Top Banner
26

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

Apr 13, 2017

Download

Education

Unbib Mk
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році
Page 2: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

Миколаїв , 2017

УПРАВЛІННЯ  КУЛЬТУРИ , НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ ТА РЕЛІГІЙ МИКОЛАЇВСЬКОЇ  ОБЛАСНОЇ 

ДЕРЖАВНОЇ  АДМІНІСТРАЦІЇ

МИКОЛАЇВСЬКА  ОБЛАСНА  БІБЛІОТЕКА  ДЛЯ ЮНАЦТВА

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по

обслуговуванню юнацтва у 2016 році

Page 3: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

2

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році / уклад. І. В. Отверченко — Миколаїв : ОБЮ, 2017. — 23 с.

Це аналітично-статистичне видання відображає діяльність бібліотек Миколаївської області з обслуговування юнацтва у 2016 році з метою виявлення тенденцій розвитку, перспективних напрямків діяльності та інновацій. Аналітичні матеріали складено згідно зі звітами бібліотек ЦБС Миколаївської області, що обслуговують юнацтво.

Видання адресоване спеціалістам закладів культури, бібліотечним працівникам, директорам, методистам, а також працівникам, що займаються молодіжними проблемами.

© Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва, 2017

Page 4: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

3

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

Молодь — особлива категорія читачів. Вона потребує великої уваги, індивідуального підходу і неформального обслуговування. Бібліотеки реалізують цю функцію в різноманітних формах, а надання сучасних інформаційних послуг — це необхідна складова успіху. Тому аналіз роботи бібліотек області є важливим фактором оцінювання їх діяльності, визначення їх ефективності, якості надання бібліотечних послуг, виявлення позитивних тенденцій

розвитку та проблемних питань у сфері бібліотечного обслуговування юнацтва.

Організовуючи свою роботу, бібліотеки ЦБС Миколаївської області керувалися «Концепцією якісних змін бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України (до 2025 року)» та Указом Президента України «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки».

Обслуговування молоді здійснювали три обласні бібліотеки та 451 центральна районна, міська та сільська установа. На 01.01.2017 року структура юнацьких підрозділів в області складається з 1 філії, 3 відділів, 8 абонементів, 5 кафедр та 436 груп. В області 23 центральних бібліотечних системи, з них — 19 районних і 4 міських.

За даними Головного управління статистики у Миколаївській області станом на 01.01.2016 року в області мешкали 77583 особи віком від 15 до 21 року. Порівняно з показниками попереднього року кількість юнацтва зменшилась на 3932 осіб.

Кількість жителів юнацького віку у Миколаївській області

2012 2013 2014 2015 2016

97926 91969 86243 81515 77583

Page 5: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

4

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

Моніторинг стану обслуговування в ЦБС області показав, що основні показники роботи з молоддю протягом цього року дещо змінилися.

В районних та міських ЦБС області бібліотечні послуги були надані 61776 користувачам юнацької категорії, що всього на 703 користувача менше в порівнянні з 2015 роком (62479 осіб) при скороченні населення юнацького віку за рік майже на 4 тисячі осіб. Таким чином, можна сказати, що відвідування бібліотек молоддю збільшилось. Можливо, причиною збільшення користувачів у бібліотеках є кількість і різноманітність масових заходів для молоді.

У Миколаївській обласній бібліотеці для юнацтва обслужено 11107 користувачів. Чисельна кількість юних користувачів — майже половина із загальної кількості. За єдиною реєстраційною картотекою (ЄРК) кількість юних користувачів складає 9267 осіб. Ці дані підтверджують високу популярність бібліотеки та активність фахівців в залученні молоді до читання.

Найвищий показник охоплення читанням мешканців юнацького віку мають Вітовська, Вознесенська, Новобузька і Новоодеська ЦБС.

Найменший показник спостерігається у Очаківській, Єланецькій, Березанській ЦБС.

Кількість читачів юнацького віку в бібліотеках Миколаївської області

2012 2013 2014 2015 2016

61463 68779 73329 62479 61776

ОРГАНІЗАЦІЯ БІБЛІОТЕЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯСьогодні бібліотека є тією установою, яка може консолідувати

громадськість щодо вирішення соціально значущих проблем. Однією з прогресивних форм взаємодії бібліотек з різними структурами та користувачами є соціальне партнерство, яке дозволяє учасникам як позиціонувати свої інтереси серед місцевої громади, так і ураховувати інтереси її членів.

Page 6: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

5

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

Соціальне партнерство історично ґрунтується на традиційній взаємодії бібліотек з іншими установами й закладами для проведення спільних заходів. А жодне свято в селі не обходиться без участі бібліотек. Це і виставки декоративно-ужиткового мистецтва, і допомога у підготовці сценаріїв до свят, і

особиста участь в проведенні цих заходів. Одним з головних соціальних партнерів бібліотек залишається міська і сільська влада. Так бібліотеки Очаківської ЦБС саме завдяки їй отримали у користування комп'ютер і матеріальну допомогу на передплату періодичних видань, оплату послуг за доступ до Інтернету. Бібліотека висвітлює діяльність місцевого самоврядування на постійно діючій виставці “Бібліотека. Громада. Влада”.

