Top Banner
ЧАСОПИС ДРОГОБИЦЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ПЕДАГОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ імені ІВАНА ФРАНКА УЧИТЕЛЕМ ШКОЛА СТОЇТЬ Іван Франко ФРАНКІВЕЦЬ ШАНОВНА АКАДЕМІЧНА СПІЛЬНОТО! № 11 (256) грудень 2017 Став історією ще один рік, непростий, однак надзвичайно важливий для України та нашого університету. Я щиро дякую колективу за трудові досягнення та наукові здобутки, розуміння і підтримку, прагнення зробити життя університету цікавішим! Знаю, що в очікуванні новорічної ночі по-особливому віриться у краще і зміни здаються реальнішими, як ніколи раніше. Тож нехай вони збудуться! Нехай рік, що надходить, принесе Вам натхнення та наснагу на досягнення нових успіхів. Нехай у Вашій родині оселиться мир та злагода, а серця наповняться теплом родинного вогнища. Нехай кожен день буде сповненим щирої радості, збагачений незламною вірою, щедрим на перемоги і нові звершення. Бажаю усім Вам і Вашим сім’ям міцного здоров’я та безмежного щастя. Щиро зичу кожному серцю й кожному домові віри сьогодні і повсякчас, гармонії не святкової, а щоденної, праці сумлінної, а помислів – чистих і високих! Нехай життя кожного освятиться Святвечірньою зорею-зірницею, і саме це світло вестиме нас і нашу Вкраїну до щасливих прийдешніх днів! Веселої Вам коляди та незабутніх новорічних свят! Із Новим роком та Різдвом Христом! Надія СКОТНА, ректор, професор Щиро вітаю Вас із Різдвом Христовим та Новим 2018 роком! Нехай новонароджений Христос, за заступництвом Пресвятої Богородиці, наповнить у ці Різдвяні Свята та в Новому році Ваші серця своїми щедрими ласками, любов’ю і теплом. Нехай Ваші домівки повняться добром, радістю та Божим благо- словінням, а очі світяться щастям. Бажаю усім нам, щоб Господь, торкаючись сердець, дав силу, надію і натхнення жити не за принципом “як вийшло”, а вклав у наші серця святі наміри, які б змінили на краще, додавши радості, впевненості та здійснення надій, які плекаємо у своєму серці. Бажаю благословення Новонародженого Ісусика на добрі справи, здоров’я тілу та духу, а душі – світлого розуму. Всім від усього серця зичу веселих свят Різдва Христового, смачної куті та дзвінкої коляди! Христос народився! Славімо Його! о. Олег КЕКОШ, капелан університету ШАНОВНІ ВИКЛАДАЧІ ТА ПРАЦІВНИКИ УНІВЕРСИТЕТУ! ДОРОГІ СТУДЕНТИ! Віталій ДИТЯТКІН, голова студентського самоврядування ДОРОГІ ДРУЗІ! Сердечно вітаю Вас зі світлими і радісними святами, які об’єднують у собі дитинство, наше сьогодення, мрії про майбутнє, – Новим роком та Різдвом Христовим! У 2018 році бажаю Надії, Любові та Віри. Віри в себе і в процвітання нашої держави. Подаруймо любов та тепло наших сердець, увагу і турботу нашим близьким, щоб щасливих людей стало більше. Нехай Новий рік та світла Різдвяна зоря принесуть у Вашу домівку веселий настрій, здоров’я, щастя, гучну радісну щедрівку та колядку. Нехай збудуться Ваші сподівання, минуть труднощі і примножаться успіхи та здобутки! Мирного Вам неба! Гарного настрою та успішної долі на довгі роки! Веселих свят! Христос рождається!
10

ФРАНКІВЕЦЬ - ДДПУ ім. І. Франкаdspu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/12/frankivec-2017-11-256.pdfмрії та прагнення. В очікуванні Різдва

Jan 31, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ФРАНКІВЕЦЬ - ДДПУ ім. І. Франкаdspu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/12/frankivec-2017-11-256.pdfмрії та прагнення. В очікуванні Різдва

ЧАСОПИС ДРОГОБИЦЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ПЕДАГОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ імені ІВАНА ФРАНКА

УЧИТЕЛЕМ ШКОЛА СТОЇТЬ Іван Франко

ФРАНКІВЕЦЬШАНОВНА АКАДЕМІЧНА СПІЛЬНОТО!

№ 11 (256)

грудень2017

Став історією ще один рік, непростий, однак надзвичайно важливий дляУкраїни та нашого університету. Я щиро дякую колективу за трудовідосягнення та наукові здобутки, розуміння і підтримку, прагнення зробитижиття університету цікавішим!

Знаю, що в очікуванні новорічної ночі по-особливому віриться у краще ізміни здаються реальнішими, як ніколи раніше. Тож нехай вони збудуться!

Нехай рік, що надходить, принесе Вам натхнення та наснагу на досягненнянових успіхів. Нехай у Вашій родині оселиться мир та злагода, а серцянаповняться теплом родинного вогнища. Нехай кожен день буде сповненимщирої радості, збагачений незламною вірою, щедрим на перемоги і новізвершення. Бажаю усім Вам і Вашим сім’ям міцного здоров’я та безмежногощастя.

Щиро зичу кожному серцю й кожному домові віри сьогодні і повсякчас,гармонії не святкової, а щоденної, праці сумлінної, а помислів – чистих івисоких! Нехай життя кожного освятиться Святвечірньою зорею-зірницею,і саме це світло вестиме нас і нашу Вкраїну до щасливих прийдешніх днів!

Веселої Вам коляди та незабутніх новорічних свят! Із Новим роком таРіздвом Христом!

Надія СКОТНА,ректор, професор

Щиро вітаю Вас із Різдвом Христовим та Новим 2018 роком! Нехайновонароджений Христос, за заступництвом Пресвятої Богородиці, наповнитьу ці Різдвяні Свята та в Новому році Ваші серця своїми щедрими ласками, любов’юі теплом. Нехай Ваші домівки повняться добром, радістю та Божим благо-словінням, а очі світяться щастям.

Бажаю усім нам, щоб Господь, торкаючись сердець, дав силу, надію і натхненняжити не за принципом “як вийшло”, а вклав у наші серця святі наміри, які бзмінили на краще, додавши радості, впевненості та здійснення надій, які плекаємоу своєму серці. Бажаю благословення Новонародженого Ісусика на добрі справи,здоров’я тілу та духу, а душі – світлого розуму.

Всім від усього серця зичу веселих свят Різдва Христового, смачної куті тадзвінкої коляди!

Христос народився! Славімо Його!о. Олег КЕКОШ,

капелан університету

ШАНОВНІ ВИКЛАДАЧІ ТА ПРАЦІВНИКИ УНІВЕРСИТЕТУ!ДОРОГІ СТУДЕНТИ!

Віталій ДИТЯТКІН,голова студентського самоврядування

ДОРОГІ ДРУЗІ!Сердечно вітаю Вас зі світлими і радісними святами, які об’єднують у

собі дитинство, наше сьогодення, мрії про майбутнє, – Новим роком та РіздвомХристовим!

У 2018 році бажаю Надії, Любові та Віри. Віри в себе і в процвітання нашоїдержави. Подаруймо любов та тепло наших сердець, увагу і турботу нашимблизьким, щоб щасливих людей стало більше.

Нехай Новий рік та світла Різдвяна зоря принесуть у Вашу домівку веселий настрій,здоров’я, щастя, гучну радісну щедрівку та колядку. Нехай збудуться Ваші сподівання,минуть труднощі і примножаться успіхи та здобутки! Мирного Вам неба! Гарногонастрою та успішної долі на довгі роки!

Веселих свят! Христос рождається!

Page 2: ФРАНКІВЕЦЬ - ДДПУ ім. І. Франкаdspu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/12/frankivec-2017-11-256.pdfмрії та прагнення. В очікуванні Різдва

27 грудня 2017 р. № 11 (256)27 грудня 2017 р. № 11 (256)2 ФранківецьШАНОВНА

УНІВЕРСИТЕТСЬКА ГРОМАДО!

ШАНОВНІ СТУДЕНТИ ФРАНКОВОГО УНІВЕРСИТЕТУ!

Найщиріші слова вітань із Днем народження шлемо:

Щиросердечно вітаю Вас із наступаючим Новим Роком та Різдвянимисвятами!

