Top Banner
Книга за учителя Георги Иванов Ангелина Калинова Нели Георгиева Таня Пехливанова ТЕХНОЛОГИИ И ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО
46

Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

Feb 22, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

Книга за учителя

Книга за учителя

www.prosveta.bgwww.e-uchebnik.bg

Георги Иванов, Ангелина Калинова, Нели Георгиева,

Таня Пехливанова

Георги Иванов

Ангелина Калинова

Нели Георгиева

Таня Пехливанова

ТЕХНОЛОГИИИ ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО

ISBN 978-619-222-209-3

Цена 9,00 лв.

Page 2: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

Книга за учителя

Георги Иванов, Ангелина Калинова,Нели Георгиева, Таня Пехливанова

ТЕХНОЛОГИИИ ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО

ПРОСВЕТА ПЛЮССофия

7

Page 3: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

© Георги Петков Иванов, Ангелина Ничева Калинова, Нели Асенова Георгиева, Таня Иванова Пехливанова-Гочева, 2018 г.

© Бояна Иванова Павлова – художник на графичния дизайн, 2018 г.© Лало Николаев Николов – художник на корицата, 2018 г.© „Просвета Плюс“ ЕООД, всички права запазени.

ISBN 978–619–222–209–3

Page 4: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

3

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И ЕОбръщение към учителите / 4

МЕТОДИЧЕСКИ СЪВЕТИ / 5

Тема 1. Проектиране на технически обекти / 5

Тема 7. Измервателни уреди / 8

Тема 10. Градивни елементи на технически обекти / 10

Тема 13. Електронни елементи и схеми / 11

Тема 16. Обработваща и монтажна техника. Довършителни операции и монтажни дейности Урок за нови знания / 14

Тема 17. Обработваща и монтажна техника. Довършителни операции и монтажни дейности Упражнение / 15

Тема 21. Устройства и системи за комуникация Урок за нови знания / 16

Тема 22. Електронни устройства за контрол и управление. Видеокамера Урок за нови знания / 17

Тема 24. Фирма. Бюджет / 18

Тема 29. Професия и кариера / 20

Тема 31. Агро- и зоотехнически дейности в личното стопанство Урок за нови знания / 20

Тема 32. Екологично стопанство Урок за нови знания / 21

ГОДИШНО ТЕМАТИЧНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ / 24

УЧЕБНА ПРОГРАМА ПО ТЕХНОЛОГИИ И ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО ЗА 7. КЛАС (ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНА ПОДГОТОВКА) / 35

Page 5: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

4

Уважаеми учителю,

Настоящата книга за учителя е предназначена да ви помогне в работата по учебния предмет технологии и предприемачество за 7. клас. В книгата са представени кратки ме-тодически съвети за осъществяване на педагогическо взаимодействие по всяка тема от учебното съдържание. Те са изцяло съобразени както с предвидените задачи от учебника по технологии и предприемачество по всяка тема, така и с възрастовите и познавателни-те особености на седмокласниците.

В книгата за учителя представяме различни възможности за стимулиране на актив-ността на учениците чрез проектна работа, групова работа, екипно взаимодействие, за да бъде възможно формирането на качествата инициативност, предприемчивост и отго-ворност.

Важното е всеки ученик да постига своя личен успех и да развива личните си качества и способности. Това е възможно, когато са му осигурени условия да се чувства насърча-ван, подкрепян и уважаван.

Предложените методически варианти за осъществяване на педагогическо взаимо-действие са съобразени с изискването ученикът да бъде поставен в центъра на обучение-то, да бъде субект. Чрез проектните, груповите и екипните форми на работа учениците имат възможност сами да търсят, да откриват, да селектират и представят новата инфор-мация. По този начин у тях се формира самостоятелно и критично мислене и се постига постепенен преход към самоуправление на познавателната дейност.

Чрез предложените методически съвети сме се постарали да потърсим решение на проблема за липсата в някои училища на необходимите за обучението по технологии и предприемачество материална база и специално оборудвани кабинети. Вариантите предполагат алтернативни възможности за организиране на обучението и използване на активни и интерактивни методи. Тези варианти в никакъв случай не са „рецепта“ за осъ-ществяване на педагогическото взаимодействие. Всеки учител най-добре познава своите ученици и най-точно може да прецени по какъв начин да организира и да осъществи процеса на обучение.

Можете да използвате и електронния учебник по технологии и предприемачество, който в значителна степен ще подпомогне и улесни работата ви. В книгата за учителя ще откриете съответни препратки към електронните задачи и презентации от електронния учебник по теми от учебното съдържание. Със съдържанието на учебната тетрадка ще можете да диференцирате учебно-трудовите и познавателните задачи.

Не забравяйте, че всеки ученик е различен, той е отделна вселена и най-важната роля на нас, учителите, е да намерим път към него и да подпомогнем личностното му разви-тие. Не е нужно да упражняваме тотален контрол върху познавателното поведение на учениците. По-добре е да ги насърчаваме към активност, любопитство и откривателство.

От авторите

Page 6: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

5

МЕТОДИЧЕСКИ СЪВЕТИ

Тема 1. ПРОЕКТИРАНЕ НА ТЕХНИЧЕСКИ ОБЕКТИ

Очакван резултат по темата:– Познава правоъгълното проектиране като основен метод за изобразяване на техни-

чески обекти върху равнина.– Определя вида на проекциите и изобразява прости тела върху проекционна равнина.– Разчита чертежи и изготвя конструкторска документация на детайли с малка слож-

ност.

Цели на урока:• Усвояване на знания за методите при проектиране на обекти.• Усвояване на знания за видовете проекции и проекционната връзка между тях.• Усъвършенстване на знанията и уменията за създаване и разчитане на правоъгълни

проекции.• Усъвършенстване на знанията и уменията за оразмеряване на чертежи.• Усвояване на знания за съдържанието на конструкторската документация.• Развиване на пространствените представи и техническото мислене.

Основни понятия: правоъгълни проекции; проекционна връзка; сборен чертеж

Опори на учебното съдържание: видове проектиране; проекционна равнина; оразмеряване; конструкторска документация

Основни въпроси:• Какво представляват методът на правоъгълното проектиране и проекционната

връзка между проекциите?• За какво служи оразмеряването на изгледите в чертежите?• Кои са основните елементи, използвани при оразмеряване?• Какво съдържа конструктивната документация?• Каква е разликата между чертеж на детайл и сборен чертеж?

Методически съвети за урока:Първо. Припомнете наученото в 5. и 6. клас, свързано със създаването на чертежи.

Дайте примери за обекти в класната стая и посочете габаритните им размери – дължина, ширина и височина. Направете разграничение между обектите, които се състоят от един или няколко елемента.

Изберете обект, който се състои от един елемент (детайл). Определете как да разполо-жите обекта, така че да получите най-много информация за формата му, за да определите фронталния (основния) изглед. Посочете шестте страни на обекта. Направете скици на шестте изгледа. Изяснете необходимостта от връзка между изгледите с цел да се разчете формата на обекта. Поставете въпрос дали винаги се налага да се правят шест изгледа на технически обект.

Второ. Изяснете необходимостта от оразмеряване на чертежите. Дайте информация за елементите, използвани при оразмеряването, и правилата за нанасяне на размерите.

Page 7: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

6

Обърнете внимание, че стойностите на размерните числа винаги отговарят на действи-телните стойности на размерите на обектите; че не трябва да се повтарят размери в чер-тежите и че се нанасят на проекцията, в която се разчитат най-лесно.

Обърнете внимание на различните изисквания при оразмеряване на чертеж на детайл и сборен чертеж.

Трето. Запознайте учениците с необходимостта от създаване на конструкторска до-кументация и с нейното съдържание. Обърнете внимание на изискванията при създава-не на чертежи – формат, мащаби, разположение на проекциите, нанасяне на позиции и оразмеряване. Изяснете необходимостта от създаване на списък на съставните части, който да дава информация за елементите на изделието, наименованието и количеството им. Дайте примери.

Упражнение:Четвърто. Под формата на диалог затвърдете научените понятия от урока за нови

знания.Практически упражнения:Пето. Обяснете проекционната връзка между проекциите и чрез използване на по-

мощните линии постройте фронталната проекция. Дайте други примери.

Шесто. Разгледайте подаръчната кутия, показана в упражнението. Опишете частите ѝ. Разгледайте различни варианти за изработването ѝ. Дайте възможност на учениците да предлагат варианти за разгъвките на дъното и капака на кутията. Изберете подходящи размери, така че чертежите на двата елемента да се побират във формат А4. Големината и формата на кутията са по идея на учениците. Чертежите на двата елемента да се изчер-таят в учебната тетрадка, като се нанесат необходимите размери. Учениците да изчертаят с молив формата на двата елемента върху картона. Линиите, по които ще се извършва рязането, да се изчертаят с пунктирана линия. Изрежете, сгънете и залепете кутията. По желание може да ѝ направите украса.

Page 8: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

7

Примерна разгъвка и размери на долната и горната част на кутията:

250

50

50

200

150

100

Долна част

202

25

25

152

152

102

Горна част

Page 9: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

8

Тема 7. ИЗМЕРВАТЕЛНИ УРЕДИ

Очакван резултат по темата:• Познава начини за пряко измерване на физични величини: налягане, скорост, елек-

трически потенциал, външни и вътрешни размери.•Измерва външни и вътрешни размери с точност до 0,01 мм.•Измерва физични величини с дигитални уреди.

Цели на урока:• Усъвършенстване на знания за методите за физични величини и измерителните еди-

ници за тях.• Усвояване на знания за методите и инструментите за пряко измерване на физични

величини: налягане, скорост, електрически потенциал, външни и вътрешни размери.• Усъвършенстване за пряко измерване на външни и вътрешни размери с точност до

0,01 мм.• Усвояване на знания за пряко измерване на физични величини с дигитални уреди.• Развиване на пространствените представи и техническото мислене.

Основни понятия: числена стойност; измерителна единица; точност на измер-ването

Опори на учебното съдържание: физични величини; измерителна система; мето-ди на пряко измерване; измервателни инструменти

Основни въпроси:• С какво се характеризират обектите и явленията? Дайте примери за обекти и явле-

ния и за техни физични характеристики, които може да се измерят.• Дайте примери за физични величини, на които познавате измерителните единици.• Какви измервателни уреди познавате?• Може ли една физична величина да се измерва с различни измервателни уреди?• Съществуват ли измервателни уреди, които измерват една физична величина с раз-

лична точност? Дайте примери.

Методически съвети за урокаПърво. Припомнете наученото в 5. клас за различните физични величини, характе-

ризиращи явленията и обектите. Дайте примери за обекти или явления, притежаващи физични характеристики, които може да се да се измерват и сравняват.

Припомнете наученото за Международната измерителна система – SI, която дава връзка между физичните величини и техните измерителни единици. Обяснете необходи-мостта от използване на еднакви измерителни единици за определяне на големината на физичните величини. Дайте примери.

Припомнете изучените представки, използвани при измерителните единици за увели-чаване или намаляване при изписване на измерената стойност – „мили“, „микро“, „кило“, „мега“.

Обърнете внимание, че изискване според SI е мерните единици да се изписват с ла-тински букви, но понякога в практиката се срещат означения и на кирилица.

Второ. Изяснете, че за определяне на големината на физичната величина е необходи-

Page 10: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

9

мо да разполагаме със съответен измервателен инструмент или уред и покажете измерва-телни уреди и изписаните върху скалите им измерителни единици за отчитане. Покажете различни скали за отчитане (кръгли – волтметър, линейни – шублер) и обяснете начина на определяне на стойността на едно деление. Дайте примери за изясняване на понятията „обхват на скалата“ (разликата между най-голямата и най-малката стойност, която може да отчете уредът) и „точност на измерване“ (определена от стойността на най-малкото деление на скалата).

Покажете приликите и разликите между шублера и микрометъра: предназначени да измерват дължина; имат основна и допълнителна скала, измерваща части от милиметъра, но микрометърът има по-висока точност на отчитане.

Изяснете предимството при използване на дигитални измервателни инструменти и уреди – по-лесно отчитане на резултата от измерването. Дайте примери.

Дайте пример за отчитане и измерване на физични величини в извънсистемни едини-ци – например при измерване на температура и налягане, и покажете такива измервател-ни уреди.

УпражнениеТрето. Обърнете внимание, че за всяка физична характеристика има специализирани

измервателни инструменти. Обикновено върху скалите им е записана мерната единица, в която се отчита резултатът.

Обърнете внимание, че след числовата стойност на резултата се записва измерител-ната единица.

Четвърто. Изяснете правилата при измерване с шублери и микрометри:1. Преди измерване се проверява точността на инструмента – плътно се затварят из-

мервателните накрайници и се проверява дали началото на основната и допълнителната скала съвпадат. Проверява се подвижността на подвижната рамка.

2. Отварят се измервателните накрайници на разстояние, по-голямо от измервания размер, така че обектът да се помести свободно между тях.

3. Затварят се измервателните накрайници, така че плътно да прилепват към измерва-ната повърхнина, а инструментът да е перпендикулярен спрямо нея.

4. Внимателно се изтегля измервателният инструмент и се отчита показанието, като първо се отчита резултатът по основната скала и към него се прибавя резултатът от до-пълнителната скала.Измерване с шублер – необходимо е да се пресметне стойността на едно деление

от нониусната скала. Деленията са 20, делим 1 mm на 20 и получаваме стойността на де-лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка 4, дотам има 8 деления * 0,05 mm = 0,4 mm. Краен резултат 26 mm + 0,4 mm = 26,4 mmИзмерване с микрометър: по основната скала отчитаме 41 mm + 0,07 mm от до-

пълнителната, краен резултат – 41,07 mm.Измерване с индикаторен часовник: малката скала показва, че стрелката е напра-

вила един пълен оборот (т.е. 1 mm) и се е завъртяла още 46 деления. При стойност на едно деление 0,01 mm х 46 = 0,46 mm. Краен резултат: 1 mm + 0,46 mm = 1,46 mm.

Page 11: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

10

Тема 10. ГРАДИВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ТЕХНИЧЕСКИ ОБЕКТИ

Очакван резултат по темата:•Познава градивните елементи на техническите обекти и системи.• Разграничава по функционалните им признаци винтове, лагери, зъбни колела, вало-

ве, оси и механизми.•Подбира градивни елементи и сглобява опростен модел на предавателен механизъм.

