Top Banner
40

Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Jan 05, 2017

Download

Education

Factor_ua
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»
Page 2: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»
Page 3: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»
Page 4: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

ЗМІНА ІСТОТНИХ УМОВ

Законом № 889 державну службу та звичайну трудову діяльність розмежовано.

Частиною 3 ст. 5 Закону № 889 передбачено, що дія нормзаконодавства про працю поширюється на державнихслужбовців у частині відносин, не врегульованих цимЗаконом.

З 1 травня 2016 року норми ст. 32 КЗпП і пов’язаної з неюнорми п. 6 ст. 36 КЗпП для державних службовцівне застосовуються.

Page 5: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Зміна істотних умов праці за КЗпПДо змін істотних умов праці належать зміни:1) систем і розмірів оплати праці;2) пільг;3) режиму роботи;4) установлення або відміни неповного робочого часу;5) суміщення професій;6) розрядів та найменувань посад.

Зміна істотних умов праці допускається у разі змінв організації виробництва та праці при одночасномупродовженні роботи за тією самою спеціальністю,кваліфікацією чи посадою (ч. 3 ст. 32КЗпП).

Page 6: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Зміна істотних умов праці за Законом № 889

Згідно з ч. 4 ст. 23 Закону № 889 у оголошенні пропроведення конкурсу на зайняття вакантної посадимає бути зазначено:1) найменування і місцезнаходження державного органу;2) назва посади;3) посадові обов’язки;4) умови оплати праці;5) вимоги до професійної компетентності кандидатана посаду;6) інформація щодо строковості чи безстроковостіпризначення на посаду.

Page 7: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Зміна істотних умов праці за Законом № 889

Частиною 3 ст. 43 цього Закону встановлено, що під часпроходження служби зміною істотних умов державноїслужби вважається зміна:

1) належності посади державної служби до певної категорії посад;2) основних посадових обов’язків;3) режиму служби, встановлення або скасування неповного робочого часу;4) умов (системи та розмірів) оплати праці або соціально-побутового забезпечення;5) місця розташування державного органу (в разі його переміщення до іншого населеного пункту).

Page 8: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

НАЛЕЖНІСТЬ ПОСАДИ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ

ДО ПЕВНОЇ КАТЕГОРІЇ ПОСАД

Посади категорії «А» (1, 2, 3 ранги):— Державного секретаря КМУ та його заступників, державнихсекретарів міністерств, керівників ЦОВВ, які не є членамиКабінету Міністрів України, та їх заступників;— керівників апаратів Конституційного Суду України, ВерховногоСуду України, вищих спеціалізованих судівта їх заступників;— голів місцевих державних адміністрацій;— керівників державної служби в інших державних органах,юрисдикція яких поширюється на всю територію України.

Page 9: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

НАЛЕЖНІСТЬ ПОСАДИ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ

ДО ПЕВНОЇ КАТЕГОРІЇ ПОСАДПосади категорії «Б» (3, 4, 5, 6 ранги):— керівників структурних підрозділів Секретаріату КМУ та їхзаступників; керівників структурних підрозділів міністерств, іншихЦОВВ і державних органів, їх заступників, керівників тер. органівцих державних органів та їх структурних підрозділів, їхзаступників; заступників голів місцевих держадміністрацій;— керівників апаратів апеляційних та місцевих судів, керівниківструктурних підрозділів апаратів судів, їх заступників;— заступників керівників держслужби в інших державнихорганах, юрисдикція яких поширюється на всю територіюУкраїни.

Page 10: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

НАЛЕЖНІСТЬ ПОСАДИ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ

ДО ПЕВНОЇ КАТЕГОРІЇ ПОСАД

Посади категорії «В» (6, 7, 8, 9 ранги) — інші посади державної служби, не віднесені до категорій «А» і «Б».

Отже, замість СЕМИ категорій держслужбовців,передбачених чинним Законом «Про державнуслужбу», новим Законом № 889 посадидержслужби поділено на ТРИ категорії.

