МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ПРОФТЕХОСВІТИ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ ВИЩЕ ХУДОЖНЄ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНЕ УЧИЛИЩЕ № 5 М. ВІННИЦІ Матеріали ДЕКАДИ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І ЗДОРОВ’Я ТА ЗАХИСТУ ВІТЧИЗНИ 2014 -2016 Н.Р.
34
Embed
Матеріали Декади Фізичної Культури Та Захисту Вітчизни 15-16 н.р.
Декада фізичної культури і здоров'я та захисту Вітчизни
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ПРОФТЕХОСВІТИ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
ВИЩЕ ХУДОЖНЄ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНЕ УЧИЛИЩЕ № 5 М. ВІННИЦІ
Матеріали
ДЕКАДИ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І ЗДОРОВ’Я ТА ЗАХИСТУ ВІТЧИЗНИ
2014 -2016 Н.Р.
План
проведення декади методичної комісії «Фізичної культури і здоров’я тазахисту Вітчизни» ( 05.10.-15.10.2015 року)
№з/п
Назва заходу Місце проведення
Дата проведення
Учасники
Відповідальні
1 Виховний захід: «Тої слави козацької повік не забудемо!»
Бібліотека гуртожитку
05.10.15 17.30-18.30
Мешканці
гуртожитку
Лєбєдєв О.П.Бегус Н.І.
2 Проведення спортивного свята «Козацькі стежками»
Спортивний зал №1
06.1015.15-16.05
Учні груп І курсуГрупи
№3,6,28
Дернова Л.О.Цопа С.Л.Лєбєдєв О.П.Ізевлін В.В.
3 Проведення змагань на першість гуртожитку з волейболу
Спортивний майданчик
07.1017.30-18.30
Мешканці
гуртожитку
Цопа С.Л.
4 Національно-патріотичний захід: «Я люблю Україну!»
Актова зала 06.1008.30-9.00.
Учні груп І курсу
Групи №3,6,28,18,24
Щербань К.П.Ізевлін В.В.
5 Проведення змагань на першість училища з шахів
Кабінет №206 08.1016.05-18.00
Учні груп І- ІІІ
курсів
Дернова Л.О.Лєбєдєв О.П.
6 Екскурсія до військової частини
Військова частина
09.10 8.30-10.00
Групи ІІ курсуГрупа №23,5
Ізевлін В.В.
7 Екскурсія до музею Військово-Повітряних Сил
Військова частина
12.1010.00-12.00
Групи І курсуГрупи №20
Ізевлін В.В.Дернова Л.О
8 Урок мужності: «Хоробрі серця»
Актовий зал 13.108.30-9.00
Групи І курсуГрупи
№3,6,24,18,28
Ізевлін В.В.
9 Проведення відкритого уроку
Спортивний зал №1
13.10 Група I курсу
Дернова Л.О.
«Спортивні ігри. Баскетбол »
Група №26
10 Проведення змагань на першість училища з настільного тенісу
Спортивний зал №2
15.1016.15-18.00
Групи I- ІІІ курсу
Дернова Л.О.Лєбєдєв О.П.
11 Підведення підсумків, випуск фото газети
Перший поверх
15.10 Учні училища
Ізевлін В.В.
Голова методичної комісії «Фізичної культури та захисту Вітчизни» Ізевлін В.В.
Тема:
Мета: Поглибити знання учнів про козаків; розширити світогляд; спонукати до вивчення
історії України; формувати стійку громадянську позицію; виховувати патріотичні
Ведучий. От і завершується наша зустріч. Сподіваємось, що ви дізнались багато
нового і цікавого. Дякуємо вам за увагу!
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ
ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇВИЩЕ ХУДОЖНЄ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНЕ УЧИЛИЩЕ № 5 М. ВІННИЦІ
Розгорнутий план - конспект відкритого уроку
з предмета «Фізичної культура»
з модуля «Баскетбол»
І рік навчання
в групі №26
Підготувала викладач фізичної культури:
Дернова Л.О.
