Top Banner
Володимир Короленко магістрант Національної академії державного управління при Президентові України, кандидат медичних наук Київ, 2016 Короткий екскурс
12

М.І.ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ ТА ЙОГО ВНЕСОК У НАУКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ. Короткий екскурс

Jan 27, 2017

Download

Economy & Finance

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: М.І.ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ  ТА  ЙОГО  ВНЕСОК  У  НАУКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ. Короткий екскурс

Володимир Короленко

магістрант Національної академії державного управління при Президентові України,

кандидат медичних наук

Київ, 2016

Короткий екскурс

Page 2: М.І.ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ  ТА  ЙОГО  ВНЕСОК  У  НАУКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ. Короткий екскурс

Фундатор Демографічного інституту, який з 1 січня 1919 р. очолив М. Птуха.  28 (15) листопада 1918 року наказом гетьмана Павла Скоропадського Туган-Барановського затверджено на посаді голови відділу соціальних наук. Дійсний член ВУАН (1918), голова соціально-економічного відділення (1919).

2

8 січня минулого року виповнилося 150 років від дня народження українського вченого-економіста Михайла Івановича Туган-Барановського. Сьогодні ім'я цього видатного вченого і громадського діяча широко відоме науковій громадськості України і світу. Генеральний секретар (міністр) фінансів Української Центральної Ради (серпень-листопад 1917). Очолював Українське Товариство Економістів, брав участь у створенні Української академії наук та у заснуванні Українського Державного Університету в Києві. Очолював створений за його ініціативою 5 грудня 1918 року Інститут з вивчення економічної кон'юнктури та народного господарства; інститут пропрацював до 1922 року.

Page 3: М.І.ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ  ТА  ЙОГО  ВНЕСОК  У  НАУКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ. Короткий екскурс

Громадська Академія економічних наук України з 1997 року нагороджує вчених "Золотою медаллю імені М.І.Туган-Барановського" за значний особистий внесок у розвиток економічних і науково-технічних сфер та активну суспільну діяльність на благо й розвиток України.

На визнання його заслуг Національна академія наук України в 1991 році заснувала премію імені М. І. Туган-Барановського за видатні роботи в галузі економічних наук.

3

Page 4: М.І.ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ  ТА  ЙОГО  ВНЕСОК  У  НАУКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ. Короткий екскурс

4

Ім'я М. І. Туган-Барановського носить Донецький державний

університет економіки і торгівлі (нині у м.Кривий Ріг). Біля

головного корпусу університету був перший в Україні пам'ятник М.

І. Туган-Барановському.

Page 5: М.І.ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ  ТА  ЙОГО  ВНЕСОК  У  НАУКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ. Короткий екскурс

"…російський і

український буржуазний економіст, історик,

один із представників

"легального марксизму..."

"Українська РадянськаЕнциклопедія"

(1984 р.)

У довідкових виданнях загального характеру радянських часів діяльність і праці М. І. Туган-Барановського оцінювалися негативно.

5

Page 6: М.І.ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ  ТА  ЙОГО  ВНЕСОК  У  НАУКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ. Короткий екскурс

Франсуа Кене

У 1905 році М.І. Туган-Барановський вступає до партії кадетів і від цієї партії висувається депутатом до Установчих зборів.

У цей же період він ретельно вивчає праці К. Маркса. Слід підкреслити, що М.І. Туган-Барановський дуже шанобливо

ставився до цих праць, що підтверджує і присвята на титульному аркуші його фундаментальної праці "Основи

політичної економії" (1909 р.): "Пам'яті Франсуа Кене, творця "Економічної таблиці", Германа Госсена, творця теорії

граничної корисності.

6

Page 7: М.І.ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ  ТА  ЙОГО  ВНЕСОК  У  НАУКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ. Короткий екскурс

Професор Степан Злупко (1931-

2006) писав: "У ХХ ст. мало хто

мав такий могутній вплив на

розвиток економічної думки у

світі, як видатний український

учений Михайло Іванович Туган-

Барановський... На жаль, мало

хто знає про це на батьківщині

М.І. Туган-Барановського, де його

спадщина до останнього часу

була схована в спецзапасниках, а

ім'я згадувалося хіба що під час

чергових ідеологічно-лайливих

кампаній“.7

Page 8: М.І.ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ  ТА  ЙОГО  ВНЕСОК  У  НАУКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ. Короткий екскурс

У сучасній "Економічній енциклопедії” М.І.Туган-Барановський представлений як український учений, педагог, публіцист і громадський діяч. Всесвітнє визнання він одержав за внесок у теорію кон'юнктурних коливань, монетарну теорію, критичний аналіз економічної теорії марксизму, історію і теорію кооперації. Відомими на Заході є його праці з проблем розподілу, історії господарства Російської імперії, історії економічних вчень, історії і теорії соціалізму, філософії, економічної соціології тощо. У колишньому СРСР наукова спадщина Туган-Барановського не вивчалася, його працям надавалася негативна оцінка, оскільки вчений був віднесений до буржуазних економістів".

