Тема: Узагальнення знань про Періодичний закон і Періодичну систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Періодичний закон – найзагальніший і найфундаментальніший закон природи.
Тема: Узагальнення знань про Періодичний закон і
Періодичну систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Періодичний закон – найзагальніший і
найфундаментальніший закон природи.
ЦІЛІ УРОКУ:
Тип уроку: узагальнення вивчених знань.
Методи: бесіда, розповідь, диктатичні ігри, рорбота в групах, «морозковий штурм», метод «мікрофона» міжпредметні зв’язки.Обладнання: виставка книг присв’ячених Д.І. Менделєєву, періодична система.
« Посів науковий зійде для жнив народних » (Д. І. Менделєєв)
1. Організаційна частина.1)На дошці і стінах розміщені плакати з епіграфами і
висловами, які стосуються періодичного закону:
« Таблиця Менделєєва є таблиця історії і миротворення » (А. Є. Ферсман)
« Періодичному закону майбутнє не загрожує руйнуванням, а тільки надбудову і
розвиток обіцяє » (Д. І. Менделєєв)
« Періодичному закону майбутнє не загрожує руйнуванням, а тільки
надбудову і розвиток обіцяє » (Д. І. Менделєєв)
« Головний секрет життя ось який: одна людина – нульразом тільки люди » (Д.
І. Менделєєв)
2) На столі – виставка книг про Менделєєва.
3) На стенді – виставка дитячих рефератів, присвячених життю і
творчості вченого.
4) Над дошкою – портрет Д. І. Менделєєва
2. Мотивація навчальної діяльності
На сьогоднішньому уроці ми повинні з вами узагальнити і систематизувати знання про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів. А для того щоб вам було цікаво, урок проведемо у вигляді КВХ. Для нього вибираються дві команди, даються їм назви: “ Атоми ” і “ Молекули ”, обираються капітани команд, які разом із членами команди придумують девізи і привітання. Від кожної команди виділяється по одному учаснику,який буде входити до журі. “Вартість” питання – від 0 до 2 балів.
На дошці підготовлена таблиця, в якій по вертикалі зазначені етапи гри, а по горизонталі –
назви команд. Ця таблиця використовуватиметься для
висвітлення результатів змагання.
3. Основна частина уроку – проведення
КВХ
Конкурс 1. Привітання
Команда “Атоми”
Прийміть вітання щиріУ цей чудовий день.Від нашої команди
І від усіх людей Ти, суперник, не зівай!Сміливіше виступай!
Журі шановне і поважне!Будьте на конкурсі уважні!Девіз команди “Атоми” “Будем хімію учить, щоб у світі краще жить”
Нехай усім нам поталанить Здобут приз почесний .
Сьогодні ми змагаємось В знаннях хімічних з вами.
Тож хай ця гра веселая Обере сильнішого між нами.
Девіз команди “Молекули”“Хімія для нас важлива, по плечу будь-яку діло”
Команда “Нейтрон”
Конкурс 2. Розминка – перетягування хімічного канату(команди п черзі відповідають)
4. Яка група хімічних елементів ще не була відома під час створення першодичного закону?
1. Коли, хто і на основі чого сформулював періодичний закон і склав періодичну систему хімічних елементів?2. Дайте формулювання періодичного закону за Менделєєвим.3. Дайте сучасне формулювання періодичного закону.
5. Що таке період?6. Що таке група?
7. Яка підгрупа називається головною?8. Яка підгрупа називається побічною?9.Як називаються хімічні елементи I групи головної підгрупи?10. Як називається хімічні елементи VІІ групи головної підгрупи?11. Як називається хімічні елементи VІІ групи головної підгрупи?
12. З чого складається атом? 13. Що таке енергетичний рівень?14. Що таке електронна хмара?
Конкурс 3. « Чи знаєш ти
назви хімічних елементів?»