Цели на урока:• Усъвършенстване на знания за същността на техническите обекти и техническите

системи.• Усвояване на знания за градивните елементи на техническите обекти и системи.• Усвояване на знания за същността и видовете механизми.• Усвояване на знания видовете предавки и елементите, които ги изграждат.

Основни понятия: винт; болт; гайка; лагер; вал; ос; зъбно колело; механизъм; техническа система

Опори на учебното съдържание: конструкция; детайл; сглобена единица

Основни въпроси:• Кои са основните елементи на скейтборда? Как се задвижва? Каква енергия използ-

ва за задвижване?• Кои са основните елементи на велосипеда? Как се задвижва? Каква енергия използ-

ва за задвижване?• Кои са основните елементи на компютъра? Кои са основните дейности, извършвани

от компютъра? Каква енергия използва за захранване?• Кои са основните дейности, извършвани от пералната машина? Как се задвижва?

Каква енергия използва за задвижване?

Методически съвети за урокаПърво. Чрез основните въпроси формулирайте извода, че използваните във всекидне-

вието машини и устройства са с разнообразно предназначение, различна конструкция и се нуждаят от различна енергия, за да работят. От гледна точка на тяхното конструиране и производство те се разглеждат като технически обекти и технически системи.

Припомнете наученото в 5. клас относно работата на пералната машина. Избройте функциите, които извършва тя по време на работа, и обяснете, че движенията се извърш-ват от различни механизми, които са изградени от детайли, наричани машинни елементи.

Второ. Изяснете, че поради голямото разнообразие от технически обекти и системи е възможно да ги класифицираме по различни критерии, един от които е например според тяхното предназначение.

Трето. Изяснете понятието „механизъм“ и дайте примери за прости механизми. Може да разнообразите учебното съдържание, като дадете допълнителна информация за техните изобретатели.

Четвърто. Изяснете предназначението на резбовите съединения, осъществявани чрез винтове, болтове и гайки. Обърнете внимание, че в голямата си част разглобяемите съединения се правят чрез резбови съединения, тъй като изграждащите ги елементи са стандартизирани.

Page 12: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

11

Пето. Изяснете предназначението на предавките. Обяснете разликите между зъбни, верижни и ремъчни предавки. Дайте примери за тяхното използване.

Шесто. Изяснете разликата между валовете и осите. Валовете се използват за пре-даване на движение в различни технически системи, например миксер, скоростни кутии и др. Осите се използват като поддържащи елементи на колела – например лебедки за повдигане на товари.

Седмо. Запознайте учениците с конструкцията и приложението на лагерите. Обяс-нете необходимостта от използването им – в мястото на контакт между въртяща се и неподвижна повърхнина възниква интензивно триене, което води до бързо износване на повърхнините. Чрез използването на лагерите значително се намалява това триене.

УпражнениеОсмо. Мотивирайте учениците да посочат технически обекти от учебната стая и да

опишат елементите и предназначението им. Например ученически стол, който има носе-ща конструкция и съединителни детайли.

Девето. Разгледайте снимки на възстановките на изобретенията на Леонардо да Вин-чи, изложени в Музея на науката и технологията „Леонардо да Винчи“ в Милано, Италия. Обяснете предназначението им и принципа им на работа.

Десето. Сглобете действащ модел на предавателен механизъм, състоящ се от зъбна предавка и носеща конструкция. По зададените шаблони на зъбни колела изрежете по две от всеки вид. Използвайте твърд картон, за да не се огъват колелата при въртене. Осигурете обикновени сламки с дължина 150 – 160 mm, карфици, лепило. Можете да използвате готови кутии или да изработите сами. Може да има само странични стени, размер на основата 60 х 60 mm и височина около 100 mm. При монтирането на сламките с колелата е необходимо да се осигури контакт между зъбите на зъбните колела. В края на задвижваната сламка може да изработите някаква фигурка, която да се върти при за-действане на модела.

Допълнителна задача: При наличие на интернет може да симулирате зъбни предав-ки на сайта: http://geargenerator.com

Използването му е безплатно. На сайта е възможно да променяте броя зъби, скорост-та и други параметри за четирите зъбни колела, образуващи две зъбни предавки, които работят последователно.

Тема 13 ЕЛЕКТРОННИ ЕЛЕМЕНТИ И СХЕМИ

Очакван резултат по темата:• Познава и разграничава основни електронни елементи, използвани в техниката и

бита.• Познава принципа на действие на токоизправител.• Чертае опростена принципна схема на електронно устройство.

Цели на урока:• Усвояване на знания за устройството, свойствата и предназначението на основните

електронни елементи, използвани в техниката и бита.• Усвояване на знания за принципа на действие на токоизправителите.• Формиране на умения за разчитане и изчертаване на принципни схеми на електрон-

ни устройства.

Page 13: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

12

• Формиране на умения за подбор на градивни елементи и изработване на модел на токоизправител.

Основни понятия: полупроводник; диод; транзистор; микропроцесор; интегрална схема; печатна платка; токоизправител

Опори на учебното съдържание: електронни елементи; свойства на електрон-ните елементи; предназначение на електронните елементи; интегрални схеми; елек-тронни схеми; принцип на действие на токоизправители.

Основни въпроси:• Кои са основните електронни елементи, използвани в техниката и бита?• Кои са основните свойства на електронните елементи?• Какво е устройството и принципът на работа на токоизправителите?• Как се чертаят принципни схеми на електронни устройства?

Методически съвети за урокаЗа нови знанияПърво. Актуализирайте знанията на учениците за основните електрически величини

– ток и напрежение, и за електрическите вериги и техните елементи – съпротивления, бобини, кондензатори. Покажете им набор от елементи и ги накарайте да ги разпознават. Начертайте на дъската схемни означения и поискайте да определят на кои елементи съ-ответстват.

Второ. Дискутирайте с учениците значението на електрониката в съвременния свят. Помолете ги да си представят и опишат живота си без електронни устройства. Накарайте ги да дадат примери за електронни устройства, които притежават, и да ги подредят по важност в тяхното всекидневие.

Трето. Запознайте учениците с основните електронни елементи. Обяснете им ус-тройството, принципа на работа и приложението им. Онагледявайте както със схемите от учебника, така и с реални елементи – диоди, транзистори и интегрални схеми. Обърнете внимание колко е важно електронните устройства да се побират във все по-малък обем и че това е позволило създаването на техните любими устройства.

Четвърто. Обяснете ролята на микропроцесорите за работата на компютрите, лап-топите, таблетите, телефоните и др.

Пето. Обяснете разликите между постоянно и променливо напрежение. Обяснете им, че вкъщи всички разполагат с променливо напрежение, а всички електронни устройства се нуждаят от постоянно напрежение. Накарайте ги да предложат източници за постоян-но напрежение. Направлявайте ги с въпроси, за да стигнат сами до извода, че във всяко електронно устройство има токоизправител – дори и тези, които работят с батерии, също имат нужда от токоизправител за зареждане.

Шесто. Запознайте учениците с принципа на работа на различните видове токоиз-правители. Подчертайте предимствата и широкото приложение на схемата Грец.

За упражнениеЗа задача 1. След приключване на самостоятелното проучване обяснете, че обик-

новено на диодите с цилиндрична форма има поставен знак (лента с различен цвят) на катода. На диодите с друга форма катодът е изводът, свързан към по-широката част на корпуса. С мултимер може да се измери съпротивлението в едната и в другата посока. Когато уредът покаже малко съпротивление, диодът е свързан в права посока и червени-ят накрайник е свързан към анода, а черният към катода. При светодиодите трябва да се

Page 14: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

13

сравнят по дължина двата извода. По-дългият извод е анодът, а по-късият – катодът. Ако изводите са скъсявани, трябва да видим корпуса. Той не представлява идеална окръж-ност, а близо до катода е скосен.

Обяснете на учениците, че за определяне на изводите с помощта на мултимер се из-мерва съпротивлението в двете посоки. Когато уредът покаже малко съпротивление, това означава, че диодът е свързан в права посока. Тогава червеният накрайник е свързан към анода, а черният – към катода.

За задача 2. Обяснете на учениците, че най-честите повреди в диодите са късо съе-динение между анода и катода или прекъсване на връзката между тях. В първия случай уредът показва нула, а във втория – безкрайно голямо съпротивление. Обърнете внима-ние на учениците, че ако държат с ръце краищата на диода, тяхното съпротивление също оказва влияние и може да ги заблуди. Съпротивлението на човека е от няколко килоома до стотици килоомове. То зависи от много фактори, най вече от влажността на кожата и наличието на ранички. При измерване на прекъсната верига, ако държим краищата на уреда с ръце, той ще покаже нашето съпротивление и няма да разберем, че веригата е прекъсната. При измерване на малки съпротивления нашето съпротивление не оказва влияние върху резултата, защото то е много по-голямо от измерваното. Учениците труд-но ще направят добър контакт, без да държат с ръце накрайниците. Предложете им да работят по двойки, като единият ученик държи единия извод на диода, свързан с черве-ния накрайник на уреда, а другият ученик държи другия извод на диода, свързан с черния накрайник на уреда.

За задача 3. Осигурете за упражнението подходящ справочник с електронни елемен-ти и накарайте учениците сами да намерят в него предложените транзистори.

За задача 4. Обърнете внимание на учениците, че светодиодът свети и при положи-телно, и при отрицателно захранващо напрежение, защото токът през него тече само в една посока – в правата посока. Ако го свържем обратно, той няма да свети нито през по-ложителния, нито през отрицателния полупериод, защото винаги ще е свързан в обратна посока (А към минуса и К към плюса).

За задача 5. Дайте указания на учениците, че схемата трябва да съдържа трансформа-тор, само един диод и товар. Схемата се вижда на първата част на рисунката от фиг. 8, а от схемата на двуполупериоден токоизправител на фиг. 13 в учебника може да видят симво-личното означение на трансформатора, на диодите и на товара.

За практическа дейностНаправете инструктаж за безопасна работа. Актуализирайте знанията на учениците

за принципа на работа на електронните елементи и токоизправителите. Преди началото на всяка задача обсъдете с учениците очакваните резултати.

За практическа задача 1. За тази задача е предвидена лампа с нажежаема спирала, а не светодиод, тъй като учениците все още затвърждават знанията за диодите и е възмож-но да не получат верни резултати вследствие на грешно свързване на светодиода.

За практически задачи 2 и 3. Обърнете внимание на правилното определяне на изводите на транзистора, диодите и светодиодите и за правилното им свързване към захранващите източници.

Фиг. 1

Page 15: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

14

Тема 16. ОБРАБОТВАЩА И МОНТАЖНА ТЕХНИКА. ДОВЪРШИТЕЛНИ ОПЕРАЦИИ И МОНТАЖНИ ДЕЙНОСТИУрок за нови знания

Очакван резултат по темата:• Познава устройството и принципа на действие на универсални машини за обра-

ботване на дървесина и метали.• Разграничава дървообработващите и металообработващите машини според типа на

управление: ръчни, автоматични, полуавтоматични.• Познава устройството и принципа на действие на електромеханични инструменти

за изпълнение на монтажни и довършителни операции.

Цели на урока:• Усвояване на знания за: устройството и принципа на действие на универсални ма-

шини за обработване на дървесина и метали; устройството и принципа на действие на електромеханични инструменти за изпълнение на монтажни и довършителни операции.

• Формиране на умения за разграничаване на дървообработващите и металообработ-ващите машини според типа на управление: ръчни, автоматични, полуавтоматични.

• Развиване на техническото и технологичното мислене.

Основни понятия: прободен трион; банциг; шлайфмашина; електрическо ренде; електрическа отвертка; струг; струговане

Опори на учебното съдържание:Прободен трион – универсална електрическа машина;Банциг – разкрояване, рязане по права и сложна крива линия;Шлайфмашина (виброшлайф) – довършителни операции;Електрическо ренде – гладкост на обработка;Струг – дървообработваща и металообработваща машина;Електрическа отвертка (винтоверт – монтажен и работен инструмент).

Основни въпроси:• Какви са устройството и принципът на действие на универсалните машини за обра-

ботване на дървесина и метали?• Какви са дървообработващите и металообработващите машини според типа на

управ ление: ръчни, автоматични, полуавтоматични?• Какви са устройството и принципът на действие на електромеханичните инструмен-

ти за изпълнение на монтажни и довършителни операции?

Методически съвети за урокаПърво. Създайте ситуация, чрез която учениците да стигнат до заключението, че за да

се изработят изделия от различни материали с по-малко усилия и с по-голяма производи-телност, са необходими машини.

Второ. Сравнете начина на работа при използване на ръчни инструменти и обра-ботваща и монтажна техника, например ръчен трион – кръгов трион и прободен трион. Установете предимствата и недостатъците им при обработването на различни материали.

Трето. Последователно представете информация за различни машини – обработваща

Page 16: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

15

и монтажна техника, като обърнете внимание на устройството, принципа на действие, начин на работа и изискванията за хигиена и безопасност на труда.

Четвърто. Свържете представената информация с илюстрациите в учебника. Актуа-лизирайте сетивния опит и опорните знания на учениците – свързване на житейските им представи с особеностите на всяка машина. Обърнете внимание на най-новите модели от тази техника и на предимствата им по отношение на енергоемкост, производителност, безопасност, екологичност.

Пето. Като ползвате информацията от учебника, обосновете практическото значение на дейностите за усъвършенстване на обработващата и на монтажната техника. По ваша преценка изберете дали да продължите с решаването на задачите от тетрадката, или да организирате запознаване на учениците с тази техника „на терен“ – в учебна работилни-ца, промишлено предприятие и др..

Като използвате електронните ресурси, приложете индивидуалния и диференциран подход.

Тема 17. ОБРАБОТВАЩА И МОНТАЖНА ТЕХНИКА. ДОВЪРШИТЕЛНИ ОПЕРАЦИИ И МОНТАЖНИ ДЕЙНОСТИУпражнение

Бележка: Задачите за упражнения са подходящи за организиране на обучението в училище с недостатъчно осигурена материално-техническа база. Същите задачи може да се решат на конкретно-практическа основа в училища, в които е налице такава база.

Методически съветиПърва задача:Първо. Покажете на учениците обработени с електрическо ренде части от дървесина.

