Top Banner
Міністерство освіти, науки, спорту та молоді України Вознесенська гімназія «Орієнтир» Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі
81

Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Aug 04, 2015

Download

Documents

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Міністерство освіти, науки, спорту та молоді УкраїниВознесенська гімназія «Орієнтир»

Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

2011

Page 2: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Стреліна В.О.,Яценко О.В. Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі. Методичний зошит із соціального проектування. 2011. – 57 с.

WEB - сервер – квест є одним із способів цільового використання Інтернету. З даної теми було безліч дискусій, статей, доповідей, з якими можна ознайомитися в

Інтернеті, використовуючи пошукові системи. Як правило, існує декілька думок, про будь- яку педагогічну технологію, а більшість статей базується на них і створюються певні «канони», яких усі інші прагнуть дотримуватися.

Посібник є методичними рекомендаціями з конструювання уроків і позакласних занять із застосуванням технології WEB-квест. Зміст методичних рекомендацій дозволить відповісти на такі питання: що таке освітній WEB-квест, з яких навчальних дисциплін він застосовується, чому саме WEB-квест, яка структура WEB-квеста, як використовувати WEB-квести, що існують, і створювати нові WEB-квести.

Посібник має розділ, в якому надані приклади з власного досвіду і досвіду інших викладачів, а також список використаних джерел, які допоможуть вчителям у створенні власних продуктів навчальної діяльності.

Методичні рекомендації призначені для вчителів не лише біології, але й інших предметів, які застосовують на своїх уроках і в позакласній діяльності рольові ігри, проектну технологію і ІКТ.

Page 3: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Зміст Вступ 41. Що таке освітній WEB-квест? 61.1. Історія технології 61.2. Чому саме WEB-квест? 81.3. Структура WEB-квеста, вимоги до його окремих елементів 81.4. Як використовувати веб-квести, що існують і створювати нові веб-

квести? 101.5. Навіщо потрібно використовувати WEB - квести?2. Приклади WEB-квестів (З досвіду роботи) 122.2. Неклітинні форми життя2.2. Самовчитель із захисту творчої роботи2.3. Веб-квест про рідний край3. Колекція WEB-квестівВисновок 20Додатки 21Корисні посилання 29Література

Page 4: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

ВступБезглузду інформацію засвоїти неможливо.

Байдужу – майже неможливо.І.С. Сергєєв

Зміни, що відбуваються в сучасному суспільстві, вимагають прискореного вдосконалення освітнього простору, визначення цілей освіти, що враховують державні, соціальні і особисті потреби та інтереси. У зв'язку з цим пріоритетним напрямком стає забезпечення розвиваючого потенціалу нових освітніх стандартів.

Нові освітні технології сьогодні є необхідною умовою інтелектуального, творчого і етичного розвитку учнів. «Розвиток» стає ключовим словом педагогічного процесу, сутнісним, глибинним поняттям навчання.

Сучасну парадигму освіти прийнято називати соціально-особистісною, особистісно- орієнтованою, гуманною освітою.

Головною метою сучасної освіти є розвиток соціально значущих рис учнів у процесі виховання і навчання:

підвищення мотивації до самонавчання;розвиток інтелектуальних і творчих здібностей цінностей учнів з тим, щоб

випускник був здатний до самореалізації, самостійного мислення, ухвалення важливих для себе рішень;

реалізація креативного потенціалу;виховання відповідальності в учнів за успіх навчальної діяльності;розвиток особистих рис, які не задіяні в навчальному процесі (наприклад,

поетичні, музичні, художні здібності);формування здібності до об'єктивної самооцінки – рефлексії.Досягненню цих цілей сприяє побудова навчального процесу,

орієнтованого на особистість учня з урахуванням його індивідуальних особливостей і здібностей. У центрі навчального процесу - учень, його пізнавальна і творча діяльність.

Школа покликана розвивати здібності школяра реалізовувати себе в нових соціально-економічних умовах, уміти адаптуватися в різних життєвих ситуаціях. Тому необхідно звернути особливу увагу на формування комунікативної компетенції, яка розширює і заглиблює мовну і лінгвістичну компетенції, їхню нерозривну єдність.

Комунікативна компетенція дає можливість людині отримувати, аналізувати, передавати інформацію і здійснювати інформатизовану діяльність.

Багато вчених (Б.Г. Анан'єв, В.А. Кан-Калік, Я.Л. Коломінський, А.А. Леонт'єв і ін.), аналізуючи феномен спілкування в педагогічній практиці, роблять висновок про вплив спілкування на результат навчального процесу.

Комунікативна компетенція включає опанування всіх видів мовної діяльності, основ культури усної і писемної мови, базових умінь і навичок використання мови в різних сферах і ситуаціях спілкування.

Проте в поняття комунікативної компетенції входить не лише опанування необхідного набору мовленнєвих і мовних знань, але і формування умінь у

Page 5: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

галузі практичного використання мови в процесі мовної діяльності. Це співвідноситься і з реалізацією виховних завдань з формування соціально активної особистості, що орієнтується в сучасному світі. Комунікативна компетенція тут стає частиною культурної компетенції, веде до підвищення загальної гуманітарної культури особистості, формуванню в неї високих творчих, світоглядних позицій, необхідних для залучення її у різних видах діяльності.

У даний час вже існує покоління школярів, для яких звичнішим є сприйняття аудіовізуальної інформації, ніж друкарської. Треба визнати, що цю ситуацію не можна повернути назад: телебачення, відео, комп'ютер, Інтернет і інші телекомунікаційні мережі невблаганно змінюють аудиторію, поступово перетворюючи «читачів» більшою мірою у «глядачів». Знання того, як функціонують медіа, як ми взаємодіємо з ними і як ми можемо використовувати їх із максимальною користю, стають необхідним компонентом компетентності сучасної людини.

На жаль, учні часто використовують інформаційні інтернет-ресурси лише в «корисних цілях», наприклад, бездумно копіюючи готові реферати. Така діяльність не стає реальною базою для розвитку медіакомпетентностіособистості. Пасивне сприйняття будь-якої інформації може привести до споживчого відношення до медіа, плагіату текстів, робіт, ідей, зрештою - до стереотипного мислення і спотвореного світогляду.

У протилежність такого роду підходам, «медіаосвіта (media education) визначається як навчання, яке прагне розвивати медіакомпетентність, що розуміється як критичне і вдумливе відношення до медіа з метою виховання відповідальних громадян, здатних висловити власні думки на основі отриманої інформації. Це дає їм можливість використовувати необхідну інформацію, аналізувати її, ідентифікувати економічні, політичні, соціальні і культурні інтереси, які з нею пов'язані. З того, наскільки ефективно учень використовує інформацію, яку отримує із різних каналів масової комунікації, і сам створює повідомлення на мові медіа, можна говорити про його інформаційну грамотність, або іншими словами, медіакомпетентність.

Серед різноманіття Інтернет – уроків, які вчать знаходити необхідну інформацію, піддавати її аналізу і вирішувати поставлені завдання цікавою є технологія Web – квестів. Технологія Web – Quests себе виправдовує, оскільки в сучасному світі, насиченому великим об'ємом інформації, дуже важко виділити учням раціональне зерно. Завдання педагога допомогти їм у пошуку інформації.

А найголовніше – діти вчаться працювати в команді! Сьогодні у різних сферах діяльності відчувається брак фахівців, здатних

самостійно і в команді вирішувати проблеми що виникають і робити це за допомогою Інтернету. Тому робота учнів у такому варіанті проектної діяльності, як веб-квест, урізноманітить навчальний процес, зробить його живим і цікавим. А отриманий досвід принесе свої результати в майбутньому, бо при роботі над цим проектом розвивається ряд компетенцій:

Page 6: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

- використання ІТ для вирішення професійних завдань (в т.ч. для пошуку необхідної інформації, оформлення результатів роботи у вигляді комп'ютерних презентацій, веб-сайтів, флеш-роликів, баз даних і так далі);

- самонавчання і самоорганізація;- робота в команді (планування, розподіл функцій, взаємодопомога,

взаємоконтроль);- уміння знаходити декілька способів вирішень проблемної ситуації,

визначати найбільш раціональний варіант, обгрунтовувати свій вибір;- навички публічних виступів (обов'язкове проведення передзахисту і

захисту проектів з виступами авторів, з питаннями, дискусіями).Той, хто спробує створити хоча б один Веб-сервер – квест з учнями,

визначить підсумки заходу, як позитивні в плані підвищення активності учнів, підвищення відчуття колективізму у дітей, підвищення рівня і якості спілкування між дітьми «віч – на – віч», без Інтернету.

Page 7: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

1. Що таке освітнійWEB-квест?

1.1. Історія технологіїОдним з перспективних напрямків формування інформаційних і

комунікаційних компетенцій є технологія освітніх WEB-квестів (Web Quests). Освітніми WEB-квестом (quest – від англ. – пошук, шукати) називають

сайт в Інтернет, присвячений певній темі і що складається з декількох зв'язаних єдиною сюжетною лінією розділів, насичених посиланнями на інші ресурси Інтернет.

Quests у перекладі з англійської мови - тривалий цілеспрямований пошук, який може бути пов'язаний з пригодами або грою; також служить для позначення одного з різновидів комп'ютерних ігор.

Web-Quests - модель використання Інтернет-ресурсів у викладанні. WEB-квест (webquest) в педагогіці - проблемне завдання з елементами

рольової гри, для виконання якого використовуються інформаційні ресурси інтернету. Розробниками веб-квеста як навчального завдання є Bernie Dodge і Tom March http://ozline.com/learning/index.htm.

Web-Quests – це формат уроку з орієнтацією на розвиток пізнавальної, дослідницької діяльності учнів, на якому основна частина інформації йде через ресурси Інтернет

Web-Quests є новим засобом використання технологій у цілях створення уроку, орієнтованого на учнів, залучених у навчальний процес, який заохочує їх критичне мислення.

Web-Quests - це вид Інтернет-проекту, який дає учням можливість ефективно використовувати інформацію, знайдену в мережі.

WEB-квест спрямований на розвиток в учнів навичок аналітичного і творчого мислення; вчитель, який створює веб-квест, повинен володіти високим рівнем предметної, методичної та інфокомунікаційної компетенції.

Тематика WEB-квестів може бути найрізноманітнішою, проблемні завдання можуть відрізнятися ступінню складності.

Результати виконання WEB-квесту, залежно від матеріалу,який вивчається, можуть бути представлені у вигляді усного виступу, комп'ютерної презентації, есе, веб-сторінки тощо.

 Вперше термін “ WEB-квест” був запропонований вченим Берні Доджем у 1995 р., професором освітніх технологій Університету Сан-Дієго (США). Учений розробляв інноваційні додатки Інтернету для інтеграції в навчальний процес при викладанні різних навчальних предметів.

B.Dodge описує такі види завдань для веб-квестов (Dodge B. WebQuest Taskonomy: A Taxonomy of Tasks. 1999. - http://webquest. sdsu.edu/taskonomy.html)Переказ Планування і

проектуванняСамопізнання

Демонстрація розуміння теми на основі представлення

Розробка плану або проекту на основі заданих умов

Будь-які аспекти дослідження особистості

Page 8: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

матеріалів з різних джерел у новому форматі: створення презентації, плаката, розповіді.Компіляція Творче завдання Аналітичне завданняТрансформація формату інформації, отриманої з різних джерел: створення книги кулінарних рецептів, віртуальної виставки, капсули часу, капсули культури

Творча робота в певному жанрі - створення п'єси, вірша, пісні, відеоролика

Пошук і систематизація інформації

Детектив, головоломка, таємнича історія

Досягнення консенсусу Оцінка

Висновки на основі суперечливих фактів

Вироблення рішення з гострої проблеми

Обгрунтування певної точки зору

Журналістське розслідування

Переконання Переконання

Об'єктивний виклад інформації (розділення думок і фактів)

Схилення на свою сторону опонентів або нейтрально налагоджених осіб

Вивчення різних явищ, відкриттів, фактів на основі унікальних он-лайн джерел

Детальніший опис різних типів завдань для веб-квестів і рекомендацій щодо її розробок англійською мовою можна знайти на сторінці http: //projects.edtech.sandi.net/staffdev/tpss99/tasksimap/.

Розробляються освітні WEB-квести для максимальної інтеграції Інтернету в різні навчальні предмети на різних рівнях навчання в навчальному процесі. Вони охоплюють окрему проблему, навчальний предмет, тему, можуть бути і міжпредметними.

Особливістю освітніх WEB-квестів є те, що частина або вся інформація для самостійної або групової роботи учнів з нею, знаходиться на різних WEB-сайтах і зосереджуються учні саме на самій інформації, а не на її пошуку. Таким чином, WEB-квест підтримує навчання на рівні мислення, аналізу, синтезу і оцінки.

Крім того, результатом роботи з WEB-квестом є різні продукти учнів: презентація матеріалу, тести, створення WEB-сторінок і WEB-сайтів (локально або в Інтернеті).