Page 11: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

ОСНОВНІ ПОСАДОВІ ОБОВ’ЯЗКИ

Посада державної служби — визначена структуроюі штатним розписом первинна структурна одиницядержавного органу з установленими відповідно дозаконодавства посадовими обов’язками у межахповноважень, визначених ч. 1 ст. 1 нового Закону.

Рівнозначна посада посада державної служби, щоналежить до однієї групи оплати праці з урахуваннямюрисдикції державного органу.

Page 12: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Загальні вимоги

для посад категорії «А» — загальний стаж роботине менше семи років; досвід роботи на посадахдержавної служби категорій «А» чи «Б» або напосадах не нижче керівників структурних підрозділівв органах місцевого самоврядування, або досвідроботи на керівних посадах у відповідній сферіне менш як три роки; вільне володіння державноюмовою, володіння іноземною мовою, яка є однієюз офіційних мов Ради Європи.

Page 13: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Загальні вимоги

для посад категорії «Б» у державному органі,юрисдикція якого поширюється на всю територіюУкраїни, та його апараті — досвід роботи на посадахдержавної служби категорій «Б» чи «В», або досвідслужби в органах місцевого самоврядування, абодосвід роботи на керівних посадах підприємств,установ та організацій незалежно від формивласності не менше двох років, вільне володіннядержавною мовою.

Page 14: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Загальні вимоги

для посад категорії «Б» у державномуоргані, юрисдикція якого поширюєтьсяна територію однієї або кількох областей,міста Києва або Севастополя, та його апараті —досвід роботи на посадах державної службикатегорій «Б» чи «В», або досвід служби в органахмісцевого самоврядування, або досвід роботи накерівних посадах підприємств, установ таорганізацій незалежно від форми власності неменше двох років, вільне володіння державноюмовою.

Page 15: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Загальні вимоги

для посад категорії «Б» в іншому державномуоргані, крім тих, що зазначені у пунктах 2 і 3 ч. 2ст. 20, — досвід роботи на посадах державної службикатегорій «Б» чи «В», або досвідслужби в органах місцевого самоврядування, абодосвід роботи на керівних посадах підприємств,установ та організацій незалежно від формивласності не менше одного року, вільне володіннядержавною мовою.

Page 16: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Загальні вимоги

для посад категорії «В» — наявність вищої освітиступеня молодшого бакалавра або бакалавра, вільневолодіння державною мовою.

Спеціальні вимоги до осіб, які претендуютьна зайняття посад державної служби категорій «Б»і «В», визначаються суб’єктом призначення.

Page 17: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

РЕЖИМ СЛУЖБИ, ВСТАНОВЛЕННЯ АБО

СКАСУВАННЯ НЕПОВНОГО РОБОЧОГО ЧАСУ

Статтею 56 Закону № 889 встановлено, що:— тривалість робочого часу державного службовцястановить 40 годин на тиждень;— для державних службовців установлюється п’ятиденнийробочий тиждень з двома вихідними днями;— за згодою керівника державної служби для державногослужбовця може встановлюватися неповний робочий деньабо неповний робочий тиждень.

Page 18: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Режим служби

Держслужбовець за наказом керівника, про якийповідомлена профспілка, зобов’язаний з’явитися наслужбу та відпрацювати понад тривалість робочого дня, атакож у вихідні, святкові та неробочі дні, в нічний час.За роботу у зазначені дні (години) держслужбовцюнадають грошову компенсацію або протягом місяця -відповідні дні відпочинку.Загальна тривалість роботи у «позаплановий» час не можеперевищувати 4 годин протягом двох днів поспіль і 120годин на рік (ст. 56 Закону № 889).

Page 19: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Відпустки

Щорічна основна відпустка. Тривалість — 30 календарнихднів (ст. 57 Закону № 889). При наданні щорічної основноївідпустки держслужбовцю належить грошова допомогав розмірі середньомісячної зарплати.