Анализирайте повърхността им и поставете акцент върху неравностите.Второ. Дайте възможност на учениците да направят предположения за причините,

които са ги породили. Ако материално-техническата осигуреност позволява, покажете начина на настройка на ножовете на рендето и използвайте информацията от таблицата към задача първа.

Втора задача:Първо. Покажете детайли от дървесина, обработени с прободен трион и с банциг.Второ. Създайте проблемна ситуация, свързана с избора на инструмент за тази опе-

рация: „Защо работникът е избрал да изреже първия детайл по сложна крива с прободен трион, а за вторият детайл е избрал банциг?“.

Трето. Направете дискусия и в хода ѝ обосновете различията при рязането.

Трета задача:Решаваните дидактически задачи във втора и трета учебна задача са едни и същи,

но акцентът в трета задача е поставен върху развитието на технологичното мислене. За целта учениците трябва:

първо – да направят инструкционна карта за рязане на дървесина с два различни ин-струмента (с прободен трион и с банциг). Изискванията и правилата за изпълнение на технологичната операция не съвпадат изцяло. Точно несъвпаденията определят специ-фиката при използването на двата инструмента;

Page 17: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

16

второ – да приложат тази технологична операция с двата инструмента и тогава да определят различията.

Четвърта задача:Основен похват при решаването на тази задача е „учене чрез откриване“. За целта

учениците трябва:първо – да определят принципа на работа на шлайфмашината;второ – да свържат особеностите в конструкцията и принципа на действие с функци-

ите, които изпълнява шлайфмашината;трето – да определят кое от устройството на машината определя нейното наимено-

вание (всички шлайфмашини ли са вибрационни).

Тема 21. УСТРОЙСТВА И СИСТЕМИ ЗА КОМУНИКАЦИЯУрок за нови знания

Очакван резултат по темата:• Познава техническите устройства и системите за комуникация.• Осъществява безжично предаване на информация и управление на технически обекти.

Цели на урока:• Усвояване на знания за техническите устройства и системите за комуникация.• Формиране на умения за осъществяване на безжично предаване на информация и

управление на технически обекти.• Развиване на техническото и технологичното мислене.

Основни понятия: мрежови комуникации; мобилни комуникации; сателитни ко-муникации; дигитален сигнал

Опори на учебното съдържание:Мобилни комуникации – радио, сателитна комуникация;Дигитален сигнал – предаване, приемане – устройства;Мрежови комуникации – компютърна мрежа.

Основни въпроси:• Какви представляват мобилните комуникации?• Какво представлява дигиталният сигнал?• Каква е същността и функциите на компютърните мрежи?

Методически съвети за урокаПърво. Актуализирайте сетивния опит и опорните знания на учениците за мобилните

комуникации.Второ. Направете сравнение в начините за предаване на информация с помощта на

устройства, свързани чрез електрически проводник (жица), и с безжични устройства. Оп-ределете предимствата и недостатъците на двата начина.

Трето. Проведете дискусия за използването на радиото за предаване на информация – на близки и на далечни разстояния.

Четвърто. Обърнете специално внимание на функциите на мобилния телефон и кле-

Page 18: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

17

тъчната мрежа. Свържете ги с необходимостта от стабилна връзка между много потре-бители.

Пето. Определете ролята на сателитите за разпространението на радиосигналите. Обърнете внимание на видовете антени за предаване и приемане на сателитните сигнали.

Шесто. Проведете дискусия за компютърните мрежи – функции и начин на създа-ване. Определете значението на преносната среда – оптични кабели, коаксиални кабели, лазери и т.н.

Седмо. Включете знанията за интернет, за да изясните значението на компютърната мрежа при комбинирано разпространение на дигиталните сигнали.

Тема 22. ЕЛЕКТРОННИ УСТРОЙСТВА ЗА КОНТРОЛ И УПРАВЛЕНИЕ. ВИДЕОКАМЕРАУрок за нови знания

Очакван резултат по темата:• Познава устройството и принципа на действие на видеокамера.• Заснема, записва и възпроизвежда образи и звуци с видеокамера.

Цели на урока:• Усвояване на знания за устройството и принципа на действие на видеокамера.• Формиране на умения за заснемане, записване и възпроизвеждане на образи и звуци

с видеокамера.

Основни понятия: видеокамера

Опори на учебното съдържание: устройство на видеокамерата; заснемане с ди-гитална видеокамера

Основни въпроси:• Какви са устройството и принципът на действие на видеокамерата?• Какви са особеностите на заснемането, записването и възпроизвеждането на образи

и звуци с видеокамера?

Методически съвети за урокаПърво. Направете сравнение между снимането на обекти с дигитален фотоапарат и с

видеокамера.Второ. Обърнете внимание на конструкцията на видеокамерата и нейните функции.Трето. Направете сравнителен анализ на начините на заснемане на обекти в миналото

и заснемането на обекти със съвременни устройства – аналогови и цифрови видеокамери.Четвърто. Обърнете специално внимание на начина на превръщане на светлината в

електрически сигнали. Тъй като се оперира с абстрактни понятия, използвайте електрон-ните ресурси и изображенията от учебника за онагледяване на процеса.

Пето. Свържете информацията за устройството и функциите на видеокамерата с из-искванията за качествено заснемане на обектите.

Шесто. Обърнете внимание на приложението на видеокамерите в живота на съвре-менния човек – за видеоохрана, за контрол на трафика, за контрол на производствени процеси и т.н.

2. Книга за учителя по технологии и предприемачество за 7. клас – Г. Иванов и др.

Page 19: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

18

Тема 24 ФИРМА. БЮДЖЕТ

Очакван резултат по темата:• Разпознава фирмата като стопанска единица за производство, търговия и услуги с

цел печалба.• Описва най-често срещани форми на организация на фирмата.• Илюстрира и обосновава процедурите за създаване на фирма.• Извършва маркетингово проучване и изработва рекламни материали за представяне

на фирмата.• Разработва виртуален проект на малка фирма.• Познава и назовава елементите на бюджета на фирмата.• Разпознава и групира приходите и разходите в бюджета на фирмата.• Разработва варианти на бюджет на малка фирма.

Цели на урока:• Усвояване на знания за фирмата като стопанска единица за производство.• Усвояване на знания за най-често срещаните форми на организация на фирмите.• Усвояване на знания за стъпките за създаване на фирма и източниците на нейното

финансиране.• Усвояване на знания за маркетингово проучване.• Формиране на умения за създаване на виртуален проект на малка фирма.• Усъвършенстване на уменията за изработване на изделие за реклама.

Основни понятия: предмет на дейност; форма на организация; маркетинг; ре-клама; фирмен знак; седалище; регистрация; банкова сметка, бюджет на фирма; източници на финансиране; приходи; разходи

Опори на учебното съдържание: основна форма на организация на икономиката; видове форми на организация на икономиката; стъпки за създаване на фирма; отли-чителен белег на фирмата; бюджет на фирмата и негови разновидности

Основни въпроси:• Какво представлява фирмата и как се създава?• Кои са различните видове фирми?• Какво представлява логото на една фирма?• Кои са елементите на фирмения бюджет?• Кои са източниците на финансиране на фирмата?

Методически съвети за урокаПърво. Актуализирайте сетивния опит на учениците, като им дадете възможност да

откриват кои твърдения са верни и кои не са. Това може да стане чрез следните твър-дения:

– За производството на стоки и услуги са необходими само човешки ресурси – невярно;

– Основните форми на икономиката са производството и търговията – невярно;– Производството на стоки и услуги трябва да задоволява потребителското търсене –

вярно;

Page 20: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

19

– Производството на стоки се осъществява в предприятия – вярно;– Потърсете синоним на думата „предприятие“ – фирма.Второ. Използвайте метода „мозъчна атака“. Разделете учениците на групи от по

двама (както са седнали). Насочете вниманието им към думата „фирма“ и към това да направят асоциация с нея – какво се сещат, когато чуят тази дума (времето за мислене при метода „мозъчна атака“ е не повече от 2 – 3 минути). Дайте възможност на групите да представят своето разбиране за фирмата.

Трето. Запишете и обобщете казаното за фирмата от учениците. Изведете новите понятия „предмет на дейност“ и „форма на организация“ на базата на записаното и об-общеното от изказванията на групите. Проведете кратка беседа с учениците, за да актуа-лизирате техния опит – какво знаят за създаването на фирмите. След това им осигурете време самостоятелно да прочетат текста от учебника за стъпките за създаване на фирма. Отново проведете беседа и я насочете към новото, което учениците са открили (не са знаели досега) за създаването на фирма.

Четвърто. Поставете акцент върху рекламата. Проведете беседа с учениците за не-обходимостта от рекламиране на продуктите и услугите. Насочете вниманието им и вър-ху откриването на причинно-следствени зависимости – защо е нужна рекламата.

Пето. Покажете на учениците различни фирмени знаци. Отбележете необходимостта от фирмен знак, но дайте възможност на учениците да стигнат до извода защо той е не-обходим (за да се отличава една фирма от другите фирми на пазара).

Шесто. Използвайте знанията на учениците за семеен бюджет, приходи и разходи в домакинството и ги запознайте с понятията бюджет на фирма; източници на фи-нансиране; приходи; разходи (може да им поставите задача да прочетат текста от точка Бюджет на фирма и да направят аналогия/да открият прилики със семейния бюджет).

Седмо. Беседвайте върху видовете бюджет на фирма – балансиран, бюджетен изли-шък, бюджетен дефицит. Поставете на учениците задачата самостоятелно да проучат как се създава лого на фирма.

В урок 25 Фирма – упражнение – поставете акцент върху изготвянето на вариан-ти на бюджет на фирма и върху възможностите за увеличаване на приходите на фир-мата. Може да организирате симулационни игри, в които учениците имат възможност да претворяват бизнес взаимоотношения, да измислят начини за рекламиране и марке-тинг. Подходяща форма за организация на часовете за упражнения е и екипното взаимо-действие. За прилагане на усвоените знания в частично или напълно изменени ситуации може да им предложите текст, в който те сами да откриват грешки, да търсят решения или да изготвят бюджет под формата на таблица, като групират приходите и разходите на фирмата.

Урок за практическа дейност: В урока за практически дейности (№ 26) поставете акцент върху избора на учениците – изработването на виртуален проект на малка фирма, изработване само на реклама на фирма или изработване на лого на фирма. По този начин имате възможност да диференцирате задачите по степен на трудност.

Учениците, които са избрали работата по проект, биха могли да използват следните критерии за самооценка:

– оригиналност на представянето;– убедителност на рекламните материали на фирмата;– търсене на продукта или услугата, които са избрали, от потребителите (високо тър-

сене, средно търсене, ниско търсене);– оригиналност на идеите за име и лого на фирмата.

Page 21: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

20

Поставете акцент върху материалите и технологията за изработване на рекламните брошури или дипляни.

Работа с учебната тетрадка: Задачите от учебната тетрадка дават възможност за диференциране на дейността както в урока за упражнение, така и в урока за практическа дейност.

Работа с електронния учебник: Електронните ресурси ще подпомогнат работата на учителя и трайното усвояване на знания и умения от учениците.

Тема 29 ПРОФЕСИЯ И КАРИЕРА

Очакван резултат по темата:• Разграничава професии в производството, търговията и услугите според характера

на извършваните дейности.• Използва начини за разкриване на собствените силни и слаби страни при избор на

образование, професия и кариера.• Намира и сравнява информация за избор на подходящо образование и професия.

Цел:• Усвояване на знания за видовете образование и значението им за развитието и про-

фесионалната реализация на личността.

Основни понятия: общо образование; професионално образование; професионал-но ориентиране; професионален избор; професионална кариера

Опори на учебното съдържание: основна форма на организация на икономиката; видове форми на организация на икономиката; стъпки за създаване на фирма; отли-чителен белег на фирмата; бюджет на фирмата и негови разновидности

Основни въпроси:•Какво представлява фирмата и как се създава?•Кои са различните видове фирми?•Какво представлява логото на една фирма?•Кои са елементите на фирмения бюджет?•Кои са източниците на финансиране на фирмата?

Тема 31 АГРО- И ЗООТЕХНИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ В ЛИЧНОТО СТОПАНСТВОУрок за нови знания

Очакван резултат по темата:• Посочва начини за ръчна и механизирана обработка на почвата и селскостопански-

те култури.

Page 22: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

21

• Проучва и посочва варианти за безотпадъчни технологии при отглеждането на кул-турни растения и животни.

Цели на урока:• Усвояване на знания за агро- и зоотехническите дейности в личното стопанство.• Усвояване на знания за ръчната и механизираната обработка на почвата и селско-

стопанските култури.

Основни понятия: трактор; комбайн; плуг; култиватор; брана; сеялка

Опори на учебното съдържание: ръчна обработка на почвата и на селскосто-панските култури; механизирана обработка – трактор, комбайн, плуг, култиватор, брана, сеялка

Основни въпроси:• Какви представляват агро- и зоотехническите дейности в личното стопанство?• Какво средства се използват за механизирана обработка на почвата и селскостопан-

ските култури?

Методически съвети за урокаПърво. Актуализирайте сетивния опит и опорните знания на учениците за обработва-

не на почвата на стайни растения – необходимост, начин на обработка.Второ. Свържете потребностите за обработка на почвата при отглеждане на расте-

ния в растениевъдна ферма.Трето. Свържете нужните ресурси от човешка сила за обработване на големи площи

земя. Направете ретроспективен преглед на използваните инструменти за обработване на почвата. Направете паралел с механизираните начини за обработка на почвата и за грижи за селскостопанските култури – дървеното рало, металния плуг за впрегатни жи-вотни и съвременните трактори с плугове. Направете най-обща класификация на използ-ваните трактори.

Четвърто. Свържете начините за обработка на почвата с механизираните средства за това – прикачен инвентар към тракторите (култиватор и брана).

Пето. Представете механизирани средства за сеене и за прибиране на реколтата – сеялка и комбайн.

Шесто. Разгледайте спецификата в устройството на комбайните в зависимост от кул-турата, за чието прибиране се използва – зърнокомбайн, комбайн за памук, за цвекло, грозде и т.н.

Тема 32. ЕКОЛОГИЧНО СТОПАНСТВОУрок за нови знания

Очакван резултат по темата:• Познава способите и съоръженията за хранене на животни в личното стопанство.• Познава и обяснява способите за подхранване, напояване и борба с вредителите по

културните растения.• Познава значението и начините за създаване на екологично стопанство.• Разграничава условията и начините за отглеждане на растения и животни в еколо-

гичното стопанство.