Page 9: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

1.2. Чому саме WEB-квест?WEB-квест - це гра і навчання. Перш за все, гарний WEB-квест зробить

процес навчання набагато цікавішим і для учня, і для вчителя. Крім того, WEB-квест розвиває критичне і творче мислення, переводячи увагу учня з глобального на місцевий рівень.

Мотивація учнів до безперервного навчання протягом всього життя дуже важлива для навчання майбутнього, і ми повинні брати до уваги нові можливості пізнання світу. WEB-квест - це унікальна можливість використання всесвітньої мережі для навчання. WEB-квест - це найцікавіші автентичні завдання і рольові ігри в один і той же час. Граючи роль, учні вчаться дивитися на проблему з різних точок зору.

WEB-квест дозволяє учням робити відкриття, а не просто засвоювати інформацію. WEB-квест може завести учнів в будь-яке місце в світі, допомогти їм стати творчими дослідниками. Крім того, WEB-квест дозволяє досліджувати проблему більш глибше, і таким чином він ідеальний для учнів будь-якого рівня. Він чудово підходить для навчання в команді, підвищує впевненість у своїх силах, будить інтерес і самооцінку учнів. Це сприяє формуванню комунікативної компетенції.

Вважається, що Інтернет відіграв найвизначнішу роль в освіті з часів винаходу друкарського слова. Чому ж тоді ми так мало використовуємо його на своїх уроках? Звичайно, одна з найбільш очевидних відповідей - «у багатьох країнах у шкільних класах немає навіть комп'ютерів, не говорячи вже про Глобальну мережу». Інша причина пов'язана з різницею між доступом до інтернет-ресурсів і знанням, як все це можна використовувати при вивченні шкільних предметів.

Безперечна перевага всесвітньої павутини в тому, що вона є невичерпним джерелом інформації з будь-якого питання. Причому вчителям англійської мови поталанило вдвічі, бо переважна частина матеріалу, який можна знайти в мережі, надана англійською. Проте, як може підтвердити той, хто намагався знайти там хоч що-небудь, ця процедура приносить одні розчарування, вимагаючи при цьому значних витрат часу й емоцій. Це все одно, що носити воду решетом.

З цієї причини працювати над проектами, ставити завдання і посилати учнів за потрібною інформацією в Інтернет зовсім не так просто, як здається на перший погляд. Адже діти тим паче не зможуть знайти те, що їм потрібно.

Одне з можливих рішень даної проблеми пов'язане з використанням структурного підходу, який дає учням можливість використовувати свою

Page 10: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

працю більш продуктивно, з’єднуючи і комбінуючи різні інформаційні ресурси новими способами, а також застосовуючи творчі здібності і навичкипроблемного мислення.

Характерні риси WEB -квестів Найчастіше WEB -квест визначають як проект з використанням інтернет-

ресурсів. Проте його основна риса полягає в наступному: замість того, щоб заставляти учнів нескінченно блукати мережею у пошуках необхідної інформації, вчитель дає їм список WEB – сайтів, які відповідають тематиці проекту і рівню знань. Звичайно ж, діти повинні будуть зайти на ці сайти у пошуках необхідних відомостей, проте завдяки наданому заздалегідь списку потрібних ресурсів вони не загубляться в Інтернеті і не почнуть безцільно блукати в ньому, замість того, щоб займатися своїм проектом.

Іншою дуже важливою рисою WEB - квестів є те, що вони побудовані з певного набору блоків.

1.3. Як створити веб-квест?Процес створення WEB-квестів не завжди

лінійний, але є певні кроки, які можуть бути зроблені для створення власного WEB-квеста [B.J., Dodge, 2004] (Додаток 1).

Зараз в мережі Інтернет існують спеціальні сайти для створення Веб-квестів, на яких можна знайти шаблони для Web-Quests і детальної інструкції по їх створенню (приклад найбільш популярного англо-мовного сайту для створення

Веб-квестів - http:// questgarden.com/). Слід зазначити, що веб-квест може бути оформлений як на паперовому

носієві, так і в електронному форматі.Кожен WEB-квест має структуру з ключовими елементами (Додаток 2)..1. Вступ2. Завдання3. Опис ролей4. Ресурси (посилання)5. Оцінки6. Висновок

1. Вступ- короткий опис теми веб-квеста.Мета цього розділу представити учням WEB - квест, зацікавити їх. Вступ

містить питання, над яким і роздумуватимуть учні. Тут можуть бути описані головні ролі учасників або сценарій квеста, попередній план роботи, огляд всього квеста, вказані початкові вимоги до умінь і навичок.

Зразок вступу можна знайти тут:http://school-sector.relarn.ru/dckt/projects/webquest/index.htmhttp://school-sector.relarn.ru/web_quests/Kombinator_Quest/privet.htm2. Завдання - формулювання проблемного завдання і опис форми

кінцевого результату.

Page 11: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Зміст:- серія питань, на які потрібно знайти відповіді;- проблема, яку потрібно вирішити;- позиція, яка має бути захищена;- будь-яка інша діяльність, направлена на досягнення результатів роботиЦе найбільш важлива частина WEB-квеста. Завдання спрямовує учнів на

те, що конкретно треба буде робити.Завдання є WEB - квестом якщо:- не вчить фактичним знанням;- вимагає від учнів відповідного рівня володіння мовою для роботи з

автентичними ресурсами Інтернету;- спрямований на розвиток в учнів навичок аналітичного і творчого

мислення;- спонукає до творчості;- містить проблему з кількома можливими шляхами рішення.Завдання, що містить загадку. Такі завдання роблять гру цікавішою.

Завдання вимагають синтезу інформації з багатьох джерел.Непогано оточити ореолом таємничності завдання з історії, археології,

мистецтв для того, щоб рольова гра була цікавішою. Наукове завдання.Таке завдання обов'язково включає припущення

(гіпотезу), яке перевіряється даними, і результатом є наукова доповідь.Дизайн-завдання. Завдання, що вимагають створення предмету, або

продукту, або плану-схеми як досягти тієї чи іншої мети.Творчі завдання. Ці завдання залишають ще більший простір для

творчості, ніж дизайн - завдання, оскільки тут самовираження потрібне ще більше. Тут необхідно залишити для учня якомога більше можливості створити щось унікальне.

3. Опис ролей- опис послідовності дій, ролей і ресурсів, необхідних для виконання завдання (посилання на інтернет-ресурси і будь-які інші джерела інформації), а також допоміжні матеріали (приклади, шаблони, таблиці, бланки, інструкції і тому подібне), які дозволяють ефективніше організувати роботу над веб-квестом.

У цьому розділі містяться вказівки, як саме учні виконуватимуть завдання.Далі йде знайомство з порядком роботи. Тут уточнюється мета і завдання

WEB-квеста, розподіляються ролі в команді (якщо дослідження групове), планується діяльність групи, надається і створюється навчальний продукт, формулюються висновки, після закінчення оцінюється вклад кожного учасника групи, надається результат спільної діяльності.

4. Ресурси (посилання) - посилання на ресурси, що використалися для створення веб-квеста:

- сторінках Інтернету;- бібліотечні ресурси;- консультації електронною поштою.Цей розділ містить WEB-ресурси для здобуття інформації., він подається з

обов'язковим описом кожного посилання.

Page 12: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

5. Опис процесу виконання роботиЗавдання – описати процедуру роботи, яку необхідно виконати учням при

самостійному виконанні завдання (етапи). Зміст: - точний опис послідовності дій; - різноманітність завдань, їх орієнтація на розвиток розумових навичок

високого рівня; - при використанні елементів рольової гри – адекватний вибір ролей і

ресурсів; для кожної ролі вказівка напрямків, організуючих навчальну роботу (тимчасові рамки, концептуальні карти);

- поради щодо організації і представлення зібраної інформації. Процес роботи має бути розбитий на етапи з вказівкою конкретних

термінів.Зразок можна знайти тут:http://school-sector.relarn.ru/tanya/schoolweb/gimn1/webquest/scenary.htm.5.Пояснення щодо переробки отриманої інформаціїЗавдання – дати керівництво до дій ( як організувати і представити зібрану

інформацію).Зміст:- поради з виконання того або іншого завдання;- спрямовуючі питання;- рекомендації щодо використання електронних джерел;- графічні організатори, кластери;- список питань, про які не повинен забути учень.6. Оцінки Завдання: чітко описати критерії і параметри оцінки виконання WEB -

квеста. Критерії оцінки залежать від типа навчальних завдань, які вирішуються у

WEB - квесті.Цей пункт містить критерії оцінки виконаного завдання у відповідності

певним стандартам.Зміст: система оцінювання діяльності учнів у вигляді бланка оцінки. 7. Висновок - короткий опис того, чому зможуть навчитися учні,

виконавши даний WEB - квест.Завдання – підвести підсумки дослідження, можливо, намітити шляхи

подальшої самостійної роботи.Зміст:-підсумки дослідження;- коротке узагальнення досвіду, який буде отриманий учнями;- питання для подальшого розвитку теми.Тут підводиться підсумок, заохочуються учні, проводиться рефлексія та

подальші дослідження з проблеми.Приклад рефлексіїПрізвище, ім'я.Що нового ти дізнався, працюючи над даним WEB-квестом?

Page 13: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Яку роль ти обрав? ( Літератори, біографи, мистецтвознавці, театральні критики, ілюстратори тощо)

Які труднощі виникли в роботі?Чи сподобалося тобі працювати в команді?За яку інформацію або фронт роботи ти відповідав?Оціни роботу своєї команди (Відмінно, добре, задовільно, незадовільно).Візитна картка WEB - квеста: 1. Предмет. 2. Вік. 3. Центральне завдання. 4. Кількість ролей. 5. Назви ролей. 6. Покрокові інструкції для кожної ролі. 7. Список Інтернет-джерел. 8. Критерії оцінки WEB - квеста. 9. Передбачуваний результат. 10. Опис результатів роботи для кожної групи.

Етапи роботи над квестомПочатковий етап (командний)

На першому етапі вчитель проводить підготовчу роботу, знайомить з темою, формулює проблему. Теми підбираються так, щоб при роботі над ними школяр поглибив свої знання з предмета, що вивчався, або придбав нові знання. Теми мають бути цікавими і корисними для дітей, щоб учні могли вибрати собі справу до душі і працювати, усвідомлюючи необхідність вирішення поставленої проблеми. Одну і ту ж тему можуть вибрати декілька учнів, тим цікавіше буде обговорення результатів, оскільки роботи можуть висвітлювати тему з різних точок зору. Учні знайомляться з основними поняттями з обраної теми, матеріалами аналогічних проектів.

Розподіляються ролі в команді: по 1- 4 людини на 1 роль. Усі члени команди повинні допомагати один одному і навчати роботі з

комп'ютерними програмами.Рольовий етап (етап виконання завдання)

На етапі виконання завдання формуються дослідницькі навики учнів. При пошуку відповідей на поставлені питання серед великої кількості наукової інформації розвивається критичне мислення, уміння порівнювати і аналізувати, класифікувати об'єкти і явища, мислити абстрактно.

Індивідуальна робота в команді на загальний результат. Учасники одночасно, відповідно до обраних ролей, виконують завдання. Оскільки мета роботи не змагання, то в процесі роботи над WEB - квестом відбувається взаємне навчання членів команди умінням роботи з комп'ютерними програмами і Інтернетом. Команда спільно підводить підсумки виконання кожного завдання, учасники обмінюються матеріалами для досягнення загальної мети - створення сайту.

Завдання: 1) пошук інформації з конкретної теми;

Page 14: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

2) розробка структури сайту; 3) створення матеріалів для сайту; 4) доопрацювання матеріалів для сайту. Учні набувають навички трансформувати отриману інформацію для

вирішення поставлених проблем. Накопичений досвід послідовних дій під керівництвом учителя допоможе кожному в організації своєї подальшої індивідуальної дослідницької діяльності в світовому інформаційному просторі.

Етап оформлення результатів діяльностіНа етапі оформлення результатів діяльності відбувається осмислення

проведеного дослідження. Робота передбачає відбір найсуттєвішої інформації та надання її у вигляді web – сайту, html – сторіночки, слайд-шоу, буклета, анімації, постера або фоторепортажу. На цьому етапі дуже важлива роль вчителя як консультанта.

Завершальний етапКоманда працює спільно, під керівництвом педагога, відчуває свою

відповідальність за опубліковані в Інтернеті результати дослідження. За результатами дослідження проблеми формулюються висновки і

пропозиції. Проводиться конкурс виконаних робіт, де оцінюються розуміння завдання, достовірність використаної інформації, її відношення до заданої теми, критичний аналіз, логічність, структурованість інформації, визначеність позицій, підходи до вирішення проблеми, індивідуальність, професіоналізм подання.

Реальне розміщення веб-квестів у мережі дозволяє значно підвищити мотивацію найкращих навчальних результатів учнів на досягнення.