Сьогодні представники влади Врадіївського району демонструють розуміння бібліотечних проблем, відзначають роль бібліотеки як посередника між владою та населенням, вважають її надійним партнером у реалізації місцевих програм з питань культури, використовують інформаційний потенціал закладів. Врадіївська центральна бібліотека приєдналася до Всеукраїнської Мережі пунктів доступу громадян (мережа ПДГ). В ході реалізації цієї програми для читачів була оформлена відповідна інформаційна зона, створені прес-досьє, тематичні папки з питань соціального захисту населення. Завдяки програмі користувачі мають змогу здійснювати пошук правової інформації у мережі Інтернет самостійно, працювати з довідково-правовими системами на офіційних сайтах, отримати безкоштовну консультацію юриста і допомогу бібліотекаря. Досвід роботи, нові напрямки, форми і методи організації взаємодії бібліотек і місцевих громад вивчалися на семінарі “Сучасна бібліотека — інформаційний центр громади”.

“Банк пропозицій місцевій владі” створений у Снігурівській ЦБС. На прохання користувачів бібліотеки проводяться щомісячні зустрічі з депутатами сільської ради. Протягом року відбувалися Skype-зустрічі начальника управління праці та соціального захисту з мешканцями району.

Page 7: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

6

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

Увійшло у практику відвідування бібліотек Первомайської ЦБС представниками місцевої влади, зміцнюється співпраця з центром зайнятості населення, з організацією Червоного Хреста, з навчальними закладами Первомайщини.

Соціальне партнерство бібліотек з медичними закладами допомагає у популяризації здорового способу життя, профілактиці шкідливих звичок. Різноманітними є форми співробітництва бібліотек із громадськими організаціями: спільне проведення заходів, надання приміщень й аудиторії, інформаційне забезпечення керівників організацій та їхнього активу.

У звітному році Вознесенська центральна бібліотека продовжила спільну роботу з багаторічним партнером — Вознесенською загальноосвітньою школою-інтернатом “Обдарованість”.

Березнегуватська ЦБС плідно співпрацює з районним реабілітаційним центром для дітей-інвалідів, серед вихованців якого чимало юнаків-користувачів бібліотеки, з районним центром молоді і сім'ї, районною ветеранською та волонтерською організацією, з районною організацією бджолярів та медоварів, районним краєзнавчим музеєм, будинком культури, навчальними закладами. Інформаційним партнером бібліотек району є газета “Народна трибуна”.

Соціальне партнерство допомагає змінити уявлення громади про бібліотечну діяльність. При цьому відкриваються нові канали отримання інформації, з'являються можливості для залучення фахівців владних структур для вирішення наявних проблем, а також умови для включення бібліотек до сфери інтересів громадськості.

ЦЕНТРИ ВІЛЬНОГО ДОСТУПУ ДО МЕРЕЖІ ІНТЕРНЕТПозитивному іміджу бібліотек області сприяла їх

комп’ютеризація. Всі 19 районих ЦБС області мають власні сайти:

Арбузинська — http://arbuzinkabibl.tk/

Баштанська — http:// biblioto @ yandex . u а

Березанська — http://brzlib.org/

Page 8: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

7

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

Березнегуватська — http://www.bereznehuvate-biblioteka.edukit.mk.ua/

Братська — http://bratskebibl.tk/

Веселинівська — http://veselinovobibl.tk/

Вітовська — http://zhovtneva-cbs.edukit.mk.ua/

Вознесенська — http://www.vozcrb.host56.com

Врадіївська — http://vradiivkabibl.tk/

Доманівська — http://domanivkabibl.tk/

Єланецька — http://elaneclib.tk/

Казанківська — http://kazankabibl.tk/

Кривоозерська — http://kryveozerobibl.tk/

Миколаївська — http://www.nikolaevcbs.blogspot.com/

Новобузька — http://novybugbibl.cu.cc/

Новоодеська — http://novoodesazrb.cu.cc/

Очаківська — http://ochakovbibl.tk/

Первомайська — http://pervomajskbibl.tk/

Снігурівська — http://snihurivka-cbs.edukit.mk.ua/

Найактивнішими користувачами Інтернет-центрів є учнівська та студентська молодь. Бібліотекарі допомагають задовольнити їх потреби в інформації, а спектр послуг найрізноманітніший: безкоштовний WI-FI, скайп-спілкування, дистанційне навчання, онлайн-уроки, тренінги, вебінари тощо.

У більшості бібліотек ЦБС області через мережу Інтернет користувачі можуть здійснювати пошук роботи на єдиному порталі Державної служби зайнятості України; перевіряти інформацію про земельну власність в електронному

кадастрі; оформити субсидії; отримувати інформацію для внутрішньо

Page 9: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

8

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

переміщених осіб; здійснювати комунальні платежі, покупку товарів через мережу Інтернет; реєструватися для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, подавати електронні заяви на вступ до вищого навчального закладу та інше. Майже всі бібліотеки ЦБС Миколаївської області мають свої сторінки в соціальних мережах, а також канали на Youtube.

