Top Banner
PROIECT DIDACTIC Clasa: a III -a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Matematica Unitatea de învățare: Înmultirea numerelor naturale mai mici decât 100 Subiectul: Ordinea efectuării operaţiilor. Exerciţii şi probleme Tipul lecției: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: O.R.1: Să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere mai mici decât 1000; O.R.2: Să efectueze operaţii de înmulţire cu numere mai mici decât 100. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: COGNITIVE: OC1-să opereze cu termeni specifici matematicii; OC2- să folosească corect algoritmul de rezolvare a exerciţiilor şi problemelor propuse ; OC3- să elaboreze planul logic de rezolvare a problemelor, efectuând operaţiile corespunzătoare ; OC4- să compună o problemă după un exerciţiu dat ; AFECTIVE: OA1- să participe cu interes la concurs; OA2- să manifeste un comportament adecvat în activitatea pe grupe. PSIHO-MOTORII: OM1- să-şi reprime tendinţa de efectuare a unor acţiuni inutile în timpul activităţii; OM2- să se deplaseze în spaţiul clasei pentru soluţionarea sarcinile primite; OM3- să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului şi pe tot parcursul orei.
16

0 17 proiect_matematica (1)

Jul 27, 2015

Download

Documents

Cristina Oţel
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: 0 17 proiect_matematica (1)

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a III -a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiiDisciplina: MatematicaUnitatea de învățare: Înmultirea numerelor naturale mai mici decât 100Subiectul: Ordinea efectuării operaţiilor. Exerciţii şi probleme Tipul lecției: consolidarea şi sistematizarea cunoştințelor

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:O.R.1: Să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere mai mici decât 1000; O.R.2: Să efectueze operaţii de înmulţire cu numere mai mici decât 100.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COGNITIVE:

OC1-să opereze cu termeni specifici matematicii; OC2- să folosească corect algoritmul de rezolvare a exerciţiilor şi problemelor propuse ; OC3- să elaboreze planul logic de rezolvare a problemelor, efectuând operaţiile corespunzătoare ; OC4- să compună o problemă după un exerciţiu dat ;

AFECTIVE:OA1- să participe cu interes la concurs;OA2- să manifeste un comportament adecvat în activitatea pe grupe.

PSIHO-MOTORII:OM1- să-şi reprime tendinţa de efectuare a unor acţiuni inutile în timpul activităţii;OM2- să se deplaseze în spaţiul clasei pentru soluţionarea sarcinile primite;OM3- să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului şi pe tot parcursul orei.

STRATEGIA DIDACTICĂResurse procedurale:

a. Metode şi procedee: observaţia, conversaţia,explicaţia, exerciţiul, problematizarea, brainstorming, jocul didactic, demonstraţia, şi munca independentă, tehnica „Ştiu/Vreau să ştiu/Am aflat.

b. Forme de organizare: frontală, în perechi, individuală . c. Resurse materiale: fişe de lucru, fișe de evaluare, coli A4 și A3 , carton, marker, pix roșu, tabla, creta albă și colorată, imagini cu

frunze și fructe, plicuri.

Page 2: 0 17 proiect_matematica (1)

Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, proba orală, proba scrisă, probă practică,autoevaluare, aprecierea verbală,chestionarea orală, calificative.

TIPUL DE INTERACŢIUNE: - dialogată, expozitiv, dirijat,bazată pe activitatea elevilor, frontal, pe echipe, individuală RESURSE TEMPORARE: 45 minute RESURSE UMANE: 14 elevi INTERVENŢIA ÎNVĂŢĂTORULUI: permanentă LOCUL DE DESFÂŞURARE : sala de clasă ;