Page 23: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

22

• Проучва и посочва варианти за безотпадъчни технологии при отглеждането на кул-турни растения и животни.

• Посочва характерни особености на екологично чистата продукция.

Цели на урока:• Усвояване на знания за способите и съоръженията за:– хранене на животни в личното стопанство;– подхранване, напояване и борба с вредителите по културните растения.• Осмисляне на значението и начините за създаване на екологично стопанство.• Формиране на умения за изследователска работа, чрез проучване на:– варианти за безотпадъчни технологии при отглеждането на културни растения и

животни;– условията и начините за отглеждане на растения и животни в екологичното стопан-

ство;– особеностите на екологично чиста продукция.

Основни понятия: торове и торене; лично стопанство; стопански животни; на-поителни системи; културни растения; инсектициди; хербициди; екологично стопан-ство; екологичен проблем; екологична продукция; стандарти за качество и безопас-ност на храните

Опори на учебното съдържание: необходимост от торене на почвата – торове; опасности от предозиране на минералните торове; напоителни системи – необходи-мост, видове, експлоатация; борба с вредителите – екологичен проблем, екологична чиста продукция, екологично стопанство; качество и безопасност на храните.

Основни въпроси:• Каква е необходимостта от торене на почвата?• Какви опасности съществуват от предозиране на минералните торове?• Какво е значението на системите за напояване за развитие на земеделската ферма?• Какво представлява борбата с вредителите и връзката ѝ с екологичните проблеми и

производството на екологична чиста продукция?• Какво представлява екологичното стопанство и отношението му към качеството и

безопасността на храните?

Методически съвети за урокаПърво. Създайте проблемна ситуация, чрез която учениците да осмислят връзката

между изтощаването на почвата, обедняването ѝ откъм минерални вещества и развитие-то на растенията.

Второ. Осигурете възможност чрез дискусия учениците да предложат идеи за възста-новяване на баланса на минералните вещества в почвата.

Трето. Използвайте направените предложения за актуализиране на сетивния опит и опорните знания на учениците за използваните торове – естествени и изкуствени (мине-рални). Не е задължително учениците да назовават точното наименование на торовете – азотни, фосфорни, калиеви, комбинирани и др. Нужно е да се открие връзката между потребните за растението минерални вещества и възможността те да бъдат добавени в почвата.

Четвърто. Създайте проблемна ситуация, чрез която учениците да открият зависи-мостта между количеството внесени в почвата торове и развитието на растенията – вярно

Page 24: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

23

ли е твърдението, че колкото повече торове се внесат в почвата, толкова по-добре ще се развиват растенията?

Пето. Поставете на обсъждане метафората: „В нивата на нехайния стопанин расте-нията гладуват и жадуват.“ Какво е необходимо, за да не се допусне това? В този кон-текст представете информация за напоителните системи и ефекта от тях. Възможно ли е оросяването да помага и да вреди на растенията?

Шесто. Разгледайте въпроса за предпазване на културните растения от вредители и плевели – използване на инсектициди и на хербициди.

Седмо. Използвайте зависимостта между потребностите от екологично чиста про-дукция и използването на инсектициди и на хербициди. В този контекст обосновете същността на екологичното стопанство – получаване на продукция от животновъдните и от растениевъдните ферми. За да бъде екологично чиста тази продукция, процесите на отглеждането на животните и на растенията трябва да са екологични. Като използва-те знанията на учениците от 6. клас, обосновете значението на понятието „екологично стопанство“, като търсите връзката между стремежа на хората да получават повече про-дукция – по-големи печалби и запазване на здравето на хората и животните, опазване на природната среда.

В заключение направете преход към мерките, които предприемат фермерите и дър-жавните институции за предпазване от възникване на екологичен проблем.

Page 25: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

24

ГОД

ИШ

НО

ТЕ

МА

ТИ

ЧН

О Р

АЗП

РЕД

ЕЛ

ЕН

ИЕ

по у

чебн

ия п

редм

ет т

ехно

логи

и и

пред

прие

мач

еств

о за

7. к

лас

У

ТВЪ

РДИ

Л

Дир

екто

р: ..

......

......

......

......

......

......

......

......

......

.

(Име

, фам

илия

, под

пис)

ПЪ

РВИ

УЧ

ЕБ

ЕН

СРО

К –

18

седм

ици

X 2

час

а се

дмич

но =

36

часа

№ по ред

Учебна седмица

Тем

а на

ур

очна

-та

еди

-ни

ца

Уро

чна

един

ица

заК

омпе

тент

ност

и ка

то о

чакв

ани

ре-

зулт

ати

от о

буче

ниет

оН

ови

поня

тия

Мет

оди

и ф

орм

и на

оц

еняв

ане

по т

еми

и/ил

и ра

здел

и

Забе

леж

ка

12

34

56

78

11

Вхо

дящ

а ди

агно

-ст

ика

Кон

трол

, пр

овер

ка и

оц

енка

––

Тест

иран

е

22

Про

ек-

тира

не

на т

ех-

ниче

ски

обек

ти

Нов

и зн

а-ни

я –

1 ча

с•

Поз

нава

пра

воъг

ълно

то п

роек

тира

не

като

осн

овен

мет

од за

изо

браз

яван

е на

те

хнич

ески

обе

кти

върх

у ра

внин

а.•

Опр

едел

я ви

да н

а пр

оекц

иите

и и

зоб-

разя

ва п

рост

и те

ла в

ърху

про

екци

онна

ра

внин

а.•

Разч

ита

черт

ежи

и из

готв

я ко

нстр

ук-

торс

ка д

окум

ента

ция

на д

етай

ли с

мал

-ка

сло

жнос

т.

прав

оъгъ

лна

про-

екци

я; п

роек

цион

на

равн

ина;

ора

змер

я-ва

не; к

онст

рукт

орск

а до

куме

нтац

ия; с

боре

н че

ртеж

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

33

Про

ек-

тира

не

на т

ех-

ниче

ски

обек

ти

– уп

раж-

нени

е

Упр

ажне

-ни

е –

1 ча

с•

Поз

нава

пра

воъг

ълно

то п

роек

тира

не

като

осн

овен

мет

од за

изо

браз

яван

е на

те

хнич

ески

обе

кти

върх

у ра

внин

а.•

Опр

едел

я ви

да н

а пр

оекц

иите

и и

зоб-

разя

ва п

рост

и те

ла в

ърху

про

екци

онна

ра

внин

а.•

Разч

ита

черт

ежи

и из

готв

я ко

нстр

ук-

торс

ка д

окум

ента

ция

на д

етай

ли с

мал

-ка

сло

жнос

т.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

Page 26: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

25

12

34

56

78

44

Про

ек-

тира

не

на т

ех-

ниче

ски

обек

ти

– пр

ак-

тиче

ски

дейн

ости

Пра

кти-

ческ

и де

й-но

сти

– 1

час

• Поз

нава

пра

воъг

ълно

то п

роек

тира

не

като

осн

овен

мет

од за

изо

браз

яван

е на

те

хнич

ески

обе

кти

върх

у ра

внин

а.• О

пред

еля

вида

на

прое

кции

те и

изо

б-ра

зява

про

сти

тела

вър

ху п

роек

цион

на

равн

ина.

• Раз

чита

чер

тежи

и и

згот

вя к

онст

рук-

торс

ка д

окум

ента

ция

на д

етай

ли с

мал

-ка

сло

жнос

т.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

пра

ктич

е-ск

а пр

овер

ка

55

Про

ек-

тира

не

на т

ех-

ниче

ски

обек

ти

– пр

ак-

тиче

ски

дейн

ости

Пра

кти-

ческ

и де

й-но

сти

– 1

час

• Поз

нава

пра

воъг

ълно

то п

роек

тира

не

като

осн

овен

мет

од за

изо

браз

яван

е на

те

хнич

ески

обе

кти

върх

у ра

внин

а.• О

пред

еля

вида

на

прое

кции

те и

изо

б-ра

зява

про

сти

тела

вър

ху п

роек

цион

на

равн

ина.

• Раз

чита

чер

тежи

и и

згот

вя к

онст

рук-

торс

ка д

окум

ента

ция

на д

етай

ли с

мал

-ка

сло

жнос

т.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

пра

ктич

е-ск

а пр

овер

ка

66

Ком

пю-

търн

а гр

афик

а

Нов

и зн

а-ни

я –

1 ча

с• П

озна

ва п

ринц

ипа

на д

ейст

вие

на ч

ер-

таещ

о ус

трой

ство

.• П

озна

ва и

изп

олзв

а по

пуля

рни

про-

грам

ни п

роду

кти

за с

ъзда

ване

на

гра-

фичн

и из

обра

жени

я.• И

зраб

отва

чер

теж

на п

рост

дет

айл

с пр

огра

мен

прод

укт.

• Осъ

щес

твяв

а пр

оект

по

конс

трук

тив-

но за

дани

е.

плот

ер; к

омпю

търн

о гр

афич

но и

зобр

а-же

ние;

про

грам

а за

пр

оект

иран

е; к

омпю

-тъ

рна

симу

лаци

я

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

пра

ктич

е-ск

а пр

овер

ка

77

Ком

пю-

търн

а гр

афик

а

Упр

ажнe

-ни

е –

1 ча

с• П

озна

ва п

ринц

ипа

на д

ейст

вие

на ч

ер-

таещ

о ус

трой

ство

.• П

озна

ва и

изп

олзв

а по

пуля

рни

про-

грам

ни п

роду

кти

за с

ъзда

ване

на

гра-

фичн

и из

обра

жени

я• И

зраб

отва

чер

теж

на п

рост

дет

айл

с пр

огра

мен

прод

укт.

• О

същ

еств

ява

прое

кт п

о ко

нстр

укти

в-но

зада

ние.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

тес

това

и

прак

тиче

ска

пров

ерка

Page 27: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

26

12

34

56

78

88

Ком

пю-

търн

а гр

афик

а

Пра

кти-

ческ

и де

й-но

сти

– 1

час

• Поз

нава

при

нцип

а на

дей

стви

е на

чер

-та

ещо

устр

ойст

во.

• Поз

нава

и и

зпол

зва

попу

лярн

и пр

о-гр

амни

про

дукт

и за

съз

дава

не н

а гр

а-фи

чни

изоб

раже

ния.

• Изр

абот

ва ч

ерте

ж на

про

ст д

етай

л с

прог

раме

н пр

одук

т.• О

същ

еств

ява

прое

кт п

о ко

нстр

укти

в-но

зада

ние.

Те

кущ

о фо

рмир

ащо

оцен

яван

е, у

стна

про

-ве

рка

99

Изм

ер-

вате

лни

уред

и

Нов

и зн

а-ни

я –

1 ча

с• П

озна

ва н

ачин

и за

пря

ко и

змер

ване

на

физи

чни

вели

чини

: нал

яган

е, с

коро

ст,

елек

трич

ески

пот

енци

ал, в

ънш

ни и

вът

-ре

шни

раз

мери

.• И

змер

ва в

ънш

ни и

вът

реш

ни р

азме

ри

с то

чнос

т до

0,0

1 мм

.• И

змер

ва ф

изич

ни в

елич

ини

с ди

гита

л-ни

уре

ди.

числ

ена

стой

ност

; из

мери

телн

а ед

иниц

а;

мано

метъ

р; б

аром

е-тъ

р; с

коро

стом

ер;

поте

нцио

метъ

р;

елек

трон

ен ш

убле

р;

микр

омет

ър; и

ндик

а-то

рен

часо

вник

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

пра

ктич

е-ск

а пр

овер

ка

1010

Изм

ер-

вате

лни

уред

и

Упр

ажне

-ни

е –

1 ча

с• П

озна

ва н

ачин

и за

пря

ко и

змер

ване

на

физи

чни

вели

чини

: нал

яган

е, с

коро

ст,

елек

трич

ески

пот

енци

ал, в

ънш

ни и

вът

-ре

шни

раз

мери

.• И

змер

ва в

ънш

ни и

вът

реш

ни р

азме

ри

с то

чнос

т до

0,0

1 мм

.• И

змер

ва ф

изич

ни в

елич

ини

с ди

гита

л-ни

уре

ди.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

1111

Изм

ер-

вате

лни

уред

и

Пра

кти-

ческ

и де

й-но

сти

– 1

час

• Поз

нава

нач

ини

за п

ряко

изм

ерва

не н

а фи

зичн

и ве

личи

ни: н

аляг

ане,

ско

рост

, ел

ектр

ичес

ки п

отен

циал

, вън

шни

и в

ът-

реш

ни р

азме

ри.

• Изм

ерва

вън

шни

и в

ътре

шни

раз

мери

с

точн

ост

до 0

,01

мм.

• Изм

ерва

физ

ични

вел

ичин

и с

диги

тал-

ни у

реди

.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

пра

ктич

е-ск

а пр

овер

ка

Page 28: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

27

12

34

56

78

1212

Гра-

дивн

и ел

емен

ти

на т

ех-

ниче

ски

обек

ти

Нов

и зн

а-ни

я –

1 ча

с• П

озна

ва гр

адив

ните

еле

мент

и на

тех

-ни

ческ

ите

обек

ти и

сис

теми

.• Р

азгр

анич

ава

по ф

ункц

иона

лнит

е им

пр

изна

ци в

инто

ве, л

агер

и, зъ

бни

коле

-ла

, вал

ове,

оси

и м

ехан

изми

.• П

одби

ра гр

адив

ни е

леме

нти

и сг

ло-

бява

опр

осте

н мо

дел

на п

реда

вате

лен

меха

низъ

м.

винт

; бол

т; га

йка;

ла

гер;

вал

;ос

; зъб

но к

олел

о; м

е-ха

низъ

м; т

ехни

ческ

а си

стем

а

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

1313

Гра-

дивн

и ел

емен

ти

на т

ех-

ниче

ски

обек

ти

Упр

ажне

-ни

е –

1 ча

с• П

озна

ва гр

адив

ните

еле

мент

и на

тех

-ни

ческ

ите

обек

ти и

сис

теми

.• Р

азгр

анич

ава

по ф

ункц

иона

лнит

е им

пр

изна

ци в

инто

ве, л

агер

и, зъ

бни

коле

-ла

, вал

ове,

оси

и м

ехан

изми

.• П

одби

ра гр

адив

ни е

леме

нти

и сг

ло-

бява

опр

осте

н мо

дел

на п

реда

вате

лен

меха

низъ

м.

