Top Banner
20

краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

Apr 15, 2017

Download

Education

dit654321
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки
Page 2: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

Публічним бібліотекам для того, щоб вижити сьогодні, потрібно відповідати вимогам часу і потребам громади. Бути корисними і цікавими населенню свого мікрорайону, стати більш відкритими і дружніми, запропонувати населенню нові послуги, подати нові ідеї громадській спільноті, залучити різні вікові категорії до співпраці на благо самих же людей - головне завдання публічних бібліотек. Робота з громадою і на благо громади майже завжди пов’язана з краєзнавством. Традиційні форми краєзнавчої роботи публічних бібліотек під впливом часу повинні змінюватися, ставати більш яскравими і ефективними, наближеними до жителів і завжди проводитися за участю населення. 

Page 3: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

Краєзнавча діяльність є однією з найважливіших складових в роботі публічних бібліотек. Вона посідає основне місце в діяльності кожної бібліотеки з тим, щоб за допомогою краєзнавчих документів сприяти вихованню у молоді патріотизму, національної свідомості, високої моральності. Адже саме краєзнавство є своєрідним містком, який поєднує покоління минулі з поколіннями сьогоднішніми і прийдешніми; допомагає виховувати у жителів краю почуття справжніх господарів територій, на якій вони проживають; надає населенню знання про національні, етнічні, природо-географічні, культурно-історичні, мовні традиції краю; формує культуру міжетнічного спілкування, толерантне ставлення один до одного.

Page 4: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

Нашою книгозбірнею ведеться робота по формуванню краєзнавчих ресурсів, збору, систематизації та популяризації краєзнавчих відомостей. Краєзнавчий фонд бібліотек (книги, періодика, електронні видання, кіно-, фото-, аудіодокументи, брошури, буклети), як правило, виділяють з основного фонду і розташовують на окремих стелажах.

Page 5: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

Створюються та поповнюються краєзнавчі тематичні папки, тематичні папки - накопичувачі, історичні альбоми, які містять оригінали або копії документів, публікацій з газет та журналів, листи, спогади, мемуари, дарчі грамоти, інші матеріали з сімейних архівів краян.

Page 6: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

Наш край самобутній і неповторний. Від предків Закарпаттю

дісталася величезна історична, культурна та духовна спадщина.

На весь світ відомі наші земляки. Хустщина дала багато науковців,

художників, письменників, артистів, народних умільців. Ми маємо знати і

пам’ятати славетні подвиги своїх дідів-прадідів. Подати читачам якомога ширшу і правдиву інформацію про історичні події, що відбувалися в

нашому краї, про славетних земляків, викликати почуття гордості за свій

рідний край, за його інтелектуальну, моральну, духовну міць і потужний потенціал і покликана краєзнавча

діяльність публічних бібліотек .

Page 7: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

Популяризації та поширенню краєзнавчих знань сприяють підготовлені методистами районної бібліотеки краєзнавчі літературні нариси, бібліографічні покажчики (персональні та тематичні), краєзнавчі календарі, буклети про музейні експозиції та присвячені відомим краянам.

Page 8: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

Виставкова робота – один з основних напрямків краєзнавчої роботи. Зверніть увагу, що сучасні виставки повинні дозволяти

читачам не тільки бути пасивним спостерігачами, але й активними учасниками:  виставки-експозиції, виставки -інсталяції (де разом з книгами експонуються інші предмети, твори народних умільців).

Page 9: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

У більшості бібліотек організовують комплексні

довготривалі виставки, присвячені краю в цілому. Інколи вони мають такі заголовки: “Вивчай свій край”,

“Краю мій, ти – частка Батьківщини”, “Чи знаєте ви своє місто?”, “Мій кореню і джерело

моє” тощо.Для популяризації краєзнавчих

документів бібліотеки використовують виставки нових надходжень, які рекламують усі

краєзнавчі документи, що надійшли останнім часом до

бібліотеки за місцевим обов’язковим примірником та з інших джерел (дарунок читачів)

Персональні виставки присвячуються видатним діячам

краю. Виставки до знаменних дат. 