Вінниця, 2015р.
Модуль : Спортивні ігри. Баскетбол.
Тема : «Ведення, зупинки та передачі м’яча в баскетболі»Мета уроку:
1. Формувати свідоме ставлення до занять фізичною культурою і спортом.
2. Сприяти зміцненню здоров’я учнів засобами баскетболу.
3. Виховувати потребу в учнів у систематичних заняттях фізичною культурою і
свідомого ставлення до зміцнення свого здоров’я.
Завдання уроку:
1. Ознайомити з правилами техніки безпеки під час спортивних ігор.
2. Навчити техніки виконання технічних елементів гри: ведення, зупинки,
передачі
м'яча двома руками від грудей, з-за голови ,від плеча на місці та в русі.
3. Сприяти розвитку фізичних якостей (спритності, сили і швидкості).
Тип уроку: Комбінований
Обладнання і інвентар: м'ячі баскетбольні, секундомір, свисток.
Місце проведення: Спортивна зала №1
Виконала: Дернова Л.О.
Дата: 19.10.2015 р.
Хід уроку
№з/п
Зміст уроку Дозування Організаційно-методичні вказівки
І. Підготовча частина (15-17хв)1 Організація і повідомлення завдань
уроку, правила техніки безпеки.3 хв В одну шеренгу
2 Стройові вправи: повороти на місці , перешикування з однієї шеренги в три і навпаки.
30 с Праворуч, ліворуч, кругом звернути увагу на чіткість виконання
3 Перевірка пульсу (10 х 6) 15 с4 Ходьба:
- на п'ятках;- на носках;- перекатом з п’ятки на носок.
1 хв Вказати положення рук .
5 Біг:- звичайний;- спиною вперед;- по діагоналі з прискоренням;- зі зміною напрямку на 180°.
2 хв За сигналом учителя.
6 Дихальні вправи в русі:1 – піднятися на носки, руки через сторони вгору; 2 – 6 – руки повільно опустити через сторони вниз, опуститися на стопу – повільний видих.
1 хв Перейти на крок після виконання вправ. Контролювати вдих і видих. Рахунок вести у повільному темпі. Дихальні вправи: вдих - пауза - видих - пауза.
7 Загальнорозвивальні вправи в русі1. В.п. – о.с., ліва рука вгору, права – вниз. 1 – 2 – відведення рук назад; 3 – 4 – те саме зі зміною положення рук.2. В.п. – о.с., руки повздовж тіла. 1 – руки вперед, вивернуті назовні ,2-в.п., 3- руки вгору, піднятись на носки.4. В.п. – о.с., руки в сторони, напівзігнути в ліктях. 1 – 4 – колові рухи руками вперед; 5 – 8 колові рухи руками назад.5. В.п. – о.с., руки перед грудьми у замок. 1 – руки вперед; 2 –в. п.; 3-руки вгору.6.на носках в повному присяді, руки на колінах;7.стрибками на двох в повному присяді ;8. стрибками на правій нозі ,руки на пояс;9.стрибками на лівій нозі ,руки на пояс;10. стрибками на двох ,по лінії ноги разом ,за лінією ноги нарізно з просуванням вперед;11.приставними кроком лівим боком ,руки на пояс;12.приставними кроком правим боком ,руки на пояс;13.пересування на руках і ногах(вправа жабка)
7хв
6-7 повт.
6-8 повт.
6-7 повт.
2-3 повт.
2-3 повт.
2-3 повт.
2-3 повт.
1-2 повт.
1-2 повт.
2-3 повт.
Звернути увагу на техніку виконання вправ.Виконувати у повільному темпі.
Спина пряма, руки напівзігнуті в ліктях.
Стежити за правильним виконанням.
Вправи виконуються по лицьовим лініям по боковим пересуваються кроком.Стежити за правильним виконанням, виправляти помилки .