За одну хвилину командам необхідно
написати всі хімічні, елементи які
:починаються з
- , , , , Натрій Неон Ніобій Нобелій, , , .Нептуній Неодим Нікол Нітроген
) А на «н»
Б) на «с» - Самарій, Стибій, Стронцій, Селен, Сульфур, Силіцій, Станум.
4 Конкурс« Заморочка в мішку»
( )конкурс ерудитів Капітани кожної команди по черзі
беруть із мішечка конверт із , запитанням передають учителю який
. його зачитує Учасники команди обговорюють питання протягом однієї
. хвилини Далі один з учасників команди .відповідає на нього
-Питання «заморочки»• . . ЯкД І Менделєєв відкрив періодичний
? закон(Періодичний закон був відкритий протягом 15 років (1854 – 1869). Коли Менделєєву говорили, що він геній, учений відповідав: «Трудився все життя тому геній»)
•Скільки всього хімічних елементів відомо на сьогоднішні день? ( )Сто одинадцять
•Які хімічні елементи мають географічну назву?
(Галій, Францій, Полоній, Купрум, Магній, Скандій, Гафній, Германій, Реній, Рутеній, Європій, Гольмій, Тулій, Лютецій)
• Які хімічні елементи названі на честь учених? ( , , , , , Менделєвій Резедорій Борій Кюрій Енштейній
, , , )Нобелій фермій Лоуренсій Рентгеній
• Які хімічні елементи названі на честь міфічних героїв?
(Титан, Тантал, Прометій, Ніобій,Ванадій)
• Які ви знаєте галузі діяльності Д. І. Менделєєва, крім хімії?
( , , , , Біологія фізика метеорологія економіка, )публіцистика аеробудування
5Конкурс Характеристика
хімічного елемента( метод «Мікрофон»)
Капітани команд виконують
завдання на дошці під супровід
учасників своєї команди, які по
черзі відповідають на завдання,
передаючи один одному “умовний
мікрофон”.
1. Порядковий номер2. Відносна атомна маса3. Заряд ядра атома4. Загальна кількість
електронів5. Кількість електронів на
зовнішньому рівні6. Кількість протонів7. Кількість нейтронів8. Електронна формула9. Графічне зображення10. Формула вищого оксиду11. Формула водневої сполуки12. Валентність
Р S
1. .Найлегший горючий газ2. - , Жовто зелений газ дуже
.отруйний3. , Хімічний елемент що входить
до складу Сонця і названий на .його честь
4. , Метал яким покривають залізні вироби для надання їм
дзеркального блиску та .захисту від корозії
5. , Хімічний елемент названий на , честь міфічного героя який на
.своїх плечах тримав небо6. , - , Галорен червоно бурий дуже
.отруйний7. , 78% Газ якого входить до
.складу повітря8. Амфотерний метал ІІ групи
, побічної підгрупи що має- .сріблясто голубий колір
9. , Дорогоцінний метал що не .поступає золоту
Конкурс 6 Кросворд
Відповіді:1. Водень2. Хлор3. Гелій4. Нікол 5. Титан6. Бром7. Азот8. Цинк9. Цинк
Відповівши на питання кросворду, по вертикалі утвориться назва
електроментарних частинок атома – електрони.
Підсумок урокуУчитель. Отже, ми з вами переконалися в тому, що періодичний закон є фундаментальнішим і найзагальнішим законом природи, який дав можливість довести матеріальність світу і на основі якого розвиваються сьогодні всі нові галузі науки і промисловості. Підбивається підсумок гри команда-переможниця. Всі її дружно вітають. Учитель,враховуючи результати змагання виставляє оцінки. Сьогоднішній урок хочеться закінчити віршем.
Не навевает грусть.
Таблицу Менделеева Я знаю наизусть
Зачем ее я выучил?Могу сказать зачем.
В ней строгость и величие Любимейших поэм.
Без многословья книжногоВ ней смысла торжество .
И элемента лишнегоВ ней нет ни одного.
В ней пробужденье дереваИ внешних льдинок хруст.
Таблицу Менделеева Я знаю наизусть.