нера

згло

бяем

и съ

е-ди

нени

я; р

азгл

обяе

ми

съед

инен

ия; с

ъеди

ни-

телн

и ел

емен

ти;

техн

олог

ична

кар

та

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

1414

Гра-

дивн

и ел

емен

ти

на т

ех-

ниче

ски

обек

ти

Пра

кти-

ческ

и де

й-но

сти

– 1

час

• Поз

нава

град

ивни

те е

леме

нти

на т

ех-

ниче

скит

е об

екти

и с

исте

ми.

• Раз

гран

ичав

а по

фун

кцио

налн

ите

им

приз

наци

вин

тове

, лаг

ери,

зъбн

и ко

ле-

ла, в

алов

е, о

си и

мех

аниз

ми.

• Под

бира

град

ивни

еле

мент

и и

сгло

-бя

ва о

прос

тен

моде

л на

пре

дава

теле

н ме

хани

зъм.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

пра

ктич

е-ск

а пр

овер

ка

1515

Елек

-тр

онни

ел

емен

ти

и сх

еми

Нов

и зн

а-ни

я –

1 ча

с• П

озна

ва и

раз

гран

ичав

а ос

новн

и ел

ек-

трон

ни е

леме

нти,

изп

олзв

ани

в те

хни-

ката

и б

ита.

• Поз

нава

при

нцип

а на

дей

стви

е на

то-

коиз

прав

ител

.• Ч

ерта

е оп

рост

ена

прин

ципн

а сх

ема

на

елек

трон

но у

стро

йств

о.

полу

пров

одни

к;ди

од; т

ранз

исто

р;

микр

опро

цесо

р; и

нте-

грал

на с

хема

; печ

атна

пл

атка

; ток

оизп

ра-

вите

л

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

Page 29: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

28

12

34

56

78

1616

Елек

-тр

онни

ел

емен

ти

и сх

еми

Упр

ажне

-ни

е –

1 ча

с• П

озна

ва и

раз

гран

ичав

а ос

новн

и ел

ек-

трон

ни е

леме

нти,

изп

олзв

ани

в те

хни-

ката

и б

ита.

• Поз

нава

при

нцип

а на

дей

стви

е на

то-

коиз

прав

ител

.• Ч

ерта

е оп

рост

ена

прин

ципн

а сх

ема

на

елек

трон

но у

стро

йств

о.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

1717

Елек

-тр

онни

ел

емен

ти

и сх

еми

Пра

кти-

ческ

и де

й-но

сти

– 1

час

• Поз

нава

и р

азгр

анич

ава

осно

вни

елек

-тр

онни

еле

мент

и, и

зпол

зван

и в

техн

и-ка

та и

бит

а.• П

озна

ва п

ринц

ипа

на д

ейст

вие

на т

о-ко

изпр

авит

ел.

• Чер

тае

опро

стен

а пр

инци

пна

схем

а на

ел

ектр

онно

уст

ройс

тво.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

пра

ктич

е-ск

а пр

овер

ка

1818

Обр

а-бо

тващ

а и

мон-

тажн

а те

хник

а.

Дов

ър-

шит

елни

оп

ерац

ии

и мо

н-та

жни

дейн

ости

Нов

и зн

а-ни

я –

1 ча

с• П

озна

ва у

стро

йств

ото

и пр

инци

па н

а де

йств

ие н

а ун

ивер

салн

и ма

шин

и за

об

рабо

тван

е на

дър

веси

на и

мет

али.

• Раз

гран

ичав

а дъ

рвоо

браб

отва

щит

е и

мета

лооб

рабо

тващ

ите

маш

ини

спор

ед

типа

на

упра

влен

ие: р

ъчни

, авт

омат

ич-

ни, п

олуа

втом

атич

ни.

• Поз

нава

уст

ройс

твот

о и

прин

ципа

на

дейс

твие

на

елек

тром

ехан

ични

инс

тру-

мент

и за

изп

ълне

ние

на м

онта

жни

и до

върш

ител

ни о

пера

ции.

проб

оден

три

он;

банц

иг; ш

лайф

ма-

шин

а; е

лект

риче

ско

ренд

е; е

лект

риче

ска

отве

ртка

;ст

руг;

стр

угов

ане;

елек

трич

ески

ин-

стру

мент

и; б

олто

во

съед

инен

ие; в

инто

во

съед

инен

ие;

резб

а;ви

нтов

а ли

ния;

кон

-ст

рукт

ивни

съе

ди-

нени

яна

дет

айли

от

дър-

веси

на; т

райн

ост

на

мате

риал

ите

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

Page 30: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

29

12

34

56

78

1919

Обр

а-бо

тващ

а и

мон-

тажн

а те

хник

а.

Дов

ър-

шит

елни

оп

ерац

ии

и мо

н-та

жни

дейн

ости

Упр

ажне

-ни

е –

1 ча

с• П

озна

ва у

стро

йств

ото

и пр

инци

па н

а де

йств

ие н

а ун

ивер

салн

и ма

шин

и за

об

рабо

тван

е на

дър

веси

на и

мет

али.

• Раз

гран

ичав

а дъ

рвоо

браб

отва

щит

е и

мета

лооб

рабо

тващ

ите

маш

ини

спор

ед

типа

на

упра

влен

ие: р

ъчни

, авт

омат

ич-

ни, п

олуа

втом

атич

ни.

• Поз

нава

уст

ройс

твот

о и

прин

ципа

на

дейс

твие

на

елек

тром

ехан

ични

инс

тру-

мент

и за

изп

ълне

ние

на м

онта

жни

и до

върш

ител

ни о

пера

ции.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

2020

Обр

а-бо

тващ

а и

мон-

тажн

а те

хник

а.

Дов

ър-

шит

елни

оп

ерац

ии

и мо

н-та

жни

дейн

ости

Пра

кти-

ческ

и де

й-но

сти

– 1

час

• Поз

нава

уст

ройс

твот

о и

прин

ципа

на

дейс

твие

на

унив

ерса

лни

маш

ини

за

обра

ботв

ане

на д

ърве

сина

и м

етал

и.• Р

азгр

анич

ава

дърв

ообр

абот

ващ

ите

и ме

тало

обра

ботв

ащит

е ма

шин

и сп

оред

ти

па н

а уп

равл

ение

: ръч

ни, а

втом

атич

-ни

, пол

уавт

омат

ични

.• П

озна

ва у

стро

йств

ото

и пр

инци

па н

а де

йств

ие н

а ел

ектр

омех

анич

ни и

нстр

у-ме

нти

за и

зпъл

нени

е на

мон

тажн

и и

довъ

ршит

елни

опе

раци

и.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

пра

ктич

е-ск

а пр

овер

ка

2121

При

гот-

вяне

на

ясти

я чр

ез к

ом-

бини

рана

то

плин

на

обра

бот-

ка. С

ъх-

раня

ване

на

хра

ни-

телн

ите

прод

укти

Нов

и зн

а-ни

я –

1 ча

с• П

озна

ва н

ачин

и за

при

готв

яне

на я

с-ти

я с

комб

инир

ана

топл

инна

обр

абот

ка.

• Раб

оти

с то

плин

но о

бзав

ежда

не и

уре

-ди

за п

риго

твян

е на

яст

ия с

ком

бини

ра-

на о

браб

отка

;• С

ъста

вя т

ехно

логи

чна

схем

а и

при-

готв

я по

пуля

рни

ясти

я от

нац

иона

лнат

а и

свет

овна

та к

ухня

чре

з ком

бини

рана

то

плин

на о

браб

отка

.• П

озна

ва и

пре

дотв

ратя

ва о

пасн

ости

те

от в

ъзни

кван

е на

запа

лите

лен

проц

ес

по в

реме

на

пърж

ене.

комб

инир

ана

топл

ин-

на о

браб

отка

; топ

-ли

нно

обза

вежд

ане;

на

цион

ална

кух

ня;

свет

овна

кух

ня; з

апа-

лите

лен

проц

ес

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

Page 31: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

30

12

34

56

78

2222

При

гот-

вяне

на

ясти

я чр

ез

комб

и-ни

рана

то

плин

на

обра

бот-

ка. С

ъх-

раня

ване

на

хра

-ни

телн

и-те

про

ду-

кти

Пра

кти-

ческ

и де

й-но

сти

– 1

час

• Поз

нава

нач

ини

за п

риго

твян

е на

яс-

тия

с ко

мбин

иран

а то

плин

на о

браб

отка

.• Р

абот

и с

топл

инно

обз

авеж

дане

и у

ре-

ди за

при

готв

яне

на я

стия

с к

омби

нира

-на

обр

абот

ка;

• Със

тавя

тех

ноло

гичн

а сх

ема

и пр

и-го

твя

попу

лярн

и яс

тия

от н

ацио

налн

ата

и св

етов

ната

кух

ня ч

рез к

омби

нира

на

топл

инна

обр

абот

ка.

• Поз

нава

и п

редо

твра

тява

опа

снос

тите

от

въз

никв

ане

на за

пали

теле

н пр

оцес

по

вре

ме н

а пъ

ржен

е.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

пра

ктич

е-ск

а пр

овер

ка

2323

Уст

рой-

ства

и

сист

еми

за к

ому-

ника

ции

Нов

и зн

а-ни

я –

1 ча

с• П

озна

ва т

ехни

ческ

ите

устр

ойст

ва и

си

стем

ите

за к

омун

икац

ия.

• Осъ

щес

твяв

а бе

зжич

но п

реда

ване

на

инфо

рмац

ия и

упр

авле

ние

на т

ехни

че-

ски

обек

ти.

мреж

ови

кому

ника

-ци

и; м

обил

ни к

ому-

ника

ции;

сат

елит

ни

кому

ника

ции;

диг

ита-

лен

сигн

ал

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

пра

ктич

е-ск

а пр

овер

ка

2424

Елек

-тр

онни

ус

трой

-ст

ва за

ко

нтро

л и

упра

в-ле

ние.

В

идео

ка-

мера

Нов

и зн

а-ни

я –

1 ча

с• П

озна

ва к

омпо

нент

ите

на у

стро

йств

а за

авт

омат

ичен

кон

трол

и у

прав

лени

е.• Р

азпо

знав

а по

фун

кцио

налн

и пр

изна

-ци

уст

ройс

тва

за н

аблю

дени

е, и

змер

ва-

не и

про

мяна

на

пара

метр

ите.

• Осъ

щес

твяв

а мо

дели

на

авто

мати

чни

устр

ойст

ва с

еле

ктро

магн

итно

и с

фо-

торе

ле.

• Поз

нава

уст

ройс

твот

о и

прин

ципа

на

дейс

твие

на

виде

окам

ера.

• Зас

нема

, зап

исва

и в

ъзпр

оизв

ежда

об

рази

и зв

уци

с ви

деок

амер

а.

цифр

ов т

унер

; зап

а-ме

тява

що

устр

ой-

ство

; еле

ктро

нен

чип;

ав

тома

тиза

ция;

авт

о-ма

тичн

и ус

трой

ства

;да

тчиц

и; а

втом

атич

ен

режи

м; е

лект

роне

н ко

нтро

л; д

иста

нцио

н-ни

уст

ройс

тва;

виде

окам

ера

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

Page 32: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

31

12

34

56

78

2525

Елек

-тр

онни

ус

трой

-ст

ва за

ко

нтро

л и

упра

в-ле

ние

Пра

кти-

ческ

и де

й-но

сти

– 1

час

• Поз

нава

ком

поне

нтит

е на

уст

ройс

тва

за а

втом

атич

ен к

онтр

ол и

упр

авле

ние.

• Раз

позн

ава

по ф

ункц

иона

лни

приз

на-

ци у

стро

йств

а за

наб

люде

ние,

изм

ерва

-не

и п

ромя

на н

а па

раме

трит

е.• О

същ

еств

ява

моде

ли н

а ав

тома

тичн

и ус

трой

ства

с е

лект

рома

гнит

но и

с ф

о-то

реле

.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

пра

ктич

е-ск

а пр

овер

ка

2626

Фир

ма.

Бюдж

етН

ови

зна-

ния

– 1

час

• Раз

позн

ава

фирм

ата

като

сто

панс

ка

един

ица

за п

роиз

водс

тво,

тър

гови

я и

услу

ги с

цел

печ

алба

.• О

писв

а на

й-че

сто

срещ

ани

форм

и на

ор

гани

заци

я на

фир

мата

.• И

люст

рира

и о

босн

овав

а пр

оцед

урит

е за

съз

дава

не н

а фи

рма.

• Изв

ърш

ва м

арке

тинг

ово

проу

чван

е и

изра

ботв

а ре

клам

ни м

атер

иали

за п

ред-

став

яне

на ф

ирма

та. Р

азра

ботв

а ви

рту-

ален

про

ект

на м

алка

фир

ма.

пред

мет

на д

ейно

ст;

форм

а на

орг

аниз

а-ци

я; м

арке

тинг

; рек

-ла

ма; ф

ирме

н зн

ак;

седа

лищ

е; р

егис

тра-

ция;

бан

кова

сме

тка

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

Page 33: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

32

ВТ

ОРИ

УЧ

ЕБ

ЕН

СРО

К −

7 с

едм

ици

X 2

час

а се

дмич

но =

14

часа

№ по ред

Учебна седмица

Тем

а на

ур

очна

-та

еди

-ни

ца

Уро

чна

един

ица

заК

омпе

тент

ност

и ка

то о

чакв

ани

ре-

зулт

ати

от о

буче

ниет

оН

ови

поня

тия

Мет

оди

и ф

орм

и на

оц

еняв

ане

по т

еми

и/ил

и ра

здел

и

Забе

леж

ка

12

34

56

78

2727

Фир

маУ

праж

не-

ние

– 1

час

• Ра

зпоз

нава

фир

мата

кат

о ст

опан

ска

един

ица

за п

роиз

водс

тво,

тър

гови

я и

услу

ги с

цел

печ

алба

.•

Опи

сва

най-

чест

о ср

ещан

и фо

рми

на

орга

низа

ция

на ф

ирма

та.

• И

люст

рира

и о

босн

овав

а пр

оцед

урит

е за

съз

дава

не н

а фи

рма.

