Top Banner
Поради для працевлаштування молоді Сьогодні молодій особі, яка щойно закін- чила навчання та має намір розпочати свою трудову діяльність, досить важко знайти роботу, яка б відповідала осно- вним її вимогам (рід занять, пов’язаний з отриманими професією чи навичками, достойна оплата праці).
12

Поради для працевлаштування молоді

Mar 10, 2016

Download

Documents

Згідно із Законом України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді», молоддю вважають громадян віком від 14 до 35 років.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Поради для працевлаштування молоді

Поради для працевлаштування

молоді

Сьогодні молодій особі, яка щойно закін-чила навчання та має намір розпочати свою трудову діяльність, досить важко знайти роботу, яка б відповідала осно-вним її вимогам (рід занять, пов’язаний з отриманими професією чи навичками, достойна оплата праці).

Page 2: Поради для працевлаштування молоді

Згідно із Законом України «Про сприян-ня соціальному становленню та розвитку молоді» молоддю вважають громадян ві-ком від 14 до 35 років.

Основні причини виникнення трудно-щів при працевлаштуванні після закін-чення навчання:• відсутність трудового стажу;• недостатній рівень практичних навичок;• висока конкуренція на ринку праці у конкретній професії;

• велика кількість пропозицій на ринку праці;

• відсутність попиту на отриману профе-сію.

Молода людина, навіть не усвідомлюючи того, через відсутність життєвого досвіду може вдатися до ризикованих кроків, аби отримати хоч якусь роботу.

2

Page 3: Поради для працевлаштування молоді

Найбільш ризиковані сфери діяльності:

1. Робота за кордоном.

Небезпеки: у певних випадках обмежен-ня права подальшого виїзду та роботи за кордоном, обмеження свободи, втрата здоров’я чи навіть життя, незаконна екс-плуатація, сексуальне рабство.

Поради: варто отримати якомога більше інформації про країну, куди збираєтесь від’їжджати: звичаї, традиції, релігію тощо; з’ясувати адресу українського представни-цтва (консульства); бути готовими у будь-який момент захистити свої права; мати повну інформацію про майбутню роботу та умови життя за кордоном.

Не варто довіряти яскравим картинкам та розповідям про майбутню роботу, слід перевірити інформацію про роботодав-ця та вид запропонованої роботи; треба обов’язково укладати трудовий договір чи контракт.

3

Page 4: Поради для працевлаштування молоді

ЗНАЙТЕ:

• як правило, НЕМОЖЛИВО виїхати за кордон за туристичною чи гостьовою ві-зою і вже за кордоном обміняти її на робочу;

• повна зайнятість за гостьовою, діловою (бізнес), спортивною, студентською або іншою неробочою візою є НЕЛЕГАЛЬ-НОЮ;

• оформити робочу візу через посередни-ків неможливо.

2. Робота без оформлення трудових від-носин, тобто прийняття на роботу без оформлення трудового договору (контрак-ту), без внесення записів у трудову книжку тощо.

Негативні наслідки: відсутність відрахувань із заробітної плати до відповідних фондів (пенсійного, на випадок втрати працездат-ності, соціального страхування тощо), не нараховується трудовий стаж, не компенсу-ється робота у вихідні та святкові дні.

4

Page 5: Поради для працевлаштування молоді

Поради: вимагайте оформлення трудових відносин із роботодавцем, наполягайте на внесенні запису в трудову книжку; обго-ворюйте розмір оплати до прийняття на роботу; сума отриманих грошей повинна відповідати сумі, що вказана в окладі; ви-магайте посадову інструкцію — це дозво-лить убезпечити себе від звільнення за не-виконання умов трудового договору.

ЗНАЙТЕ:

• згідно з чинним законодавством допу-щення роботодавцем працівника до ро-боти вважається офіційним прийняттям останнього на роботу, навіть якщо не укладено трудовий договір (контракт);

• за грубе порушення законодавства про працю (наприклад, працівники офіційно не працевлаштовані) роботодавець несе кримінальну відповідальність.

5

Page 6: Поради для працевлаштування молоді

3. Невиплата заробітної плати та подаль-ше звільнення

Інколи трапляється, що молоду люди-ну приймають на роботу, але з випробу-вальним терміном, по закінченню якого останню звільняють і в окремих випадках навіть не виплачують зароблені гроші.

