Top Banner
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.09.2011 №336 (у редакції наказу Мінекоенерго 11.11.2019 №380) ПОЛОЖЕННЯ ПРО КАРПАТСЬКИЙ БІОСФЕРНИЙ ЗАПОВІДНИК (нова редакція) 2019
22

ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

Feb 21, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

ЗАТВЕРДЖЕНОНаказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.09.2011 №336 (у редакції наказу Мінекоенерго11.11.2019 №380)

ПОЛОЖЕННЯ ПРО КАРПАТСЬКИЙ БІОСФЕРНИЙ ЗАПОВІДНИК

(нова редакція)

2019

Page 2: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ УКРАЇНИ

НАКАЗ11.11.2019 м. Київ №380

Про внесення змін до Положення про Карпатський біосферний заповідник

Відповідно до статті 5 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»

НАКАЗУЮ:1. Унести зміни до Положення про Карпатський біосферний

заповідник затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.09.2011 № 336 (із змінами), виклавши його у новій редакції, що додається.

2. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра І.Ставчук.

Міністр Олексій ОРЖЕЛЬ

Page 3: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

3

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Карпатський біосферний заповідник (далі – Заповідник) створено на базі Карпатського державного заповідника згідно з Ука-зом Президента України від 26.11.1993 № 563 «Про біосферні запо-відники в Україні».

Територію Заповідника розширено відповідно до Указів Прези-дента України від 11.04.1997 № 325 «Про розширення території Кар-патського біосферного заповідника» та від 14.01.2010 № 25 «Про розширення території Карпатського біосферного заповідника».

Заповідник розташований на території Виноградівського, Ра-хівського, Тячівського, Хустського районів Закарпатської області.

Територію Заповідника включено в установленому порядку до Всесвітньої мережі біосферних резерватів у рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера».

1.2. Заповідник є бюджетною, неприбутковою, природоохо-ронною, науково-дослідною установою міжнародного значення, вхо-дить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання щодо якого встановлюється особливий ре-жим охорони, відтворення збереження та використання.

1.3. Заповідник є юридичною особою, має самостійний ба-ланс, рахунки у відділенні Казначейства і утримується за рахунок коштів державного бюджету. Заповідник має печатку із зображен-ням Державного герба України та своїм найменуванням, штампи та офіційну емблему, що реєструються в установленому порядку, та бланки.

1.4. Заповідник віднесено до сфери управління Міністерства енергетики та захисту довкілля.

1.5. Заповідник у своїй діяльності керується Конституцією України. Земельним, Лісовим та Водним кодексами України, зако-нами України «Про охорону навколишнього природного середови-ща», «Про природно-заповідний фонд України», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ», іншими нормативно-правовими акта-ми, Проектом організації території та охорони природних комплек-сів Карпатського біосферного заповідника (далі – Проект організації території), а також цим Положенням.

Завдання, науковий профіль, особливості природоохоронного режиму та характер функціонування Заповідника визначаються у цьому Положенні.

Page 4: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

4

1.6. Загальна площа Заповідника становить 58035,8 гектара земель, у тому числі 39485,8 гектара земель, що надаються йому у постійне користування та 18550 гектарів земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів.

1.7. Ділянки землі та водного простору з усіма природними ресурсами та об’єктами вилучаються з господарського використан-ня і надаються у користування Заповідника у порядку, встановлено-му законодавством.

До встановлення меж Заповідника у натурі його межі визнача-ються відповідно до Проекту створення Заповідника.

1.8. Право Заповідника на постійне користування земельними ділянками, оформлюється відповідно до Закону України «Про дер-жавну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

1.9. Межі земельних ділянок, що перебувають у користуванні Заповідника встановлюються в натурі (на місцевості) та закріплю-ються межовими знаками в порядку, визначеному законодавством. Відомості про межі, цільове призначення, оцінку, угіддя земельних ділянок, що перебувають у користуванні Заповідника та про обме-ження в їх використанні вносяться до Державного земельного када-стру у встановленому законодавством порядку та обов’язково вра-ховуються при реконструкції та розвитку прилеглих територій.

1.10. На території Заповідника у визначених місцях встанов-люються необхідні державні інформаційні та охоронні знаки затвер-дженого зразка.

1.11. Юридична та поштова адреса Заповідника: Красне Плесо, 77, місто Рахів, Закарпатська область, 90600.

2. МЕТА СТВОРЕННЯ ТА ЗАВДАННЯ

2.1. Заповідник створений з метою збереження в природному стані найбільш типових природних комплексів біосфери, здійснення фонового екологічного моніторингу, вивчення навколишнього при-родного середовища, його змін під дією антропогенних факторів.