Щорічна додаткова відпустка (ч. 1 ст. 58 Закону № 889,постанова КМУ від 06.04.2016 р. № 270). За кожнийрік державної служби після досягнення 5-річногостажу державної служби державному службовцюнадається один календарний день щорічної додатковоїоплачуваної відпустки, але не більш як 15 календарнихднів.

Page 20: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Стаж держслужби Тривалість щорічної додаткової відпустки

до 01.05.2016 р. з 01.05.2016 р.

Понад 5 років — 1 календарний день

Понад 6 років — 2 календарні дні

Понад 7 років — 3 календарні дні

Понад 8 років — 4 календарні дні

Понад 9 років — 5 календарних днів

Понад 10 років 5 календарних днів 6 календарних днів

Понад 11 років 7 календарних днів 7 календарних днів

Понад 12 років 9 календарних днів 8 календарних днів

Понад 13 років 11 календарних днів 9 календарних днів

Понад 14 років 13 календарних днів 10 календарних днів

Понад 15 років 15 календарних днів 11 календарних днів

Понад 16 років 15 календарних днів 12 календарних днів

Понад 17 років 15 календарних днів 13 календарних днів

Понад 18 років 15 календарних днів 14 календарних днів

Понад 19 років і далі 15 календарних днів 15 календарних днів

Page 21: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Відпустки

Увага! За держслужбовцями, які відповідно до ст. 35 Закону№ 3723 набули права на отримання додаткових оплачуванихвідпусток більшої тривалості, ніж передбачено ст. 58 Закону№ 889, така тривалість додаткових відпусток зберігаєтьсяі після 01.05.2016 (п. 9 Прикінцевих та перехідних положеньЗакону № 889).

Стаж держслужби для надання щорічної додатковоївідпустки обчислюється згідно з правилами відповідногоПорядку, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2016 р.№ 229.

Page 22: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Відпустки

Частиною 2 ст. 58 Закону № 889 передбачено: «Додатковівідпустки у зв’язку з навчанням, творчі відпустки,соціальні відпустки, відпустки без збереження заробітноїплати та інші види відпусток надаються державнимслужбовцям відповідно до закону».Закон № 889 не містить інших уточнень. Це означає, що усізазначені відпустки мають надаватися держслужбовцямза загальними правилами, які прописані в Законі України«Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

Page 23: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Відпустки

Держслужбовця можуть відкликати зі щорічної (основної абододаткової) відпустки (ст. 60 Закону № 889, постанова КМУвід 25.03.2016 р. № 230). На таке відкликання згодадержслужбовця не потрібна.Підставою для відкликання є необхідність виконанняневідкладного завдання, про яке не було і не могло бутиповідомлено при наданні відпустки, за умови неможливостівиконання такого завдання іншою уповноваженою на цеособою.Відшкодування непередбачених витрат, пов’язанихз відкликанням із щорічної відпустки, врегульовно ч. 3 ст. 60Закону № 889 і постановою КМУ від 25.03.2016 р. № 231

Page 24: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

УМОВИ ОПЛАТИ ПРАЦІ АБО

СОЦІАЛЬНО-ПОБУТОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯВідповідно до ч. 2 ст. 50 заробітна плата державного службовця складається з:

1) посадового окладу;2) надбавки за вислугу років;3) надбавки за ранг державного службовця;4) виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього державного службовця; 5) виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби; 6) премії (у разі встановлення).

Page 25: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Посадовий окладКритерій 1. Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону № 889 посади держслужби поділяються на групи оплати праці. Прирівнювання посад держслужби до відповідної групиоплати праці для 2016 року представлені вдодатку 3 до постанови КМУ «Деякі питання оплати працідержавних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 р. № 292.

Важливо! Посади державних службовців, обов'язками якихпередбачаються здійснення функцій перевірок таінспектування і посади яких не передбачені цим додатком,визначаються керівником державного органу залежно відскладності виконуваної роботи.