У Центрах вільного доступу до мережі Інтернет Вознесенської ЦБС у 2016 році відбулися 83 тренінга. Найбільш цікаві — «Пошук корисної інформації в Інтернет», «Створення відеофільму в програмі «Кіностудія Windows Live», «Як користуватись електронними бібліотеками», «Безмежний світ Skype», «Створення поштової скриньки».

Біліотеки Врадіївської ЦБС створили для молоді блоги «Професія. Кар’єра. Життя», «Майбутнє Врадіївщини»; розробили бібліографічні рекомендації «Вплив комп’ютерних ігор на психофункціональний стан дітей та підлітків» і рекомендаційний список «Сучасна молодь в інформаційному просторі».

У Кривоозерській ЦБС впроваджували інноваційні послуги: юні користувачі реєструвалися на офіційному веб-сайті Українського центру оцінювання якості освіти для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні (ЗНО), тренувалися у складанні тестів ЗНО в електронному режимі, здійснювали електронну реєстрацію заяв на вступ до ВНЗ. Тут діє мобільно-консультативний пункт “Правове поле” у співпраці з Вознесенським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Співпрацюючи з центральною лікарнею, управлінням соціального захисту Кривоозерської райдержадміністрації, бібліотекарі організовують онлайн-консультації за участю спеціалістів сфери охорони здоров'я і соціального захисту.

У Первомайській ЦБС у 2016 році продовжували реалізовувати проект “Публічні бібліотеки — мости до електронного урядування”. В рамках проекту відбулося 11 мінітренінгів “Вчимося разом” та 4 консультації-навігації “Влада — громаді”.

У Березнегуватській ЦБС відбулися: заняття-консультація “Відкриті двері до Інтернет”, інформхвилинка “Культура спілкування:

Page 10: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

9

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

телефон, листування, електронна пошта”, інтернет-змагання “Інтернет на допомогу в навчанні”.

При підготовці та проведенні масових заходів для молоді бібліотекарі області активно використовували мультимедійні презентації, віртуальні екскурсії, відеоперегляди тощо.

ВИХОВАННЯ ПАТРІОТИЗМУ ТА ГРОМАДЯНСТВАНа виконання Указу Президента

України №580/2015 від 13 жовтня 2015 року “Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки” в бібліотеках ЦБС Миколаївської області приділяли багато уваги заходам, направленим на формування почуття патріотизму як головного чинника національного світогляду молоді.

Важливе місце у системі патріотичного виховання займає любов і пошана до державної символіки, знання Конституції та законів України. У Вознесенській ЦБС відбулися цікаві заходи з цієї тематики: правовий калейдоскоп рекомендацій «Молодь: свобода і відповідальність», конкурсна програма «Слідство ведуть знавці», історичний екскурс «Державні символи України», інформаційна година «Конституція України — паспорт держави», дискусійна година «Молоді про закон» та прес-діалог «Влада повідомляє». Також ряд масових заходів був присвячений героїзму захисників Вітчизни, народознавству та краєзнавству: слайд-програма «Держави славна назва — Україна», хронограф «І знов про ту війну», слайд-подорож «Міста й містечка України».

У всіх бібліотеках Врадіївської ЦБС для юних користувачів пройшли: історична година «Присвята майдану та захисникам України», скайп-спілкування «Поезія в солдатській шинелі», урок-реквієм «Небесна сотня молиться за нас…», «Герої не вмирають», історичний хроноскоп «Україна Соборна — наша гордість і слава», патріотична година «Схід і захід разом» тощо. Діють книжкові

Page 11: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

10

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

виставки, присвячені сучасним захисникам України та воїнам-переможцям у Другій світовій війні. Протягом квітня-травня щоп’ятниці діяв відкритий кінозал «Фільми про Другу світову».

Протягом року у бібліотеках Миколаївського району проходили зустрічі з воїнами АТО. Спільно з Улянівською ЗОШ було проведено мітинг-реквієм вшанування пам'яті загиблих героїв.

У Новобузькій ЦБС була організована виставка фотографій воїнів АТО, відбулася година-реквієм “Захисники неньки України”, під час якої учнівська молодь зустрілася з воїнами АТО та представниками місцевої влади.

Бібліотекарі Кривоозерській ЦБС провели вечір-екскурс “Слава героям української нації”, вечір пам'яті “Будемо гідні слави героїв”. Під час заходу “Україна Соборна” учні місцевої ЗОШ поклали квіти до пам'ятника Т. Г. Шевченка.

У Первомайській ЦБС відбувся діалог поколінь “АТО: спогадом серця торкнусь” у рамках декади “Я — патріот України”, в ході якого різні за віком воїни, об'єднані спогадами про війну, відповідали на запитання старшокласників. У годині історичної пам'яті “Чорні крила Голодомору” взяли участь студенти Мигіївського аграрного коледжу.

У Березнегуватській ЦБС для юних користувачів проведено патріотичний захід “Небесна сотня — незагоєна ще рана”, основою якого стали спогади учасників тих бурхливих подій.

Майже всі бібліотеки ЦБС області організовували зустрічі молоді з воїнами АТО.

