Top Banner
ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС Наставен предмет: Англиски јазик Дата: Наставник- Тренева Мимоза Одделение: VII а, б, в, г, д Тематска целина: Moдule3: Out and about – Unit 5: On the move Наставна единица: In town - Обработка на лексички единици Тип на часот: нов материјал Цели на часот: - да го разбере значењето на лексичките единици (имиња на објекти во град), да ги препознава, именува и применува Очекувани исходи: го разбира значењето на лексичките единици (имиња на објекти во град), ги препознава, именува и применува В оведен дел: 5 минути Главен дел: 30 минути Активности на наставникот и учениците: - Наставникот ги најавува целите на часот, а учениците внимателно слушаат. - Бура на идеи: Наставникот ги поттикнува учениците да кажуваат зборови за објекти во град. - Наставникот ги насочува да ја разгледат мапата и да ги поврзат дадените зборови со нумерираните објекти на мапата. Слушаат и проверуваат. Ги именуваат другите објекти на сликата за кои не се дадени зборови. Проверка на одговорите. - Наставникот ги запишува американските варијанти за некои од зборовите на табла, а учениците ги запишуваат во тетратка. Завршен дел: 5 минути Наставни средства: Учебник Messages 2, ЦД, слики, листи со зборови, тетратка, табла Форми, методи и техники на работа: - демонстративна, метод на пишување, структурална, разговорна, усмено излагање
26

дневни за седмо

Apr 14, 2016

Download

Documents

anon_996661160

dnevni
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: дневни за седмо

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАСНаставен предмет: Англиски јазик Дата:

Наставник- Тренева Мимоза

Одделение: VII а, б, в, г, д

Тематска целина: Moдule3: Out and about – Unit 5: On the move

Наставна единица: In town - Обработка на лексички единици

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: - да го разбере значењето на лексичките единици (имиња на објекти во

град), да ги препознава, именува и применува

Очекувани исходи: го разбира значењето на лексичките единици (имиња на објекти во

град), ги препознава, именува и применува

В оведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности на наставникот и учениците:

- Наставникот ги најавува целите на часот, а учениците внимателно слушаат.- Бура на идеи: Наставникот ги поттикнува учениците да кажуваат зборови за објекти во град. - Наставникот ги насочува да ја разгледат мапата и да ги поврзат дадените зборови со нумерираните

објекти на мапата. Слушаат и проверуваат. Ги именуваат другите објекти на сликата за кои не се дадени зборови. Проверка на одговорите.

- Наставникот ги запишува американските варијанти за некои од зборовите на табла, а учениците ги запишуваат во тетратка.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 2, ЦД, слики, листи со зборови, тетратка, табла

Форми, методи и техники на работа:

- демонстративна, метод на пишување, структурална, разговорна, усмено излагање- фронтална, индивидуална, работа во парови, групнаТехники на интеракција: наставник - ученик, ученик – ученик (прашања и одговори,

дијалози)

Постапки за следење и оценување на учениците: набљудување, усни одговори на

прашања, дискусија, усна повратна информација

Задача за послабите ученици: да ги научат новите лексички единици

Забелешка за постигањата:

Page 2: дневни за седмо

ПЛАНИРАЊЕ ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Наставник: Мимоза Тренева

Одделение: VII

Тематска целина: Moдule3: Out and about – Unit 5: On the move

Наставна единица: Обработка на текст A tortoise in town, Насоки за движење

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: - да слуша, чита и идентификува конкретни податоци во даден текст, да

одговара на прашања, да прашува и дава насоки за движење

Очекувани исходи: слуша, чита и идентификува конкретни податоци во даден текст,

одговара на прашања, прашува и дава насоки за движење

Воведен дел: 5 минутиГлавен дел: 30 минутиАктивности на наставникот и учениците:- Наставникот ги најавува целите на часот, а учениците внимателно слушаат.- Наставникот го чита краткиот оглас од весник Lost, проверува дали учениците го разбрале текстот и ги

насочува да го прочитат текстот A tortoise in town брзо за да можат да одговорат на прашањата од вежба 3.

