Top Banner
ЗАКОН ВИДАННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПЕНІТЕНЦІАРНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ Газета видається з 1955 року ОБОВ’ЯЗОК i 23 жовтня 2015 року п’ятниця № 43 (3241) КОНКУРС У Хмельницькому училищі під- вищення кваліфікації та пере- підготовки персоналу Державної кри- мінально-виконавчої служби України нещодавно відбувся конкурс на кращого кухаря училища. Цьогоріч найсмачніші змагання проводились серед чотирьох достойних учасників з числа кухарів училища. Головою журі був заступник начальника інтендантсько-господарчого відділу Дем’ян Островський, секретарем – старший інспектор з продовольчого забезпечення Юрій Кузнєцов, а також запрошений майстер виробничого на- вчання Хмельницького центру професій- но-технічної освіти, торгівлі та харчових технологій Людмила Баган. Конкурс проходив у два етапи (тео- ретичний та практичний). На першому етапі від учасників конкурсу вимагалося теоретично описати процес приготування першої страви, починаючи з організації робочого місця, підбору необхідного посуду для приготування, технології приготування та завершуючи умовами зберігання та терміном реалізації страви. На другому етапі конкурсу учасникам треба було приготувати: розсольник по-домашньому, відбивну в клярі з картопляним пюре, а також сирники зі сметаною. У домашніх умовах кожен учасник конкурсу приготував холодну закуску. Оцінювався також і зовнішній вигляд учасників, дотримання санітар- но-гігієнічних правил, дотримання тех- нології процесу приготування, правила і температура подачі, оцінка смакових якостей страв. Після презентації готових страв та їх дегустації конкурсна комісія визначила переможців. Перше почесне місце посіла кухар IV розряду Марія Майко, друге місце розділили кухарі V розряду Світлана Попадинець та Валентина Лопатовська, а третє – кухар IV розряду Людмила Похальчишина. Всі учасники конкурсу нагороджені грамотами та цінними по- дарунками. Прес-служба Хмельницького училища ПКПП ДКВС України СВОЇМ КОРІННЯМ КУЛІНАРІЯ ПОРИНАЄ У ДАЛЕКЕ МИНУЛЕ – ТУДИ, ДЕ ГОРІВ ВОГОНЬ ЖЕРТОВНОГО ВОГНИЩА. НАЙБІЛЬШЕ У РОЗВИТОК КУЛІНАРІЇ ВНЕСЛИ АНТИЧНІ НАРОДИ – ДРЕВНІ ГРЕКИ ТА РИМЛЯНИ. АЛЕ ПРОФЕСІЯ КУХАРЯ УЗАКОНЮЄТЬСЯ НАБАГАТО ПІЗНІШЕ. КУХАРСЬКУ МАЙСТЕРНІСТЬ ГРЕКИ СТАВИЛИ НА ОДИН ЩАБЕЛЬ ІЗ МУЗИКОЮ ТА ПОЕЗІЄЮ, АДЖЕ КУХАР – ЦЕ НАСАМПЕРЕД ТВОРЕЦЬ. ТВОРЕЦЬ ПРЕКРАСНОГО, СМАЧНОГО, ПРИВАБЛИВОГО. КУХАР – ЦЕ ВИНАХІДНИК, ЯКИЙ ВСЕ ЖИТТЯ ПЕРЕБУВАЄ В ПОШУКУ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ТВОРИТИ. ЩОБ СТАТИ КУХАРЕМ, ПОТРІБНО МАТИ ХОРОШИЙ СМАК, ТВОРЧУ НАТУРУ, А ТАКОЖ ПРОФЕСІЙНІ ЗНАННЯ. ПОРУЧ З МУЗИКОЮ ТА ПОЕЗІЄЮ
8

Газета видається з 1955 року obovyazok_43_1.pdf · жовтень 2015 року № 43 3 ОБОВ’ЯЗОК ЗАКОН i АКЦЕНТИ На адресу ДПтС

Jun 03, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Газета видається з 1955 року obovyazok_43_1.pdf · жовтень 2015 року № 43 3 ОБОВ’ЯЗОК ЗАКОН i АКЦЕНТИ На адресу ДПтС

ЗАКОНВИДАННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПЕНІТЕНЦІАРНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

ЗАКОНЗАКОН Газета видається з 1955 року

ОБОВ’ЯЗОКi

23 жовтня 2015 рокуп’ятниця

№ 43 (3241)

Газета видається з 1955 року

ОБОВ’ЯЗОКОБОВ’ЯЗОККОНКУРС

У Хмельницькому училищі під-вищення кваліфікації та пере-

підготовки персоналу Державної кри-мінально-виконавчої служби України нещодавно відбувся конкурс на кращого

кухаря училища. Цьогоріч найсмачніші змагання проводились серед чотирьох достойних учасників з числа кухарів училища. Головою журі був заступник начальника інтендантсько-господарчого

відділу Дем’ян Островський, секретарем – старший інспектор з продовольчого забезпечення Юрій Кузнєцов, а також запрошений майстер виробничого на-вчання Хмельницького центру професій-но-технічної освіти, торгівлі та харчових технологій Людмила Баган.

Конкурс проходив у два етапи (тео-ретичний та практичний). На першому етапі від учасників конкурсу вимагалося теоретично описати процес приготування першої страви, починаючи з організації робочого місця, підбору необхідного посуду для приготування, технології приготування та завершуючи умовами зберігання та терміном реалізації страви. На другому етапі конкурсу учасникам треба було приготувати: розсольник по-домашньому, відбивну в клярі з картопляним пюре, а також сирники

зі сметаною. У домашніх умовах кожен учасник конкурсу приготував холодну закуску. Оцінювався також і зовнішній вигляд учасників, дотримання санітар-но-гігієнічних правил, дотримання тех-нології процесу приготування, правила і температура подачі, оцінка смакових якостей страв.

Після презентації готових страв та їх дегустації конкурсна комісія визначила переможців. Перше почесне місце посіла кухар IV розряду Марія Майко, друге місце розділили кухарі V розряду Світлана Попадинець та Валентина Лопатовська, а третє – кухар IV розряду Людмила Похальчишина. Всі учасники конкурсу нагороджені грамотами та цінними по-дарунками.

Прес-служба Хмельницького училищаПКПП ДКВС України

СВОЇМ КОРІННЯМ КУЛІНАРІЯ ПОРИНАЄ У ДАЛЕКЕ МИНУЛЕ – ТУДИ, ДЕ ГОРІВ ВОГОНЬ ЖЕРТОВНОГО ВОГНИЩА. НАЙБІЛЬШЕ У РОЗВИТОК КУЛІНАРІЇ ВНЕСЛИ АНТИЧНІ НАРОДИ – ДРЕВНІ ГРЕКИ ТА РИМЛЯНИ. АЛЕ ПРОФЕСІЯ КУХАРЯ УЗАКОНЮЄТЬСЯ НАБАГАТО ПІЗНІШЕ. КУХАРСЬКУ МАЙСТЕРНІСТЬ ГРЕКИ СТАВИЛИ НА ОДИН ЩАБЕЛЬ ІЗ МУЗИКОЮ ТА ПОЕЗІЄЮ, АДЖЕ КУХАР – ЦЕ НАСАМПЕРЕД ТВОРЕЦЬ. ТВОРЕЦЬ ПРЕКРАСНОГО, СМАЧНОГО, ПРИВАБЛИВОГО. КУХАР – ЦЕ ВИНАХІДНИК, ЯКИЙ ВСЕ ЖИТТЯ ПЕРЕБУВАЄ В ПОШУКУ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ТВОРИТИ. ЩОБ СТАТИ КУХАРЕМ, ПОТРІБНО МАТИ ХОРОШИЙ СМАК, ТВОРЧУ НАТУРУ, А ТАКОЖ ПРОФЕСІЙНІ ЗНАННЯ.

ПОРУЧ З МУЗИКОЮ ТА ПОЕЗІЄЮ

Page 2: Газета видається з 1955 року obovyazok_43_1.pdf · жовтень 2015 року № 43 3 ОБОВ’ЯЗОК ЗАКОН i АКЦЕНТИ На адресу ДПтС

2 жовтень 2015 року № 43ОБОВ’ЯЗОК

ЗАКОНЗАКОНОБОВ’ЯЗОКi

НА ПУЛЬСІ

ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ: “ГЛОБАЛЬНА ПІДТРИМКА УКРАЇНЦІВ Є”

Днями Президент Петро Порошенко в інтерв’ю

українським телеканалам проко-ментував низку актуальних питань, які стосуються обрання України непостійним членом Ради Безпе-ки Організації Об’єднаних Націй, процедури проведення місцевих виборів та розповів про своє ба-чення життя в країні після того як відбудеться народне волевиявлення.

За словами Глави держави, об-рання нашої країни непостійним членом Радбезу ООН передусім підтвердило глобальну підтримку українців, оскільки Росія робила все можливе, щоб це голосування не пройшло. Нас не можна порівнюва-ти з Єгиптом чи Японією, сказав Пе-тро Порошенко, “у них немає проти-стояння, а в нас, на жаль, є агресія постійного члена Радбезу ООН

– Росії – проти України”. “Для нас політично це надзвичайно важливо, – продовжив він. – Уперше за всю іс-торію Організації Об’єднаних Націй в Раді Безпеки сидітимуть агресор та об’єкт агресії”. Ми отримаємо мож-ливість тримати українське питання на перших шпальтах світової уваги, – переконаний Президент.