ДО 25-РІЧЧЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИВ рік святкування 25-ї річниці

незалежності України в бібліотеках централізованої бібліотечної системи Миколаївської області для молоді проводилась низка інформаційно-просвітницьких заходів, присвячених святкуванню Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України.

Page 12: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

11

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

У бібліотеках Вознесенського району було розгорнуто книжкову експозицію та оформлені книжкові виставки «Українській державі — 25 років», де представлено документальний, ілюстративний матеріал про досягнення нашої країни за роки незалежності; проведені Дні інформації «Незалежність України — на всі віки, на всі часи».

Бібліотеки Миколаївської ЦБС взяли участь у районному святі і представили свої книжкові виставки в будинках культури району. Веломарафон “Україна — єдина, Україна — це ми” організували бібліоекарі Снігурівської ЦБС.

Новобузька ЦБС спільно з Будинком культури організували свято “Моя Україна — вільна держава, з нею пов'язую долю свою”, на якому звучали патріотичні пісні, вірші про Україну, а танцювальний ансамбль виконував українські народні танці.

Майже всі ЦБС Миколаївської області взяли участь в обласному молодіжному конкурсі “Мій герой, мій кумир”, організованому Миколаївською обласною бібліотекою для юнацтва з метою сприяння вихованню патріотичних поглядів та переконань, національної свідомості юного покоління на прикладі мужніх вчинків українців.

БІБЛІОТЕЧНЕ КРАЄЗНАВСТВОВажливу роль у становленні особистості відіграє виховання любові до Малої Батьківщини та знання історії рідного краю. Тому майже у кожній бібліотеці області оформлені краєзнавчі куточки. Бібліотекарі вивчають історію і культуру рідного краю, активно залучаючи й молодь. Збираються і систематизуються документи,

фотографії, записуються спогади односельців, які є важливою частиною тематичних виставок.

У Врадіївській ЦБС розроблено методико-бібліографічний покажчик «Родинні скарби нашого села». Відбувся семінар «Краєзнавча діяльність бібліотек: сучасні вимоги, традиції та

Page 13: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

12

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

інновації», на якому було розглянуто питання краєзнавчої діяльності бібліотек району. Бібліотечні фахівці спілкувалися, обмінювалися досвідом роботи, обговорювали проблемні питання та намітили основні напрямки подальшої краєзнавчої роботи.

Цікавою та пізнавальною була краєзнавча туристична експедиція “Стежками рідного краю”, учасники якої здолали за п'ять днів відстань від Кир'яківської бібліотеки Миколаївського району до Очаківської районної бібліотеки. На згадку про цю зустріч юна поетеса з Кир'яківки Аня Шередько подарувала Очаківській бібліотеці свою збірку віршів. Директор Очаківської ЦБС, в свою чергу, подарувала видання з історії Очаківщини.

У бібліотеках Кривоозерської ЦБС молодь залюбки бере участь у народознавчих заходах та дослідженнях: урочистій лінійці “Визволителям села присвячується...”, зустрічі зі старожилами села “Історію пишемо самі”, вечорі пам'яті отамана Якова Кощового.

РІК ЮВІЛЯРІВ-КРАЯНВажливе місце в роботі

бібліотек області у 2016 році займали заходи, присвячені відзначенню Року ювілеїв літераторів-краян на Миколаївщині.

Бібліотеки Вознесенщини разом з районним відділом освіти взяли участь у літературному форумі «У слові розкривається душа» та провели інтегрований семінар на тему «Плеяда митців-ювілярів Миколаївщини», який проходив у формі літературної вітальні. Учасниками семінару були вчителі української мови та літератури, шкільні та сільські бібліотекарі району, поетично обдаровані вчителі творчого об'єднання «Перлини учительської душі». В програмі семінару: перегляд мультимедійної презентації «Письменники-ювіляри Миколаївщини», демонстрація буктрейлера про творчість поета-ювіляра А. В. Харлановича (створеного працівниками районної бібліотеки), спілкування із поетесою Ольгою Славною, презентація поетичної творчості обдарованих вчителів району. Також у

Page 14: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

13

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

бібліотеках Вознесенської ЦБС були проведені такі заходи: зустріч-спілкування «Плеяда митців-ювілярів Миколаївщини», літературний портрет «Із плеяди майстрів», «Поетичні читання письменників рідного краю», поетична година «Таврійський полин», поетичний зорепад «Південна муза», слайд-презентація «Літературна палітра Вознесенщини», літературний портрет «Мандрівник країни Скіфія», вечір-зустріч з поетесою Н. Єсауловою, презентація книги В. П. Бойченка «Три зошита».

В Очаківській ЦБС пройшли заходи, присвячені М. Вінграновському, Дніпровій Чайці, В. Бойченку. У Снігурівській ЦБС видали літературний календар “Письменники-ювіляри Миколаївщини”, провели годину поезії “Миколаїв та Миколаївщина в поезії Валерія Бойченка”, слайд-розповідь “Літературний обрій Миколаївщини” та подорож стежками письменника-фантаста “Олесь Бердник — гордість нашого села” для учнів старших класів.