ІІ. Основна частина (20-23 хв)1
2
Ведення м'яча:- в колоні по одному в обхід по залу;- ведення м’яча на місці;- ведення м’яча на русі ;Вправи м’ячом на місці:- передача м’яча над головою (зліва на право, з права наліво напівколо);
2 хв
2 хв1 -2 хв10 хв
Перешикування в колону по два.Поворот кругом по команді.Руки прямі
Працюють кисті рук.
- передача м’яча над головою –кидком;- кидок над собою , виштовхуючи м’яча вгору;-кидок над собою , з оплеском вгорі;-обведення м’яча навколо тулуба;- крок лівою ногою вперед, обведення м’ячом лівої ноги;- теж саме навколо правої;- виконання навколо обох ніг;- викидання мяча правою (лівою) рукою вгору над собою;- ведення м’яча вперед, (назад) правою (лівою) рукою, поперемінно руками. (перший учень виконує вправу, а другий: — 3віджимання)- правою рукою, зупинка кроком, поворот і передача м'яча партнерові (перший учень виконує вправу, а другий: — 3 присідань)
Передавати точно на партнера, під час виконання передачі руки тримати за м'ячом, під час ловіння зробити крок назад під час передачі крок вперед.
Ловити м’яча двома руками.Зупинка у два кроки, поворот виконувати на 180° і на опорній нозі.
2 Передачі м’яча в русі (в парах)- передача м'яча двома руками від грудей;-передача м'яча двома руками від грудей, з відскоком від підлоги;- передача м'яча однією рукою від плеча;-передача м'яча двома руками з-за голови;Перешикування з двох шеренг у чотири колони
5-7 хв Дотримуватись дистанції.
3 Рухлива гра «Пятнашки» 5хв Звернути увагу на правильне виконання та дотримування правил гри. Розділити групу на чотири команди.
ІІІ. Заключна частина (3-5 хв)1 Шикування, вправи на
відновлення дихання2 хв У шеренгу, вправи
виконуються в русі2 Підведення підсумків уроку,
аналіз, виставлення оцінок учнями собі перед виходом із спортивного залу.
1 хв Шикування в шерензі.
3 Домашнє завдання 30 сек Зміщення м’язів рук:- хлопці – підтягнення у висі- дівчата – у висі лежачи
Урок мужності
Тема : Хоробрі серця
Мета: формувати в учнів особистісні якості громадянина – патріота України, захисника Вітчизни на основі національних, культурно – історичних і військових традицій; зберегти в пам'яті про військову славу України, її героїв, виховувати патріотів рідної держави, почуття любові до Батьківщини, гордості за свою країну.
Хід заходуВступне слово викладача. Доброго дня, учні, колеги! Ми знаємо, що нашу країну спіткало не одне лихо, перш ніж вона стала
незалежною державою. Щороку ми згадуємо голодомор 1932-1933 років, Другу світову війну, яка залишила глибокі рани на землі України. Втрати, які пережив у воєнні роки український народ, і сьогодні гострим болем відлунюють у серцях наших співвітчизників. Також знаємо про війну в Афганістані, яка тривала 10 років, де за офіційними даними загинуло 2378 українських солдат. Про це ми всі знаємо і пам’ятаємо, згадуємо наших предків, які боролися за свободу України, і вдячні їм за їх любов, відданість, патріотизм.
Це все було. Це наша історія. Але сьогодні твориться історія, учасниками якої є ми самі. І від кожного з нас залежить доля нашої Батьківщини. Від нас залежить, чи Україна і надалі буде незалежною державою, чи буде під владою Росії. Сьогоднішні події в Україні не дають спати кожному свідомому українцю. Знаємо, що на сході нашої держави проходить антитерористична операція, непроголошена війна. Сьогодні, як ніколи, ми повинні допомагати своїй державі, щоб вона була нероздільною, щоб ми мали свою Батьківщину. Ми повинні допомагати своїм
воїнам, які гинуть від кулі ворога, захищаючи нас і нашу Україну. Сьогодні у нас в гостях офіцер національної гвардії в.ч 3008 м-р Бондарчук В.В.
