

46Програма Достъпдо Информация

Достъп до информация и местни медииБрошурата разглежда проблемите, с които всекидневно се сблъскватжурналистите при търсене на информация. Представени са и типичнислучаи на отказ за предоставяне на информация от страна на различниинституции (местна администрация, съд, полиция, митници и др.), комен-тирани от юристите на ПДИ.

Достъп до информация и обществено участиеКнигата представя опита на общините Враца, Стара Загора, Габрово,Разград, Шумен, Видин и Русе. Кметове, областни управители, пред-ставители на местни неправителствени организации и журналистиразказват за съществуващите информационните стратегии и прак-тики.

2000

Публични регистриНаръчникът съдържа процедурите за получаване на справки и услуги отобщинските служби, съдилищата, службите по вписвания, както и услу-гите от окръжните съдилища и Софийски градски съд. Приложена е таб-лица на описаните справки и услуги.

Състоянието на публичните регистриДокладът очертава състоянието на публичните регистри от гледнаточка на институциите и от гледна точка на гражданите, търсещиинформация от регистрите. Съдържа систематичен преглед на регла-ментираните регистри в България. Изборът на проучваните регистрибеше с цел максимално да се улеснят гражданите при търсенето наинформация. Ето защо бяха подбрани регистри, където търсенето енай-голямо.

Как да получим достъп до информация?Наръчникът посочва стъпките, които законът предвижда при упражня-ването на правото на достъп до информация. Дава се отговор на въпро-сите какво е „обществена информация“, кой е задължен да предоставядостъп до информация, как да поискаме и получим достъп до информа-ция, какви отговори да очакваме, как да ги обжалваме.

Законодателство относно обидата и клеветатаКнигата включва общите принципи - свобода на мнение, изразяване иинформация, легитимна цел на законодателството относно обида иклевета на обществени институции, наказателното преследване при

Издания

Page 47: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

4710 години Програма

Достъп до Информация

обида и клевета, гражданското законодателство по отношение на оби-дата и клеветата и средствата за съдебна защита.

Право на обществото на информацияКнигата разглежда принципите на законодателно уреждане на свобо-дата на информация: максимална откритост, задължение за публику-ване, развиване на практика на откритост на управлението, ограниченобхват на изключенията, процедури за улесняване да достъпа, цена наинформацията, открити заседания, разкриването има предимство, за-щита на служители, разгласили тайна.

Йоханесбургските принципиКнигата предлага основните принципи на свободата на мнението, из-разяването и информацията, ограниченията на свободата наизразяване, ограниченията на свободата на информацията, върховен-ството на закона и други въпроси.

2001

Как да прилагаме Закона за достъп до обществена информацияНаръчникът за местната администрация е практическо ръководствопо прилагането и хипотезите на ЗДОИ. Описват се задълженията ипроцедурите за предоставяне на достъп до обществена информация иевентуалните случаи, в които достъпът може да бъде ограничен. Вклю-чено е и примерно решение за предоставяне на частичен достъп до ин-формация.

Достъп до информация и местни медии - IIБрошурата съдържа резюмета на работните срещи на ПДИ в Пазард-жик, Благоевград, Монтана, Ямбол, Варна, Ловеч, Сливен и Търговище.Публикувани са и „Ръководни принципи и препоръки за взаимоотношени-ята полиция и медии“, приети на работната среща „Полиция и медии“във Варна, с представители от Албания, Македония и България.

Състоянието на достъпа до публична информация в България през2000 г.Първи годишен доклад на ПДИ за състоянието на достъпа до информацияв България, очертаващ развитията в областта на правото на информа-ция и неговото упражняване, свързани с най-важното събитие в тазиобласт през 2000 г. - приемането на Закона за достъп до обществена

Издания

Page 48: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

48Програма Достъпдо Информация

информация. Докладът обхваща и периода преди приемането на закона,когато граждани, журналисти и НПО упражняваха своето право наинформация въз основа на текста на чл. 41 от Конституцията на Репуб-лика България и на норми от действащото законодателство.