Наш кор.Фото з сайту Президента

ВИБОРИ ДО МІСЦЕВИХ РАД

25 ЖОВТНЯ 2015 РОКУ ВІДБУДУТЬСЯ ВИБОРИ ДО МІСЦЕВИХ РАД. ВИБОРИ ВЖЕ ТРАДИЦІЙНО ВІДБУДУТЬСЯ ЗА НОВИМ ЗАКОНОМ “ПРО МІСЦЕВІ ВИБОРИ”, ЯКИЙ ВЕРХОВНА РАДА УХВАЛИЛА ЗА ДВА МІСЯЦІ ДО СТАРТУ ВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ. ОФІЦІЙНО КАМПАНІЯ СТАРТУВАЛА 5 ВЕРЕСНЯ.

У ДЕРЖАВІ

Також до України приєдналися Япо-нія, Уругвай, Єгипет і Сенегал.Нові

члени Ради безпеки розпочнуть свою дво-річну діяльність у цьому органі ООН першого січня 2016 року.

Рада безпеки є основним органом ООН, на який Статут організації покладає відпові-дальність за підтримання миру і міжнародної безпеки. До неї входять 15 країн. Постійними

членами організації є лише п’ять із них, які відіграли ключову роль у створенні ООН: Ве-ликобританія, Китай, Росія (як правонаступ-ниця СРСР), США та Франція. Вони мають право вето під час голосування. Решта десять місць щорічно оновлюються наполовину. Вибори непостійних членів відбуваються щоосені. Країна має заручитися підтримкою двох третин держав-членів ООН із 193-х.

Непостійне членство в Радбезі ООН дає нам такі можливості:– отримаємо право вимагати скликання засідання Ради Безпеки за умов

ескалації війни, нападу бойовиків на представників СММ ОБСЄ, недопуску до пошуку зниклих на окупованій території тощо;

– зможемо впливати на прийняття рішення про введення в нашу країну миротворчих підрозділів ООН у разі виникнення такої необхідності;

– збільшаться наші можливості у процесі реформування Радбезу ООН, зо-крема стосовно обмеження права вето постійних членів;.

– упливатимемо на міжнародну політику у виборах Генерального секре-таря ООН, рекомендацію кандидатури якого дає Рада Безпеки ООН.

Наталія УСИК

Це перші місцеві вибори в Україні, які проходитимуть за пропорцій-

ною системою з відкритими партійними списками. Суть виборчої системи полягає в тому, що для виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах рад створюється єдиний багатомандатний округ, який ділиться на одномандатні за кількістю депутатів, що входять до відпо-відної ради. У кожному одномандатному окрузі висувається по одному кандидату від місцевої партійної організації, а в бюлетені одним рядком буде зазначено і цього депутата, і партію, що висунула його.

Вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною систе-мою відносною більшістю в одномандат-них виборчих округах, на які поділяється територія відповідно села або селища.

Також 25 жовтня вперше відбудуться вибори до 74-х об’єднаних територіальних громад. Згідно із законом, у територіальних громадах, окрім сільських, селищних, міських голів (залежно від виду громади), обирають старост населених пунктів, які увійшли в громаду.

Згідно із законом, у виборах не змо-жуть взяти участь партії комуністичного та націонал-соціалістичного спрямування.

На виборах не мають права голосу військовослужбовці строкової служби, громадяни України, які проживають за кордоном, визнані судом недієздатними, та ті, що відбувають покарання в місцях позбавлення волі.

Офіційні результати виборів має бути встановлено не пізніше ніж 30 жовтня.

Інф. “ЗіО”

УКРАЇНА ОБРАНА У РАДУ БЕЗПЕКИ ООН

УКРАЇНА СТАЛА ЧЛЕНОМ РАДИ БЕЗПЕКИ ООН НА 2016-2017 РОКИ. ЗА УКРАЇНУ НА ЗАСІДАННІ ГЕНЕРАЛЬНОЇ АСАМБЛЕЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБ’ЄДНАНИХ НАЦІЙ ПРОГОЛОСУВАЛИ 177 КРАЇН ПРИ 118 НЕОБХІДНИХ.

У СВІТІ

21 жовтня представники апара-ту Державної пенітенціарної

служби України провели робочу зустріч з представником урядової делегації Ко-ролівства Швеція для презентації потреб щодо впровадження пробації в Україні за можливої підтримки Уряду Швеції.

Захід відбувався за організаційної під-тримки Консультативної місії ЄС з питань реформування цивільного сектору без-пеки (EUAM) в приміщенні апарату ДПтС України. Шведську делегацію представляв експерт з міжнародного співробітництва Служби тюрем і пробації Швеції пан Йонас Ліндгрен (Jonas LINDGREN).

Мета зустрічі передбачала з’ясування

шведською стороною реальних потреб ДПтС України в проведенні реформ у га-лузі кримінальної юстиції, що охоплюють питання діяльності пенітенціарної служби і майбутньої пробації, а також суміжних з ними суб’єктів правовідносин криміналь-ної юстиції: судів, прокуратури і поліції.

Під час обговорення представники ДПтС України надали загальну інформацію щодо розвитку пенітенціарної служби в умовах сьогодення, акцентувавши увагу на необхідності поновлення шведсько-укра-їнського співробітництва у галузі розвитку пробації.

Олег Янчук (начальник управління кримінально-виконавчої інспекції ДПтС

України) зазначив, що впровадження пробації обумовлюється необхідністю ви-конання Закону України “Про пробацію”, прийнятого українським парламентом 5 лютого 2015 року.

“У рамках Стратегії реформування су-доустрою, судочинства та суміжних право-вих інститутів на 2015-2020 роки, схваленої Указом Президента України, передбачено виконання двох завдань з питань пробації. Спираючись на результати колишньої плідної співпраці з питань пробації із Швецією, за умови поновлення такого співробітництва, то можна попрацювати над створенням Модельного офісу проба-ції, над розробкою і впровадженням про-баційних програм в Україні, подумати над створенням відповідної бази для навчання персоналу пробації та інше. Все це можна робити, зважаючи на можливості шведської сторони” – завершив Олег Янчук.

Продовжуючи, Владислав Клиша (начальник управління міжнародної ді-яльності та взаємодії із засобами масової інформації) зазначив, що в Україні є багато проектів, які опікуються питаннями адап-тації іноземного досвіду щодо пробації. Одним із останніх започаткованих проектів є Проект Європейського Союзу “Під-тримка реформ у сфері юстиції в Україні”. Також 16 вересня 2014 року Верховна Рада України ратифікувала Угоду про асоціацію України з Європейським Союзом, стаття 6 якої передбачає продовження діалогу між Україною та країнами ЄС щодо об-

говорення реформ у сфері забезпечення принципів демократії, верховенства права та дотримання прав людини, у тому числі щодо реформування судової системи та правоохоронних органів.

“Зазначений євроінтеграційний до-кумент 26 листопада 2014 року ратифікував шведський парламент. Це може свідчити про політичну волю шведського народу і свідомі можливості у поновленні укра-їнського-шведського діалогу в площині реформ у сфері пробації, а також інших напрямах розвитку пенітенціарної служби України”, – підсумував Клиша.

Пан Йонас Ліндгрен зазначив, що результатом його місії в Україні буде під-готовка 1 грудня 2015 року частини Звіту, який повинен увібрати до свого змісту ґрунтовний аналіз потреб України щодо необхідних реформ у сфері сектору безпеки – з питань тюрем і пробації.

“Цей звіт планується презентувати шведській Національній Раді з питань реформування сектору безпеки, після чого буде ухвалено рішення про сприяння ре-формам в Україні”, – зазначив пан Йонас.

На завершення він додав, що готовий сприяти поновленню співпраці між Служ-бою тюрем і пробації Швеції і Державною пенітенціарною службою України та ухва-лення відповідного рішення в належному впровадженню української пробації за підтримки Швеції.

Управління міжнародної діяльності та взаємодії із ЗМІ

ПОНОВЛЮЄТЬСЯ ДІАЛОГ ЩОДО ПРОБАЦІЇ МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ

ОГОЛОШЕННЯ

Державна пенітенціарна служба України (04050, м. Київ-50, вул.

Мельникова, 81, тел. 461-86-00) оголошує конкурс на заміщення вакантної посади провідного спеціаліста відділу телекому-нікацій та захисту інформації управління технічного забезпечення апарату.

До участі в конкурсі допускаються особи, які є громадянами України, мають повну вищу освіту відповідного профе-сійного спрямування за освітньо-кваліфі-

каційним рівнем магістра, спеціаліста та досвід роботи за фахом у державній службі не менш ніж 3 роки або в інших сферах за відповідними напрямами роботи не менш ніж 5 років.

Термін подання заяв – один місяць від дня оголошення про проведення конкурсу. Дата оголошення про конкурс – 19 жовтня 2015 року.

Інформація про основні функціо-нальні обов’язки та умови оплати праці надається департаментом по роботі з персоналом додатково (тел. 207-34-33, 461-86-29).

Департамент по роботі з персоналом

УВАГА: КОНКУРС!