8

Page 9: М.І.ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ  ТА  ЙОГО  ВНЕСОК  У  НАУКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ. Короткий екскурс

Сучасний менеджер не зможе ефективно виконувати свої функції, не знаючи й не розуміючи ієрархії потреб, від якої значною мірою залежить ідеологія компанії та філософія ведення бізнесу. Однак, ігноруючи індивідуальний підхід щодо врахування мотиваційних факторів, він ризикує побудувати в організації систему мотивації, яка не відповідатиме дійсності.Теорії, які відображають зміст потреб, сконцентрували свою увагу на аналізі потреб людини, пріоритетності їх мотивуючої дії.У теорії потреб М. Туган-Барановського їх виділено 5 груп:— фізіологічні (у їжі, воді, повітрі, сні тощо);— статеві (у сексі, намаганні сподобатися представ нику протилежної статі);— симптоматичні інстинкти і потреби (інстинкти са мозбереження, продовження роду);— альтруїстичні (у безкорисливій турботі про інших);— практичні (у житлі, авто, грошах тощо).«Мотиви і інтереси негосподарського роду, — писав М. Туган-Барановський, — мали особливо великий вплив на розвиток господарства... Всупереч Енгельсу, люди часто віддавали перевагу корисному». Особливого значення у розвитку економіки він надавав раціональним почут тям, національній належності, моральним і релігійним поглядам, духовності. 9

Page 10: М.І.ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ  ТА  ЙОГО  ВНЕСОК  У  НАУКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ. Короткий екскурс

Ієрархія потреб Туган-Барановського робила основний акцент на потребі вищих рівнів. Він вважав, що людям властиві три потреби:

влади, успіху причетності. Потреба влади виражається як бажання впливати на інших людей. У рамках ієрархічної

структури Маслоу потреба влади попадає кудись між потребами в повазі і самовираження. Люди з потребою влади частіше за все виявляють себе як відверті і енергійні люди, що не бояться конфронтації і прагнуть відстоювати первинні позиції. Часто вони хорошіоратори і вимагають до себе підвищеної уваги з боку інших. Управління дуже часто залучає людей з потребою влади, оскільки воно дає багато можливостей виявити і реалізувати її.

Люди з потребою влади – це не обов'язково кар'єристи, що рвуться до влади в негативному і в тому значенні цих слів, що найчастіше вживаються. Аналізуючи різні можливі способи задоволення потреби влади, Туган-Барановський зазначав:

«Тих людей, у яких найвищою є потреба влади і відсутня схильність до авантюризму або тиранії, а основною є потреба до вияву свого впливу, треба завчасно готувати до заняття вищих керівних посад. Особистий вплив може бути основою керівництва тільки в дуже невеликих групах. Якщо ж людина хоче стати лідером великого колективу, вона повинна використовувати набагато більш тонкі і соціалізовані форми для вияву свого впливу. Позитивний чи соціалізований образ влади керівника повинен виявлятися в його зацікавленості в меті всього колективу, визначенні такої мети, яка спрямує людей на її виконання, в допомозі колективу при формулюванні цілей».

Потреба успіху також знаходиться десь посередині між потребою в повазі і потребою в самовираженні. Ця потреба задовольняється не проголошенням успіху цієї людини, що лише підтверджує його статус, а процесом доведення роботи до успішного завершення.

Потреби причетності, або соціальні потреби, виражають причетність до певної спільноти, участь у спільних діях (у тому числі, наприклад, дружба і і співпраця з близькими за духом).

10

Page 11: М.І.ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ  ТА  ЙОГО  ВНЕСОК  У  НАУКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ. Короткий екскурс

Теорема Туган-Барановського полягає в тому, що вартість праці пропорційна граничній корисності вироблених цією працею благ. З цієї теореми є безліч висновків, якими можна пояснити, в тому числі, природу криз, інвестиційну циклічність, структуру ринку праці та ін.Гранична корисність - це перша похідна загальної корисності, тобто корисність, яку людина отримує від використання ще однієї додаткової одиниці блага.

11

Один з висновків теореми:при інших рівних умовах існує негативна гранична корисність, при якій вам будуть доплачувати за те, щоб ви тільки не виробляли свої блага. Подібне ми зараз бачимо в країнах Європейського Союзу щодо багатьох видів сільського господарства, коли величезні ресурси витрачаються на те, щоб, наприклад, фермери переходили на вирощування декоративних рослин замість традиційних культур.

Page 12: М.І.ТУГАН-БАРАНОВСЬКИЙ  ТА  ЙОГО  ВНЕСОК  У  НАУКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ. Короткий екскурс

Дякую за увагу!

Електронна пошта: [email protected]Веб-сайт: estetmed.org

12