У бібліотеках Новобузької ЦБС були оформлені книжкові виставки, присвячені літераторам-краянам, наприклад, виставка “Книга з автографом”, на якій були представлені видання, подаровані бібліотеці письменниками-краянами з їхніми автографами і побажаннями. Цікавою була зустріч молоді з прославленим земляком — академіком, письменником, заслуженим журналістом України Богданом Івановичем Сушинським. Для студентів аграрного коледжу проведено бібліографічний огляд “Література рідного краю”.

У Кривоозерській ЦБС пройшли краєзнавчі поетичні читання творів В. Харлановича, Дніпрової Чайки, М. Вінграновського, відбувся літературно-краєзнавчий круїз по антології “Живлюща сила Ємігії”, здійснена мандрівка “Поетичними стежками Миколаївщини за творами В. П. Бойченка та М. С. Вінграновського”.

У Первомайській ЦБС в рамках акції “Читай — пізнай свій рідний край!” відбулися: презентація книжкової виставки “Знайомтесь: письменники-краяни”, голосні читання уривків творів В. Бойченка, відео-подорож “У пошуках Скіфії” за книгою “Скіфська пектораль: поезія Бориса Мозелевського”. Багато заходів було присвячено М. Вінграновському — літературний портрет “М. С. Вінграновський — поет, прозаїк, актор, кінорежисер”, поетичний зорепад “М. Вінграновський — з любов'ю до людей і слова”,

Page 15: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

14

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

краєзнавчий конкурс “Вулиці нашого села розповідають”, п'ять хвилин з поезією “М. Вінграновський — співець рідної землі”, інформаційний калейдоскоп “Вінок шани поету-земляку М. Вінграновському”, літературний експрес “М. Вінграновський — поет Первомайщини”.

ІНФОРМУВАННЯ ГРОМАДСЬКОСТІ З ПИТАНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ

Європейська інтеграція є багатоаспектним процесом, що виявляється як у посиленні зв’язків між країнами-членами ЄС, так і у подальшому розширенні Євросоюзу. Кожний з цих вимірів має відповідне інформаційно-комунікативне забезпечення.

Нині важливо виховувати молодь у цьому напрямку. Необхідно впроваджувати нестандартні методи, такі як показ тематично спрямованих фільмів, віртуальні подорожі, пізнавально-розважальні програми, літературні квести, презентації з їх обговоренням.

Бібліотеки Вознесенської ЦБС приділяють велику увагу роботі по ознайомленню читачів з культурним надбанням країн-сусідів, проводять просвітницько-інформаційні заходи, спрямовані на поширення знань про ЄС і європейську інтеграцію України. Популярністю користуються презентації, дискусії, пізнавально-розважальні заходи для молоді, тематичні виставки, святкування Дня Європи, Дня європейських мов, Дня толерантності. Під час проведення заходів використовують відеофільми, сюжети, слайд-подорожі. Вже стало традицією Вознесенської районної бібліотеки спільно з соціальними партнерами проводити виїзні районні соціокультурні заходи в сільських бібліотеках-філіях. У 2016 році проведено: інформаційно-просвітницьку акцію «Наш спільний дім — Європа», народознавче свято «У звичаях й традиціях ти душу України пізнавай». Літературний конкурс «Літературний вояж» познайомив підлітків з біографіями європейських письменників.

Page 16: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

15

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

У бібліотеках Миколаївської ЦБС святкували День Європи: відбулися уроки-повідомлення, інформаційні, тематичні і пізнавальні години, відеоперегляди, віртуальні екскурсії, презентували книжкові викладки.

У Новобузькій ЦБС для студентів аграрного коледжу пройшов інформаційний калейдоскоп “Євроінтеграція для України — перспективи та проблеми”.

РІК АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИЗ метою розширення доступу громадян до світових економічних,

соціальних, освітніх і культурних можливостей та ураховуючи роль англійської мови як мови міжнародного спілкування, 2016 рік було оголошено Роком англійської мови в Україні. Протягом року всі бібліотеки ЦБС області популяризували вивчення та сприяли підвищенню рівня володіння англійською мовою.

28 травня 2016 року о 13:00 по всій країні одночасно відбувся інтерактивний урок англійської мови у формі розмовного клубу, який транслювався у наживо в Інтернеті. Українці спробували побити світовий рекорд «Найбільший мовний урок у світі». Користувачі Вознесенської районної бібліотеки, учні гімназії стали учасниками інтерактивного уроку. За процедурою проведення заходу пильно стежили спостерігачі — вчитель вечірньої школи та бібліотекар відділу обслуговування районної бібліотеки. Користувачі Кривоозерської ЦБС, учні Кривоозерської ЗОШ №1, теж долучились до мовного уроку. Учні разом з батьками стали учасниками майстер-класу “Англійська у бібліотеці — це просто”. Засвоїти все вивчене допомогла музика легендарного гурту “The Beatles”. У Снігурівській ЦБС учні 10-11 класів здійснили літературну подорож “Вчи мову — пізнавай світ”, ознайомилися з книжковою виставкою “Мовою Шевченка і Шекспіра”. Бібліотеки Первомайської ЦБС багато уваги приділили відзначенню Року англійської мови. Для читачів були оформлені тематичні полички “Вивчаємо English”, “2016 — Рік англійської мови в Україні”, “Книжковий Біг-Бен”, “Знання англійського — гарантія успіху”, проведені інформ-хвилинки “ English — це модно і актуально”, “Читай, спілкуйся англійською”. У Березнегуватській ЦРБ на базі

Page 17: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

16

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

Центру вільного доступу до мережі Інтернет запрацювала для молоді віртуальна школа англійської мови, де раз на тиждень протягом дня всі бажаючі могли оцінити рівень своїх знань, виправити вимову, переглянути відеоуроки.