Page 3: Газета видається з 1955 року obovyazok_43_1.pdf · жовтень 2015 року № 43 3 ОБОВ’ЯЗОК ЗАКОН i АКЦЕНТИ На адресу ДПтС

жовтень 2015 року № 43 3ОБОВ’ЯЗОК

ЗАКОНЗАКОНОБОВ’ЯЗОКi

АКЦЕНТИ

На адресу ДПтС України надій-шов лист від директора ПОБФ

“Громадське здоров’я” А. Протопопова та пастора церкви “Відродження” Сергія Скиби, у якому, зокрема, говориться:

“Полтавський обласний благо-дійний фонд “Громадське здоров’я” та Союз об’єднань євангельських хрис-тиян-баптистів Золотоніської церкви ЄХБ “Відродження” Черкаської області висловлюють Голові Державної пенітен-ціарної служби України Володимиру Палагнюку щиру вдячність за вміле керівництво та координацію діяльності у перевихованні неповнолітніх засудже-них Кременчуцької виховної колонії, що у Полтавській області.

Завдяки наданій Вами можливості Кременчуцька виховна колонія є відкри-тою для проведення соціально-виховної та духовно-просвітницької роботи із хлопцями представниками громадських та релігійних організацій. Сьогодні нала-годжена дієва співпраця з адміністрацією колонії, спрямована на користь молодих людей. Ваша чуйність, доброта, благо-родність, кваліфікованість і досвідченість відчувається на якості роботи працівників виховної установи з молоддю. Хлопцям тут допомагають пізнавати світ, бути

активними, розширювати свій світогляд та розвивати творчі здібності. Вихованці отримують повну загальну середню освіту в школі та виробничу спеціальність у професійно-технічному училищі коло-нії. Приємною несподіванкою для нас стала новина, що шість юнаків цього року вступили у вищий навчальний заклад.

За безпосередньої підтримки на-чальника територіального управління у Полтавській області Миколи Ісаєва благодійний фонд “Громадське здоров’я” у рамках проекту “Права та здоров’я уразливих груп населення: заповнюю-чи прогалини” вже чотири роки тісно співпрацює з виховною колонією. Під со-ціальний супровід взято 162 вихованця, з більшістю фонд підтримує контакт і після звільнення, допомагає юнакам влитися у чесне життя на волі.

Вони демонструють позитивну динаміку у соціальній адаптації. Од-ним із таких прикладів є Володимир Х., уродженець Луганської області, у зв’язку із подіями на Сході України, вирішив влаштувати своє подальше життя на Полтавщині. Співробітники колонії та соціальні працівники фонду посприяли цьому. Зараз Володимир працює збірни-ком меблів та має можливість підтримати

свою маму матеріально. Він прагне отри-мати вищу світу, і вже своїм прикладом може показати іншим, що той, хто прагне до змін, може досягти всього, для цього потрібно лише бажання”.

У листі наведені приклади спільної праці і місіонерів церкви “Відродження” та працівників колонії, яка несе по-зитивні зміни у житті хлопців. “Пастор Сергій Скиба п’ять років тому взяв що-йно звільненого сироту Дмитра А. у свою сім’ю. Дмитро навчився робити євроре-монти. Працюючи, зняв квартиру, став жити самостійно, закінчив курси кухаря і два місяці тому одружився. А Женю Я. пастор Анатолій Сильченко взяв на поруки, після того як хлопець звіль-нився умовно-достроково, а його рідні у м. Краматорськ не хотіли мати з ним ніяких відносин. Женя став працювати, вступив до училища у м. Кременчуці за спеціальністю електромонтера. Зараз він проходить виробничу практику та живе у сім’ї віруючих. Рідні, які не хотіли раніше його бачити, тепер пишаються своїм сином та онуком”.

Дописувачі сподіваються, що на-лагоджена взаємодія триватиме й надалі. Вони вдячні Володимиру Палагнюку за підтримку в ім’я добра!

ПІДТРИМКА В ІМ’Я ДОБРА

Від теоретичного “покупець завжди правий” до реального

захисту його прав досить довгий і не-легкий шлях, пройти який не кожному вистачить терпіння та знань. Cьогодні ми підкажемо, як діяти споживачу в разі придбання неякісного товару.

Отже, якщо придбали товар нена-лежної якості і протягом гарантійного строку виявили недоліки, то маєте право вимагати:

1) пропорційного зменшення ціни;

2) безплатного усунення недоліків товару в розумний строк;

3) відшкодування витрат на усу-нення недоліків товару.

У разі виявлення істотних недо-ліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених, за необхідності, висновком експерти-зи, отримуєте право вимагати:

1) розірвання договору та повер-нення сплаченої за товар грошової суми;

2) заміни товару на такий само або на аналогічний товар із числа наявних у продавця (виробника).

Істотним є недолік, який робить неможливим чи недопустимим ви-користання товару відповідно до його цільового призначення, який виник з вини виробника (продавця, виконавця), після його усунення проявляється знову з незалежних від споживача причин і водночас наділений хоча б однією з нижченаведених ознак:

а) він узагалі не може бути усунутий; б) його усунення потребує понад

чотирнадцяти календарних днів; в) він робить товар суттєво іншим,

ніж передбачено договором. У разі придбання продовольчих

товарів неналежної якості продавець зобов’язаний замінити їх вам на товари належної якості або повернути спла-чені гроші, якщо недоліки виявлено в межах строку придатності.

ПОРЯДОК ВИСУВАННЯ ВИМОГДля того, щоб мати можливість

висувати вимоги подавцю, необхідно передусім зберігати чек (квитанцію тощо) як підтвердження факту при-дбання товару та гарантійні талони (за їх наявності). Далі необхідно чітко та правильно сформулювати вимогу за-лежно від того, який товар ви придбали та які недоліки виявили (наприклад, істотні чи ні). Якщо вам відмовили у вашій вимозі (наприклад, у пропо-рційному зменшенні ціни), то маєте право заявити іншу вимогу (напри-клад, безплатне усунення недоліків). За наявності товару вимога про заміну підлягає негайному задоволенню, а в разі виникнення потреби в перевірці якості – протягом чотирнадцяти днів або за домовленістю сторін. У разі від-сутності товару вимога про заміну під-лягає задоволенню у двомісячний строк з моменту подання відповідної заяви.

Важливо!Під час заміни товару з недоліками

на товар аналогічної марки (моделі, арти-кулу, модифікації) належної якості, ціна на який змінилася, перерахунок вартості не здійснюється.

Під час заміни товару з недоліками на такий само товар іншої марки (мо-делі, артикулу, модифікації) належної якості перерахунок вартості товару з недоліками в разі підвищення ціни здійснюється, виходячи з його вартості на час обміну, а в разі зниження ціни – виходячи з вартості на час купівлі.

Під час розірвання договору розра-хунки із споживачем у разі підвищення ціни на товар здійснюються, виходячи з його вартості на час пред’явлення відповідної вимоги, а в разі зниження ціни – виходячи з вартості товару на час купівлі. Гроші, сплачені за товар, по-вертаються в день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші в день розірвання договору – в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніш як протягом семи днів.

ЗВЕРТАЙТЕСЯ ДО ПРОДАВЦЯ, ІНСПЕКЦІЇ ЧИ СУДУ

У разі, якщо вашими вимогами знехтують, варто відправити письмову заяву з викладенням факту порушення прав споживача та вашою вимогою до продавця (в подальшому буде доказом вашого звернення). Якщо подаєте заяву письмово, то обов’язково вима-гайте проставлення на її копії відмітки про отримання, а якщо відправляєте поштою, то завжди робіть це листом із зворотним повідомленням.

У разі отримання відповіді-від-мови або взагалі її неотримання ма-єте право скаржитися до Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (до складу якої увійшла Держспоживін-спекція) або до суду. Однак реальний захист має два моменти. До липня діяв мораторій на перевірки суб’єктів господарювання, який фактично позбавляв інспекцію можливості ді-євого захисту споживачів. Нещодавно з’явився законопроект, автори якого пропонують запровадити заборону на проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) до 30 червня 2016 року (крім проведення планових заходів Державною ветеринарною та фіто-санітарною службою України в час-тині перевірки безпечності та якості харчових продуктів). Однак все одно звертатися до інспекції є сенс, адже її фахівці можуть посприяти у вирішенні питання на вашу користь, підказавши правильний алгоритм дій або правиль-но склавши позов до суду. До речі, з 1 вересня цього року введено судовий збір у разі звернення до суду з питань захисту прав споживачів. Раніше спо-живачі були від нього звільнені. Якщо й після цього у вас залишиться бажан-ня відстояти свої права, скористайтеся нашими порадами.

Наталя ГЕЛЕТКО,юрист

ТЕПЛІ РЯДКИ

ЛЮДЯМ З ДОБРИМ СЕРЦЕМ

Інна Короленко просить опублікувати її слова вдячності на адресу адміністрації Із-

маїльської установи виконання покарань №22 за їхню роботу, старання і піклування: “Ми завжди маємо підтримку, допомогу у вирішенні будь-яких питань завдяки начальнику установи Олексан-дру Дмитренку, начальнику оперчастини Борису Лавриненку, оперуповноваженому Н. Картелян, – йдеться в листі. – В установі створені хороші побутові умови, добре харчування та найваж-ливіше – доброзичливе ставлення до нас. За це дякую всім співробітникам, низький вам уклін”.

Співробітникам Ізмаїльської установи вико-нання покарань №22 дякує і Олександр Довгополов, який вже три роки перебуває в установі. Він пише, що і умови проживання і медобслуговування йому подобаються, а адміністрація “з відкритою душею” ставиться до всіх засуджених.