- Учениците го читаат текстот, ги одговараат прашањата, а потоа се читаат одговорите и се проверува дали се точни.

- Наставникот на табла, цртајќи едноставни дијаграми, ги објаснува зборовите: turn left/right, across, past, along.

- Наставникот пушта ЦД двапати за учениците да можат да ги пополнат испуштените зборови. Потоа, се чита текстот бавно за да може учениците да го следат патот на желката на мапата, а и да ги проверат одговорите.

- Според мапата, учениците треба да го комплетираат разговорот со зборови од претходната вежба. Читање и проверка на пополнетиот разговор. Потоа истиот се увежбува во парови.

- Слушање: Учениците гледаат во мапата и замислуваат дека се пред кафетеријата. Слушаат на ЦД и ги следат трите ситуации на движење. Потоа треба да кажат каде се наоѓаат.

- Работа во парови: Учениците гледаат во мапата и замислуваат дека се на плоштадот Алберт. Составуваат разговор во кој бараат и даваат насоки за движење до одредено место. Неколку пара ученици ги читаат дијалозите пред останатите ученици.

Завршен дел: 5 минутиНаставни средства: Учебник Messages 2, ЦД, слики, тетратка, табла Форми и методи на работа:- демонстративна, работа на текст, метод на пишување, структурална, разговорна,

усмено излагање- фронтална, индивидуална, работа во паровиТехники на интеракција: наставник - ученик, ученик - ученик

Page 3: дневни за седмо

Постапки за следење и оценување на учениците: набљудување, усни одговори на прашања, дискусија, чек листа, усна повратна информацијаЗадача за послабите ученици: да слуша, чита и разбира, да бара и дава насоки за движењеЗабелешка за постигањата: Домашна работа- Учениците треба да напишат дијалог во кој ќе употребат Instructions -насоки

Page 4: дневни за седмо

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик Дата: 16 декември 2013

Наставник: Мимоза Тренева

Одделение: VII (деветолетка)

Тематска целина: Moдule3: Out and about – Unit 5: On the move

Наставна единица: Презентација What are they doing?

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: - да чита и разбира, да опишува дејства кои се случуваат во моментот

Очекувани исходи: чита и разбира, опишува дејства кои се случуваат во моментот

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Главен дел: 30 минути

Активности на наставникот и учениците:

- Наставникот ги најавува целите на часот, а учениците внимателно слушаат.- Наставникот ги прашува учениците дали знаат некои поважни станици во Лондон. Некои од

познатите се Paddington, Victoria, King’s Cross, Waterloo. - Наставникот го чита воведот и ги фокусира учениците на сликите. Поставува прашања за сликите

на кои учениците одговараат. Преку сликите ги објаснува и новите зборови. - Наставникот ги чита речениците со кои треба да се дополни разговорот и ги насочува учениците да

го комплетираат истиот. - Наставникот ги чита точните реченици. Учениците слушаат и проверуваат. Потоа повторно

слушаат и ги повторуваат речениците во сегашно време.- Секој ученик, поединечно, ги комплетира речениците со имињата. Проверка на речениците и

пишување на полната форма од помошниот глагол.- Увежбување на дијалогот во парови. Кажување на дијалогот пред одделението.- Try this! Учениците се обидуваат да ги поделат буквите во зборови и да добијат реченици. Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 2, слики, тетратка, табла

Форми, методи и техники на работа:

- демонстративна, метод на пишување, структурална, дијалошка, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови

-

Page 5: дневни за седмо

Техники на интеракција: наставник - ученик, ученик - ученик

Постапки за следење и оценување на учениците: набљудување, усни одговори на

прашања, дискусија, чек листа, усна повратна информација

Задача за послабите ученици: да чита и разбира

Забелешка за постигањата:

Домашна работа- Учениците да напишат дијалог по телефон во кој ќе употребат Present

Continuous tense, притоа замислувајќи дека не можат да се најдат некаде надвор

Page 6: дневни за седмо

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАСНаставен предмет: Англиски јазик Дата: 15.12.2015

Наставник: Тренева Мимоза

Одделение: VII (деветолетка)

