Top Banner
_bi_2010.dec. Jacques Martel 1 Jacques Martel Lelki eredetű betegségek lexikona A magyar fordítás az alábbi kiadás alapján készült: Jacques Martel: Le grand dictionnaire des malaises et des maladies Les Éditions ATMA internationals Copyright © Jacques Martel, 1998 Minden jog fenntartva! A kiadvány sem egészben, sem részben nem sokszorosítható, bárminemű felhasználása csak a kiadó írásbeli engedélyével történhet. Hungárián translation © Schnedarek Réka, 2006 Partvonal Könyvkiadó, 2007 Borítót tervezte: Bóna Endre Partvonal Könyvkiadó, Budapest, 2007 www.partvonal.hu Felelős kiadó a kiadó ügyvezetője Megbízott kiadóvezető: Nagy Sonja Felelős szerkesztő: Balázs Éva Tördelte: Layout Factory Grafikai Stúdió ISBN 9789639644625 TARTALOM Előszó Bevezető Általános tudnivalók Hogyan osztályoztuk a betegségeket Betegségek Függelék I Függelék II Függelék III
165

1 Jacques Martel Lelki eredetű betegségek lexikona · A Lelki eredetű betegségek lexikona minden orvosi vagy természetgyógyászati terápiához kiegészítésül kíván szolgálni.

Aug 31, 2019

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • _bi_2010.dec. -Jacques Martel- 1

    Jacques Martel

    Lelki eredet betegsgek lexikona

    A magyar fordts az albbi kiads alapjn kszlt: Jacques Martel: Le grand dictionnaire des malaises et des maladies

    Les ditions ATMA internationals Copyright Jacques Martel, 1998

    Minden jog fenntartva! A kiadvny sem egszben, sem rszben nem sokszorosthat, brminem

    felhasznlsa csak a kiad rsbeli engedlyvel trtnhet.

    Hungrin translation Schnedarek Rka, 2006 Partvonal Knyvkiad, 2007 Bortt tervezte: Bna Endre

    Partvonal Knyvkiad, Budapest, 2007 www.partvonal.hu

    Felels kiad a kiad gyvezetje Megbzott kiadvezet: Nagy Sonja Felels szerkeszt: Balzs va

    Trdelte: Layout Factory Grafikai Stdi ISBN 978-963-9644-62-5

    TARTALOM

    Elsz

    Bevezet

    ltalnos tudnivalk

    Hogyan osztlyoztuk a betegsgeket

    Betegsgek

    Fggelk I

    Fggelk II

    Fggelk III

  • -Lelki eredet betegsgek lexikona- 2

    ELSZ Elfogadom a gygyulsomat. Rbredni arra, hogy kik vagyunk, kiv vlunk, mindig igen felemel rzs, fknt, ha a magunkrl s msokrl tett felfedezsek pozitv jellegek. De mi a helyzet akkor, amikor az tkeress sorn brmilyen irny legyen is az - sajt szemlyisgnk rejtett oldalaira derl fny, s esetleg klnbz bajokkal, knz rosszulltekkel vagy olyan betegsgekkel kell szembeslnnk, amelyekre radsul klnsen hajlamosak is vagyunk?

    Ht ppen ez trtnt velem az elmlt kt v sorn. Rosszul kezelt rzelmeim miatt hirtelen megbetegedtem, majd megtanultam, hogyan kell jra harmnit teremteni a bennem rvnyl rzelmek kztt. Visszanyertem ngygyt kpessgemet, s rr lettem azokon a betegsgeken, amelyeket n magam hatalmaztam fel arra, hogy Testem Templomn zsarnokknt uralkodjanak. Termszetesen az egszsgemmel szemben felvllalt felelssg egy rendkvl hossz, nvizsglatot ignyl folyamat eredmnye, amelynek kapcsn jra meg kellett krdjeleznem sajt rtkeimet. Ez fknt azzal a felismerssel jrt egytt, hogy bizonyos lettem abban, igenis meggygythatom sajt magamat. Mindebben segtsgemre volt Jacques, akit volt szerencsm kilenc vvel ezeltt (1988) megismerni, s ksbb egyttdolgozni vele. Rengeteget tanultam az ltala tartott eladsokbl s tanfolyamokbl. A felttlen szeretet rvn s attl a vgytl ftve, hogy az embereket egy mg teljesebb lelki, fizikai s szellemi jlthez segtse, megvan benne az a kpessg, hogy knnyedn egyszerv s mindenki ltal rthetv tegyen egy olyan tmt, amely tbbek szmra elsre igen sszetettnek tnhet. mindig is tmaszt jelentett - s jelent ma is - nekem. Jacques egy olyan vezet, aki segtett megszabadulni az egszsgtelen bntudattl, s talaktani azt a sajt letemrt val felelssg felvllalsv annak rdekben, hogy naprl napra szabadabbnak rezhessem magam, jl rezhessem magam a brmben, s n legyek az letem irnytja. Segtett nekem annak elfogadsban, hogy a betegsg - brmelyikrl legyen is sz - felfoghat pozitv tapasztalatknt, mert megllsra ksztet s annak vgiggondolsra, mi is trtnik ppen az eletemben. A betegsg szmos hozzm hasonl embernek adott alkalmat arra, hogy segtsget krjen, amit n magam, ha csak lehet, megprblok elkerlni. Mindig emlkeztetnem kell magamat arra, hogy elesni emberi dolog, de felllni isteni eredet". A gygyulsi folyamat beindulshoz elengedhetetlen, hogy nyissunk msok s nmagunk fel, de legfkppen el kell tudnunk fogadni a szeretetet, hiszen minden betegsgbl meg lehet gygyulni, ha kszek vagyunk arra, hogy szemellenzinket elhajtva pozitv szemmel nzznk minden j, rnk vr lethelyzetet, brmennyire nehznek is tnik ez nha. Ha kpesek vagyunk az adott problmt feladatknt meglni, s ltjuk a belle szrmaz tapasztalat hasznt az egsz letnkre nzve, akkor egszsgnket jra visszanyerhetjk.

    Ez a klnleges knyv ppen ebben lesz a segtsgnkre. Bevezet bennnket az rzelmek mindmig ismeretlen vilgba, s megtant nyitott vlni, felfigyelni" arra a kis csrra, amely testnkben megfoganva vruss, baciluss vagy daganatt fejldve elhatalmasodik rajtunk. Ha figyelnk arra, hogy szeressk s elfogadjuk nmagunkat, ha szembeslnk a nem meglt vagy helytelenl feldolgozott rzelmeinkkel, akkor kzelebb kerlhetnk a tkletes harmnia elrshez s mg tbb szeretetben lesz rsznk.

    Mindnyjan voltunk mr letnk sorn legalbb egyszer betegek". A minket vagy a hozznk kzel ll szemlyt rint problma kihmozsa" sokszor arra ksztethet bennnket, hogy kicsit mskpp lssuk a dolgokat. (Mgpedig gy, hogy megprbljuk a betegsget pozitv mdon szemllni, s nem hagyjuk, hogy a rossz, negatv rzs, amit bennnk kelt, eluralkodjon rajtunk.) gy az egszsggyi problmknak nem ldozataiv, hanem kls szemlliv, megfigyeliv vlunk.

    A Lelki eredet betegsgek lexikona klnleges alternatvt mutat, kiegsztve a hagyomnyos orvoslst s a termszetgygyszat szmos mdszert, nem utolssorban pedig nlklzhetetlen a test, a llek s a szv gygyulsnak elrsben, hiszen az igazi gygyuls csak szvvel s szeretettel mehet vgbe...

    Vljk egszsgkre!

    Lucie Bernier pszichoterapeuta, koordintor

  • _bi_2010.dec. -Jacques Martel- 3

    BEVEZET

    Az egszsg tmja mindig is foglalkoztatott. Egsz fiatal koromtl kezdve problmkkal kszkdtem, s betegsgem valdi okt sosem tudtam pontosan megnevezni. desanymnak olyan embert prbl helyzetekkel kellett szembenznie, mint az vekig tart krhzi elltst ignyl beavatkozsok, mttek s kezelsek.

    Mivel nem jttek r, mi okozhatja a panaszaimat, mi a betegsgem pontos diagnzisa, igen ers sejtelem lett rr rajtam, hogy taln ezeknek a bajoknak nem a szervekben kell keresni az okt. Azt gondoltam, vagy az elmm produklja a tneteket s nincs semmi betegsgem, vagy mindannak, ami a testemben trtnik, lelki eredete lehet. E msodik verzit vltem igaznak, ezrt komolyan eltprengtem azon, vajon mi miatt kell ezeket a kellemetlensgeket tlnem.

    1978-ban kezdtem el az egszsggy terletn dolgozni, trend-kiegsztssel foglalkoztam. Szemlyes tapasztalataim s egyni konzultciim sorn ekkortjt rett meg bennem az a gondolat, hogy sszefggs lehet az rzelmek, a gondolatok s a betegsgek kztt, gy sztneimet hasznlva komolyabban foglalkozni kezdtem a tmval. 1988-ban beiratkoztam egy szemlyisgfejleszt tanfolyamra, ahol kapcsolatba kerltem az orvostudomny egyik irnyzatval, a betegsgek s az egszsggyi problmk metafizikus megkzeltsvel, amit ma pszichoszomatiknak neveznek. Emlkszem, csoporttrsaimmal egytt sokig tanulmnyoztuk azt a rvid sszegzst e tmrl, amit Louise Hay illesztett be egyik knyvbe. Figyeltem, ahogy az emberek hatalmas lelkesedssel kutatjk nmagukat s a tbbieket azrt, hogy megbizonyosodjanak az ott lertak megalapozottsgrl. Lelkesedsem az j szemletmd irnt tretlen volt, ezrt az nmegismers specilisabb terletei fel fordtottam figyelmemet. Azta szemlyes konzultciim, rim s kurzusaim kapcsn folyamatosan ellenrzm az ltalam kialaktott, betegsgekkel kapcsolatos informcik helyt llsgt. A mai napig, brmerre is jrok, a sarki fszeresnl vagy egy fnymsol szalonban, mindenhol krdseket teszek fel az embereknek betegsgeikrl, s arrl, hogyan lik meg azokat.

    Nhnyan kzlk mg mindig csodlkozva s krdn nznek rm ilyenkor, azt hiszik, ltnk vagy marslak vagyok, mert anlkl, hogy beavatnnak a rszletekbe, nagyon sokat tudok a magnletkrl. Valjban a vlasz igen egyszer. Amikor kpess vlunk a betegsgek mg ltni, s tudjuk, milyen rzelmekhez, gondolatokhoz kthetjk ket, akkor igen knny megmondani az rintett szemlynek, hogy milyen lethelyzetben lehet az adott pillanatban. Azt szoktam mondani az embereknek, hogy az emberi test mkdse s a gondolatok, rzelmek kapcsolatnak ismerete az, ami lehetv teszi szmomra, hogy ilyen jelleg nformcik birtokba juthassak. Elmagyarzom nekik, hogy ha egy adott emberrl a lehet legtbb adatot (gondolatok, rzelmek) bevinnnk egy szmtgpbe, megkapnnk betegsgnek tneteit, vagy egszen pontosan magt a betegsget, s ennek az informcihalmaznak a birtokban azt is meg tudnnk mondani, mit l meg tudatosan vagy tudat alatt. Teht mindez nem megrzs, hanem tuds s ismeret krdse.

    Eddigi ismereteim s tapasztalataim alapjn pldul teljessggel lehetetlen, hogy egy cukorbetegsgben szenved ember lelke legmlyn ne rezne szomorsgot vagy kesersget egy korbban meglt lethelyzettel kapcsolatban. Lehetetlen, hogy egy zleti gyulladstl szenved ne kritizln llandan nmagt vagy msokat, a mjproblmkkal kszkd pedig mindig haragot, flelmet rez magval vagy msokkal szemben. Amikor betegsgeket prblsz megfejteni, gy gyeskedsz, hogy ez mindenkinl mkdjn" vagy De ht mindnyjunk rez haragot, flelmet, fjdalmat vagy mellzst"- vgtk sokszor a fejemhez. Erre azt vlaszolom, hogy mindenki mskppen reagl az t rt hatsokra. Vegynk egy pldt a sajt letembl. Tizenkt gyermekes csaldban nttem fel, alkoholista apval, depresszis anyval. Nekem s a testvreimnek, br ugyanazoktl a szlktl szrmazunk, ms-ms betegsgeink voltak, annak fggvnyben, hogyan ltk meg a dolgokat s hogyan interpretltuk a szleinkhez fzd viszonyunkat. Mirt is van ez gy? Azrt, mert mindnyjan klnbzek vagyunk, s sajt letutunk sorn ms s ms felismersekre van szksgnk. gy pldul a mellzttsg, elhanyagoltsg rzse az egyik embernl betegsget kivlt ok lesz, a msiknl azonban nem. Mindez attl fgg, hogy mennyire rezzk magunkat rzelmileg rintettnek az adott dologban, akr tudatban vagyunk ennek, akr tudat alatt munklnak ezek az erk. Ha az rzelmi stressz elg nagy s hosszan tart, akkor talakul biolgiai stressz, amely betegsg formjban manifesztldik.

    Amikor a termszetes egszsgrl s az alternatv gygyszati mdszerekrl szl konferencia alkalmval eladst tartottam a betegsgek metafizikai megkzeltsrl, a tnetek alapjn egszen gyorsan s pontosan megfejtettem azokat a betegsgeket s egszsggyi problmkat, amikrl a hallgatk beszmoltak nekem. Kis id elteltvel egy bartom, aki segdkezett ennek a konferencinak a

  • -Lelki eredet betegsgek lexikona- 4

    ltrehozsban, a kvetkezt mondta nekem: Jacques, figyelned kne, amikor az elhangzott krdsekre s problmkra gyors s kzvetlen vlaszt adsz. A mellettem l embereknek az volt a benyomsa, hogy az egsz elre meg lett rendezve, s tudtad, hogy kinek mi a baja". Termszetesen ilyesmirl sz sem volt. Elszr is azt kell megrteni, hogy az adott betegsgben szenved tudja: amit mondok, az r nzve igaz, de aki szemlyesen nem rintett, annak mindez nem egyrtelm. Msodsorban, amikor valami j dologra vilgtunk r, az elsre nha irrelisnak tnhet. Ha valaki tagadja a nyilvnval valsgot, tulajdonkppen vdekezik az ellen, hogy felelssget rezzen mindazrt, ami vele trtnik. Elmeslek egy trtnetet, ami igen jl illusztrlja lltsomat. A hres feltall, Thomas Edison tallkozott az amerikai kongresszus tagjaival, hogy bemutathassa beszl" gpt, a hengeres fonogrfot. Feljegyeztk, hogy amikor mkdsbe hozta j tallmnyt, a kongresszus nhny tagja sarlatnnak nevezte t, s csalsra gyanakodtak, mivel elkpzelhetetlennek tartottk, hogy egy gp emberi hangon szlaljon meg.