Вдячний пенітенціаріям і Сергій Аніщенко: “Хочу через газету виразити теплі, щирі слова по-дяки вмілому керівнику, офіцеру з великої літери, людині з чуйним серцем – першому заступнику начальника управління ДПтС України в Кірово-градській області Володимиру Воробйову. А також дякую доброзичливим, відповідальним, небайду-жим до проблем засуджених офіцерам Кіровоград-ської ВК № 6, а саме: начальнику установи Вадиму Скубіліну і його заступникам Сергію Михайлюку та Валерію Видибурі, в.о. начальника медчастини Роману Кадигробу, Сергію Храмінкову. Це люди з великої літери, завжди уважно вислухають і дадуть мудру пораду. Окрема подяка заступнику началь-ника установи Івану Повазі, який постійно дбає, щоб у їдальні були свіжі продукти, завдяки йому по-сучасному відремонтовані лікарня, їдальня та кімнати тривалих побачень, є красиві меблі й сучасне обладнання. Щирі слова вдячності і стар-шому кухарю, який також доклав немало зусиль для благоустрою їдальні, в якій я працюю. Не можу не подякувати і начальнику першого відділення Руслану Райченку, який своєчасно відремонтував та підготував відділення до зими. Дякую всім спів-робітникам установи і бажаю вам міцного здоров’я, миру та чистого неба над головою”.

ЛІКАРЯМ ВІД БОГА

“Дякую лікарям, що працюють в Олексі-ївській ВК №25. Це справжні професі-

онали з великим досвідом і бажанням працювати – лікарі за покликом. В. Голуб, Є.Костюк, А. Ушаков, С. Мартинчук – це єдиний, дружній колектив, керує яким чудова людина, лікар, який понад 30 років працює в установі, Володимир Голуб. Я завжди буду вдячний йому за допомогу, яку він надав мені в бо-ротьбі з недугом. Часом дивуюся, як у нього вистачає сил, терпіння, доброти і уваги кожному, хто зверта-ється за допомогою. Хочу подякувати ще одному чудовому лікарю, до якого неодноразово доводилося мені звертатися, Євгену Костюку. Моє перше вра-ження від зустрічі з ним – людина у військовій формі з лякаючою суворістю на обличчі – зовсім змінилося після знайомства. Насправді це людина величезної душевної доброти, лікар найвищої кваліфікації. Завдяки йому моя хвороба відступила назавжди.

Настільки чуйних і небайдужих людей я до цього не зустрічав. Люди, які цілком і повністю відповідають покликанню справжнього лікаря і вірно служать клятві Гіппократа. Величезне їм за це спасибі!

Олександр ЗОРІН”

ЧАРІВНЕ СВЯТО ПІСНІ

“У виправній колонії №25 відбулося свято співу та музики. До нас у гості

завітав хор народної пісні та його керівник – за-служений діяч України Микола Шипков. Оплес-ками зустріли засуджені учасників концерту. Яскраві костюми, усміхнені та лагідні обличчя немов би повернули нас у далеке дитинство. А потім залунала чарівна пісня і понеслася дале-ко-далеко за хмари. Як же це було чудово! І дуже хотілось, щоб це свято ніколи не закінчувалось.

Велика і щира подяка за цей чудовий по-дарунок, заступнику начальника колонії з СВПР Сергію Дмитренку, котрий доклав великих зусиль для організації цього свята.

Олександр ЗОРІН”

РАДЯТЬ ЮРИСТИ

ПЛАТИМО ДВІЧІ: СПОЧАТКУ ЗА ТОВАР, А ПОТІМ ЗА ЗАХИСТ

ПОДЯКА

Page 4: Газета видається з 1955 року obovyazok_43_1.pdf · жовтень 2015 року № 43 3 ОБОВ’ЯЗОК ЗАКОН i АКЦЕНТИ На адресу ДПтС

4 жовтень 2015 року № 43ОБОВ’ЯЗОК

ЗАКОНЗАКОНОБОВ’ЯЗОКi

ВІСТІ З РЕГІОНІВОБОВ’ЯЗОК

ЗАКОНЗАКОНОБОВ’ЯЗОКi

Можливість познайомитися з видатними по-статями отримали неповнолітні, які трима-

ються під вартою в Кіровоградській УВП №14. Гості розповіли слухачам історію становлення та розвитку українського козацтва з непідробним патріотизмом та гордістю за добрі козацькі справи, спрямовані на відродження нашої історичної спадщини, що, без сумніву, сприятиме розвиткові національної свідомості неповнолітніх, які протягом всього заходу з блиском в

очах спостерігали за промовистим гучним відлунням сильного та життєствердного козацького слова.

Для того, щоб неповнолітні мали змогу відчути себе справжніми козаками Валентин Карпов провів обряд посвячення їх в козаки. Старовинне дійство, що передається з покоління в покоління заворожило хлопців та змусило серце битись у ритмі очікування нових звершень та перемог.

Тетяна КОХАНЕНКО

ВІДЛУННЯ СВЯТА

НАПЕРЕДОДНІ ДНЯ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА (13 ЖОВТНЯ) КІРОВОГРАДСЬКУ УСТАНОВУ ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ №14 ВІДВІДАЛИ ПРЕДСТАВНИКИ ОБЛАСНОЇ ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ “ЦЕНТРАЛЬНИЙ КОЗАЦЬКИЙ ОКРУГ”, А САМЕ: ОТАМАН ОРГАНІЗАЦІЇ ПОВНИЙ КАВАЛЕР ОРДЕНІВ “КОЗАЦЬКА СЛАВА” ГЕНЕРАЛ-ПОЛКОВНИК КОЗАЦТВА ВАЛЕНТИН КАРПОВ ТА ЧЛЕН ОБЛАСНОЇ СПОСТЕРЕЖНОЇ КОМІСІЇ ПОЛКОВНИК “ЦЕНТРАЛЬНОГО КОЗАЦЬКОГО ОКРУГУ” ВІТАЛІЙ КОРОТКОВ.

КОНКУРС

Мета заходу – виявлення та підтримка обдарованої учнівської молоді, роз-

виток і реалізація професійних здібностей учнів, пропаганда досягнень науки, техніки та новітніх технологій, популяризація серед молоді робіт-ничих професій.

У конкурсі взяли участь вихованці, які впро-довж навчального періоду показали добрі теоре-тичні та практичні знання з фахової дисципліни.

До складу журі конкурсу входили високок-валіфіковані фахівці: викладачі та майстри про-фесійно-технічного училища та адміністрація виховної колонії.

Конкурс проводився у два етапи. Перший тур передбачав виявлення теоретичних знань конкурсантів з фаху шляхом виконання тес-тових завдань. Під час другого, практичного, етапу, хлопці демонстрували підготовку робочого місця та інструменту, вміння роботи із деревом, дотримання техніки безпеки на робочому місці.

За результатами тривалої боротьби спільним рішенням журі конкурсу було обрано перемож-ця – Ч. Назара. Усім учасникам журі вручило солодкі подарунки.

Марина ЯКУБОВИЧ

УПРОДОВЖ ОСТАННІХ ДНІВ СЕРЕД УЧНІВ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОГО УЧИЛИЩА КРЕМЕНЧУЦЬКОЇ ВИХОВНОЇ КОЛОНІЇ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПЕНІТЕНЦІАРНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ В ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ТРИВАВ КОНКУРС ЗА ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЮ МАЙСТЕРНІСТЮ “КРАЩИЙ ТЕСЛЯР”.

Соціально-відповідальний бізнес та громадськість

Чернігова вже не вперше допома-гають засудженим та ув’язненим установ виконання покарань. За-вдяки підприємцям міста непов-нолітні ув’язнені Чернігівського слідчого ізолятора, малюки Бу-динку дитини при Чернігівській виправній колонії №44 отримують солодощі та подарунки на свята. Представники БО “Чернігівський жіночий правозахисний центр” проводять правові заходи в уста-новах та забезпечують всебічну підтримку і співробітників, і за-суджених в місцях позбавлення волі Чернігівщини.

Співробітники Чернігівсько-го слідчого ізолятора висловлю-ють вдячність Світлані Живенко та Валентині Бадирі за небайду-жість до соціальних потреб неза-хищених верств населення.

Ксенія ЛОГВІНЕНКО

ДОБРА СПРАВА

ЗАВДЯКИ ПІДТРИМЦІ ПРЕДСТАВНИКІВ БІЗНЕСУ ЧЕРНІГОВА ТА ПРЕДСТАВНИКІВ БЛАГОДІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ “ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ЖІНОЧИЙ ПРАВОЗАХИСНИЙ ЦЕНТР” ЧЕРНІГІВСЬКИЙ СЛІДЧИЙ ІЗОЛЯТОР УПРАВЛІННЯ ДПТС УКРАЇНИ В ЧЕРНІГІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ОТРИМАВ СУЧАСНИЙ ПЛАЗМОВИЙ ТЕЛЕВІЗОР.

ПРЕДСТАВНИКИ БІЗНЕСУ – ДЛЯ УВ’ЯЗНЕНИХ

ВІДЧУЛИ СЕБЕ СПРАВЖНІМИ КОЗАКАМИ

КРАЩИЙ ТЕСЛЯР

ЗАВДЯКИ ЗЛАГОДЖЕНИМ ДІЯМ ТА ГОСПОДАРНИЦЬКОМУ ПІДХОДУ ШІСТЬ УСТАНОВ ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ПОВНОМУ ОБСЯЗІ ЗАВЕРШИЛИ ЗАГОТІВЛЮ КАРТОПЛІ ТА ОВОЧІВ.