Національно-патріотичний захід: «Я люблю Україну»
Доброго дня, шановні учні та педагогічні працівники, ми раді зустрічі з вами на грі-вікторині «Я люблю Україну». Сьогодні ми з вами поведемо розмову про найдорожче серцю кожної людини – Батьківщину. Її героїчне минуле і сучасне, її солов’їну мову та чарівну природу, народні звичаї та традиції. Є багато країн на землі, В них озера, річки і долиниЄ країни великі й малі, Та найкраща завжди – Батьківщина.Є багато квіток запашних,Кожна квітка красу свою має.Та гарніші завжди поміж нихТі, що квітнуть у рідному краї.Є багато пташок голосних,Любі, милі нам співи пташині,Та завжди наймилішими з нихБудуть ті, що у рідному краї.І тому найдорожчою нам Є і буде у кожну хвилину Серед інших країн лиш одна –
Дорога нам усім Україна!Демонстрація презентації про Україну.Ведуча. Продемонструють свої знання, вміння, кмітливість у грі-вікторині учні І-го курсу. Привітаємо учасників вікторини, а оцінювати вашу гру буде журі. (представлення членів журі) Кожна група – окрема команда. Та для початку визначимо в якому порядку команди будуть відповідати. У кожної групи є папірець, на ньому ви маєте написати відповідь на моє запитання. Та команда яка дасть найбільш правильну відповідь буде відповідати першою, друга відповідно другою і третя третьою, і так далі.
Скільки населення проживає на Україні (45 млн. 560 тис)Отже, першою відповідає команда… другою…третьою…Вам потрібно назвати об’єкт який зображено на фото і назвати область в якій він
розташований. Кожна відповідь оцінюється у 2 бали. 1 бал за названий об’єкт і 1 бал – місце знаходження.
«Мандрівка» (презентація)Ми побачили що ви знаєте мальовничі куточки нашої країни і бажаємо вам на
власні очі побачити мальовничі місцини України.1. Оперний театр, Львів2. Потьомкінські сходи, Одеса3. Чернівецький Університет або Митрополичий палац, Чернівці4. Софія Київська5. Фонтан Рошен, Вінниця6. Віра, Надія, Любов, Хмельницький7. Софіївський парк, Умань8. Товтри, Хмельницька, Тернопільська9. Хотинська фортеця, Чернівецька10.Лівадійський палац, Крим
Наступний наш конкурс – продовжити прислів’я. Прошу капітанів команд вийти до мене. Станьте в такій послідовності, яку ми визначили перед цим.Я, по-черзі, кожному зачитую частину прислів’я, а ви маєте його продовжити. Правильна відповідь – 1 бал. Якщо не знаєте, на це питання може відповісти інший капітан.Завдання.1.Хліб, сіль їж, а….(правду ріж)2.Слово не горобець…(вилетить не спіймаєш)3.Друга легше знайти, ніж…(зберегти)4.Ранні пташки росу п’ють …(а пізні сльози лють)5.Заліз кіт на сало і …(кричить мало)6.Праця годує а…(лінь марнує)7.Гостре словечко …(коле сердечко)8.Хочеш їсти калачі, …(не сиди на печі)9. Хто рано встає, …(тому Бог дає)10. На дерево дивись як родить, а … (на людину як робить)11. Ситий голодному… (не товариш)12. Не лізь у воду як … (не знаєш броду)
Конкурс «Тема»Із п’ятии представлених тем кожна з команд має по черзі обрати одну тему і дати
відповіді на запитання. Відповісти на запитання команда має на протязі 10 секунд. Кожна
вірна відповідь оцінюється в 1 бал. Проте знову визначимо яка команда отримає право першою обрати тему. Команда
яка дасть найбільш правильну відповідь буде відповідати першою, друга відповідно другою і третя третьою
Скільки річок протікає територією нашої області (90) Отже першою відповідає команда… другою….третьою…Перша команда ваша тема…
Чи відомо вам, що Україна – єдина країна світу, яка добровільно відмовилася від атомної зброї. Тема історія.Історія
1. Перша згадка назви Україна (1187)2. Князь який хрестив Русь (Володимир)3. Гетьман України, керівник Національно-визвольної війни (Богдан
Хмельницький)4. Як називали вільних від повинностей чоловіків, що несли військову службу
на окраїнах держави (козаки)5. Сестра засновників Києва (Либідь)6. Перший український король (Данило Галицький)7. Яким Універсалом було проголошено незалежність України (4)
Чи відомо вам, що найбільша кількість слів в українській мові починається на літеру «п», найчастіше вживаною є літера «о», а найменш вживана – «ф» яка вживається переважно в словах іншомовного походження. Тема мова.
