C E Tab STRUCTURA STEEL BEAM NOV13 – M Clause EN1990 le A1.2(B) AL STEELWORK & M DESIGN MAC14 Example o A steel be Gk = 8 kN/ on 100mm beam) 1. DESIGN Combinat = ( = 1 Design Ben (FEd x L 2 ) / 8 Design She (FEd x L) / 2 & TIMBER DESIGN of Design fo am section /m and Qk m bearings a LOADING / tion of Actio 1.35 x 8kN/ 9.8 kN/m nding Mom 8 = (19.8 k = 158.4 k ear Force, V 2 = (19.8 k = 79.2 kN N - ECS328 1 or Laterally R n is loaded w = 6 kN/m. B at each en / ACTION on, FEd = γG m) + (1.5 x ment, MEd kN/m x 8m x kNm VEd kN/m x 8m) N Restrained with uniform Beam was f d. (Ignore s G Gk + γQ Qk 6kN/m) x 8m) / 8 / 2 Beam mly distribut fully restrain self-weight k (eq 6.10) ted loading ned and se of steel MAT R g at MEd = VEd = Remarks = 158.4 kNm = 79.2 kN m
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
C
ETab
STRUCTURASTEEL BEAMNOV13 – M
Clause
EN1990 le A1.2(B)
AL STEELWORK &M DESIGN MAC14
Example o A steel beGk = 8 kN/on 100mmbeam)
1. DESIGN Combinat = ( = 1 Design Ben (FEd x L2) / 8 Design She (FEd x L) / 2
2. SELECTION OF SECTION Required Plastic Modulus , Wply = MEd / (fy / γMO ) Partial factor for particular resistance, γM Resistance of cross-sections whatever the class, γMO = 1.0 Assume the nominal thk. of flange and web is less than 40mm and advance UKB S275 to be used, .: yield strength, fy = 275N/mm2 .: Required Plastic Modulus , Wply = MEd / (fy / γMO ) =158.4 x 106 / (275 / 1.0) =576cm3 From Table of Properties, select 356 x 171 x 51kg/m UKB provided 896cm3 of Plastic Modulus Section Properties for 356 x 171 x 51kg/m UKB Depth of Section, h = 355 mm Width of Section, b = 171.5 mm Thk. Flanges, tf = 11.5 mm Thk. of Web, tw = 7.4 mm Root Radius, r = 10.2 mm Depth between Fillet, d = 311.6 mm Ratio Local Buckling (flange), cf/tf = 6.25 mm Ratio of Local Buckling (web), cw/tw = 42.1mm Second Moment Area, Iyy = 14,100 cm4 Second Moment Area, Izz = 968cm cm4 Radius of Gyration, iy = 14.8 cm Radius of Gyration, iz = 3.86 cm Elastic Modulus, Wely = 796 cm3 Elastic Modulus, Welz = 113 cm3 Plastic Modulus, Wply = 896 cm3 Plastic Modulus, Wplz =174 cm3 Area of Section, A =64.9 cm2
3. CLASIFICATION OF SECTION Take steel grade as S275 and tf = 11.5 mm < 40 mm .: fy = 275 N/mm2 Web ε = 0.92 and cw/tw = 42.1 < 72 ε .: Web section was Class 1 Flange ε = 0.92 and cf/tf = 6.25 < 9 ε .: Flange section was Class 1 .: Both section was Class 1 4.RESISTANCE OF CROSS- SECTION SUBJECT TO BENDING AND SHEAR Shear The design value of the shear force VEd at each cross section shall satisfy: VEd /Vc,Rd ≤ 1 (eq. 6.17) Vc,Rd = Vpl, Rd = [ Av (fy /√3) ] / γMO (eq 6.18) Shear area, Av for rolled I section Av = A – 2btf + (tw + 2r) tf but not less than nhwtw Av = 6400 – 2( 171.5)(11.5) + (7.5 + 2(10.2))11.5 = 2776.35 mm2 hw = h – 2tf hw = 355 – 2(11.5) = 332 mm n may be conservatively taken equal to 1.0. .: nhwtw = 1.0 x 332 x 7.5 = 2490 mm2 Since Av > nhwtw .: take Av = 2776.35 mm2