    A vilg mostanra sokat vltozott, ezrt fontos, hogy nyitottak maradjunk az j tletekre s gondolatokra, amelyek szmos problma forradalmi megoldst adhatjk. Sok amerikai s eurpai foglalkozott mr az rzelmek s gondolatok, valamint a betegsgek kapcsolatval, gy a kutatsok lehetv teszik szmunkra, hogy jobban megismerjk ezt a terletet. Eladsaim sorn mindig elmondom, hogy n ppen annyira vagyok racionlis belltottsg, mint amennyire fejlettek intuitv kpessgeim, s letem egyik legnagyobb kihvsa volt e kt dolog sszeegyeztetse magamban. Villamosmrnki kpestsem arra ksztetett, hogy konkretizljam a dolgok logikus s racionlis mivoltt. A fizika megtantott arra, hogy egy ok mindig kivlt egy relis okozatot. Ezt az ok-okozati trvnyt meg tudtam feleltetni az rzelmek s a gondolatok vilgban is, br ezek kevsb kzzelfoghatk, mint a fizikai jelensgek. De vajon igaz-e gy ez az llts? Hiszen pldul az elektronikban olyan dologgal foglalkozunk, amit l ember mg sosem ltott: az rammal. Vagy gondoljunk csak a hre, fnyre vagy az elektromgneses indukcira. Hasonlan, rzelmeink s gondolataink a sz szoros rtelmben szintn nem anyagi, fizikai jellegek, azonban lehetnek fizikai kvetkezmnyeik betegsgek vagy egszsggyi problmk formjban. ppen ezrt ennek a knyvnek az egyik clja az, hogy rmutasson: a lthatatlan rzelmekhez s gondolatokhoz hozztartozik egy nagyon is fizikai jelleg, mrhet reakci, mely igen gyakran betegsg formjban jelentkezik. Mrhet- e vajon a dh? Termszetesen nem, viszont a lzunkat meg tudjuk mrni. Mrhet-e az az rzs, hogy mindenrt meg kell kzdeni, amit el akarunk rni az letben? Nem, de a kevs vrsvrsejtet szmszerv lehet tenni, amikor vrszegnysgben szenvednk. Megmrhetjk-e azt a tnyt, hogy nincs tl sok rm az letnkben? Nem, de tudomsul vehetjk, hogy a koleszterinszintnk mr megint tl magas. Akkor ht, ha felismerjk, hogy milyen rzelmek s gondolatok vltottk ki az ilyen vagy olyan jelleg egszsggyi problmkat, lehetsges-e az, hogy megvltoztatva rzelmi hozzllsunkat, gondolatainkat, visszanyerjk a tkletes egszsget? Merem lltani, hogy igen.

    Termszetesen betegsgnk htterben sokkal sszetettebb problma is llhat, mint amit mi magunk orvosolhatunk, ppen ezrt szksgnk lehet klnbz szakemberek segtsgre ahhoz, hogy meggygyuljunk. Ha mtt eltt llunk, s megrtjk, mirt kerltnk ebbe a helyzetbe, nagy valsznsggel sokkal hamarabb felplnk majd az operci utn, mint az, aki nem akarta tudni vagy tudomsul venni, mi trtnik vele. Radsul, ha nem rtjk betegsgnk zenett, az orvosi kezels ltszlag hatsos lehet ugyan a betegsg eltntetsben, de a problma ksbb j formt ltve, ms szerveinket megtmad betegsg formjban jra jelentkezhet.

    Remlhetleg egyre tbb munkaad ltja majd annak fontossgt, hogy egyengesse s polja alkalmazottjainak lettjt, rzelmi s lelki lett. Ezzel kevesebb lenne a munkahelyi baleset, a hinyzsok szma, s javulna az egyni hatkonysg is. Ha magn- vagy szakmai letnk miatt nem vagyunk kibklve nmagunkkal, nagyobb esllyel programozunk be" - akr tudat alatt - betegsget vagy balesetet azrt, hogy szabadsgra mehessnk, vagy tbbet foglalkozzanak velnk.

    1990-ben fogant meg bennem egy olyan lexikon szerkesztsnek tlete, amely a betegsgek s klnfle bajok lelki okait taglalja, majd egy vvel ksbb neki is lttam a munknak. Szerencsre nem sejtettem, mekkora feladat vr rm, hiszen ha tudom, mivel is jr ez a vllalkozs, taln bele sem kezdek. Egyszerre csak egy dolgot! - ez a gondolat vezrelt. - Sikerlni fog, mert addig dolgozom rajta, amg elgedett nem leszek az eredmnnyel, s kiadhatom a knyvet." Mindezt biztatsul meslem el, mert ha magunkon s az letnkn akarunk vltoztatni, ugyanennyi energia befektetsre, munkra s akaraterre van szksgnk. Egy amerikai szerztl szrmazik a gondolat: Egyedl a btrak s a kalandorok tapasztalhatjk meg szemlyesen Istent." Szmomra ez a passzus azt jelenti, hogy csak azok tudjk megvalstani nmagukat s rik el a jltet, akik eltklten kzdik le a kihvsokat s megvan a btorsguk ahhoz, hogy j utakon jrjanak. Ez a jlt testi, szellemi s lelki egszsget jelent.

  • _bi_2010.dec. -Jacques Martel- 5

    1978 s 1988 kztt a helyes tpllkozs ortomolekulris megkzeltsi mdjval foglalkoztam, mely a mikro tpanyagok (vitaminok, nyomelemek, svnyi anyagok, aminosavak s zsrsavak) megfelel egyenslynak biztostsra trekszik azrt, hogy megtartsuk, vagy jra elrjk optimlis egszsgi llapotunkat. Orvosok, biokmikusok, klnfle kanadai s (fleg) amerikai kutatk munkira tmaszkodtam, akik ksrleteikkel kimutattk, hogy ha a szervezet megkapja a neki megfelel tpllkot, egszsgi llapotunk javulni fog, s bizonyos esetekben a betegsgbl trtn teljes felgygyuls is remlhet. Valjban szmos mdja van az egszsges let elrsnek, s taln egyik sem klnb a msiknl. 1996-ban lttam egy riportot a televziban a New York-i Columbia Presbyterian Hospitalrl. A riport alanyra, Joseph Randazzra komoly koszorrmtt vrt, m a beavatkozst megelzen s kveten szemlltet eladsokon, reflexolgiai s energetikai kezelseken vett rszt, illetve ez utbbit a mtt alatt is kapta. Mindezek hatsra sokkal hamarabb felplt, mint egy szokvnyos krlmnyek kztt operlt szemly. Mehmet Oz gyakorl orvos minden hromszzadik pciensn vgez ilyen jelleg ksrletet, hogy megvizsglhassa, milyen eredmnyeket hoznak a hagyomnyos orvosi beavatkozsokkal kombinlt kiegszt kezelsek.

    A Lelki eredet betegsgek lexikona minden orvosi vagy termszetgygyszati terpihoz kiegsztsl kvn szolglni. Egyesteni szeretn az allopatikus, azaz tnetekre sszpontost, s a holisztikus mdszert, amely lnynk testi, szellemi, rzelmi s lelki oldalt egyszerre vizsglja. Remlem, minden egszsggyi szakember hasznt veszi majd ennek a knyvnek, segtve ezzel pcienseit a gygyulsban. Jmagam rengeteg mdszert kiprbltam mr: hagyomnyos orvosls, gygyszerek, akupunktra, energetikai kezelsek, radiesztzia, termszetgygyszat, masszzs, sznterpia, diettika, vitaminterpia, dr. Bach virgterpija, kiropraktika, riszdiagnosztika, pszichoterpia, tudatos lgzs, homeoptia, s gy tovbb... Tudom, ha ltezne olyan kezels, amely mindenkinl egyarnt hatsos, akkor csak ennek az egynek lenne ltjogosultsga. Sajnos azonban nincs ilyen gygymd. Az embernek adatott a legtbb lehetsg ezen a bolygn, de egyben is a legbonyolultabb llny. ppen ezrt gy kell megprblnunk megrteni azt, ami velnk trtnik, hogy kzben szksg szerint msok segtsgt is ignybe vesszk. Azoktl kell tanulnunk, akik tudnak" - s lehetsg szerint mindig a legjobb szakemberhez forduljunk. Amikor felkeresek egy hagyomnyos" orvost, elfogadom, hogy tbbet tud nlam az orvostudomnyrl, s meghallgatom amit mond, vagy ajnl nekem, hiszen szabadon dnthetek arrl, ksbb megfogadom-e a tancst. Ugyangy, ha akupunktrtl krek segtsget, figyelek arra, milyen kezelst ajnl nekem, mivel nlam jobban ismeri testem energetikai egyenslyt.

    A minap egy hlgy azt mondta nekem, nem hisz abban, hogy a betegsgeknek lelki okai is lehetnek. Nem is kell hinnie benne, vlaszoltam neki, majd feltrtam eltte meglv s korbbi betegsgei lelki oldalt". Hozzllsa ezutn rezheten megvltozott, s sokkal nyitottabb lett a krisme ilyesfajta megkzeltsi mdja irnt. Valjban nnk egy rsze tudja, mit trtnik velnk, hogy a diagnzis pontosan megfelel aktulis lethelyzetnknek, s hogy mindez nem csupn a vletlen mve. Egy dologgal azonban vigyzni kell: nem szabad bnsnek reznnk magunkat amiatt, hogy megbetegedtnk. Felelsek vagyunk ugyan azrt, ami velnk trtnik, de bntudatunk semmikppen se legyen. A testen uralkod gondolatok s rzelmek trvnyeinek nem megfelel ismerete az, ami betegsgbe vagy bajba sodor bennnket. Tudatra kell ht brednnk sajt utunknak, vagy a sz tgabb rtelmben: sajt lelki fejldsnknek. Ott, ahol egyltaln nincs vagy csak kevs a szeretet, jra r kell brednnk arra, hogy mgiscsak ltezik ez az rzs. Ez nem olyan egyrtelm! - mondan n, azonban tnyleg mkdik. Ha leesek a teraszrl s eltrik a lbam, mondhatom-e, hogy ez isteni bntets volt? Valjban a Fld kzppontja fel vonz gravitcinak ksznheten kerltem a fldre, melynek nincs eljele. Se nem j, se nem rossz, egyszeren ilyen a gravitci trvnye. Hiba rvelnk, hiba lennk mrges r, hiszen eltrt miatta a lbam, m ez mit sem vltoztatna magn a trvnyen. A trvny, az trvny. Hasonlan, minden betegsget a szeretet hinyval magyarzunk. Azt mondjuk, a szeretet az egyetlen gygyr. De ha ez igaz, elg-e szeretetet adni, hogy bekvetkezzen a gygyuls? Bizonyos esetekben igen. gy kell elkpzelnnk, mintha a szeretet ajtkon keresztl tudna eljutni hozznk, de ezek az ajtk korbbi srlsek miatt bezrultak. me, egy fontos dolog, amit tudatostanunk kell! A knyv clja teht nem az, hogy kzvetlen megoldsokat adjon a klnfle egszsggyi problmkra. Sokkal inkbb azt szeretn megrtetni: legtbb betegsgnk oka gondolatainkra s rzelmeinkre vezethet vissza, s annak fontossgt hangslyozza, hogy mi magunk vlaszthatjuk ki az letmd-vltoztats legidelisabb formjt. Mindemellett mr betegsgnk eredetnek ismerete is kpes testnkben pozitv fizikai vltozsokat elidzni, a gygyuls pedig akr szz szzalkos lehet.

  • -Lelki eredet betegsgek lexikona- 6

    1988-ban szemlyisgfejleszt rkra jrtam, s amikor tudatosodtak a bennem zajl esemnyek", gy reztem, jjszletek. Lpnem kellett, hiszen ez idig a konvencik ellen lzadtam, s nagyon sok elutastssal, meg nem rtssel talltam szembe magam. Most azonban rleltem egy olyan dologra, amellyel vgre vltoztathattam addigi letemen, amivel bels sebeimet begygythattam, s ami eredmnyesnek is bizonyult. Ezrt kteleztem el magam a szemlyisgfejleszts mellett. Munkm sorn, mikzben segtek msoknak, hogy nyitott vljanak sajt tudatukra, nmagamat is folyamatosan fejlesztem. szintn hiszem, hogy brki kpes az egyre nagyobb nllsg birtokban kezbe venni sajt lett, s mindannyian eljuthatunk egy magasabb szint blcsessghez, szeretethez s szabadsghoz!

    Ez a lexikon a tudatunkra breds s az nismeretet segdeszkze szeretne lenni. Ha egszsggyi problmm van, n mindig jra s jra elolvasom az itt lertakat, hogy minl inkbb tudatostsam magamban, mi trtnik velem igazbl. Mi, emberek igencsak hajlamosak vagyunk arra, hogy elfedjnk dolgokat, s memrinkbl kitrljk mindazt, ami zavar bennnket. Ezrt prbljuk meg tudsvgytl ftve kzbe venni ezt a knyvet, s rdekldssel olvassuk, mert szellemnk dolgozza fel azokat az informcikat, amelyekkel dolgunk lesz. Hiszen az egyetlen valdi hatalom az, amit nmagunk felett gyakorolhatunk. Mi vagyunk sorsunk irnyti - s minl inkbb tudatban vagyunk ennek, annl inkbb kpesek vagyunk a szksges vltoztatsok vghezvitelre.