Вони вже мають у своїх сховищах майже 140 тонн картоплі, 11 тонн моркви, 10 тонн буряку, 12 тонн

цибулі та майже 15 тонн солінь.Всі овочі високої якості та зберігаються у відповідних

умовах. Заступник начальника управління ДПтС України в Чернігівській області Василь Гавриленко особисто пере-вірив якість продуктів у овочесховищах. Попереду ще за-готівля 54 тонн капусти.

Ксенія ЛОГВІНЕНКО

ФОТОФАКТ

Page 5: Газета видається з 1955 року obovyazok_43_1.pdf · жовтень 2015 року № 43 3 ОБОВ’ЯЗОК ЗАКОН i АКЦЕНТИ На адресу ДПтС

жовтень 2015 року № 43 5ОБОВ’ЯЗОК

ЗАКОНЗАКОНОБОВ’ЯЗОКi

ОЧЕВИДНЕ Й НЕЙМОВІРНЕОБОВ’ЯЗОК

ЗАКОНЗАКОНОБОВ’ЯЗОКi

НА НАШІЙ ПЛАНЕТІ ЧИМАЛО НЕЗВИЧАЙНИХ ЛЮДЕЙ, ЯКІ АБО Є ТАКИМИ З НАРОДЖЕННЯ, АБО НАБУВАЮТЬ ДИВНИХ ЗДІБНОСТЕЙ ПІСЛЯ ДЕЯКИХ ОБСТАВИН. БІЛЬШІСТЬ З ТАКИХ ЛЮДЕЙ НІЧИМ НЕ ПРИВЕРТАЮТЬ УВАГУ, А ЇХ ФЕНОМЕН НЕ МОЖУТЬ ПОЯСНИТИ НАВІТЬ НАЙДОСВІДЧЕНІШІ СЛУЖИТЕЛІ НАУКИ. ОДНАК Є Й ТАКІ, ЯКІ ЗА РАХУНОК СВОЄЇ НЕЗВИЧАЙНОСТІ СТАЮТЬ ЗНАМЕНИТИМИ НА ВЕСЬ СВІТ. ДАВАЙТЕ РОЗБЕРЕМОСЯ, ЩО Ж ЦЕ ЗА НЕЗВИЧАЙНІ ЛЮДИ СВІТУ, ФОТО ЯКИХ ДОЗВОЛИТЬ ЗРОЗУМІТИ, ЩО Ж ДИВНОГО В НИХ Є.

НАЙНЕЗВИЧАЙНІШІ ЛЮДИ СВІТУ

“ГУМОВИЙ ХЛОПЧИК”

Джаспріт Сінгх Калре відомий під псевдонімом “гумовий хлоп-

чик”. А все тому, що його тіло має на-стільки унікальну гнучкість, що навіть уявити страшно, як він може скрутитися. Йому з легкістю вдається повернути голо-ву на сто вісімдесят градусів, і це не до-завдає Джаспріту жодних незручностей. Але це всього один з численних трюків, якими він може радувати публіку.

60 РОКІВ БЕЗ ДУШУ

Цей житель Ірану не мився шіст-десят років, і всі ці роки він на-

віть на метр не смів наблизитися до води. Свій вчинок Аму Хаджі пояснює тим, що в молодому віці, після життєвих невдач, йому захотілося перестати здійснювати

гігієнічні процедури. А тепер він абсо-лютно впевнений в тому, що якщо він хоча б вимиє руки, то захворіє страшною хворобою. Зараз немитий іранець живе в землянці, але коли стає холодно, то пере-ходить жити в цегляну будову, яку йому спорудили місцеві жителі.

ВОЛОДІЄ СУПЕРПАМ’ЯТТЮ

Ця жінка володіє суперпам’яттю і пам’ятає все, що відбувалося в

її житті, починаючи з дванадцятирічного віку. Джилл Прайс може навіть сказати, яка передача йшла в певний момент часу. Варто тільки запитати про певну дату, і Джилл з легкістю відповість, що було в цей день.

КОСА ДО ПОЯСА

Чан Ван Хей із В’єтнаму відростив волосся, довжина якого стано-

вить майже сім метрів. Робити стрижку для своєї шевелюри чоловік перестав у віці двадцяти п’яти років, коли помітив, що кожного разу після підстригання во-лосся воно починає сильно боліти. Тому він перестав стригтися, а волосся заплітає в косу, яка після багатьох років більше нагадує канат.

ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ КОЛЬОРОМ

Цей каліфорнієць, якому 57 років, відрізняється своїм кольором

обличчя – воно в нього синє. Правда, таким колір обличчя Пола Карасона був не завжди – шкірний покрив придбав такий відтінок через багаторічне ви-користання колоїдного срібла, що було необхідно для лікування дерматиту, що виник 14 років тому.

У НАС П’ЯТЬ, У НЬОГО – ШІСТЬ

У цієї людини незвичайність полягає в тому, що у нього по шість пальців

на кожній руці. Тобто в підсумку у нього не десять пальців на руках, як у звичайної людини, а дванадцять. Причому стільки ж пальців у нього і на ногах. Така кількість

пальців є гордістю мешканця Баракоа Ер-нандеса Гаррідо – з їх допомогою він легко дряпається на пальми для збору кокосів, а також позує перед об’єктивами камер. Ось вони – незвичайні люди світу! Завдяки сво-їй унікальності намагаються підзаробити і живуть при цьому непогано.

“ЛЮДИНА-ПАВУК” ІСНУЄ!

Жителя Індії, що вміє вільно пере-

суватися по вертикальних поверхнях, прозвали “лю-диною-павуком”. Такий талант в собі Джозі Рей по-мітив ще в дитинстві і вирі-шив розвивати його далі. І йому це вдалося – сьогодні багато людей приїжджають подивитися на скелелаза, який без страху дереться по горах без страховки.

ПРИРОДА “ПОЖАРТУВАЛА”

Навряд чи Чжан Руіфанг з Китаю шишки на обличчі, які так на-

гадують диявольські роги, приносять задоволення. Звичайно, можна було б списати один ріг на жарти природи, але з’явившись на лобі симетрично друго-му наріст неймовірно шокує оточуючих людей.

Підготовлено за матеріалами Інтернет-видань

СИМВОЛ ВІРУЮЧИХ ІНДІЙЦІВ

Колись цей індійський старець з піднятою вгору рукою був нор-

мальною людиною. Садху Амар Бхараті був главою сім’ї, в якій було троє дітей. Але одного разу (у 1970 р.) до нього прийшло розуміння, що родині він не належить, а належить богу Шиві, тому повинен служи-ти тільки йому. Тоді він вирішив поневіря-тися по індійських дорогах. Через декілька років він дав собі обітницю, що підніме праву руку і не буде опускати її протягом сорока років (багато хто вважає, що на знак упокорювання і відмови від гріхів). Ось уже близько сорока років чоловік ходить з піднятою кінцівкою, яка за ці роки пере-творилася на кістлявий і висохлий символ віруючих індійців.

Page 6: Газета видається з 1955 року obovyazok_43_1.pdf · жовтень 2015 року № 43 3 ОБОВ’ЯЗОК ЗАКОН i АКЦЕНТИ На адресу ДПтС

6 жовтень 2015 року № 43ОБОВ’ЯЗОК

ЗАКОНЗАКОНОБОВ’ЯЗОКi

АСПЕКТИ

25 ЖОВТНЯ – ДЕНЬ АВТОМОБІЛІСТА

Осінь видалася у цьому році на диво теплою і сухою, що дозволило

водіям не напружуючись їздити вулиця-ми, не особливо слідкуючи за дистанцією і швидкістю. Та зима все ближче, а отже, дуже скоро можна чекати і мокрого снігу, і льоду на асфальті. Тож вже тепер водіям слід привчати себе до деяких правил водіння машини в осінньо-зимовий період. Най-перше, візьміть за правило уважно стежити за всіма учасниками дорожнього руху, аби їхня помилка не стала серйозною перешко-дою на вашому шляху. Уміння прогнозувати можливі наслідки необдуманих дій ваших сусідів у транспортному потоці, допоможе запобігти ремонту.

Не менш важливо зберігати безпечну дистанцію, а також безпечну швидкість. Про це ще добре пам’ятають новоспечені водії, бо не раз чули від інструкторів авто-школи. Цього ж правила дотримуються і водії із солідним стажем. А ось ті, що десь посередині – вже добре навчилися кермувати, і ще не потрапляли в небез-печні ситуації – можуть нехтувати життєво необхідною пересторогою. На слизькій і мокрій дорозі важливо не переоцінити свої вміння і зайвий раз не ризикувати. Не варто покладати особливу надію і на наявність АБС у вашому автомобілі. Ця система розроблена для того, щоб запобіг-ти блокуванню гальм, не дасть виникнути заносу і забезпечить можливість об’їхати перешкоду із затисненою педаллю гальм. А ось гальмівний шлях на слизькому асфальті вона може навіть збільшити.

