Top Banner
Україна - барвінковий край Україну називають барвінковим краєм. Прекрасна, осяйна ця трав'яниста вічнозелена рослина, яка зустрічається у дикому вигляді на узліссі, на схилах, у лісах. Стебло стелиться по землі. Квітневої пори на коротких пагонах розкриваються ніжні, кольору небесної блакитні, п'ятипелюсткові квіти барвінку.
12

Барвінковий край.

Apr 13, 2017

Download

Education

kotsiubasv
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Барвінковий край.

Україна - барвінковий край

Україну називають барвінковим краєм. Прекрасна, осяйна ця трав'яниста вічнозелена рослина, яка зустрічається у дикому вигляді на узліссі, на схилах, у лісах. Стебло стелиться по землі. Квітневої пори на коротких пагонах розкриваються ніжні, кольору небесної блакитні, п'ятипелюсткові квіти барвінку.

Page 2: Барвінковий край.

Барвінок – символ України

Барвінок — символ України. Прекрасна, осяйна ця рослина. Квітневої пори на коротких пагонах розкриваються ніжні, кольору небесної блакитні, п'ятипелюсткові квіти барвінку. Чому так люблять і шанують люди барвінок?

Через нев'янучу зелень і виняткову живучість у середні віки барвінкові приписували чудодійну силу і вважали його символом вічності й постійності. Казали, що він оберігає від влади диявола і всякої нечисті й через те вішали над дверима оселі та ніколи не викидали на смітник, а лише у воду.

За українськими народними уявленнями, барвінок символізує трійцю:

батька, матір, дитя;

дитинство, зрілий вік, старість;

весну, літо, осінь; вічне нев'януче кохання, нестаріюче життя, пам'ять.

Page 3: Барвінковий край.

Символ дівочої краси й палкого кохання

Це символ радісної життєвої сили, вічності усталеного буття, емблема викривальних сил. На Україні вельми шанували цю рослину за її красу та морозостійкість, - протягом усіє зими тендітні листочки нагадують про вічну молодість.

Page 4: Барвінковий край.

Символ особистого щастя В українській етнокультурі рослина щедро наділена символікою особистого щастя :рвати барвінок — іти на любовне побачення, ночувати в барвінку — ночувати з милим, квітучий барвінок — освідчення в коханні; розквітлий барвінок — щасливий шлюб, зів’ялий барвінок — нещасливий шлюб. П’ять пелюсток цієї квітки — то п’ять засад щасливого подружнього життя: перша пелюстка — краса, друга — ніжність, третя — незабутність, четверта — злагода, п’ята — вірність.

Page 5: Барвінковий край.

Барвінок - оберіг

Дітям барвінок служить оберегом від уроків.

Page 6: Барвінковий край.

Вінок із барвінку

Збирали барвінок перед весіллям, коли з нього плели вінки (долю) на стіну, сволок чи стелю, на голову княгині — молодій, — було цілим ритуалом. Дружки з дівчатами йшли в городець, де спеціально садили барвінок чи в сад, парк або до лісу, особливо грабово-букового, де були барвінкові місця, зістригали листя, співаючи пісні-ладканки й балади.

Барві́нковий віно́к — традиційний атрибут весільних обрядодій; символізує перехід дівчини з одного стану в інший; дівчина, що втратила до весілля свою чистоту, втрачала й барвінок, отже, не вдягала вінка.

Page 7: Барвінковий край.

Барвінок — найголовніше зілля для весільних вінків. Не даремно кажуть: стелися барвінку, аби любов з любов’ю зустрілась».

Ця квітка прикрашала коровай, з її листочків виготовляли обрядові квіти для дружок. У весільному ритуалі вічнозелене зілля символізувало вірне кохання, чистоту шлюбу, незрадливість у подружньому житті. Букетиками барвінку сваха одарювала гостей на хрестинах (Полісся).

Page 8: Барвінковий край.

Хрещате зілля

Вінки з барвінку плетуть ще на похоронах і на родинах. Хрещатим зіллям прикрашають і обжинковий вінок на святі бога врожаю. Барвінок відомий і як приворотне зілля. Досить хлопцеві й дівчині з’їсти листок барвінку, як між ними спалахне кохання. У народних піснях витоптаний барвінок чи зів’ялий барвінковий віночок означає втрату дівочої цнотливості. Відповідно, косити барвінок — давати волю прагненням любощів. Віночок з барвінку вішають над дверима і вікнами, щоб злі духи не проникали в дім. Вінки з барвінку також одягали на голову злочинців, яких вели на страту, щоб таким чином відігнати нечисту силу.

Хрещатий, бо росте в усі сторони світу, має форму хреста.

Page 9: Барвінковий край.

Чар-зілля

Відваром коренів барвінку, які настоюють протягом дев’яти днів, відьми поливають місце, яке хочуть зачарувати: людина, пройшовши через нього, буде сохнути і помре. Відьма варить корінь барвінку, щоб прикликати до себе якусь людину: коли вода закипить, вона називає ім’я людини, і та відразу піднімається в повітря і прилітає до відьми. Сама відьма, щоб летіти, натирається соком барвінку.

Корову обкурюють барвінком, щоб їй не нашкодила відьма. Молоко, зіпсоване відьмою, три рази проціджують через вінок із освяченого барвінку – і чари зникають.

Page 10: Барвінковий край.

Легенди про барвінок Цю рослину назвали так на честь кохання юнака Бара та дівчини Вінки. Наукова ж назва походить від латинського слова, що в перекладі означає «перемагати». За іншими тлумаченнями – «обв’язувати» «обвивати».

Богиня Флора

Page 11: Барвінковий край.

Лікувальні властивості

Препарати, у складі яких барвінок, є кровоспинними, протимікробними, гіпотензивними, судинорозширювальними, заспокійливими властивостями. Настій барвінку здатний знімати зубний біль. Якщо дотримуватися рекомендацій при вживанні барвінку, то він зміцнює капіляри і добре впливає на роботу серця.

Барвінок ефективно діє в лікуванні захворювань очей.

Висушену траву або листки використовують при лікуванні дизентерії, діареї, туберкульозу легень.

Page 12: Барвінковий край.

Шанування

Споконвіку цю рослину шанували в українському селі. По-перше, рослина абсолютно невибаглива. Росте, де посадиш, швидко будь-яке місце прикрасить, заплівши геть чисто всю ділянку. По-друге, густий гарний килим, радуватиме око, і влітку, і навіть з-під снігу. А коли зацвіте – просто очей не відвести. На фоні насичено зеленого поля – яскраво-блакитні рясні квіти. Щоправда, квіти бувають не тільки блакитні, а й фіолетові та ніжно сині. Новітні форми ще мало поширені, але вони мають і біле забарвлення квітів і навіть червоне.