fy = 275 N/mm2 Both section was Class 1 Av = 2776.35 mm2
.: Vc,Rd = Vpl, Rd = [ Av (fy /√3) ] / γMO (eq 6.18) = [ 2776.35 (275/√3)] / 1.0 = 440.8 kN VEd /Vc,Rd ≤ 1 (eq. 6.17) 79.2 / 440.8 = 0.18 Since VEd /Vc,Rd ≤ 1 .: Section was satisfactory for shear resistance Bending & Shear If VEd > 0.5 Vc,Rd .: moment resistance, Mc,Rd should be taken as the design resistance of the cross-section, calculated using a reduced yield strength, (1 – ρ) fy where ρ = ((2VEd/Vpl,Rd) - 1)2 In this case, VEd < 0.5 Vc,Rd .: no reduction of moment resistance, Mc,Rd Bending The design value of the bending moment MEd at each cross-section shall satisfy: MEd /Mc,Rd ≤ 1 (eq. 6.12) For Class 1 section, Mc,Rd = Mpl,Rd = (Wpl x fy)/ γMO (eq. 6.13) .: Mc,Rd = (896x103 x 275)/ 1.0 = 246.4kNm MEd /Mc,Rd =0.64 Since MEd /Mc,Rd < 1 .: section was satisfactory for moment resistance
5. RESISTANCE TO SHEAR BUCKLING In addition the shear buckling resistance for webs without intermediate stiffeners should be according to section 5 of EN 1993-1-5, if: hw/tw > 72ε/n (eq. 6.22) hw/tw = 332 / 7.5 = 44.3 72ε/n = 72(0.92)/1.0 = 66.24 Since hw/tw < 72ε/n .: no further check on resistance for shear buckling 6. RESISTANCE TO FLANGE INDUCED BUCKLING To prevent the compression flange buckling in the plane of the web, the following criterion should be met: hw/tw ≤ k (E/fy)( √(Aw/Afc)) (eq.8.1) Aw = hw x tw
= 332 x 7.5 = 2490 mm2 Af = b x tf
= 171.5 x 11.5 = 1972.25 mm2 For Class 1, plastic rotation utilize, hence k = 0.3 k (E/fy)( √(Aw/Afc) = 0.3 (210x103/275) (√(2490/1972.25)) = 257.41 Since hw/tw ≤ k (E/fy)( √(Aw/Afc)) .: section is prevent the compression flange buckling in the plane of the web 7. RESISTANCE OF WEB TO TRANSVERSE FORCE (WEB BUCKLING)
For un-stiffened or stiffened webs the design resistance to local buckling under transverse forces should be taken as: FRD = (fyw x Leff x tw)/γm (eq. 6.1) Effective length for resistance to transverse forces, Leff Leff = XF ly (eq. 6.2) Reduction factor, XF XF = 0.5 / λF ≤ 1.0 (eq. 6.3) λF = √ ( ly tw fyw / Fcr ) (eq. 6.4) Fcr = 0.9 kF E (tw3 / hw) (eq. 6.5) For webs without longitudinal stiffeners kF should be obtained from Figure 6.1. For webs with longitudinal stiffeners kF may calculated from the equation 6.6 kF = 2 + 6 [(ss + c)/ hw] For type (c) in Figure 6.1, effective loaded length, ly should be taken as the smallest value obtained from the equation 6.11 or equation 6.12 : ly = le + tf √ [(m1/2) + (le/tf)2 + m2] (eq. 6.11) ly = le + tf √m1 + m2 (eq. 6.12) le = kF E tw2/2fyw hw ≤ ss + c (eq.6.13) m1 = fyf bf / fyw tw (eq. 6.8) m2 = 0.02 ( hw/tf)2 if λF > 0.5 (eq. 6.9) m2 = 0 if λF ≤ 0.5 (eq. 6.9) kF = 2 + 6 [(ss + c)/ hw] (Figure 6.1 (c)) = 2 + 6 [(100 + 0)/ 332]