ЕКОЛОГІЧНЕ ВИХОВАННЯ МОЛОДІ ТА ФОРМУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ КУЛЬТУРИ

Сьогодні досить гострою є проблема екологічного просвітництва. Тема захисту навколишнього середовища завжди знаходиться у полі зору бібліотечних працівників. Проводячи заходи з екологічного виховання, бібліотекарі залучають до участі державні природоохоронні структури, представників громадських організацій, молодіжних екологічних клубів, навчальні заклади.

Бібліотеки Врадіївська ЦБС до Всесвітнього дня Землі провели ряд заходів: екологічну годину «Людино! Ти — вінець природи, і ти повинна все змогти, щоб зелень трав і чисті води своїм нащадкам зберегти», експрес-інформацію «Земля — блакитна перлина у безмежному Всесвіті», екологічну акцію «Хай лишиться слід на землі — тепер назавжди і навіки». У Снігурівській ЦБС до Дня туризму провели для юних читачів екскурсію лісом поблизу села Петропавлівка. Учні вчилися спортивно орієнтуватися на місцевості, а запрошений на захід вчитель біології розповів про рослинний світ Снігурівського регіону. Щорічно напередодні річниці аварії на ЧАЕС у бібліотеках Новобузької ЦБС відбуваються заходи за участю її ліквідаторів, які діляться спогадами під час вахт пам'яті, уроків-реквіємів, вечорів-зустрічей, інформаційних годин. У Березнегуватській ЦБС традиційними стали виносні літні акції, які проводяться у центральному сквері, та “Бібліотека під зеленими вітрилами”, в якій місцеві жителі знайомляться з новими книжками, газетами, журналами. Цікаво і весело пройшов бібліопікнік “Веселись, грай і книжки читай”, під час якого гості грали в літературні ігри, малювали та співали.

Page 18: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

17

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

ФОРМУВАННЯ ПРАВОВИХ ЗНАНЬ І ПРАВОВОЇ КУЛЬТУРИ МОЛОДІ

У сучасних умовах правове виховання молоді здійснюється не тільки в навчальних закладах, але й за їх межами, коли молодь бере участь у диспутах, бесідах-діалогах, тренінгах, годинах спілкування, під час яких пробуджується інтерес до права, приходить усвідомлення того, що право — це загальнолюдська цінність, без якої не може існувати жодне цивілізоване суспільство. Тому правова освіта, виховання та профілактика

правопорушень серед підлітків постійно в центрі уваги бібліотечних працівників.

У Врадіївській ЦБС відбулися конференція «Діти та молодь в контексті міжнародних правових та конституційних принципів та прав людини», урок права «Злочин і покарання», захід «За і проти виїзду молоді на навчання за кордон», декада правових знань з нагоди святкування 19-ї річниці Конституції України, Дня Державного Прапору України, Дня Незалежності України, тижня правових знань, тижня доброти і толерантності. Всі заходи організовані та проведені за участю спеціалістів місцевих управлінь юстиції та правоохоронних органів. Фахівці районного відділку національної поліції спільно з бібліотечними працівниками організували годину права для юнацтва «Підліток і закон», а спеціалісти районного управління юстиції — правовий всеобуч «Конституція України — фундамент держави і прав людини». Снігурівська ЦБС до Дня прав людини запросила до себе соціальних партнерів — заступника начальника відділу надання соціальних послуг районного центру зайнятості, спеціаліста по роботі з молоддю міської ради, — які розповіли учням старших класів про їх права та обов'язки. Учням були запропоновані буклети “Поради у разі затримання підлітка”, “Сім порад, як уникнути зґвалтування”.

Page 19: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

18

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

В центрі уваги бібліотек Новобузької ЦБС — правове виховання молоді. Тут відбулися: вікторина “Знавці права”, брейн-ринг “Мої права та обов'язки”, правова гра “Спіймай правило”.

У бібліотеках Первомайської ЦБС відбулися: правовий колаж “Майбутнє починається сьогодні”, щорічна акція “16 днів проти насильства”, інформаційний коктейль “Злочин, як його обійти” за участю дільничого інспектора.

ПРОФОРІЄНТАЦІЙНА РОБОТАЗмістом профорієнтаційної роботи з молоддю є: розкриття

перспектив галузі, в якій молода людина має намір обрати професію; умови роботи з обраної професії; обсяг умінь і навичок, яких вимагає обрана професія.