Тематска целина: Moдule3: Out and about – Unit 5: On the move

Наставна единица: Обработка на Present Continuous tense – моментални дејства Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: - да опишува дејства кои се случуваат во моментот

Очекувани настани: опишува дејства кои се случуваат во моментот

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности на наставникот и учениците:

- Наставникот ги најавува целите на часот, а учениците внимателно слушаат.- Учениците ја пополнуваат табелата во сегашно трајно време. Проверка на истата.- Потоа, ги подредуваат зборовите во точен редослед и составуваат реченици. Читање и проверка на

речениците. - Наставникот ги насочува да ја прочитат рап песната и да се обидат да ги погодат испуштените

зборови. Потоа наставникот пушта ЦД, учениците слушаат и проверуваат. Учениците се придружуваат кон ЦДто да ја пеат рап песната.

- Наставникот ги насочува да ги погледнат сликите во вежба 5 и да кажат што се случува. Потоа слушаат на ЦД и ги поврзуваат сликите со трите ситуации. Проверка на одговорите.

- Учениците замислуваат дека се некои од луѓето на сликите и кажуваат што прават користејќи дадени глаголи. Останатите ученици погодуваат кои се.

- Пишување телефонски разговор. (Зависно од времето, оваа активност може да се даде и за домашна задача).

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 2, ЦД, слики, тетратка, табла

Форми, методи и техники на работа:

- демонстративна, метод на пишување, структурална, дијалошка, усмено излагање- фронтална, индивидуална, работа во парови, групнаТехники на интеракција: наставник - ученик, ученик - ученик

Page 7: дневни за седмо

Постапки за следење и оценување на учениците: набљудување, усни одговори на

прашања, дискусија, чек листа, усна повратна информација

Задача за послабите ученици: да подредуваат зборови во реченица и да составуваат

едноставни реченици

Забелешка за постигањата:

Домашна работа- Учениците да напишат по три реченици од сите форми во Present

Continuous tense

Page 8: дневни за седмо

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик Дата: 21 декември 2015

Наставник: Мимоза Тренева

Одделение: VII (деветолетка)

Тематска целина: Mo d ule3: Out and about – Unit 5: On the move

Наставна единица: Читање со разбирање – Tom is in danger! (обработка на текст)

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: да чита и разбира текст; да одговара на прашања

Очекувани исходи: чита и разбира текст; одговара на прашања

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности на наставникот и учениците:

- Наставникот ги најавува целите на часот и учениците внимателно слушаат.

- Наставникот ги потсетува на претходниот дел од приказната преку читање на цитати, а учениците

треба да погодат кој ги кажал.

- Поставува прашања за сликата и преку нив објаснува дел од новите зборови. Ги поттикнува

учениците да го слушаат и следат текстот во учебникот, а потоа ги објаснува новите зборови.

- Неколку ученици го читаат текстот.

- Наставникот поставува прашања за да провери дали текстот е разбран; учениците одговараат на

прашањата. (Прашањата можат и писмено да се одговорат во тетратка.) Наставникот ја надгледува

работата на учениците и им помага доколку имапотреба. Дава УПИ за точноста на одговорите.

- Option: Увежбување на дијалогот помеѓу Том и момчето на г-ѓица Кеј.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 2, ЦД, тетратка, табла

Форми, методи и техники на работа:

- демонстративна, работа на текст, кооперативно учење, метод на пишување, структурална, разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во паровиТехники на интеракција: наставник - ученик, ученик - ученик

Постапки за следење и оценување на учениците: набљудување, усни одговори на

прашања, дискусија, директно оценување на задача, усна повратна информација

Задача за послабите ученици: да чита и разбира текст

Забелешка за постигањата:

Page 9: дневни за седмо

Домашна работа- да го преведат текстот

Page 10: дневни за седмо

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик Дата: 21 декември 2015

Наставник: Мимоза Тренева

Одделение: VII (деветолетка)

Тематска целина: Moдule3: Out and about – Unit 5: On the move

Наставна единица: Present Continuous tense/Present Simple tense - повторување

Тип на часот: повторување

Цели на часот: да ги препознава и правилно применува сегашните времиња

Очекувани исходи: ги препознава и правилно применува сегашните времиња

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности на наставникот и ученикот:

- Наставникот ги најавува целите на часот, а учениците внимателно слушаат.

