Proiect didactic
Proiect de lecie
Data:Clasa: a V-a
Profesor: Unitatea de nvmnt: Disciplina: Religie
Aria curricular: Om Societate
Unitatea de nvare: Cuvinte i fapte ziditoareConinutul nvrii:
Cretinul n coal i n societateTipul leciei: dobndire de cunotine
Scopul leciei: educarea elevilor n spiritul mplinirii datoriilor
cretine n coal i societateCompetene generale - cooperarea cu
ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice n cadrul
diferitelor grupuri
Competene specifice- aplicarea nvturilor cretine cu privire la
relaiile dintre semeni i cu natura nconjurtoareObiective
operaionale
a) cognitiv-formative:
O1. s enumere virtuile necesare unui bun misionar;
O2. s identifice modaliti de mrturisire a Domnului Iisus Hristos
prin cuvnt i fapt;
O3. s explice importana mrturisirii Domnului Iisus Hristos n
coal i n Biseric;
O4. s argumenteze importana faptelor bune n mrturisirea
credinei;
b) afectiv-atitudinale:
- s adopte o atitudine evlavioas n timpul rugciunii;
- s participe activ i contient la ora de religie.
c) psiho-motorii:
- s execute corect semnul Sfintei Cruci.
- s pstreze o poziie corect n banc.
Curriculum
- nucleu: Cretinul n coal i n societate- extins: Noiuni de
Spiritualitate i Misiune
Strategia didactic
1. Metode de nvmnt: inductiv, deductiv.
2. Resurse procedurale: exerciiul, conversaia, explicaia,
lectura explicativ, cubul, jocul didactic, argumentarea,
problematizarea.
3. Resurse materiale: ilustraii sugestive, fie de lucru,
cub.
4. Resurse temporale: 50 minute.
5. Forme de organizarea a activitii: frontal, individual, pe
grupe.
6. Evaluare: continu.
7. Principii didactice: - specifice: hristocentric
- intuiiei, accesibilitii, nvrii active i contiente, nsuirii
temeinice a cunotinelor, imbinrii teoriei cu practica.
Bibliografie
1. Curriculum Naional2. Sfnta Scriptur, Editura Institutului
Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti,
1995.
3. Opri, Dorin, Metode active de predare-nvare, Editura Sfntul
Mina, lai, 2006.
4. Manual de religie, cls. a V-a, Editura Sfntul Mina, lai,
2006.
5. Ghid de proiectare didactic, cls.V-VIII, Editura Sfntul Mina,
lai, 2002.
6. Pr. Prof. Univ. Dr. ebu, Sebastian, Metodica predrii
religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.
Desfurarea lecieiNr. crt.Etapele lecieiActivitatea
profesoruluiActivitatea elevuluiObs.
O1 234
1.Momentul - Salutul - Salutul
organizatoric - Rugciunea - Rugciunea
- Notarea absenelor
- Pregtirea pentru nceperea orei - Pregtirea pentru nceperea
orei
2.Reactualizarea
cunotinelor - Profesorul adreseaz elevilor ntrebri prin care
reactualizeaz cunotinele elevilor:
- Ce nseamn s fii cretin?"
- Cum se ntemeiaz o familie cretin?
- Care sunt datoriile prinilor fa de copii? Dar ale copiilor fa
de prini?"
- Cum trebuie s ne comportm n biseric?- Elevii rspund
ntrebrilor:
s crezi n Domnul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, n nvtura Sa,
i s-L mrturiseti prin comportamentul tu prin Sfnta Tain a
Cununieia-i ajuta pe copii s-L cunoasc pe Hristos, s devin fii
credincioi ai Bisericii, s-i nvee buntatea, milostenia, binele i s
le asigure bunurile materiale necesare
3.
Captarea ateniei
- Se explic elevilor c Biserica, familia i scoala ne formeaz
pentru societatea n care avem misiunea de a - L mrturisi pe Domnul
nostru Iisus Hristos i nvtura Sa printr-o via exemplar.
- Elevii ascult cu atenie.
4.Anunarea titlului leciei - Se anun i se scrie pe tabl data i
titlul leciei: Cretinul n coal i n societate. - Elevii noteaz data
si titlul leciei.
5.
Dirijarea nvrii
- Se cere elevilor s citeasc lecia pe fragmente, urmrind ideile
principale:
1. Scopul vieii cretine, cunoaterea lui Dumnezeu.
2. Cunoaterea lui Dumnezeu n coal.
3. coala laboratorul minii i al sufletului.