Page 10: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

Краєзнавчі календарі (інформують про краєзнавчі дати і події та пропонують літературу відповідної тематики: “Імена в історії Хустщини”.

Page 11: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

  В своїй роботі ви можете оформляти такі виставки: виставка-кросворд виставка-вікторина, виставка-пошук, виставка-альманах, виставка-репортаж «Краса поетичного слова», виставка-подорож «У похід по рідному краю», виставка-фантазія «Час натхнення, творчості пора», виставка-антологія «Край талантів та невичерпаних можливостей», виставка-знайомство «Зіркова галерея Закарпаття», виставка-вшанування, виставка портрет, фотовиставка .

Page 12: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

Бібліотечному краєзнавству найбільше притаманні комплексні форми популяризації краєзнавчих документів, серед яких: краєзнавчі

дні (тижні, місячники); краєзнавчі читання; читацькі конференції презентації; диспути; літературні вечори;

Page 13: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

Зустрічі з відомими людьми краю, вченими, краєзнавцями;

конкурси на кращого знавця краю; клуби та об’єднання

краєзнавців; свята малих сіл.

Page 14: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

З’явилися і нові форми роботи: слайд-розповіді

про відомих людей краю,

радіо-прем’єра книги, відео –

мандрівки, краєзнавчі аукціони та

турніри, ”звукові” виставки.

Page 15: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

Спільно з обласним відділенням Спілки письменників та міськрайонним літературним об’єднанням «Чиста криниця» наша бібліотека активно пропагує творчість письменників-земляків . Зацікавленість відвідувачів викликала презентація поетичної збірки С. Біляка «Проліски рвуться увись». Зустріч завершилася автограф-сесією, подарувавши збірку всім присутнім. Також пройшли зустрічі з поетами-земляками О.Гаврош, В.Кузан, презентації книг: «Сім тайстринок» Михайла Чухрана, «Студений –Хуст у моїй долі» Ф.Буришина, «Хуст 925 років» та «Хуст у стародавній листівці» - відомого дослідника культурного розквіту краю – М.М.Бізонича.

Page 16: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки
Page 17: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки
Page 18: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

Ви також можете запровадити  цикли заходів, присвяченим знатним місцевим родинам, представники яких внесли значний вклад у розвиток краю та всієї країни, краєзнавчі години “Подорож у давнину”,  зустріч-діалог “Наш район: минуле і сучасне”, історична екскурсія , подорож-бесіда “Пройдемося вулицями міста”, краєзнавчий брейн-ринг , година історичної пам’яті, літературно-мистецький калейдоскоп “Співці нашого краю”, зустрічі з місцевими поетами , літературно-музичні вечори місцевих поетів ,конкурси молодих поетів “Народні паростки краю”, конкурс поетичних обдарувань.

Бібліотеки повинні активно використовувати мережеві ресурси для популяризації місцевої історії та надання бібліотечних послуг. Веб-сторінки бібліотек повинні

відображати різні види бібліотечної краєзнавчої роботи та представляти її на платформі

у віртуальних мережах. - бібліотечні віртуальні виставки, книжково-ілюстративні виставки

та краєзнавчі експозиції, створення презентацій «Край у

форматі DVD» .

Page 19: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки

 І на останок зауважу, що бібліотеки сьогодні займають достойне місце у громадському житті краю, формуванні культурологічного середовища та духовному збагаченні особистості. Зрозуміло, що у краєзнавчій діяльності є чимало проблем, пов’язаних передусім нестачею краєзнавчої літератури, але в бібліотеках працюють творчі, віддані справі люди, які роблять все для того, щоб виховати любов і дбайливе ставлення до рідного краю.

Page 20: краєзнавча діяльність хустської районної бібліотеки