Мова
1. Скільки букв в українському алфавіті? (33)
2. Скільки голосних в українській мові? (6)
3. Який знак в українській мові не є розділовим? (Дефіс, апостроф)
4. Скільки звуків у слові «кущ»?(4)
5. Яка буква в українській мові не має відповідного звуку? (Ь)
6. Чого нема у капусті та цибулі, але є в помідорах та огірках?(Буква «О»)
7. Розділ науки, який вивчає звуки. (Фонетика)А чи знаєте ви, що людина, яка вшанована найбільшою кількістю пам’ятників у світі 1200 це Тарас Шевченко, геніальний український поет, мислитель і художник. Тема література.
Література
1. Який жанр упровадив у літературу Остап Вишня?( усмішку)2. Марко Вовчок — це псевдонім письменника чи письменниці? (Письменниці
М. Вілінської)
3. Як називається вірш, що не має рими? (Білий)
4. Вигадане ім'я, під яким автор друкує свій твір. (Псевдонім)
5. Назвіть твір українського письменника, в назві якого звучало б ім'я головного героя. (І. Нечуй-Левицький «МиколаДжеря», Т. Шевченко «Катерина», Л. Костенко «Маруся Чурай», І. Франко «Мойсей»)
6. Твір, в основу якого покладено спогади про особисте життя автора, переживання. (Автобіографічний.)
7. Хто є автором слів «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине...»? (Т. Шевченко.)
Саме в Україні збудовано міст вздовж річки. Це Турецький міст у Кам'янці-Подільському.
Географія
1. Які гори розташовані на заході України (Карпати)2. Найбільша річка України (Дніпро)3. Найдовша печера в Україні (Оптимістична)4. Найглибше озеро в Україні (Свитязь)5. Найдовший каньйон в Україні (Дністровський)6. Найбільше водосховище України (Кременчуцьке)7. Найменша за площею область України (Чернівецька)
Учень. Протяжність найдовшого тролейбусного маршруту в світі складає 86 кілометрів, а проходить він у Криму між Сімферополем та Ялтою. А станція «Арсенальна» в Києві є найглибшою станцією метрополітену у світі і розташовується на глибині 105,5 метрів. Тема економіка.
Право
1. Автор першої української Конституції (Пилип Орлик)2. Коли прийнято Конституцію України (1996)3. Найдавніший звід законів часів Київської Русі (Руська Правда)4. З якого віку настає повна дієздатність особи (18)5. Училище — це юридична чи фізична особа? (Юридична.)6. Яка форма правління в Україні? (президентсько-парламентська республіка)7. Яка влада здійснює в державі правосуддя? (Судова.)Учень. На території України зосереджено 1/4 всіх запасів чорнозему на планеті. Чорноземні ґрунти при правильній обробці дають найбільшу кількість врожаю. Під час Другої Світової війни німецькі солдати навіть вивозили чорнозем на поїздах. Тема природа.
Природа
1. Перші весняні квіти які занесені до Червоної книги України (підсніжник, первоцвіт)
2. Найбільша тварина в Україні (зубр)3. Рослина - символ України (калина)4. Найбільший степовий заповідник Європи це (Асканія Нова)5. Найбільша морська тварина в Україні (дельфін)6. Найбільший птах в Україні (гриф)7. Найстаріше дерево на Україні (дуб на території Рівненської області 1300р.)