Partial factor for particular resistance, γM Resistance of cross-sections whatever the class, γMO = 1.0 Assume the nominal thk. of flange and web is less than 40mm and advance UKB S355 to be used, .: yield strength, fy = 355N/mm2 .: Required Plastic Modulus , Wply = MEd / (fy / γMO ) =825 x 106 / (355 / 1.0) =2324cm3 From Table of Properties, select 533 x 210 x 101 kg/m UKB provided 2610cm3 of Plastic Modulus Section Properties for 533 x 210 x 101 kg/m UKB Depth of Section, h = 536.7 mm Width of Section, b = 210 mm Thk. Flanges, tf = 17.4 mm Thk. of Web, tw = 10.8 mm Root Radius, r = 12.7 mm Depth between Fillet, d = 476.5 mm Ratio Local Buckling (flange), cf/tf = 4.99 mm Ratio of Local Buckling (web), cw/tw = 44.1 mm Second Moment Area, Iyy = 61,500 cm4 Second Moment Area, Izz = 2690 cm4 Radius of Gyration, iy = 21.9 cm Radius of Gyration, iz = 4.57 cm Elastic Modulus, Wely = 2290 cm3 Elastic Modulus, Welz = 256 cm3 Plastic Modulus, Wply = 2610 cm3 Plastic Modulus, Wplz =399 cm3 Area of Section, A =129 cm2
3. CLASIFICATION OF SECTION Take steel grade as S355 and tf = 17.4 mm < 40 mm .: fy = 355 N/mm2
Web ε = 0.81 and cw/tw = 44.1 < 72 ε .: Web section was Class 1 Flange ε = 0.81 and cf/tf = 4.99 < 9 ε .: Flange section was Class 1 .: Both section was Class 1 4.RESISTANCE OF CROSS- SECTION SUBJECT TO BENDING AND SHEAR Shear The design value of the shear force VEd at each cross section shall satisfy: VEd /Vc,Rd ≤ 1 (eq. 6.17) Vc,Rd = Vpl, Rd = [ Av (fy /√3) ] / γMO (eq 6.18) Shear area, Av for rolled I section Av = A – 2btf + (tw + 2r) tf but not less than nhwtw Av = 12,900 – 2( 210)(17.4) + (10.8 + 2(12.7))17.4 = 6221.8 mm2 hw = h – 2tf hw = 536.7 – 2(17.4) = 501.9 mm n may be conservatively taken equal to 1.0. .: nhwtw = 1.0 x 501.9 x 10.8 = 5420.52 mm2 Since Av > nhwtw .: take Av = 6221.8 mm2 .: Vc,Rd = Vpl, Rd = [ Av (fy /√3) ] / γMO (eq 6.18) = [6221.8 (355/√3)] / 1.0 = 1275.22 kN
Both section was Class 1 Av = 6221.8 mm2 Vc,Rd =1275.22 kN
VEd /Vc,Rd ≤ 1 (eq. 6.17) 375 / 1275.22 = 0.29 Since VEd /Vc,Rd ≤ 1 .: Section was satisfactory for shear resistance Bending & Shear If VEd > 0.5 Vc,Rd .: moment resistance, Mc,Rd should be taken as the design resistance of the cross-section, calculated using a reduced yield strength, (1 – ρ) fy where ρ = ((2VEd/Vpl,Rd) - 1)2 VEd = 375kN and 0.5 Vc,Rd = 0.5 x 1275.22 = 637.61kN In this case, VEd < 0.5 Vc,Rd .: no reduction of yield strength, fy for moment resistance, Mc,Rd Bending The design value of the bending moment MEd at each cross-section shall satisfy: MEd /Mc,Rd ≤ 1 (eq. 6.12) For Class 1 section, Mc,Rd = Mpl,Rd = (Wpl x fy)/ γMO (eq. 6.13) .: Mc,Rd = (2.61 x 106 x 355) / 1.0 = 926.6kNm MEd /Mc,Rd =0.89 Since MEd /Mc,Rd < 1 .: section was satisfactory for moment resistance 5. RESISTANCE TO SHEAR BUCKLING In addition the shear buckling resistance for webs without intermediate stiffeners should be according to section 5 of EN