Проблеми по прилагането на Закона за достъп до обществена ин-формацияСтенограма от работна среща-дискусия с юристи, експерти, препода-ватели, съдии и адвокати от София. Целта на срещата бе да се очер-таят основните проблеми, които ЗДОИ поставя в практиката, да сепосочат възможните решения и да се обмислят възможните страте-гии за защита на правото на достъп до информация пред съда.

Изпълнение на задълженията на органите на изпълнителната властпо ЗДОИДоклад след проучване на състоянието, готовността и проблемите входа на прилагането на ЗДОИ година и нещо след приемането му. Из-вършено от ПДИ и Агенция за социалноикономически анализи (АСА), про-учването обхваща централните органи на изпълнителната власт итериториалните им подразделения, определени в Закона за администра-цията и изброени в регистъра на административните структури.Проучени са и 100-те най-големи по население общини в България.

2002

Състоянието на достъпа до публична информация в България 2001.Доклад

Съдебни дела по Закона за достъп до обществена информацияСборникът отразява по-важните съдебни решения по 11 съдебни делана Върховния административен съд по ЗДОИ. Уводният текст разглеждаосновните въпроси, които възникнаха в България във връзка с воденитесъдебни дела в първите две години след приемането на ЗДОИ и пречкитепред свободния достъп до информация у нас.

Как да получим достъп до информацияВторо преработено издание на наръчника за граждани.

Издания

Page 49: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

4910 години Програма

Достъп до Информация

Годината на рационалното невежествоДоклад след проучването „Изпълнение на задълженията на органите наизпълнителната власт по ЗДОИ 2002“. То очертава развитията в прила-гането на закона за предходната година, като обхваща централнитеоргани на изпълнителната власт и 100-те най-големи по население общи-ни в България.

2003

Състоянието на достъпа до обществена информация в България2002. Доклад

Имам право да знамБрошурата разяснява какво са „лични данни“, кой и при какви условияможе да събира личните ни данни, какво трябва да знаем и какви праваимаме, когато предоставяме лични данни, на кого да се оплачем, акосмятаме, че е нарушено правото на защита на личните ни данни.

Достъп до обществена информация - норми и практики в област-та на държавния финансов контролСтенограма от дискусионната среща „Достъп до обществена инфор-мация - норми и практики в областта на държавния финансов контрол“.Записаната дискусия би представлявала интерес за всички, които сеинтересуват от проблемите на практическия достъп до информация винституции, които по закон осъществяват контролни дейности за из-разходването на бюджетни средства.

Как да получим достъп до информация за околната средаСтруктурата на наръчника е оформена след случаите, постъпили в ПДИза периода 1997-2003 г., и на съдебните дела, водени от 2000 г. Визиратсе и въпросите, възникнали при обсъжданията на Закона за опазване наоколната среда (ЗООС) и Конвенцията от Орхус с представители наРИОСВ, басейновите дирекции, други институции, отговорни за опазва-нето на околната среда и неправителствени организации. Представе-ни са част от съдебната практика по ЗООС, извадка от действащотозаконодателство, примерни заявления и жалби, полезни връзки и адреси.

Издания

Page 50: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

50Програма Достъпдо Информация

2004

Състоянието на достъпа до обществена информация в България2003. Доклад

Доклад за оценка на достъпа до информация, общественото учас-тие и достъпа до правосъдие по въпроси, свързани с околната сре-даДоклад на ПДИ и експерти на сдружение „Природа назаем“ по методоло-гията на The Access Initiative, след анализ на законодателната уредба иоценка на характерни случаи. Оценява се работата на държавните ин-ституции в четири насоки: предоставяне на достъп до информация;насърчаване на общественото участие; осигуряване на достъп до пра-восъдие по въпроси, свързани с околната среда, и оценка на усилията надържавата за повишаване капацитета на администрацията и оценкана активността на неправителствени организации и граждани да упраж-няват правата си.