BIBLIOGRAFIE:****** - ,, Programe şcolare pentru clasa a III –a, Matematica ”, Bucureşti, 2004Mihaela Singer – „Manual: Matematica pentru clasa a III-a”, Editura Sigma, 2005Ion Neacșu – „Metododica predarii matematicii la clasele I-IV”,Editura didactică și pedagogică, 2008Eduard Dăncilă, Ioan Dăncilă, “Culegere de exerciţii şi probleme de matematică pentru clasele I-IV”, Editura FF PRESS, Bucureşti, 1995Angelica Călugăriţa, “Exerciţii şi probleme de matematică pentru clasele I-IV”, Editura Universal Pan, Bucureşti, 1996***„Didactica matematicii în învăţământul primar”, Editura Geneze, Galaţi, 2002 Mariana Mogoș, ”Culegere matematică- competențe și performanță pentru clasa a III-a”, Editura Paralela 45, 2012

REZULTATE AŞTEPTATE:-participarea activă la desfășurarea lecției;-aplicarea informașiilor dobândite iîn rezolvarea sarcinilor didactice;-manifestarea simtțului răspunderii prin evaluare reciprocă și autoevaluarea rezultatelor muncii personale;-asumarea responsabilității individuale și de grup.

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ:

FOARTE BINE BINE SUFICIENTRezolvă corect ex. de pe fișa de lucru;Cunoaște terminologia matematică;Rezolva coret toate exercitiile;Rezolvă corect problema; compune probleme dupa exerciții date;Participă activ la lecție.

Rezolvă ex. de pe fișa de lucru;Cunoaște terminologia matematică, cu unele ezitări;Rezolvă coret toate exercițiile, cu mici ezitări;Rezolvă corect problema, cu mici ezitări; Compune probleme după exerciții date;Participă la lecție.

Rezolvă ex. de pe fișa de lucru cu ajutorul învățătorului;Cunoaște terminologia matematică, cu unele greșeli;Rezolvă coret toate exercițiile, cu ajutor din partea învățătorului;Rezolvă corect problema, cu ajutor din partea învățătorului; Compune probleme după exerciții date cu ajutorul învățătorului;Este antrenat la lecție de către învățător.

Page 3: 0 17 proiect_matematica (1)

DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE LECȚIEI

OB.OP.

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGIA DIDACTICĂEVALUARE

ACTIVITATEA INVĂȚĂTORULUI ACTIVITATEA

ELEVILOR

RESURSE

PROCEDURALE

RESURSE

MATERIALE

FORME DE

ORGANIZARE

1. Moment organizatoric

OM1 • Pregătește materialele necesare pentru lecţie.• Stabilește ordinea şi disciplina.

• Se pregătesc pentru lecţie.

∙ instructajul verbal∙ conversaţia

∙ cretă albă,colorată

∙ frontal ∙ observarea sistematică

2. Verificarea temei

•Verifică frontal tema. • Citesc rezultatele găsite.

∙ conversaţia ∙ caietele elevilor∙ pix roșu

∙ frontal ∙ evaluarea orală

3.Captarea atenţiei

Captarea atenţiei se va realiza cu ajutorul scrisorii lăsate de Zâna Toamna.

• Elevii vor fi mobilizați să fie atenți.

∙ convrsațiaobservația

∙ scrisoarea ∙ frontal ∙ observarea sistematică

4.Anunţarea titlului lecţiei şi

a obiectivelor

• Atunci haideţi copii să dăm curs provocării la care ne-a supus Toamna şi să rezolvăm sarcinile lasate de ea în plicuri. Rezolvând aceste sarcini vom exersa împreună cu Toamna „ Ordinea efectuării operațiilor - exerciții și probleme”.• Scrie titlul lecţiei pe tablă .

• Ascultă cu atenţie.• Reţin titlul și îl notează.

∙ explicaţia∙ observaţia

∙ cretă albă,colorată

∙ frontal∙ individual ∙ expunerea

5. Dirijarea consolidării

OC1

OC2

-Vom extrage plicul-ciuperca- va avea cerinţele:a) Exerciţii de creaţie şi formare de priceperi şi deprinderi de calcul matematic si consolidare a terminologiei matematice: Se vor efectua exerciții de calcul oral: • 52 + 7 ; 16-9 ; 9 x 3 ; • Găseşte numărul: - cu 7 mai mare decât 5; - de 9 ori mai mare decât 8; - cu 4 mai mic decât 67.•Află - triplul numărului 2; - suma nr 90 şi 30;

• Elevii sunt atenţi la explicaţiile date.