1993-1-5, if: hw/tw > 72ε/n (eq. 6.22) hw/tw = 501.9 / 10.8 = 46.47 72ε/n = 72(0.81)/1.0 = 58.32 Since hw/tw < 72ε/n .: no further check on resistance for shear buckling 6. RESISTANCE TO FLANGE INDUCED BUCKLING To prevent the compression flange buckling in the plane of the web, the following criterion should be met: hw/tw ≤ k (E/fy)( √(Aw/Afc)) (eq.8.1) Aw = hw x tw
= 501.9 x 10.8 = 5,420.52 mm2 Af = b x tf
= 210 x 17.4 = 3,654 mm2 For Class 1, plastic rotation utilize, hence k = 0.3 k (E/fy)( √(Aw/Afc) = 0.3 (210x103/355) (√(5,420.52/3,654)) = 216.15 Since hw/tw ≤ k (E/fy)( √(Aw/Afc)) .: section is prevent the compression flange buckling in the plane of the web 7. RESISTANCE OF WEB TO TRANSVERSE FORCE (WEB BUCKLING) For un-stiffened or stiffened webs the design resistance to local buckling under transverse forces should be taken as:
FRD = (fyw x Leff x tw)/γm (eq. 6.1) Effective length for resistance to transverse forces, Leff Leff = XF ly (eq. 6.2) Reduction factor, XF XF = 0.5 / λF ≤ 1.0 (eq. 6.3) λF = √ ( ly tw fyw / Fcr ) (eq. 6.4) Fcr = 0.9 kF E (tw3 / hw) (eq. 6.5) For webs without longitudinal stiffeners kF should be obtained from Figure 6.1. For webs with longitudinal stiffeners kF may calculated from the equation 6.6 kF = 2 + 6 [(ss + c)/ hw] For type (a) and (b) in Figure 6.1, effective loaded length, ly should be taken as : ly = ss + 2tf ( 1 + √ m1+m2 ) (eq. 6.11) but ly ≤ distance between adjacent transverse stiffeners. m1 = fyf bf / fyw tw (eq. 6.8) m2 = 0.02 ( hw/tf)2 if λF > 0.5 (eq. 6.9) m2 = 0 if λF ≤ 0.5 (eq. 6.9) At D, two UB intersect which 533×210×101kg/m upper load carrying beam ABCDE and 610×229×140kg/m lower support beam at D. From Table of Properties, UB section for 610×229×140kg/m
λF = √ ( ly tw fyw / Fcr ) (eq. 6.4) = √ ((310.65 x 10.8 x 355) / 2,846.2 x 103) = 0.65 XF = 0.5 / λF ≤ 1.0 (eq. 6.3) = 0.5 / 0.65 = 0.77 ≤ 1.0 .: take XF = 0.77 Leff = XF ly (eq. 6.2) = 0.77 x 310.65 = 239.2 mm FRD = (fyw x Leff x tw)/γm (eq. 6.1) = (355 x 239.2 x 10.8)/1.0 = 917.1 kN Since FRD > VEd at D .: section is adequate for resistance of web to transverse force Additional notes on resistance of web to transverse force (web buckling) BS EN 1993-1-5distinguishes between two types of forces applied through a flange to the web:
Depth of Section, h = 533.1 mm Width of Section, b = 209.3 mm Thk. Flanges, tf = 15.6 mm Thk. of Web, tw = 10.1 mm Root Radius, r = 12.7 mm Depth between Fillet, d = 476.5 mm Ratio Local Buckling (flange), cf/tf = 5.57 mm Ratio of Local Buckling (web), cw/tw = 47.2mm Second Moment Area, Iyy = 55,200 cm4 Second Moment Area, Izz = 2390 cm4 Radius of Gyration, iy = 21.7 cm Radius of Gyration, iz = 4.51 cm Elastic Modulus, Wely = 2070 cm3 Elastic Modulus, Welz = 228 cm3 Plastic Modulus, Wply = 2360 cm3 Plastic Modulus, Wplz =355 cm3 Area of Section, A =117 cm2