Учень. Лавра — це найбільші та найвпливовіші чоловічі монастирі. У світі статус Лаври мають тільки шість монастирів, три з них — знаходяться в Україні. Тема традиції.
Традиції
1. Яку подію ми відзначаємо 24 серпня? (День незалежності)2. Які пісні виконують під час Різдвяних свят (колядки, щедрівки)3. Традиційний головний убір дівчини (віночок)4. Традиційна Великодня страва (паска)5. Як називають сніп який вносять до хати напередодні Різдва (дідух)6. Традиційний український одяг який носять і в наш час (вишиванка)7. Давня традиційна забава на свято Івана Купала (стрибки через багаття)Учень Українська мова - це барвиста, запашна, нев’януча квiтка, яка вiчно квiтне, долаючи час, кидаючи барвисту стрічку iз давнини у майбутнє. Вона виткана i червоною калиною, i синiм барвінком, i вишневим цвiтом та запашною рутою-м’ятою. Пам’ятаймо! Ми – майбутнє України. То ж своїми знаннями, працею,
здобутками підносімо її культуру, своїми досягненнями славімо її. Будьмо гідними своїх предків, любімо рідну землю так, як заповідав великий Тарас, бережімо волю і незалежність України, поважаймо свій народ і його мелодійну мову. Шануймо себе і свою гідність, і шановані будемо іншими.Любіть Україну у сні й наяву,Вишневу свою УкраїнуКрасу її вічно живу і нову,І мову її солов’їну.
Військово – спортивне свято до Дня українського козацтва
«Козацькими стежками»
Мета: Познайомити учнів з історією доби козаччини; створити сприятливі умови для виявлення творчих здібностей і таланту учнів; надати їм можливість спробувати силу і спритність; виховувати дисципліну; розвивати допитливість; виховувати почуття гідності, шани до України-неньки.
Хід заходу:Ведучий 1. Славна добрими і героїчними традиціями Українська земля. Її сини -
запорізькі козаки навіки ввійшли до скарбниці пам’яті українського народу. Ми. їх нащадки, маємо свято шанувати і примножувати тую славу. Чи спроможні на це сьогоднішні козаки покаже нам змагання “Козацькими стежками”.
Ведучий 2:
Яка ж вона довга, у століття, у цілі віки,
Година негоди, що люд український гнітила.
Із сивої пам’яті сміливо ідуть козаки,
А шаблі, мов блискавки, сині жупани, мов крила.
Закличний марш: агов, козацтво, в путь!
І, як струна, душа правдива кожна,
З глибин історії вони ідуть, ідуть.
“Гей, долиною, гей, широкою, козаки йдуть”.
(Під звуки “Козацької похідної” виходять учасники змагання).Ведучий.1 Змагаються сьогодні козаки перших курсів , а саме група №3,№6,№28.Конкурси оцінює журі у складі:Ведучий.2 А зараз слово для привітання з Днем українського козацтва надається
заступнику директора з НВР Пилявець М.С.Дорогі учні, педагоги, майстри в/н!У світлий день Покрови Пречистої Богородиці, яка українцями завжди вважалася
заступницею і покровителькою відзначається національне свято - День козацтва. Ця традиція належно підкреслює велике історичне значення козацтва в боротьбі за утвердження української державності та суттєвий внесок у сучасний процес державотворення.
Козаччина завжди була однією з найяскравіших сторінок української історії, на славних прикладах якої виховувалося почуття національної самоповаги багатьох поколінь українців. Козацтво - звитяжна історія і велика гордість нашого народу, душа України, її
надія і оберіг.Тож щиросердно зичимо всім козацького здоров’я, невичерпної енергії і пориву,
наснаги у відродженні кращих національних традицій, плідної праці на благо народу, задля світової слави України.
1 учень. Для боротьби ми не збирали ані рушниць, ані гармат, здоров’я повен міх набрали, вистачить його для всіх команд.
2 учень. Ми прийшли сюди сьогодні, щоб вести запеклий бій,
тільки ні, не кулаками, а в веселій, дружній грі.Ведучий 1. Життя козаків було нелегким. Фізично слабка людина витримати,
вижити в тих умовах не могла. Можливо тому всі козаки були фізично сильними, дужими. Отож, подивимось, нащо придатні наші козаки.
Конкурс 1 «На ярмарок» Всі учні стоять в колоні по одному. По одному біжать збирають та переносять м’ячі
з обручів у мішках.(мішки, обручі ,м’ячі).—^ ,Ведучий 2 А поки команди готуються здійсним невелику подорож козацькими
стежками по сторінках історії.Ведучий: 1 тюркське за походженням слово «козак» означало вільних, незалежних
від пана людей, які не мали чітко визначеного місця у суспільстві.Ведучий2: вперше слов’янські козаки з’явилися у 1480-х роках, але тільки з
поширенням у середині XVI століття їх кількість значно зросла.Ведучий: 1 спочатку основну масу козаків становили селяни-втікачі. Були серед них
також міщани, позбавлені сану, священики, збідніла знать.Спочатку козаки ставили собі за мету відвести напади татар, сприяючи у такий
спосіб освоєнню окраїн. Але, в міру того як козаки вдосконалювали свою військову майстерність та організацію, здобуваючи кожен раз переконливі перемоги над татарами, українське суспільство стало дивитися на козаків не лише як на борців проти мусульманської загрози, а й як на оборонців від національно-релігійного та суспільно-економічного гноблення польської шляхти.
Ведучий 2: ну, а нашим нащадкам великих козаків зараз треба буде довести свою вправність наступному змаганні.
Ведучий: 1 а змагання буде не з простих, бо наші козаки будуть переправлятись з одного берега на інший А саме, змагання «Переправа» ( ходьба по дощечках)
V..' ' і *’ у
Ведучий: 1 А поки журі наше підбиває підсумки, ми продовжуємо наш історичний екскурс.
Ведучий2: поступово виходячи на провідне місце в українському суспільстві, козаки стали брати дедалі активнішу участь у розв’язанні ключових питань українського
життя. Рятуючись від репресій польського уряду та феодального гніту, чимало українських козаків, які не попали до реєстру, та біглих селян рушали у пониззя Дніпра, створюючи укріплення. Вони називалися засіки. А сукупність цих засік дістала назву “Січ”. Першими магнатами, що організовували козаків, були православні українці. До найславетніших з них належав Дмитро Вишневецький (Байда). Канівський староста Вишневецький зібрав розрізнені козацькі ватаги і збудував на віддаленому, стратегічно-розташованому за дніпровськими порогами острові Мала Хортиця форт, що мав стати заслоном від татар. Так Дмитро Вишневецький заснував Запорізьку Січ, яка вважається колискою українського козацтва.
Ведучий: 1 Саме слово “Січ” означало столицю всього запорозького козацтва, центр діяльності і управління всіма військовими справами. Поряд з цим терміном вживалося й слово “Кіш”, під яким розуміли центральний орган управління, що відав адміністративними, військовими, фінансовими, судовими та іншими справами. На чолі Коша стояв кошовий отаман, який обирався козацькою радою на 1 рік. В XVI-XVII столітті кошовий отаман називався гетьманом. Під час походів він мав необмежену владу. Коли військо виступало у похід суходолом, то воно поділялося на полки, а кожен з них складався з трьох-чотирьох куренів. Курінь - це постійна казарма, де жили козаки і адміністративна одиниця у самій Січі.
Ведучий 2: козаки були вправними воїнами, і ніякі перешкоди не могли їм завадити досягнути своєї мети.