Page 26: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Посадовий оклад

Критерій 2. У ч. 2 ст. 51 Закону № 889 зазначено, що держоргани поділяються за юрисдикцією, яка поширюється:— на усю територію України;— на територію однієї або кількох областей, м. Києва або Севастополя;— на територію одного або кількох районів, міст обласного значення.

Критерій 1 і критерій 2 одночасно враховані КМУ у додатку 1 до постанови № 292, в якому представлена схема посадових окладів для держслужбовців.

Page 27: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Посадовий оклад

Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону № 889 мінімальний розмірпосадового окладу групи 1 в держорганах, юрисдикція якихпоширюється на всю територію України, має становити не більше 7мінімальних розмірів посадового окладу групи 9 в держорганах,юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількохрайонів, міст обласного значення.

Page 28: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Посадовий оклад

Мінімальний розмір посадового окладу групи 9 у держорганах, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст обласного значення, не може бути менше 2 розмірів мінімальноїзарплати, встановленої законом.

Мінімальний розмір посадового окладу зазначеної групи 9 в держорганахстановить (п. 14 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889):з 01.01.2017 р. — 1,25 розміру мінзарплати;з 01.01.2018 р. — 1,5 розміру мінзарплати;з 01.07.2018 р. — 1,75 розміру мінзарплати

Page 29: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Надбавка за вислугу років

З 01.05.2016 р. надбавка за вислугу років на держслужбівстановлюється на рівні 3 % посадового окладу держслужбовця за кожний календарний рік стажу держслужби, але не більше50 % посадового окладу (ч. 1 ст. 52 Закону № 889). При визначенні стажу держслужби слід керуватися Порядком № 229.

Увага! Стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889 обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством (п. 8 розд. XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889).

Page 30: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Надбавка за рангРозмір надбавки за ранг прописує КМУ під час затвердження схеми посадових окладів на посадах держслужби (ч. 2 ст. 52 Закону № 889). Для 2016 року розмір такої надбавки наведений у додатку 2до постанови № 292

Ранг державного службовця Розмір надбавки, грн.

1 1000

2 900

3 800

4 700

5 600

6 500

7 400

8 300

9 200

Page 31: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Виплати

Виплата за виконання обов’язків колеги. Таку виплату здійснюютьу розмірі 50 % посадового окладу тимчасово відсутнього держслужбовця(ч. 3 ст. 52 Закону № 889).

Виплата за додаткове навантаження. Виплату за додаткове навантаженняу зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою держслужби. Цювиплату здійснюють держслужбовцям, між якими поділено обов’язки завакантною посадою, пропорційно додатковому навантаженню за рахуноккоштів економії фонду посадового окладу за відповідною посадою (ч. 4 ст.52 Закону № 889).

Page 32: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Премії

Частиною 3 ст. 50 Закону № 889 визначено види премій:— за результатами щорічного оцінювання службової діяльності;— місячна або квартальна - відповідно до особистого внеску держслужбовця в загальний результат роботи держоргану.

Протягом двох років з дня набрання чинності Законом № 889 у межахекономії фонду оплати праці держслужбовцям можуть встановлюватисядодаткові стимулюючі виплати (Положення про застосуваннястимулюючих виплат державним службовцям, затвердженепостановою КМУ від 06.04.2016 р. № 289).

Page 33: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

ПОРЯДОК ЗАПРОВАДЖЕННЯ ЗМІН

ІСТОТНИХ УМОВ СЛУЖБИ

Статтею 43 Закону № 889 установлено, що підставами для зміни істотних умов державної служби є:1) ліквідація або реорганізація державного органу;2) зменшення фонду оплати праці державного органу;3) скорочення чисельності або штату працівників у зв’язку з оптимізацією системи державних органів чи структури окремого державного органу.

Не вважається зміною істотних умов державної служби зміна назвиструктурного підрозділу державного органу або посади, не пов’язана іззміною функцій державного органу та основних посадових обов’язків.

Page 34: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

ПОРЯДОК ЗАПРОВАДЖЕННЯ ЗМІН

ІСТОТНИХ УМОВ СЛУЖБИПро зміну істотних умов держслужбовець повідомляється письмово не пізніш як за 60 календарних днів до зміни істотних умов.