Надійними партнерами бібліотек у профорієнтаційній роботі є міські й районні служби зайнятості. Крім того, що вони регулярно надають бібліотекам різноманітні інформаційні матеріали, які розповідають про ту чи іншу професію та її переваги, фахівці служб зайнятості — активні учасники бібліотечних заходів.

Бібліотекарі Врадіївської ЦБС застосовують як традиційні, так й інноваційні форми роботи з профорієнтації. Молодь ознайомлюють з профорієнтаційними терміналами — інтернет-порталами, що сприяють забезпеченню інформативності, доступності, мобільності, гнучкості та привабливості профорієнтаційних послуг. Цікавими були майстер-клас з написання проектів та подачі заявок для учасників АТО, День кар'єри, проведений ЦРБ за участю психолога міського центру зайнятості, Дні профорієнтації, уроки реального трудового життя «Моє професійне майбутнє».

У Снігурівській ЦБС відбулася зустріч молоді з приватним підприємцем, селищним депутатом, сільським фельдшером, який розповів про свою професійну діяльність. Випускникам шкіл була надана інформація про навчальні заклади Миколаївської та Херсонської області, а заступник начальника відділу надання соціальних послуг районного центру зайнятості провела профорієнтаційні тести.

Page 20: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

19

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

У бібліотеках Березнегуватської ЦБС проводять віртуальні екскурсії “Сучасна професія і траєкторія вибору” для молоді.

ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ ЧИТАННЯЩоб поняття “читати” стало синонімом таких понять,

як “мислити”, “жити”, сучасні бібліотеки обирають свої шляхи вирішення проблеми читання молоді. Їхнім

орієнтиром є читач нового покоління, з його запитами, потребами та проблемами. Запорукою успіху є комплексний підхід, систематичність, креативність.

У 2016 році у Вознесенській ЦБС пройшов цикл заходів до Дня читання «Читай — пізнавай свій рідний край»: бібліотечні заняття «Книги читати, знань набрати», інформаційні цікавинки «Світ знань відкриває книга”. До Дня української писемності та мови відбулися інформаційні години та уроки рідної мови. У Первомайській ЦРБ пройшов тиждень дитячої та юнацької книги “Книга: ваш формат”. У Новобузькій ЦРБ студенти аграрного коледжу взяли участь у конкурсах, вікторинах, прослухали гуморески українських письменників на мовній годині “Дзвенить струмочком рідна мова”.

БІБЛІОТЕКА — ТЕРИТОРІЯ МИЛОСЕРДЯПід таким девізом працюють майже всі

бібліотеки області. Обслуговування друкованими та електронними виданнями людей з обмеженими фізичними можливостями здійснюється в співробітництві з органами соціального забезпечення населення, центрами медико-соціальної реабілітації, місцевими організаціями інвалідів. Мешканців Будинку-інтернату для людей похилого віку обслуговують книгоноші відділу обслуговування Врадіївської ЦРБ. Волонтери та актив бібліотек Миколаївської ЦБС відвідують людей з обмеженими можливостями вдома, приносять їм книжки та надають інформаційну допомогу з правових питань. В Первомайській ЦБС

Page 21: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

20

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

пройшов “День спонтанного прояву доброти”, де молодь вчилася гарній поведінці.

ЦІКАВІ ПРОЕКТИСьогодні невпинно зростають вимоги щодо ролі і значення

бібліотеки у виховному процесі. Саме бібліотека є не лише джерелом інформації, місцем для проведення різних цікавих заходів, осередком спілкування, але й центром інформаційного супроводу інтелектуального розвитку підлітка. І цьому сприяють цікаві проекти які реалізовуються в деяких бібліотеках Миколаївщини. Незалежно від типу проекту, терміну його реалізації, кількості учасників та інших характеристик проектна робота мотивує пізнавальну діяльність молоді. Хотілося б виділити декілька цікавих проектів, які реалізують бібліотеки області.

Важливою є співпраця Врадіївської ЦБС з чеським товариством. Представники товариства не лише беруть участь у бібліотечних заходах, а й допомагають у комплектуванні фондів бібліотек документами чеською мовою.

У Парутинській бібліотеці-філії Очаківської ЦБС впроваджена нова форма обслуговування — “Лавочка-читалочка”, в якій цікаву літературу пропонують не в приміщенні бібліотеки, а на вулиці. В одній з бібліотек Березнегуватської ЦБС влітку діє “Літній кінозал”, де користувачі переглядають улюблені кінофільми та мультфільми; створена молодіжна зона, в межах якої користувачі мають можливість спілкуватися, записувати музику, виходити в Інтернет, грати в комп'ютерні ігри, читати газети і журнали тощо.

КЛУБНА ДІЯЛЬНІСТЬРобити наголос на творчі види дозвіллєвих занять, на

забезпечення прямої участі в них кожної молодої людини — ось шлях формування в юнаків і дівчат особистісних якостей, які сприяють змістовному й активному проведенню часу. Крім того, дозвілля повинно бути різноманітним, цікавим, розважальним і ненав'язливим. При цьому важливі як зміст, так і форма занять, які мають відповідати потребам та інтересам молоді, органічно сприйматися молодими

Page 22: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

21

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

людьми. Найбільш зручні форми для цього вже вироблені життям. До них відносяться, насамперед, аматорські об'єднання та клуби за інтересами.