Обговорення результатів роботи над Web – квестами можна провести у вигляді конференції, щоб учні мали можливість показати свою працю, усвідомивши значущість виконаної роботи. Команда висуває людину, яка захищатиме проект. Вчитель може порекомендувати виступити учневі, чий внесок у роботу мінімальний через якісь причини (це може бути відсутність вдома комп'ютера або виходу в Інтернет, невпевнена робота в HTML або графічних редакторах, слабке логічне і аналітичне мислення). Такий учень, усвідомлюючи відповідальність перед усією командою, докладе макимум зусиль, аби вивчити матеріал, розумітися на проблемі, гідно уявляти проект, і, тим самим, отримає хоч малий, але приріст своїх професійних компетенцій.

В оцінці результатів беруть участь як вчителі, так і учні шляхом обговорення або інтерактивного голосування.

На цьому етапі закладаються такі риси особистості як відповідальність за виконану роботу, самокритичність, взаємопідтримка і уміння виступати перед аудиторією. У завершенні роботи над проектом, після підведення підсумків, важливо використовувати матеріальне і моральне стимулювання високих результатів.

Сценарій організації проектної діяльності учнів на основі WEB - квеста може мати таку структуру:

Page 15: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

1. Спочатку весь клас на заняттях знайомиться із загальними положеннями з теми, що вивчається, тим самим занурюється в проблему майбутнього проекту.

2. Потім учні діляться на групи, і кожній групі дістається один певний аспект теми для вивчення й обговорення в групі на уроках і в позаурочний час. Вчителеві необхідно підібрати ресурси мережі Інтернет для кожної групи відповідно до аспекту теми, що вивчається.

3. Після вивчення, обговорення і повного розуміння конкретної проблеми в кожній первинній групі учні перегруповуються так, щоб у ново утворених групах було по одному представникові з кожної первинної групи.

4. У процесі обговорення всі учні дізнаються один від одного вже всі аспекти обговорюваної проблеми. При такому обговоренні учні повинні висловлювати свою власну думку, робити висновки, прогнозувати подальший можливий хід дії (якщо це можливо).

5. У ході вирішення WEB - квеста через вивчення матеріалу і його обговорення учні повинні відповісти на одне загальне питання дискусійного характеру.

Робота з Web – квестами може бути запропонована як домашнє завдання для учнів, які цікавляться предметом, її можна провести в класі за наявності спарених уроків. Добрий результат дає даний вид діяльності при підготовці до олімпіад, оскільки розширює кругозір і ерудицію. Реальне розміщення Web -квестів у мережі у вигляді Web–сайтів, створених самими дітьми, дозволяє значно підвищити мотивацію на досягнення учнями кращих навчальних результатів.

Критерії оцінки робіт учнів (Додаток 3)Ключовим розділом будь-якого WEB -квеста є детальна шкала критеріїв

оцінки, спираючись на яку, учасники проекту оцінюють самих себе, товаришів по команді. Цими ж критеріями користується і вчитель. Веб-квест є комплексним завданням, тому оцінка його виконання повинна грунтуватися на декількох критеріях, орієнтованих на тип проблемного завдання і форму подання результату.

Bernie Dodge (http://webquest.sdsu.edu/rubrics/rubrics.html) рекомендує використовувати від 4 до 8 критеріївю

Для створення бланка оцінки необхідно: 1. Сформулювати найбільш значущі критерії оцінки. Вони мають бути

адекватні типу завдання, меті і видам діяльності та в рівній мірі враховувати:- досягнення заявленої мети;- якість аргументації, оригінальності виконання роботи;- якість процесу виконання роботи;- навички роботи в мікрогрупі; - усний виступ; - мультимедійну презентацію; - зміст;- складність завдання.2. Визначити шкалу оцінки - наприклад, трьох-, чотирьох-, п'ятибальну.

Page 16: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

3. Підготувати опис параметрів оцінки.Необхідно починати з опису ідеального варіанту виконання завдання, а

потім переходити до опису можливих недоліків виконання роботи відповідно до кожного критерію.

Вимоги до опису параметрів:- мова опису має бути зрозуміла для учнів;- опис повинен дозволяти визначити кількісні відмінності одного

параметра від іншого;- різниця між кількісними показниками має бути приблизно однаковою

(наприклад, 4 бали ставиться за наявності 1-2 орфографічних помилок, 3 бали - за наявності 3-4 помилок і так далі).

4. При необхідності можна також вказати значущість кожного критерію в загальній оцінці (наприклад, у відсотках).

Досвід показує, що найсуворішими суддями робіт є самі учні. Тут важливо в завершальному етапі, коли проводиться публічне подання виконаних робіт, організувати конструктивне обговорення. Відкрите оцінювання власної роботи і роботи колег дозволяє вчитися бути коректним у висловлюванні зауважень, визначати найцікавіші знахідки у виконаних завданнях, формулювати власні критерії оцінювання.

У завершенні роботи над проектом, після підведення підсумків, важливо використовувати матеріальне і моральне стимулювання високих результатів.

Методична оцінка WEB - квестівКритерії методичної оцінки веб-квестов, які розробили B. Dodge [11] і

Т.March [13], що спрямовані на визначення ступеню реалізації завдань, які поставлені у кожному розділі квеста.

Вступ - мотивуюча і пізнавальна цінність.Завдання - проблемне, з чітким формулюванням, пізнавальною цінністю.Ролі і необхідні ресурси - точний опис послідовності дій; релевантність,

різноманітність і оригінальність ресурсів; різноманітність завдань, їх орієнтація на розвиток розумових навичок високого рівня; наявність методичної підтримки - допоміжних і додаткових матеріалів для виконання завдань; при використанні елементів рольової гри - адекватний вибір ролей і ресурсів для кожної ролі.

Оцінка - адекватність наданих критеріїв оцінки типу завдання, чіткість опису критеріїв і параметрів оцінки, можливість виміру результатів роботи.

Висновок - взаємозв'язок із вступом, точний опис навичок, які придбають учні, виконавши даний веб-квест.

Вимоги до окремих елементів WEB - квестаЗрозумілий вступ, де чітко описані головні ролі учасників або сценарій

квеста, попередній план роботи, огляд всього квеста.Центральне завдання, яке зрозуміле, цікаве і здійснюване. Чітко

визначений підсумковий результат самостійної роботи (наприклад, задана серія питань, на які потрібно знайти відповіді, прописана проблема, яку потрібно вирішити, визначена позиція, яка має бути захищена, і вказана інша діяльність,

Page 17: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

яка спрямована на переробку і надання результатів, виходячи із зібраної інформації).

Список інформаційних ресурсів (у електронному вигляді - на компакт-дисках, відео і аудіо носіях, в паперовому вигляді, посилання на ресурси в Інтернеті, адреси веб-сайтів з теми), необхідних для виконання завдання. Цей список має бути анотованим.

Опис процедури роботи, яку необхідно виконати кожному учасникові квеста при самостійному виконанні завдання (етапи).

Опис критеріїв і параметрів оцінки веб-квеста. Критерії оцінки залежать від типу навчальних завдань, які вирішуються у WEB - квесті.

Керівництво до дій (як організувати і подати зібрану інформацію), яке може бути представлене у вигляді направляючих питань, організуючих навчальну роботу (наприклад, пов'язаних з визначенням тимчасових рамок, загальною концепцією, рекомендаціями щодо використання електронних джерел, наданням "нотатків" веб-сторінок тощо).

Висновок, де підсумовується досвід, який буде отриманий учасниками при виконанні самостійної роботи над WEB -квестом. Інколи корисно вставити у заключну частину риторичні питання, стимулюючи активність учнів продовжити свої досліди надалі.

1.4. Як використовувати вже існуючі веб-квести, і створювати нові?

Для використання і створення WEB-квестів у навчанні необхідні:

- доступ до комп'ютера;- засоби підключення до Інтернету;- адреса електронної пошти.Перш ніж створювати WEB-квести, необхідно

вирішити, чи дійсно його треба створювати «з нуля». Можна легко адаптувати існуючі WEB-квести до ваших навчальних цілей.

Розрізняють два типи веб-квестів: для короткочасної (мета: поглиблення знань і їх інтеграція, розрахованих на один-два уроки) і тривалої роботи (мета: поглиблення і перетворення знань учнів, розрахованих на тривалий термін).

Після закінчення роботи над довгостроковим web-квестом, учень повинен уміти вести глибокий аналіз отриманих знань, уміти їх трансформувати, володіти матеріалом настільки, щоб зуміти створити завдання для роботи по теми. Робота над довгостроковим web-квестом може тривати від одного тижня до місяця (максимум два).

У ході організації роботи школярів над WEB-квестами реалізуються такі цілі:

освітня - залучення кожного учня в активний пізнавальний процес. Організація індивідуальної і групової діяльності школярів, виявлення умінь і здібностей працювати самостійно за темою;

розвиваюча - розвиток інтересу до предмету, творчих здібностей уяви учнів; формування навичок дослідницької діяльності, публічних виступів,

Page 18: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

умінь самостійної роботи з літературою і Інтернет - ресурсами; розширення кругозору, ерудиції;

виховна - виховання толерантності, особистої відповідальності за виконання вибраної роботи.

Web-квест може стосуватися одного предмету або бути міжпредметним. Дослідники відзначають, що в другому випадку дана робота ефективніша.

Форми Web-квеста також можуть бути різними:- створення бази даних з проблеми, всі розділи якої готують учні.- створення мікросвіту, в якому учні можуть пересуватися за допомогою

гіперпосилань, моделюючи фізичний простір.- написання інтерактивної історії (учні можуть вибирати варіанти

продовження роботи; для цього кожного разу вказуються два-три можливих напрямки);

- створення документа, що дає аналіз якої-небудь складної проблеми і що запрошує учнів погодитися або не погодитися з думкою авторів;

- інтерв'ю on-line з віртуальним персонажем. Відповіді і питання розробляються учнями, які глибоко вивчили дану особистість (Це може бути політичний діяч, літературний персонаж, відомий учений, інопланетянин і тому подібне). Даний варіант роботи краще всього пропонувати не окремим учням, а мінігрупі, яка отримає загальну оцінку (яку дають останні учні і вчитель) за свою роботу.

Перш ніж створювати WEB-квести необхідно вирішити чи дійсно його необхідно створювати «з нуля». Можна легко адаптувати існуючі WEB-квестів до ваших навчальних цілей:

http://webquest.sdsu.edu/adapting/index.html Search Bernie Dodge’s WebQuest Site http://edweb.sdsu.edu/webquest/matrix.htmlTom March’s Best WebQuests http://bestwebquests.com Але якщо ви проглянули безліч WEB-квестів, і свіжа ідея прийшла вам на

думку, чом би не створити свій?Проблеми адаптаціїУ всіх різні умови навчання, і лише вам вирішувати, що краще

використовувати у вашій конкретній ситуації. Матеріал доступний лише в Інтернеті, легко замінити будь-яким іншим мотивуючим завданням.

Якщо учням важко отримати доступ до сайтів, згаданих у завданні, вчитель може заздалегідь роздрукувати цю інформацію і роздати її на уроці. Учні можуть також увійти на ці сайти вдома або після уроків у комп'ютерних клубах.

Якщо повільний Інтернет або не встановлене спеціальне ПО (браузер-плагіни), завантаження може бути надмірне тривалим або зовсім неможливим. Більш того, деякі посилання на сайти були взяті з американських сайтів і зараз вже неактуальні. Вихід - використовувати сайти інших англомовних країн або російські сайти.

Page 19: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Розробка самостійного продукту веб-сервера – квеста в середовищі PowerPoint означає, що і учні, і вчитель повинні знати, як користуватися цією програмою. Крім того, для демонстрації презентації в класі має бути встановлений мультимедійний проектор. Інакше діти можуть запрпонуватисвою роботу на плакатах або навіть розіграти її у вигляді сценки.

Для створення WEB - квестів розроблені спеціальні шаблони, що дозволяють вчителям самостійно створювати WEB -квести.

Колекції WEB - квестів з багатьох навчальних дисциплін на різних мовах для різних вікових груп розміщуються на освітніх порталах.

Щоб задати собі планку, на яку можна було б орієнтуватися в роботі, можна визначити

Характеристики ідеального Web-квестаОтже, WEB -квест можна вважати ідеальним, якщо:- у WEB -квестеі присутній якийсь «гачок», що дозволяє учням зберігати

інтерес до виконуваної роботи впродовж всіх її етапів. Таким «гачком» може бути заплутаний сюжет, загадка, детектив, пошук «скарбів» або яка-небудь інша діяльність у формі гри. Ці «гачки» є важливим мотивуючим чинником, і буде дуже добре, якщо ви використовуєте вашу уяву в створенні стимул-реакцій для учнів;

- WEB -квест містить матеріали, відповідні віковій категорії і здібностям учнів. Інформаційне багатство мережі надає відмінний спосіб забезпечити ресурсами і можливістю повноцінної участі в командній роботі здібностей учнів з різними рівнями;

- виконання завдання WEB -квеста передбачає спільну діяльність. Оцінка вкладу члена команди в спільну справу з боку учнів також є гарним мотивуючим чинником;

- як використовуються матеріали у всілякіх форматах мультимедіа-джерел, таких як фотографії, карти, анімацію, відео і звук. Не секрет, що зорова пам'ять сприяє кращому засвоєнню інформації, тому використання візуальних ресурсів мережі – ще один спосіб утримувати інтерес учнів;

- WEB -квест простий у використанні. Навігація по розділах веб-квеста має бути інтуїтивно зрозумілою, учні повинні мати можливість легко переміщатися з одного місця в інше. Це одна з причин привабливості веб-квестів, створених у вигляді веб-сторінок;

- WEB -квест розроблений з врахуванням його інтеграції з іншими видами навчальних матеріалів з теми, що вивчається;

- WEB - квест містить вбудований механізм оцінки. Оцінка дає учням гарний орієнтир на те, як робота має бути виконана.

1.5. Навіщо потрібно використовувати WEB - квести?Як залучити до виконання WEB – квестів учнів завжди залежить від

уміння вчителя: в ході пояснення, або повторення «відкрити» нові проблеми у вивченому вже матеріалі, зацікавити дітей, буквально «запалити»…і запропонувати позаурочну роботу над проблемою у вигляді WEB -сервера – квеста. Буде створений WEB -сервер – квест чи ні, залежить від зацікавленості дітей.

Page 20: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Проведення проектної роботи за допомогою мережевих ресурсів має ряд певних переваг, а для вчителів, які вперше використовують Інтернет на уроці, технологія WEB - квестів - відносно легкий спосіб навчитися користуватися всесвітньою павутиною в освітніх цілях.

Головні переваги WEB - квестів:WEB - квести дають вчителеві яскравий зразок того, як проводити

проектну роботу; модель роботи з WEB - квестами використовують багато вчителів

вчителів у різних країнах, тому в мережі можна знайти велику кількість розробок. Почати можна з вибору готового продукту і використовувати його без змін (або, можливо, трішки змінивши);

в Інтернеті є шаблони, які можуть бути вельми корисні вчителям, що бажають створювати свої власні WEB - квести, різні завдання, які можуть бути використані у запропонованій технології, масу методичних порад для вчителів про те, як і де знайти корисні сайти при створенні WEB - квеста, а також список пошукових систем і інструкції щодо використання;

вчитель надає список сайтів, який учні використовують при виконанні проекту. В результаті на пошук необхідної інформації вони витрачають менше часу, ніж на виконання завдання;

і нарешті, можливо, одна з найголовніших причин, чому слід використовувати технологію WEB - квестів - це те, що багато учнів будуть із задоволенням працювати за цією технологією для підвищення рівня володіння науковими знаннями з предмету.

Труднощі і проблеми:для виконання проекту учні повинні мати доступ у мережу;технологія WEB - квестів вимагає від дітей і дорослих певного рівня

комп'ютерної грамотності; повільний Інтернет може обмежувати тип завантажувальних ресурсів

(наприклад, відеоматеріалів); багато WEB - квестів, які можна знайти в Інтернеті, створені за кордоном,

тому їх необхідно адаптувати до конкретних умов навчання.

Page 21: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

2. Приклади WEB-квестів(З досвіду роботи)

2.1 Тема. Неклітинні форми життя

Предмет ТипВікова

аудиторіяМісце

проведення

Біологія WEB-квест 10 класКомп'ютерний клас з доступом в Інтернет

Завдання: створити умовирозвитку комунікативних, творчих здібностей учнів;активізації пізнавальної активності;виховання інтересу до літератури як до мистецтва слова.Формування умінь і навичок: пошук, обробка і використання інформації;

уміння оперувати теоретичними поняттями і термінами; уміння користуватися комп'ютером, працювати на сайтах у мережі Інтернет, створювати презентації і буклети.

Час реалізації завдань WEB-квеста – 2 години.Результат: створення презентацій  і буклета. ГоловнаНа рубежі ХІХ–ХХ століть були виявлені неклітинні форми життя - віруси.

Віруси займають проміжне положення між неживою і живою матерією. Є перехідною формою.

Унікальні форми, що не мають клітини, але здатні розмножуватися в геометричній прогресії. Вони проникають у клітину і змінюють її обмін на синтез ферментів, білків і нуклеїнових кислот фага. Через 10 хвилин кількість фагів стає 100, через 20 хвилин - 200. Життєвий цикл фага триває близько 20 хвилин. Таким чином, віруси є внутріклітинними паразитами.

Походження вірусів до цих пір залишається загадкою. Але той факт, що всі вони є внутріклітинними паразитами і поза клітиною не володіють

Page 22: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

властивостями живих істот, дозволяє передбачити, що їх далекі предки були паразитичними прокаріотами, а потім, через спосіб життя, втратили всі свої системи, окрім генетичного апарату.

Деякі віруси здатні переносити гени від одних клітин до інших. Цим пояснюється використання вірусів у генній інженерії.

Що є віруси?Стихійне зло еволюції або бактеріофаги – друзі людини?Питання, на які важко знайти вірні відповіді.ЗавданняМета: сформувати знання про позаклітинну форму життя – віруси і їх

особливу групу - бактеріофаги; про специфічні риси будови цих форм життя, процеси життєдіяльності, наукове і практичне значення.

Завдання:Виберіть собі одну із запропонованих ролей. Розподіліться на групи (рівна кількість чоловік) відповідно ролям: історики;систематики;морфологи;фізіологи;імунологи.Познайомитися з рольовими завданнями.Після того як вибрали роль, вивчіть питання, на які вам треба буде

відповісти. Вивчіть список ресурсів. Вивчіть інформаційний матеріал, запрпонований у джерелах відповідно

вибраної ролі.Складіть план пошуку інформації з обраної ролі. Дослідіть інформаційні ресурси з обраної ролі.Оформіть свій звіт Після того, як всі члени команди завершать роботу, ви повинні зібратися

разом, обговорити результати роботи і підвести підсумки. Групам необхідно підготувати повідомлення із заданої тематики,

оформити комп'ютерну презентацію.Напрацьований групою матеріал оформити в єдиний проект (загальна

комп'ютерна презентація) з теми «Віруси – стихійне зло еволюції або бактеріофаги - друзі людини».

Проведіть захист результатів проекту на позакласному заходіРезультати роботи оформіть у вигляді асоціативних схем та розмістіть на

стіннівці.І останній крок - створення буклетуhttp://iteach.rspu.edu.ru/uchresourse/publish.htmСподіваємося, що після роботи над нашим веб-квестом, ви дізнаєтеся

багато про позаклітинну форму життя – віруси і їх особливу групу - бактеріофаги; про специфічні риси будови цих форм життя, процеси життєдіяльності, наукове і практичне значення.

Page 23: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

РоліОпрацювавши інформаційні джерела, підготуйте повідомлення групи з

комп'ютерною презентацією за такими питаннями:ІсторикиЯкі припущення можна зробити про походження вірусів?Чи можна віруси вважати особливою формою життя? Обгрунтуйте.Як йшло становлення науки вірусології? Відомі учені-вірусологи.СистематикиЩо лежить в основі класифікації вірусів?З яких систематичних категорій, (згідно ієрархії) класифікуються віруси.Наведіть приклади родин і види вірусів РНК і ДНК-вміщуючі.МорфологиЯку будову мають віруси? Чим вони відрізняються від інших живих

організмів?Наведіть приклади форм і розмірів вірусів.Які віруси називають бактеріофагами?ФізіологиЗ яких процесів складається розмноження вірусів?Які чинники впливають на розмноження вірусів?Що таке культивування вірусів і з якою метою воно проводиться?ІмунологиНаведіть приклади видів імунітету після перенесення вірусних

захворювань.Наведіть приклади поширених вірусних захворювань. Охарактеризуйте їх.Яка роль щеплення у профілактиці вірусних захворювань? Наскільки

актуальні в сучасному суспільстві процеси масової імунізації та вакцинації?Порядок роботиОзнайомлення з цілями і завданнями веб-квеста.Розподіл ролей у команді для вирішення загальних завдань.Індивідуальна робота в команді на спільний результат. Учасники

одночасно, відповідно до вибраних ролей, здійснюють пошук інформації, виконують завдання.

Команда спільно підводить підсумки виконання кожного завдання, учасники обмінюються матеріалами для досягнення загальльної мети.

Розробка структури презентації.Створення матеріалів презентації.Доопрацювання матеріалів презентації.За результатами дослідження теми формулюються висновки і пропозиції.Оцінюється внесок кожного учасника в роботу над проектом. Захист, репрезентувати дослідження. ДжерелаІнформаційні джерела про вірусиЗагальна характеристика вірусів, види імунітету після вірусних

захворюваньВІЧ людини. Історія відкриття, весь біологічний аспект

Page 24: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Малюнки, картинки, фотографії про вірусиКласифікація, будова, розмноження вірусів, профілактика вірусних

захворюваньПоходження вірусів, методи вивчення вірусів, еволюція вірусівРодина герпес-вірусівВіруси гепатитуВірусні захворювання. Вакцинація. ІмунізаціяСпочатку Бог створив віруси. А потім з них – людинуВірус грипу. Загальні відомості про щепленняКласифікація вірусівРозмноження вірусівЧинники, що впливають на розмноження вірусів. Розмноження вірусів у

культуріПоширення вірусівУчені-вірусологи. Місце вірусів у біосфері. Будова розміри, властивості

вірусівОцінювання

Критерії оцінкиСамостійність Злагоджена

робота групиДобре спланована робота 5Частково спланована робота

3

Не спланована робота 0Ступінь самостійності роботи групи

Повна самостійність при виконанні робіт

5

Часткова самостійність роботи групи

3

Несамостійна робота групи

0

Зміст Розуміння завдання

Повністю 5Частково 3

Повнота розкриття теми

Повно 5Частково 3Не розкрита 0

Оформлення роботи

Відсутність помилок

Немає граматичних помилок

5

Негрубі помилки 3Багато граматичних помилок

0

Творчий підхід до оформлення

Робота виконана творчо 5Робота виконана, але немає творчого підходу

3

12-10 - 30 - 28 балів9-7 - 27 - 22 балів

Page 25: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

6-4 - 21 - 13 балів3-1 - 12 - 1 балів

ВисновокНасправді людина - продукт симбіозу, тобто відносно мирного

співіснування власне людини і вірусу: не будь їх, не було б і нас. Або ми були б абсолютно іншими.

Шановні учасники веб-квесту!Ви відкрили для себе нову сторінку біології.Навчилися користуватися інтернет ресурсами, робити презентації.Вітаємо!

Дистанційні консультаціїШановні учасники веб-квесту!На цій сторінці Ви можете ознайомитися з наступною інформацієюЩо таке веб-квестhttps://docs.google.com/present/view?id=dgjbd28f_115k5wfw8hqЯк створити презентацію https://docs.google.com/present/view?id=dgjbd28f_74cnk87b26Створення буклетуhttp://iteach.rspu.edu.ru/uchresourse/publish.htmWiki –газетаhttp://wikiwall.ru/Адреса WEB-квеста http://vebkvestbiolog.ucoz.ua

2.2. Тема. Самовчитель із захисту творчої роботиВсім учням рано чи пізно доводиться захищати свої курсові, а потім і

дипломні роботи. При цьому питань, як це робити, завжди більше, ніж відповідей.

У Тор-10 страхів людства смерть знаходиться на 6-му місці, а страх перед публічним виступом на 1-му!!!

Квест «Самовчитель із захисту курсової роботи» допоможе розібратися в основних аспектах підготовки і самого захисту робіт.

Різні фахівці висвітлять свою точку зору на такий захід, як публічний захист робіт, дадуть всім бажаючим поради і рекомендації.

Завдання учасників квеста – визначити свою роль і розробити рекомендації, вимоги, поради учням, які готуються захищати свою роботу. Після узагальнення результатів усіх учасників квеста вийде «Самовчитель у захисті курсової роботи», який використовуватиметься учнями старших класів.

При виборі ролі можна орієнтуватися на свої здібності, інтереси, або навпаки – спробувати себе в незвичній ситуації.

Ролі учасників квестаПсихолог відповідає за психологічний, емоційний стан промовця. Його головне завдання – дати практичні поради з подолання хвилювання,

активізації уваги слухачів. Психолог з'ясує вплив позамовних засобів на загальне сприйняття виступу.

Завдання Дизайнера – дати поради з виготовлення електронних презентацій і роздаткового матеріалу.

Page 26: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Оратор – майстер красномовства. Його завдання – узагальнити досвід і поділитися майстерністю.

Мовознавець дасть поради з використання мовних засобів виразності, підкаже прийняті мовні звороти, що можуть бути використаний при захисті курсової роботи, застереже від неправильної вимови слів, що часто вживаються.

Рецензент акцентує увагу на критеріях оцінювання виступу, підкаже прийоми зниження негативної дії зауважень.

«Бувалий» ознайомить з порадими вчителів, випускників і учнів старших класів, що захищали свої проекти, поділиться прикметами і повеселить учнівськими байками.

Цей квест проходять учні 9 класу. Це дозволяє урізноманітити навчальний процес і заздалегідь готуватися учням до майбутніх публічних захистах своїх робіт. Акцент на те, що ми готуємо самовчитель для учнів старших класів, запрошення старшокласників на завершальний етап (представлення результатів проекту) додає учням відчуття відповідальності за продукт, що пропонується, відчуття важливості їх роботи.

Детально з цим веб-квестом можна ознайомитися в Інтернеті за адресою www.kbk-wq.h17.ru

2.3.Веб-квест про рідний крайРолі цього квеста: історик, географ, економіст, політик, бізнесмен,

охоронець легенд і бувальщин, бібліограф. Учні на різних уроках вивчають рідний край, знаходять і надають дуже

цікаві матеріали. 2.4. Нічне молоко

Page 27: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

3. Колекція WEB-квестів Освітні WEB - квестиhttp://school-sector.relarn.ru/tanya/3master/webquest_01.html"Вікно до Європи" - для того, щоб пройти цей освітній квест, треба знати

три іноземні мови!«Земля-лікар» доводять нам учні з освітнього комплексу № 8 м. Ангари.

Ціла аптека у Вас... під ногами! Дитячий Центр Комп'ютерних Технологій м. Горно-Алтайська представляє

те, що захоплює супер-пригода "Стежками Гірського Алтаю або Колобок йде по сліду".

Гімназія № 1 м. Ангари і захисники озера Байкал просять Вас допомогти їм у порятунку перлини Сибіру - Байкал-квест.

Ліцей № 1 м. Іркутська запрошує любителів математики в дивовижну «Подорож у країну Combinare».

Школа № 44 м. Іркутська просить юних фізиків задуматися над тим, що з себе представляє сила тертя у веб-квесте НДІ Чаклунства.

Школа № 26 м. Пермі радить тим, хто любить хімію, покуштувати "Меню 21 століття".

Хімія не «хімічить», а цілеспрямовано створює.... WEB-квест з хімії учнями школи № 100 м. Пермі

Освітній Web-квест з теми «Родини квіткових рослин» для учнів 7 класів, що вивчають ботаніку і всіх-всіх-всіх, хто любить природу!

Веб-квест до Дня української мови й писемностіhttps://sites.google.com/site/kvestridnamova/homeВеб-квест "Не можеш ти своїм життям до себе дорівнятись..."https://sites.google.com/site/vebkvesukr/homeЗ химії http://school-sector.relarn.ru/web_quests/Chemistry_Quest/ З астрономії http://gomulina.newhost.ru/method/qwest1.htmlПриклади квестів на сайті «Шкільний сектор»http :// school - sector . relarn . ru / tanya /3 master / wequest _01. html «Інтернет для формування громадянина»: www.ede.samara. ru/~grp/quest.html«Джордж Гордон Байрон»: www.spodon.ru/quest/biron/index.index.html «Створи комп'ютер мрії»: www.spodon.ru/quest/dream/index.index.html «Тероризм – глобальна проблема людства»: www.spodon.ru/quest/terror/index.index.html «Злочинність неповнолітніх»: www.spodon.ru/quest/prestupnost/index.index.html

Page 28: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

"Цивілізації Росії"http://shatunova58.narod.ru/index.htm"Спостереження сонячної активності"http://gomulina.newhost.ru/method/qwest1.html "Діти - солдати"http://www.un.org/russian/cyberschoolbus/childsoldiers/webquest/index.asp «Стежками гірського Алтаю»http://school-sector.relarn.ru/dckt/projects/webquest/navbar.htm Профорієнтаційна гра веб-квест "Шлях до професії"http://trc-olhon.ucoz.ru/index/veb_kvesty_uchashhikhsja/0-61«Цивілізація епохи Середньовіччя»http://sites.google.com/site/civilizaciasrednevekova/home Веб-квест з літератури "В гостях у поміщиків" (за поемою М.Гоголя

"Мертві душі")http://www.kvect.blogspot.com/"Захистимо Байкал" http://school-sector.relarn.ru/tanya/schoolweb/gimn1/webquest/index.htm WEB-квести для школярів російською мовою з різних дисциплін Шкільний сектор. Майстерня. Освітні квести.http://school-sector.relarn.ru/tanya/3master/webquest_01.htmlhttp :// www . spodon . ru / quest / biron / frame . html - веб-квест «Джордж Гордон

Байрон. Жизнь. Творчество».http :// kvect . blogspot . com /2008/12/ blog - post _25. html - веб - квест "В гостях у

помещиках" (по поэме Н.В.Гоголя "Мертвые души")WEB-квести на 7 мовах з різних дисциплін (включаючи іноземні мови)

для різних вікових групBernie Dodge. SDSU WebQuest Portal http://webquest.orgWEB- квести англійською мовою з різних дисциплін (включаючи іноземні

мови) для різних вікових груп Tom March. Best WebQuests http://www.bestwebquests.com/Spartanburg County School District 3. Web-Resources. Teacher Resources.

WebQuestshttp://www.spa3.k12.sc.us/WebQuests.htmlNellie Deutsch. WebQuests for Adult Learnershttp://www.nelliemuller.com/WebQuests_for_Adult_Learners.htmDebbie Rollins. WebQuests /TechTrekershttp://www.techtrekers.com/webquests/Primary School Webquests http://www.primaryschool.com.au/webquestsresults.php2002Filamentality (необхідно задати пошук за типом завдання - webquest)http://www.kn.sbc.com/wired/filLittle Red Schoolhouse WebQuest Collection http://suzyred.com/webquests.html

Page 29: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Joan Berger. Webquests. Roslyn Public School District, Roslyn, NY.http://users.adelphia.net/~jberger5/wq.htmlUniversity of Virginia. Directory of Web Quests Created by Graduate Students

(Prof. Tom Estes). 2001.http://curry.edschool.virginia.edu/go/edis771/webquests/directory_of_webquests.html Eduscapes. Teacher Tap. WebQuest Collectionshttp://eduscapes.com/tap/topic4.htm#3WEB-квести з іноземних мовАнглійська мова ESL WebQuests http://www.call-esl.com/samplewebquests/webquestcontents_htm.htmJocelyne Demers. Webquests. ESLCyberSitehttp://station05.qc.ca/css/CyberSite/webquest/workshop/jocelyn/Jocwbqts.htmНімецька мова WEB-квести до багаторівневого навчального комплексу з німецької мови

Stufen http://www.stufen.deРосійська мова як іноземнаПедагогічний інститут Університету Амстердамаwww.levendetalen.nl/russisch/WebQuestsВеб-квест "Щаслива сім'я" з літератури у 8 класі (за оповіданнями І.Буніна

"Кавказ", А.Купріна "Кущ бузку", А.Чехова "Про любов").http://inna-nikolaichuk.narod2.ru/Metodicheskie_razrabotki/obrazovatelnii_veb-

kvest/

Page 30: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Висновок

Сучасна дитина, це вже не той учень, якого ми вчили в кінці минулого століття і в перші роки 21 століття. Ще не переступивши шкільний поріг, дитина легко відкриває «двері» в Інтернет, краще і швидше за власних батьків розбирається з будь-яким телефоном, що приводить багато матусь і татусів у захват, вони впевнені, що подарували світу майже генія. Батьків легко зрозуміти, вони відносяться до покоління, яке не мало «Вконтакте», «Мой мир», «Одноклассники». В результаті - діти просиджують годинами безцільно за комп'ютером, живучи у віртуальному світі, риючись, не зрозуміло навіщо, в інформаційних купах пошукачів, вбираючи в себе інформацію з сумнівних за змістом сайтів. У результаті школа має дві величезні проблеми: учень і батьки учня. І якщо дорослим людям можна пояснити, показати, обгрунтувати їх помилки у виховних діях, то дитину переконати, не даючи йому що-небудь взамін - неможливо. Натиск, тиск у таких педагогічних проблемах призводить до того, що з боку підлітка виникає «глуха стіна», а вчитель для нього перестає бути авторитетом.

Існує безліч способів йти в ногу з часом: використовувати на своїх уроках перезентації, відео, сторінки спеціальних навчальних порталів, купувати спеціальні диски з навчальними програмами, які рекомендовані Міністерством освіти. Існує так само безліч способів і варіантів роботи з учнями в Інтернеті під керівництвом вчителя.

Одним із таких способів є WEB-квест.Web-квестом називається спеціальним чином організований вид

дослідницької діяльності, для виконання якої учні здійснюють пошук інформації у мережі Інтернет за вказаними адресами. Квести створюються для того, щоб учні вчилися використовувати отриману інформацію з практичною метою, дана технологія сприяє розвитку критичного мислення, аналізу, синтезу й оцінки інформації.

До речі, кроки виконання WEB-квеста - це кроки учня, який вирішує проблемне питання в ході виконання проектного завдання. Виходить, що WEB-квест - це WEB-модель навчального проекту.

Використання WEB-квестів має ряд переваг:- підвищується мотивація школярів до вивчення предметів, з одного боку, і

до використання комп'ютерних технологій у навчальній діяльності, з іншого; - учні набувають навички науково-дослідної діяльності і роботи з

інформацією, а також навички публічних виступів; - розвиваються навички командного вирішення проблем.Все це сприяє формуванню як комунікативної, так і інформаційної

компетенцій. WEB-квест дуже своєчасний і корисний інструмент для впровадження

елементів гри у навчання. Навчання стає цікавішим, крім того підвищується мотивація. Сучасні викладачі, які застосовують WEB-квести, змінюють традиційні методи навчання більш перспективні.

Page 31: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Крім того, WEB-квест є чудовим засобом для створення міжнародних проектів, розвитку міжкультурних комунікацій і розуміння між націями. Граючи, учні шкіл і студенти вузів з різних країн можуть знайти вирішення багатьох проблем реального світу.

Найголовніше – діти вчаться працювати в команді! Вони відмовляютьсявід віртуального спілкування, яке ніколи не замінить їм досвід живого спілкування з людьми, коли доводиться контролювати свої емоції, думки, дії; погоджуватися з думкою інших. Уміння спілкування, навички комунікабельної поведінки – ось великий дефіцит для деякої частини сьогоднішніх молодих людей. WEB- сервер – квест є одним із способів цільового використання Інтернету.

Page 32: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Додатки

Додаток 1Покрокове створення WEB-квестів

Крок 1: визначіть темуЄ чотири умови, яким повинна відповідати тема вашого веб-квеста: - відповідати вимогам державних стандартів щодо змісту навчальних

програм;- містити завдання, яке сприятиме розвитку більш високого рівня

мислення учнів;- змістовно замінювати або доповнювати наявні матеріали теми уроку,

опануванням яких з боку учнів ви не повністю задоволені;- ефективно використовувати Інтернет.Дітей необхідно зацікавити проблемою. Треба мати чітке уявлення про можливості та навички учнів, які пов'язані з

використанням комп'ютера, доступу до Інтернету. Тут необхідно тримати зв'язок з учителем інформатики і батьками. Повертаючись до вище викладеного: особлива увага батькам тих дітей, які безконтрольно використовують комп'ютер. З батьками обов'язково провести бесіду, тому що невідомо за яким трафіком дитина використовує Інтернет – час, бо це гроші батьків, і там де немає безлімітного Інтернету, таку «дрібницю» необхідно врахувати.

Виберіть тему, відповідну для WEB-квесту:http://webquest.sdsu.edu/project-selection.html

Подумайте, в якому напрямку Ви б хотіли створити свій WEB-квест (це навчальна діяльність або позакласна робота з предмету) - можливо, це буде інтегрований WEB-квест з кількох предметів.

Визначтеся з віковою категорією учнів (подумайте, які навички роботи в комп'ютерних програмах необхідні для виконання вашого квеста і чи можуть це ваші діти) і темою, яка має бути цікава не лише Вам, але і Вашим дітям.

Крок 2: виберіть сайт, на якому є матриця (шаблон) для створення веб-квеста

Підберіть дизайн для цієї теми: http://webquest.sdsu.edu/designpatterns/all.htmДизайн WEB-квестів є невід'ємною його частиною і для цього в Інтернеті

завжди можна знайти необхідну допомогу:http://webques.sdsu.edu/processguides/http://webquest.sdsu.edu/designpatterns/GENERIC/webquest.htmhttp://webquest.sdsu.edu/finepoints/а також, дуже багато підказок, які можна з успіхом використовувати в

процесі створення WEB-квестів:http://www.aclresources.net/webquests/create.htmlhttp://ilearn.senecac.on.ca/elc/wgq/index.htmlhttp://www.spa3.k12.sc.us/WebQuesttemplate/webquesttemp.htmhttp://wwwinstantprojects.org/webquest/how.php

Page 33: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Крок 3: придумайте завданняСпочатку виберіть форму, в якій учні отримають завдання. Є декілька варіантів:- у вигляді презентації (наприклад програма PowerPoint – розширення.ppt)

На слайді розміщуємо картинку і пишемо один або два питання. Так на кожному слайді можна розглянути певну тему;

- у вигляді тексту (наприклад програма Word – розширення.doc). Розміщуємо інформацію з картинками і питання у вигляді тексту, що відформатовано на аркуші формату A4 або A3;

- візуальний матеріал. Виглядає як набір картинок, фотографій, карикатур (прикласти можна у вигляді архіву – розширення .zip, оскільки розмір додатківобмежений).

Вибір завдання - це найбільш важка частина WEB-квестів. Напишіть завдання. Потім виділіть напрямки роботи - кожен напрямок оформіть у конкретну

роль, якій треба буде дати цікаву назву (все-таки "квест" - це своєрідна гра, головоломка, пригода, тому ігрові, інтригуючі моменти тут просто необхідні, навіть у назві ролей, наприклад: слідчі, журналісти, слідопити, дослідники, фольклористи, казкарі, мандрівники, кулінари, адвокати, мистецтвознавці тощо).

Для кожної ролі пропишіть інструкції з вказівкою покрокових дій, кінцевого результату і оформлення їх роботи.

Для кожної групи вкажіть конкретні адреси Веб-сайтів, де яких вони повинні шукати інформацію, відповідну рольовій грі (батьки попереджені заздалегідь і мають можливість проконтролювати роботу дитини в Інтернеті).

Підберіть комплект Інтернет - ресурсів, які допоможуть учням знайти відповіді, але групи можуть використовувати і свої ресурси. Пошук вчителем потрібних сайтів - дуже копітке завдання. Посилання необхідно копіювати і давати анотацію до сайту.

Якщо виникли сумніви в джерелі (сайті), перевірте сайт при допомозі: http://www.faganfinder.com/urlinfo/. Ця частина створення WEB-квестів вимагає найбільших часових витрат.

У кожній групі обов'язково має бути хоча б один учень, який на достатньому рівні вміє працювати в пошукових системах, скачувати інформацію, використовувати антивірус. Відповідно, інформацію необхідно форматувати і вибирати з неї головне – фільтрувати. У цьому мають бути задіяні старшокласники, або вчитель інформатики (ось вам і бінарність у викладанні).

Крок 4: придумайте систему оцінюванняПродумайте критерії оцінки навчального продукту в результаті виконання

WEB-квесту. Кількість пунктів, що нараховуються за те або інше питання. Якій кількості пунктів який рівень відповідає.

Page 34: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

У випадку якщо однієї конкретної відповіді немає, то опишіть, як оцінити усну доповідь якщо вона аргументована, доповнена власними знаннями або навпаки неповна, неточна.

Заповніть секцію вибору критеріїв для оцінки учнів. Продублюйте це в секції для викладачів.

Крок 5: знайдіть джерела інформації, якими користуватимуться учні для пошуку відповідей

Крок 6: маючи на аркуші приблизний план і основну інформацію, приступайте до створення Web-Quest

Закінчувати створення WEB-квестів рекомендується написанням вступу та висновку.

Крок 7: коли всі сторінки заповнені, Веб-сервер квест готовий до розміщення на сайті, його можна опублікувати.

Web-Quest стане доступний для інших лише після публікації. Опублікуйте веб-квест в мережі Інтернет, створивши свій сайт. Розміщення на сайті Потрібно зайти в Інтернет і набрати адресу сайту для створення веб-

квестів. Cтворіть логін (зареєструватися) на сайті. Лише зареєстровані користувачі

можуть створювати веб-квести (Щоб користуватися готовим веб-квестом, реєструватися не потрібно).

Web-Quest створюється поетапно. Сторінок (етапів) сім: 1. Title – стартова сторінка. 2. Introduction – вступ. 3. Tasks – загальні завдання. 4. Process - процес роботи. 5. Evaluation – критерії оцінювання. 6. Conclusion – висновок. 7. Teachers page – сторіночка для вчителя На кожну сторінку можна завантажити картинку,

відповідну темі. TitleНа стартовій сторінці з'являються порожні поля, в них пишеться назва

квеста, його короткий опис, вибирається рівень складності, потім вибирається тематична приналежність квеста, щоб іншим користувачам було простіше його знайти. Далі вказуємо співавторів, якщо такі є. В кінці пишуться ключові слова, щоб так само полегшити пошук.

IntroductionУ вступі вказуються теми завдань. Список тем можна пронумерувати або

перерахувати через кому. TasksНа цій сторінці учні знайомляться з планом роботи. Визначається кількість учнів у групі. Вказується, де знаходиться завдання.

Page 35: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Оскільки учням надаються джерела інформації, також вказуємо їх місце знаходження. Джерела інформації можуть бути в різному виді (наприклад як посилання на інший сайт, як документ у вигляді тексту або презентації)

Process У розділі процес роботи даються конкретні завдання. На цю сторінку

можна завантажити до 3-х файлів (додатків, в яких знаходяться завдання) розміром не більше 2 мегабайт. Можна завантажувати лише файли форматів gif, jpg, jpeg, bmp, png, doc, xls, pdf, zip, ppt. Файли можна у будь-який час видалити або замінити іншими.

EvaluationКритерії оцінювання встановлюються залежно від складності питання. Як

пояснення до оцінок пишеться коментар, що потрібно зробити на кожному етапі роботи, щоб отримати оцінку: Погано, Задовільно, Добре, Відмінно.

ConslusionВисновок, як підсумок про виконану учнями роботу, включає інформацію

про придбані навички, про те, якою формою перевірки знань є веб-квест. Teachers pageНа сторінці вчителя слід розмістити інформацію про використання веб-

квеста. У процесі роботи дуже корисно отримати сторонню оцінку вашої роботи: - колегіальна думка: чоловіка, сусіда, дитини - в частині помилок

правопису і порушень естетичних норм;- експертна оцінка змісту: іншого вчителя-колеги, якому можуть бути

близькі ваші проблеми:- думки учнів: «обкатати» веб-квест на реальних учнях з метою здобуття

зворотнього зв'язку для внесення коректив.Для перевірки вже створених WEB-квестів використовуйте наступну

сторінку:http://webquest.sdsu.edu/processchecker.html

Page 36: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Додаток 2Карта Web - квеста

Розроблена на основі шаблону веб-квеста Б.Доджа (B.Dodge)Назва_________________________________________________________________Вступ_________________________________________________________________

_____________________________________________________________________Зрозумілий вступ, де чітко описані головні ролі учасників (наприклад, «Ти

– детектив, що намагається розгадати загадку таємничого випадку» і ін.) або сценарій, попередній план роботи, огляд веб-квеста.

Завдання_________________________________________________________________

_____________________________________________________________________Центральне завдання, яке зрозуміле, цікаво і здійсниме. Чітко визначений

підсумковий результат самостійної або групової роботи учня (наприклад, задана серія питань, на які потрібно знайти відповіді, прописана проблема, яку потрібно вирішити, і вказана інша діяльність, яка спрямована на переробку і подання результатів, виходячи із зібраної інформації).

Ресурси_________________________________________________________________

_____________________________________________________________________Список інформаційних ресурсів (у електронному виді – на компакт-дисках,

відео- і аудіо-носіях, в паперовому виді, посилання на ресурси в Інтернеті з теми), необхідних для виконання учнями завдання.

Порядок роботи_________________________________________________________________

_____________________________________________________________________Опис процедури роботи, яку необхідно виконати учням при самостійному

або колективному виконанні завдання (етапи).Оцінка________________________________________________________________

____________________________________________________________________Розкажіть учням, як їх робота оцінюватиметься. У таблиці оцінок ви

можете вказати окремі рубрики для індивідуальної та групової роботи.Висновок_________________________________________________________________

____________________________________________________________________Короткий опис того, чого зможуть навчитися учні, коли виконають даний

веб-квест. Можна включити в розділ і риторичні питання або додаткові посилання, щоб спонукати учнів розширити свої знання за межі теми веб-квеста.

Консультації (додаткові для учнів)

Page 37: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

______________________________________________________________________________________________________________________________________

Керівництво до дій (як організувати і подати зібрану інформацію), яке може бути надане у виді спрямовуючих питань, які організовують навчальнву роботу (наприклад, пов'язаних з визначенням тимчасових рамок, загальною концепцією, рекомендаціями по використанню електронних джерел, наданням «заготовок» звітів).

Рекомендації (додаткові для вчителів)_________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

Page 38: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Додаток 3Критерії оцінки робіт учнів

Відмінно Добре ЗадовільноРозуміння завдання

Робота демонструє точне розуміння завдання

Включаються як матеріали, що мають безпосереднє відношення до теми, так і матеріали, що не мають відношення до неї;

використовується обмежена кількість джерел.

Включені матеріали, що не мають безпосереднього відношення до теми;

використовується одне джерело, зібрана інформація не аналізується і не оцінюється.

Виконання завдання

Оцінюються роботи різних періодів; висновки аргументовані; всі матеріали мають безпосереднє відношення до теми;

джерела цитуються правильно;

використовується інформація здостовірних джерел.

Не вся інформація взята здостовірних джерел;

частина інформації неточна або не має прямого відношення до теми.

Випадковий підбір матеріалів;

інформація неточна або не має відношення до теми;

неповні відповіді на питання;

не роблятьсяспроби оцінити або проаналізувати інформацію.

Результат роботи Чітке і логічне представлення інформації;

вся інформації має безпосереднє відношення до теми, точна, добре структурована і відредагована.

Точність і структурованість інформації;

привабливе оформлення роботи.

Недостатньо виражена власна

Матеріал логічно не побудований і поданий зовнінепривабливо;

не дається чіткої відповіді на поставлені питання.

Page 39: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Демонструється критичний аналіз і оцінка матеріалу, визначеність позиції.

позиція та оцінка інформації.

Робота схожа на інші учнівські роботи.

Творчий підхід Представлені різні підходи до вирішення проблеми.

Робота відрізняється яскравою індивідуальністю і виражає точку зору мікрогрупи.

Демонструється одна точка зору на проблему;

проводяться порівняння, але не робляться висновки.

Учень просто копіює інформацію іззапропонованих джерел;

немає критичного погляду на проблему;

робота мало пов'язана з темою веб-квеста.

Критерії оцінки Web -сервера – квеста (якщо учні зрештою оформляють свою роботу, наприклад, у вигляді презентації)

Критерії Обгрунтування критеріїв Бали

Вм

іст

Розуміння завдання - Робота демонструє точне розуміння завдання- Включаються як матеріали, що мають безпосереднє відношення до теми, так і матеріали, що не мають відношення до неї- Включені матеріали, що не мають безпосереднього відношення до теми зібрана інформація не аналізується і не оцінюється.

10

5

0

Повнота розкриття теми - Повно - Частково - Не розкрита

1050

Виклад аспектів теми - Викладені повно - Частково - Невикладені

1050

Виклад стратегії вирішення проблеми

- Викладена стратегія вирішення проблем - Процес рішення неповний. - Процес рішення неточний або

10

50

Page 40: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

неправильнийЛогіка викладу інформації

- Логічний виклад матеріалу - Порушення логіки - Відсутність логіки

1050

Сам

ості

йн

а р

обот

а гр

упи

Злагоджена праця в групі - Чітко спланована робота групи - Робота групи частково спланована - Не спланована праця в групі

53

0Розподіл ролей у групі - Вся діяльність рівномірно

розподілена між членами команди - Робота над матеріалом рівномірно розподілена між більшістю учасників команди - Декілька членів групи відповідають за роботу всієї команди.