    Az elmlt egy vszzadban, klnsen az elmlt 50 vben, hatalmas technikai fejlds zajlott le a vilgban, amely lehetv tette szmunkra, hogy letminsgnk is jobb vljon. De bolygnkon sok frfi s n szenved betegsgekben, s a tudomnynak nincs mindenre vlasza. ljnk br iparosodott vagy fejld orszgban, oda kell figyelnnk magunkra, s fel kell tennnk a kvetkez krdseket: Ki vagyok? Hov megyek? Mi a clom az leiben?

    Fontos, hogy bels talakulsunk sorn mankknt hasznljuk ezt a knyvet. Ha a szvegek olvassa kzben j gondolataink tmadnak, nyugodtan kiegszthetjk azokat a sajt szavainkkal, mert ennek a lexikonnak egy olyan l eszkzz kell vlnia, amelyhez brmelyiknk hozzjrulhat sajt tapasztalataival. gy trtnt, hogy megjelens eltt a knyv bizonyos fejezetei jra lenek szerkesztve azok krsre, akik tudtak a kszl mrl. Amikor pldul feltettk nekem a krdst, trgyalom-e a mogyorvaj-allergit, ez vlaszoltam: Nem, de most mr fogom" sok szcikk gy kerlt ht a gyjtemnybe. Kellemes olvasst kvnok nknek!

    Jacques Martel pszichoterapeuta

  • _bi_2010.dec. -Jacques Martel- 7

    LTALNOS TUDNIVALK Ez a knyv egy olyan kutatmunka eredmnye, mely a klnbz egszsggyi problmk lelki oldalt (gondolatok, rzsek) vizsgira. A m internetes vltozatnak (www.atma.ca) javtsa, frisstse a jvben vrhat. A szerz elre is bocsnatot kr az esetleges hibkrt, s arra kri a kedves olvast, rja meg neki e-mailben vagy levlben, ha ilyesmire bukkanna.

    A szerz nem kvn sem kzvetlenl, sem kzvetetten orvosi tancsokat adni, sem diagnzist fellltani. A knyvben tallhat informcik gondolatbresztknt szolglnak. Segtsget kvnnak nyjtani egy betegsg vagy egszsggyi problma kezelsben a betegnek, a kezelorvosoknak vagy a terapeutnak, hogy jobban megrtsk, honnan is eredhet a problma.

    A leirt lltsok informatv jellegek. A szerz tisztban van azzal, hogy az ltala kpviselt megkzeltsi md mellett ms szemlletnek is ltjogosultsga van egy-egy betegsg kialakulsnak megfejtsekor, s bizonyos esetekben a problma jval sszetettebb lehet a jelen mben lertaknl. Egyes betegsgek, mint pldul a rk vagy a cukorbetegsg, egyszerstett lersa azt a clt szolglja, hogy az olvas knnyebben fel tudja trni a problma lelki okait egy egszsggyben dolgoz szakember segtsgvel, s maga a betegsg minl szlesebb kr kznsg szmra vljon rthetv. A jelen mben kpviselt metafizikus megkzelts teht ki szeretn egszteni a hagyomnyos s holisztikus gygymdokat. Minden olyan szemly, aki egy mr megkezdett kezelsen vltoztatni szeretne, elszr beszlje ezt meg kezelorvosval, terapeutjval. Az olyan betegek, akik pldul cukorbetegsgben szenvednek (inzulin-fggk) vagy szvbetegek (napi rendszeressggel szednek gygyszert), mindenkppen krjk ki orvosuk vlemnyt, mieltt vltoztatnnak a gygyszeradagkon, mg akkor is, ha gy rzik", megtalltk betegsgk okt, s gy gondoljk, most mr kpesek kontroll alatt tartani problmjukat.

    Mindenki, aki informciszerzs cljbl forgatja ezt a knyvet, nszntbl teszi ezt, s joga van hozz. A szerz s a kiad nem vllal felelssget semmifle olyan dntsrt, amelyet az olvas a knyv elolvassa utn hoz, s ez esetleg egszsgi llapotnak romlshoz vezet. A szerz Qubecben, Kanadban l, ahol a kanadai francit beszlik. Knyvben sokszor hasznl homonimkat, mint pldul les mots (fr. 'szavak') s les maux (fr. 'fjdalmak'). Ezek az azonos hangalak, de klnbz jelents szavak segtsget nyjtanak abban, hogy knnyebben megrtsk s megjegyezzk, bizonyos betegsgekhez mely gondolatok, rzelmek kthetk. Szmos esetben azonban a magyar nyelv ilyesfajta asszocicit nem tesz lehetv. Beidegzdtt, rgzlt gondolatsma: olyan gondolatsor, melynek kvetkeztben bizonyos esemny jra s jra visszatr az letnk sorn. Bels vezet: az n azon rsze, mely irnytja az egynt (hasonlan a felettes nhez) - amennyiben vallsi meggyzdsnk ezt elfogadhatnak tartja. Bubork (aura): az energetikai szempontbl minket krlvev s hozznk tartoz lettr. Felettes n: - szuperego, a szemlyisg rsze, a trsadalom rtkeinek s erklcsi norminak bels kpviselje, hvhatjuk lelkiismeretnek is. Integrlni, tudatostani valamit: magunkv tenni s megoldani egy problmt, egy lethelyzetet, vagy trezni, megrteni egy gondolatot. Amikor ezt a kifejezst egy rzelmi srls kapcsn hasznljuk, s azt mondjuk, integrltuk az adott helyzetet, akkor ez azt jelenti, hogy begygytottuk azt a bels sebet, amely ehhez a helyzethez kapcsoldott, s megrtettk, tudatostottuk a problma zenett. Jin s jang: a knai orvostudomnyban a jin a ni, negatv plus, intuitv energit jelenti, a jang a frfi, pozitv, racionlis energit. Jelentskrk jval sszetettebb ennl, a lexikon azonban tbbnyire ilyen rtelemben hasznlja ket. Kitrls: amikor elmnk a tudatos emlkezetbl kitrl bizonyos dolgokat, esemnyeket. Pszichikai jelensg az, ami gondolati, mentlis ton jelenik meg. Reinkarnci: ez a fogalom egyre inkbb rsze az j terpis mdszereknek, ezrt a szerz alkalmanknt utal r. Mindemellett az olvas szabad dntse, hisz-e benne, vagy sem, a vele kapcsolatos megjegyzsek pedig csak informatv jellegek. Integrcis technika, sztagol, ritmikus egyms utni olvasssal A knyvben tallhat informcik segtsgvel vltozsok rhetk cl rzelmeink irnytsban. Ha a kvetkezkben leirt mdszert alkalmazzuk, kpesek lesznk aktivlni rzelmi memrinkat, lehetv tve, hogy ezek az informcik elmnken kvl szvnkhz 4-v is eljussanak, gy a szeretet segtsgvel kezelni tudjuk majd rzseink legtbbjt, ami gygyulshoz vezet.

  • -Lelki eredet betegsgek lexikona- 8

    Olvassuk el az adott betegsgrl szl szveget sztagrl sztagra gy, hogy egy sztagot krlbell egy msodperc alatt ejtnk ki. Vegyk pldnak az zleti gyulladsrl szl rszt: ZLETI GYULLADS (ltalban) Az zleti gyullads egy zleti kapcsolat gyulladst jelenti. Ez a betegsg rintheti az egsz mozgatrendszert: a csontokat, nszalagokat, inakat, izmokat. Jellemzi a gyullads, a feszes izomzat s a fj dalom, amelyek lelki szinten zrkzottsgot, kritikt, bosszsgot, szomorsgot vagy dht szimbolizlnak.

    gy olvassuk: Az i-z-le-ti gyul-la-ds egy i-z-le-ti kap-cso-lat gyul-la-d-st je-len-ti. Ez a be-teg-seg -rint-he-ti az e-gsz moz-ga-t-rend-szert: a cson-to-kat, n-sza-la-go-kat, i-na-kat, iz-mo-kat. Jel-lem-z-i a gyul-la-ds, a fe-szes i-zom-zat s a fj-da-lom, a-me-lyek lel-ki szin-ten zr-k-zott-s-got, kri-ti-kt, bosz-sz-s-got, szo-mo-r-s-got vagy d-ht szim-bo-li-zl-nak. Olvassunk nagyon lassan! Nem fontos, elmnk felfogja-e a kiejtett szavak s mondatok jelentst, azonban elfordulhat, hogy a gyakorlat vgzse kzben fjdalmat vagy szomorsgot rznk, mert egy rgebbi, ppen aktulis, vagy olyan betegsgrl tjkozdunk, amitl felnk, hogy elkapjuk. Ilyenkor szeretetet kell vinni" az olvassba. Ha heves rzelmeink vannak a szcikk olvassa kzben, akkor olvassuk el tbbszr, akr aznap egy ksbbi idpontban, akr napokkal ksbb, s ismteljk egszen addig, amg ezek az rzsek enyhlnek, csillapodnak, s megbartkozunk az adott szveggel. Meditci, nyugtat zene hallgatsa vagy a tudatos ellazuls is segtsgnkre lehet.

    Az integrci ebben az esetben azt jelenti, hogy tegyk magunkv, tudatostsuk a velnk trtn dolgokat. Ez a folyamat bizonyos mrtkben gygyulst is jelent, hiszen a betegsg egy zenet, melyet testnk kld szellemnknek azrt, hogy felismerjk, mi az, amit ppen meglnk. Az integrcis technikt elszr az 1993 ta folyamatosan megrendezsre kerl Talljuk meg a bennnk rejl gyermeket cm elads-sorozaton alkalmaztam. Hallgatimat arra krtem, a bennk lak felntt rjon egy levelet a bennk lak gyermeknek, s a gyermek vlaszoljon erre a levlre. Mi trtnik akkor, ha ezt a mdszert hasznlva, sztagrl sztagra elolvasunk egy szveget, mikzben egy sztagra legalbb egy msodpercet sznunk? Elszr is tudnunk kell: minl gyorsabban olvasunk el valamit, annak informcitartalma annl inkbb mentlisan, az elmnkben marad meg. Ha viszont lassan olvasunk, a szveg a szv energiakzpontjval, az gynevezett szvcsakrval kerl kapcsolatba. Msodszor: minden betegsg vagy egszsggyi problma a szeretet hinynak s a ms emberekkel kapcsolatos negatv esemnyeknek a megnyilvnulsa. Teht, mondhatjuk gy is, hogy egy fizikai vagy lelki srls (~ zenet) a szeretet szintjn rgzl, vagyis a szv energiakzpontjban. A szeretethinyhoz kapcsold srlsek az elutastottsg, elhagyatottsg, dh, meg nem rtettsg, szomorsg, csaldottsg rzseknt jelennek meg szvnkben. E rgzlt zenetet gy tudjuk fellrni", ha jra aktivljuk, teht megint kapcsolatba kerlnk azzal, ami kivltotta. Idzzk fel a fjdalmat, szomorsgot, vagy dht okoz esemnyt, ezzel megnyitjuk a szv energiakzpontjt, s hagyjuk, hogy rajta keresztl eljusson hozznk a szeretet, majd a gygyulsunk rdekben mkdsbe lphessen" az integrci.

    A gyakorlat hatkonysgnak nvelse rdekben kpzeljk azt, hogy a szavak a szvnkbl jnnek (mintha a sznk a szvnk lenne). Ha klnbz testrszeinkben szrst vagy hhullmot rznk, esetleg szomorsg ksri a folyamatot, prbljunk meg nyugodtak maradni. Testnk tudja, mit br el - ha hallgatunk r, ellenrzsnk alatt tarthatjuk a gyakorlatot. Ha flnk, hogy tl ers rzelmek trnek majd rnk, krjk egy szakkpzett terapeuta segtsgt a fj dolgok jralsben.

  • _bi_2010.dec. -Jacques Martel- 9 HOGYAN OSZTLYOZTUK A BETEGSGEKET, EGSZSGGYI PROBLMKAT?

    A lexikonban szerepl szcikkeket bcrendbe szedtk a gyors eligazods rdekben, egy konkrt betegsg keressekor pedig a tartalomjegyzk nyjt segtsget.

    Amikor egy betegsg, szerv neve mgtt a 'lsd' sz olvashat zrjelben, pldul: HIPOFZIS (lsd: AGYALAPI MIRIGY), akkor az AGYALAPI MIRIGY szcikkhez kell lapoznunk, s itt megtalljuk a hipofzisre vonatkoz informcikat.