Ці дні відрізняються особливою добротою, світлом, теплом і вірою у кращемайбутнє. Адже для кожного з нас наступає своєрідний момент істини, колими задумуємося про те, чого вдалося досягти й прагнемо, щоб рік прийдешнійстав для нас і наших рідних щасливим та успішним.

Нехай Новий рік прийде до нас під знаком миру і добра, любові й поваги доближнього, буде роком чистих помислів і добрих справ та багатим на новіздобутки і приємні події. Бажаю Вам і Вашим родинам міцного здоров’я, віри,здійснення мрій, великого щастя, добробуту, любові і Божої благодаті!

Будьте наполегливі у навчанні, громадській і творчій роботі, йдіть впевненодо своєї мети.

Гарного новорічного настрою і світлої різдвяної радості!!!!

Прийміть найщиріші вітання з нагоди Нового року та Різдва Христового!Прийдешній рік уже стукає в наші оселі, а з ним будуть і нові сподівання,

мрії та прагнення. В очікуванні Різдва весь світ завмирає, готуючись до великогосвята і дякуючи за все подароване Господом, за все, що вдалося і здійснилосявпродовж року. Подякуймо й ми за те світло, яким кожен збагатив свою душу,за добро, що поверталося нам за наші гідні вчинки. За випробування і тривоги.

Рік, що минає, не був простим. Але кожен із нас – переможець: хтось підкоривжадану вершину, хтось наблизився до неї тільки на крок, а хтось лише розгледівдалекі обриси власної мрії. Тож нехай шлях кожного буде легким і цікавимводночас, хай наші оселі благословляються вірою, затишком та добробутом, адуші будуть відкритими для щастя.

Нехай рік, який уже так поспішає до нас, стане не менш цікавим і щасливимдля кожного: студенти блискуче складуть свої іспити, викладачі, аспірантий докторанти – максимально розкриють науковий потенціал, співробітникимають тільки задоволення від щоденної праці, почуваються затишно йкомфортно в робочому колективі.

Олена КУЦИК,голова профкому

працівників

Ігор ГІВЧАК, голова

профкому студентів

ВІТАЄМО ІЗ ДНЕМ НАРОДЖЕННЯ!

Олександрові Миколайовичу СВІНЦОВУ,докторові економічних наук, професору;Володимирові Йосиповичу КОБРІЮ,

керівникові педагогічної практики, викладачу;Володимирові Степановичу ВОЗНЯКУ,

докторові філософських наук, професору;Вірі Володимирівні ЛІМОНЧЕНКО,докторові філософських наук, доценту;

Вірі Дмитрівні СЛІПЕЦЬКІЙ,кандидатові філологічних наук, доценту.

Нехай невичерпна енергія, оптимізм і надалі будуть Вашими постійни-ми супутниками в житті, а доля подарує багато світлих літ у мирі тадобробуті.

Нехай Вашими невтомними діяннями квітне й багатіє українська державана гідний спадок для майбутніх поколінь, а Божа благодать завжди буде з Вами.

Щиро бажаємо Вам родинного тепла і затишку, достатку, найповнішоїреалізації нових задумів, довгих років плідної праці і служіння людям.

Нехай радість, щастя й добро завжди будуть із Вами, Вашими рідними іблизькими!Бажаємо Вам святкового настрою, доброго здоров’я, довгих роківжиття та благополуччя.

Дай Вам, Боже, днів щасливих,Дай добра, здоров'я й сили,Дай любові, згоди, втіхи,

Змоги дай життю радіти.І ділитись словом щирим,

Теплим, радісним, правдивим.А сьогодні на це свято

Щастя зичим Вам багато!Хай Вас Бог благословляє,Многих літ Вам посилає!

Page 3: ФРАНКІВЕЦЬ - ДДПУ ім. І. Франкаdspu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/12/frankivec-2017-11-256.pdfмрії та прагнення. В очікуванні Різдва

27 грудня 2017 р. № 11 (256)27 грудня 2017 р. № 11 (256) 3Франківець

Осіннього дня відбулося святкування25-річчя історичного факультету, яке роз-почалося проведенням наукової конфе-ренції викладачів та студентів історичногофакультету “Історична наука в Дрогобиць-кому державному педагогічному універ-ситеті ім. І. Франка: минуле і сьогодення”.

Робота конференції проходила у двохсекціях: історичній та методичній.

Під час роботи історичної секції вик-ладачі й студенти факультету репрезенту-вали свої дослідження щодо минулогоalma mater. Так, доцент Руслана Попппредставила доповідь “Історичний фа-культет Дрогобицького вчительськогоінституту в 40 – 50-х рр. ХХ ст.”, у якійакцентувала на цікавих моментах викла-дацької діяльності істориків та тогочас-ного студентського життя. Студент ІІІкурсу Назар Юрчишин зробив аналіз нау-кових досліджень істориків Дрогобиць-кого педагогічного інституту в 60 – 80-тірр. ХХ ст. Згодом до учасників із віталь-ними словами звернувся декан факульте-ту професор Леонід Тимошенко, якийпобіжно розповів про основні напрями тапроблематику історичних досліджень нау-ковців історичного факультету впродовж90-их рр. ХХ ст. – 2017 р. Доцент Володи-мир Галик представив презентацію “Нау-кові дослідження історичного факультетуу світлі статистики (сучасний період)”.Старший викладач Василь Менько вис-тупив із доповіддю “Археологічні дослі-

ІСТОРИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ВІДСВЯТКУВАВ СВІЙ 25-РІЧНИЙ ЮВІЛЕЙ

дження історичного факультету (кінець 90-х рр. ХХ ст. – 2017 р.)”, яка супроводжу-валася цікавими фотокадрами із усіх се-зонів археологічних розкопок, де булизалучені студенти-історики ДДПУ іменіІвана Франка. На завершення із доповіддювиступила студентка ІІІ курсу Лідія Ма-зурчак, яка проаналізувала неопубліко-вану працю з історії Дрогобича невідо-мого автора.

Завершальним акордом роботи істо-ричної секції стала презентація ХІХ – ХХвипуску “Дрогобицького краєзнавчогозбірника”, який представив професор Лео-нід Тимошенко. У підсумку він зазначив,що левова частка наукових публікаційуміщених у виданні, належить, як і у всіхпопередніх збірниках, викладачам, аспі-рантам та докторантам кафедр історич-ного факультету. Крім того зауважимо, щоу колі гостей історичної секції було чима-ло випускників історичного факультету.

Далі розпочала роботу методична сек-ція конференції. У числі гостей були запро-шені учні випускових класів та вчителіісторії дрогобицьких шкіл. Важливим мо-ментом роботи стало те, що в її основубуло закладено профорієнтацію, на якубули спрямовані висновки всіх доповіда-чів-учасників секції. Так, наприклад, до-цент Світлана Біла розповіла про особли-вості використання політичних карикатурдля інтеграції знань учнів з історії таанглійської мови у старших класах, а

доцент Володимир Галик запропонуваввибіркові маршрути Дрогобичем, які мож-на використати під час проведення крає-знавчих екскурсій для реалізації між-предметних зв’язків. У рамках доповідідоцент зробив презентацію свого видан-ня “Дрогобич туристичний [довідник]”(Дрогобич: Коло, 2017. – 32 с. іл.). Загалом,у підсумку своїх виступів, доценти Світ-лана Біла та Володимир Галик акцентува-ли на значимості історика для суспільстваі держави загалом та його перспективах.Згодом, студентки ІV курсу Аліна Звірин-ська, Лілія Гриник та Ганна Сергєєва озна-йомили присутніх із методичними прийо-мами реалізації міжпредметних зв’язків науроках історії рідного краю. Завершаль-ним став виступ методиста Дрогобицько-го міського методичного кабінету відділуосвіти Олесі Сисин, яка поділилася ізприсутніми своїми міркуваннями щодосинхронізації викладання шкільного кур-су історії.