Напрямки діяльності клубів, що діють у бібліотеках Миколаївщини, різноманітна: літературна, краєзнавча, інтелектуальна, правова тощо. У Врадіївській ЦБС діє молодіжний клуб «Юність і закон». В Очаківській ЦБС працює правознавчий клуб "Феміда", в рамках якого відбулися правовий навігатор "Доступ до публічної інформації — запорука демократії" та юридичний лікбез "Уроки права — уроки життя". Кривоозерська ЦБС пропонує молоді участь у кіноклубі документального кіно "Єднання" в рамках Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. Його учасники переглядають і обговорюють документальні стрічки китайських, нідерландських, польських, українських, російських режисерів.

РЕКЛАМА БІБЛІОТЕКИ І БІБЛІОТЕЧНИХ ПОСЛУГПоняттям «бібліотечна реклама» сьогодні, мабуть, нікого не

здивуєш. З недавніх пір реклама стала не тільки невід’ємною частиною професійної діяльності, але й засобом для залучення читачів, розкриття можливостей бібліотеки й формування її позитивного іміджу. Неодмінна умова — мінімальні витрати й максимальний ефект.

Свою роботу бібліотеки Миколаївської області висвітлювали на сторінках місцевих ЗМІ.

Про роботу Врадіївської ЦБС було опубліковано 13 статей у газеті «Вісник Врадіївщини». Усі відзняті телематеріали транслювались на місцевому кабельному телебаченні «Екран». Постійно оновлюється інформація про роботу книгозбірень на інформаційних кутках бібліотеки, що розміщені в сільських та районній радах. Центральна районна бібліотека постійно рекламує свою діяльність, випускаючи різноманітну рекламну продукцію: флаєри, буклети, емблеми, пам’ятки, оголошення про масові заходи. Всі відеоматеріали розміщуються на порталі YouTube Врадіївської бібліотечної системи.

Page 23: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

22

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

Інформація про роботу Вознесенської ЦБС висвітлювалася у місцевих газетах «Новини Вознесенська. День за днем» та «Вісті Вознесенщини», а також в електронному виданні «Вознесенськ Онлайн».

Новобузька ЦБС ефективно співпрацює з редакцією районної газети “Вперед”, де регулярно друкуються матеріали про діяльність бібліотек системи.

ВИСНОВОКАналіз звітів роботи бібліотечної системи Миколаївської області

з юнацтвом дозволяє зробити висновок, що бібліотеки сьогодні позиціонуються у молодіжному середовищі, мають неформальний підхід до обслуговування, використовують різноманітні цікаві форми роботи.

Протягом року робота бібліотек була спрямована на національно-патріотичне, родинне, екологічне, правове та естетичне виховання; профорієнтацію молоді; виховання культури читання.

Бібліотеки розширили сферу своєї діяльності, освоїли новий простір, вийшовши з масштабними акціями за межі бібліотеки і залучили на ці заходи молодих людей.

Розширилося коло соціальних партнерів бібліотек. Активно залучалися до спільної роботи представники влади, бізнесу, культури, виробництва.

Бібліотечна робота в сучасних умовах — це постійний пошук невикористаних резервів, тому бібліотекарі постійно вивчають та впроваджують нові форми роботи з молоддю.

Бажаємо колегам подальших творчих успіхів та нових плідних ідей в роботі!

Page 24: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

23

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

Зміст

Вступ.................................................................................................... 3

Організація бібліотечного обслуговування...................................... 4

Центри вільного доступу до мережі Інтернет.................................. 6

Виховання патріотизму та громадянства.......................................... 9

Бібліотечне краєзнавство.................................................................... 11

Рік ювілярів-краян............................................................................... 12

Інформування з питань євроінтеграції України............................... 14

Рік англійської мови............................................................................ 15

Екологічне виховання молоді............................................................. 16

Формування правових знань............................................................... 17

Профорієнтаційна робота ................................................................... 18

Популяризація читання........................................................................ 19

Бібліотека — територія милосердя...................................................... 19

Цікаві проекти....................................................................................... 20

Клубна діяльність.................................................................................. 20

Реклама бібліотеки і бібліотечних послуг........................................... 21

Висновок................................................................................................. 22

Page 25: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

24

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році

Відповідальнийза випуск: директор обласної бібліотеки для юнацтва

Ткаченко Н. В.Укладач: завідуюча науково-методичним відділом

Отверченко І.В. Редактор: провідний бібліотекар відділу автоматизації бібліотечних процесів

Гервасьєва Т. М.Комп’ютерне макетування: завідуюча відділом автоматизації бібліотечних процесів

Намесник С. А.

Миколаївська обласна бібліотека для юнацтват/ф: (0512) 37-62-33, е-mail: [email protected], unbib.mk.ua

54001, вул. Велика Морська, 92, м. Миколаїв, Україна

Page 26: Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області по обслуговуванню юнацтва у 2016 році