• Rezolvă exerciţiile de calcul oral.

∙ exerciţiul

∙ explicaţia

∙ conversaţia∙brainstorming

∙ cretă albă,colorată∙ caietele

∙ frontal

∙ individual

∙ evaluare orală

- diferenţa numerelor 360 şi 60. • Vor alcătui

Page 4: 0 17 proiect_matematica (1)

OC4 Va cere:- compunerea orală a trei probleme

folosind operațiile subliniate.

oral probleme după cele trei exerciții.

∙ observarea sistematică

OM2

OC2

-Vom extrage a doua surpriză pregătită pentru voi de vrăbiuță:”Din codrul cel îngălbenit Vrăbiuța pentru voi a pregătit Exerciții de rezolvat.”b) Rezolvare de exerciţii și probleme Propune elevilor rezolvarea următoarelor exerciţii la tablă : • 74 + 243 – 59 – 182 + 0 = • 700 – 9 x 8 + 2 x 3 x 4 = • 47 – 7 + 3 x (5 + 8 x 0) – 6 x 6 = • Află diferența dintre răsturnatul numărului 983 și triplul numărului 8.

• Rezolvă exerciţiile propuse la tablă şi în caiete.• Răspund la întrebările suplimentare.

∙ exerciţiul

∙ explicaţia

∙ conversaţia

∙ cretă albă,colorată

∙ caietele

∙ frontal

∙ individual

∙ evaluare orală

OC2

-Plicul 3-veverițac)Aflarea termenului necunoscut: Propune spre rezolvare exercițiul de mai jos:•5 x 7 + a = 6 x 9

• Rezolvă exercițiul propus la tablă și în caiete

∙ exerciţiul∙ explicaţia∙ conversaţia

∙ cretă albă,colorată∙ caietele

∙ frontal

∙ individual

∙ evaluare orală∙ observarea sistematică

OM2OC3

-Plicul 4-iepurașuld) Propune etapa „Știu/ Vreau să știu/ Am învățat”rezolvarea următoarei probleme la tablă:

Într-o toamnă târzie, de vulpița cea șireată s-au speriat 7 vrăbiuțe zgribulite și 3 iepurași. 2 arici curajoși au sărit în ajutor. Câte piciorușe s-au pus în mișcare în această aventură?

• Vor citi enunțul problemei, vor face oral planul de rezolvare, vor scrie în caiete rezolvarea.

∙ conversaţia

∙ exerciţiul

∙ problemati-zarea

∙ cretă albă,colorată∙ caietele

∙ marker

∙ frontal

∙ individual

∙ evaluare orală

∙ observarea sistematică

6. Evaluarea priceperilor

și deprinderilor

OC1OC2

-Plicul 5-melcul o fișă de lucru a pregătit pentru voi: a)Activitate independentă Elevii vor avea de rezolvat fişa de lucru• Distribui fişe de lucru.

• Rezolvă fişa de lucru.

∙ exerciţiul

∙ explicaţia

∙ conversaţia

∙ fișe de lucru∙ frunzulițe din carton

individual ∙ evaluare scrisă

∙ observarea sistematică

Page 5: 0 17 proiect_matematica (1)

• Monitorizează activitatea independentă.• Verifică exercițiile prin citirea rezultatelor.

OA1-Plicul 6-tufănicab) Joc didactic –„Cuvântul magic” - rezolvare la tablă • Solicită elevii pentru a nota în căsuțele libere litera corespunzătoare pentru fiecare răspuns parțial și pentru cel final al problemei, conform grilei date. • Solicită citirea cuvântului obţinut.