4. Bilbia izvorul tuturor cunotinelor.
5. Cretinul n societate.
- Elevii citesc lecia pe fragmente urmrind cu atenie explicaiile
profesorului.
6. Generalizarea - Se adreseaz elevilor urmtoarea ntrebare:
- Ce promite Hristos tuturor celor care l vor mrturisi?
- Profesorul cere elevilor s deschid Sfnta Scriptur pentru a
citi urmtoarele versete, ce prezint rsplata primit pentru cei ce
mrturisesc pe Hristos: Matei 10, 32; Ioan 10, 9; Ioan 11, 25.
- Profesorul face urmtoarea precizare: a fi cretin n coal i n
societate nseamn a face ca nvtura cretin s rodeasc prin fapte, prin
exemplul personal. n coal copilul nva omenia, cinstea, curajul,
demnitatea, buntatea, rbdarea, nelegerea, dragostea, stpnirea de
sine; astfel copilul i va forma un caracter integru, o
personalitate puternic, n stare s se adapteze societii n care
triete. -Elevii rspund.
" ... un loc n mpria cerurilor.
1." Oricine va mrturisi despre Mine naintea oamenilor,
mrturisi-voi i Eu pentru el naintea Tatlui Meu care este n ceruri"
(Matei 10, 32).
2."Eu sunt ua; de va intra cineva prin Mine, se va mntui." (Ioan
10, 9).
3."Eu sunt nvierea i viaa; cel ce crede n Mine, chiar dac va
muri, va tri. (Ioan 11, 25).
7.
Dirijarea nvrii pentru obinerea performanelor
- Se solicit elevilor s rezolve sarcina de lucru, printr-o nou
metod Cubul. Profesorul va explica elevilor n ce const aceast
metod. Se mparte clasa n 6 grupe de elevi, se alege liderul fiecrei
grupe. Acesta va extrage un bileel din cele 6 pentru grupa sa.
Numrul de pe bileel reprezint numrul sarcinii care va trebui
rezolvat de grupa respectiv, timp de 5 minute. Fiecare lider va
prezenta rspunsul la cerina primit iar cu ajutorul profesorului se
va da forma final a rspunsurilor care vor fi lipite apoi pe feele
cubului.
- Elevii rezolv cerinele, liderii raporteaz rezolvarea, iar
forma final a rspunsurilor va fi lipit pe cub.
8.
Asigurarea feed- back-ului i evaluarea performanelor
- Se organizeaz un concurs pe tema Cum vorbim despre
Hristos?.
- Cele 6 grupe se unesc n 3 echipe, fiecare elev va primi un
simbol al ehipei din care face parte (porumbel/stelu/ngera),se
alege liderul fiecrei echipe i se prezint sarcinile de lucru.
- Dup rezolvarea sarcinilor de lucru, liderul fiecrei echipe
prezint soluiile gsite, care vor fi afiate.- Se poate interveni i
cu alte soluii pentru cazurile prezentate de celelalte echipe. -
Elevii rezolv cerinele iar liderii raporteaz rezolvarea.
9. Aplicarea
- Se cere elevilor s argumenteze importana faptelor n
mrturisirea credinei.
Precizare:
- Dup modelul Apostolilor pe care Mntuitorul i-a fcut pescari de
oameni i noi avem misiunea de a fi mici pescari, mici misionari. i
Sfinii Prini ne ndeamn s punem accentul mai mult pe fapt dect pe
cuvnt, cci faptele noastre mrturisesc cel mai bine credina n Iisus
Hristos: Aa s lumineze lumina voastr naintea oamenilor, ca vznd
faptele voastre cele bune s slveasc pe Dumnezeu. (Matei 3, 16).-
Dai exemple de situaii n care v putei dovedi respectul i grija fa
de colegii de clas.
- Elevii dau variante de rspuns.
- Elevii dau exemple din viaa cotidian.
10.Asigurarea
transferului
Se fac aprecieri generale i individuale privind
pregtirea elevilor pentru lecie i implicarea lor n
predarea noilor cunotine.
- Rugciunea.
- Salutul. - Elevii ascult cu atenie.
- Rugciunea.
- Salutul.
Cubul
1. Descrie:
Cum au transmis Sfinii Apostoli nvtura cretin?
2. Compar:
Al cui exemplu l urmau Sfinii Apostoli?
3. Asociaz:
Cine vorbete astzi despre Hristos, dup modelul Sfinilor
Apostoli?
4. Analizeaz:
Ce caliti trebuie s aib un bun vestitor al cuvntului lui
Dumnezeu?
5. Aplic:
Dai exemple de modaliti prin care voi putei vorbi despre Hristos
n coal i n societate.