Після засідань секцій, у другій половинідня, в Центрі душпастирства молодім. Дрогобич проходила урочиста частинапрограми святкування 25-річчя історич-ного факультету. Під час дійства з віталь-ною адресою до присутніх у залі звернув-ся проректор з науково-педагогічної ро-боти доцент Юрій Вовк. Після теплих слівпроректор вручив грамоти викладачамісторичного факультету за активну науко-ву та педагогічну роботу. Заступники де-кана історичного факультету з навчальноїта виховної роботи доценти Світлана Білата Єлизавета Копельців-Левицька приві-тали всіх зі святом та вручили грамоти заактивну громадську, наукову діяльність йуспіхи у навчанні найкращим студентамісторичного факультету. На свято завіталигості – випускники історичного факуль-тету: директор Бориславської ЗОШ № 3Володимир Драган і директор комуналь-ного закладу Львівської обласної ради“Адміністрація історико-культурного за-повідника “Нагуєвичі” Богдан Лазорак.Разом зі словами побажань вони поділи-лися із присутніми своїми спогадами пронавчання на історичному факультеті. За-вершилася урочиста частина святковимконцертом за участі студентів усіх курсівфакультету.

Володимир ГАЛИК,доцент, заступник

декана з НДР

Відзначення найкращих студентів

Page 4: ФРАНКІВЕЦЬ - ДДПУ ім. І. Франкаdspu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/12/frankivec-2017-11-256.pdfмрії та прагнення. В очікуванні Різдва

27 грудня 2017 р. № 11 (256) 27 грудня 2017 р. № 11 (256)4 Франківець

8 – 10 грудня 2017 року в стінах Дро-гобицького державного педагогічногоуніверситету імені Івана Франка відбувсяХ Всеукраїнський відкритий конкурсбаяністів-акордеоністів “Візерунки При-карпаття” який об’єднав учасників ізрізних куточків України, представниківБілорусії та Литви у сольному та ансамб-лево-оркестровому виконавстві.

Історія Всеукраїнського відкритогоконкурсу баяністів-акордеоністів “Візе-рунки Прикарпаття” розпочалася 2005року в Старосамбірській дитячій музичнійшколі як заходу регіонального статусу. Зкожним наступним роком його популяр-ність зростала, а географія учасників роз-ширювалася, охопивши практично всі ре-гіони України. Сьогодні конкурс привер-тає увагу виконавців із Білорусії, Литви,Латвії, Сербії, Польщі, Росії, що свідчитьпро визнання цього мистецького явища іза межами нашої держави.

Розвитку музичних шкіл, особливосільських, популяризації баянно-акор-деонного виконавства України, підтримцімолодого покоління виконавців, пошукунових талантів і присвячений конкурс “Ві-зерунки Прикарпаття”. Адже підтримкаобдарованої молоді, педагогів, навчальнихзакладів шляхом проведення конкурснихзмагань – чи не єдиний засіб збереженняжанру народно-інструментального мис-тецтва у складних умовах сьогодення.

Для участі у конкурсі запрошуютьсяучні початкових спеціалізованих мистець-ких навчальних закладів, середніх спе-ціальних музичних шкіл-інтернатів, студійпедагогічної практики при вищих нав-чальних закладах I – II та ІІІ – IV рівнівакредитації, студенти молодших курсівВНЗ, колективи за участю викладачівДМШ (ДШМ), ВНЗ. Однак, поступовоконкурс еволюціонував із дитячого у ди-тячо-юнацький, збільшилася кількістькатегорій, умови яких складені у строгійвідповідності до віку учасників. Все біль-ше привертає увагу категорія “оркестринародних інструментів”, яка покликанастимулювати творчий розвиток музикан-тів-початківців засобами колективного му-зикування. Починаючи з IV конкурсу “Ві-зерунки Прикарпаття”, введено номінацію“ансамблі та оркестри народних інстру-ментів викладачів”, що постала стимулом

Х ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ВІДКРИТИЙ КОНКУРС БАЯНІСТІВ-АКОРДЕОНІСҲ“²ЗЕРУНКИ ПРИКАРПАТТЯ” У СВІТЛІ СОЦІОКУЛЬТУРНОЇ ЕВОЛЮЦІЇ ФЕНОМЕНУ

для вдосконалення виконавських уміньвикладацького складу мистецьких нав-чальних закладів.

І так, у першій половині дня 8 грудня вінституті музичного мистецтва відбуласяХІ Міжнародна науково-практична конфе-ренція “Народно-інструментальне мис-тецтво на зламі ХХ – ХХІ століть”, за під-сумками якої надруковано збірник тез.

О 14.00 год. відбулося пряме включенняна канал Українського радіо “Культура”,де у прямому ефірі своїми враженнямипро конкурс поділилися голова журі Во-лодимир Мурза (Одеса) та члени журі ІгорСаєнко (Київ) та Ярослав Олексів (Львів).

І ось – відкриття конкурсу та концерт.Із вітальними промовами до учасників тагостей виступили: проректор Франковогоуніверситету доктор педагогічних наукпрофесор Микола Пантюк; директор інс-титуту музичного мистецтва університетупрофесор Степан Дацюк; голова журі,професор Одеської національної му-зичної академії ім. А.Нєжданової Воло-димир Мурза; співголова журі, художнійкерівник Квартету баяністів імені Мико-ли Різоля Національної філармонії Украї-ни Ігор Саєнко; викладач-методист Гімна-зії мистецтв ім. С. Сондецкіса у м. Шяу-ляй (Литва) Маріте Маркєвічєне (на зак-ритті конкурсу). Концертна програма булапредставлена лауреатами всеукраїнськихта міжнародних конкурсів Павлом Гіль-ченком із Львівської середньої спеціаль-ної музичної школи-інтернату ім. С. Кру-шельницької (клас Я. Олексіва) та ІгоремДмитруком із Львівської національноїмузичної академії ім. М. Лисенка (класдоцента С. Карася). Молоді музикантинеодноразово ставали переможцями Дро-гобицьких конкурсів, в тому числі і “Ві-зерунки Прикарпаття”, активно пропа-гують Львівську школу на концертнихмайданчиках Європи, концертуютьнавчальними закладами України й по-пуляризують баянне мистецтво на сто-личній сцені.

9 грудня був напрочуд чудовийтворчий конкурсний день, адже із ранкуу двох залах відбувалися прослухо-вування учасників у сольному та ансамб-лево-оркестровому виконавстві. Згодомголова журі професор Володимир Мурзапровів низку майстер-класів, а вже опісля

розпочався феєричний, довгоочікованийконцерт у двох відділеннях:

· перше – за участі неперевершеногоінтерпретатора та витонченого музиканта,маестро Володимира Мурзи (Одеса), йогомайстерність оперування слухацькоюаудиторією із поєднанням блискучоговиконавства – це тандем, який ВолодимирАнатолійович дарує на концертах;

· друге – у виконанні блискучого дуетуу складі лауреатів міжнародних конкурсівІгоря Саєнка (баян) та всесвітньовідомоїскрипальки, доньки видатного скрипаляі диригента Богодара Которовича Миро-слави Которович із Києва. Варто зазначи-ти, що у 2013 році, прагнучи поділитисявласним виконавським досвідом, Миро-слава об’єднала молодих талановитихмузикантів у Творчу майстерню – ка-мерний ансамбль “АРТЕХАТТА”, а вже у2015 році дует спільно із “АРТЕХАТТА”записали аудіо-диск “TANGO STORY” зтворами А. П’яцолли, С. Барбера таР. Гальяно, здійснили фондові записи наУкраїнському радіо музики М. Скорика,В. Зубицького, Є. Станковича, В. Польо-вої, З. Алмаші, О. Шимка.

Відтак, у виконанні артистів звучаликласичні та сучасні твори, естрадно-джа-зова музика, модерн, перфоменс тощо.Море задоволення та шалені овації залуслужили тому яскравим підтвердженням.

Останній конкурсний день (10 грудня)був увінчаний процесом закриття самогомистецького форуму, нагородження пе-реможців та концертом лауреатів. Феєрич-но та креативно відбулося це дійство.Основною родзинкою завершальної епо-пеї гала-концерту став виступ дуету ускладі співголови журі Ігоря Саєнка (баян)та Мирослави Которович (скрипка) й са-мого Ігоря як соліста-баяніста. Це ноу-хаудало можливість аргументувати факт учас-ті членів журі у заключному параді-кон-церті як носіїв високого духовного потен-ціалу та аспекту індивідуума всесторон-ньої активізації творчого потенціалу осо-бистого виконавського его.