    Ha egy betegsgrl tovbbi kiegszt informcikat olvashatunk ms betegsgek szcikkein bell is, azt a kvetkezkppen jelltk: AGORAFBIA (lsd mg: SZORONGS, HALL, FLELEM) A betegsget kvet 'lsd mg' megjegyzs utn perjellel elvlasztott szavakat, mint a kvetkez pldnl: HAJ - TVAR (lsd mg: HAJ (hajhulls)/ KOPASZSG/ FOLTOS KOPASZODS/), a kvetkezkppen kell rtelmezni: (lsd mg: HAJ (hajhulls), HAJKOPASZSG, HAJ - FOLTOS KOPASZODS. Bizonyos betegsgeket egy vezrsz" kr gyjtttnk azrt, hogy a kiegszt informcik a lehet legkzelebb legyenek egymshoz. Pldul minden VR-rel kapcsolatos betegsget egy helyen trgyaltunk: VRSZEGNYSG (lsd: VR-VRSZEGNYSG) CUKORBETEGSG (lsd: VR - CUKORBETEGSG) ALACSONY VRCUKORSZINT (lsd: VR ALACSONY VRCUKORSZINT) LEUKMIA (lsd: VR - LEUKMIA) gy, ha a VRSZEGNYSG-rl a lehet legtbb informci birtokba szeretnnk jutni, rdemes az albbi szcikkeket is elolvasnunk: VR (ltalban) VR (vrproblmk) VR VRSZEGNYSG Teht minden olyan betegsgrl, amely egy vezrsz al lett rendelve, gy kapunk teljes kpet, ha a vezrszrl szl ltalnos rszt s a hozz kapcsold problmkat is elolvassuk. Hasonlan, pl. az EKCMA rszletese lerst a BR alfejezeteknt, BR - EKCMA nven talljuk meg, de nzzk meg a BR (ltalban) s a BR (brproblmk) rszeket is. Lssuk a vezrszavakat, vagyis az olyan testrszeket, szerveket s betegsgeket, amelyekhez tbb msik problma (alfejezet) is kapcsoldik:

    AGY ALLERGIA BLRENDSZER BR CSONT FOG FL GERINCOSZLOP GYOMOR HAJ HT

    HRGK IZMOK ZLETI GYULLADS KRM LB LGZS MJ MELL MIRIGY ORR RK

    SZAJ SZEM SZV TD UJJ VAGINA VGBLNYLS VR VESE

  • -Lelki eredet betegsgek lexikona- 10

    BETEGSGEK ABZIA jrskptelensg Br az izomzattal vagy a teljes mozgatrendszerrel nincs problma, a beteg csak nehezen tud jrni, esetleg egyltaln nem kpes r. A kisagyban tallhat irnyt kzpontban van a baj, ami jelezhet srlst, rrendszeri problmt vagy daganatot. Legtbbszr valamilyen ers flelemrzet miatt alakul ki, aminek eredmnyekppen mozdulni sem brunk. Ez a flelem vagy bntudat az letnkben val elrehaladssal kapcsolatos, ezrt j lenne, ha megtallnnk ennek a bizonytalansgnak az okt, s bzzunk jobban nmagunkban! Kpzeljk el magunkat, amint egyre biztosabb s knnyebb lptekkel jrunk, kzben pedig erstsk a magunkba vetett hitet. Tudatostsuk, hogy az let fel fogja knlni majd azokat az eszkzket, amelyek a tovbbhaladsunkhoz kellenek. ABORTUSZ (lsd: SZLS - ABORTUSZ) ACHILLES-N Az Achilles-n a vdli izmt a sarokcsonthoz ersti. Ez testnk legersebb ina, mely akr 400 kg-os terhet is kpes elbrni. Gondolataink, a fizikai s spiritulis vgyaink megvalsulsnak kifejezje, ezrt a boka mozdulatait rint minden zrlat, blokkols kifejezervel br. Pldul stabil letre vgyunk, azonban ez bizonytalan anyagi helyzetnk miatt nehezen kivitelezhet. lmaink s cljaink elrsnek rdekben folytassuk utunkat, ne adjuk fel. ACIDZIS - tl sok a sav a vrben (lsd mg: KSZVNY. REUMA) A savrl ltalban a mar s keser szavakra asszocilunk. Az acidzis htterben lelki kesersg ll, melynek oka egy olyan helyzet feldolgozsnak elutastsa, ami tudat alatt nyomaszt bennnket, testi szinten pedig oly mdon jelentkezik, hogy a vr s a sejteket nedvesen tart folyadk eltoldik a savassg irnyba. Feldolgozni (integrlni) azt jelenti, hogy meg kell oldanunk, kezelnnk kell minden olyan problmt, konfliktust, amely zavar bennnket, amelyet elutastunk vagy megmrgezi letnket. Tegyk fel a krdst: melyik az az rzelmi szituci, amely felemszt, s ilyen nagy kesersggel tlt el bennnket? Taln ppen olyan lethelyzetet lnk meg, amely az desanynkhoz fzd kapcsolatunk fjdalmas emlkeit hozza felsznre. Vagy a gyermekeinkkel, bartainkkal, esetleg olyan munkatrsakkal szemben rznk elgedetlensget, akikhez anyai vagy szinte anyai" viszony fz. A metabolikus acidzis (anyagcsere okozta savassg) arra utal, hogy az letet keser dologknt ljk meg. A lgzsi acidzis azt jelenti, hogy a lgzs sorn nem megfelelen vlasztjuk ki a szn-monoxidot - ebben az esetben inkbb a krnyezetnkkel, a minket krlvev emberekkel szemben lnk meg kesersget. A tejsavas acidzis pedig a vrben tallhat tejsav tl nagy mennyisget okozza. A vr szlltja" az rmt, ezrt ezek a betegsgek arra utalnak, hogy az lettel szemben rzett kesersget nagyon mlyen s intenzven ljk meg. Ez az llapot gyakran kialakul cukorbetegsg (ami nagyon mly szomorsgrl rulkodik), vagy veseelgtelensg eseten (amely nagy flelmeket takar), s akkor, ha leukmink van (ez azt jelzi, gy rezzk, neknk mindenrt meg kell kzdennk az letben). Szlssges esetben a savtltengs kzvetlen s nha elkerlhetetlen kvetkezmnye a reuma. El kell fogadnunk, hogy az let klnbz helyzeteit a szvnkkel vizsgljuk s kezeljk, mg akkor is, ha azok irritlnak vagy nyugtalantanak bennnket. Az elfogadssal s befogadssal (tudatos nyitssal a vilg fel) elkerlhetjk ezeket a betegsgeket, melyeknek nemcsak meglse, de kezelse is fjdalommal jr. Oldjuk meg az let knlta szitucikat, hogy tbb rmben legyen rsznk, szabadnak rezhessk magunkat, s bels bkre leljnk. ADDISON-kr (lsd mg: MELLKVESE) Az Addison-kr mellkvese-elgtelensget jelent, mely a sajt magunkban val csaldottsgot jelkpezi. Utalhat az rzelmi s lelki alultplltsg szlssges llapotra is. Esetleg gyermekkorban valamelyik szl tlsgosan elnyomott bennnket, vagy olyan lelki agresszit, traumt, ers bosszsgot ltnk meg, melynek kvetkeztben mg az letnket is veszlyben reztk. Emiatt jvnk bizonytalann vlt, s ktelkedni kezdtnk sajt kpessgeinkben. Ez a betegsg ltalban szlssgesen defetista hozzllssal jr, az ember cltalann vlik, nem rdekli sem sajt maga, sem krnyezete. Gyakran vagyunk idegesek, s sokszor tallunk msokat antipatikusnak. Ideje, hogy megtalljuk helynket a vilgban, s meglegyen a kell energink ahhoz, hogy elrjk szemlyes cljainkat krnyezetnk beleegyezsnek s helyeslsnek ignye nlkl. Prbljunk meg rtallni egy olyan mdszerre, amelynek segtsgvel minl kzelebb kerlnk ahhoz a bels nnkhz, aki korltlan erforrsokkal s nagy nbecslssel rendelkezik. ADENITISZ mirigygyullads (lsd mg: NYIROKCSOM, GYULLADS) Amikor a nyirokrendszernk egyik nyirokcsomja begyullad, valamilyen rzelemmel kapcsolatos flelmet lnk meg. Az rintett testrsz figyelmeztet arra, hogy letnk mely rszrl van sz. Prbljuk meg

  • _bi_2010.dec. -Jacques Martel- 11

    kiderteni a fjdalom okt, hogy knnyebben felismerjk, pontosan mivel kapcsolatos ez a flelem, s aztn prbljuk meg tltenni magunkat rajta. ADENOID VEGETCI - a garatmandula tlburjnzsa (lsd mg: MANDULK) Az orrreg mgtt tallhat garatmandula megnagyobbodst jelent betegsg leginkbb a gyermekeket sjtja. Hatsra az orr bedugul, gy a beteg knytelen a szjn keresztl llegezni. Aki nagyon rzkeny tpus, fejlett az intucis kszsge, elzrja" orrt azrt, hogy ne rezze azokat a dolgokat, amelyek megsebezhetik, melyek sokszor jelentktelen kis semmisgek, risira felnagytva. A beteg nem tallja a helyt a csaldban, dhs, s gy rzi, nem fogadjk cl. Ezek a csaldi konfliktusok, feszltsgek igen j tptalajai a garatmandula-tlburjnzs kialakulsnak. Meg kell fogadnunk, hogy harmniban az lettel megtalljuk helynket a vilgban, tudatjuk msokkal az rzseinket s elismerjk az intuci kpessgnek hasznossgt. ADENMA mirigydaganat (lsd mg: MELL [mellproblmk) Az adenma jindulat mirigydaganatot jelent. Mint minden daganatot ltalban, ezt az elvltozst is egy rzelmi sokk vltja ki, s azon a testrszen kezd el burjnzani, amelyet a megrzkdtats rint (ugyanez igaz a hasnylmirigyre, a mjra, a veskre, a prosztatra s az endokrin-mirigyekre). El kell fogadni a mlt esemnyeit, hogy lehetv tegyk az elrelpst, a tovbbhaladst. ADENOPTIA mirigybntalom (lsd mg DAGANATOK, FERTZSEK, GYULLADSOK, NYIROK- CSOM, NYIROKRENDSZER) Az adenoptia a nyirokcsomk megnagyobbodst jelenti, amely gyullads, tumor vagy fertzs kvetkeztben alakul ki. Mivel a nyirokrendszer nyirokcsomi gy reaglnak, mintha a nyirokrendszer kis vesi", szri lennnek, ez a betegsg az rzsektl val flelem kivltotta stressz vagy rzelmi megrzkdtats miatt dnt le minket a lbunkrl. gy rezzk, rzelmi zskutcba kerltnk. Az adott testrsz (nyak, hnalj, mellkas, has, gyk), ahol a nyirokcsom megduzzadt, pontosabb informcival szolgl arrl, hogy letnk mely terletn keresend a problma. Erstennk kell nllsgunkat, magunkba s msokba vetett bizalmunkat, hogy letnket a keznkbe vehessk. AFNIA - berekeds, a hang elvesztse A hang az nkifejezst, a kreativitst szimbolizlja. Egy nagy rzelmi megrzkdtats (aggodalom, szomorsg) eljuttathat bennnket egy olyan llapotba, amikor mr nem tudjuk, mit is mondhatnnk. Lehetsges, hogy ezt az intenzv flelmet szexulis tren ltk meg, s ez kzvetlenebbl a torkunkat s a hangszlainkat rinti, mivel bizonyos rtelemben a szexulis (msodik) energiakzpontunk szorosan kapcsoldik a torokhoz, az tdik energiakzponthoz. Mindenesetre, az adott helyzet igen rzkenyen rintett bennnket, s nem brunk megszlalni, nem tudunk mit mondani! A llegzetnk is elll. Ha egy rzelmi sokk kvetkezmnyekppen tlsgosan elfecsreljk energiinkat, a fegyvertelensg miatt egy bels r alakul ki bennnk, amely beszippantja, elnyeli a2 ltalunk kiadott hangokat. Ilyenkor fontos, hogy visszanyerjk a bels kommunikcit. Az is lehetsges azonban, hogy ez az llapot a vdelmnkre szolgl, mert gy nem tudunk slyos titkokat tovbbadni. J dolgokra hasznljuk a hangunkat? Lehet, hogy csndben kne maradnunk egy bizonyos ideig? - ezeket a krdseket szintn fel kell tennnk, hiszen a kzmonds is gy szl: Hallgatni arany, beszlni ezst." Meg kell tanulnunk kpessgeinket a legmegfelelbb mdon kihasznlni, s msok tiszteletben tartsval kifejezni az rzelmeinket, gondolatainkat, kreativitsunkat. AFTA (lsd: SZJ - AFTA) AGGODALOM (lsd mg: IDEGEK. IDEGESSG, IDEGROHAM, SZORONGS. VR -ALACSONY VRCUKORSZINT) Az aggodalom ltalban az ismeretlentl val flelem egy formja, amely a szorongs llapothoz ll a legkzelebb. Tbbfle tnettel jrhat egytt: fejfjs, hhullmok, grcsk, idegi eredet szvdobogs, fokozott verejtkezs, feszltsgrzs, hangosabb beszd, gyakori srs, st mg lmatlansg is. Ha tlsgosan aggodalmaskodk vagyunk, hidegrzst is rezhetnk, mely arra emlkeztet bennnket, hogy flnk valamitl. Ez egy torokszort llapot, amelynek kvetkeztben elveszthetjk nuralmunkat, az letnk esemnyei fltti irnytst, mert ilyen helyzetben nem vagyunk kpesek jzanul s krltekinten gondolkodni. rezhetnk egyfajta egyenslytalansgot, mintha a fizikai s anyagtalan vilgrl val benyomsaink kztt szakadk ttongna, cs br valamelyest kpesek vagyunk ezt irnytani, nincs r racionlis magyarzatunk. A dolgok feletti uralmunkat teljesen el is veszthetjk s kialakulhat az g brmelyik pillanatban rm szakadhat" rzse! Szinte brmilyen helyzetben aggodalom trhet rnk, de fontos tudnunk: AZZ VLUNK, AMIRE A FIGYELMNKET IRNYTJUK. Ha a figyelmnket flelmeinkre koncentrljuk, biztosak lehetnk benne, hogy eltlt bennnket az aggodalom, ami vgl hallflelemhez vezethet. A hall vagy azok a dolgok, amelyekrl nem vesznk tudomst, amelyeket nem ltunk, de lteznek, mg inkbb nvelik ezt a flelemrzetet. ppen ezrt, ha flnk is