2.2. Основними завданнями Заповідника є:збереження та відтворення цінних природних, історико-куль-

турних комплексів і об'єктів на його території;проведення наукових досліджень і спостережень, спрямованих

на вивчення та розробку наукових основ охорони, збереження і від-новлення біоценозів Українських Карпат;

Page 5: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

5

здійснення фонового моніторингу навколишнього природного середовища в регіоні;

стабілізація екологічної ситуації у верхів'ях басейну річки Тиса;додержання режиму території;забезпечення охорони його території з усіма природними

об'єктами;організація протипожежної охорони природних комплексів;збереження генофонду рідкісних, занесених до Червоної книги

України та типових рослин і тварин;вивчення змін екосистем під дією природних і антропогенних

факторів; підтримання загального екологічного балансу в регіоні; розвиток екотуризму та підтримка традиційного господарю-

вання у високогір'ї Українських Карпат;проведення екологічної освітньо-виховної роботи тощо.

3. УПРАВЛІННЯ ЗАПОВІДНИКОМ

3.1. Управління Заповідником здійснюється відповідно до ви-мог законодавства спеціальною адміністрацією (далі – адміністрація).

3.2. Адміністрацію очолює директор, який в установленому порядку призначається на посаду на контрактній основі та звільня-ється з посади Мінекоенерго.

3.3. Управління Заповідником здійснюється директором на умовах контракту, укладеного з Мінекоенерго. Строк найму, права, обов’язки і відповідальність директора, умови його матеріального забезпечення, звільнення з посади, інші умови найму визначаються контрактом.

3.4. Адміністрація Заповідника розробляє:штатний розпис Заповідника, кошторис доходів та видатків і

подає їх на затвердження в установленому порядку до Мінекоенерго та структуру Заповідника, яку затверджує його керівник та подає на погодження до Мінекоенерго;

плани заходів з наукової та науково-технічної діяльності та еко-лого-освітньої роботи;

плани природоохоронних заходів із збереження природно-за-повідного фонду і подає їх на затвердження до Мінекоенерго.

3.5. Для забезпечення виконання основних завдань та про-ведення природоохоронних заходів, науково-дослідних, господар-

Page 6: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

6

ських та інших робіт, визначених Проектом організації на території Заповідника, адміністрація має право в установленому порядку:

створювати відповідні структурні підрозділи (відділи, лабора-торії, природознавчі музеї, природоохоронні науково-дослідні відді-лення) і допоміжні підрозділи;

здійснювати будівництво адміністративних, лабораторних, житлових і господарських споруд, доріг, ліній електропередач, про-кладання телефонного та радіозв’язку, інших інженерних мереж, пов’язаних з діяльністю Заповідника;

надавати платні послуги згідно із законодавством;публікувати результати своїх наукових досліджень або опри-

люднювати їх іншим способом;отримувати, передавати та поширювати наукову, науково-тех-

нічну та природоохоронну інформацію;брати участь у судових справах в якості позивача, відповідача,

третьої особи, заявника, потерпілого, заінтересованої особи;здійснювати інші види діяльності, не заборонені законодав-

ством.До затвердження Проекту організації території проведення за-

значених заходів здійснюється відповідно до Проекту створення За-повідника та цього Положення.

3.6. Директор несе персональну відповідальність за виконан-ня покладених на Заповідник завдань, у тому числі за організацію та проведенню природоохоронних заходів, науково-дослідних, гос-подарських та інших робіт, збереження закріпленого за Заповідни-ком державного майна і забезпечення протипожежної безпеки його об'єктів, за створення належних соціально-побутових і виробничих умов для працівників Заповідника тощо.

Директор Заповідника визначає час і порядок використання своєї щорічної відпустки (час початку та закінчення, поділу її на частини тощо) відповідно до Закону України «Про відпустки» за по-годженням з Мінекоенерго.

Директор Заповідника погоджує свої відрядження: закордонні – письмово з Мінекоенерго;в межах України – керівником структурного підрозділу Міне-

коенерго з питань природно-заповідного фонду у телефонному ре-жимі.

Мінекоенерго проводить атестацію директора Заповідника від-повідно до вимог законодавства України.

Page 7: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

7

Директор Заповідника організовує проведення атестації ін-ших працівників Заповідника відповідно до вимог законодавства України.

3.7. Повноваження директора Заповідника:здійснює керівництво роботою адміністрації Заповідника та

несе і відповідальність за виконання покладених на неї завдань;забезпечує виконання завдань, визначених у пункті 2.2. розділу

«Мета створення та завдання» Положення;представляє Заповідник в органах державної влади, місцевого

самоврядування, судових органах, підприємствах, установах, орга-нізаціях усіх форм власності та у відносинах з трудовим колективом;

розпоряджається за погодженням із Мінекоенерго коштами та майном Заповідника у порядку, встановленому законодавством;

відповідає за результати діяльності перед Мінекоенерго; видає у межах своєї компетенції накази та розпорядження; визначає функціональні обов’язки працівників Заповідника; здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.3.8. Директор призначає на посаду та звільняє в установле-

ному порядку з посади заступників директора за погодженням із Мінекоенерго. Директор призначає на посаду та звільняє в установ-леному порядку з посади головного бухгалтера, керівника юридич-ної служби (у разі відсутності юридичної служби – юрисконсульта) за погодженням з юридичною службою Мінекоенерго.