3. CLASIFICATION OF SECTION Take steel grade as S275 and tf = 15.6 mm < 40 mm .: fy = 275 N/mm2 Web ε = 0.92 and cw/tw = 47.2 < 72 ε .: Web section was Class 1 Flange ε = 0.92 and cf/tf = 5.57 < 9 ε .: Flange section was Class 1 .: Both section was Class 1 4.RESISTANCE OF CROSS- SECTION SUBJECT TO BENDING AND SHEAR Shear
The design value of the shear force VEd at each cross section shall satisfy: VEd /Vc,Rd ≤ 1 (eq. 6.17) Vc,Rd = Vpl, Rd = [ Av (fy /√3) ] / γMO (eq 6.18) Shear area, Av for rolled I section Av = A – 2btf + (tw + 2r) tf but not less than nhwtw Av = 11,700 – 2(209.3)(15.6) + (10.1 + 2(12.7))15.6 = 5723.64 mm2 hw = h – 2tf hw = 533.1 – 2(15.6) = 501.9 mm n may be conservatively taken equal to 1.0. .: nhwtw = 1.0 x 501.9 x 10.1 = 5069.2 mm2 Since Av > nhwtw .: take Av = 5723.64 mm2 .: Vc,Rd = Vpl, Rd = [ Av (fy /√3) ] / γMO (eq 6.18) = [ 5723.64 (275/√3)] / 1.0 = 908.75 kN VEd /Vc,Rd ≤ 1 (eq. 6.17) 267.63 / 908.75= 0.29 Since VEd /Vc,Rd ≤ 1 .: Section was satisfactory for shear resistance Bending & Shear If VEd > 0.5 Vc,Rd .: moment resistance, Mc,Rd should be taken as the design resistance of the cross-section, calculated using a reduced
yield strength, (1 – ρ) fy where ρ = ((2VEd/Vpl,Rd) - 1)2 In this case, VEd < 0.5 Vc,Rd .: no reduction of moment resistance, Mc,Rd Bending The design value of the bending moment MEd at each cross-section shall satisfy: MEd /Mc,Rd ≤ 1 (eq. 6.12) For Class 1 section, Mc,Rd = Mpl,Rd = (Wpl x fy)/ γMO (eq. 6.13) .: Mc,Rd = (2360x103 x 275)/ 1.0 = 649kNm MEd /Mc,Rd = 539.7 kNm/649 kNm = 0.83 Since MEd /Mc,Rd < 1 .: section was satisfactory for moment resistance 5. RESISTANCE TO SHEAR BUCKLING In addition the shear buckling resistance for webs without intermediate stiffeners should be according to section 5 of EN 1993-1-5, if: hw/tw > 72ε/n (eq. 6.22) hw/tw = 501.9/10.1 = 49.7 72ε/n = 72(0.92)/1.0 = 66.24 Since hw/tw < 72ε/n .: no further check on resistance for shear buckling 6. RESISTANCE TO FLANGE INDUCED BUCKLING To prevent the compression flange buckling in the plane of the web, the following criterion should be met:
hw/tw ≤ k (E/fy)( √(Aw/Afc)) (eq.8.1) Aw = hw x tw
= 501.9x10.1 = 5069.2 mm2 Af = b x tf
= 209.3 x15.6 = 3265.08 mm2 For Class 1, plastic rotation utilize, hence k = 0.3 k (E/fy)( √(Aw/Afc) = 0.3 (210x103/275) (√(5069.2/3265.08)) = 285.45 Since hw/tw ≤ k (E/fy)( √(Aw/Afc)) .: section is prevent the compression flange buckling in the plane of the web 7. RESISTANCE OF WEB TO TRANSVERSE FORCE (WEB BUCKLING) For un-stiffened or stiffened webs the design resistance to local buckling under transverse forces should
= √ ((150.29 x 10.1 x 275) / 1008.75 x 103) = 0.64 XF = 0.5 / λF ≤ 1.0 (eq. 6.3) = 0.5 / 0.64 = 0.78 ≤ 1.0 .: take XF = 0.78 Leff = XF ly (eq. 6.2) = 0.78 x 150.29 = 117.23 mm FRD = (fyw x Leff x tw)/γm (eq. 6.1) = (275 x 117.23 x 10.1)/1.0 = 325.61 kN VEd / FRD = 267.63 / 325.61 = 0.82 Since FRD > VEd .: section is adequate for resistance of web to transverse force