  • -Lelki eredet betegsgek lexikona- 12 az ismeretlentl, mostantl bzzunk abban, hogy a jelenben s a jvben a lehet legjobb dolgok fognak trtnni velnk. A tnetek el fognak tnni, a hallflelemmel egytt. AGORAFBIA (lsd mg: AGGODALOM. FLELEM. HALL) Az agorafbia grg eredet sz, az agora (kztr) s phobos (flelem) sszettelbl szrmazik. Tmegiszonyt, tmegtl val idegenkedst s flelmet jelent. Nagyon szorosan kapcsoldik a tudat alatt rzett hallflelemhez. Az agorafbiban szenvedk ltalban nagyon rzkeny, pszchikailag fogkony emberek, termkeny fantzival megldva. rzelmileg fggnek msoktl, s ltalban mg nem sikerlt teljesen levlniuk az desanyjukrl. Nehezkre esik a sajt, valdi njk cs a flelmket tpll, ltaluk ltrehozott gondolatok megklnbztetse - gy sokszor azonosulnak flelmeikkel. Szivacsknt szvjk magukba msok rzelmeit (fleg azok flelmeit) anlkl, hogy kiszrnk, melyek tartoznak valban hozzjuk. Rendszerint sajt s msok flelmeit is felnagytjk, emiatt hajlamosak a visszahzdsra, magukat hibztatjk mindenrt, s keveset kommuniklnak msokkal - kivve azokat, akikben teljes mrtkben megbznak. Mindez elszigeteldshez vezet. Nha gy rzik, megrllek, de ezt a gondolatot minl hamarabb cl kellene hessegetni. Knny mindent uralni, ellenrzs alatt tartani egy olyan helyen, ahol teljes biztonsgban rezzk magunkat, m amint elhagyjuk ezt a helyet, minden romba dl! Az agorafbis hamar pnikba esik, flelmei olyan szinten hatalmukba kertik, hogy a dolog irnytsa teljesen kicsszik a kezbl. Ha egy esemny tl nagy hatssal van r (pl. szlets, halleset, baleset vagy egy tragdia), mg jobban belespped flelmeibe, ami ugyancsak az agorafbia slyosbodshoz vezethet. Az ilyen embereknek nagyon fejlett a kritikai rzke. Mivel nagy a bizonytalansg krlttk, nem nagyon bznak meg senkiben s semmiben, s ha gy rzik, a dolgok nem gy mennek, ahogy azt szeretnk, mindent s mindenkit kritizlnak. Az agorafbia ltalban az desanyval val konfliktusra utal, a vele val kapcsolat lland kritika trgya. Vltoztassunk a hozzllsunkon! A flelmek megmrgezik az letnket, ezrt fogadjuk el ket, gy segthetik fejldsnket. Tanuljuk meg szeretni s elfogadni magunkat (ez szemlyisgnk anyai, vdelmez oldala), ptsnk fel egy boldogsggal teli bels vilgot, amelyben nincs helye sem kritiknak, sem fggsnek. A legjobb, ha kreativitsunkkal fejezzk ki nmagunkat s beszlnk a problminkrl. Mi vagyunk a felelsek sajt boldogsgunkrt! Fogadjuk el, hogy nha kockztatni is kell, s nzznk szembe a flelmeinkkel, amelyek akadlyozzk a kreatv erk szabad ramlst, pedig ezek segtsgvel knnyebben uralhatjuk bels erinket. Egy kiegyenslyozott s aktv szexulis let segtene abban, hogy megszabaduljunk ettl a mentlis tren jelentkez rzelmi fixcitl. AGRESSZIVITS (lsd mg: AGGODALOM, IDEGEK, IDEGESSG, SZORONGS, VR - ALACSONY VRCUKORSZINT) Az agresszi ltalban nagy mennyisg elfojtott energit jelez, amely egy bizonyos helyzetben meglt frusztrcibl eredeztethet. Tbbnyire tudat alatt mkdik, s oly mrtkben leuralja" az egsz letnket, hogy minden bennnk feszl nyoms csak rajta keresztl jut kifejezsre (agresszivits, mint kifejezsi md). Hz egyfajta nvdelem, mivel gy rezzk, tmadnak, nem tisztelnek, kihasznlnak, nem rtenek meg bennnket, s feszltek is vagyunk. Azt szeretnnk, ha megrtennek! Taln nehezen tudunk nyitni msok fel,, s energiinkat sem kezeljk jl. Evidens, hogy egy agresszv ember idnknt teljesen elzrja magt a spiritulis energiktl, s nem nyitott szvvel kzelt a dolgok fel. Az agresszivits egy velnk szletett, spontn, nvdelmi llapot. Ha agresszvek vagyunk msokkal, akkor ersebbnek rezzk magunkat, ezrt gyakran vlasztjuk a tmadst. Egyszer az elnyom, egyszer az elnyomott szerept jtsszuk, nnk ketthasad. A tbbi ember tart tkrt elnk, s nnk azon rszt, amelyet nem tudunk elfogadni, msokra vettjk ki. Ez viszont meghzza a vszcsengt. Mi ennek a kvetkezmnye? Az izgatottsg ersdik, a feszltsg n, s az izomzat grcsbe rndul. Lesben llunk s ugrsra kszen vrjuk a tmadst. Folyamatosan vdekeznk s kzdnk a szorongsaink ellen. Mit tegynk? Nyitottnak kell maradnunk, s elssorban magunkon kell alaktanunk, dolgoznunk. Figyelnnk s hallgatnunk kell a megrzseinkre, a bels hangra, amely vd minket s lpseinket helyesen irnytja. AGY (ltalban) Az agy a csodlatos emberi gpezet kzponti egysge, az sszes informcit kezeli, s egyben a test energetikai kzpontja. A hetedik, un. koronacsakrhoz s a tobozmirigyhez kapcsoldik, amit az agy epifizisnek is neveznk. A jobb oldali agyflteke a jin, mely a ni oldalt jelkpezi: befel forduls, kreativits, intuci, mvszetek-ez a befogad oldal. A bal agyflteke a jang, amelyik ad, dominns, extrovertlt, agresszv, racionlis, logikus s mindent analizl. Mindkt agyflteke a test ellenttes oldalnak mozgsrt, irnytsrt felels (a jobboldali agyflteke a test bal oldalt irnytja, s fordtva). Az agyi idegek a szemek vonalban futnak t az ellenkez oldalra, ahol a harmadik energiakzpont, a szemcsakra tallhat (a kt szemldk kztt, az orr vonalban). Az agy, az univerzum kzpontjt szimbolizl szerv minden isteni" forma identifikcija. AGY (agyi bntalmak)

  • _bi_2010.dec. -Jacques Martel- 13

    Az agyat rint problmk arra utalnak, hogy hajlamosak vagyunk minden meglt szitucit a fejnkkel, vagyis a racionlis oldalunkkal rtelmezni. Flretesszk az rzelmeinket, mert flnk szembenzni velk. Megprbljuk meggyzni magunkat, hogy semmire sem jk, st inkbb rtalmasak, mint hasznosak. Az agyi bntalmakkal kzd ember nagyon merev gondolkods, s mindig azt szeretn, ha neki lenne igaza! Nehezen vltoztat vlemnyn, s szinte egyltaln nem fogadja el azt a tnyt, hogy is tvedhet. Megolds: tegyk flre tlsgosan is felnttes", komoly, racionlis oldalunkat, s talljunk vissza ahhoz a gyermeki" nnkhz, amelyik szeret nevetni, rlni, ragyog a naivitstl, cg a tanulsi vgytl. AGY - AGYBNULS Az agybnuls gyakran mr szletskor bekvetkezik, s agyi mkdsi rendellenessg formjban jelentkezik. Az agyi izmok, a srls termszettl fggen rszlegesen vagy teljesen lebnulnak. Feltehetjk a krdst: mirt pont nekem van ilyen betegsgem szletsemtl fogva? Valsznleg egy elz letbli karmikus bonyodalom vagy egy olyan erteljes, szlets eltti tapasztalat, intenzv mentlis trauma miatt, amely teljes bezrulst idzett el, meglltott minden elremutat mozgst, megakadlyozvn gy a fejldsnket. Az orvostudomny mai llsa szerint ez egy visszafordthatatlan folyamat, gy a betegsgbl mg a csald felttlen szeretete s odafigyelse mellett sem lehet felgygyulni. Csak spiritulis tren beszlhetnk jobbulsrl. AGY - AGYDAGANAT Az agytumor rendellenes sejtek kros szaporulata az agyban. Elfojtott rzelmekhez, mly lelkifurdalshoz, mltbli szenvedsekhez kapcsolhat. Ha az agydaganat elsdleges daganat, teht az agy sejtjeibl alakul ki, ez arra utal, hogy az informcikat kezel kzpont mg mindig olyan gondolatokat, hiedelmeket vagy mentlis smkat rgzt, amelyeknek mr nincs ltjogosultsguk! A betegsg erteljes rzelmi sokk kvetkezmnye, amely olyan emberhez kthet, akit nagyon szerettnk, olyasvalamihez, amitl korbban nagyon szenvedtnk, esetleg valakire/valamire utal, akivel/amivel szemben mg mindig gylletet, haragot, flelmeket, dht vagy frusztrcit rznk. Ha a tumor az agy fels, kzps rszn vagy a hipofzisben helyezkedik el, ez gyakran azt jelenti, hogy rzelmi traumt, sokkot ltnk t vagy spiritualitsunkkal, intucinkkal kapcsolatos flelmeink vannak. Az agydaganatos beteg nagyon csknys, nem hajland ltsmdjn, s azon vltoztatni, ahogyan a valsgot kezeli. Nagy mentlis konfliktust jelent szmra az itt s a most, a jelen let, s minden velejrjnak elfogadsa. Mereven gondolkodik, nagy bels zavarodottsgot l t. Olyan mentlis energikat halmoz fel magban, amelyek ellenttesek isteni" vgyaival. A teste erre ersen, hevesen reagl, ezrt agysejtjei kontrolllatlanul burjnzani kezdenek. Mivel az agydaganat kritikus s veszlyes llapotot idz el, vltoztatni kell zrkzottsgunkon: nyitott szvvel kell lnnk, ha meg akarjuk lltani a daganatot. Az let lland vltozsban van, s mindig a legjobb fel trekszik. Sajt szemlyes bizalmunk segt ennek a clnak az elrsben. AGY - AGYI INFARKTUS - vrhinyos stroke (lsd: INFARKTUS (ltalban); VR (ltalban) / ARTRIK / VRKERINGS; VRNYOMS - MAGAS VRNYOMS) A stroke-nak ezt a tpust vrrg okozza, amely tjt llja a vrramlsnak, gy a vr nem jut el a megfelel agyterlethez. Ez a betegsgfajta teht a vrkeringshez s az erekhez ktdik. A roham tbbfle szituciban bekvetkezhet, melyek ltalban a szeretethez kapcsolhatk. Ez a nagyon heves reakci egy kategorikus nemet jelent egy ltalunk mereven elutastott helyzetre. A szeretettel, az let folyamatval, a vltozsokkal s klnbz esemnyekkel (tehetetlensg, regsg, hall) kapcsolatos bels ellenllst, kesersget lnk meg. A rohamot megelz els tnet a magas vrnyoms megjelense, amelyet az artrik (a szeretetet jelkpezik) szklete okozhat. A vrnyoms megemelkedik, mivel azt szeretnnk, hogy a dolgok gy maradjanak, ahogy vannak. Az rintett r az agyban tallhat, tudatunk kzpontjban. Ez az artria sszeszklhet, megrepedhet, gy nagymrtkben krostja az agyszvetet, s az agy ltalnos mkdsi zavarait okozza. Egy slyos agyvrzs (vagy egy vrrg) bnulst, st akr hallt is okozhat. Annyira fj valami bellrl, hogy itt akarjuk hagyni ezt a vilgot! Bels fjdalmaink s elfojtott rzelmeink megakadlyoznak a szeretet kifejezsben. Egyre erteljesebb flelmek kertenek hatalmukba (egy szeretett szemly elvesztse, magny, az rzelmi tmogats hinya, tvolsg a szeretteinktl, kevesebb figyelem, trds), s gy rezzk, nem rdemes tovbb lni. Nem vagyunk kpesek az eljvend vltozsokhoz alkalmazkodni, mert ez mr tl sok szmunkra! A szeretet az let alapelve. Vizsgljuk meg a roham elzmnyeit, s hallgassunk a bels hangra. Ha szeretetre s figyelemre van szksgnk, mindenkppen jelezzk msok fel. Elfogadssal lljunk a hirtelen rohamhoz, mivel ezek azt jelzik, hogy nyitottnak kell maradunk az isteni szeretetre, mert ez az isteni szeretet fogja vgyainkat kielgteni. Az ischaemis cerebrlis infarktus sorn egy rg hatsra vagy az erek falnak megvastagodsa miatt az artrik eldugulnak, megakadlyozva, hogy a vr az