Звертаючись до історії, варто зазначи-ти, чотири рази конкурс був присвяченийвидатним постатям баянно-акордеонногомистецтва України: 75-річчю від дня на-родження заслуженого діяча мистецтв

Учасники концерту, журі таоргкомітет після відкриття

конкурсу

(Початок. Продовження на 5-ій сторінці)

Page 5: ФРАНКІВЕЦЬ - ДДПУ ім. І. Франкаdspu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/12/frankivec-2017-11-256.pdfмрії та прагнення. В очікуванні Різдва

27 грудня 2017 р. № 11 (256) 27 грудня 2017 р. № 11 (256) 5Франківець

України, професора Львівської консерва-торії Анатолія Онуфрієнка (19 – 21 березня2010 р.); 75-річчю та 80-річчю від дня на-родження заслуженого діяча мистецтвУкраїни, видатного українського компо-зитора, засновника української школиджазу на баяні, професора Віктора Вла-сова (2 – 4 грудня 2011 р.; 2 – 4 грудня2016 р.); 80-річчю від дня народження ві-домого педагога, композитора, виконавцята диригента, корифея баянного мистец-тва Дрогобиччини Ернеста Мантулєва (29листопада – 1 грудня 2013 р.).

Мотиваційну основу конкурсу “Візе-рунки Прикарпаття” складають наступніелементи:

1. Проведення науково-практичних кон-ференцій як таких, що служать критеріємнауково-методичного осмислення різно-векторних питань народно-інструменталь-ної педагогіки та проблем орнаології, вис-вітлення аспектів виконавського музико-знавства, виявлення нових композитор-ських компонувань для народних інстру-ментів, унаочнення внеску провіднихдіячів-народників у музичну культуруУкраїни та зарубіжжя, оглядовості пропа-ганди народно-інструментального мис-тецтва та його сподвижників у світлі націо-нального та міжнародного масштабу. Запідсумками періодичного проведенняконференцій “Народно-інструментальнемистецтво на зламі ХХ – ХХІ століть”(2010, 2012 – 2016 рр.) та “Творчість ком-позиторів України для народних інстру-ментів” (2011) друкуються збірники мате-ріалів, а тричі матеріали були внесені дофахового збірника праць із мистецтво-знавства. У конференціях беруть участьнауковці, педагоги, музикознавці з Украї-ни, Білорусії, Росії, Словаччини, Польщі,Литви, Латвії, Казахстану, Німеччини,Хорватії, Молдови, США. Саме конферен-ції дають можливість осмислити сучаснумузичну освіту в Україні, знайти альтерна-тивні шляхи її модернізації в контекстіБолонського процесу, проаналізувати здо-бутки й розглянути майбутні перспективисучасного музиканта-педагога-виконавцяУкраїни.

2. Майстер-класи, показові уроки, лек-ції, творчі зустрічі, які сприяють підви-щенню рівня професійної компетентностівикладачів на основі новітніх методик,принципів та підходів до викладання грина баяні-акордеоні, розкривають нові го-

ризонти репертуарного забезпечення,сприяють творчому спілкуванню знанихпостатей із викладачами, учнями, сту-дентами та батьками.

Показовий урок на тему “Гра під фоно-граму як одна із частин творчого розвит-ку учня-акордеоніста” провела вчитель-методист Вінницької школи мистецтв Те-тяна Заїчко (2008). Серія майстер-класівстала традицією на цьому конкурсі і з кож-ним роком розмаїття тематик дає змогудійсно чогось навчитися педагогам почат-кових мистецьких навчальних закладів, босаме результат таких практичних занятьми бачимо в повсякденній роботі вчителівДМШ, особливо тих, які приїжджають наконкурс з року в рік та привозять кожногоразу нових учнів, втілюючи набуті знанняу практичну діяльність. Отже, майстер-класи проводять провідні виконавці тапедагоги: професор Одеської музичноїакадемії ім. А. Нєжданової Віктор Власов“Розвиток образного мислення учня-інст-рументаліста на прикладі авторського аль-бому для дітей та розвиток творчих здіб-ностей учнів на основі імпровізації” (2011),доцент Донецької музичної академії ім.С. Прокоф’єва Артем Нижник “Робота надзвуковидобуванням” (2012), доцент Ніжин-ського університету ім. М. Гоголя Володи-мир Дорохін “Робота над поліфонією”(2013), доцент Львівської музичної ака-демії ім. М. Лисенка Ярослав Олексів“Принципи роботи викладача із учнем вкласі баяна-акордеона” (2014).

Із лекціями виступали як світило музич-ної педагогіки доктор педагогічних наук,професор Інституту мистецтв Національ-ного університету ім. М. Драгоманова Га-лина Падалка “Роль музичної педагогікиу формуванні особистості учня” (2005), такі молода генерація науковців, зокрема –кандидат мистецтвознавства ЯрославОлексів “Жанр сюїти та партити у твор-чості для баяна-акордеона” (2013), канди-дат мистецтвознавства із Дрогобицькогомузичного училища ім. В. БарвінськогоЮрій Чумак “Постать Віктора Власова вконтексті української музичної культури”(2014).

На IX конкурсі відбулася творча зустрічіз композитором-ювілянтом Віктором Вла-совим на тему “Моя творчість: минуле тасьогодення”. Спілкування із такою хариз-матичною особистістю як Віктор Петро-вич завжди знакова подія, а можливістьпознайомитися із останніми полотнами

митця у відео-презентації та наочній де-монстрації – неабияка вдача. Саме напи-сання низки концертів в останні роки ста-ло ключовими апогеєм творчості митця –концерти для баяна із джазовим оркест-ром, для домри із камерним оркестром,для балалайки із камерним оркестром, длябандури із камерним оркестром, а такожальбомом п’єс для баяна “Стара Одеса”(деякі частини прем’єрно виконував на ве-чірньому концерті баяніст ВолодимирМурза).

3. Концертно-фестивальні імпрези.Сталою традицією є низка концертів у рам-ках того чи іншого мистецького змагання.Не виключенням є і конкурс “ВізерункиПрикарпаття”, адже завжди є ті, на когопотрібно рівнятися, і ті, кого потрібно під-тримати та стимулювати до нових творчихвершин. Звертаючись до історії, ми відзна-чаємо той факт, що у всіх концертах наодній сцені постають як визнані виконавцій творчі колективи, так і студенти вишів I– IV рівнів акредитації: Віталій Заєць (баян,Київ), Ярослав Олексів (баян, Львів), Во-лодимир Мурза, Сергій Брикайло (баян,Одеса), Михайло Дмитришин (баян, Тер-нопіль), Анатолій Нікіфорук (баян, Хмель-ницьк), Артем Нижник (баян, Донецьк),Віктор Губанов (баян, Житомир);оркестри народних інструментів (дири-гент – Андрій Душний, Старий Самбір;диригент – Роман Стахнів, Дрогобич);дуети баяністів-акордеоністів: Андрій Бо-женський – Ігор Куртий та Роман Стахнів– Віталій Мицак, Людмила Посікіра (бан-дура, Львів), Леся Оліярник (бандура,Дрогобич), “Прикарпатський дует баяніс-тів”: Віктор Чумак та Сергій Максимов(Дрогобич); народний фольклорнийансамбль “Джерела Карпат” (Труска-вець), інструментальне тріо “Гармонія”,ансамбль народної музики “Барви Кар-пат”, народний інструментальний ан-самбль “Намисто” (Дрогобич), тріо на-родних інструментів “Болеро” (Житомир),тріо акордеоністів “Resonancetrio” (Львів);акордеоністи: Іван Онисів, Роман Стахнів,Назар Хомин, Юрій Сирватко, Ганна Сав-чин, Андрій Шабля, Богдан Кожушко, На-зар Любінець, Дарина Скидан, ВладиславЛевицький, Володимир Сіміонеску, Ро-ман Некрасов;

Х ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ВІДКРИТИЙ КОНКУРС БАЯНІСТІВ-АКОРДЕОНІСҲ“²ЗЕРУНКИ ПРИКАРПАТТЯ” У СВІТЛІ СОЦІОКУЛЬТУРНОЇ ЕВОЛЮЦІЇ ФЕНОМЕНУ

(Продовження. Початок на 4-ій ст.)

(Початок.Продовження на 6-ій сторінці)

Page 6: ФРАНКІВЕЦЬ - ДДПУ ім. І. Франкаdspu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/12/frankivec-2017-11-256.pdfмрії та прагнення. В очікуванні Різдва

6Франківець27 грудня 2017 р. № 11 (256) 27 грудня 2017 р. № 11 (256)

Х ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ВІДКРИТИЙ КОНКУРС БАЯНІСТІВ-АКОРДЕОНІСҲ“²ЗЕРУНКИ ПРИКАРПАТТЯ” У СВІТЛІ СОЦІОКУЛЬТУРНОЇ ЕВОЛЮЦІЇ ФЕНОМЕНУ

Дует акордеоністів – Юрій Бобітко та Іван Собіль

(Продовження. Початок на 4 - 5-ій ст.)