3.9. У разі відсутності директора (відрядження, відпустка, хвороба тощо), його обов'язки виконує заступник директора.

3.10. Кадри наукових, інженерно-технічних та інших штатних працівників Заповідника комплектуються відповідно до вимог зако-нодавства. Не рідше ніж один раз у п’ять років проводиться атеста-ція інженерно-технічних та інших працівників.

3.11. Для розв’язання наукових або науково-технічних про-блем у Заповідника створюється науково-технічна рада (далі – НТР). Положення про НТР, її склад та напрями діяльності затверджуються Мінекоенерго в установленому порядку.

3.12. Заповідник приймає на роботу громадян за контрактом або трудовим договором. Для виконання окремих робіт (надання послуг) Заповідник може залучати громадян, виробничі, творчі та інші колективи, спеціалістів науково-дослідних, наукових і вищих навчальних закладів, укладаючи з ними відповідні цивільно-правові договори у встановленому порядку.

Page 8: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

8

3.13. Заповідник створює умови для підвищення професійного рівня і кваліфікації працівників.

3.14. Трудовий колектив складають всі працівники Заповідни-ка. З метою регулювання виробничих, трудових, соціально-еконо-мічних відносин та узгодження інтересів працівників і адміністрації Заповідника між ними, у відповідності до законодавства, укладаєть-ся колективний договір, який підписується уповноваженими пред-ставниками сторін.

Повноваження трудового колективу реалізуються його загаль-ними зборами і виборним органом.

3.15. Місцеві органи влади та громадськість сприяють діяль-ності адміністрації в збереженні та охороні природних комплексів та виконанні поставлених перед нею завдань.

4. СТРУКТУРА ТА РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ ЗАПОВІДНИКА

4.1. Територія Заповідника враховується в усіх видах землев-порядної, містобудівної та проектної документації.

4.2. Функціональне зонування території Заповідника здійсню-ється відповідно до Проекту організації території, що затверджуєть-ся в установленому порядку Мінекоенерго.

4.3. На території Заповідника відповідно до природоохорон-ного законодавства виділяються такі зони: заповідна, буферна, ан-тропогенних ландшафтів та регульованого заповідного режиму.

4.3.1. Заповідна зона включає території, призначені для збере-ження і відновлення найбільш цінних природних та мінімально по-рушених антропогенними факторами природних комплексів, гено-фонду рослинного і тваринного світу.

На території заповідної зони забороняється будь-яка госпо-дарська та інша дальність, що суперечить цільовому призначен-ню цієї зони або порушує природний розвиток процесів та явищ і створює загрозу шкідливого впливу на її природні комплекси та об'єкти, а саме:

будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об’єктів тран-спорту і зв’язку, не пов’язаних з діяльністю Заповідника, розве-дення вогнищ, влаштування місць відпочинку населення, стоянка транспорту, проїзд і прохід сторонніх осіб, прогін свійських тварин, пересування механічних транспортних засобів, за винятком шля-хів загального користування, лісосплав, проліт літаків та вертольо-

Page 9: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

9

тів нижче 2000 метрів над землею, подолання літаками звукового бар’єру над територією Заповідника та інші види шумового впливу, що перевищують установлені нормативи;

геологорозвідувальні роботи, розробка корисних копалин, по-рушення ґрунтового покриву та гідрологічного і гідрохімічного режимів, руйнування геологічних відслонень, а також добування піску та гравію в річках та інших водоймах, застосування хімічних засобів, усі види лісокористування, проведення рубок головного ко-ристування, всіх видів поступових і а суцільних рубок, вирубування дуплястих, сухостійних, фаутних дерев та ліквідація захаращеності, а також заготівля кормових трав, лікарських та інших рослин, на-сіння, квітів, очерету, випасання худоби, вилов і знищення диких тварин, порушення умов їх оселення, гніздування, інші види корис-тування рослинним і тваринним світом, що призводить до порушен-ня природних комплексів;

мисливство, селекційний відстріл тварин, рибальство, лісо-культурні роботи, всі види екскурсій, крім пішохідних, біотехнічні заходи, сінокосіння механізованими засобами, туризм, інтродукція нових рослин і тварин, проведення заходів з метою збільшення чи-сельності окремих видів тварин понад допустиму науково обґрунто-вану ємність угідь, збирання колекційних та інших матеріалів, за ви-нятком матеріалів, необхідних для виконання наукових досліджень;

проведення заходів з метою збільшення чисельності окремих видів тварин понад допустиму науково обґрунтовану ємність угідь, збирання колекційних та інших матеріалів, за винятком матеріалів, необхідних для виконання наукових досліджень.