  • -Lelki eredet betegsgek lexikona- 14 agyat tpllja. Ez a betegsg egy rzelmi megrzkdtatshoz kapcsolhat, tovbb az nllsg elvesztstl val flelmem is elsegtheti. Az agy rintett rsze, s a hozz kapcsold funkci (beszd, mozgs, egyensly) jelzik, hogy a flelem letnk melyik terletvel kapcsolatos. rkatasztrfa esetn egy r pattan el, amely az agy egy rszt elnti vrrel. Taln olyan nagy feszltsgben lnk (csald, munka), hogy a felgylemlett stressz az letrmm (vr) sztfolysval" szabadul fel, amely mindazt a fjdalmat szimbolizlja, amelyet az adott szituciban meglnk. Fontos szempont, hogy a katasztrfa az agy jobb (intuitv) vagy bal (racionlis) oldalt rinti, mert gy megrthetjk a testnk ltal kldtt zenetet, mely gyorsabb felplshez vezet. Kpzeljk el, amint agyunk egy fehres, aranyos fnybl kszlt folyadkban frdik, s minden idegsejtnk regenerldik, a krosodott sejtek funkciit ms sejtek veszik t, s visszanyerjk egszsgnket. AGY - AGYTLYOG Ha az agytlyog az arcreg, kzpfl vagy brmely ms testrsz fertzse kvetkeztben jn ltre, jelentse: az let felvllalsval szemben rzett dh, s az attl val flelem, hogy elvesztjk nllsgunkat. Bznunk kell a bennnk l isteni erben, mely olyan megoldsok fel vezet, amelyek segtenek lehetsgeink kiaknzsban. AGY - AGYVELGYULLADS Az agyvel a kisagybl, az agytrzsbl s a nagyagybl ll. Ez a szerv felels a szervezet irnytsrt, teht egsz egynisgnket jelkpezi. ltalban a fejet szoktk a kls, s az agyvelt a bels egynisg (individuum) szimblumnak tekinteni. Amikor az agyvel begyullad, a magunkkal szemben rzett dht jelkpezi, a ki is vagyok valjban" krdst. Ilyenkor nemet mondunk a vltozsokra, mert attl flnk, hogy elvesztjk egynisgnket vagy azokat a dolgokat, amiket eddig elrtnk. Aggdunk, hogy nem tudjuk irnytani a velnk trtn esemnyeket, s gy rezzk, korltoznak bennnket az nkifejezsben. A merevsget rugalmassggal kell helyettesteni, s az ltalunk hzott szigor hatrokbl engednnk kell. Nyissunk annak rdekben, hogy megismerhessk sajt magunk j, szmunkra eddig ismeretlen oldalait is. Szeretetre s megrtsre van szksgnk, hagyjuk ht, hogy a bels bke eltltse lnynket. AGY - AGYVRTOLULS (lsd: VRTOLULS - vrbsg) AGY - AGYVRZS - vrzses stroke (lsd mg: AGY - MLY JULS, VR - VRZS) Az agyi infarktus mellett a stroke msik formja a vrzses stroke, amelynek sorn az agyban vagy az agy krl megreped egy r, s vr szivrog az agyba/agyra. A vrzs ltalban hirtelen kialakul, nagy kiterjeds, s roncsolja az agyllomnyt. Ez a betegsg az lettel, a vltozsokkal szembeni ellenlls rendkvli megnyilvnulsa. A vr, az letrmm szlltja nem kpes tbb az agy bizonyos rszeit oxignnel elltni, gy ennek a rsznek a mkdse lell, s bnuls kvetkezik be. Ha a kzdelmes let helyett inkbb a hallt vlasztjuk, akkor feladjuk a dolgokat, s igent mondunk a bezrtsgra. Ez a knnyebbik megolds, s a pusztuls lesz az egyetlen megvltsunk. Veresget szenvednk. A bnuls nem engedi az letenergia s a kreatv erk szabad ramlst. Cselekedeteink korltozott vlnak. Ha jra r akarunk lelni az letet tpll rmkre, akkor minl elbb nyitnunk kell a megrzseink s a szeretet tl, az rzseinket pedig jobban ki kne adnunk magunkbl. De ami a legfontosabb, bznunk kell az letben. AGY - ARCIZOMRNGS - tic A tic defincija: hirtelen jelentkez, ismtld s akaratlan mozdulatsor, amely az idegfeszltsg szablytalansgra, s agyi szinten jelentkez egyenslytalansgra utal. A beteg valsznleg ersen rzelmi belltottsg ember, agresszivitst elfojtja, s fiatal korban vlheten tl merev, maximalista nevelsben rszeslt. A benne lv aggodalmat s kesersget tic formjban vezeti le. Ha frfi, a tekintlyt parancsol szemly taln olyan dolgokat vrt el tle, amelyek az tetszst egyltaln nem nyertk el. A mai kutatsok szerint ngyszer tbb frfi szenved ezektl az akaratlan mozgsoktl, mint n. Ennek oka, hogy a lnyok jobban viselik az elnyomst", gy az kevsb hat rjuk kedveztlenl. Sokszor fiatal korban megakadlyoztk a tickel embert abban, hogy kedvre mozogjon (pldul a templomban, amikor egy helyben kellett lve maradni), ezrt lzadskppen teste most akkor is mozog, amikor egyltaln nincs r szksg. A beteg ilyenkor gy rezheti, lebukott valaki eltt, ezrt jobb tudatostani ezt a problmt, s ezentl vilgosan hangot adni szemlyes ignyeinknek. AGY - EGYENSLY ELVESZTSE vagy SZDLS Az egyensly-rzkels teszi lehetv mozgsunkat anlkl, hogy az egyik vagy msik irnyba eldlnnk. A mozgst a kisagy, a lts, a proprioceptv rendszer s a belsfl egyensly-rzkel rendszere koordinlja, irnytja. Amikor az esemnyek meghaladjk az agy befogadkpessgt vagy tlsgosan is sr" az informcihalmaz, akkor az agy szmra ez olyan, mintha egyszerre tbb irnyba rngatnk, ezrt elveszti egyenslyt. Az egyenslyveszts, szdls oka gyakran hipoglikmia, a vrcukor rendellenesen alacsony szintje. Jelentse: kevs az des dolog" az letnkben. Az egyenslyveszts egyfajta meneklsi" vlasz egy olyan helyzetre vagy emberi

  • _bi_2010.dec. -Jacques Martel- 15

    kapcsolatra, amelynek alakulsa, fejldse tl gyors szmunkra. A szdlsek akkor jelennek meg, amikor lesen belnk hast a valsg: eddig tvesen vlekedtnk bizonyos dolgokrl, amelyekre most fny derlt, miutn nem az elvrsaink szerint alakult minden. Elvesztjk egyenslyunkat, s gy rezzk, nem vagyunk sszhangban magunkkal. Br a szdelgsnek tbb fizikai oka is lehet, mint pldul az alacsony vrcukorszint, alacsony vrnyoms, a szvritmus lelassulsa - ez a kellemetlensg ltalban meneklst jelent. Ha gy rezzk, rngatnak, akkor tudatosan vagy tudat alatt arra treksznk, hogy elkbtsuk magunkat, gy elfelejtjk, milyen helyzetben is vagyunk. R kell brednnk, hogy tl sok irnyba akarunk egyszerre menni, majd szpen lassan prbljuk meg visszanyerni egyenslyunkat. Hagyjunk magunknak idt megzlelni az let szpsgeit, a dolgok j s pozitv oldalt. AGY - EPILEPSZIA Az epilepszia az agysejtek kztti elgtelen kommunikci, a nem megfelel kapcsolat folytn jn ltre. Az ennek kvetkeztben ltrejv idegfluidum (folyadk) tlterhelshez s olyan hullmok keletkezshez vezet, amelyek agyunk tbbi rszt megtmadjk. Az epilepszis rohamok klnfle erssgek lehetnek. Vannak, akik csak pr msodpercre hagynak ki", s vannak, akik az akr 5 percig is eltart rohamok alatt teljesen elvesztik ntudatukat. Akik ilyen betegsgben szenvednek, bizonyosan azt gondoljk, az let szmukra dht, remnyvesztettsget s elutastst hoz. Az a benyomsuk, hogy llandan harcolniuk kell. ldzttnek rzik magukat, bntudatuk van a bennk keletkez agresszivits miatt, s inkbb elfojtjk azt. Elutastjk az letet, amely makacsul szenvedsre tli ket. gy akarnak rzketlenn vlni, hogy magukba fordulnak, visszahzdnak, melyet gyakran dhbl vagy elkeseredettsgbl tesznek. Megvetik magukat, ezrt mg intenzvebb konfliktust lnek meg. Az epilepszis roham sorn testk merevgrcsbe rndul azrt, hogy ezek ellen a srlsek ellen protestljon. A roham rendkvl ers, hullmszer rngsokkal zajlik le, hogy a felgylemlett, tlsgosan hossz ideig visszafojtott dh, kesersg s agresszi tvozhasson. A beteg gy rzi, nincs ms vlasztsa, mint hogy hagyja magt sodortatni a benne lakoz ers rzsekkel. A knz szitucikat flelembl a tudattalanba menekti", gy elmjnek nincs semmi irnytsa felettk. Az epilepszia tudtra adja a krnyezetnek, hogy a beteg szeretetre s rzelmekre vgyik. A problma gykereit a kora gyermekkorban, st nha a terhessg alatti idben kell keresni. Sok esetben gyermekknt igen mly bntudatot lt meg a pciens, mely egsz lete sorn vgigksri. Sz lehet szexulis bntalmazsrl, slyos elutastsrl (vls), egy fontos szemly elvesztsrl, mellyel megsznik a gyermekek szmra fontos fizikai kontaktus. Egy epilepszis rohamjelzs lehet arrl is, hogy a beteg tbb figyelmet akar kivvni, esetleg megerstheti a felsbbrendsg rzst. Mivel az epilepszia az idegplyk tlterheltsgt jelenti, mindaz, amit fel kell dolgoznia, tl sok szmra, olyan helyzet alakul ki teht, amelyben vlasztania kell. Idnknt eltlozza, felnagytja a r vr feladatokat, mely arrognss teszi, hiszen gy gondolja, neki tbbre kell kpesnek lennie, mint msnak. Az epilepszis emberek hajlamosak tlsgosan elvontan, absztrakt mdon gondolkodni, s sajt lelki birodalmukhoz nagyon ersen ragaszkodnak, gy nem kell az objektv valsggal foglalkozniuk. Az epilepszia lehet bnt flelem kvetkezmnye (hall, betegsg, valakinek az elvesztse), s ez a bnultsg bizonyos esetekben kibvt" is adhat, hiszen ilyenkor a beteg mozgskptelen (pldul temetsre kell menni, s nem akarunk ezzel szembenzni). Tudatostsuk, mi zajlik bennnk s fogadjuk el, hogy erinket nem csak a negatv dolgok fel lehet irnytani idvel megltjuk, hogy a vilg rm s szpsg forrsa is lehet. AGY - HEMIPLEGIA - floldali bnuls (lsd mg: AGY - AGYTLYOG, / AGYI INFARKTUS) A hemiplegia a test jobb vagy bal felnek bnulst jelenti, amelyet az agy krosodsa okozhat. ltalban nagy fizikai vagy rzelmi sokkot kveten kvetkezik be, mint pldul egy szeretett szemly halla, hiszen ez remnyvesztssel s lelki srlssel jr. A dhkitrs is rizikfaktor, mellyel testnk azt zeni: egy bizonyos dologra kptelenek vagyunk helyesen reaglni. Esetleg tehetetlensget rznk egy aggaszt helyzettel kapcsolatban? A bnuls helye jelzi, vajon az rzelmi (bal oldal) vagy inkbb a racionlis oldalunk (jobb oldal) ll a dolog htterben. Hagyjunk idt a sebek begygytsra, tudatban annak, hogy minden tlt tapasztalat, brmilyen nehz legyen is az, ersebb emberr tesz minket. AGY - KRNIKUS VEGETATV LLAPOT (lsd mg: KRNIKUS [betegsg]) Ebben az llapotban nincs kimutathat tudatos agytevkenysg. Az agy vegetl". Oka a tl hosszra nylt oxignhiny vagy a koponyt rt srls. Mivel az agy a szemlyisgnket jelkpezi, a betegnek nagy flelme vagy bntudata lehet, esetleg tudat alatt el akar meneklni az let ell. Az a tny, hogy a test mg l, lehetv teszi a rokonoknak s bartoknak, hogy fokozatosan hozzszokjanak a gondolathoz: az illet tvozni fog e vilgbl. Kifejezhetik szeretetket, amg a beteg nyugalomban felkszl az itteni lt vgre, s egy msik, felsbb tudatllapotba kerl. AGY - MLY JULS A mly juls rvid, visszafordthat, de teljes eszmletvesztst jelent, oka az agy oxignhinya. Ltrejhet szvverskihagys, aszfixia (lgzslells) vagy rzelmi sokk okozta rszakads

  • -Lelki eredet betegsgek lexikona- 16 kvetkeztben is, ami miatt az agy kevs vrhez jut. Egy rvid pillanatra a lelknk elhagyja testnket. Olyan ez, mintha arra vgynnk, hogy magunkba fordulhassunk, s teljesen elvgjuk magunkat a klvilgrl: lzads ez egy adott lethelyzettel szemben. Ez az llapot azonban nem hasonlthat a jgik ltal elrt llapothoz, mivel k teljes fegyelemmel, a mozgs, a ritmus s a lgzs sszehangolsval prbljk lelkket a test mindenfajta bilincstl megszabadtani. Tudatostsuk, hogy mi knyszertett a fizikai testnkbl val kimeneklsre, milyen szorongs vagy bels pnik az, amely mly julshoz vezetett. Tudnunk kell, hogy minden krlmnyek kztt utat mutatnak neknk, vdelem alatt llunk, s maradjunk teljes tudatban a bennnk lktet letnek. AGY - MENINGITISZ ~ agyhrtyagyullads (lsd mg: FEJ, GYULLADS, IMMUNRENDSZER) A koponyacsontok bels fellete s az agyvel felszne kztti rst az agyhrtya s az agyfolyadk tlti ki. Gyullads esetn ltalban mind az agyhrtya, mind az agyvz rintett. A betegsg az immunrendszer gyengesgrl s az nvdelemre val kpessg hinyrl tanskodik, tovbb arrl, hogy nem tudunk a nagyon ers kls nyoms ellen kzdeni, fleg intellektulis tren. Tl rzkenyek vagyunk, mindent erteljesebben s mlyebben lnk meg, olyan dolgokat is, amelyek msok szmra teljesen htkznapi problmk. zenet: tartsuk magunkat tvol a kvlrl rkez csapsoktl, s ne rezzk magunkat bnsnek msok cselekedetei miatt. Az ilyen beteg lzad bell, dht rez, s ez a dh lassan hatalmba kerti. Mivel az agy az egsz testnk irnytsrt felels, a meningitisz olyan bels gyengesgrl rulkodik, amely lnynk legmlyebb rszig rint bennnket. Az let mellett kell voksolnunk, s vegyk kzbe a dolgainkat. Jrjunk emelt fvel s hozzuk ki magunkbl azt a bels energit, melynek segtsgvel sznes, csodlatos s tapasztalatokban gazdag letet lhetnk. AGY - PARKINSON-KR (lsd mg: IDEGEK, REMEGS) A Parkinson-kr a nem akaratlagos mozgszavarok egyike, az idegrendszer ismeretlen eredet, lassan elrehalad, degeneratv megbetegedse, melynek sorn az idegsejtek elfajulsa miatt dopaminhiny (agyi ingerlettviv anyag) alakul ki. Tnetei az izommerevsg, a mozgs lelassulsa s a nyugalmi remegs. Azrt remegnk, mert olyan veszlyt rznk, amely minket vagy egy szerettnket fenyeget. Lehet sz az irnyts elvesztstl val flelemrl (gyakorlatilag ez trtnik, hiszen nem vagyunk urai mozgsunknak) vagy az leiben trtn elrehaladssal kapcsolatos bizonytalansgrl, tehetetlensgrl. A mly nyomot hagy trauma kimert, elbtortalant fjdalmat, bntudatot, frusztrcit, bosszsgot s depresszit okozhat, amelyek ell inkbb el akarunk meneklni, semmint szembenzznk velk. Lassan elpuszttjuk magunkat, mert idegsejtjeink degenercijt vltjuk ki. A fels vgtagok (klnsen a kzfej) mozgskptelensgnek oka gyakran egy olyan meglt helyzetben kereshet, amelyben egy szemlyt, egy dolgot vagy egy esemnyt vissza akartunk utastani, vagy ppen ellenkezleg: meg akartunk szerezni, csak gy reztk, fizikailag vagy lelkileg kptelenek vagyunk r. Ha az als vgtagok rintettek (lb, lbszr), akkor ezeknek a segtsgvel akartuk vagy visszalkni, vagy magunkhoz csalogatni az rintett szemlyt, esemnyt. gy rezzk, meneklnnk kell az olyan szituciktl, amelyek megoldsa meghaladja kpessgeinket, ezrt kiltstalannak tnnek. Feladatunk jra kzbe venni a dolgokat, megtanulni, hogyan irnytsuk sajt letnket, bzva abban, hogy megrdemeljk az letet. GYBAPISILS" (lsd mg: INKONTINENCIA ~vizelet- vagy szklet-visszatartsi nehzsg) Ha jjel alvs kzben elengedjk a vizeletnket, ez arrl informl bennnket, hogy gyermeknk fl az iskolai vagy szl tekintlytl, szigortl. Ha a gyermek pisil be jszaka, akkor a nappal visszatartott rzelmei (amelyet a vizelet jelkpez) gy szabadulnak fel. Ezeket az rzelmeket azrt fojtja el, mert fl a bntetstl vagy attl, hogy msoknak nem fog tetszeni, s ezrt nem fogjk szeretni t. Ahogy az llatok vizeletkkel jellik meg terletket, mi tudat alatt ugyanennek rezhetjk szksgt. Ki akarjuk jellni sajt kis terletnket, mert tartunk attl, hogy ez veszlyben van, megvonjk tlnk vagy nem tartjk tiszteletben, s emiatt nagy bizonytalansgot, szorongst lhetnk meg. A bizonytalansg csak n attl, ha sttben kell aludnunk. A gyermekek sokszor gy lik meg egy szereteti szemlytl vagy trgytl val elszakadsukat. jszaknknt taln segtsget" prblnak hvni ezzel, tudtra adva krnyezetknek, hogy melegsgre, szeretetre van szksgk. Szlknt tartozunk annyival, hogy tudatostjuk magunkban gyermeknk tekintllyel szembeni rzkenysgt, segtjk t abban, hogy kiszabaduljon a tl nagy tekintly karmai kzl", s a hozz intzett szeret szavak nbizalmt nveljk. AGYBNULS (lsd: AGY - AGYBNULS) AGYDAGANAT (lsd: AGY - AGYDAGANAT) AGYHRTYAGYULLADS (lsd: AGY - MENINGITISZ) AGYTLYOG (lsd: AGY - AGYTLYOG) AGYVELGYULLADS (lsd: AGY - AGYVELGYULLADS) AGYVRZS (lsd: AGY - AGYVRZS) AIDS ~ szerzett immunhinyos tnet egyttes