- Наставникот поставува прашања за сликата во учебникот на страна 54, а учениците одговараат.

- Key grammar: Present Continuous tense/Present Simple tense: Учениците ги читаат дадените реченици

од табелата и ги дополнуваат објаснувањата.

- Учениците ги читаат речениците од вежба 3б, наставникот дава УПИ за точноста.

- Вежба со глаголи во заграда, а учениците ги ставаат во точна форма.

Пример: He usually _________ trousers. But today he __________ jeans. (wear)

- Наставникот ги насочува учениците самостојно да ја изработат вежбата за да се провери колку е

усвоена наставната содржина. Потоа, учениците ги заменуваат тетратките со своето другарче и

меѓусебно ја проверуваат точноста на одговорите.Потоа наставникот ги чита речениците и

учениците прверуваат дали им се точни.

- Наставникот запишува вежба на табла а ученците ја препишшуваат и решаваат во своите тетратки

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 2, слика од учебникот, тетратка, табла

Форми, методи и техники на работа:

- демонстративна, метод на пишување, структурална, разговорна, усмено излагање- фронтална, индивидуална, работа во паровиТехники на интеракција: наставник - ученик, ученик - ученик

Форми, методи и техники за оценување: набљудување, усни одговори на прашања, дискусија,

меѓусебно проверување на учениците

Инструменти за оценување: директно оценување на задача, УПИ, наставно ливче, чек листа

Задача за послабите ученици: да ги препознава и користи сегашните времиња

Забелешка за постигањата:

Page 11: дневни за седмо

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Наставник: Мимоза Тренева

Одделение: VII (деветолетка)

Тематска целина: Mo d ule3: Out and about – Unit 6: Echoes of the past

Наставна единица: Повторување на граматички структури – There was/It was

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: да применува граматички структури: There was/It was за опишување на животот и места

во минатото

Очекувани исходи: правилно применува граматички структури: There was/It was за опишување на

животот и места во минатото

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности на наставникот и ученикот:

- Наставникот ги најавува целите на часот, а учениците внимателно слушаат.

- Наставникот запишува реченицит на табла и ги поттикнува учениците да ги преведат. Потоа ги насочува

да пополнат дадени прашања и одговори. Проверка на истите.

- Вежба за комплетирање на одговори со: there, it, they. Учениците ја работат вежбата во тетратка

самостојно или во парови. Следува читање и проверка на одговорите.

- Учениците ги опишуваат сликите во учебникот користејќи ги граматичките структури: there was/were, it

was/were. Наставникот дава УПИ за точноста на речениците и описите.

- Your town: опишување на градот во кој живеат пред двеста години.

- Optional: Вежба во парови: комплетирање разговор. Потоа неколку парови го читаат комплетираниот

разговор пред одделението.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 2, слики од учебникот, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, метод на пишување, структурална, разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови

Техники на интеракција: наставник - ученик, ученик - ученик

Page 12: дневни за седмо

Постапки за следење и оценување на учениците: набљудување, усни одговори на прашања, дискусија,

директно оценување на задача, усна повратна информација

Задача за послабите ученици: да ги препознава и користи новите зборови

Забелешка за постигањата:

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Наставник: Мимоза Тренева

Одделение: VII (деветолетка)

Тематска целина: Mo d ule3: Out and about – Unit 6: Echoes of the past

Наставна единица: Was he dreaming? - читање со разбирање

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: да слуша, чита и разбира текст и да идентификува конкретни информации, да одговара

на прашања

Очекувани исходи: слуша, чита и разбира текст и идентификува конкретни информации, одговара на

прашања

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности на наставникот и ученикот:

- Наставникот ги најавува целите на часот, а учениците внимателно слушаат.

- Наставникот ги насочува учениците да ги погледнат сликите и да го прочитат текстот од вежба 1. Потоа

поставува прашања на кои учениците одговараат.