5

3

0

Авторська оригінальність - Унікальна робота. Містить велике число оригінальних, винахідливих прикладів - У роботі присутні авторські знахідки - Стандартна робота, не містить авторської індивідуальності

5

3

0

Ступінь самостійності роботи групи

- Повна самостійність при виконанні роботи - Часткова самостійність роботи групи - Несамостійна робота групи

5

3

0

Оф

орм

лен

ня

роб

оти

(п

рез

ента

ція

)

Граматика, відповідний словник, відсутність помилок правопису і друкарських помилок

- Грамотна робота з точки зору граматики, стилістики, орфографії - Негрубі помилки з точки зору граматики, стилістики, орфографії - Грубі помилки з точки зору граматики, стилістики, орфографії

5

3

0

Стиль презентації -Дотриманий єдиний стиль-Спостерігаються деякі порушення дотримання стилю -Не дотриманий стиль

53

0Використання кольору в презентації

-Грамотно підібрана кольорова гамма-Наявність невідповідності в кольоровій гаммі-Порушення гармонії кольорової палітри

5

3

0

Page 41: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Анімаційні ефекти презентації

- Раціонально використані можливості комп'ютерної анімації-Нераціонально використані можливості комп'ютерної анімації-Не використані можливості комп'ютерної анімації

5

3

0

Розташування інформації на слайді

-Оптимальне розташування інформації на слайді-Деякі порушення в розташуванні інформації на слайді-Порушення в розташуванні інформації на слайді

5

3

0

Розташування інформації на слайді

-Використані різні види слайдів-Використано 1 вид слайдів

30

Різноманітність видів слайдів

-Виправдане включення в роботу графіків, малюнків, музики, відео в роботі-Невиправдане включення в роботу графіків, малюнків, музики, відео в роботі-Відсутність у роботі графіків, малюнків, музики, відео в роботі

5

3

0

Захи

ст р

обот

и

Якість доповіді - Аргументованість основних позицій, композиція доповіді логічна, повнота подання в доповіді результатів роботи - Порушення логіки виступу, неповне надання результатів роботи, неповна система аргументації - Незаявлені аргументи з основних позицій, повне порушення логіки, не наданні результати дослідження

10

5

0

Обсяг і глибина знань з теми

- Доповідачі демонструють ерудицію, відображають міжпредметні зв'язки - Доповідачі грамотно викладають матеріал, але не показують досить глибоких знань-Доповідачі виявляють повне неволодіння матеріалом

10

5

0

Культура мови, манера триматися перед аудиторією

- Доповідачі упевнено тримаються перед аудиторією, грамотно володіють мовою, дотримують регламент, утримують увагу

10

Page 42: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

аудиторії - Доповідачі допускають негрубі мовні помилки при виступі, трохи порушують регламент, частково утримують увагу аудиторії - Доповідачі розгублюються перед аудиторією, виявляють бідність мови, порушують регламент, не можуть утримати увагу аудиторії

5

0

Відповіді на питання - Доповідачі переконливо і повно відповідають на питання, доброзичливо тримаються, прагнуть використовувати відповіді для успішного розкриття теми. - Доповідач не на всі питання може знайти переконливі відповіді - Доповідач не може відповісти на питання або при відповідях поводиться агресивно, некоректно

10

5

0

Ділові і вольові якості доповідача

- Доповідач прагне досягти високих результатів, готовий до дискусії, доброзичливий, контактний - Доповідач готовий до дискусії, не завжди проявляє доброзичливість - Доповідач не готовий до дискусії, агресивний, уникає контактів

10

5

0

Оцінка «12-10» - 150 -120Оцінка «9-7» - 119 - 90Оцінка «6-4» - 89 -70 Оцінка «3-1» – 69 - 0

Критерії оцінки Web -сервера – квеста (форма захисту – доповідь)

Критерії Обгрунтування критеріїв Бали

Page 43: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Зміс

т

Розуміння завдання

- Робота демонструє точне розуміння завдання- Використовуються як матеріали, що мають безпосереднє відношення до теми, так і матеріали, що не мають відношення до неї- Використовуються матеріали, що не мають безпосереднього відношення до темизібрана інформація не аналізується і не оцінюється.

10

5

0

Повнота розкриття теми - Повно - Частково - Не розкрита

1050

Виклад аспектів теми - викладені повно - частково - не викладені

1050

Виклад стратегії вирішення проблеми

- Викладена стратегія вирішення проблем - Процес рішення неповний. - Процес рішення неточний або неправильний

1050

Логіка викладу інформації

- Логічний виклад матеріалу - Порушення логіки - Відсутність логіки

1050

Сам

ості

йн

а р

обот

а гр

упи

Злагоджена праця у групі - Чітко спланована робота групи - Робота групи частково спланована - Не спланована праця у групі

530

Розподіл ролей у групі

- Вся діяльність рівномірно розподілена між членами команди - Робота над матеріалом рівномірно розподілена між більшістю учасників команди - Декілька членів групи відповідають за роботу всієї команди.

5

30

Авторська оригінальність - Унікальна робота. Містить велике число оригінальних, винахідливих прикладів - У роботі присутні авторські знахідки - Стандартна робота, не містить

5

3

0

Page 44: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

авторської індивідуальності

Ступінь самостійності роботи групи

- Повна самостійність при виконанні роботи - Часткова самостійність роботи групи - Несамостійна робота групи

5

3

0

Оф

орм

лен

ня

роб

оти

Граматика, відповіднийсловник, відсутність помилок правопису і друкарських помилок

- Грамотна робота з точки зору граматики, стилістики, орфографії - Негрубі помилки з точки зору граматики, стилістики, орфографії - Грубі помилки з точки зору граматики, стилістики, орфографії

5

3

0

Захи

ст р

обот

и

Якість доповіді

- Аргументованість основних позицій, композиція доповіді логічна, повне подання в доповіді результатів роботи - Порушення логіки виступу, неповне надання результатів роботи, неповна система аргументації - Не заявлені аргументи з основних позицій, повне порушення логіки, не подані результати дослідження

10

5

0

Обсяг і глибина знань з теми

- Доповідачі демонструють ерудицію, відображають міжнаочні зв'язки - Доповідачі грамотно викладають матеріал, але не показують досить глибоких знань-Доповідачі виявляють повне неволодіння матеріалом

10

5

0

Культура мови, манера триматися перед аудиторією

- Доповідачі упевнено тримаються перед аудиторією, грамотно володіють мовою, дотримують регламент, утримують увагу аудиторії - Доповідачі допускають негрубі мовні помилки при виступі, трохи порушують регламент, частково утримують увагу аудиторії - Доповідачі розгублюються перед аудиторією, виявляють бідність мови, порушують регламент, не можуть утримати увагу аудиторії

10

5

0

Відповіді на питання - Доповідачі переконливо і повно 10

Page 45: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

відповідають на питання, доброзичливо тримаються, прагнуть використовувати відповіді для успішного розкриття теми. - Доповідач не на всі питання може знайти переконливі відповіді - Доповідач не може відповісти на питання або при відповідях поводиться агресивно, некоректно

5

0

Ділові і вольові якості доповідача

- Доповідач прагне досягти високих результатів, готовий до дискусії, доброзичливий, контактний - Доповідач готовий до дискусії, не завжди проявляє доброзичливість - Доповідач не готовий до дискусії, агресивний, уникає контактів

10

5

0

Оцінка «12-10» - 150 -120Оцінка «9-7» - 119 - 90Оцінка «6-4» - 89 -70 Оцінка «3-1» – 69 - 0

Критерії оцінки Web - сервера – квеста (якщо учні створюють як звіт сайт)

Критерії Обгрунтування критеріїв Бали

Зміс

т

Розуміння завдання - Робота демонструє точне розуміння завдання- Використовуються як матеріали, що мають безпосереднє відношення до теми, так і матеріали, що не мають відношення до неї- Використовуються матеріали, що не мають безпосереднього відношення до теми, зібрана інформація не аналізується і не оцінюється.

10

5

0

Повнота розкриття теми - Повно - Частково - Нерозкрита

1050

Виклад аспектів теми - Викладені повно - Частково - Невикладені

1050

Виклад стратегії - Викладена стратегія вирішення 10

Page 46: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

вирішення проблеми проблем - Процес рішення неповний. - Процес рішення неточний або неправильний

50

Логіка викладу інформації

- Логічний виклад матеріалу - Порушення логіки - Відсутність логіки

1050

Сам

ості

йн

а р

обот

а гр

упи

Злагоджена праця у групі - Чітко спланована робота групи - Робота групи частково спланована - Не спланована праця у групі

53

0Розподіл ролей у групі - Вся діяльність рівномірно

розподілена між членами команди - Робота над матеріалом рівномірно розподілена між більшістю учасників команди - Декілька членів групи відповідають за роботу всієї команди.

5

3

0

Авторська оригінальність - Унікальна робота. Міститься велике число оригінальних, винахідливих прикладів - У роботі присутні авторські знахідки - Стандартна робота, не містить авторської індивідуальності

5

3

0

Міра самостійності роботи групи

- Повна самостійність при виконанні роботи - Часткова самостійність роботи групи - Несамостійна робота групи

5

3

0

Оф

орм

лен

ня

роб

оти

(са

йту

) Ідеї і зміст - Повністю розкриті і обгрунтовані основні ідеї проекту. Включені відповідні гіперпосилання на інші джерела інформації з тематики. Сайт містить як мінімум 3 сторінки. - Розкриті основні ідеї проекту. Можуть бути включені гіперпосилання на інші джерела інформації з тематики. Сайт містить як мінімум 2 сторінки.- Основні ідеї показані на основі готових таблиць, висновків.

5

3

0

Page 47: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Грамотність - Організаційна структура ясна і очевидна. Граматика і використана термінологія вірні. Синтаксис правильний. - Граматика і використана термінологія майже вірні. Є синтаксичні помилки. Синтаксис майже вірний. - Граматика і використання термінів невірні. Синтаксис невірний.

5

3

0

Навігація - Організаційна структура зрозуміла і очевидна. Навігація зрозуміла відразу при відкритті сайту. Сторінки привабливі. Всі елементи навігації логічні. На кожній сторінці однотипні елементи навігації. - Організаційна структура існує. Навігація зрозуміла при відкритті сайту. Майже всі елементи навігації логічні. Навігація майже завжди зрозумвла.- Навігації немає при відкритті сайту. Елементи навігації нелогічні або відсутні зовсім. Послідовність завантаження сторінок неочевидна.

5

3

0

Page 48: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Зовнішній вигляд - Зовнішній вигляд дає можливість легко сприймати зміст. Фон і текст відповідають один одному. Графічні елементи необхідні і достатні. Є мультимедійні елементи і вони працюють на основну ідею. Є гіперпосилання на інші сайти і вони повністю відповідають змісту.

- Зовнішній вигляд майже завжди дає можливість легкого сприйняття змісту. Фон майже завжди відповідає тексту.Можлива невідповідність кількості або якості графічних елементів. Мультимедійні елементи не завжди використовуються ефективно. Є гіперпосилання

- Зовнішній вигляд не відповідає естетичним вимогам і зміст важко сприймається. Слабка відповідність між фоном і текстом. Графіка погано відповідає. Мультимедійних елементів немає. Гіперпосилання не завжди працюють або вони не відповідають вмісту.

5

3

0

Захи

ст р

обот

и

Якість доповіді - Аргументованість основних позицій, композиція доповіді логічна, повне подання в доповіді результатів роботи - Порушення логіки виступу, неповне надання результатів роботи, неповна система аргументації - Незаявлені аргументи з основних позицій, повне порушення логіки, ненадані результати дослідження

10

5

0

Обсяг і глибина знань з теми

- Доповідачі демонструють ерудицію, відображають міжнаочні зв'язки - Доповідачі грамотно викладають матеріал, але не показують досить глибоких знань

10

5

Page 49: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

-Доповідачі виявляють повне неволодіння матеріалом

0

Культура мови, манера триматися перед аудиторією

- Доповідачі упевнено тримаються перед аудиторією, грамотно володіють мовою, дотримують регламент, утримують увагу аудиторії - Доповідачі допускають негрубі мовні помилки при виступі, трохи порушують регламент, частково утримують увагу аудиторії - Доповідачі розгублюються перед аудиторією, виявляють бідність мови, порушують регламент, не можуть утримати увагу аудиторії

10

5

0

Відповіді на питання - Доповідачі переконливо і повно відповідають на питання, доброзичливо тримаються, прагнуть використовувати відповіді для успішного розкриття теми. - Доповідач не на всі питання може знайти переконливі відповіді - Доповідач не може відповісти на питання або при відповідях поводиться агресивно, некоректно

10

5

0

Ділові і вольові риси доповідача

- Доповідач прагне до досягнення високих результатів, готовий до дискусії, доброзичливий, контактний - Доповідач готовий до дискусії, не завжди проявляє доброзичливість - Доповідач не готовий до дискусії, агресивний, уникає від контактів

10

5

0

Оцінка «12-10» - 150 -120Оцінка «9-7» - 119 - 90Оцінка «6-4» - 89 -70 Оцінка «3-1» – 69 - 0

Page 50: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Додаток 4Кроки, які допоможуть знайти, вибрати, оцінити, допрацювати і

отримати дозвіл на використання Web - квестаКрок перший: де і як шукати? Переважна більшість веб-квестів, які опублікованих в мережі, написані

англійською та іншими іноземними мовами. Ті посилання, які будуть приведені нижче, також ведуть на англомовні сайти. Але тепер завдяки чудовому дарунку від Google мовні бар'єри нам не страшні. Власне, до появи можливості читати і розуміти сайти на іноземних мовах використання, а тим більше, адаптація існуючих сайтів були б дуже складною справою.

Отже, для пошуку існуючих веб-квестів скористайтеся колекціями веб-квестів із вбудованою пошуковою системою для пошуку веб-квеста по темі або ключовим словам, об'ємним списком посилань на колекції сайту «Колекції веб-квестів». Деякі з колекцій впорядковані по дисциплінах, що, поза сумнівом, полегшить пошук.

http://webquest.org/search/index.phphttp://questgarden.com/author/examplestop.php http://www.zunal.com/index-search.php?t=5&key=webquest Крок другий: оціните об'єм доопрацюванняПерший випадок. Цілком можливо, що хтось, немов читаючи ваші думки,

розробив веб-квест, який ви шукаєте. Якщо це так, то немає сенсу винаходити колесо. Якщо ви можете використовувати його без зміни вмісту, перейдіть відразу до четвертого кроку.

Другий випадок. Ви не знайшли абсолютно жодних веб-квестів на тему, що цікавить вас. Правда, цей випадок представляється менш вірогідним, враховуючи величезну кількість веб-квестів, що з'являються в мережі кожного місяця, але це може статися. Якщо це так, у вас залишається 2 варіанти подальших дій: уточнити (переглянути, розширити) тему і повернутися до пошуку, або приєднатися до співтовариства розробників і створити свій власний веб-квест з нуля.