  • _bi_2010.dec. -Jacques Martel- 17

    Ha HIV-pozitvak vagyunk, s kzben egszsgesek, akkor ugyan hordozzuk a vrust, de lehetsges, hogy soha nem fejldik ki bennnk maga a betegsg - fertzni azonban tudunk! Ha a vrus tmadsba lendl, akkor a szervezet vdekez rendszerben kulcsfontossg szerepet jtsz fehrvrsejtek kzl az gynevezett T-limfocitkat tmadja meg, kialakul az AIDS-betegsg, gy az immunrendszer kptelen bizonyos fertzsektl (pl. tdgyullads) megvdeni bennnket. A vrus fertztt vrrel trtn rintkezs sorn (injekcis t, vrtmleszts, nylt seb) vagy szexulis ton terjed. A szegycsont mgtt elhelyezked csecsemmirigy termeli a T-limfocitkat, ami azonban puberts korra elsorvad, gy szerept a lgcs mellett tallhat nyirokmirigyek veszik t. Ha ezek megfertzdnek HIV vrussal, velk egytt a szv energija is. A test folyadkrendszere, amely a vrusszllts szkhelye, rzelmi energinknak felel meg. A vr, amely a szvhez kapcsoldik, a szeretetet, a fjdalmat s a kreativitst szimbolizlja. gy AIDS esetn rzelmi rendszernk nincs egyenslyban, s nem tud szabadon kifejezdni, egyfajta szeretettel kapcsolatos mly bntudatot lnk meg. Az immunrendszer gyengl, s egyre sebezhetbb vlik a tmadsokkal szemben. bredjnk r elfojtott rzelmeinkre, dhnkre, s ne tagadjuk meg nmagunkat, ne kvnjuk sajt megsemmislsnket. Ha nem vagyunk kpesek olyannak szeretni s elfogadni magunkat, mint amilyenek vagyunk, megvdeni sem tudjuk tbb ezt a testet. A bels er, amit normlis esetben a szeretet, elfogads s nagy lni akars tpll, meggyengl, s lassan elsorvad. Tudat alatt a hallt ltjuk egyetlen megoldsnak. Egy szexulis rintkezs rzelmileg nagyon is megvilgost erej lehet, spiritulis lmnyt nyjthat, mivel a szexulis energia az alapcsakrval van kapcsolatban, amely spiritulis lendletnk forrsa. Ha azonban ezt az energit rosszul, csak nmagunk rmrc hasznljuk fel, akkor ellennk is fordulhat. szinte, tiszta megnyilvnulsi forma nlkl, beteges vagy zavar energiv vlik. zenet: tanuljuk meg felismerni a bennnk lktet energikat, s felhasznlni hatkony fejldsnk rdekben. Fogadjuk el azt a csodlatos, isteni eredet lnyt, akik vagyunk. AJAKHERPESZ (lsd: HERPESZ) AJKAK Az ajkak a mentlis nyitottsgot vagy zrtsgot jelkpezik, hogy mit akarunk kimondani s mit nem. Kiszradsuk vagy remegsk feszltsget, gondokat, bosszsgot s flelmet mutatnak. Ha ajkaink teltek s hsosak, rmmel s szeretettel teli a szvnk, a vkony ajk emberek pedig inkbb merevebbek s visszafogottak az let rmeit illeten. A nknl a szemremajkakrl ugyanez elmondhat, de a hozzjuk kapcsold egszsggyi problmk a szexualits s a niessg krdskrbe tartoznak. Az als ajak a frfias, racionlis, a fels pedig a nies, befogad, rzelmi oldalunkat tkrzi. Fontos, hogy kifejezzk az rzseinket. Ha a negatv dolgok bent maradnak", ajkaink megdagadhatnak, ugyanakkor a bkoknak, dicsreteknek is hangot kell adnunk, hiszen az ajkainkkal vagyunk kpesek a msik embert megcskolni, s kimutatni szeretetket. JULS - eszmletveszts (lsd mg: AGY - MLY JULS) Az juls tmeneti eszmletvesztst jelent, amely pr msodperctl egszen fl rig is eltarthat. Ha az eszmletveszts teljes, de rvid, akkor mly julsrl, ha pedig hossz, akkor kmrl beszlnk. Brhogy is nzzk, ez az llapot a valsgtl val elmeneklst teszi lehetv. Feladjuk, mert belefradtunk abba, hogy nem tudunk helytllni, hogy nem brunk megbirkzni egy helyzettel. A flelem, szorongs, elbtortalanods s tehetetlensg rzsei felvltva gytrnek bennnket. Flnk attl, hogy elvesztjk a hatalmat, az irnytst a dolgok felett. Ha vgletesen ragaszkodunk valamihez, minden bennnk rejl energit visszatartunk s blokkolunk. Engedjk el a rgi dolgokat, hagyjuk, hogy a mlt tnyleg mlt legyen. letnk folyjk tovbb sajt medrben, s bzzunk az univerzumban, mert minden a mi fejldsnket szolglja. AKN (lsd: BR- AKN) AKROMEGLIA (lsd: CSONT - AKROMEGLIA) ALACSONY VRCUKORSZINT (lsd: VR - ALACSONY VRCUKORSZINT) ALACSONY VRNYOMS (lsd: VRNYOMS - ALACSONY VRNYOMS) ALEXIA (lsd: SZEM - ALEXIA ~ olvassi kptelensg) ALHAS (lsd: HAS) ALHASI PUFFADS Az alhas puffadsa trsunkkal, gyermekeinkkel vagy csaldunkkal kapcsolatos frusztrcira utal. gy rezzk, korltoznak bennnket rzelmeink kifejezsben. Vegyk a fradsgot s vltoztassunk hozzllsunkon: kezeljk pozitvabban a dolgokat. Tudatra fogunk bredni mindannak az rzelmi, intellektulis s anyagi bsgnek, ami az ltnkben jelen van. ALKAR (lsd: KAROK (karproblmk])

  • -Lelki eredet betegsgek lexikona- 18 ALKOHOLIZMUS (lsd mg: ALLERGIA [ltalban]. CIGARETTA, DROG, FGGSG, NYELVRK, VR - ALACSONY VRCUKORSZINT) A tlzott alkoholfogyaszts klnbz tnetek megjelensvel jr: a test fizikailag megvltozik, sszezsugorodik, az agymkds hatkonysga cskken, az idegrendszer s izomrendszer tlfeszlt lesz. Hasonlan a tbbi fggsghez, az alkoholizmus is ltalban olyan embernl alakul ki, aki valamilyen rzelmi hinyt akar ptolni, de ez a megolds" megmrgezi egsz lnyt. Tbb okbl is ihat valaki mrtktelenl. Azrt, hogy elmenekljn nmaga vagy egy olyan helyzet ell (konfliktus), amelyben nem rzi jl magt. Esetleg azrt, hogy flelmeit tomptsa, menekljn a tekintly ell (fleg az apai szigor), vagy szeretteit kerli, mert fl, hogy egyszer lehull a lepel, kiderl alkoholizmusa, s olyannak fogjk ltni, amilyen valjban. Sokan btorsgot szeretnnek merteni az alkoholbl, hogy kpesek legyenek kommuniklni az emberekkel (spiccesen nyitottabbak vagyunk, kevsb koncentrlunk gtlsainkra). Msok hatalmasnak s ersnek rzik magukat, azt hiszik, gy lesz hatalmuk msok felett, mivel viselkedsk ktsgkvl zavarni fogja a csaldot, munkatrsakat. A beteg nem lpes felmrni a veszlyhelyzeteket, magnyosnak, elszigeteltnek rzi magt, bntudata van, szorong, s alapjban vve haszontalannak, rtktelennek, msoknl alacsonyabb rend embernek tartja magt, olyannak, aki kptelen magrt s msokrt cselekedni. Ilyenkor egy kis szverstre" van szksge. Az alkoholizmus azonban maga is feszltsggel teli letforma. Az els pohr ital oldja az idegessget, ezrt a kvetkez sma raktrozdik: feszltsg + alkohol = j kzrzet. gy kialakul egy automatizmus, melynek sorn az agy minden stresszes helyzetben azt az utastst kldi, hogy igyunk egy kicsit, attl jobb lesz. A betegsg egyik f oka, hogy a pciens gyermekkorban nehezen tudott szembenzni valamelyik csaldtag (leginkbb szl) alkoholizmusval. Az ilyen csaldokban ltalban gyakoribbak a nzeteltrsek, a testi s lelki erszak alkalmazsa vagy brmely ms visszals. Sok beteg a csaldtl akar eltvolodni, mert nem rzi jl magt. Ilyen esetben az erklcsi norma egszsges kialakulsa kerl veszlybe, a gyakori nzeteltrsektl terhes jelenetek rossz szli mintt kdolnak. Bizonyos csaldokban az alkoholizmus szinte rkld magatartsforma lesz, mert a szlk azt sugalltk viselkedskkel, hogy a rendszeres alkoholfogyaszts teljesen normlis. Az idegrendszeri zavarok s a szemlyisgtorzuls egyenes kvetkezmnyei ennek az letmdnak, a nem megfelel tpllkozs miatt pedig hinybetegsgek alakulhatnak ki. Az alacsony vrcukorszint kapcsolatban llhat az alkoholfggsggel, mivel az alkoholmolekulk, ugyan rvid idre, de gyorsan cukorr alakulnak. Teht akinek alacsony a vrcukorszintje, esetleg ily mdon ptolja a hinyz cukrot. Alkoholmegvons esetn a beteg kpes risi mennyisg kvt (a koffein stimull szer), cukrot, pkstemnyt vagy dessget elfogyasztani, mely szintn az alkohol-cukor kapcsolatra utal. Sokan mrtktelen dohnyzssal prblnak leszokni az italrl, mivel a nikotin szintn stimull szer, amely a szvritmus nvelsvel jobb kzrzetet biztost. Ki kell derteni, mi a szomorsg eredete, hiszen az alacsony vrcukorszint jelzi, hogy a kivlt ok nem lett megszntetve. Az alkoholizmus htterben ll msik problma az allergia is lehet. Elkpzelhet, hogy csak bizonyos alkoholfajtkkal szemben alakul ki fggsg (konyak, gin vagy whisky), mert csak ezek kpesek kielgteni" bennnket. Ilyenkor valsznleg a szban forg alkoholfajta egyik sszetevjre, alapanyagra vagyunk allergisak (bza, rpa vagy rozs). Ebben az esetben tegyk fel a krdst, vajon mire vagy kire vagyunk allergisak? Az alkoholizmus gyakran lehet kvetkezmnye olyan helyzetnek, embernek, amit / akit nem fogadtunk el fiatal korunkban. Ha alkoholista szemly szexulis zaklatsnak voltunk ldozatai, amely miatt bntudatot rznk, felidzve ezt az esemnyt, inni knyszerlnk. Ha nem tudtuk megemszteni alkoholista apnk dh kitrseit, taln mi is ugyangy fogunk viselkedni, ugyanilyen dhkitrseink lesznek, s apnkhoz hasonlan alkoholistv vlunk. Iszunk, hogy elfelejtsk mltunkat, jvnket, de legfkppen a jelent. Az lland jelleg menekls, egy kpzeletbeli lomvilg teremtse mestersges boldogsgformt teremt, mellyel elfedjk a valsgot. Ha iszunk, egy bizonyos idre megszabadulunk a magnyossg, a meg nem rtettsg s tehetetlensg, a felelssg, az nutlat rzstl, s gy gondoljuk, olyanok vagyunk, mint brki ms. De ez csak a ltszat. A helyzet egyre rosszabbodik majd, fggen attl, milyen mrtk az alkoholizmus. Minden egyes kijzanodssal sttebb s sttebb a valsg, vgl pedig jn a depresszi. Maga a fggsg ignye" visszavezethet arra az rzelmi fggsgre, amelyet normlis esetben mindenki megl az desanyjval s desapjval kapcsolatban, de az alkoholista nem kapta meg ezt a fajta felttel nlkli szeretetet. Ideje felismerni testi s lelki ernyeinket, mg akkor is, ha a mlt nha nagyon fjdalmas s az veg lett a legjobb bartunk. Hozzuk rendbe az letnket, tiszteljk s szeressk magunkat olyannak, amilyenek vagyunk. Dolgozzunk ki megoldsi stratgikat a felmerl problmkra, ahelyett, hogy elmeneklnnk. ALLERGIA (ltalban) (lsd mg: ALKOHOLIZMUS, ASZTMA) A minket krlvev s letnk rszt kpez anyagok rendszerint kzmbsek a szervezet szmra, m ha az immunrendszer tvesen ellensgknt" kezeli ket, a szoksostl eltren, fokozottan reagl rjuk. Az allergia teht nem ms, mint az immunrendszer tvedse": rtalmatlan anyagokat minst