ЯК НЕ “РОЗЗУТИСЯ” НА ПОВОРОТІ

Всі автомобілісти добре знайомі із чергами на СТО перед початком

зими. “Перевзути” свою машину, так само важливо як і попередні два правила. Оби-раючи шини, пам’ятайте, що всесезонних легкових шин не існує апріорі, бо вони не годяться ні для літньої спеки, ні для зимо-вих ожеледиць.

Декілька фактів про шиповану резину. Такі шини набагато краще тримають авто-мобіль на траєкторії і дозволяють ефектив-но гальмувати, якщо під колесами м’який лід чи втрамбований сніг. На свіжому сніжному покрові вони не мають суттєвих переваг, а на сухому асфальті навіть збіль-шують гальмівний шлях. До слова, вони заборонені у більшості країн Європи через їхній згубний вплив на дорожнє покриття.

Виробники шин рекомендують змі-нювати літню резину на зимову, після того як середньодобова температура знизиться до плюс семи градусів і, за прогнозами синоптиків, потепління не передбачається.

До речі, різке падіння температури знижує тиск у шинах, що може призвести до пошкодження боковин у низькопро-фільних авто, а високопрофільні взагалі ризикують “роззутися” на повороті. Тож перевіряйте тиск у колесах після кожного суттєвого похолодання.

БЕРЕЖЕНОГО І БОГ БЕРЕЖЕ

Це найголовніше правило осінньо-зимового періоду – бути обачним.

Не наражати себе зайвий раз на небезпеку. На цей час краще відмовитися від екстре-мального стилю кермування: обійтися без різких маневрів зміни полоси руху чи різких крутих поворотів. Взагалі не рекомендують автомобілісти зі стажем в цей період різких рухів чи то кермом, чи то тиснення на гальма чи педаль газу. Якщо перед вами на дорозі

величезна калабаня чи льодове озерце, не смикайте руль – перешкоду найкраще проїхати на прямих колесах. Гальмувати можна тільки до початку небезпечної зони, на ній – ні.

Під час осінніх туманів і зимових за-метілей видимість на дорогах суттєво змен-шується, тож не економте на освітленні. Зробіть своє авто максимально помітним на дорозі – не нехтуйте можливість вклю-чити протитуманки чи ближнє світло навіть вдень, навіть у місті.

ШВИДКІСТЬ ДІЙ І НІЯКИХ СУМНІВІВ

Якщо ж ви все ж потрапили в екс-тремальну ситуацію – реагувати

потрібно миттєво. Тому алгоритм дій, наприклад під час заносу, ви повинні за-вчити напам’ять вже зараз. По-перше, він виникає, коли задня ось автомобіля втрачає зчеплення з дорогою і починаєть-ся її бокове ковзання. Статися це може через високу швидкість під час виконання повороту чи занадто різкий рух кермом, екстренне гальмування чи прискорення. Головне – необхідно все зробити для того, щоб колеса задньої осі почали котитися за передніми. Якщо причиною заносу було гальмування, то необхідно відпустити пе-даль тормоза, якщо прискорення – змен-шити тиск на педаль газу, але так, щоб не почалося гальмування двигуном. Дуже швидко прокручуйте кермо в сторону за-носу, і як тільки відчуєте, що його розвиток припинився, негайно повертайте руль в те положення, яке необхідне для подальшого руху по траєкторії. Якщо ваші дії не будуть достатньо швидкими, ви ризикуєте зано-сом в інший бік, і викрутитися з нього вже

буде на порядок важче. Якщо ваша машина передньопривідна, збільшуйте тягу, якщо задньопривідна – зменшуйте.

ОБОВ’ЯЗКОВІ АТРИБУТИ БАГАЖНОГО ВІДДІЛЕННЯ

Найперше, що вам може знадо-битися і повинно бути постійно

напохваті це – скребок і щітка для змітання снігу. Стане в пригоді і рідина для омивання лобового скла, яка не замерзає. Якщо не хочете мати неприємностей з дверима і зам-ками – змастіть їх спеціальними засобами. І не забувайте, що наносити їх необхідно після кожного миття машини. Не зайвими будуть саперна лопатка і хороший ліхтарик, бажано з динамо, бо мороз може суттєво розрядити батарейки. І обов’язково перевірте міцність тросу, чи витримає він, якщо доведеться ви-тягувати вашу машину із замету.

Дотримування таких простих і нехитрих правил допоможе вам зберегти машину неушкодженою і зміцнити свої нервові клітини. Щасливої дороги!

Підготувала Наталія УСИК

Згідно з даними медичної статистики, пік депресив-ного періоду припадає на середину жовтня. Саме в

цей час люди найчастіше запитують: як боротися з осінньою депресією?

Насамперед, варто визначитися, чи дійсно це депресія або ж звичайна осіння нудьга. Зробити це непросто. Деякі види депресивного розладу настільки підступні і так вміло маскуються, що поставити правильний діагноз вдається на-віть не всім лікарям.

ОСНОВНІ СИМПТОМИ

Термін “осіння депресія” включає слово, яке свідчить про наявність психічного відхилення,

яке спостерігається незалежно від пори року, погодних умов та інших сезонних чинників. Саме тому осіння депресія має симптоми, відповідають звичайній формі захворювання, серед них: виражена апатія; відмова від активної діяльності; хронічна тривка втома (відпочинок не знімає втому, розбитий стан зберігається і після сну); безпричинний тужливий стан, порушення сну (виражені проблеми із засинанням, сон переривчастий з раннім пробудженням, після сну не з’являється почуття повно-цінного відпочинку); відсутність бажання спілкуватися будь з ким; підвищена дратівливість (безпричинні спалахи гніву); образливість; часті головні болі; порушення роботи органів травлення; поганий апетит; м’язові судоми і болі в

різних частинах тіла без видимої на те причини; cмуток.Симптоми осіннього депресивного стану можуть вияв-

лятися досить тривалий час. Водночас, як минає осінь, так з нею минає і депресія. Поступово симптоми розладу зникають без будь-якого медикаментозного впливу.

ПРИЧИНИ

На думку вчених, осінь і депресія – взаємопов’язані події. Їх залежність пояснюється сезонністю психо-

фізіологічних змін в організмі. Крім того, існує ряд причин, що провокують виникнення хвороби восени.

Серед них, насамперед, варто відзначити скорочення тривалості світлового дня, часті дощі, похмуру погоду. Пе-рераховані фактори сприяють появі похмурого настрою, нудних думок, млявості і апатії.

Психофізіологи пояснюють цей феномен сезонними змінами, що відбуваються не тільки в природі, але і в орга-нізмі людини. Скорочення сонячної активності призводить до посиленого вироблення в організмі людини гормону меланіну. Саме його збільшена концентрація сприяє роз-витку депресії.

Важливу роль у розвитку депресії восени відіграє психо-логічний аспект. Осінь завершує річний цикл. У цей період всі починають підбивати підсумки, переосмислювати події.

Серед причин розвитку депресії восени психіатри виділяють спадкову схильність до особливих емоційних

станів, що характеризується слабкістю, неврівноваженістю психічних процесів.

Гормональні зміни, властиві жінкам, так само є причи-ною розладу психіки восени. Слабка стать, більш чутлива до перепадів добового ритму, набагато частіше відчуває на собі прояви сезонного депресивного розладу.

Не менше значення має здоров’я. Як відомо, наявність соматичних захворювань підвищує ризик виникнення де-пресивного розладу.

Які ж найбільш ефективні способи підвищення стресо-стійкості та профілактики психічного здоров’я?

Спершу – визначте природу свого стресу: знайдіть першопричини. Знайдіть час побути наодинці із собою і записати в блокноті все, що викликає у вас занепокоєння.

Складіть план із зменшення впливу стресу на ваше життя. Включіть до свого режиму дня обов’язковий відпо-чинок, спілкуванням з приємними для вас людьми, рідними, близькими.

Поділіться своїми проблемами з іншими людьми. Це можуть бути друзі, родичі та колеги. Не залишайтеся на-одинці зі своїми переживаннями.

Якщо можливо, вирішуйте тривожні ситуації невід-кладно. Не приховуйте образи, одразу вирішуйте робочі конфлікти. Якщо стрес викликають невизначені події і сце-нарії, продумайте їх докладно і прийміть рішення настільки швидко, наскільки це можливо.

Уникайте або максимально обмежуйте час спілкування з людьми, які вам неприємні.

Підтримуйте фізичну активність. Заняття спортом, медитативні техніки, свіже повітря і фізичні навантаження допоможуть зняти психічне напруження.

Правильно харчуйтеся, уникайте надмірного вживання алкоголю, кофеїну, краще відмовитися від шкідливих звичок повністю.

Психічне здоров’я кожного в першу чергу залежить від нього самого і його близьких. Завдання кожної сучасної людини зберігати свою душевну рівновагу, бути готовою до стресових ситуацій, і за потреби звертатися за допомогою, а не пускати на самоплив симптоми перевантаження, депресії, емоційної нестійкості.