• Îndeplinesc sarcinile jocului

∙ exerciţiul

∙ explicaţia

∙ conversaţia∙ jocul didactic

∙ cretă albă,colorată∙ desenul

∙ frontal

∙ individual

∙ evaluare orală

∙ observarea sistematică

7. Încheierea lecţiei

• Va face unele aprecieri asupra modului în care au răspuns elevii în cadrul orei.•Va da tema pentru acasă.

• Ascultă concluziile, observaţiile, recomandările făcute .• Notează tema pentru acasă.

∙ conversaţia

∙ explicaţia

∙ manualul ∙aprecieri verbale

Page 6: 0 17 proiect_matematica (1)

FIȘĂ DE LUCRU

Colorează conform explicaţiilor de mai jos:

2-galben 4-portocaliu Ştii ce culoare au frunzele? Colorează-le!6-roşu8-violet10-maro

Page 7: 0 17 proiect_matematica (1)

Fişa de lucru

Obiective:

să efectueze operaţiile de înmulţire; să colorează conform explicaţiilor

Itemii de evaluare

ITEMI FOARTE BINE BINE SUFICIENT

I.1Calculează corect toate operaţiile.

Calculează corect șase operații.

Calculează corect o trei operații.

I.2Colorează corect conform explicaţiilor.

Colorează conform explicaţiilor.

Colorează corect conform explicaţiilor.

Page 8: 0 17 proiect_matematica (1)

4 x 4 =

A B R O V

4+ 14 + 16 + 8 = 42

2 x 4 =8 7 – 3 = 4; 1 x 4 = 4 2 x 7 =

14 16 42 84

Joc didactic – „Cuvântul magic”

Notați în căsuțele libere litera corespunzătoare pentru fiecare răspuns parțial și pentru cel final al problemei, conform grilei date.

Citiţi cuvântul obţinut.

Page 9: 0 17 proiect_matematica (1)
Page 10: 0 17 proiect_matematica (1)

,, Bună ziua, dragi copii! Sunt Zâna Toamnei. În

curând va trebui să plec în Ţara Soarelui . M-am simţit

bine în compania voastră încât aş dori să mai

rămân puţin cu voi. Vântul Năprasnic a suflat şi mi-a

golit toţi pomişorii de frunze şi fructe.

Dacă voi azi veţi rezolva sarcinile propuse

de doamna învăţătoare veţi câştiga merele şi frunzele

cu care veţi împodobi copacul toamnei. Ajutaţi-ma!

La revedere!”

Page 11: 0 17 proiect_matematica (1)

1. Ciuperca

Bună, eu sunt ciupercuţa Lia! Tocmai încercam să calculez oral exerciții! Caută tu rezultatele orale Căci pentru mine s-au dovedit A fi foarte grele ! Dacă te învoieşti Primele frunzulițe le primeşti!

2. Vrăbiuță: ”Din codrul cel îngălbenit Vrăbiuța pentru voi a pregătit Exerciții de rezolvat.”

3.Veveriţa Eu sunt Riţa Veveriţa Abia am început grădiniţa. Dar întâlnesc exerciţii complicate Nu ştiu să le rezolv pe toate. Dacă mă vei ajuta Câștig vei avea.

4.Iepuraşul:

Bombănilă urecheat Este tare supărat. De o umbră s-a speriat Şi s-a pus pe alergat Spre-un tufiş apropiat. Din grabă, s-a-mpiedicat De Rilă îngândurat. Câte piciorușe s-au pus În mișcare în această aventură? Cine vine imediat Să-l ajute, neapărat? —Elevule, de vei putea Rezolva problema mea Frunzulițe vei avea!

5.Melcul: Spune melcul supărat: De ieri, de când s-a înserat Şi Zâna-n grabă a plecat, Am tot stat şi-am calculat, Din păcate pentru mine Eu sunt lent şi nu e bine ! Dacă corect vei calcula Frunzulița în copac o vei așeza!

6. Tufănica

Bună, eu sunt Tufănica! Floarea toamnei, Tocmai s-au pierdut numerele! Completează grila de pe fișă Și cuvântul magic îl vei gasi!