баяністи: Оксана Сергієнко, Юрій Ісевич,Віталій Мицак, Володимир Головчак, Та-рас Собіль, Антон Стецюк, Богдан Анд-рійчук, Станіч Мілютін, Владислав Жовк-лий, Віталій Салій, Павло Гільченко, ІгорДмитрук, Петро Щур; піаністи: Яна Лен-зіон, Ангелина Цап, Юлія Олексій, скри-палька – Ольга Петраш, ударник – ОлесьМаник, контрабасист – Юрій Дякунчак(Дрогобич), ансамбль бандуристок (Дро-гобич) та ін. Тричі в рамках конкурсу булопроведено Національний фестиваль баян-но-акордеонного мистецтва (2013 – 2015рр.), який вписав нову сторінку в попу-ляризацію інструменту, залучив гроно мо-лодих виконавців та колективів, став стар-товим майданчиком для популяризаціїфеномену.

4. Презентації. Відслідковуючи історич-ну еволюцію конкурсу, ми помічаємо, щов його рамках систематично проводятьсяпрезентації науково-методичного (нав-чально-методичний посібник “Методикаактивізації творчої діяльності майбутніхучителів музики в процесі музично-інструментальної підготовки” (2008) і мо-нографія “Анатолій Онуфрієнко: життяприсвячене музиці” (2010) А. Душного) танавчально-репертуарного забезпечення(нотні збірники: “Концертні твори длябаяна” Я. Олексіва (2008); “Творчість ком-позиторів Львівської баянної школи. Вип.1” (2010), “Власов В. Педагогічний репер-туар баяніста” (2011), “Онуфрієнко А.Альбом баяніста. Вип. 3” (2015), “Марце-нюк А. Педагогічний репертуар баяніста(акордеоніста)” (2016) та ін. під упорядку-ванням А. Душного, В. Шафети, Б. Пица,С. Карася, О. Карась), CD та DVD дисків(компакт-диску оригінальної музики длябаяна та оркестру українських народнихінструментів Я. Олексіва, 2008), фірм-дистриб’юторів музичних інструментів(“Баян-Акорден Цент”, Львів, 2014).

До складу журі цьогорічного конкурсуувійшли: Володимир Мурза, заслуженийартист України, професор Одеської націо-нальної музичної академії ім. А. Нєждано-вої; Ігор Саєнко, лауреат міжнароднихконкурсів, заслужений артист України, ке-рівник Квартету баяністів ім. Миколи Різо-ля Національної філармонії України; Сер-

гій Карась та композитор Ярослав Олек-сів, кандидати мистецтвознавства, доцен-ти Львівської національної музичної ака-демії ім. М. Лисенка; директор Дрого-бицького музичного коледжу ім. В. Бар-вінського, кандидат мистецтвознавстваЮрій Чумак, викладачі-методисти, заслу-жений працівник культури України ВікторЧумак та заслужений артист естрадногомистецтва України Сергій Максимов ізцієї інституції; Анатолій Нікіфорук, вик-ладач-методист Хмельницького музично-го коледжу ім. В. Заремби; Сергій Пелюк,заслужений працівник культури України,директор КЗ “Запорізьке музичне учи-лище ім. П. Майбороди”.

Ще одна важлива складова конкурсу –зв’язок із початковою та середньою лан-кою навчання. З історії помічаємо, середучасників постає зацікавленість у подаль-шому навчанні в стінах інституту музич-ного мистецтва мистецтву музично-педа-гогічної вправності. З часом випускники,працюючи у мистецьких початкових нав-чальних закладах, долучають до участі

своїх вихованців, тим самим продов-жуючи традиції закладені у Франковомууніверситеті.

Варто звернути увагу на інтеграцію кон-курсу до міжнародної творчої спільноти.Із Х конкурсу помічаємо, що участь за-кордонних учасників охоплює всі етапинавчання та виховання музиканта, а саме:початковий – музична школа ім. М. Пет-рауцкасау Каунасі (Литва); середній –Гімназія мистецтв ім. С. Сондецкіса уШяуляї та Гімназія Вітуруса у Каунасі(Литва); вищий – Білоруська державна ака-демія музики у Мінську (Білорусь). Із пере-ліченими навчальними закладами вжепротягом тривалого часу ведеться міжна-родна науково-творча співпраця баянно-акордеонного осередку Франкового вишу.

Х конкурсу “Візерунки Прикарпаття”сприяла інформаційна підтримка Першогоканалу Національного радіо та телебачен-ня “UA:Перший”, Українського радіо“Культура”, порталу академічних конкур-сів України “Music-Review Ukraine”.

Отже, окресливши пріоритети Все-українського відкритого конкурсу баяніс-тів-акордеоністів “Візерунки Прикарпат-тя” констатуємо, що конкурс, творячивласну історію, маючи набуті традиції, за-лучаючи широке коло солістів та ансамб-лево-оркестрові колективи вносить ваго-му лепту у популяризацію гри на баяні-акордеоні та народних інструментах Украї-ни й отримавши зацікавленість та виз-нання у зарубіжної мистецької спільноти,стає своєрідною “школою юних талантів”у соціокультурному просторі ХХІ ст.

На завершення дякуємо всім учасникам,батькам та педагогам, без яких це святоне відбулося б, окрема вдячність адмі-ністрації університету, які сприяли у підго-товці та проведенні конкурсу.

Наші результати:Диплом ІІІ ступеня – дует акордеоніс-

тів: Юрій Бобітко та Іван Собіль (класстаршого викладача Валерія Шафети).

Диплом з відзнакою – дует баяністів:Іван Медвідь та Микола Близнюк (клас до-центів Євгена Марченка та Івана Фрайта).

АНДРІЙ ДУШНИЙ,кандидат педагогічних наук

Page 7: ФРАНКІВЕЦЬ - ДДПУ ім. І. Франкаdspu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/12/frankivec-2017-11-256.pdfмрії та прагнення. В очікуванні Різдва

7Франківець27 грудня 2017 р. № 11 (256) 27 грудня 2017 р. № 11 (256)

У листопаді 2017 року на історичномуфакультеті відбулася ІІ Міжнародна нау-ково-практична конференція “Питаннявсесвітньої історії”, у роботі якої взялиучасть гості не лише із міст України (Дро-гобич, Львів, Харків, Ужгород, Київ), а йз-за кордону (Загреб, Ростов-на-Дону).

Перед пленарним засіданням із ві-тальними словами до учасників заходузвернулися проректор з наукової роботипрофесор Микола Пантюк, декан історич-ного факультету професор Леонід Тимо-шенко та завідувач кафедри всесвітньоїісторії та спеціальних історичних дисцип-лін професор Олег Петречко.

Згодом відбулося пленарне засідання.На ньому було обговорено такі важливіпитання всесвітньої історії як: проблемивисвітлення історії фінансового господар-ства давніх римлян у новітніх навчальнихпосібниках з історії Стародавнього Риму(доповідав професор Іван Сергєєв); гете-рогенність релігійної культури Речі Пос-политої в добу Берестейської унії: методо-логічні засади дискурсу та інтерпретації(доповідав професор Леонід Тимошенко);похибки під час датування замків Гірсь-кого Потисся та способи їх уникнення(доповідав доцент Ігор Прохненко); при-чини та методи переслідування християну добу принципату (доповідав професорОлег Петречко).

У рамках роботи пленарного засіданняпройшли три презентації видань: львівсь-кий дослідник Леонтій Войтович презен-тував видання “Історія війн і військовогомистецтва. Т.1. Від зачатків військовоїорганізації до професійних найманихармій (бл. 3060 р. до Христа – початок XVIст.)” (Харків: “Фоліо”, 2017. – 894 с.); про-фесор Ленід Тимошенко – “Дрогобиць-кий краєзнавчий збірник / Ред. кол. Л. Ти-мошенко (голов. ред.), В. Александрович,

ІІ МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ“ПИТАННЯ ВСЕСВІТНЬОЇ ІСТОРІЇ”

Л. Винар, Л. Войтович та ін. – Вип. ХІХ –XХ.” (Дрогобич: Коло, 2017. – 548 с.); до-цент Володимир Галик – “Дрогобич ту-ристичний [довідник]” (Дрогобич: Коло,2017. – 32 с. іл.).

