Top Banner
Інформатика. 10 клас Урок № ____ Тема уроку. Комп’ютерні віруси Мета уроку: освітня: ознайомити учнів з терміном «комп’ютерні віруси»; видами комп’ютерних вірусів; способами дії; причинами розповсюдження; засобами захисту від вірусів; розвивальна: розвивати логічне мислення; виховна: виховувати культуру мовлення. Тип уроку: ділова гра «Прес-конференція», урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: картки із запитаннями; теоретичний матеріал на окремих аркушах; ватман для виготовлення газет; маркери; назви газет на підставках; мультимедійний проектор; екран; презентація, створена у Microsoft PowerPoint. Ролі та функції учасників гри: спеціалісти з комп’ютерної вірусології (3-4 учні) – відповідають на поставлені запитання і надають допомогу журналістам у підготовці статті; журналісти (не більше 9 учнів) – ставлять питання з комп’ютерної вірусології і готують статтю до видання; експерти (2-3 учні) – разом з ведучим оцінюють діяльність кожного учасника гри; ведучий – учитель інформатики. План уроку I. Організаційний момент (1 хв) II. Підготовчий етап (4 хв) 1. Пояснення правил гри, формування груп і розміщення їх у класі. 2. Показ презентації (перші 4 слайди). III. Основний етап 1. Мозковий штурм (5 хв). Спеціалісти з вірусології знайомляться з новим матеріалом, а журналісти створюють заготовку для газети (журналу), створюючи назву, оформлення. 2. Метод-прес (12 хв). Прес-конференція (запитання – відповідь). 3. Написання статті (доповіді) – 10 хв.
6

Тема уроку: «Комп’ютерні віруси»krishtopa.at.ua/Rozr_Urokiv/Inform/tema_uroku.doc  · Web viewТема уроку. ... ставлять питання

Jan 22, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Тема уроку: «Комп’ютерні віруси»krishtopa.at.ua/Rozr_Urokiv/Inform/tema_uroku.doc  · Web viewТема уроку. ... ставлять питання

Інформатика. 10 клас

Урок № ____

Тема уроку. Комп’ютерні віруси

Мета уроку:освітня:

ознайомити учнів з терміном «комп’ютерні віруси»; видами комп’ютерних вірусів; способами дії; причинами розповсюдження; засобами захисту від вірусів;

розвивальна: розвивати логічне мислення;виховна: виховувати культуру мовлення.

Тип уроку: ділова гра «Прес-конференція», урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: картки із запитаннями; теоретичний матеріал на окремих аркушах; ватман для виготовлення газет; маркери; назви газет на підставках; мультимедійний проектор; екран; презентація, створена у Microsoft PowerPoint.

Ролі та функції учасників гри: спеціалісти з комп’ютерної вірусології (3-4 учні) – відповідають на поставлені запитання

і надають допомогу журналістам у підготовці статті; журналісти (не більше 9 учнів) – ставлять питання з комп’ютерної вірусології і готують

статтю до видання; експерти (2-3 учні) – разом з ведучим оцінюють діяльність кожного учасника гри; ведучий – учитель інформатики.

План уроку

I. Організаційний момент (1 хв)

II. Підготовчий етап (4 хв)1. Пояснення правил гри, формування груп і розміщення їх у класі.2. Показ презентації (перші 4 слайди).

III. Основний етап1.Мозковий штурм (5 хв). Спеціалісти з вірусології знайомляться з новим матеріалом, а

журналісти створюють заготовку для газети (журналу), створюючи назву, оформлення.2.Метод-прес (12 хв). Прес-конференція (запитання – відповідь).3.Написання статті (доповіді) – 10 хв.4.Презентація своєї газети аудиторії – 5 хв.5.Робота експертів (визначення найкращої статті за критеріями:

Чи повністю розкрита тема

Чи по порядку представлено матеріал

Оригінальність оформлення Грамотність

І групаІІ групаІІІ група

IV.Рефлексія (4 хв).Повторення ключових моментів теми за допомогою презентації (слайди 5 – 9).