Третій варіант. Ви знайшли один або декілька веб-квестів, які в цілому відповідають вашим запитам, але все таки вимагають доопрацювання. Як вибрати з них той, який, дійсно, варто підправити?

Перевірте «потенціал» вибраних веб-квестів за наступним списком: - всі посилання працюють і все в актуальному стані (інформація не

застаріла);- зміст сторінок викладений привабливо, без орфографічних, граматичних і

технічних помилок;- завдання цікаве учням і спрямовано на розвиток більш високого рівня

мислення;- зміст відповідає навчальному плану (освітньому стандарту) з предмету;- рівень читабельності і тон відповідають рівню аудиторії. В результаті виберіть той веб-квест, в якому реалізована більша кількість

перерахованих привабливих якостей.Крок третій: складіть план змін

Page 51: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Щоб перевірити, які складові веб-квеста підлягають переробці, роздрукуйте оцінний аркуш і дайте оцінку кожному компоненту веб-квеста, виходячи із запропонованої системи оцінок. Ті компоненти, які наберуть найменшу кількість балів, включіть в план доопрацювання і визначіть терміни виконання.

Ось деякі додаткові рекомендації по адаптації існуючих веб-квестів:- непрацюючі посилання. Внаслідок того, що багато веб-квестів могли бути

створені давно, багато посилань, використаних на сайті, можуть перестати працювати. Якщо в цілому, веб-квест вас влаштовує, вам нічого не залишається, як замінити непрацюючі посилання на свої. До речі, процедури заміни посилань вам все одно не уникнути, оскільки в першу чергу, звичайно, потрібно використовувати російськомовні ресурси. В той же час, у зв'язку з можливістю перекладу веб-сторінок тепер має сенс додавати в список ресурсів посилання і на англомовні інтернет-джерела.

- створіть комбінацію. Якщо вам вдалося знайти декілька веб-квестів на одну тему, ви можете з них скомбінувати новий варіант, узявши кращі компоненти кожного з них.

- скоректуйте рівень або мету. Якщо завдання веб-квеста або стиль викладу змісту не відповідає рівню підготовки учнів, змініте завдання, терміни, ресурси.

- адаптуйте для регіону. Не дивлячись на те, що багато проблем реального життя, що зачіпаються у веб-квестах (екологічні, соціальні і ін.), є загальними для будь-яких географічних місць, вони можуть мати свою специфіку для вашого регіону. Адаптуйте матеріали веб-квеста до особливостей місцевості, де ви проживаєте.

- розширте сферу. Якщо у вас з'являться нові ідеї, розширте навчальне середовище з досліджуваної темі, змінивши завдання і додавши нові ролі, ресурси, критерії оцінки.

Крок четвертий: отримайте дозвіл автораСам факт публікації авторських матеріалів в Інтернеті ще не означає, що

ними можна користуватися безкоштовно без дозволу автора. Щоб скористатися цілком або частиною чужих матеріалів, необхідно запитати на той дозвіл автора.

Як ви можна розшукати авторів? Інколи це просто, якщо автор вказав свій емайл і він як і раніше працює. Часто веб-квести створюються студентами, які вже закінчили навчання. Якщо це так, то звернетеся до викладача, який викладав курс. Щоб розшукати цю людину, спробуйте знайти каталог інших веб-квестів, створених по цьому курсу, шляхом обрізання вихідної URL-адреса сайту веб-квеста. Викладач або допоможе вам знайти автора, або підтвердить ваше право на використання матеріалів веб-квеста.

У своєму листі до автора розкажіть йому хто ви, навіщо вам потрібні авторські матеріали і що ви збираєтеся з ними робити. Повідомте автора, що на сайті вашого веб-квеста ви хотіли б помістити наступну заяву, яка є справжнім маніфестом доброї волі для всіх користувачів Інтернету: «Ми всі виграємо, будучи щедрими результатами нашої роботи. Сьогоденням надається дозвіл іншим педагогам копіювати, оновлювати або іншим чином змінювати цей веб-

Page 52: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

квест, розміщувати його у іншому місці за умови, що оригінальне ім'я автора зберігається разом із посиланням на оригінальний URL цього веб-квеста. У рядку після оригінального імені автора ви можете додати «Змінено (ваше ім'я) від (дата)». Якщо ви зміните його, будь ласка, дайте мені знати, і повідомте нову URL-адресу.»

Зазвичай в 99 випадках з 100, автор буде радий надати дозвіл. Не забудьте подякувати авторів використаних матеріалів в розділі веб-квеста «Кредити» (і додайте цей розділ, якщо він ще не існує).

Що робити, якщо ви не можете знайти автора? Є дві дороги, по яких ви можете йти.

Перша - спробувати вибрати інший веб-квест. Друга – використовувати матеріали без дозволу, але опублікувати на сайті

веб-квеста ваші вибачення (що, мовляв, намагалися знайти автора) і прохання до автора зв'язатися з вами. В цьому випадку можна сподіватися, що автор не матиме до вас претензій.

Крок п'ятий; викачайте веб-квест, якщо це можливоПростий веб-квест, що займає одну веб-сторінку, викачати досить просто, і

цей спосіб вам, швидше за все, відомий. Збережіть відкриту сторінку за допомогою браузера у форматі html і редагуйте її в будь-якому відповідному для вас веб-сервері-редакторові. (Правда, в цьому випадку, і в інших від вас буде потрібно, принаймні, початкові знання мови гіпертекстової розмітки HTML).

Для скачування змісту складних веб-документів, зокрема таких, які містятьфрейми, використовуйте спеціалізоване програмне забезпечення. Серед них, наприклад, безкоштовна програма HTTrack .

Крок шостоїАле якщо ви проглянули безліч веб-квестов, і свіжа ідея прийшла вам в

голову, чом би не створити свій? Підготуйте свій варіант веб-квеста.

Page 53: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Корисні посилання

Лише проглянувши хоча б декілька подібних робіт, можна надихнутися на створення власного проекту. А робота ця і корисна, і цікава, дійсно активізуюча навчальну діяльність.

Концепція технології WEB - квестів www.ozline.com/webquest/intro.html - легка для розуміння, дуже змістовна

стаття, яка розвінчує міфи про Інтернет і дає розумне обгрунтування використання технології WEB - квестів;

http://edweb.sdsu.edu/webquest/necc98. htm - огляд WEB - квестів; http://edweb.sdsu.edu/people/bdodle/webquest/buildingblogs.html - пояснює

зміст кожного елемента WEB -квеста.Сайти WEB -квестів http://edweb.sdsu.edu/webquest/ - сторінка державного університету Сан-

Дієго, один з кращих сайтів для початку знайомства з технологією WEB -квестів;

www.learning.worcestershire.gov.uk/WebQuests/inex.htm - британський сайт WEB -квестів;

www.ozline.com/learning - австралійський погляд на WEB - квести; www.education-world.com/a_tech/tech011/shtml - американський сайт, на

якому можна знайти статтю про створення WEB - квестів в освітніх цілях.Створення web - квестів: шаблони й інструкції http://edweb.sdsu.edu/webquest/templates/lesson-template1.htm - покрокові

інструкції, зведені в шаблон, що полегшує створення власного WEB - квеста; http://edweb.sdsu.edu/webquest/Process/WebQuestDesignProcess.html -

таблиця з поясненнями кожного етапу створення WEB - квеста; http://edweb.sdsu.edu/webquestLesson Template.html - список шаблонів

різних типів WEB - квестів.Завдання для WEB - квестів http://edweb.sdsu.edu/webquest/taskonomy.html - описує 11 різних типів

завдань для WEB -квестів з прикладами.Поради з використання пошукових систем www.education-world.com/a_tech/tech011/shtml - опис пошукових систем

для вчителів і учнів; http://edweb.sdsu.edu/webquest/serching/sevensteps.html - чудова інструкція

з ефективного використання пошукових систем, написана зрозумілою мовою.http://www.webquest.org/findlinks/http://www.iteach.ru/met/metodika/a_2wn4.phphttp://ito.edu.ru/2008/Moscow/III/2/III-2-7656.htmlhttp://www.itlt.edu.nstu.ru/article11.php- інформаційні технології в навчанні

мові Оскільки велика частина прикладів WEB - квестів, представлених у

колекціях Інтернету, написана англійською мовою, необхідно мати під рукою зручну систему перекладу. Для цих цілей можна використовувати:

Page 54: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

- браузер Google Chrome (з вбудованим автоматичним перекладачем). Дистрибутив браузера можна скачати тут http://www. google. com/ chrome?brand=GGRE&hl=ru

Переклад веб-сторінок російською мовою здійснюватиметься автоматично при їх відкритті.

- панель перекладу Google Translate для браузеров Internet Explorer і Mozilla FireFox.

Настановний файл панелі можна скачати тут http://www.google.com/intl/ru/toolbar/ff/index.html#brand=GFRLПереклад веб-сторінок російською мовою здійснюватиметься з натисненн

кнопки перекладу, вбудованої в панель інструментів браузера.Шаблони для створення бланків оцінкиУ форматі htmlUniversity of Wisconsin-Stout " School of Education " Online Professional

Development " Educational Resources " Rubrics " Creating Your Rubrics " Rubric_Template

http://edweb.sdsu.edu/triton/july/rubrics/Rubric_Template.htmlУ форматі MS ExcelSAS inSchoolhttp://www.SASinSchool.com або MidLink Magazine's Teacher Resource Room http://www.cs.ucf.edu/~MidLink Он-лайн шаблони для створення бланків оцінки Портал TeAchnology.Com Web Tools For Educators > Rubrics, Rubric Makers http://teach-nology.com/web_tools/rubrics/ Портал RubiStar http://rubistar.4teachers.org

Page 55: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

Література1. Андреева М. В. Технологии веб-квест в формировании

коммуникативной и социокультурной компетенции // Информационно-коммуникационные технологии в обучении иностранным языкам. Тезисы докладов I Международной научно-практической конференции. М., 2004.

2. Быховский Я. С. Образовательные веб-квесты // Материалы международной конференции "Информационные технологии в образовании. ИТО-99". - http://ito.bitpro.ru/1999

3. Ван лоо Э., Брон Ж. Т., Янсен Ю. Эксперименты в обучении русскому языку, основанном на задачах (task-based learning): "ярмарка языков" и "веб-квест по русскому языку и страноведению" // Русское слово в мировой культуре. Материалы Х конгресса МАПРЯЛ. Круглые столы: Сборник докладов и сообщений. СПб., 2003.

4. Николаева Н. В. Образовательные квест-проекты как метод и средство развития навыков информационной деятельности учащихся //Вопросы Интернет-образования. 2002, № 7. - http://vio.fio.ru/vio_07

5. Романцова Ю.В. Веб-квест как способ активизации учебной деятельности учащихся. – http://festival.1september.ru/articles

6. Bauer-Ramazani., Chr.Webquests Resource Page. 1998-2005. http://academics.smcvt.edu/cbauer-ramazani/Links/webquests.htm

7. Dodge B. Some Thoughts About WebQuests. 1995-1997. - http://webquest.sdsu.edu/about_webquests.html

8. Dodge B. WebQuest Taskonomy: A Taxonomy of Tasks. 1999. - http://webquest.sdsu.edu/taskonomy.html

9. Dodge B. A Rubric for Evaluating WebQuests. 2001. -http://webquest.sdsu.edu/webquestrubric.html

10. Dodge B. Creating A Rubric for a Given Task. 2001. -http://projects.edtech.sandi.net/staffdev/tpss99/rubrics/rubrics.html

11. KraussM., Let’s create Web-based activities! http://wwwIclark.edu/~krauss/ORTESOL2000web/home.html

12. Lamb A. Locate and Evaluate WebQuests. 2000-2004 / EduScapes. Teacher Tap. Internet resourses.Webquests. - http://eduscapes.com/tap/topic4.htm

13. MarchT., Criteria for assessing best WebQuests. 2002-2003 http://www.bestwebquests.com/bwq/matrix.asp

14. March T. What's on the Web? Sorting Strands of the World Wide Web for Educators. 1995-2001. - http://www.ozline.com/learning/webtypes.html

15. March T. Working the Web for Education. Theory and Practice on Integrating the Web for Learning. 1997- 2001. - http://www.ozline.com/learning/theory.html.

16.March T. Web-Quests for Learning. 1998. - http://www.ozline.com/webquests/intro.html

17. March T. Criteria for Assessing Best WebQuests. 2002-2003. -http://www.bestwebquests.com/bwq/matrix.asp

18. Teaching with WebQuests. http://www.techereducation.com/webout.html

Page 56: Технологія «Web-Quests» в навчально-виховному процесі

19. The WebQuest Page. Reading and Training Materials. 1998-2005. http://webquest.sdsu.edu/materials.htm

20. Trivial Pursuit to Essential Questions and Standard-Based Learning. http://www.fno.org/feb01/pl.html

21. WebQuest Taskonomy: A Taxonomy of Tasks. http://webquest.sdsu.edu/taskonomy.html