Під час обговорень, після роботи пле-нарного засідання, учасники констатува-ли, що заради забезпечення плідногоспілкування представників різних істо-ричних шкіл, історики все ж таки зобов’я-зані забезпечувати ті відповідні умови, якіпотрібні для того, щоб знайти істину черезпризму наукової дискусії, а це – їх головнезавдання. В контексті цього було наголо-шено, що саме величина наукової конфе-ренції і є тією площиною, яка надаємаксимальні перспективи для здобуткуплідних результатів у рамках науковихдебатів.

Після пленарного засідання та годинноїперерви, учасники конференції працюва-ли у форматі секційних засідань, головую-чими яких були професори Віталій Тельвакта Олег Петречко. В рамках роботи секційучасники обговорили актуальні питанняісторіографії, джерелознавства та проб-леми всесвітньої історії.

Наступного дня для учасників конфе-ренції була організована екскурсія “Місця

Івана Франка в Дрогобичі”, яку провівдоцент Володимир Галик. Побіжно булооглянуто вежу-дзвіницю при костелі свя-того Варфоломія, де дрогобицькі історикивпродовж трьох останніх років проводилиархеологічні розкопки. Про них докладнорозповів старший викладач Василь Мень-ко. На завершення екскурсії учасники кон-ференції завітали до Туристично-інфор-маційного центру м. Дрогобич, де мализмогу поповнити свої туристичні колекціїдрогобицькими сувенірами. Також булоздійснено підйом на вежу дрогобицькоїратуші і кожен мав приємну можливістьрозглянути красу центральної частиниміста з висоти пташиного лету.

Пісумовуючи, скажемо, що усі мате-ріали конференції опубліковано окремимвиданням. Організатори мають сподіван-ня, що представлені доповіді та обмінсудженнями, міркуваннями, ідеями під часдискусій, стануть корисними не лише дляучасників, а й для читачів і допомагатимутьінтенсифікації досліджень з актуальнихпроблем всесвітньої історії, сприятимутьможливості долучитися до праці над гру-повими дослідницькими проектами тощо.

Володимир ГАЛИК,доцент, заступник декана з НДР

1 грудня 2017 року на історичному фа-культеті відбувся вечір пам’яті, присвя-чений четвертій річниці Революції Гід-ності. У ньому взяли участь студенти І –ІІІ курсів. Організатором виступила ка-федра історії України (доцент ОксанаМедвідь) та студентка Анастасія Лабінець(гр. ІП-32Б).

Ведучими заходу були Микола Жу-равчак (гр. ІП-31Б), Катерина Дубина (гр.ІП-31Б), Назарій Юрчишин (гр. ІП-31Б) таСофія Швед (гр. ІП-32Б). Захід розпочала

“ЗИМА, ЩО НАС ЗМІНИЛА”

заступник декана з навчальної роботи до-цент Світлана Біла. Гості вечора пам’ятіотримали змогу ознайомитися з хронікоюподій Революції Гідності, насолодитисядекламацією поезій у виконанні ТамариДуди (гр. ІП-31Б) та Василя Хорканіна (гр.ІП-12Б). Лідія Мазурчак (гр. ІП-31Б) таХристина-Іванна Пашко (гр. ІП-32Б) пред-ставили свої авторські вірші, присвяченітрагічним подіям 2013 року. Пісні, у вико-нанні Уляни Іванової (гр. ІП-31Б), торкну-лися найпотаємніших струн душі усіх

присутніх. Декламування поезій та висвіт-лення хроніки подій зими 2013 рокупоєднувалися із презентаціями, які такожрозробили студенти.

Вечір завершився хвилиною мовчанняв пам’ять про загиблих та невеличкимфлешмобом.

Лідія МАЗУРЧАК,Катерина ДУБИНА,

студенти історичного факультету(гр. ІП-31Б)

Page 8: ФРАНКІВЕЦЬ - ДДПУ ім. І. Франкаdspu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/12/frankivec-2017-11-256.pdfмрії та прагнення. В очікуванні Різдва

З моменту початку Революції Гідностіпройшло вже чотири роки. Події Євро-майдану змінили українську історію,сколихнули весь світ, а головне – пере-вернули світогляд мільйонів українців.Революція Гідності залишила глибокий,визначальний і незабутній слід в історії. Їїідеали, надії й рішення змінили нашументальність, розпочали і продовжуютьформувати нашу нову політичну іден-тичність. Процес ще не завершено. Колиж завершиться – будуть і правильнірішення, і справжні лідери. З кожною но-вою річницею Майдану ми маємо змогуосягнути більш повну картину того, що

27 грудня 2017 р. № 11 (256)27 грудня 2017 р. № 11 (256)8 ФранківецьСТУДУДЕНТИ БІОЛОГО-ПРИРОДНИЧОГО ФАКУЛЬТЕТУ

ВШАНУВАЛИ ПАМ’ЯТЬ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ ТА РІЧНИЦІ ЄВРОМАЙДАНУ

сталося. Але, щоб картина склалася пов-ністю, має пройти ще чимало часу. Весьукраїнський народ пам’ятає події, які ско-лихнули цей світ 21 листопада 2013 року.І наші студенти не є виключенням, аджемолодь цікавиться майбутнім, протедобре пам’ятає історичні події.

21 листопада 2017 року на біолого-при-родничому факультеті відбувся захід, при-свячений Революції Гідності та Свободи,під керівництвом доцента Василя Стахіва.

Василь Іванович зумів добре орга-нізувати своїх студентів. Виступ вразивсвоєю змістовністю та ініціативністюгруп БХ-21Б та ХІ-23Б. На захід було

запрошено всіх охочих.Спогади про всі події неможливо втис-

нути в один день. Але цей день потрібеннам, аби пам’ятати, що Свобода вартатого, щоб за неї боротися, варта того, щобза неї віддавати своє життя. І я вважаю,що в нашої молоді є чудова опора, щоброзвиватися і досягнути чогось у цьомужитті, адже головне, що ми пам’ятаємогероїчні та трагічні події української істо-рії.

Вікторія СТЕЛЬМАХ,студентка біолого-природничого

факультету (гр. БХ-21Б)

29 листопада 2017 року на філологіч-ному факультеті відбувся вечір-реквієм“Запалю свічу”, присвячений 85-ій річниціГолодомору в Україні, який підготувалагрупа УА-13Б під керівництвом кураторадоцента Уляни Галів.

Вечір розпочато тривожною “Мело-дією” М. Скорика та піснею “Зронімосльозу” у виконанні старшого викладачаЛілії Кобільник. Ведучі Богдан Вітів таВікторія Ткачук зі щемом у грудях продов-жили мелодію, та вже словами… З їхніхуст лунали факти. Факти про страшний го-лод, від якого стискалося серце. З дитя-

ВЕЧІР-РЕКВІЄМ “ЗАПАЛЮ СВІЧУ” НА ФІЛОЛОГІЧНОМУ ФАКУЛЬТЕТІ

чою ліричною невинністю прозвучав віршАнтоніни Листопад “Біла молитва бра-тика” у виконанні Марії Ляхман. Звучалисвідчення людей, які зачитали РоманСливка та Лілія Бонис. Надзвичайне вра-ження справила “Казка про дев’ять братівта десяту сестрицю Галю”, яку прочиталаМарія Херович. Та, мабуть, найбільше вра-зив аудиторію уривок із кінофільму “Голод– 33”, знятий за мотивами роману ВасиляБарки “Жовтий князь”.

Символічним став колосок пшениці.Дев’ять дівчат передавали його з рук в

простягти цей колосок…”.А далі… А далі – “Молитва за убієнних

голодом” у виконанні Роксолани Басараб.Вечір закінчився піснею Оксани Білозір

“Свіча”. Але у серцях кожного з нас і досізвучать слова молитви: “Господи! Страж-дання, муки і горе мого народу до Все-вишньої скорботи зарахуй, і біди й поги-бель від землі й народу сущого відведи!Амінь!”