6. Argumenteaz:
De ce credei c e att de important s vorbim despre Hristos?
Fia de lucru nr. 1
Echipa ngeraii
1. Completeaz:
- Primul i cel mai mare nvtor de pe pmnt a fost.
- El a venit printre noi pentru a ne nva Cuvntul
2. Explic citatul de mai jos:
- Aa s lumineze lumina voastr naintea oamenilor, ca ei, vznd
faptele voastre cele bune, s slveasc pe Dumnezeu. (Matei, 3,
16)
3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:
- Prietenul tu nu vrea s mearg la biseric.
Cum l convingi s vin?
Fia de lucru nr. 2
Echipa Steluele 1. Completeaz:
- nceputul nelepciunii este frica de... (Psalmul 111, 10)
- Unde sunt 2 sau 3 adunai numele Meu, acolo sunt i n mijlocul
lor. (Matei 18, 20)
2. Explic citatul de mai jos:
- De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele i le
ndeplinete, asemna-se-va brbatului nelept care a cldit casa lui pe
stnc. A czut ploaia, au venit rurile mari, au suflat vnturile iii
aaau btut n casa aceea, dar ea n-a czut, fiindc era ntemeiat pe
stnc. (Matei 7, 24-25).
3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:
- Colegul tu provine dintr-o familie numeroas i nevoia. Are
nevoie de multe lucruri.
Cum l poi ajuta?
Fia de lucru nr. 3
Echipa Porumbeii 1. Completeaz:
- Cartea Crilor,.., ne nva Cuvntul..; ne ajut s dobndim virtuile
cretine i ne arat care este menirea omului pe pmnt: dobndirea
vieii
2. Explic citatul de mai jos:
- Viaa i moartea mea depind de ceilali, cci dac l-am ctigat pe
aproapele meu, L-am ctigat pe Dumnezeu. (Sfntul Antonie cel
Mare).
3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:
- Prietenul tu are un frate bolnav. St mai mult n cas. Cum i poi
ajuta?Cubul
1. Descrie:
Cum au transmis Sfinii Apostoli nvtura cretin?
2. Compar:
Al cui exemplu l urmau Sfinii Apostoli?
3. Asociaz:
Cine vorbete astzi despre Hristos, dup modelul Sfinilor
Apostoli?
4. Analizeaz:
Ce caliti trebuie s aib un bun vestitor al cuvntului lui
Dumnezeu?
5. Aplic:
Dai exemple de modaliti prin care voi putei vorbi despre Hristos
n coal i n societate.
6. Argumenteaz:
De ce credei c e att de important s vorbim despre Hristos?
Fia de lucru nr. 1
Echipa ngeraii
1. Completeaz: - Primul i cel mai mare nvtor de pe pmnt a
fost.
- El a venit printre noi pentru a ne nva Cuvntul
2. Explic citatul de mai jos:
- Aa s lumineze lumina voastr naintea oamenilor, ca ei, vznd
faptele voastre cele bune, s slveasc pe Dumnezeu. (Matei, 3,
16)
3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:
- Prietenul tu nu vrea s mearg la biseric.
Cum l convingi s vin?
Fia de lucru nr. 2Echipa Steluele
1. Completeaz: - nceputul nelepciunii este frica de... (Psalmul
111, 10)- Unde sunt 2 sau 3 adunai numele Meu, acolo sunt i n
mijlocul lor. (Matei 18, 20)
2. Explic citatul de mai jos:
- De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele i le
ndeplinete, asemna-se-va brbatului nelept care a cldit casa lui pe
stnc. A czut ploaia, au venit rurile mari, au suflat vnturile iii
aaau btut n casa aceea, dar ea n-a czut, fiindc era ntemeiat pe
stnc. (Matei 7, 24-25).3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde
ntrebrii:
- Colegul tu provine dintr-o familie numeroas i nevoia. Are
nevoie de multe lucruri.Cum l poi ajuta?
Fia de lucru nr.3 Echipa Porumbeii
1. Completeaz: - Cartea Crilor,.., ne nva Cuvntul..; ne ajut s
dobndim virtuile cretine i ne arat care este menirea omului pe
pmnt: dobndirea vieii2. Explic citatul de mai jos:
- Viaa i moartea mea depind de ceilali, cci dac l-am ctigat pe
aproapele meu, L-am ctigat pe Dumnezeu. (Sfntul Antonie cel
Mare).3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:
- Prietenul tu are un frate bolnav. St mai mult n cas. Cum i poi
ajuta?Cretinul n coal i n societate