V. Заключний етап (3 хв).

Page 2: Тема уроку: «Комп’ютерні віруси»krishtopa.at.ua/Rozr_Urokiv/Inform/tema_uroku.doc  · Web viewТема уроку. ... ставлять питання

Інформатика. 10 класПідбиття підсумків гри. Оцінка діяльності кожного учасника гри.

VI.Домашнє завдання (1 хв).Повторити матеріал за наданими статтями.Творче завдання: скласти 5-10 тестів для перевірки знань з цієї теми.

Хід уроку

I. Організаційний момент (1 хв)В комп’ютерному світі знову виникла вірусна епідемія. У зв’язку з цим ми організовуємо

прес-конференцію, на яку запрошені спеціалісти з комп’ютерної вірусології для роз’яснення загальних питань.

Журналісти з газети «Комп’ютерний світ» повинні будуть підготувати статтю з цієї теми.

II. Підготовчий етап (4 хв)Повідомлення теми та завдань уроку за допомогою презентації

Прес-конференція на тему:

Учасники прес-конференції:

РозглядаютьсяРозглядаються питанняпитання::

1. Коли і ким було введено термін “комп’ютернийвірус“.

2.Що таке комп’ютерний вірус.3. Як функціонує вірус.4. Які ознаки зараження вірусом.5. Які віруси бувають.6. Як можуть діяти файлові віруси.7. Як діють макровіруси.8. Що собою являють мережеві віруси.9. Які причини поширення вірусів.10.Як захистити комп’ютер від зараженнявірусами.

III. Основний етап1.5 хв – Спеціалістам з комп’ютерної вірусології надається теоретичний матеріал для

ознайомлення.Користуючись цим матеріалом, вони будуть відповідати на запитання журналістів.Журналісти отримують аркуші та маркери для створення заготовок – сторінок газети

2.Прес-конференція (12 хв).Журналісти отримують картки із запитаннями, які пронумеровані. Той з них, чиє

запитання йде наступне за номером, називає ім’я спеціаліста, якому він ставить запитання. відповідь записує у робочий зошит.

3.Написання статті (10 хв).Всі учасники гри об’єднуються в групи так, щоб над кожною статтею працювали три учні-

журналісти, а їм надавав допомогу один з вірусологів.Водночас експертна група визначає найактивнішого журналіста.

4.Кожна група журналістів презентує свою роботу (5 хв).

IV.Рефлексія (4 хв).Повторення ключових моментів теми за допомогою презентації (слайди 5 – 9).

V. Заключний етап (3 хв).Підбиття підсумків гри експертами та ведучим. Оцінка діяльності кожного учасника гри.

Відзначення найкращих виступів.

VI.Домашнє завдання (1 хв).Повторити матеріал за наданими статтями.Творче завдання: скласти 5-10 тестів для перевірки знань з цієї теми.

Page 3: Тема уроку: «Комп’ютерні віруси»krishtopa.at.ua/Rozr_Urokiv/Inform/tema_uroku.doc  · Web viewТема уроку. ... ставлять питання

Інформатика. 10 клас

Теоретичний матеріал для спеціалістів з вірусології

1. Терміну «комп’ютерний вірус» виповнилося 25 років: ця назва була запропонована у 1983 році Фредом Коеном з університету Південної Каліфорнії. Комп’ютерний вірус називається так завдяки своїй спроможності до самовідтворення і «розмноження». Перша масова епідемія комп’ютерного вірусу відбулася в 1986 році, коли вірус Brain «заражав» дискети перших масових персональних комп’ютерів.

2. Комп’ютерний вірус – це програма, здатна до розмноження без участі користувача. Вона, як правило, має руйнівну дію, може створювати свої копії і розміщувати їх в обчислювальні системи і файли та інші об’єкти. При цьому копії зберігають здатність до подальшого розповсюдження. Зараз відомо кілька десятків тисяч вірусів, які відповідно до введених ознак мають різні класифікації.

3. Комп’ютер пунктуально виконує всі команди програми, починаючи з першої. Якщо перша команда: «Скопіюй мене у дві інші програми», то комп’ютер так і зробить, а команда-вірус потрапить у дві інші програми. Коли ж комп’ютер перейде до виконання інших уже вражених вірусом програм, вірус тим самим шляхом буде розповсюджуватися по всіх інших програмах.