У разі незгоди держслужбовець подає заяву про звільнення на підставі п. 6ч. 1 ст. 83 Закону № 889 або заяву про переведення на іншу запропоновануйому посаду не пізніш як за 60 календарних днів з дня ознайомлення зповідомленням.

Увага! Якщо протягом 60 календарних днів з дня ознайомленнядержслужбовця з повідомленням про зміну істотних умов від нього ненадійшли відповідні заяви, держслужбовець вважається таким, щопогодився на продовження проходження служби в нових умовах.

Page 35: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Конкурс на зайняття посад державної служби

Вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу.

Прийняття без проведення конкурсу забороняється, крім випадків переведення, передбачених цим Законом.

Статтею 40 Закону № 889 передбачено, що просування державногослужбовця по службі здійснюється з урахуванням професійноїкомпетентності шляхом зайняття вищої посади за результатами конкурсу.

Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби визначено постановою КМУ від 25 березня 2016 р. № 246.

Page 36: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Переведення без конкурсу

Без обов’язкового проведення конкурсу здійснюются переведення:— у разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) аболіквідації державного органу — переведення державного службовця нарівнозначну або нижчу (за його згодою) посаду в державному органі,якому передаються повноваження та функції такого органу;— під час передачі або делегування повноважень і функцій від державногооргану до органу місцевого самоврядування — переведення державногослужбовця на посаду служби в органах місцевого самоврядування в разівідповідності його професійної компетентності кваліфікаційним вимогамдо відповідної посади та за умови вступу на службу вперше зарезультатами конкурсу;(ч. 5, 6 ст. 22 Закону № 889).

Page 37: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Переведення без конкурсу- на іншу рівнозначну або нижчу вакантну посаду в тому самомудержавному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншомунаселеному пункті), за рішенням керівника державної служби;-на рівнозначну або нижчу вакантну посаду в іншому державномуоргані, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), за рішенням керівника державної служби в державному органі, з якогопереводиться державний службовець, та керівника державної службив державному органі, до якого переводиться державний службовець.(ст. 41 Закону № 889):

Увага! Державний службовець, призначений на посаду без конкурсу,не може бути переведений на вищу посаду державної службибез проведення конкурсу.

Page 38: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Припинення державної службиЗ 01.05.2016 р. у разі припинення держслужби слід спиратися на підстави, наведені в розд. IX Закону № 889.

Держслужба припиняється у випадку:Норма Закону № 889, в якій представлені підстави для припинення держслужби:

втрати права на держслужбу або його обмеження ст. 84

закінчення строку призначення на посаду держслужби ст. 85

ініціативи держслужбовця або за угодою сторін ст. 86

ініціативи суб’єкта призначення ст. 87

настання обставин, що склалися незалежно від волі сторін ст. 88

незгоди держслужбовця на проходження держслужбиу зв’язку зі зміною її істотних умов

п. 6 ч. 1 ст. 83

досягнення держслужбовцем 65-річного віку, якщо іншене передбачене законом

п. 7 ч. 1 ст. 83

застосування заборони, передбаченої Законом України«Про очищення влади» від 16.09.2014 р. № 1682-VII

п. 8 ч. 1 ст. 83

Page 39: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»

Про умови оплати праці працівників,

які виконують функції з обслуговування

Зарплата таких працівників держорганів складається з: — посадового окладу; — надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливоважливої роботи; доплати за додаткове навантаження у зв’язку звиконанням обов’язків тимчасово відсутнього працівника;— премій і надбавки за стаж роботи в держорганах.

Виплати — матдопомога для вирішення соціально-побутових питань, матдопомога для оздоровлення(постанова КМУ «Про умови оплати праці працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, у 2016 році» від 06.04.2016 р. № 268).

Page 40: Деякі питання впровадження нового Закону «ПРО ДЕРЖАВНУ СЛУЖБУ»