  • _bi_2010.dec. -Jacques Martel- 19

    veszlyes betolakodnak, akik ellen teljes gzervel veszi fel a harcot. A betegsg kialakulsa a kvetkez: a szervezet az els tallkozskor antignknt (az antign olyan anyag, amely a szervezetet antitestek, azaz vdekez anyagok termelsre sztnzi) reagl egy adott anyagra, ezrt antitesteket kezd ellltani, aztn a kvetkez tallkozskor - mivel az antitestek segtsgvel azonnal felismeri - agresszven s hevesen elutastja. Vlheten valakivel vagy valamivel szemben ellenszenvet vagy agresszivitst lnk meg, s ezt a problmt agyunk ily mdon interpretlja. Az allergia klnbz fajti hasonlak az asztmhoz, azonban a reakci inkbb a szemeket, az orrot s a torkot rinti ez esetben, mintsem a tdt vagy a mellkast. Mire vagyunk allergisak? Mi az, ami bennnk ilyen heves reakcit indt el? Mi az, ami ezt az irritcit, a test ilyen ers rzelmi vlaszreakcijt okozza? Ezek mind a mentlisan megszntetett rzelmek felszabadtsai. Ha valamit megprblunk tudatosan vagy tudat alatt nem szrevenni, esetleg kitrlni, az ily mdon tr utat magnak, s a testnk beszl" helyette. Mintha egy olyan dolog lenne bennnk, aminek nincs ott semmi keresnivalja, amely zavarja nvdelmi rendszernket. Ez az ellensg tveszi a hatalmat, a cselekvs s a ltezs hatalmt, s ez letaglz minket.

    Az allergia ltalban mly intolerancit, trelmetlensget jelez, nha az letben val teljes rszvteltl val flelmet tkrzi, esetleg arrl tanskodik, hogy meg kellene szabadulnunk a minket tmogat rzelmi mankktl, mert gy megtanulunk a sajt lbunkon megllni. Az allergis ember legfontosabb jellemzje, hogy azt gondolja magrl, nincs harmniban a sajt szemlyes rtkeivel. Fel szeretn hvni magra az emberek figyelmt, szeretne szimpatikus lenni s segtsget kapni. Vajon arra hasznljuk" az allergit, hogy szeretetet vvjunk ki magunknak? Lehetsges. Mindenesetre egy dolog biztos: azrt vagyunk allergisak, mert nem fogadjuk el nnk egy rszt, s ez a tudat alatti ellenlls nmagunkkal szemben igen erteljes.

    Az emberek ltalban nagyon sokfle dologra lehetnek allergisak: lelmiszerekre, trgyakra, formkra, illatokra. Minden olyasmivel kapcsolatban, ami az t rzkszervet rinti (fknt a szagls, amely a legersebb rzkels a memria szempontjbl), az agy egy csom, szmunkra j vagy rossz benyomst raktroz el. Nagyon is lehetsges, hogy azrt vagyunk valamire rzkenyek, mert az agyunk egy rossz emlkhez ktve trolta, s ilyenkor sztnsen visszautastjuk. Pldul elvlasztanak bennnket egy szmunkra kedves llattl vagy szemlytl, aztn ksbb olyan helyzetbe kerlnk, mely emlkeztet minket erre - vagyis jra tljk az esemnyeket. Azok az anyagok, melyekkel ekkor kapcsolatba kerlnk, allergit vlthatnak ki. Ha a meglt helyzet szorongssal teli, akkor az arckoponya regei lesznek rintettek a betegsgben (sznantha). Ha inkbb a flelem dominlt, akkor az allergia khgs (lgzsi nehzsgek) formjban fog jelentkezni, s ha egy elvlst ltnk meg nehezen, akkor brbetegsgek, brelvltozsok lesznek a tnetek (ekcma, csalnkits, dermatitisz - brgyullads).

    Az lelmiszer-allergia elzmnye egy helyzet, melyben nemet kellett mondanunk valamire, amit nagyon szerettnk, gy vele szemben allergia alakul ki. Az allergia jelentheti mg az jtl, a kalandoktl val flelmet, az lettel szembeni bizalom hinyt. A beteg gy rzi, kteles megvonni magtl az jdonsg rmt azt gondolvn, hogy az let csak szrke htkznapokbl ll. Ki vagy mi az, ami ilyen nagy flelemmel tlt el bennnket? Van-e olyan dolog, amitl annyira idegenkednk, hogy a lehet legtvolabb akarjuk tudni magunktl? gy tnik, olyan esetek is vannak, amikor az agy bizonyos helyzeteket bizonyos anyagokkal azonost a homonimk kapcsn (azonos hangalak, klnbz jelents szavak). sszefoglalva: az allergit mindig valamivel (szimbolikus rtelemben egy helyzettel, trggyal, llattal) szembeni frusztrci, ingerlkenysg okozza. Figyeljnk az zenetre: azt, amit el akarunk utastani, inkbb fogadjuk el, dolgozzuk fel, gy az integrcis folyamat beindul, s az allergia idvel eltnik. ALLERGIA - LLATOK (ltalban) Az llatok ers szexulis sztnkkel s egyedi, rjuk jellemz tulajdonsgokkal (pldul a mh szr) szletnek. Minden llat a szerelem egy-egy arct jelkpezi, ezrt ha allergisak vagyunk egy llatra, akkor ellenllst mutatunk a r jellemz tulajdonsggal vagy sztnnel szemben. Fogadjuk el a szexualits termszetessgt, vgyainkat - legyenek azok tudat alattiak vagy tudatosak -, mivel ezek szerves rszt kpezik lnynknek. ALLERGIA - ANTIBIOTIKUM Az antibiotikumokat (anti 'ellen'; bio, bios 'let') eredetileg mikroorganizmusokbl lltottk el, de ma mr megjelentek a szintetikus gygyszerek is. Feladatuk a baktriumok elpuszttsa vagy szaporodsuk meglltsa. A baktriumok azonban maguk is az letet szimbolizljk, gy itt van egy kis ellentmonds. Ha az antibiotikum feladata az, hogy egy bizonyos letformt megsemmistsen" bennnk, mirt vagyunk r allergisak? Valsznleg azrt, mert visszautastjuk a ltezs bizonyos formit, amelyek tbb-kevsb kellemetlenek. Tudatostanunk kell bizonyos dolgokat az letnkben, s el kell fogadunk a

  • -Lelki eredet betegsgek lexikona- 20 bellk szrmaz tapasztalatokat, mg akkor is, ha ez nha nehz, mivel le kell vonnunk a tanulsgot sajt magunk szmra. Bzzunk a kreatv erinkben! ALLERGIA - DARZS- vagy MHCSPS Az a benyomsunk, hogy a kzvetlen krnyezetnk llandan kritizl bennnket, mintha folyamatosan csipkeldnnek" velnk. Valdi csps esetn (mh, darzs) kiszabadul bellnk mindaz a negatv rzs s gyllet, amelyei msok tmadsai miatt felhalmoztunk magunkban. Keressk meg a szmunkra legmegfelelbb helyet a vilgban s vizsgljuk meg, mit kell tennnk annak rdekben, hogy msoknak kevesebb okuk legyen az tlkezsre. Nem utolssorban pedig, ne legyen olyan fontos, hogy msok mit gondolnak rlunk! ALLERGIA - EPER Az eperallergit olyan frusztrcihoz kthetjk, amely a szeretetet s a szksgletknt definilhat elementris gynyrt (szexualits, evs) ellentmondsknt fogja fel. Ez az allergia egy olyan esemnybl fakadhat, amelyet megltnk, vagy meg akartunk lni, de nem volt r lehetsg. Egyfajta gyllettel s bntudattal prosul frusztrci az, ami kivlthatja. Az eperallergia ltal kivltott heves rohamok halllal fenyeget lgzsi elgtelensghez is vezethetnek. A tdk az letet jelkpezik, gy ezzel a rohammal nyilvnvalv vlik, hogy az letnkben valamely ltfontossg szksglet nem lett kielgtve. Tudomsul kell vennnk, hogy amikor tpllkozunk, alszunk, gynyrt vagy rmt rznk, azt a sajt magunk irnt rzett szeretetbl tesszk. l kell fogadnunk, hogy mindegyiknknek megvan a sajt szemlyisge a maga ernyeivel s flelmeivel, s hogy minden lnyben megtallhat az a bizonyos kis fnyes szikra. ALLERGIA - HAL, TENGER GYMLCSEI A halnak lenni" kifejezst olyan emberekre hasznljk a francia nyelvben, akiket knnyen r lehet szedni. gy az allergia olyan jelleg frusztrcira utal, amelyet olyan lethelyzet kvetkeztben lhettnk meg, amelyben naivnak reztk magunkat, amelyben rszedtek bennnket. El kell helyeznnk magunkat a vilgban, s tudatostanunk kell magunkban: az let tapasztalatok sorozata, amelyek azrt vannak, hogy tanulhassunk bellk. Minl inkbb bzunk magunkban, s minl jobban trezzk, felvllaljuk a sajt felelssgnket, annl inkbb el fog tompulni ez a kellemetlen rzs, s el fog tnni az allergia. ALLERGIA - KUTYK Azt mondjk, hogy a kutya az ember legjobb bartja. Akkor ht, mi az oka annak, ha ppen a kutykra vagyunk allergisak? Melyik emberrel vagy a bartsggal kapcsolatos lethelyzet az, ami bosszant bennnket? Ha a kutykra vagyunk allergisak, lehetsges, hogy bizonyos agresszivitst, erszakot lnk meg a bartsghoz ktd szexualitssal kapcsolatban. Taln azrt rezzk rosszul magunkat, mert nem tudjuk pontosan meghatrozni bensnkben a bartsg s a szeretet-szerelem helyt. Ez a rossz rzs dht vlt ki bellnk, amely allergia formjban jelenik meg. Jelljk ki a bartsg hatrvonalait, definiljuk a fogalmat azrt, hogy vilgosabb vlhasson pr olyan helyzet az letnkben, ami jelenleg mg nem krvonalazdott elg tisztn. Tiszteljk magunkat a szksgleteinkkel, ignyeinkkel s a vlasztsainkkal egytt. ALLERGIA - LOVAK Az llatok kzl a lovat mint szimblumot a szexualits sztns oldalval hozzk kapcsolatba. Mivel az sztnt ltalban az els csakrhoz ktjk (farkcsont), a flelmet legjobban a kvetkez mondat illusztrlhatja: Tl alantas, llatias szexulis sztnkkel rendelkezem." Ez a gondolat egy ers s heves lallergia formjban jelenhet meg. Taln azt gondoljuk, a szexualits nem elgg spiritulis szmunkra. A lelknk mlyn vgyat rznk a szexulis tapasztalatok meglsre, s szeretnnk az anyagba minl tbb spiritualitst vinni. Nyitottnak kell lennnk az j lmnyekre, amelyek segtsgvel mg inkbb megismerhetjk nmagunkat s kiteljesedhetnk. ALLERGIA - MACSKK A macska sokkal rzkenyebb a lthatatlan dolgokra, mint az emberek tbbsge. A macskaallergia tbbnyire a szemlyisg azon oldalval hozhat kapcsolatba, amely kpes megrezni" dolgokat (ni oldal vagy aspektus) anlkl, hogy ezekre a dolgokra konkrt bizonytkaink lennnek. Az intolerancit pedig ppen azrt ljk meg: nem tudjuk elfogadni azokat a megrzseket, amelyekre nincs racionlis bizonytkunk. Vilgos ht, hogy a macska a ni oldalt, szexualitst szimbolizlja, s minden, alapveten ni tulajdonsgot: gyengdsg, bj, szeldsg. A betegsg zenete: e tulajdonsgok valamelyikt nem tolerljuk, vagy valaki mssal kapcsolatban, vagy sajt magunkban. ALLERGIA - MOGYOROLAJ vagy -VAJ A fldimogyor-olaj vagy fldimogyorvaj fogyasztsa olyan esemny emlkt aktivlja a memrinkban, mely fiatal korunkban trtnt velnk, s elg kellemetlen volt. Taln olyan munkt vgeztettek el velnk, amelyrt nem jrt megfelel elismers (anyagi vagy rzelmi), s ez feldhtett bennnket, mert gy reztk, fldimogyorrt dolgoztunk..." Ha megprblunk rjnni arra, mi lehetett

  • _bi_2010.dec. -Jacques Martel- 21

    ez az esemny vagy lethelyzet, amelyben ilyen rzseket ltnk meg, megvltoztathatjuk az rzelmi memrinkat, s gy javthatunk a helyzeten. Tudatosan vegyk szre az letnk minden olyan szegmenst, amelyben gy rezz