4.Віруси бувають:

5. Файлові 6. Макровіруси 7. Мережеві Заражають файли на

виконання з розширенням .exe. Змінюють файли або системні

області на ураженому комп’ютері.

Записують свій код у тіло зараженої програми і намагаються перехопити управління.

Поліморфні (віруси примари) належать до файлових, які важко розпізнати за допомогою звичайних засобів антивірусного захисту. Вони модифікують свій код у заражених програмах таким чином, що два екземпляри одного й того ж вірусу можуть не співпадати в жодному з бітів.

Віруси невидимки є також файловими вірусами. Вони намагаються перехопити управління файловою системою і приховати від користувача свою присутність на диску. Це допомагає їм у такий спосіб уникнути дії антивірусної програми

Макровіруси заражають файли – документи і електронні таблиці.

Найбільш поширеними є віруси для Microsoft Word і Ex-cel. Макровіруси набувають можливості управляти при відкритті та закритті зараженого файлу, перехоплюють стандартні файлові функції, а потім заражають файли, до яких іде звернення. Віруси активні не тільки у момент відкриття/ закриття файлів, а й доти, доки є активним сам редактор

Мережеві віруси проникають у пам'ять комп’ютера з мережі, визначають мережеві адреси інших комп’ютерів та розсилають на ці адреси свої копії. Часто використовують для свого розповсюдження адресну книгу зараженого комп’ютера.

Віруси хробаки (worm) проникають у пам'ять комп’ютера з комп’ютерної мережі, встановлюють мережеві адреси інших комп’ютерів і розсилають по цих адресах свої копії.

«Троянські програми» – утиліти віддаленого адміністрування комп’ютерів у мережі. При завантаженні «троян» встановлює себе в системі, а потім слідкує за нею, при цьому користувачеві не надається жодних повідомлень про дії цього вірусу. Ці віруси можуть бути використані для знаходження і передачі конфіденційної інформації, знищення даних або розсилання даних по мережі. Заражені комп’ютери стають відкритими та беззахисними для зловмисників

Page 4: Тема уроку: «Комп’ютерні віруси»krishtopa.at.ua/Rozr_Urokiv/Inform/tema_uroku.doc  · Web viewТема уроку. ... ставлять питання

Інформатика. 10 клас8. Основні причини поширення вірусів

1. Незахищеність операційної системи.Якщо в операційній системі присутні елементи захисту, то вірусу буде надто складно заразити об’єкти свого нападу, оскільки для цього виникне потреба (як мінімум) зламати систему паролів та привілеїв. Така робота під силу не кожному вірусу.

2. Наявність досить повної документації з операційної системи і комп’ютерної техніки.3. Широке розповсюдження операційної системи, комп’ютерної техніки.

Чим більш розповсюджена операційна система, встановлена на вашому комп’ютері, тим більш доступною і зрозумілою є її робота, тим простіше писати для неї програми, зокрема і вірус.

9. Ознаки зараження вірусом:1. Уповільнення роботи комп’ютера.2. Зміни в файлах.3. Помилки при інсталяції та запуску Windows.4. Незрозумілі системні повідомлення, музикальні ефекти тощо.

10. Захист від комп’ютерних вірусів:Антивірусна програма встановлюється на

комп’ютері користувача і контролює пакети, що надходять з мережі, аналізує програмні файли і на основі наявної бази даних вірусів визначає наявність вірусів у програмах на дисках і в пам’яті. Програма перевіряє всю кореспонденцію, що надходить у поштову скриньку, і визначає наявність вірусу.

Антивірусна програма – обов’язковий засіб індивідуальної «гігієни» будь-якого комп’ютера, підключеного до мережі

Міжмережевий екран – спеціальна програма, яка контролює потоки даних між Інтернетом і комп’ютером. Припускає тільки безпечне з’єднання з мережею, фільтрує шкідливі пакети даних і не допускає в Інтернет програм, доступ до яких користувач не надав особисто.

АНТИВІРУСИ

Спеціалізовані Універсальні

Резиденти Ревізори