• И

звър

шва

мар

кети

нгов

о пр

оучв

ане

и из

рабо

тва

рекл

амни

мат

ериа

ли за

пре

д-ст

авян

е на

фир

мата

.•

Разр

абот

ва в

ирту

ален

про

ект

на м

ал-

ка ф

ирма

.

–Те

кущ

о фо

рмир

ащо

оцен

яван

е, у

стна

про

-ве

рка

2828

Фир

маП

ракт

и-че

ски

дей-

ност

и –

1 ча

с

• Ра

зпоз

нава

фир

мата

кат

о ст

опан

ска

един

ица

за п

роиз

водс

тво,

тър

гови

я и

услу

ги с

цел

печ

алба

.•

Опи

сва

най-

чест

о ср

ещан

и фо

рми

на

орга

низа

ция

на ф

ирма

та.

• И

люст

рира

и о

босн

овав

а пр

оцед

урит

е за

съз

дава

не н

а фи

рма.

• И

звър

шва

мар

кети

нгов

о пр

оучв

ане

и из

рабо

тва

рекл

амни

мат

ериа

ли за

пре

д-ст

авян

е на

фир

мата

.•

Разр

абот

ва в

ирту

ален

про

ект

на м

ал-

ка ф

ирма

.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

2929

Бюдж

етУ

праж

не-

ние

– 1

час

• П

озна

ва и

наз

овав

а ел

емен

тите

на

бюдж

ета

на ф

ирма

та.

• Ра

зпоз

нава

и гр

упир

а пр

иход

ите

и ра

зход

ите

в бю

джет

а на

фир

мата

.•

Разр

абот

ва в

ариа

нти

на б

юдж

ет н

а ма

лка

фирм

а.

бюдж

ет н

а фи

рма;

из

точн

ици

на ф

инан

-си

ране

; при

ходи

;ра

зход

и

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

Page 34: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

33

12

34

56

78

3030

Бюдж

етП

ракт

и-че

ски

дей-

ност

и –

1 ча

с

• П

озна

ва и

наз

овав

а ел

емен

тите

на

бюдж

ета

на ф

ирма

та.

• Ра

зпоз

нава

и гр

упир

а пр

иход

ите

и ра

зход

ите

в бю

джет

а на

фир

мата

.•

Разр

абот

ва в

ариа

нти

на б

юдж

ет н

а ма

лка

фирм

а.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

3131

Про

фе-

сия

и ка

риер

а

Нов

и зн

а-ни

я –

1 ча

с•

Поз

нава

и р

азгр

анич

ава

прои

звод

-ст

вото

, тър

гови

ята

и ус

луги

те к

ато

ос-

новн

и ик

оном

ичес

ки д

ейно

сти.

общ

о об

разо

вани

е;

проф

есио

налн

о об

ра-

зова

ние;

про

феси

о-на

лно

орие

нтир

ане;

пр

офес

иона

лен

избо

р;пр

офес

иона

лна

ка-

риер

а

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

пра

ктич

е-ск

а пр

овер

ка

3232

Про

фе-

сия

и ка

риер

а

Пра

кти-

ческ

и де

й-но

сти

– 1

час

• Ра

згра

нича

ва п

рофе

сии

в пр

оизв

од-

ство

то, т

ърго

вият

а и

услу

гите

спо

ред

хара

ктер

а на

изв

ърш

вани

те д

ейно

сти.

• И

зпол

зва

начи

ни за

раз

крив

ане

на

собс

твен

ите

силн

и и

слаб

и ст

рани

при

из

бор

на о

браз

ован

ие, п

рофе

сия

и ка

-ри

ера.

• Н

амир

а и

срав

нява

инф

орма

ция

за

избо

р на

под

ходя

що

обра

зова

ние

и пр

офес

ия.

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

уст

на п

ро-

верк

а

3333

Агр

о- и

зо

отех

-ни

ческ

и де

йнос

ти

в ли

чно-

то с

то-

панс

тво

Нов

и зн

а-ни

я –

1 ча

с•

Пос

очва

нач

ини

за р

ъчна

и м

ехан

изи-

рана

обр

абот

ка н

а по

чват

а и

селс

кост

о-па

нски

те к

улту

ри.

• П

озна

ва с

посо

бите

и с

ъоръ

жени

ята

за

хран

ене

на ж

ивот

ни в

лич

ното

сто

пан-

ство

;•

Поз

нава

и о

бясн

ява

спос

обит

е за

под

-хр

анва

не, н

апоя

ване

и б

орба

с в

реди

те-

лите

по

култ

урни

те р

асте

ния.

трак

тор;

ком

байн

; пл

уг; к

улти

вато

р;

бран

а; с

еялк

а; т

оров

е и

торе

не; л

ично

сто

-па

нств

о; с

топа

нски

жи

вотн

и;на

поит

елни

сис

теми

; ку

лтур

ни р

асте

ния;

ин

сект

ицид

и; х

ерби

-ци

ди

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

пра

ктич

е-ск

а пр

овер

ка

3. Книга за учителя по технологии и предприемачество за 7. клас – Г. Иванов и др.

Page 35: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

34

12

34

56

78

3434

Екол

о-ги

чно

стоп

ан-

ство

Нов

и зн

а-ни

я –

1 ча

с•

Поз

нава

знач

ение

то и

нач

инит

е за

съ

здав

ане

на е

коло

гичн

о ст

опан

ство

.•

Разг

рани

чава

усл

овия

та и

нач

инит

е за

отг

лежд

ане

на р

асте

ния

и жи

вотн

и в

екол

огич

ното

сто

панс

тво.

• П

роуч

ва и

пос

очва

вар

иант

и за

без

от-

падъ

чни

техн

олог

ии п

ри о

тгле

ждан

ето

на к

улту

рни

раст

ения

и ж

ивот

ни.

• П

осоч

ва х

арак

терн

и ос

обен

ости

на

екол

огич

но ч

иста

та п

роду

кция

.

екол

огич

но с

топа

н-ст

во; е

коло

гиче

н пр

обле

м; е

коло

гичн

а пр

одук

ция;

ста

ндар

ти

за к

ачес

тво

ибе

зопа

снос

т на

хра

-ни

те

Теку

що

форм

иращ

о оц

еняв

ане,

пра

ктич

е-ск

а пр

овер

ка

3535

Обо

бще-

ние

1 ча

с•

Поз

нава

усл

овия

и н

ачин

и за

отг

леж-

дане

на

дома

шни

лю

бимц

и.Те

кущ

о фо

рмир

ащо

оцен

яван

е, у

стна

про

-ве

рка

3636

Изх

одя-

ща

диаг

-но

стик

а

Кон

трол

, пр

овер

ка и

оц

енка

– 1

ча

с

Тест

иран

е

Page 36: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

35

УЧ

ЕБ

НА

ПРО

ГРА

МА

ПО

ТЕ

ХН

ОЛ

ОГИ

И И

ПРЕ

ДП

РИЕ

МА

ЧЕ

СТ

ВО

ЗА

VII

КЛ

АС

(ОБ

ЩО

ОБ

РАЗО

ВА

ТЕ

ЛН

А П

ОД

ГОТ

ОВ

КА

)

КРА

ТК

О П

РЕД

СТ

АВ

ЯН

Е Н

А У

ЧЕ

БН

АТ

А П

РОГР

АМ

А

В у

чебн

ата

прог

рама

по

тех

ноло

гии

и пр

едпр

иема

чест

во з

а 7.

кла

с се

реа

лизи

ра п

рием

стве

ност

със

съд

ържа

ниет

о на

обу

че-

ниет

о от

5. и

6. к

лас.

Със

7. к

лас

се з

авър

шва

про

гимн

азиа

лния

т ет

ап н

а ос

новн

ото

обра

зова

ние,

а с

тов

а и

базо

вата

тех

ноло

гичн

а по

дгот

овка

на

подр

аств

ащит

е. С

ъдър

жани

ето

на у

чебн

ата

прог

рама

оси

гуря

ва п

лаве

н пр

еход

към

обу

чени

ето

на у

чени

ците

в п

ърви

ги

мназ

иале

н ет

ап: 8

. – 9

. кла

с.О

снов

ните

акц

енти

са

върх

у фо

рмир

ане

на о

нази

час

т на

тех

ноло

гичн

ата

комп

етен

тнос

т, к

оято

е с

върз

ана

със

само

стоя

телн

о ра

зраб

отва

не н

а пр

оект

и, в

кои

то с

е пр

илаг

ат д

остъ

пни

прог

рамн

и пр

одук

ти, и

зпол

зва

се т

ехни

ка з

а ръ

чна

и ма

шин

на о

браб

отка

на

мат

ериа

ли и

про

дукт

и, к

акто

и д

игит

ални

сре

дств

а за

ком

уник

ация

и к

онтр

ол. С

тиму

лира

т се

дей

ност

и, с

върз

ани

с на

влиз

ане

в ре

ална

ико

номи

ческ

а ср

еда,

про

учва

не н

а до

бри

пред

прие

маче

ски

прак

тики

и з

а из

ява

на п

редп

рием

ачес

ка и

ници

атив

а. Ф

орми

ра

се о

тнош

ение

към

здр

авос

лове

н и

безо

пасе

н на

чин

на ж

ивот

и р

абот

а, к

акто

и к

ъм с

пазв

ане

на е

коло

гичн

и но

рми

на п

овед

ение

в

окол

ната

сре

да. С

ъзда

ват

се у

слов

ия з

а ос

ъщес

твяв

ане

на о

съзн

ат и

збор

на

обра

зова

ние

и пр

офес

ия и

за

разб

иран

е на

зна

чени

ето

на п

ринц

ипит

е за

уст

ойчи

во р

азви

тие

на о

бщес

твот

о.

Осн

овни

те д

ейно

сти,

кои

то д

омин

ират

в р

амки

те н

а те

мите

, са:

• изр

абот

ване

на

черт

ежи

с пр

огра

мен

прод

укт;

• изр

абот

ване

на

прое

кт п

о ко

нстр

укти

вно

зада

ние;

• пря

ко и

змер

ване

на

физи

чни

вели

чини

;• с

глоб

яван

е на

опр

осте

н мо

дел

на п

реда

вате

лен

меха

низъ

м;• и

зраб

отва

не н

а мо

дели

на

елек

трон

ни у

стро

йств

а;• и

зпол

зван

е на

обр

абот

ващ

а и

монт

ажна

тех

ника

;• п

риго

твян

е на

кул

инар

ни и

здел

ия ч

рез к

омби

нира

на т

опли

нна

обра

ботк

а;• и

зраб

отва

не н

а мо

дели

на

авто

мати

чни

устр

ойст

ва;

• изп

олзв

ане

на в

идео

каме

ра и

ли т

абле

т за

съз

дава

не н

а ре

клам

ен к

лип;

• раз

рабо

тван

е на

вир

туал

ен п

роек

т на

мал

ка ф

ирма

;• п

роуч

ване

на

инфо

рмац

ия за

обр

азов

ание

и п

рофе

сия;

• про

учва

не н

а ва

риан

ти за

съз

дава

не н

а ек

олог

ично

сто

панс

тво.

Орг

аниз

ация

та н

а об

учен

ието

по

тех

ноло

гии

и пр

едпр

иема

чест

во в

клю

чва

инте

грир

ани

уроц

и, л

абор

атор

ни з

анят

ия, р

азра

-бо

тван

е на

про

екти

и н

аблю

дени

я в

реал

на п

роиз

водс

твен

а ср

еда.

Page 37: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

36

Вод

ещи

подх

оди

са:

• уче

не ч

рез т

ърсе

не и

отк

рива

не;

• мод

улно

-инт

егра

тиве

н по

дход

;• у

чене

чре

з пра

ктик

а;• у

чене

чре

з пре

живя

ване

ОЧ

АК

ВА

НИ

РЕ

ЗУЛ

ТА

ТИ

ОТ

ОБ

УЧ

ЕН

ИЕ

ТО

В К

РАЯ

НА

КЛ

АС

А

Обл

аст

на

ком

пете

нтно

стС

танд

арти

Оча

кван

и ре

зулт

ати

Про

екти

ране

, пл

анир

ане

и оц

еняв

ане

на

техн

олог

ични

пр

оцес

и и

обек

ти

Изр

абот

ва с

кици

и ч

ерте

жи.

Изг

отвя

док

умен

таци

я (с

кица

, тех

ниче

ска

рису

нка,

чер

теж,

схе

ма) н

а из

дели

е по

зада

ние.

Оце

нява

сво

и и

чужд

и ре

шен

ия в

ра

зраб

отва

ни п

роек

ти.

Разр

абот

ва и

защ

итав

а пр

оект

на

техн

ичес

ки о

бект

по

зада

ние.

Бит

ова

ипр

оизв

одст

вена

техн

ика

Рабо

ти с

маш

ини,

инс

трум

енти

и б

итов

и ур

еди

съоб

разн

о ек

спло

атац

ионн

ите

изис

кван

ия.

1. П

озна

ва и

изп

олзв

а бе

зопа

сно

обра

ботв

аща

и мо

нтаж

на т

ехни

ка.

2. О

писв

а пр

инци

па н

а ра

бота

на

бито

ва т

ехни

ка и

пос

очва

опа

сни

след

стви

я пр

и не

изпр

авно

сти

и не

прав

илна

упо

треб

а.П

озна

ва н

ачин

и за

пре

нася

не, п

реоб

разу

ване

и

съхр

аняв

ане

на е

нерг

ия.

1. П

озна

ва п

ринц

ипа

на д

ейст

вие

и на

зова

ва у

стро

йств

а за

ав

тома

тиче

н ко

нтро

л, у

прав

лени

е и

регу

лира

не.

2. О

писв

а фа

ктор

и и

сред

ства

за о

същ

еств

яван

е на

ене

ргий

на

ефек

тивн

ост

и бе

зотп

адъч

ни т

ехно

логи

и.О

браб

отва

не,

сгло

бява

не и

ко

мби

нира

не

на м

атер

иали

и

мод

ули

Изп

олзв

а ос

новн

и те

хнол

огич

ни о

пера

ции

при

обра

ботв

ане

на м

атер

иали

и п

роду

кти.

1. П

рила

га о

снов

ни с

посо

би за

ком

бини

рана

топ

линн

а об

рабо

тка

и по

знав

а на

чини

за с

ъхра

нява

не н

а хр

анит

елни

про

дукт

и.2.