Не займайтеся самолікуванням без консультації фахівця!Відділ організації психологічної роботи

та діяльності спеціальних виховних установ

ВАРТО ЗНАТИ

ЯК ЗБЕРЕГТИ ЖИТТЯ І МАШИНУ НА ОСІННЬО-ЗИМОВИХ ДОРОГАХ

ОСІННЯ ДЕПРЕСІЯ – СЕЗОННИЙ НЕСТІЙКИЙ ПСИХОЕМОЦІЙНИЙ СТАН. НАЙЧАСТІШЕ ПІД ЦИМ ПОНЯТТЯМ РОЗУМІЄТЬСЯ НЕ ПСИХІЧНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ, ЯКИМ Є ДЕПРЕСІЯ, А ТИМЧАСОВА НУДЬГА, ПОВ’ЯЗАНА ЗІ ЗМІНОЮ ПОРИ РОКУ І НАСТАННЯМ, ЯКОЮСЬ МІРОЮ, НЕПРИЄМНИХ ЗМІН У ПРИРОДІ. НА ВУЛИЦІ СТАЄ ПРОХОЛОДНО, МЕНШЕ СОНЯЧНИХ ДНІВ, ЧАСТІШЕ СТОЇТЬ ВОГКА І СІРА ПОГОДА, НАСТАЄ ГЛИБОКА ОСІНЬ, СЛІДОМ ЗА НЕЮ ПІДКРАДАЄТЬСЯ ДЕПРЕСІЯ. НАСТРІЙ ПСУЄТЬСЯ СИМЕТРИЧНО ПОГОДІ. НІЧОГО НЕ РАДУЄ, В ДУШІ ПОСЕЛЯЄТЬСЯ ТУГА І РОЗДРАТУВАННЯ.

ОСІННЯ ДЕПРЕСІЯ. ХВОРОБА ЧИ ПСИХОЕМОЦІЙНИЙ СТАН

Page 7: Газета видається з 1955 року obovyazok_43_1.pdf · жовтень 2015 року № 43 3 ОБОВ’ЯЗОК ЗАКОН i АКЦЕНТИ На адресу ДПтС

жовтень 2015 року № 43 7ОБОВ’ЯЗОК

ЗАКОНЗАКОНОБОВ’ЯЗОКi

НА СКРИЖАЛЯХ ІСТОРІЇ

СПОГАД

...Досить в ярмах конати,Мати долю волів,

Свої ниви оратиДля чужих чужаків...

Щоб зловить невловиме,Незбагнене збагнуть,

Щоб своїй УкраїніЧесть і славу вернуть!

Такого змісту вірші, які тодішня влада

вважала небезпечнішими за зброю, писала у далекому 1949 році Тетяна Дейнека. І її, п’ятнадцятилітню дівчину, ученицю 8 класу Луцької се-редньої школи №3, заареш-тували 23 червня 1949 року і кинули у слідчі підвали НКВС. За поетичні твори засудили за статтею 54-10 на десять (!) років ув’язнення із... конфіс-кацією майна. Услід за братом Михайлом Дейнекою, якого заарештували на Різдво 1948 року, юну Тетяну запроторили у далекосхідні табори... Най-тяжчі випробування тривали півстоліття. Із пекла поверну-лася вона до життя після звіль-нення восени 1954-го. Реабілі-тували її тільки на другий рік Незалежності, а посвідчення реабілітованого вона отримала лише 28 травня 1999 року.

Усе пережите і не тільки нею, а сотнями тисяч україн-ських дівчат, молодість яких припала на роки комуніс-тичного тоталітарного режи-му, Тетяна Байда (Барбелюк) описала у своїй книжці “Свічі гаснуть від вітру” під вигада-ним ім’ям та прізвищем. Усі

епізоди власного життя роз-криті у цій автобіографічній повісті у вигляді невеличких разючих новел. Аж пекельний біль проймає душу.

Книжка складається з трьох частин: “Мрії і дій-сність”, “За колючими дро-тами”, “Така страшна со-лодка воля”. Головній героїні – Мар’яні – довелось сповна запізнати, по чому ківш лиха. Та Бог послав їй добрих людей. Можливо, це допомагало їй витримати, вистояти. А ще любов до людей і щедрість душі, яка не знала меж.

Читаючи написане, ми-моволі замислюєшся: звідки бралося стільки альтруїзму, жертовності, щирого бажання допомогти? Одне було відомо: ця людина – високоморальна, добра, благородна. Вона ви-тримала більше, ніж це дано взагалі кожному. Її не лякали табори страхіть... У думці тіль-ки: щоб Україна жила вічно.

І от – “Останнє слово”. Його надавали двічі. Тоді ге-роїня повісті відмовилася від нього. Як зауважила сама, кати були глухі до людських страж-дань, ненависні до всього українського. “Тепер же остан-нє слово їй надала сама доля. Життя не залишало шансів. Вирок лікарів був короткий і ясний...” – пише авторка. “...Я не встигла розповісти нащадкам про те, що було на-справді”.

І вона заговорила. Роз-

повіла про своє життя, яке було типовим для багатьох українських жінок в епоху ко-муністичної диктатури. Життя важке, покалічене, але не-безнадійне, бо вона дожила до незалежності. Плакала від радості, коли над рідною зем-лею замайорів національний синьо-жовтий прапор, співала разом із чесними людьми не-скорений гімн України. Хотіла довести всім, особливо влас-ним дітям, що вона людина великої сили волі, а насправді була звичайною слабкою жін-кою, мікроскопічною частин-кою свого народу. Боролась за волю України, вчилась, пра-цювала, кохала, народжувала і виховувала дітей, займалась похованням рідних та друзів, сміялась і плакала. Робила –

що могла! Жила – як уміла. Вона була.

Пані Тетяна виборола і ви-страждала право говорити від імені “мертвих, живих і ненаро-джених”. Її голосом до нас про-мовляють сотні тисяч наших земляків, що знайшли вічний спочинок у безіменних могилах вічної мерзлоти, замордовані непосильною працею, хворо-бами, голодом, холодом, пато-логічною жорстокістю системи, побудованої на геноциді, як писав у передмові до книги Василь Ворон, член обласної редколегії тому “Реабілітовані історією. Волинська область”. Нехай прочитають цю книжку дорослі й діти. Нехай знають, якою ціною здобуваються воля і незалежність України.

Зоряна НАГІРНЯК

СЕЛО СТАРІ КОЗАКИ, ЩО НА ДНІПРОПЕТРОВЩИНІ, ВІДОМЕ ФОРТЕЦЕЮ КОДАКИ. У 1635 РОЦІ ЇЇ ЗВІВ ФРАНЦУЗЬКИЙ ІНЖЕНЕР Г. ЛЕВАСЕР ДЕ БОПЛАН. МІСЦЕ БУЛО ОБРАНЕ НЕ ВИПАДКОВО: ТУТ БУВ ПЕРШИЙ ДНІПРОВСЬКИЙ ПОРІГ, ЩО СКЛАДАВСЯ З ЧОТИРЬОХ ГРЯД 400 М ЗАВДОВЖКИ. ТОГО Ж ТАКИ РОКУ ФОРТЕЦЮ ЗАХОПИЛИ ТА ЗРУЙНУВАЛИ УКРАЇНСЬКІ КОЗАКИ НА ЧОЛІ З І. СУЛИМОЮ. 1639 РОКУ ФОРТЕЦЮ ВІДБУДУВАЛИ ТА ЩЕ МІЦНІШЕ УКРІПИЛИ. У 1648 РОЦІ ПІД ЧАС ВИЗВОЛЬНОЇ ВІЙНИ ЇЇ ПРОТЯГОМ ЧОТИРЬОХ МІСЯЦІВ ТРИМАЛИ В ОБЛОЗІ КОЗАЦЬКІ ЗАГОНИ НА ЧОЛІ З Г. НЕСТЕРЕНКОМ, ДОКИ ВОНА НЕ КАПІТУЛЮВАЛА. ВІДТОДІ ТУТ СТОЯВ НЕЧИСЛЕННИЙ КОЗАЦЬКИЙ ВАРТОВИЙ ЗАГІН. 1699 РОКУ. ФОРТЕЦЮ ВІДВІДАВ РОСІЙСЬКИЙ ЦАР ПЕТРО I, А 1709 РОКУ ЗА ЙОГО НАКАЗОМ ЇЇ БУЛО ЗНИЩЕНО. НИНІ ЗБЕРЕГЛАСЯ ЧАСТИНА ФОРТЕЧНОГО ВАЛУ.

ЦІКАВО ЗНАТИ

ЇХ НЕ ЛЯКАЛИ ТАБОРИ СТРАХІТЬ...

З МИНУЛОГО

Село Рудка Царичанського району відоме укріпленнями Україн-

ської лінії. З 1731 року Українська лінія була системою укріплень, що простяглися на 400 км зі сходу на захід через території

сучасних Харківської, Полтавської та Дніпропетровської областей. Лінія зводи-лася протягом 1731-1733 років для захисту земель Слобожанщини від татар і турків. Керував будівництвом майор Дебренєв. Захисна лінія була високим земельним валом, широкі рови, 18 фортець і 15 ре-дутів. У селі зберігся бастіон та близько 800 м валу укріплень.

Перші писемні згадки про село Ки-тайгород цього ж району Дніпропетров-ської області датовані 1667 роком. За часів татарської навали на березі річки Оріль було зведено укріплені поселення, обне-сені частоколом та земляними валами. Між цими укріпленнями стояло містечко, де в разі ворожого нападу ховалося насе-лення. З 1730 року Китайгород входив до фортифікаційної системи – Українська лінія. Є думка, згідно з якою, свою назву село дістало завдяки святковій червоній одежині – “китайці”, що її треба було неодмінно знімати, коли з’являвся ворог.

Усі ці бастіони і фортифікаційні спо-руди будувалися як укріплення з метою захисту своєї землі.