Ведучий 1: оце вже точно: ні мотузка на руках, ні мішок на ногах!Ведучий 2: а от даремне ти так, зараз саме з мішком на ногах наші юні козаки,
продемонструють нам свою спритність.Конкурс 2: «Біг у мішках»Ведучий 1: Козаки поділялися на 3 роди військ: піхоту, кінноту і артилерію. Піхота
виконувала три функції: частина складала гарнізон; частина займала пости; частина або вела війни в воєнний час, або займалася рибальством та звіроловством в мирний час. Жоден кінний загін не виступав у похід без артилерії. Для рукопашного бою також використовували списи. Козаки володіли своєю зброєю з неабияким мистецтвом. В цьому козаки не поступалися жодній армії світу.
Ведучий 2: А ми також перевіримо наших козаків на влучність. Зараз вирушать на змагання-полювання.
Конкурс 4 «Влуч в ціль»По черзі кожен гравець кидає мішечок в обруч.Ведучий 1. Ніхто не може знищити, вигубити народ, який так любить свою
Батьківщину. А ще й до того, що на її захисті такі дужі, славні козаки. Ви, мабуть, добре пам’ятаєте казку про хороброго рицаря, якому коваль тричі змушений був перековувати булаву. Як звали цього рицаря? Ну, звичайно, Котигорошко. Ну-мо покажіть, хто із вас найсильніший? А зараз конкурс капітанів.
Звучить пісня у виконанні ансамблю «Надбужанка»Конкурс 5 «Піднімання гирі»
Капітан піднімає гирю правою рукою на максимальний результат.Ведучий 2: поки наші козаки готуються до наступного змагання, ми продовжуємо
подорожувати козацькими стежками історії нашої славетної держави. Як відомо, козаки були неперевершеними воїнами. На ворогів козаки кидалися відразу. В бою були дуже рухливі і завжди обходили ворожий табір з боків. Вони билися завзято, забуваючи про своє життя. В полон вони не здавалися. Це пояснювалося тим, що для більшості козаків не було для кого берегти себе.
Ведучий 1: У великій шані в козаків перебувало побратимство. Кожен козак від давав своє життя за волю родичів і побратимів. На знак побратимства вони мінялися хрестами з тіла, а все інше було спільне. Вони дарували один одному коней, зброю. В боях билися поруч й рятували один одного або захищали своїм тілом. Побратимство надавало великої сили. Воно було однією з таємних причин їх непереможності.
Ведучий 2: Юнаки змагалися в їзді на конях, стрільбі, кидалися один на одного та боролися. Виганяючи ворога з рідного краю, козаки брали чимало.
хлопців із собою на Січ і віддавали в науку до куренів. Коли хлопчикові виповнювалося 14 років, той козак, що привіз його, брав свого вихованця щоб той чистив зброю, порався біля коня, всіляко допомагав у походах. Особливо на січі цінилася освіта. В школі навчалося біля 80-ти школярів, серед яких були дорослі і діти. Вони вчилися читанню, співів і письма; мали особливий, але схожий на все військо громадський устрій; обирали двох отаманів - одного для дорослих, другого для дітей. Головним вчителем був уставник, який крім прямих обов’язків дбав про здоров’я хлопчиків, сповідав і причащав хворих. Навчальними предметами були грамота, молитви, закон Божий і письмо.
Конкурс 6 «Спорядження магазинів»Кожен учасник споряджає або розбирає магазин.Ведучий 1. Багато випробувань доводилось долати козакам. В бою вони були
відчайдушніми, надавали перевагу смерті, аніж полону. Але якщо вже так ставалося, потрапляли в полон, вони покладали всі зусилля, щоб втекти. Вирватися з неволі. І які б перешкоди не стояли на їхньому шляху вони втікали ще й насміхалися із своїх ворогів.
Ведучий.2 В Умані жив польський шляхтич, який прославився особливою жорстокістю. Полонених козаків він тримав у виритій в землі темній і глибокій ямі. Бранця в яму вкидали і закривали важкою лядою, якій був вузенький отвір, через який поступало повітря. Щоб морально знищити козака був придуманий пристрій, за допомогою якого, подув вітру підсилювався. І в ямі постійно чулося завивання дикої тварини. За три дні перебування в такій ямі людина божеволіла. Але козаки із цієї пастки вміли вибиратися.