Съдебни дела по Закона за достъп до обществена информация -IIСборникът предлага по-важните решения на ВАС по ЗДОИ от края на2002 до март 2004 г. Коментират се проблеми, свързани с допустимост-та на жалбите срещу мълчаливи откази, дефинирането на понятието„обществена“ информация, формулирането на заявленията и ограниче-нията на правото на достъп до информация. Анализирана е практикатапри отказите на основание държавна, служебна, търговска тайна, кактои ограничението, свързано с подготвителните документи. Публикувани-те решения по десет съдебни дела са важни, с оглед общественияинтерес и тълкуването на отделни положения от ЗДОИ.

Свобода на информацията - наръчник за държавни служителиНасочен към служителите, които имат нужда и желание да подобрятработата си по предоставяне на информация в съответствие с най-добрите практики в областта. Първата част обяснява основнитепринципи на свободата на информацията, а втората е насоченаспециално към служителите, които взимат решения по заявления задостъп до информация. През 2003-2004 г. пилотна версия на наръчникабе използвана за провеждане на обучения за обучители и държавни слу-жители в Албания, Босна и Херцеговина, България, Молдова и Румъния.

Издания

Page 51: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

5110 години Програма

Достъп до Информация

Достъп до официални документи - наръчник на Съвета на ЕвропаЗапознава обществеността и държавната администрация с принципи-те, заложени в Препоръка 2002(2) относно достъпа до официални доку-менти, приета от Комитета на министрите на Съвета на Европа на21.02.2002 г. Наръчникът се отнася до официални документи, съхраня-вани от публичните институции, като разяснява редица практическивъпроси и посочва действията, които публичните институции могатда предприемат за улесняване на достъпа.

Как да получим достъп до информация?Трето допълнено издание на наръчника.

2005

Състоянието на достъпа до информация в България 2004. Доклад

Как да прилагаме Закона за достъп до обществена информация?Наръчникът за служители в администрацията съдържа основните меж-дународни стандарти и принципи на законодателството за достъп доинформация, както и процедурите по предоставяне на достъп до ин-формация според българския закон. Предлагат се практическите съветикъм служителите, отговорни да предоставят информация, и примериот натрупаната добра административна практика в различни инсти-туции.

Съдебни дела по Закона за достъп до обществена информация -IIIСборникът съдържа коментар на въпроси, възникнали в съдебната прак-тика, както и документите по 10 съдебни дела. Налице е стремежътчрез публикуване на по-голям брой документи (писмени защити, прото-коли от съдебни заседания и т.н.) да бъдат представени в цялост ста-новищата на страните и мотивите на магистратите за крайнитесъдебни актове.

Издания

Page 52: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

52Програма Достъпдо Информация

2006

Състоянието на достъпа до информация в България 2005. Доклад.

Достъп до информация в съдебната системаИзготвен съвместно с Българския център за нестопанско право, докла-дът разглежда нормативната уредба за достъпа до информация всъдебната система от гледна точка на структурата на ЗДОИ, отра-зяваща международните стандарти. Решението на голяма част от кон-статираните проблеми е осъществимо с изменение и допълнение наПравилника за съдебната администрация в районните, окръжните, воен-ните и апелативните съдилища, който обхваща значителна част отадминистрацията на съдебната система.

Издания

Page 53: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

5310 години Програма

Достъп до Информация

УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ

д-р Андрей Иванов

д-р Гергана Жулева

Георги Стойчев

Димитър Тотев

д-р Илиан Михов

Йонко Грозев

Йорданка Ганчева

д-р Красен Станчев

Павлина Петрова

Филип Харманджиев

Юлиана Методиева

Димитър Тотевпредседател

д-р Гергана Жулеваизпълнителен директор

д-р Илиян Михов

Йорданка Ганчева

Люба Ризова

Мариана Милошева - Круш

Павлина Петрова

Петко Георгиев

Светлозар Желев

УЧРЕДИТЕЛИ

Page 54: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

54Програма Достъпдо Информация

EКИП

Гергана Жулеваизпълнителен директор

Дарина Паловаадвокат,

координаторна правни проекти

Кирил Терзийскиадвокат,координаторна правни проекти

Александър Кашъмовадвокат,

ръководителна правния екип

Диана Банчевакоординатор

връзки с медиите

Николай Марековкоординаторинформационни системии анализи

Катерина Коцеваофис координатор

Ралица Кацарскакоординатор

проекти

Maриана Ивановасчетоводител

Николай Н. Ниновкоординаторна журналистическатамрежа

Фани Давидоваюрист,координаторна правни проекти

Page 55: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

5510 години Програма

Достъп до Информация

БлагоевградВладимир Симеонов

БургасСилвия Шатърова

ВарнаКръстина Маринова

Велико ТърновоСветослав Стефанов

ВрацаИва Антонова

ВидинАнелия Асенова

ГабровоПетър Симеонов

ДобричПетромира Кирчева

КърджалиИванка Ламбева

КюстендилЕлица Иванова

ЛовечСтела Бочева

МонтанаЛюбомир Йорданов

ПазарджикТеодора Христова

ПерникИлияна Иванова

ПлевенНикодим Даневски

ПловдивВеселка Венкова

Галина Константинова

РазградСтела Ковачева

КООРДИНАТОРИ

Page 56: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

56Програма Достъпдо Информация

РусеЦвета Ненова

СилистраЙордан Георгиев

СливенВеселина Седларска

СмолянВалентин Хаджиев

Стара ЗагораХристо Христов

ТърговищеИван Колев

ХасковоБогдана Галева

ШуменБожидара Димова

ЯмболДияна Бончева

КООРДИНАТОРИ

Page 57: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

5710 години Програма

Достъп до Информация

ПРОЕКТИ

Обществена дискусия за достъпа до информация - 1997 -1998

Кампания за правно уреждане на достъпа до информация - 1998- 2001

Изработване на концепция за законодателно уреждане на до-стъпа до информация в България - юни 1998 - януари 1999

Правна помощ на журналисти от местните медии във връзкас достъпа до информация - октомври 1998 - септември 1999

Подпомагане търсенето на информация от държавните орга-ни - октомври 1998 - септември 1999

Къде и как да упражняваме правото си на информация - юни1999 - август 2000

Достъп до информация - Полиция и Медии (в сътрудничество сCOLPI - Будапеща, и Европейски център - Тирана) - декември 1999 -ноември 2000

Правна помощ за журналисти и НПО в случаи на отказ на ин-формация - декември 1999 - януари 2001

Разясняване на законодателството за свободата на инфор-мацията (в сътрудничество с Българска медийна коалиция) - яну-ари - декември 2000

Практически достъп до демокрация в страните от Централнаи Източна Европа - регионален проект с водеща роля на ARTICLE19 (глобална кампания за свободно изразяване и в сътрудничествос 9 НПО от България, Албания, Румъния, Черна гора и Хърватска) -август 2000 - август 2002

Подпомагане на практиките по прилагане на Закона за достъпдо информация и съдебния контрол - декември 2000 - януари 2002

Обучителна кампания относно законодателството, свързаносъс свободата на информация (в сътрудничество с Българскамедийна коалиция) - юни - декември 2001

Наблюдение и гражданско обучение по Закона за достъп дообществена информация - юни 2001 - ноември 2002

Съдебни дела, свързани със защита на свободата на информа-ция - септември 2001 - септември 2002

Page 58: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

58Програма Достъпдо Информация

Обучение на администрацията по прилагането на Закона задостъп до обществена информация (в сътрудничество с ABACEELI) - януари - юли 2002

Обучителна кампания относно законодателството, свърза-но със свободата на информация (в сътрудничество с Българс-ката медийна коалиция) - април - септември 2002

Кръгла маса за измененията в Закона за достъп до обществе-на информация - май 2002

Правна помощ и застъпничество за свобода на информация -юни 2002 - юли 2003

Правото на защита на личните данни - основно човешко пра-во (кампания за разясняване на ЗЗЛД) - януари 2003 - ноември 2003