Зоряна НАГІРНЯК

ДАВНІ ФОРТИФІКАЦІЙНІ СПОРУДИ

ГАЛИЦЬКА ТВЕРДИНЯ

Цей замок, одна з назв якого – Старос тинський, розташований

поблизу Івано-Франківська, на високій горі правого берега річки Дністер, біля якої лежить місто Галич. Будівництво на ній розпочалося 1367 року, коли Галичина була захоплена польськими панами. Як зазна-чає науковець Юрій Сторчак, над річками Дністром і Луквою, за рішенням польського сейму, була закладена основна твердиня Галицького староства. Місту тоді загрожу-вали часті антифеодальні виступи та напади на Галичину татарських орд, молдавських та угорських феодалів. Деякі літературні джерела засвідчують, що спорудив замок у 1350-1352 роках волинський воєвода Любарт.

Неодноразово замок зазнавав наскоків ворогів. За його стінами ховалися від народ-ного гніву і галицькі феодали. Але не завжди стіни могли їх врятувати. 1490 року містом заволоділа повстанська армія під проводом Мухи. Селяни-кріпаки вчинили справедли-вий суд над своїми гнобителями. З 1590 року по 1633 рік місто зазнало 29 татарських на-падів, найбільш руйнівні з яких були в 1594, 1612, 1624 роках.

У 1621 році турки і татари зруйнували замок та оборонні споруди, але невдовзі їх знову відбудували. За описами 1627 року замок оточували з трьох боків вали, на яких були п’ять оборонних веж і троє в’їзних воріт. На озброєнні були гармата та 16 гаківниць. Протягом наступного тридцятиріччя цей замок разів 15 грабували то татари, то загони українських повстанців.

Під час Визвольної війни 1648-1654 років у Галицькому замку переховувалася польська шляхта: його тримала в облозі селянська армія, очолювана полковником Семеном Височаном. Улітку 1649 року Галич перейшов до рук військ Богдана Хмельницького. 1658 року замок було відбудовано. За наказом польського старости Андрія Потоцького сюди зігнали сотні кріпаків. Керував буді-вельними роботами інженер-фортифікатор Франциск Корасіні. Дерев’яні стіни замінили кам’яними, з баштами і бійницями.

Великого лиха зазнали жителі Галича, коли 1676 року на місто напали турецько-татарські війська. Замок протримався лише кілька годин. Бойовий і моральний дух за-хисників, що боронили старосту і його почет, виявився невисоким, тому гарнізон швидко здався супротивникові, який зруйнував замок. Після цієї руйнації фортеця відбудо-вувалась, але колишньої величі не набула. Поступово почався її занепад. Цьому сприяло й те, що центр Прикарпаття у 60-х роках ХVІІ століття перемістився в місто Станіслав, і господарі врешті-решт залишили фортецю.

Із середини ХVІІІ ст. замок перебував у напівзруйнованому стані. Крім того, впала частина гори, на якій він стояв. У 1796 році він був частково розібраний, а у квітні 1858 року впала східна частина стін, що зберегли-ся. Такою була історія так званої галицької твердині.

Зоряна НАГІРНЯК

Page 8: Газета видається з 1955 року obovyazok_43_1.pdf · жовтень 2015 року № 43 3 ОБОВ’ЯЗОК ЗАКОН i АКЦЕНТИ На адресу ДПтС

8 жовтень 2015 року № 43ОБОВ’ЯЗОК

ЗАКОНЗАКОНОБОВ’ЯЗОКi

КАЛЕЙДОСКОП

Фінансові реквізити: рахунок ДЗД ДПтСУ, с/р №31251201201887 в ГУДКСУ в м. Києві,

код банку 820019, ЄДРПОУ 08565003. Свідоцтво платника ПДВ №200062177.

Інд. под. № 085650026068

ГазетаДержавної

пенітенціарної служби України

Адреса редакції: 04050, м. КиївÌ50, вул. Ме льни кова, 81.

Телефон: 481Ì05Ì62; еÌmail: [email protected]

Листування з читачами тільки на сторінках газети. Думки авторів

публікацій не завжди збігаються з точкою зору редакції. За точність

викладених фактів відповідальність несе автор. Художні твори друкуються мовою

оригіналу. При використанні наших публікацій посилання

на “Закон і обов’язок” обов’язкове.

Головний редакторОксана

ВЄЛКОВА-ЛАГОДАСвідоцтво

про реєстраціюКВ №9609

від 21.02.2005р. Ціна договірна.

Рукописи і фотознімки не повертають-ся і не рецензуються. Відповідальність за

достовірність реклами несе рекламодавець.

Передплатний індекс 23102Наклад: 40000

Замовлення № 5638ТОВ “Поліпрінт”,

м. Київ, вул. Лугова, 1 а

ОБОВ’ЯЗОКЗАКОНЗАКОН

ОБОВ’ЯЗОКi

ОБОВ’ЯЗОКЗАКОНЗАКОН

ОБОВ’ЯЗОКi

ФОТОФАКТИ

Відповіді на сканворд у № 42

Матч видався принциповим та результативним. Вже на перших хвилинах зустрічі суперники “обмінялися”

голами. Надалі, ігрова ініціатива переходила від команди теле-каналу “СТБ” до команди засуджених. В результаті безкомпро-місної боротьби переможцем гри стала команда творчого колек-тиву телеканалу “СТБ”, яка перемогла господарів з рахунком 7:5.

На знак підтримки спортивної ініціативи гості привезли у подарунок установі дві гантелі та солодощі.

Гаяне ОГАНЕСЯН

СКАНВОРД

У КАГАРЛИЦЬКІЙ ВИПРАВНІЙ КОЛОНІЇ №115 УПРАВЛІННЯ ДПТС УКРАЇНИ В М.КИЄВІ ТА КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ВІДБУЛАСЯ ТОВАРИСЬКА ЗУСТРІЧ З МІНІ-ФУТБОЛУ МІЖ КОМАНДАМИ ДРУГОГО ТВОРЧОГО ОБ’ЄДНАННЯ ТЕЛЕКАНАЛУ “СТБ” ТА ЗБІРНОЮ ЗАСУДЖЕНИХ УСТАНОВИ.

МАНСАРДА

Вперше вона була спроектована Жюлем Ардуеном (1646 – 1708),

придворним архітектором Людови ка XIV. Він навчався архітектурі у Лібераля Брюана, який прославився створенням Будинку інвалідів у Парижі. Окрім того, він був внучатим племінником відомого архітектора Франсуа Мансара, який на той час був затребуваним серед знаті. Саме це прізвище Жуль взяв після смерті діда, коли дізнався, що у спадок йому залишилась велика колекція планів і креслень архітек-тора. Службу при дворі Людовика XIV Жуль почав з проекту розширення палацу в Сен-Жермен-ан-Ле, де й придумав облаштувати горище, що дозволило значно збільшити корисну площу. Серед відомих робіт Арду-ена – Мансара – завершення будівництва Версаля, Собор інвалідів, площа Перемоги і Вандомська площа.

ВІНЧЕСТЕР

Таку назву отримав перший жор-сткий диск комп’ютера, який

створила фірма ІВМ у 1973 році. Він індекс “30-30” (дві пластини по 30 МБ кожна), і тому керівник проекту запропонував назва-ти розробку “вінчестером” (за аналогією з позначенням популярної мисливської руш-ниці Winchester 30-30). Рушниця ж, в свою чергу, була названа ім’ям Олівера Фішера Вінчестера (1810 – 1880). Він модернізував гвинтівку “Генрі”, яка використовувалась під час Громадянської війни, але так і не була прийнята урядом США на озброєння армії. “Вінчестери” були запущені у ви-робництво у 1866 році.

БОЇНГ

Американський авіа- і ракетобуді-вельний концерн і марка літаків,

що ним виробляється, названі на честь авіаконструктора і промисловця Уїльяма Боїнга (1881 – 1956). У 1916-му він спро-ектував свій перший аероплан і заснував фірму Pacific Aero Products. Та назва не прижилася, і вже через декілька тижнів на вивісці було написано Boeing Airplane Co. Одинадцять років фірма випускала в основному військові літаки й займалася авіаперевезеннями. У 1934 році Боїнг ви-рішив продати свою частину в корпорації й зайнявся розведенням коней. А бренд настільки запам’ятався, що його вирішили не змінювати. У роки війни “Боїнг” ви-пускав бомбардувальники Б-17 і Б-29, а у 1954 році світ побачив турбореактивний пасажирський літак “Боїнг-707”.

КОМАНДА СПІВРОБІТНИКІВ АРТЕМІВСЬКОЇ УСТАНОВИ ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ УПРАВЛІННЯ ДПТС УКРАЇНИ У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ ВИБОРОЛА ПОЧЕСНЕ ПЕРШЕ МІСЦЕ У ТУРНІРІ З МІНІ-ФУТБОЛУ СЕРЕД СИЛОВИХ СТРУКТУР МІСТА АРТЕМІВСЬК, ПРИСВЯЧЕНОГО ДНЮ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ.

ПЕРЕМОЖЦІ ТУРНІРУ

Спеціальну нагороду отримав також сержант внутрішньої служби Артем Вялий. Молодший інспектор 2-ї категорії ВРіО Артемівської

установи виконання покарань №6 став кращим воротарем турніру.Вітаємо переможців!

Кирило БОНДАРЄВ

ТОВАРИСЬКИЙ МАТЧЦІКАВО ЗНАТИ