Для збереження і відтворення корінних природних комплексів, проведення науково-дослідних робіт та виконання інших завдань у заповідній зоні відповідно до Проекту організації в установленому порядку допускається:

виконання відновлювальних робіт на землях з порушеними корінними природними комплексами, а також здійснення заходів щодо запобігання змінам природних комплексів Заповідника вна-слідок антропогенного впливу – відновлення гідрологічного режи-му, збереження та відновлення рослинних угруповань, що історично склалися, видів рослин і тварин, які зникають, тощо;

здійснення протипожежних заходів та вибіркового діагностич-ного відстрілу диких тварин для ветеринарно-санітарної експертизи, що не порушують режиму заповідної зони;

Page 10: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

10

спорудження у встановленому порядку будівель та інших об’єктів, необхідних для виконання поставлених перед заповідною зоною завдань;

збір колекційних та інших матеріалів, виконання робіт, перед-бачених планами довгострокових стаціонарних наукових дослі-джень, проведення екологічної освітньо-виховної роботи.

В разі термінової необхідності за рішенням НТР Заповідника на території заповідної зони можуть проводитись заходи, спрямовані на охорону природних комплексів, ліквідацію наслідків аварій, сти-хійного лиха, не передбачені Проектом організації території.

Для ліквідації наслідків аварій та стихійного лиха, в результаті яких виникає пряма загроза життю людей чи знищення заповідних природних комплексів, особливо терміново заходи здійснюються за рішенням адміністрації Заповідника.

4.3.2. Буферна зона включає території, виділені з метою запо-бігання негативного впливу на заповідну зону господарської діяль-ності на прилеглих територіях. До цієї зони віднесено земельні ді-лянки, що прилягають до заповідної зони і періодично піддаються антропогенному впливові з боку прилеглих територій. Розміри бу-ферної зони визначаються глибиною проникнення антропогенних впливів.

У цій зоні в установленому порядку проводяться природоохо-ронні, протипожежні, регулятивні та інші заходи, спрямовані на збе-реження, оздоровлення, відтворення та раціональне використання природних комплексів, а саме: науково обґрунтоване регулювання чисельності диких видів тварин, проведення санітарно-оздоровчих заходів, інших рубок, пов'язаних з вибиранням небезпечних дерев вздовж доріг та маршрутів, з прорубуванням гірських стежок, забез-печення деревиною полонинського господарства, розчистка сіноко-сів, сприяння природному поновленню лісу та інше; допускається короткострокове перебування фізичних осіб та худоби, влаштування місць відпочинку для туристів. Як виняток, дозволяється постійне перебування населення і худоби в місцях традиційного проживання громадян, забезпечення їх дровами, а також на визначених ділянках їх господарська дальність, а на присадибних ділянках реконструкція та будівництво господарських споруд.

У буферній зоні в установленому порядку обмежується прове-дення рубок формування і оздоровлення лісів, влаштування місць для масового відпочинку населення тощо.

Page 11: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

11

У буферній зоні забороняється:будівництво промислових та інших об'єктів, не пов'язаних з ді-

яльністю Заповідника, мисливство, рибальство, розміщення нових населених пунктів, промислових підприємств, господарських та інших об'єктів, застосування мінеральних добрив та хімічних за-собів захисту рослин, а також інші види господарської діяльності, яка може призвести до негативного впливу на заповідні екосистеми. Оцінка такого впливу здійснюється в порядку, встановленому зако-нодавством України.

4.3.3. Зона регульованого заповідного режиму включає природні та мінімально порушені антропогенними факторами території.

До зони регульованого заповідного режиму відносяться зе-мельні ділянки (шириною 50 м з кожного боку) вздовж доріг, науко-во-пізнавальних, туристичних маршрутів, кінних волоків для стягу-вання сіна, що проходять через заповідну зону; лісові галявини та луки всередині заповідної зони, які необхідно підтримувати з метою збереження існуючого у Заповіднику біорізноманіття.

У цій зоні допускається прогін худоби, перебування сторонніх фізичних осіб, сінокосіння та інші необхідні регулятивні заходи, в тому числі рубки, пов’язані з утриманням доріг, гірських стежок, туристичних маршрутів і сінокосів у належному протипожежному та санітарному стані, будівництво споруд та інша діяльність, що не призводить до порушення природних комплексів.

У зоні регульованого заповідного режиму забороняється мис-ливство, рибальство, інша діяльність, що може негативно вплинути на стан природних комплексів і суперечить цільовому призначенню цієї зони.

4.3.4. Зона антропогенних ландшафтів включає території тра-диційного землекористування, лісокористування, водокористуван-ня, місця поселення людей, рекреації та інших видів господарської діяльності, в ній забороняється мисливство.

В зоні антропогенних ландшафтів не допускається розміщення екологічно шкідливих виробництв, обмежуються суцільні вирубки лісу, здійснюється наукове регулювання рекреаційного освоєння, навантаження із випасу худоби, збору дикорослих плодів, ягід та грибів тощо.

Зона антропогенних ландшафтів служить полігоном для запро-вадження екологічно безпечних технологій в лісовому та сільському

Page 12: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

12

господарствах, здійснення моніторингу антропогенного впливу на гірські екосистеми.