Съдебни дела, свързани със защита на свободата на информа-ция - април 2003 - април 2004

Свободата на информация - въпрос от обществен интерес(регионален проект с водеща роля на ARTICLE 19, в сътрудниче-ство с 6 НПО от Албания, Босна и Херцеговина, България, Румънияи Молдова) - август 2003 - юли 2004

Наблюдение на свободата на информация (пилотен проект наOpen Society Justice Initiative) - май 2003 - септември 2003

Честване на Международния ден на правото да знам 28 сеп-тември - август 2003 - септември 2003

Оценка на достъпа до екологична информация - октомври 2003- май 2004

Наблюдение на свободата на информация 2004/България (меж-дународен проект на Правна инициатива на Институт Отво-рено общество) - януари - ноември 2004

Регионална конференция "Застъпничество за свобода на ин-формацията - независим мониторинг" - 14 -15 май 2004

Прилагане на Закона за свобода на информацията в България(в сътрудничество с VVMZ East European Investment Service B.V.,Холандия) - януари 2004 - декември 2006

Съдебни дела по свобода на информацията - декември 2004 -декември 2005

ПРОЕКТИ

Page 59: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

5910 години Програма

Достъп до Информация

ПРОЕКТИ

Мрежа на застъпниците за свобода на информацията - ноемв-ри 2005 - декември 2006

Международна конференция "Съдебни дела по законите за сво-бода на информацията. Научените уроци" - 25-26 ноември 2005

Работно посещение за делегация от Черна гора - 19-25 март2006

Съдебни дела по свобода на информацията - май 2006 - април2008

Мониторинг - Достъп до информация; антикорупция 2006 (всътрудничество с Правна инициатива на Институт Отворенообщество) - март - декември 2006

Ден на правото да знам - 28 септември 2006

Достъп до информация в съдебната система (в сътрудничествос Български център за нестопанско право) - март - декември 2006

Увеличаване капацитета на неправителствените организациив тяхното търсене на обществена информация - декември 2006- май 2008

Увеличаване прозрачността и отчетността на правител-ството чрез електронен достъп до информация - февруари2007 - декември 2008

Page 60: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

60Програма Достъпдо Информация

Програма PHARE - 2004 - Развитие на гражданско общество

Програма на ООН за развитие

Холандско външно министерство - Програма MATRA /

VVMZ East European Investment Service B.N. (NL)

Съветът на Европа

Институт Отворено общество - Будапеща

Правна Инициатива на Институт Отворено общество

Фондация Чарлз Стюарт Мот

Фондация Отворено Общество - София

World Resources Institute / The Access Initiative (TAI)

Посолство на Кралство Холандия – София, по Програма МАТРАМалки проекти

Съвет на Европа / Пакт за стабилност

ABA CEELI – USAID

Европейска инициатива за демокрация и човешки права на ЕС

Програма ФАР Демокрация Микропроекти

USIS – София

IREX – USAID

Холандска организация за международно съвместно развитиеNovib

ФИНАНСИРАЩИ ОРГАНИЗАЦИИ

0

100000

200000

300000

400000

500000

600000

1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006

. .

Финансиране 1996 - 2006 г.

Page 61: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

6110 години Програма

Достъп до Информация

ОТЧЕТ ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕна Фондация Програма Достъп до Информация

Page 62: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

62Програма Достъпдо Информация

ОТЧЕТ ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕна Фондация Програма Достъп до Информация

Page 63: 10 ГОДИНИ ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ › pdf › aip_10years.pdf · Последните 10 години са изключително важни

10 години ПрограмаДостъп до Информация

10 ГОДИНИПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ

Предпечатна подготовкаВеселин Комарски

Печат

amice ООД

ж.к. „Младост[ 1, бл.3А, офис 61750 София

e-mail: [email protected]

Издава

ПРОГРАМАДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ

бул. „Васил Левски[ 76, ет. 3, ап. 31142 София

Тел/факс: (+ 359 2) 988 50 62, 986 77 09, 981 97 91

e-mail: [email protected]