При

лага

осн

овни

спо

соби

за р

ъчна

и м

ашин

на о

браб

отка

онта

жни

и до

върш

ител

ни о

пера

ции)

на

изде

лия

от д

ърве

сина

и

мета

ли.

Ком

бини

ра и

съе

диня

ва м

атер

иали

и

комп

онен

ти с

поре

д св

ойст

вата

им.

Под

бира

град

ивни

еле

мент

и за

изр

абот

ване

на

моде

л на

тех

ниче

ски

обек

т по

зада

ние.

Изп

олзв

а те

хнич

еска

тер

мино

логи

я за

опи

сани

е на

маш

ини,

инс

трум

енти

, ма

тери

али

и пр

оцес

и.

Изп

олзв

а те

хнич

еска

тер

мино

логи

я за

опи

сани

е на

кон

стру

ктив

ни

особ

енос

ти н

а об

рабо

тващ

а и

монт

ажна

тех

ника

.

Page 38: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

37

Ком

уник

ация

и

конт

рол

в би

та

и тр

удов

ите

проц

еси

Поз

нава

сре

дств

а за

ком

уник

ация

и к

онтр

ол,

изпо

лзва

ни в

еже

днев

ието

зпол

зва

диги

талн

и ср

едст

ва з

а пр

едст

авян

е на

сво

и ид

еи и

реш

ения

идео

прое

ктор

, таб

лет,

ауд

ио/в

идео

плеъ

р).

Орг

аниз

ация

и

икон

омик

аП

озна

ва о

рган

изац

ията

на

прои

звод

ство

то н

а ст

оки

и ус

луги

дент

ифиц

ира

фирм

ата

като

ти

пичн

а ед

иниц

а за

пр

оизв

одст

во,

търг

овия

и у

слуг

и.

Разг

рани

чава

ел

емен

тите

на

ра

злич

ните

ви

дове

бю

джет

и (л

ичен

, сем

еен,

фир

мен)

.1.

Наз

овав

а и

груп

ира

прих

оди

и ра

зход

и в

бюдж

ет н

а фи

рма.

2. И

згот

вя в

ариа

нти

на ф

ирме

н бю

джет

.Ра

збир

а зн

ачен

ието

на

иниц

иати

внос

тта

и пр

едпр

иемч

ивос

тта.

1. О

бясн

ява

знач

ение

то н

а ма

ркет

инга

, рек

лама

та и

инв

ести

циит

е за

ус

пеш

но о

рган

изир

ане

на п

редп

рием

ачес

ка д

ейно

ст.

2. Р

азби

ра к

онку

ренц

ията

кат

о ик

оном

ичес

ко с

ъсте

зани

е ме

жду

хора

та и

фир

мите

зпол

зва

изто

чниц

и на

инф

орма

ция

за и

збор

на

про

феси

я и

кари

ера.

Изп

олзв

а гл

обал

ната

мре

жа з

а из

бор

на у

чили

ще

или

подх

одящ

а пр

офес

ия.

Агр

о- и

зоо

- те

хнол

огии

Поз

нава

из

искв

ания

та

за

здра

восл

овно

хр

анен

е.О

ценя

ва к

ачес

твот

о на

хра

ните

лни

прод

укти

и н

а го

тови

кул

инар

ни

изде

лия

по п

оказ

ател

и за

здра

восл

овно

хра

нене

озна

ва р

азли

чни

начи

ни з

а от

глеж

дане

на

плод

ове,

зел

енчу

ци, д

екор

атив

ни р

асте

ния

и би

лки.

Диф

ерен

цира

мех

аниз

иран

а и

ръчн

а об

рабо

тка

при

отгл

ежда

не н

а се

лско

стоп

анск

а пр

одук

ция

в ли

чнот

о ст

опан

ство

.

Разб

ира

полз

ата

от е

коло

гичн

ите

норм

и пр

и от

глеж

дане

на

раст

ения

и ж

ивот

ни.

Разр

абот

ва

вирт

уале

н пр

оект

за

пр

оизв

одст

во

на

екол

огич

на

селс

кост

опан

ска

прод

укци

я (р

асти

телн

а ил

и жи

воти

нска

).

УЧ

ЕБ

НО

СЪ

ДЪ

РЖА

НИ

Е

Тем

иК

омпе

тент

ност

и ка

то о

чакв

ани

резу

лтат

и от

обу

чени

ето

Нов

и по

няти

я1.

Про

екти

ране

и к

онст

руир

ане

1.1.

Про

екти

ране

на

техн

ичес

ки

обек

ти.

• П

озна

ва п

раво

ъгъл

ното

про

екти

ране

кат

о ос

нове

н ме

тод

за

изоб

разя

ване

на

техн

ичес

ки о

бект

и въ

рху

равн

ина.

• О

пред

еля

вида

на

прое

кции

те и

изо

браз

ява

прос

ти т

ела

върх

у пр

оекц

ионн

а ра

внин

а.•

Разч

ита

черт

ежи

и из

готв

я ко

нстр

укто

рска

док

умен

таци

я на

де

тайл

и с

малк

а сл

ожно

ст.

прав

оъгъ

лна

прое

кция

; пр

оекц

ионн

а ра

внин

а;

ораз

меря

ване

;ко

нстр

укто

рска

док

умен

таци

я;

сбор

ен ч

ерте

ж

Page 39: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

38

1.2.

Ком

пютъ

рна

граф

ика.

• П

озна

ва п

ринц

ипа

на д

ейст

вие

на ч

ерта

ещо

устр

ойст

во.

• П

озна

ва и

изп

олзв

а по

пуля

рни

прог

рамн

и пр

одук

ти за

съ

здав

ане

на гр

афич

ни и

зобр

ажен

ия.

• И

зраб

отва

чер

теж

на п

рост

дет

айл

с пр

огра

мен

прод

укт.

• О

същ

еств

ява

прое

кт п

о ко

нстр

укти

вно

зада

ние.

плот

ер;

комп

ютъ

рно

граф

ично

из

обра

жени

е; п

рогр

ама

за

прое

ктир

ане;

ком

пютъ

рна

симу

лаци

я2.

Тех

ника

2.1.

Изм

ерва

телн

и ур

еди.

• П

озна

ва н

ачин

и за

пря

ко и

змер

ване

на

физи

чни

вели

чини

: на

ляга

не, с

коро

ст, е

лект

риче

ски

поте

нциа

л, в

ънш

ни и

въ

треш

ни р

азме

ри.

• И

змер

ва в

ънш

ни и

вът

реш

ни р

азме

ри с

точ

ност

до

0.01

мм.

• И

змер

ва ф

изич

ни в

елич

ини

с ди

гита

лни

уред

и.

числ

ена

стой

ност

; изм

ерит

елна

ед

иниц

а; м

аном

етър

; ба

роме

тър;

ско

рост

омер

; по

тенц

иоме

тър;

еле

ктро

нен

шуб

лер;

мик

роме

тър;

ин

дика

торе

н ча

совн

ик2.

2. Г

ради

вни

елем

енти

на

техн

ичес

ки о

бект

и.•

Поз

нава

град

ивни

те е

леме

нти

на т

ехни

ческ

ите

обек

ти и

си

стем

и.•

Разг

рани

чава

по

функ

цион

ални

те и

м пр

изна

ци в

инто

ве, л

агер

и,

зъбн

и ко

лела

, вал

ове,

оси

и м

ехан

изми

.•

Под

бира

град

ивни

еле

мент

и и

сгло

бява

опр

осте

н мо

дел

на

пред

ават

елен

мех

аниз

ъм.

винт

;бо

лт;

гайк

а;ла

гер;

вал;

ос;

зъбн

о ко

лело

; мех

аниз

ъм;

техн

ичес

ка с

исте

ма2.

3. Е

лект

ронн

и ел

емен

ти и

схе

ми.

• П

озна

ва и

раз

гран

ичав

а ос

новн

и ел

ектр

онни

еле

мент

и,

изпо

лзва

ни в

тех

ника

та и

бит

а.•

Поз

нава

при

нцип

а на

дей

стви

е на

ток

оизп

рави

тел.

• Ч

ерта

е оп

рост

ена

прин

ципн

а сх

ема

на е

лект

ронн

о ус

трой

ство

.

полу

пров

одни

к;ди

од;

тран

зист

ор; м

икро

проц

есор

; ин

тегр

ална

схе

ма; п

ечат

на

плат

ка; т

окои

зпра

вите

л2.

4. О

браб

отва

ща

и мо

нтаж

на

техн

ика.

• П

озна

ва у

стро

йств

ото

и пр

инци

па н

а де

йств

ие н

а ун

ивер

салн

и ма

шин

и за

обр

абот

ване

на

дърв

есин

а и

мета

ли.

• Ра

згра

нича

ва д

ърво

обра

ботв

ащит

е и

мета

лооб

рабо

тващ

ите

маш

ини

спор

ед т

ипа

на у

прав

лени

е: р

ъчни

, авт

омат

ични

, по

луав

тома

тичн

и.•

Поз

нава

уст

ройс

твот

о и

прин

ципа

на

дейс

твие

на

елек

тром

ехан

ични

инс

трум

енти

за и

зпъл

нени

е на

мон

тажн

и и

довъ

ршит

елни

опе

раци

и.

проб

оден

три

он; б

анци

г;

шла

йфма

шин

а; е

лект

риче

ско

ренд

е; е

лект

риче

ска

отве

ртка

; ст

руг

3. Т

ехно

логи

и•

Осъ

щес

твяв

а мо

нтаж

ни и

дов

ърш

ител

ни о

пера

ции

с ръ

чни

и ел

ектр

омех

анич

ни и

нстр

умен

ти и

при

спос

обле

ния.

елек

тром

ехан

ични

Page 40: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

39

3.1.

Мон

тажн

и и

довъ

ршит

елни

оп

ерац

ии.

• У

част

ва в

изр

абот

ване

то н

а де

тайл

и от

дър

веси

на с

пре

носи

ми

маш

ини

за р

язан

е, п

роби

ване

, шли

фова

не.

• Ра

збир

а зн

ачен

ието

на

повъ

рхно

стна

та о

браб

отка

на

мате

риал

ите

и ос

ъщес

твяв

а оп

ерац

иите

шли

фова

не, п

олир

ане,

бо

ядис

ване

, имп

регн

иран

е, л

акир

ане.

• О

рган

изир

а ра

ботн

ото

си м

ясто

и и

зпол

зва

подх

одящ

и пр

едпа

зни

сред

ства

при

раб

ота

с об

рабо

тващ

а и

монт

ажна

те

хник

а.•

Уст

анов

ява

и оп

исва

нас

тъпи

ли и

змен

ения

в д

етай

ли и

изд

елия

, по

длож

ени

на м

ехан

ични

и т

опли

нни

възд

ейст

вия.

инст

руме

нти;

бол

тово

съ

един

ение

; вин

тово

съ

един

ение

; рез

ба;

винт

ова

лини

я;ко

нстр

укти

вни

съед

инен

ия н

а де

тайл

и от

дър

веси

на; т

райн

ост

на м

атер

иали

те

3.2.

При

готв

яне

на я

стия

чре

з ко

мбин

иран

а то

плин

на о

браб

отка

.•

Поз

нава

нач

ини

за п

риго

твян

е на

яст

ия с

ком

бини

рана

то

плин

на о

браб

отка

.•

Рабо

ти с

топ

линн

о об

заве

ждан

е и

уред

и за

при

готв

яне

на я

стия

с

комб

инир

ана

обра

ботк

а;•

Със

тавя

тех

ноло

гичн

а сх

ема

и пр

игот

вя п

опул

ярни

яст

ия о

т на

цион

ална

та и

све

товн

ата

кухн

я чр

ез к

омби

нира

на т

опли

нна

обра

ботк

а.•

Поз

нава

и п

редо

твра

тява

опа

снос

тите

от

възн

иква

не н

а за

пали

теле

н пр

оцес

по

врем

е на

пър

жене

.

комб

инир

ана

топл

инна

об

рабо

тка;

топл

инно

обз

авеж

дане

; за

пали

теле

н пр

оцес

3.3.

Съх

раня

ване

на

хран

ител

ни

прод

укти

.•

Поз

нава

осн

овни

те м

етод

и за

съх

раня

ване

на

хран

ител

ните

пр

одук

ти.

• П

озна

ва и

спа

зва

прав

илат

а за

съх

раня

ване

и за

пазв

ане

на

каче

ства

та н

а хр

анит

елни

те п

роду

кти.

• П

рила

га о

снов

ни с

посо

би за

съх

раня

ване

на

плод

ове

и зе

ленч

уци,

мля

ко, я

йца,

риб

а и

месн

и пр

одук

ти.

• П

озна

ва н

ачин

и за

изп

олзв

ане

на за

мраз

ени

хран

ител

ни

прод

укти

.

микр

оорг

аниз

ми;

разл

аган

е на

хра

ните

лнит

епр

одук

ти;

охла

ждан

е;за

мраз

яван

е;па

стьо

риза

ция;

стер

илиз

ация

;ра

змра

зява

не4.

Ком

уник

ации

и к

онтр

ол4.

1. У

стро

йств

а и

сист

еми

за

кому

ника

ция.

• П

озна

ва т

ехни

ческ

ите

устр

ойст

ва и

сис

теми

те за

ком

уник

ация

.•

Осъ

щес

твяв

а бе

зжич

но п

реда

ване

на

инфо

рмац

ия и

упр

авле

ние

на т

ехни

ческ

и об

екти

.

мреж

ови

кому

ника

ции;

мо

билн

и ко

муни

каци

и;

сате

литн

и ко

муни

каци

и;

диги

тале

н си

гнал

4.2.

Еле

ктро

нни

устр

ойст

ва за

ко

нтро

л и

упра

влен

ие.

• П

озна

ва к

омпо

нент

ите

на у

стро

йств

а за

авт

омат

ичен

кон

трол

и

упра

влен

ие.

• Ра

зпоз

нава

по

функ

цион

ални

при

знац

и ус

трой

ства

за

набл

юде

ние,

изм

ерва

не и

про

мяна

на

пара

метр

ите.

цифр

ов т

унер

; за

паме

тява

що

устр

ойст

во;

елек

трон

ен ч

ип;

авто

мати

заци

я;

Page 41: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

40

• О

същ

еств

ява

моде

ли н

а ав

тома

тичн

и ус

трой

ства

с

елек

тром

агни

тно

и с фо

тореле.