Роксолана БАСАРАБ,Наталія ЛАЗОР,

студентки філологічного факультету(гр. УА-13Б)руки одна одній зі словами: “Якби я могла

Page 9: ФРАНКІВЕЦЬ - ДДПУ ім. І. Франкаdspu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/12/frankivec-2017-11-256.pdfмрії та прагнення. В очікуванні Різдва

27 грудня 2017 р. № 11 (256)27 грудня 2017 р. № 11 (256) 9Франківець

МІЦНИЙ ФУНДАМЕНТ СПІВПРАЦІ: ДРОГОБИЧЧИНА І ШТИРІЯ

Завершальним акордом у багатогран-ній діяльності Австрійської бібліотеки таЦентру країн Західної Європи за 2017 рікстав нещодавній візит делегації з Дрого-бича та студентського хору “Ґаудеамус”до федеральної землі Австрії – Штирії. Цяподія міждержавного політичного і куль-турного значення була логічним про-довженням і результатом квітневих днівАвстрії у Дрогобичі.

Дрогобицьку делегацію очолили місь-кий голова Дрогобича Тарас Кучма та рек-тор університету професор Надія Скотна.Заздалегідь спланована, дуже насичена ізмістовна програма візиту була реалізова-на впродовж тижневого перебування уҐраці – столиці Штирії та у Відні. Основ-ними подіями стали двосторонні діловізустрічі, участь у церемонії з нагоди Між-народного дня прав людини і вшануван-ня жертв Першої світової війни в таборіТалергоф (1914 – 1917), відкриття мемо-ріальної таблиці в Фельдкірхені біля Ґра-цу та концертне турне студентської хоро-вої капели.

У результаті протокольних зустрічей ізпредставниками міської влади м. Ґрац, зкерівництвом департаменту з питань куль-тури, європейських і міжнародних справштирійського уряду, ділової зустрічі рек-торів Педагогічного інституту Штирії таДрогобицького державного педагогічно-го університету імені Івана Франка, а в сто-лиці Австрії – з керівниками відділу євро-пейських і міжнародних зв’язків Ві-денського магістрату були задекларованіспільні інтереси та прагнення у розбудовіта зміцненні співпраці в освітньо-куль-турній, соціально-гуманітарній та еконо-мічно-інвестиційній сферах діяльності.Особлива увага під час переговорів стосу-валася економічного сектору. Міськийголова Дрогобича неодноразово наголо-шував на проблемах міста і регіону, якіпов’язані з екологічним водопостачанням,будівництвом очисних споруд, депону-ванням та утилізацією побутових відходів,будівництвом сміттєпереробного заводута ін. Варто увиразнити, що Штирія – цеодна з найпотужніших федеральних земельАвстрії в економічному розвитку, а томуїї досвід можна було б сміливо викорис-тати і в наших реаліях, створивши взаємо-вигідні інвестиційні проекти та умови дляцільового капіталовкладення. Обидві сто-рони дійшли висновку про необхідністьякнайшвидшого створення робочих групіз числа фахівців для опрацювання усіхреальних форм і шляхів розвитку успіш-ної співпраці.

Твердо переконаний, що подальшийуспішний розвиток співпраці між двомарегіонами в першу чергу залежить від нас,від нашої цілеспрямованості, компетент-ності і прагнення до позитивних змін.

Поки що нас особливо тішать здобуткив освітньо-культурній галузі. Угода проспівпрацю між Педагогічним інститутомШтирії та Дрогобицьким державним педа-гогічним університетом ім. І. Франка, під-писана ще в квітні 2017 року, дає реальнірезультати. Вже в наступному семестрівідбудеться взаємообмін студентами,участь наших викладачів у міжнароднихконференціях, які проходитимуть у Ґраців квітні та червні 2018 р. Австрійська біб-ліотека докладе також максимум зусиль,аби аналогічні договори про співпрацюбули підписані з Ґрацьким університетомімені Карла і Франца, а також із Ґрацькимуніверситетом музики та акторського мис-тецтва. На сьогоднішній день є уже чима-ло контактів і реальних результатів для за-кріплення співпраці з цими навчальнимизакладами на договірному рівні.

Офіційна частина візиту була суттєводоповнена виступами студентського хору“Ґаудеамус” під керівництвом професораСтепана Дацюка. Вже в перший день при-буття до Ґрацу хорова капела створиларіздвяний настрій біля головної ялинкиміста. Відтак кожного наступного дня від-булися різдвяні концерти студентськогохору “Ґаудеамус” у парадному дворі Шти-рійського парламенту, в музичній школім. Граткорн, у концертному залі м. Лан-

нах та в замку Голленеґ. Чудовим і ме-лодійним співом студентської молоді, якавиконувала церковні твори, різдвяні ко-лядки та народні пісні, австрійська публікабула по-особливому зворушена і приємновражена. Кульмінаційним моментом кон-цертного турне хорової капели “Ґаудеа-мус” став її виступ в урочистому залі Ві-денської ратуші в рамках традиційнихМіжнародних різдвяних співів. До слова,впродовж останніх років хор уже втретємав честь виконувати свою різдвяну про-граму поряд із відомими колективамиАвстрії та багатьох зарубіжних країн. Навідомій музичній сцені Відня співала непросто українська молодь – це було зву-чання душі українського народу, його ба-гатовікової і багатогранної народної твор-чості. Понад півтори тисячі слухачів нескупилися на гучні аплодисменти і вигуки“браво”, а ми в свою чергу були перепов-нені неймовірними емоціями гордості занаш народ, за нашу талановиту молодь ітаких творчих та відданих діячів культуриі мистецтва, як маестро Степан Дацюк.

Звісно, програма візиту передбачалатакож культурну програму – знайомствоз історією, культурою та архітектуроюҐрацу, його околиць, столиці Австрії –Відня. Всім учасникам делегації та хоруназавжди запам’ятається екскурсія у зна-менитій Ґрацькій опері та зустріч із голов-ним її диригентом, нашою землячкою,Оксаною Линів. На її прохання хор ви-конав українську колядку “Щедрик”, ві-деозапис якої був розміщений наступно-го дня на сторінці фейсбуку Oper Graz інабрав понад 30 тисяч переглядів. Особ-ливе враження справила на нас базилікаРіздва Діви Марії в м. Маріяцель – у ві-домому паломницькому центрі Австрії таЄвропи. Також і тут відбувся імпро-візований виступ студентського хору“Ґаудеамус”.

На завершення цієї статті хочу щироподякувати австрійській стороні за фі-нансову й організаційну підтримку вреалізації цього проекту, за щирість і від-вертість у спілкуванні, а головне – за доб-рий підмурівок для майбутньої співпраці,закладений у Дрогобичі впродовж ДнівАвстрії та зміцнений у Штирії в чудовийпередріздвяний час.

Ярослав ЛОПУШАНСЬКИЙ, керівник Австрійської бібліотеки та

Центру країн Західної Європи

Ділова зустріч із представниками уряду Штирії

Педагогічний інститут Штирії

Page 10: ФРАНКІВЕЦЬ - ДДПУ ім. І. Франкаdspu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/12/frankivec-2017-11-256.pdfмрії та прагнення. В очікуванні Різдва

10

«Франківець» - часопис Дрогобицькогодержавного педагогічного університету імені Івана Франка

Реєстраційне свідоцтвоЛВ 658 від 30.07.2004 р.

Адреса редакції:м. Дрогобич, вул. І.Франка, 24,1-й поверх, кім. 4,

Редакція залишає за собоюправо скорочувати дописи.Відповідальність за достовірністьінформації несуть автори

Видавець: Вчена радаДрогобицького державного педагогічного університету

імені Івана ФранкаРедактор: Мар'яна Стефанів

Наклад300 прим.

27 грудня 2017 р. № 11 (256)27 грудня 2017 р. № 11 (256) Франківець

На дворі грудень. Підходить до закін-чення перший семестр 2017 – 2018 н.р.Уже не за горами Новий рік, а стовпчиктермометра вперто не хоче опускатисянижче позначки “нуль”. Новорічні та Різд-вяні свята будуть супроводжувати масовізаходи біля ялинки. Саме тоді викорис-товуються різні піротехнічні засоби, бен-гальські вогні тощо. Тож слід пам’ятатипро небезпеку, яку становлять ці вироби.На загальноуніверситетських заходах біляялинки використовувати їх категоричнозаборонено! А якщо хочемо ними розва-житися у власній домівці, то придбаймоїх у спеціалізованому магазині, а не настихійному ринку, і дотримуймося безпе-ки під час їх використання. Тому радимокраще обійтися без них. Не запалюйте наялинках свічечки та не залишайте ма-лолітніх дітей без нагляду біля деревця.

Сподіваємося, що Новорічні та Різдвянісвята порадують нас морозом та снігом.Тоді річки і водойми вкриються льодом.