Поради: при прийнятті на роботу з ви-пробувальним терміном обов’язково обго-ворюйте умови виплати заробітної плати у випадку розірвання подальших трудових відносин; у договорі про прийняття на ро-боту випробувальний термін має бути чіт-ко визначений.

6

Page 7: Поради для працевлаштування молоді

ЗНАЙТЕ:

• випробувальний термін — період, про-тягом якого роботодавець перевіряє працівника на предмет придатності до виконання конкретної роботи. Передба-чається, що у цей час роботодавець буде тим чи іншим способом спостерігати за професійними діями працівника, його трудовою діяльністю;

• як правило, випробувальний термін не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілко-вої організації, — шести місяців;

• якщо працівник у період випробування був відсутній на роботі у зв’язку з тим-часовою непрацездатністю або з інших поважних причин, строк випробування може бути продовжено на відповідну кількість днів, протягом яких він був від-сутній.

7

Page 8: Поради для працевлаштування молоді

8

Знайте! Держава гарантує працездатній молоді рівне з іншими громадянами пра-во на працю.

Згідно з положеннями Закону України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» держава за-безпечує працездатній молоді надання пер-шого робочого місця на строк не менше двох років після закінчення або припи-нення навчання у загальноосвітніх, профе-сійно-технічних і вищих навчальних закла-дах, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби. Дворічний строк першого робочого місця обчислюється з урахуванням часу роботи молодого грома-дянина до призову на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу.

Page 9: Поради для працевлаштування молоді

Закон передбачає:

• організацію органами виконавчої влади, місцевого самоврядування для підпри-ємств і установ квот робочих місць для працевлаштування молоді;

• надання дотацій роботодавцям для забез-печення молоді першим робочим міс-цем.

Передбачається, що у разі прийняття на ро-боту на заброньовані робочі місця моло-дих громадян, які вперше шукають роботу після закінчення або припинення навчання у середніх загальноосвітніх школах, профе-сійно-технічних навчальних закладах, після звільнення зі строкової військової або аль-тернативної (невійськової) служби, трудовий договір укладається не менше як на два роки.

З метою забезпечення молоді, яка отрима-ла вищу або професійно-технічну освіту, першим робочим місцем роботодавцю на-дається дотація. Забезпечення молоді пер-шим робочим місцем з наданням дотації

9

Page 10: Поради для працевлаштування молоді

роботодавцю здійснює державна служба зайнятості.

Перелік професій та спеціальностей, щодо яких може надаватися дотація робото-давцю для забезпечення молоді першим робочим місцем, визначається Кабінетом Міністрів України (постанова Кабінету Міністрів України від 19 березня 2008 р. N 223 «Деякі питання надання роботодав-цям дотації для забезпечення молоді пер-шим робочим місцем»).

При цьому роботодавець, якому надано дотацію, зобов’язаний забезпечити гаран-тії зайнятості прийнятих з дотацією осіб та не розривати трудовий договір з ними за скороченням чисельності або штату пра-цівників протягом двох років.

У разі відмови у прийомі на роботу моло-дих громадян у межах встановленої квоти з підприємств, установ та організацій стя-гується штраф. Ці кошти спрямовуються до державного бюджету на створення до-даткових робочих місць для молоді та її професійну підготовку і перепідготовку.

10

Page 11: Поради для працевлаштування молоді

Працевлаштування молоді з інвалідністю здійснюється у межах нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, визначених згідно із Законом України «Про основи соціальної захище-ності інвалідів в Україні».

11

Page 12: Поради для працевлаштування молоді

Цей буклет видано у рамках ініціативи “Посилення

правових можливостей бідних верств населення”, яку реалізує Міжнародний фонд

“Відродження” за програмою “Верховенство права”.

Контакти:Міжнародний фонд “Відродження”, програма “Верховенство права”

телефон/факс: 044 482 03 63, www.irf.kiev.ua, e-mail: [email protected]

Звертаємо увагу, що цей буклет носить рекомендаційний характер і вирішення окремих ситуацій потребує консульта-ції зі спеціалістом.

Закони час від часу змінюються, тому представлена інфор-мація не є офіційним роз’ясненням чинного законодавства.Додаткову інформацію з тематики буклета, його електронний варіант та консультації з різних правових питань Ви можете знайти на сайті «Правовий простір» – www.pravo.prostir.ua