авто

мати

чни

устр

ойст

ва;

датч

ици;

авто

мати

чен

режи

м;ел

ектр

онен

кон

трол

; ди

стан

цион

ни у

стро

йств

а;4.

3. В

идео

каме

ра.

• П

озна

ва у

стро

йств

ото

и пр

инци

па н

а де

йств

ие н

а ви

деок

амер

а.•

Засн

ема,

запи

сва

и въ

зпро

изве

жда

обра

зи и

звуц

и с

виде

окам

ера.

виде

окам

ера

5. И

коно

мик

а5.

1. Ф

ирма

.•

Разп

озна

ва ф

ирма

та к

ато

стоп

анск

а ед

иниц

а за

про

изво

дств

о,

търг

овия

и у

слуг

и с

цел

печа

лба.

• О

писв

а на

й-че

сто

срещ

ани

форм

и на

орг

аниз

ация

на

фирм

ата.

• И

люст

рира

и о

босн

овав

а пр

оцед

урит

е за

съз

дава

не н

а фи

рма.

• И

звър

шва

мар

кети

нгов

о пр

оучв

ане

и из

рабо

тва

рекл

амни

ма

тери

али

за п

редс

тавя

не н

а фи

рмат

а.•

Разр

абот

ва в

ирту

ален

про

ект

на м

алка

фир

ма.

пред

мет

на д

ейно

ст;

форм

а на

орг

аниз

ация

;ма

ркет

инг;

рекл

ама;

фирм

ен зн

ак;

седа

лищ

е;ре

гист

раци

я;ба

нков

а см

етка

5.2.

Бю

джет

.•

Поз

нава

и н

азов

ава

елем

енти

те н

а бю

джет

а на

фир

мата

.•

Разп

озна

ва и

груп

ира

прих

одит

е и

разх

одит

е в

бюдж

ета

на

фирм

ата.

• Ра

зраб

отва

вар

иант

и на

бю

джет

на

малк

а фи

рма.

бюдж

ет н

а фи

рма;

из

точн

ици

на ф

инан

сира

не;

прих

оди;

ра

зход

и5.

3. П

рофе

сия

и ка

риер

а.•

Разг

рани

чава

про

феси

и в

прои

звод

ство

то, т

ърго

вият

а и

услу

гите

спо

ред

хара

ктер

а на

изв

ърш

вани

те д

ейно

сти.

• И

зпол

зва

начи

ни за

раз

крив

ане

на с

обст

вени

те с

илни

и с

лаби

ст

рани

при

изб

ор н

а об

разо

вани

е, п

рофе

сия

и ка

риер

а.•

Нам

ира

и ср

авня

ва и

нфор

маци

я за

изб

ор н

а по

дход

ящо

обра

зова

ние

и пр

офес

ия.

общ

о об

разо

вани

е;

проф

есио

налн

о об

разо

вани

е;

проф

есио

налн

о ор

иент

иран

е;

проф

есио

нале

н из

бор;

пр

офес

иона

лна

кари

ера

6. П

риро

дата

в д

ома

6.1.

Агр

о- и

зоот

ехни

ческ

и де

йнос

ти в

лич

ното

сто

панс

тво.

• П

осоч

ва н

ачин

и за

ръч

на и

мех

аниз

иран

а об

рабо

тка

на п

очва

та

и се

лско

стоп

анск

ите

култ

ури.

• П

озна

ва с

посо

бите

и с

ъоръ

жени

ята

за х

ране

не н

а жи

вотн

и в

личн

ото

стоп

анст

во;

• П

озна

ва и

обя

сняв

а сп

особ

ите

за п

одхр

анва

не, н

апоя

ване

и

борб

а с

вред

ител

ите

при

култ

урни

те р

асте

ния.

трак

тор;

комб

айн;

плуг

;ку

лтив

атор

;бр

ана;

сеял

ка;

торо

ве и

тор

ене;

ли

чно

стоп

анст

во;

стоп

анск

и жи

вотн

и;на

поит

елни

сис

теми

;

Page 42: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

41

култ

урни

рас

тени

я;ин

сект

ицид

и;

херб

ицид

и6.

2. Е

коло

гичн

о ст

опан

ство

.•

Поз

нава

знач

ение

то и

нач

инит

е за

съз

дава

не н

а ек

олог

ично

ст

опан

ство

.•

Разг

рани

чава

усл

овия

та и

нач

инит

е за

отг

лежд

ане

на р

асте

ния

и жи

вотн

и в

екол

огич

ното

сто

панс

тво.

• П

роуч

ва и

пос

очва

вар

иант

и за

без

отпа

дъчн

и те

хнол

огии

при

от

глеж

дане

то н

а ку

лтур

ни р

асте

ния

и жи

вотн

и.•

Пос

очва

хар

акте

рни

особ

енос

ти н

а ек

олог

ично

чис

та п

роду

кция

.

екол

огич

но с

топа

нств

о;

екол

огич

ен п

робл

ем;

екол

огич

на п

роду

кция

; ст

анда

рти

за к

ачес

тво

и бе

зопа

снос

т на

хра

ните

ПРЕ

ПО

РЪЧ

ИТ

ЕЛ

НО

ПРО

ЦЕ

НТ

НО

РА

ЗПРЕ

ДЕ

ЛЕ

НИ

Е Н

А З

АД

ЪЛ

ЖИ

ТЕ

ЛН

ИТ

Е У

ЧЕ

БН

И Ч

АС

ОВ

Е З

А Г

ОД

ИН

АТ

А

За н

ови

знан

ия35

%За

упр

ажне

ния

20%

За о

бобщ

ение

5%П

ракт

ичес

ки д

ейно

сти/

лабо

рато

рни

упра

жнен

ия36

%За

оце

нка

на в

ходн

о, и

зход

но н

иво

и те

кущ

кон

трол

.4%

СП

ЕЦ

ИФ

ИЧ

НИ

МЕ

ТО

ДИ

И Ф

ОРМ

И З

А О

ЦЕ

НЯ

ВА

НЕ

НА

ПО

СТ

ИЖ

ЕН

ИЯ

ТА

НА

УЧ

ЕН

ИЦ

ИТ

Е•

Пре

поръ

чва

се о

ценя

ване

на

вход

но н

иво

с те

ст и

ли д

руг в

ид к

онтр

олна

раб

ота

и на

изх

одно

нив

о в

края

на

учеб

ната

годи

на.

• Те

кущ

и оц

енки

се

пост

авят

вър

ху р

езул

тати

те о

т пр

акти

ческ

ата

рабо

та н

а уч

ениц

ите

при

прик

лючв

ане

на в

сяка

тем

а.•

Оце

нява

т се

рав

нищ

ето

на т

еоре

тичн

ите

и фа

ктол

огич

ните

знан

ия, п

озна

вате

лнит

е и

прак

тиче

скит

е ум

ения

, как

то и

кре

атив

ност

-та

, ини

циат

ивно

стта

, пре

дпри

емчи

вост

та и

тво

рчес

ките

изя

ви и

пос

тиже

ния.

• О

ценя

ват

се у

мени

ята

за о

същ

еств

яван

е на

уст

на и

пис

мена

ком

уник

ация

с и

зпол

зван

е на

точ

на т

ерми

ноло

гия.

• О

ценя

ват

се п

ракт

ичес

ките

уме

ния

за с

ъзда

ване

на

моде

ли и

про

екти

по

крит

ерии

за

каче

ство

, без

опас

ност

, ене

ргий

на е

фект

ив-

ност

и и

коно

мичн

ост.

Съо

тнош

ение

при

фор

мир

ане

на с

рочн

а и

годи

шна

оце

нка:

Теку

щи

оцен

ки о

т вх

одящ

, тек

ущ и

изх

одящ

кон

трол

(в н

ачал

ото

на у

чебн

ата

годи

на, с

лед

всяк

а те

ма и

в к

рая

на го

дина

та).

50%

Оце

нки

от д

руги

уча

стия

(сам

осто

ятел

на р

абот

а, л

абор

атор

на р

абот

а, р

абот

а по

про

екти

и д

р.)

50%

Page 43: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

42

ДЕ

ЙН

ОС

ТИ

ЗА

ПРИ

ДО

БИ

ВА

НЕ

НА

КЛ

ЮЧ

ОВ

И К

ОМ

ПЕ

ТЕ

НТ

НО

СТ

И, К

АК

ТО

И М

ЕЖ

ДУ

ПРЕ

ДМ

ЕТ

НИ

ВРЪ

ЗКИ

• О

браз

оват

елна

сре

даО

сигу

рява

не н

а до

стъп

на

учен

ицит

е до

спе

циал

изир

ани

каби

нети

, къд

ето

да с

е из

пълн

яват

уче

бни

дейн

ости

с и

нтел

екту

ален

и

прак

тиче

ски

хара

ктер

. Каб

инет

ите

да с

а об

оруд

вани

с д

идак

тиче

ски

мате

риал

и, к

омпю

три

и ди

гита

лни

сред

ства

за

изме

рван

е и

кому

ника

ция,

как

то и

с м

атер

иали

, инс

трум

енти

, пре

носи

ма т

ехни

ка за

ръч

на и

маш

инна

обр

абот

ка и

лич

ни п

редп

азни

сре

дств

а.•

Инт

егра

тивн

и вр

ъзки

Овл

адяв

анет

о на

теор

етич

ните

и ф

акто

логи

чнит

е зн

ания

, поз

нава

телн

ите

и пр

акти

ческ

ите

умен

ия с

е ос

ъщес

твяв

а на

две

инт

егра

-ти

вни

равн

ища

- меж

дупр

едме

тно

и въ

треш

нопр

едме

тно.

Меж

дупр

едме

тна

та

инт

егра

ция

прио

рите

тно

вклю

чва

знан

ия, у

мени

я и

отно

шен

ия, и

згра

ждан

и в

учеб

ните

пре

дмет

и ма

те-

мати

ка, ф

изик

а и

астр

оном

ия, х

имия

и о

пазв

ане

на о

колн

ата

сред

а, б

иоло

гия

и зд

равн

о об

разо

вани

е, и

нфор

маци

онни

тех

ноло

гии,

бъ

лгар

ски

и чу

жд е

зик,

изо

браз

ител

но и

зкус

тво.

Вът

реш

нопр

едме

тна

та

инт

егра

ция

вклю

чва

прие

мств

енос

т и

надг

ражд

ане

на з

нани

ята,

уме

ният

а и

отно

шен

ията

меж

ду о

тдел

-ни

те т

еми

за 7

. кла

с и

тези

за 6

. кла

с.•

Рабо

та п

о пр

оект

иО

сигу

рява

не н

а въ

змож

ност

за с

амос

тоят

елно

и е

кипн

о ра

зраб

отва

не и

реа

лизи

ране

на

вещ

еств

ени

и ви

ртуа

лни

моде

ли и

про

екти

по

тем

ите

на у

чебн

ата

прог

рама

тиму

лира

не н

а кре

атив

ност

та за

про

учва

не, о

браб

отва

не и

срав

нява

не н

а инф

орма

ция,

нео

бход

има з

а орг

аниз

иран

е и п

рове

жда-

не н

а уч

илищ

ни ф

ести

вали

, баз

ари,

изл

ожби

и с

ъсте

зани

я по

техн

ика,

техн

олог

ии и

пре

дпри

емач

еств

о по

вре

ме н

а уч

ебна

та го

дина

.•

Изв

ънуч

илищ

ни и

ници

атив

и и

дейн

ости

За р

азш

иряв

ане

позн

ават

елни

те и

пра

ктич

ески

те у

мени

я на

уче

ници

те с

е пр

епор

ъчва

т:–

посе

щен

ия н

а об

екти

за

набл

юде

ния

на п

роиз

водс

твен

и пр

оцес

и и

прои

звод

стве

ни о

тнош

ения

(стр

оите

лна

фирм

а, к

улин

а-ре

н це

х, а

втос

ерви

з, ел

ектр

омех

анич

на р

абот

илни

ца, ш

иваш

ка ф

ирма

, меб

елна

фир

ма, л

ично

сто

панс

тво,

еко

логи

чно

стоп

ан-

ство

);–

учас

тие

в ме

стни

, рег

иона

лни

и на

цион

ални

еко

логи

чни

иниц

иати

ви;

– по

сещ

ения

на

цент

рове

за л

ично

стно

и к

арие

рно

разв

итие

;–

посе

щен

ия н

а об

разо

вате

лни

и фи

рмен

и из

ложе

ния;

– уч

асти

е въ

в фе

стив

али,

чес

тван

ия, п

разн

ици,

кон

курс

и и

съст

езан

ия, о

рган

изир

ани

от о

беди

нени

дет

ски

комп

лекс

и, м

ладе

ж-ки

дом

ове,

чит

алищ

а и

др.

Page 44: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

БЕЛЕЖКИ НА УЧИТЕЛЯ

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

Page 45: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

проф. дн Георги Петков ИвановАнгелина Ничева Калиновадоц. д-р инж. Нели Асенова Георгиевадоц. д-р инж. Таня Иванова Пехливанова-Гочева

КНИГА ЗА УЧИТЕЛЯ ПО ТЕХНОЛОГИИ И ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО ЗА 7. КЛАС

Редактор Николай ТодоровХудожник на графичния дизайн Бояна ПавловаХудожник на корицата Лало НиколовХудожник редактор Вихра ЯнчеваТехнически редактор Мариана ДимитроваКоректор Славянка Мундрова

ISBN 978–619–222–209–3

Българска. Издание I/2018 г. Формат 70х100/16. Печ. коли 2,75. Изд. коли 3,56.Код 40721201216.

Издателство „Просвета Плюс“ ЕООД – София 1618, ул. „Земеделска“ № 2www.prosveta.bg; www.e-uchebnik.bg

Печат „Смилков“ ЕООД – Благоевград

Page 46: Книга за учителя...лението – 0,05 mm. Отчитаме по основната скала 26 mm, по нониусната съвпадението е на чертичка

Книга за учителя

Книга за учителя

www.prosveta.bgwww.e-uchebnik.bg

Георги Иванов, Ангелина Калинова, Нели Георгиева,

Таня Пехливанова

Георги Иванов

Ангелина Калинова

Нели Георгиева

Таня Пехливанова

ТЕХНОЛОГИИИ ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО

ISBN 978-619-222-209-3

Цена 9,00 лв.