Розкрити сенс гуманістичних вартостейза сучасної доби, справді, нелегко. Бо жчимало з тих цінностей зазнало руйнівноговпливу передусім у ХХ столітті, на якеприпали дві Світові війни, а також численніантилюдські акції. Про це мовилося на фо-румі, що 22 – 25 листопада 2017 рокувідбувся в Австрійській бібліотеці Дро-гобицького державного університету ім.І. Франка. Власне, організатором Міжна-родного науково-практичного семінарувиступила кафедра германських мов іперекладознавства, колектив якої немалоробить для зміцнення культурно-освітніхзв’язків між народами-сусідами. Дослова, в такому формулюванні назвикафедрі виповнилося 10 літ…

Тема форуму звучала концептуально:“Взаємодія культур: освітній потенціалгуманістичних вартостей”; вона лягла воснову відзначення 85-х роковин Голодо-мору (1932 – 1933 рр.) в Україні. Конфе-ренцію відкрив завідувач кафедри Мико-ла Зимомря, виокремивши вітання ректорапрофесора Надії Скотної. В її роботі взя-ли участь проректори з науково-педаго-гічної роботи доценти Володимир Шаранта Юрій Вовк, а також голова Дрого-бицької районної ради Михайло Сікора.Радо були сприйняті продекламовані тво-ри про Голодомор у виконанні студентівОльги Стефаник, Марти Ренчки, АнастасіїРадченко, Надії Сабан, Ганни Василечко(керівник – доцент Роксолана Каракевич).Окрасою форуму стали виступи старшоговикладача Лілії Кобільник та професораКорнелія Сятецького, енергія та краса го-лосу яких зворушила кожного з при-сутніх…

Форуму передувала презентація книж-кових видань, у т.ч. М. Жулинського(“Слово на сторожі нації”), Дмитра Пав-личка (“Спогади”), Павла Головчука (“Ко-рінням з України”, “Кольорові сни”, “Тутя почув рідне слово”), Михайла Сікори,Миколи Зимомрі, Любомира Сікори, НадіїКозар (“Дорогою у світ пізнання”), Олек-сандра Астаф’єва (“На березі неба”, “Сло-ва, народжені снігом”), Миколи Зимомрі,Тетяни Ліхтей (“Між Карпатами і Тат-рами”, випуск 27), Іллі Галайди (“Вибранітвори”), Михайла Романа (“Українська лі-

ЗМІСТОВНИЙ ФОРУМ тература Словаччини очима рецензента”),Богдана Завідняка (“Золоті клейноди”),Івана Зимомрі, Миколи Ткачука (“Пер-вісність життєвих змагань”), Яна Грже-сяка (“Вартощі та оцінювання в освіт-ньому процесі”), Владислава Ґжещука(“Формування професійної компетенціїменеджерів виробничої сфери”), МаріїІваницької (“Особистість перекладача вукраїнсько-німецьких літературних взає-минах”) та ін.

Програма форуму, що був успішно про-ведений під патронатом ректора Фран-кового Храму науки Надії Скотної таголови Дрогобицької районної ради Ми-хайла Сікори, була насиченою. Вона охоп-лювала 40 доповідей, що відзначалисяактуальністю стосовно вирішення ба-гатьох проблемних питань суспільногота культурно-освітнього характеру. Зако-номірним був акцент із проекцією натрагедію, яку спричинив мільйонамукраїнців Голодомор 85 літ тому, колиукраїнський народ пережив немислимімуки й нелюдські страждання… Учас-никам запам’яталися теми, з якими вис-тупили польські професори Ян Гржесяк,Владислав Ґжещук, а також гості з Хор-ватії – голова української громади вХорватії Михайло Семенюк, відомийукраїнський письменник з Хорватії Пав-ло Головчук та українські науковці, зок-рема, Ігор Добрянський і професор Ми-кола Зимомря.

Примітно, що форум співпав із відзна-ченням 60-ліття від дня народження голо-ви Дрогобицької районної ради МихайлаСікори, який виступив зі змістовною про-мовою. Він, як голова Дрогобицької ра-йонної організації Народного Руху Украї-ни, виокремив ті якісні чинники, що засучасної епохи повинні відігравати визна-чальну роль. П. Михайло аргументованозвернув увагу на важливість тих сус-пільних і культурно-освітніх взаємодій,що мають особливу значимість в добунових викликів. Адже йдеться про збере-ження історичної пам’яті, зміцнення на-ціональної ідентичності в нинішню порурізких суперечностей, зумовлених ро-сійською війною проти суверенної Украї-ни. Цю тезу однозначно ілюстрували ці-кавими прикладами гості з Хорватії Ми-

хайло Семенюк, Павло Головчук, а такожголова фундації ім. І. Франка МихайлоКравець.

В рамках форуму відбулася і презен-тація поетичної, прозової творчості тасуспільно-громадської діяльності ПавлаГоловчука. Численні учасники навідалисяв читальну залу Народного дому Дрого-бицької районної ради, де о. Іван Паньківканонічним текстом молитви “Отче наш”благословив зібрання. Ведучим був голо-ва Дрогобицького осередку Національноїспілки письменників України, заслуженийдіяч науки й техніки України МиколаЗимомря. Модератор виголосив розлогудоповідь про життя та творчість ПавлаГоловчука, навів маловідомі факти з йогодисидентської діяльності на користьУкраїні, зокрема, поширення забороне-них зразків українського письменства уЗахідній Європі, у т.ч. поетичної спадщи-ни Василя Стуса, Ліни Костенко, ІванаГнатюка, Миколи Вінграновського, ІванаДрача, Дмитра Павличка… Наприкінцівиступили Михайло Семенюк та Павло Го-ловчук. Останній не таїв свого особливогозворушення. Так, в особі Павла Головчу-ка Україна має стабільного прихильника.Він подарував бібліотекам ДДПУ ім. ІванаФранка та Народного дому Дрогобицькоїнародної ради свої авторські збірки з про-мовистими автографами. До речі, гістьявив щире захоплення книжкою “Живабесіда” Любомира Сікори, голови Все-українського етнологічного товариства“Бойківщина”, з ініціативи якого булаорганізована у цьогорічному травні Між-народна наукова конференція “Україна-Хорватія: історичні паралелі”.

До слова, зарубіжні учасники надіслалиспеціальні подячні листи, що містять цікавідумки про їхнє перебування в Дрогобичіта Трускавці. Ці листовні спостереженняпередбачено опублікувати в збірникупоконференційних матеріалів. Подячногослова заслуговують Світлана Мишуткіната доцент Ярослав Лопушанський, які взя-ли активну участь в організації цього зміс-товного заходу.

Ольга ЯСКЕВИЧ,доцент

Владислав ЮРОШМикола ЗУБАНИЧ

Слід пам’ятати студентам, особливо меш-канцям гірських районів, що безпечним єлід завтовшки 7 – 10 см. Адже, щоб ско-ротити шлях, вони часто переходять че-рез гірські річки та водойми. Тож у такійситуації до біди – один крок.

Слід бути пильними і на дорогах. Аджезимою дорожні шляхи та тротуари вкри-ваються снігом, стають слизькими. Натаких дорогах гальмівний шлях автомо-біля є значно довший. Тому пішоходамслід про це пам’ятати. На проїжджій час-тині, навіть на пішохідному переході, слід

портний засіб, і тільки тоді переходити.Обережними слід бути на залізниці.

Адже це – зона підвищеної небезпеки.Значну небезпеку становлять і пожежі,

які виникають під час святкування Но-ворічних та Різдвяних свят. Зі статистикидізнаємося, що на теренах області від по-чатку року виникло 3019 пожеж, під часяких 49 осіб загинуло. Тож будьте пиль-ними, дбайте про свою безпеку та безпе-ку людей, які вас оточують, і тоді ніщо незатьмарить вашого святкового настрою.

Служба охорони праці ДДПУ іменіІвана Франка

20 грудня 2017 року на 89-му році життя перестало битися серце старшогонаукового співробітника, доцента кафедри фізичної реабілітації (2001 –2005), професора кафедри анатомії фізіології та валеології (2005 – 2017)

Миколи Івановича КУЗЬМАКАКолектив Дрогобицького державного педагогічного університету імені

Івана Франка глибоко сумує з цієї втрати і висловлює щирі та глибокіспівчуття рідним та близьким покійного.

ПОДБАЙМО ПРО БЕЗПЕКУ

впевнитися, що водій зупиняє транс-