- Учениците ги поврзуваат сликите со дадените описи. Читање и проверка.

- Презентација на текстот Was he dreaming?: Учениците го слушаат текстот на ЦД. Наставникот ги

објаснува новите зборови. Поставува прашања за проверка на разбирањето. Учениците одговараат на

прашањата. Потоа неколку ученици го читаат текстот по улоги.

- True/false вежба: Учениците ја работат вежбата во тетратка. Ги корегираат неточните реченици.

Одговорите се читаат пред одделението.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 2, слики од учебникот, ЦД, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, работа на текст, метод на пишување, структурална, разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови

Page 13: дневни за седмо

Техники на интеракција: наставник - ученик, ученик - ученик

Постапки за следење и оценување на учениците: набљудување, усни одговори на прашања, дискусија,

директно оценување на задача, усна повратна информација

Задача за послабите ученици: да слуша, чита и разбира

Забелешка за постигањата:

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Наставник: Мимоза Тренева

Одделение: VII (деветолетка)

Тематска целина: Mo d ule3: Out and about – Unit 6: Echoes of the past

Наставна единица: Обработка на граматички структури – Past Continuous

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: да ги научи и користи формите на минато трајно време, да составува и одговара на

прашања

Очекувани исходи: правилно употребува минато трајно време, составува и одговара на прашања

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности на наставникот и ученикот:

- Наставникот ги најавува целите на часот, а учениците внимателно слушаат.

- Наставникот ги насочува учениците да ја прочитат табелата со формите на минато трајно време, а потоа

да го комплетираат објаснувањето, Читање и објаснување на табелата.

- Наставникот дава насоки за комплетирање на приказната – вежба 4. Учениците сами или во парови ги

ставаат глаголите во точна форма. Потоа неколку ученици ја читаат вежбата и се запишуваат точните

форми на глаголите на табла за да може сите да ги споредат своите одговори.

- Вежба во парови - прашања и одговори: What were you doing at 7 least night?

- A ghost story – пишување кратка приказна преку одговарање на прашања. Зависно од времето, оваа

вежба може да се даде за домашна задача.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 2, тетратка, табла, слики

Форми и методи на работа:

- демонстративна, метод на пишување, структурална, разговорна, усмено излагање

Page 14: дневни за седмо

- фронтална, индивидуална, работа во парови

Техники на интеракција: наставник - ученик, ученик - ученик

Постапки за следење и оценување на учениците: набљудување, усни одговори на прашања, дискусија,

директно оценување на задача, усна повратна информација

Задача за послабите ученици: да составува едноставни реченици во минато трајно време

Забелешка за постигањата:

Page 15: дневни за седмо

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Наставник: Мимоза Тренева

Одделение: VII (деветолетка)

Тематска целина: Mo d ule3: Out and about – Unit 6: Echoes of the past

Наставна единица: Обработка на граматички структури: could/couldn’t

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: да научи и користи граматички структури џо could/couldn’t, да зборува за работи кои

биле возможни или невозможни во минатото

Очекувани исходи: правилно употребува could/couldn’t во реченици и зборува за минати дејства

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности на наставникот и ученикот:

- Наставникот ја проверува домашната задача од претходниот час. Неколку ученици ја читаат домашаната

задача, и наставникот дава УПИ.

- Наставникот ги најавува целите на часот, а учениците внимателно слушаат.

- Наставникот ги насочува учениците да ги поврзат сликите од вежба 1 (страна 62 од учебникот), со трите

кратки приказни. Потоа учениците ја одбираат точната реченица за крај на секоја приказна. Наставникот

пушта ЦД за проверка на одговорите. Потоа се читаат кратките приказни, и се објаснуваат новите

зборови.

- Grammar> could/could’t – Учениците ја комплетираат и читаат табелата. Потоа, пополнуваат реченици со

could/couldn’t. Речениците се читаат и проверуваат дали се точно комплетирани.