4.4. Використання природних ресурсів на території Заповід-ника здійснюється у загальному та спеціальному порядках. Загальне використання природних ресурсів здійснюється відповідно до цього Положення, Проекту організації території та з урахуванням вимог режиму території. Забезпечення додержання режиму території За-повідника під час використання природних ресурсів у загальному порядку покладається на його адміністрацію.

Спеціальне використання природних ресурсів у межах терито-рії Заповідника здійснюється на підставі дозволів, виданих уповно-важеними на те органами у сфері охорони навколишнього природ-ного середовища у межах лімітів, установлених Мінекоенерго.

4.5. У межах Заповідника забороняється:у період масового розмноження диких тварин, з 1 квітня до

15 червня проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищено-го шуму та неспокою (пальба, проведення вибухових робіт, феєр-верків, санітарних рубок лісу, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах);

здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів на-вколо місць гніздування хижих птахів, занесених до Червоної книги України (радіусом 500 метрів), та чорного лелеки (радіусом 1000 ме-трів), токовищ глухарів, тетеруків (радіусом 300 метрів);

розорювання або в інший спосіб пошкодження, ліквідація при-родних місць мешкання диких тварин (нір, барлогів, гнізд тощо).

5. ОХОРОНА ЗАПОВІДНИКА

5.1. Охорона території Заповідника покладається на службу його охорони, що входить до складу служби державної охорони природно-заповідного фонду України.

5.2. Службу державної охорони Заповідника (далі – служба держохорони) очолює директор Заповідника, який несе повну відпо-відальність за організацію її діяльності та забезпечення додержання режиму території, а також збереження, відтворення та раціональне використання природних комплексів і ресурсів у межах його тери-торії.

5.3. Управління та координацію діяльності служби держохо-рони здійснює Мінекоенерго.

Page 13: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

13

5.4. Основними завданнями служби держохорони є:забезпечення додержання режиму охорони території та природ-

них об’єктів на території Заповідника;попередження та припинення порушень природоохоронного

законодавства на території Заповідника.5.5. Повноваження служби держохорони визначаються зако-

нодавством.5.6. Підприємства, організації та установи, розташовані на

території Заповідника проводять господарську та іншу діяльність з додержанням вимог природоохоронного законодавства і несуть від-повідальність за порушення режиму території Заповідника.

5.7. Порушення вимог природоохоронного законодавства на території Заповідника тягне за собою дисциплінарну, адміністратив-ну, цивільну та/або кримінальну відповідальність.

5.8. Розмір шкоди, заподіяної внаслідок порушення природо-охоронного законодавства на території Заповідника, визначаються в установленому законодавством порядку.

5.9. Державний контроль за додержанням режиму Заповідни-ка здійснюється Державною екологічною інспекцією України.

5.10. Громадський контроль за додержанням режиму терито-рії Заповідника здійснюється громадськими інспекторами з охорони довкілля.

6. НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ ТА МОНІТОРИНГ

6.1. Наукова, науково-технічна діяльність та організація фоно-вого моніторингу на території Заповідника проводиться з метою ви-вчення природних процесів, забезпечення постійного спостережен-ня за їх змінами, екологічного прогнозування, розробки наукових основ охорони, відтворення та використання природних ресурсів та найбільш цінних об'єктів Заповідника, для забезпечення збереження, охорони та відтворення природних комплексів та об’єктів, особливо рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги Укра-їни та міжнародних Червоних списків, дослідження та збереження історико-культурних цінностей відповідно до Законів України «Про природно-заповідний фонд України», «Про наукову і науково-тех-нічну діяльність», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ», «Про Червону книгу України», «Про наукову і науково-технічну

Page 14: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

14

експертизу», «Про науково-технічну інформацію», Положення про наукову та науково-технічну діяльність природних і біосферних за-повідників та національних природних Заповідників, затвердженого наказом Мінприроди від 29.10.2015 № 414, зареєстрованого в Мініс-терстві юстиції України 18.11.2015 за № 1444/27889, та інших нор-мативно-правових актів з урахуванням відповідних міжнародних програм та документів.

6.2. Основні напрями наукових досліджень на території За-повідника визначаються з урахуванням програм і планів науково-дослідних робіт, що затверджуються Національною академією наук України (далі – НАН України) та Мінекоенерго.

6.3. Заповідник, відповідно до покладених на нього завдань, проводить наукові та науково-дослідні роботи за напрямами:

інвентаризація об’єктів флори, фауни, а також усіх природних комплексів і окремих природних об'єктів на його території;

дослідження та аналіз динаміки зміни природних комплексів та об’єктів, екосистем та клімату;

виявлення природних комплексів, що найбільш характерні для Заповідника, визначення еталонних геосистем і вишукування їх ана-логів на прилеглих територіях з метою організації досліджень;

вивчення міжсистемних зв'язків, структури і закономірнос-тей функціонування природних комплексів, окремих видів і груп організмів, впливу на них факторів навколишнього природного середовища;

комплексні наукові дослідження з питань збереження унікаль-ної та типової флори і фауни Карпат;

проведення навчання, підготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів;

науково-просвітницька діяльність в галузі біології, екології, охорони навколишнього природного середовища тощо;

вивчення змін природного середовища під дією антропогенних факторів;

розроблення природоохоронних заходів та рекомендацій для поліпшення стану збереження природних комплексів, рідкісних та таких, що перебувають під загрозою зникнення видів флори та фауни в межах територій заказників, пам'яток природи, заповід-них урочищ, інших територій та об'єктів природно-заповідного фонду і територій перспективних для заповідання, розташованих у регіоні;

Page 15: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

15

розробка наукових проектів з питань природоохоронної спра-ви, збереження біорізноманіття, сталого розвитку, дослідження еко-логічних процесів тощо.

6.4. Науково-дослідна діяльність включає: проведення наукових досліджень; здійснення фонового екологічного моніторингу;участь в екологічних регіональних, державних, загальнодер-

жавних, міжнародних програмах тощо;формування фондів наукових матеріалів (поповнення гербар-

них і колекційних матеріалів, фенотек, ценотек тощо);видання наукових публікацій, монографій, посібників, збірни-

ків, підручників тощо.6.5. Основною формою узагальнення результатів наукових

досліджень та спостережень за станом і змінами природних комп-лексів на території Заповідника є його Літопис природи, який ве-деться в установленому порядку за Програмою Літопису природи для заповідників та національних природних парків.

6.6. Заповідник має право:брати участь в екологічних, регіональних, галузевих, держав-

них, загальнодержавних, міжнародних програмах, а також конфе-ренціях, симпозіумах тощо;

здійснювати наукову та науково-дослідну діяльність на замов-лення та у відповідності до договорів з іншими заінтересованими організаціями та установами з природоохоронних та інших питань, віднесених до компетенції адміністрації Заповідника;

формувати наукові колекції об’єктів рослинного та тваринного світу, обмінюватися експонатами у встановленому порядку тощо.

6.7. Наукові дослідження на території Заповідника можуть здійснюватись іншими науково-дослідними установами та організа-ціями на основі єдиних програм і планів науково-дослідних робіт чи спеціальних угод між цими установами та організаціями і адміні-страцією Заповідника.

6.8. Координацію наукових досліджень на території Заповід-ника здійснює, відповідно до законодавства, НАН України разом з Мінекоенерго.

6.9. Наукові підрозділи ведуть у встановленому порядку пер-винний облік кадастрових відомостей на території Заповідника.

Page 16: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

16

7. ЕКОЛОГІЧНА ОСВІТНЬО-ВИХОВНА РОБОТА

7.1. У Заповідника проводиться екологічна освітньо-виховна робота з метою цілеспрямованого впливу на світогляд, поведінку і діяльність місцевого населення та відвідувачів стосовно збережен-ня природної спадщини країни, природних комплексів територій та об’єктів Заповідника, забезпечення підтримки природоохоронної ді-яльності Заповідника шляхом поширення знань і підвищення обізна-ності щодо цінностей біологічної та ландшафтної різноманітності, формування екологічної свідомості та виховання поваги до приро-ди, відповідно до Положення про екологічну освітньо-виховну ро-боту установ природно-заповідного фонду, затвердженого наказом Мінприроди від 26.10.2015 № 399, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1414/27859.

7.2. Основні завдання еколого-освітньої роботи Заповідника визначаються з урахуванням програм і планів, які затверджуються Заповідником. Для їх реалізації створюється підрозділ з екологічної освіти, який організовує здійснення еколого-освітньої діяльності, інформування та налагодження зв’язків з громадськістю.

7.3. Заповідник сприяє розвитку природоохоронного та екологічного руху, екологічного виховання шкільної та студент-ської молоді, поширює нові методики екологічного виховання, розробляє рекомендації з формування екологічної етики й есте-тики тощо.

7.4. Еколого-освітня робота здійснюється шляхом: популяризації екологічних знань;впровадження нових форм і методів екологічної освіти та ви-

ховання; прогнозування віддалених наслідків втручання людини в при-

роду; організації екологічних акцій, конкурсів, семінарів тощо; формування фото-, слайдо-, кіно-, відеотек тощо; здійснення іншої діяльності, що не заборонена законодавством.7.5. Підвищення рівня екологічної культури, екологічної ін-

формованості населення та відпочиваючих в оздоровчих закладах здійснюється Заповідником через засоби масової інформації, шля-хом випуску друкованої поліграфічної продукції тощо.

Page 17: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

17

8. РЕКРЕАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

8.1. Рекреаційна діяльність на території Заповідника здійсню-ється відповідно до Положення про рекреаційну діяльність у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України, затвер-дженого наказом Мінприроди від 22.06.2009 № 330, зареєстровано-го в Міністерстві юстиції України 22.07.2009 за № 679/16695.

8.2. Основними напрямами провадження рекреаційної діяль-ності на території Заповідника є:

створення умов для організованого та ефективного туризму, від-починку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони природних комплексів та об'єктів;

забезпечення попиту рекреантів на загальнооздоровчий, куль-турно- пізнавальний відпочинок, туризм, любительське та спортив-не рибальство відповідно до режиму території Заповідника тощо;

обґрунтування і встановлення допустимого рівня антропоген-ного навантаження, у тому числі зумовленого провадженням рекре-аційної діяльності, на територію, природні комплекси та об'єкти За-повідника;

організація рекламно-видавничої та інформаційної діяльності, екологічної просвіти серед відпочиваючих, туристів у межах тери-торії Заповідника;

сприяння формуванню у рекреантів та місцевих жителів еколо-гічної культури, бережливого та гуманного ставлення до національ-ного природного надбання.

8.3. Рекреаційна діяльність здійснюється Заповідником із забез-печенням: створення і функціонування рекреаційної інфраструктури;

організації та інфраструктурного облаштування туристичних та екскурсійних маршрутів, еколого-освітніх стежок;

координації діяльності Заповідником суб'єктів рекреаційної ді-яльності незалежно від форми власності та підпорядкування з огля-ду на використання природних та історико-культурних ресурсів у межах території Заповідника;

створення і ведення інформаційного банку даних щодо рекреа-ційних закладів, які розташовані в межах території Заповідника;

участі у вітчизняних і міжнародних науково-практичних конфе-ренціях, з'їздах, семінарах, присвячених питанням розвитку рекреації;

вивчення, узагальнення та впровадження вітчизняного і зару-біжного досвіду щодо організації рекреаційної діяльності.

Page 18: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

18

8.4. Заповідник:забезпечує організацію рекреаційної інфраструктури, створен-

ня мережі еколого-освітніх та науково-пізнавальних маршрутів, ре-креаційних зон для забезпечення сприятливих умов для відпочинку населення та відвідувачів Заповідника;

виконує роботи з оцінки рекреаційних ресурсів (природні, іс-торико- культурні, етнографічні тощо);

надає платні послуги, проводить дослідження, пов'язані із за-безпеченням провадження рекреаційної діяльності відповідно до за-конодавства.

9. ФІНАНСУВАННЯ ТА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

9.1. Фінансування заходів для утримання Заповідника здій-снюється відповідно до законодавства за рахунок коштів загального та спеціального фондів Державного бюджету України. Для цієї мети можуть також залучатися кошти місцевих бюджетів, благодійних фондів, кошти підприємств, установ, організацій, громадян (у тому числі – валюта) та інших джерел фінансування, не заборонених за-конодавством.

9.2. Кошти, отримані в результаті надання платних послуг згідно з переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2000 № 1913 «Про затвердження переліку плат-них послуг, які можуть надаватися бюджетними установами при-родно-заповідного фонду», є спеціальними коштами Заповідника і вилученню не підлягають. Ці кошти використовуються для здій-снення заходів щодо охорони території та об’єктів Заповідника і провадження діяльності, передбаченої цим Положенням. Спеціальні кошти використовуються відповідно до кошторису, затвердженого Мінекоенерго в установленому порядку.

9.3. Матеріально-технічне забезпечення Заповідника здій-снюється в установленому порядку.

9.4. Адміністрація Заповідника може встановлювати плату за відвідування території в установленому порядку. Заповідник само-стійно отримує ліцензії на ті види діяльності, які підлягають ліцен-зуванню відповідно до законодавства.

9.5. Проведення заходів щодо збереження природних комп-лексів та іншої діяльності здійснюється згідно з планом природо-охоронних заходів, що затверджується Мінеконерго.

Page 19: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

19

9.6. Для забезпечення виконання окремих природоохоронних заходів Заповідник може подавати запити про виділення коштів з Державного бюджету України.

10. МАЙНО

10.1. Майно Заповідника складають основні фонди, а також інші матеріальні цінності, вартість яких відображається в самостій-ному балансі Заповідника.

10.2. Майно Заповідника є державною власністю і закріплю-ється за ним на праві оперативного управління. Заповідник володіє, користується і розпоряджається зазначеним майном за погодженням з Мінекоенерго, вчиняючи щодо нього дії, що не суперечать вимо-гам законодавства і цьому Положенню.

10.3. Земля, основні фонди, інше державне майно не можуть бути предметом застави.

10.4. Списання державного майна з балансу може здійсню-ватись Заповідником тільки в порядку, передбаченому законодав-ством.

10.5. Джерелами формування майна Заповідника є бюджетні асигнування, кошти спеціального фонду, благодійні внески, пожерт-вування організацій, установ, громадян та інші надходження, не за-боронені законодавчими актами України.

10.6. Заповідник має право за погодженням з Мінекоенерго здавати в установленому порядку в оренду або надавати в тимча-сове користування майно і приміщення, які не використовуються в природоохоронних, наукових і виробничих цілях, на вигідних для Заповідника умовах.

10.7. Збитки, заподіяні Заповідника внаслідок порушення його майнових прав юридичними і фізичними особами, відшкодовуються в установленому порядку, в тому числі за рішеннями суду.

Page 20: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

20

11. ЗВІТНІСТЬ І КОНТРОЛЬ ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ

11.1. Заповідник веде бухгалтерський, оперативний облік, складає періодичну, квартальну, фінансову річну та статистичну звітність і подає її в установленому порядку.

11.2. Директор та головний бухгалтер Заповідника несуть пер-сональну відповідальність відповідно до законодавства за правиль-ність та достовірність бухгалтерського та оперативного обліку, пе-ріодичної, квартальної, річної фінансової та статистичної, а також за збереження фінансової документації.

11.3. Заповідник звітує про свою діяльність перед Мінекоенер-го та відповідними органами державної виконавчої влади в порядку і строки, визначені законодавством.

11.4. Мінекоенерго здійснює контроль за діяльністю Заповід-ника у Порядку визначеному законодавством.

12. ВЗАЄМОДІЯ З ПІДПРИЄМСТВАМИ, УСТАНОВАМИ, ОРГАНІЗАЦІЯМИ ТА ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ,

ЯКІ ЗДІЙСНЮЮТЬ ДІЯЛЬНІСТЬ НА ТЕРИТОРІЇ ЗАПОВІДНИКА

12.1. Рекреаційна діяльність на території Заповідника органі-зовується адміністрацією Заповідника та здійснюється, у тому числі на підставі договорів/угод підприємствами, установами, організаці-ями, а також фізичними особами – суб'єктами підприємницької ді-яльності.

12.2. Підприємства, установи, організації незалежно від фор-ми власності, а також фізичні особи – підприємці, які розташовані на території Заповідника (надалі – суб'єкти господарювання) здій-снюють господарську діяльність на території Заповідника з ураху-ванням обмежень, визначених законами України «Про охорону на-вколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», іншими нормативно-правовими актами, Проектом організації території, а також цим Положенням.

12.3. З суб'єктами господарювання, які здійснюють свою діяль-ність на території Заповідника, адміністрацією можуть укладатися цивільно-правові та господарські договори/угоди.

12.4. Заінтересовані суб'єкти господарювання здійснюють обов'язкове екологічне страхування відповідальності з метою ком-

Page 21: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

21

пенсації шкоди, заподіяної на територіях та об'єктах природно-запо-відного фонду внаслідок промислових аварій і катастроф.

12.5. Для координації діяльності з питань використання при-родних комплексів та об'єктів підприємствами, установами органі-заціями та населенням у межах Заповідника та його транзитної зони, адміністрація Заповідника створює Координаційну раду із представ-ників місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядуван-ня, підприємств, установ і організацій та інших зацікавлених сторін. Порядок створення та функціонування Координаційної ради визна-чається спеціальним Положенням, яке затверджує директор Запо-відника.

13. МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ

13.1. Заповідник може брати участь у міжнародному співро-бітництві в галузі охорони і збереження природного різноманіття ландшафтів, генофонду рослинного і тваринного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення проведення фоно-вого моніторингу навколишнього природного середовища, в тому числі у:

розробці та реалізації міжнародних наукових, науково-техніч-них та інших програм і проектів;

забезпеченні обміну науковою інформацією, організації спіль-ної підготовки науковців і фахівців;

екологічній освітньо-виховній та видавничій діяльності.13.2. Заповідник може входити до міжнародних природоохо-

ронних асоціацій, об'єднань, організацій тощо.13.3. Заповідник нагороджений Радою Європи Європейським

Дипломом Ради Європи, а його Букові праліси входять до Переліку об'єктів Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО.

13.4. Відповідно до висновку бюро Міжнародної координацій-ної ради Програми «МАБ – Людина і біосфера» (2017 р.), Заповід-ник і його транзитна зона повністю відповідають як за територіаль-ною структурою, так і системою менеджменту, усім критеріям для біосферних резерватів ЮНЕСКО.

13.5 Три водно-болотні угіддя на території Заповідника мають міжнародний статус відповідно до Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як серед-овище існування водоплавних птахів.

Page 22: ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства екологіїcbr.nature.org.ua/doc/pol_cbr.pdfдо Всесвітньої мережі біосферних резерватів

22

14. ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ ЗАПОВІДНИКА

14.1. Зміна меж, категорії та скасування статусу території Запо-відника проводиться відповідно до законодавства.

15. ПРИПИНЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ АДМІНІСТРАЦІЇ ЗАПОВІДНИКА

15.1. Припинення діяльності Заповідника проводиться в уста-новленому законодавством порядку.

15.2. Ліквідація адміністрації Заповідника здійснюється в по-рядку, передбаченому законодавством.

15.3. У разі ліквідації адміністрації майно Заповідника пови-нно бути передане іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховано до доходу Державного бюджету України.

15.4. При реорганізації або ліквідації Заповідника працівни-кам, що звільняються, гарантується дотримання їх прав та інтересів відповідно до трудового законодавства.

Директор Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду В.В. Клід