Business Math Chapter 5 Notes Section 5 – 1: Promissory Note Definitions Promissory Note – written promise, or IOU, that you will repay the money to the lender on a certain date. Interest – money paid for the privilege of using someone else’s money. *Promissory Note with Interest is known as an interest bearing note. Collateral – pledging property as security for a loan. Ex: Car or stocks. *Home equity loans - Property is seized if a loan is not repaid. Principal – the amount of money borrowed. The “face” of the note. Rate of interest – interest shown as a percent. Exact interest method – interest based on exact time and a 365 day year. Ordinary interest method – interest based on a 360 day year with 30 days in each month. “bankers year” Interest = P*R*T (Time is years for this example.) Ex 1 Borrowed $2,500 with a 6 month promissory note at 11% interest. A. Amount of Interest I = (2500)*(.11)*(.5) I = $137.50 B. Total Amount Due (maturity value) 2500 + 137.50 = $2,637.50 Exact Interest Method Ex 2 Borrows $5,000 for 75 days at 8% exact interest. A. How much interest? I = 5000 * .08 * 75/365
12
Embed
glevenscc.files.wordpress.com€¦ · Web view*Promissory Note with Interest is known as an interest bearing note. Collateral – pledging property as security for a loan. Ex: ...
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Business Math Chapter 5 Notes
Section 5 – 1: Promissory Note
Definitions
Promissory Note – written promise, or IOU, that you will repay the money to the lender on a certain date.
Interest – money paid for the privilege of using someone else’s money. *Promissory Note with Interest is known as an interest bearing note.
Collateral – pledging property as security for a loan. Ex: Car or stocks. *Home equity loans - Property is seized if a loan is not repaid.
Principal – the amount of money borrowed. The “face” of the note.
Rate of interest – interest shown as a percent.
Exact interest method – interest based on exact time and a 365 day year.
Ordinary interest method – interest based on a 360 day year with 30 days in each month. “bankers year”
Interest = P*R*T (Time is years for this example.)
Ex 1
Borrowed $2,500 with a 6 month promissory note at 11% interest.
A. Amount of Interest
I = (2500)*(.11)*(.5)
I = $137.50
B. Total Amount Due (maturity value)
2500 + 137.50 = $2,637.50
Exact Interest Method
Ex 2
Borrows $5,000 for 75 days at 8% exact interest.
A. How much interest?
I = 5000 * .08 * 75/365
I = 82.19
B. How much is due at maturity?
5000 + 82.19 = $5,082.19
Ordinary Interest
Ex 3
$4,000 borrowed at 9% ordinary interest for four months.
A. Interest
I = 4000 * .09 * 120/360
I = $120
B. Amount Due
$4,120
Rate of Interest R =I/P
Ex 4
Paid $320 interest on $8,000 that was borrowed for four months.
A Find rate of interest
12/4 = 3 periods
320 * 3 = 960 which is the interest for a year
R = 960/8000
R = 12%
Pg 175, 7 - 26
Section 5 – 2 Calculating Interest
Definitions
Daily Interest Factor – the interest a note is accumulating per day.
Ex1
Find Interest
A. From April 6 – 18th on 620 @ 10%
Days 18 – 6 = 12 days
620/1000 = 6.2 which is the number of $100 in principal
From table = 12 days, 10% * .3288
.3288 * 6.2 = $2.04
B. From Dec 7 to Dec 21 on $550 at 9%.
Days 21 – 7 = 14 days
550/100 = 5.5
Chart 14 days 9.5% = .3644
.3644 * 5.5 = $2.00
C. From May 8 – June 4 on $1,320 at 10%
Days: May 8 – May 31 = 23 days
June 1 – 4 = 4 days (Note: Count June 1st)
Total 27 days
1320/100 = 13.2
Table: 27 days, 10% = .7397
13.2 * .7397 = $32.76
Daily Interest Factor
Daily interest factor = Principal * rate/number of days in a year
Ex 2
Find daily interest factor for $600 at 18% exact interest
600 * .18/365 = $.2959
Ex 3
Find the ordinary interest for $750 at 9% ordinary interest from November 8 to November 22.
(Days = 14)
750 * .09/360 = $.1875
$.1875 * 14 = $2.63
Pg. 182, 11 – 34
Section 5 - 3 Installment Loan
Definitions
Down Payment – the part of a price that is paid at the time of buying on the installment plan.
Finance Charge – sum of interest and any other charge on an installment loan.
Installment Loan – a loan in which you repay the principal in installments.
Ex 1
Buy watch $125 cash OR Pay $25 down and balance in 12 monthly payments of $9?
A. What is the installment price?
25 + 12(9) = $133
B. What percent would installment price be higher?
133-125 = $8
8/125 = 6.4%
Ex 2
Westsuit costs $175 on installment plan. Must make down payment of $25. Payments are for 15 months.
A. Find monthly payment
175 – 25 = $150
150/15 = $10 per month
Installment Loans
Ex 3
Borrowed $1,000 on one year simple interest installment loan. 15% interest. Monthly payments = $90.26
A. Amount of interest paid first month
15/12 = 1.25%
I = 1000 * .0125 * 1 = $12.50
B. Amount applied to principal
90.26 – 12.50 = $77.76
C. New balance after month one
1000 – 77.76 = $922.24
Ex 4
$2,500 six month simple interest installment loan
18% interest
Monthly payments 438.81
A. First month interest
18/12 = 1.5%
2500 (.015)(1) = $37.50
B. First month amount applied to principal
438.81 – 37.50 = $401.31
C. Balance after month 1
2500 – 401.31 = $2,098.69
D. Second month interest
(2098.69)(.015)(1) = $31.48
E. Second month applied to principal
438.81 – 31.48 = $407.33
F. Balance after month 2
2098.69 – 407.33 = $1,691.36
Pg. 188 11 – 19, 21 - 28
Section 5 - 4 Early Loan Repayment
Definitions
Prepayment penalty – fee charged if you pay a loan off early. *Must be disclosed in original terms of loan.
*When paying a loan off early, you must pay the unpaid balance plus the current months interest (possibly a prepayment penalty.)
Ex 1
12 month, $2,000 simple interest loan. 9% interest. Repaid in full after 6 th payment when balance was $1,188.40.
A. Final payment
.09/12 = .0075
I = 1188.40 * .0075 = 8.91
1188.40 + 8.91 = $1,197.31
Ex 2
9 month, $3,000 installment loan. 15% interest. Repaid after 6 months with balance $1,374.82.