- Could and couldn’t: учениците составуваат листа од активности кои Бен можел/не можел да ги прави

поради скршената рака. Читање на речениците пред одделението.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 2, ЦД, тетратка, табла, слики

Форми и методи на работа:

- демонстративна, метод на пишување, структурална, разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови

Page 16: дневни за седмо

Техники на интеракција: наставник - ученик, ученик - ученик

Постапки за следење и оценување на учениците: набљудување, усни одговори на прашања, дискусија,

директно оценување на задача, усна повратна информација

Задача за послабите ученици: да составува едноставни реченици со could/couldn’t

Забелешка за постигањата:

Домашна работа- по 5 реченици со could/couldn’t

Page 17: дневни за седмо

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Наставник: Мимоза Тренева

Одделение: VII (деветолетка)

Тематска целина: Mo d ule3: Out and about – Unit 6: Echoes of the past

Наставна единица: Обработка на текст -читање со разбирање – Tom is a hero

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: да чита и разбира текст; да одговара на прашања

Очекувани исходи: чита и разбира текст; одговара на прашања

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности на наставникот и учениците:

- Наставникот ги најавува целите на часот и учениците внимателно слушаат.

- Наставникот ги потсетува на претходниот дел од приказната преку поставување на прашања, а

учениците одговараат.

- Поставува прашања за сликата и преку нив објаснува дел од новите зборови. Ги поттикнува

учениците да го слушаат и следат текстот во учебникот, а потоа ги објаснува новите зборови.

- Неколку ученици го читаат текстот.

- Наставникот поставува прашања за да провери дали текстот е разбран; учениците одговараат на

прашањата. (Прашањата можат и писмено да се одговорат во тетратка.) Наставникот ја надгледува

работата на учениците и им помага доколку имапотреба. Дава УПИ за точноста на одговорите.

- Накратко пишуваат свој заклучок за целата приказна.Која е пораката што ја испрака текстот?

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 2, ЦД, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

Page 18: дневни за седмо

- демонстративна, работа на текст, кооперативно учење, метод на пишување,

структурална, разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови

Техники на интеракција: наставник – ученик (наставникот поставува прашања учениците

одговараат,), ученик – ученик (еден ученик прашува друг одговара)

Постапки за следење и оценување на учениците: набљудување, усни одговори на

прашања, дискусија, директно оценување на задача, усна повратна информација

Задача за послабите ученици: да чита и разбира текст

Забелешка за постигањата:

Page 19: дневни за седмо

ОПЕРАТИВЕН ПЛАН ЗА ЧАСНаставен предмет: Англиски јазик

Наставник: Мимоза Тренева

Одделение: VII

Тематска целина: Moдule3

Наставна единица: Вежби за повторување на Module 3

Тип на часот: повторување

Цели на часот: да се увежба и правилно користи граматиката и вокабуларот

Очекувани исходи:правилно го користи и применува вокабуларот и граматиката

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности на наставникот и ученикот:

- Наставникот ја проверува домашната задача. Ги најавува целите на часот, а учениците

внимателно слушаат.

- Наставникот дава насоки за решавање на вежбите од стр. 66 и 67 од учебникот во тетратка

(сегашно трајно време, сегашните времиња, минато трајно време, There/it/they, could/couldn’t,

глаголи и предлози.)

- Во текот на часот, наставникот ја следи работата на учениците, им помага/корегира доколку има

потреба идава УПИ. Точноста на вежбите се проверува преку усно излагање на учениците и

пишување на некои одговори на табла за проверка

- Поставување прашања и давање одговори во врска со повторениот материјал (дали учениците се

задоволни од постигнатото, што им е потешко итн).

Завршен дел: 5 минутиНаставни средства: Учебник Messages 2, тетратка, табла

Page 20: дневни за седмо

Форми, методи и техники на работа:- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање- заедничка работа, индивидуална, работа во парови

Техники на интеракција: наставник - ученик, ученик – ученик (прашања и одговори)

Постапки за следење и оценување на учениците: набљудување, усни одговори на прашања,

дискусија, директно оценување на задача, усна повратна информација

Задача за послабите ученици:да ги решат вежбите

Забелешка за постигањата: