Top Banner
СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
51

СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Jan 02, 2016

Download

Documents

sohalia-bijoy

СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ. Стратегически цели на Европейския съюз 2007-2013. Просперитет Благоприятна бизнес среда Инвестиране за просперитет Осъществяване на промяната Солидарност Икономическо и социално сближаване Солидарност към бъдещите поколения - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Page 2: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Стратегически цели на Европейския съюз 2007-2013

• Просперитет• Благоприятна бизнес среда• Инвестиране за просперитет• Осъществяване на промяната• Солидарност• Икономическо и социално сближаване• Солидарност към бъдещите поколения• Общи отговорности и общи ценности• Сигурност и свобода• Сигурност и правосъдие в Европа• Управление на риска в съвременния свят• Европа като световен партньор• Силна страна в световната икономика• Глобална солидарност• Установяване на сигурност по света

Page 3: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Цели и принципи на политиката на сближаване на ЕС

Основно средство за провеждането на тази политика са Структурните инструменти на ЕС.

1. ЦЕЛИ

Основната цел на политиката за икономическо и социално сближаване на ЕС е да ограничи различията в икономическото и социалното развитие на различните региони и да насърчи структурни промени за развитие, които да доведат до икономически растеж. В рамките на тази основна цел и за всеки отделен период Общността определя конкретни специфични цели, които са общи за ЕС.

Page 4: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

2007-2013

За периода 2007-2013г. политиката на сближаване на ЕС ще се фокусира върху следните три приоритетни цели:

ЦЕЛ 1. СБЛИЖАВАНЕ

Тази цел ще изисква да се ускори сближаването на най-слабо развитите страни-членки и региони чрез:• Подобряване на условията за растеж и заетост посредством

увеличаване и подобряване на качеството на инвестициите във физически и човешки капитал;

• Развитие на иновациите и обществото, базирано на знание, адаптирането към икономически и социални промени;

• Защита и подобряване на околната среда;• Административна ефективност.

Page 5: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

2007-2013

Финансирането по Цел 1 ще се извършва от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФФР), Европейския социален фонд (ЕСФ) и от Кохезионния фонд, който ще засили своя принос за устойчиво развитие.

Към Цел 1 се включва и засилване на институционалния капацитет и ефективността на държавната администрация, включително и на капацитета за управление на Структурните фондове и Кохезионния фонд.

България е избираема за финансиране по Цел 1.

Page 6: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

2007-2013

Цел 2. РЕГИОНАЛНА КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ И ЗАЕТОСТ

Целта е насочена извън най-слабо развитите региони, към засилване на конкурентоспособността на регионите и заетостта чрез изпреварване на икономическите и социалните промени, включително тези, свързани с отваряне на търговията, чрез иновации и насърчаване на обществото, базирано на знание, предприемачество, защита и подобряване на околната среда, адаптиране на работниците и бизнеса, както и развитие на пазари на труда. Финансиране ще се отпуска от ЕФРР и ЕСФ.

България не е избираема по тази цел.

Page 7: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

2007-2013

Цел 3. ЕВРОПЕЙСКО ТЕРИТОРИАЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО

Целта изисква да се засили трансграничното сътрудничество чрез съвместни местни инициативи на междунационално ниво, чрез действия, водещи до интегрирано териториално развитие, обвързани с приоритетите на Общността, и чрез мрежи и обмяна на опит на подходящо териториално ниво. Предвидено е финансиране само от ЕФРР.

България е избираема по тази цел.

Page 8: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

2. ПРИНЦИПИ НА ПОМОЩТА

Опирайки се на принципа на солидарността между хората в Съюза и идеята за всеобщ икономически и социален прогрес, страните – членки на ЕС, провеждат европейска регионална политика, финансирана от фондовете на ЕС, като по този начин Съюзът оказва влияние и върху планирането на развитието на регионално и местно ниво.

ПРИНЦИПИ НА ДОПЪЛВАНЕ – фондовете предоставят помощ, която допълва националните действия, включително дейтсвията на регионално и местно ниво, като ги интегрира в приоритетите на Общността.

Page 9: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ПРИНЦИПИ НА ПОМОЩТА

ПРИНЦИПИ НА СЪГЛАСУВАНОСТ – Комисията и държавите членки гарантират, че помощта от фондовете е съгласувана с дейностите, политиките и приоритетите на Общността и допълва други финансови инструменти на Общността.

ПРИНЦИПИ НА КООРДИНАЦИЯ - в съответствие с поетите си отговорности Комисията и държавите-членки осигуряват координацията между помощта от фондовете, ЕФРР, ЕСФ и интервенциите на ЕИБ и от другите съществуващи финансови инструменти.

ПРИНЦИП НА СЪОБРАЗЯВАНЕ – финансираните от фондовете операции са в съответствие с разпоредбите на договора и на приетите в съответствие с него актове.

Page 10: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

II. СЪЩНОСТ И ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ

Структурни инструменти:• Европейски фонд за регионално развитие• Европейски социален фонд – развитие на човешките ресурси• Кохезионен фонд – транспорт и околна среда

Специализирани фондове• Европейски селскостопански фонд за развитие на селските

райони• Европейски фонд за развитие на рибарството

Съвместни инициативи JASPERS JEREMIE JESSICA

Page 11: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ЕВРОПЕЙСКИ ФОНД ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ – ЕФФР(The European Regional Development Fund - ERDF)

• производствени инвестиции;• създаване или моделиране на инфраструктури, които допринасят за

приспособяването на съответните региони;• инвестиции за създаване на работни места, проекти за местно развитие и

подкрепа на малки фирми;• мерки, насочени към експлоатиране на потенциала на вътрешнорегионалното

развитие;• инвестиции в областта на образованието и здравеопазването в региони,

попадащи в дефиницията на Цел 1;• финансиране на проучвания или пилотни схеми относно регионалното

развитие на ниво Общност, особено когато се отнасят до гранични райони на държавите-членки, туризъм, урбанистично развитие на култура.

ЕФРР е създаден през 1975 г. Той е най-важният инструмент за провеждането на общата “РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА”, чиято цел е да допринесе за намаляване на различията между регионите в Общността. Използва се главно в национални програми за стимулиране на развитието чрез безвъзмездни субсидии, а също така и при финансирането на:

Page 12: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД – ЕСФ(The European Social Fund - ESF)

ЕСФ е създаден през 1958 г. финансира мерки, подпомагащи СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА. Мерките за постигане на висока заетост са едни от важните политики на ЕС, залегнали в договора от Амстердам.

Основната задача на фонда е осигуряването на финансова подкрепа за изпълнението на Цели 2 и 3 в борбата с безработицата, насърчава връщането на безработните и необлагодетелстваните групи към пазара на труда, главно чрез финасиране на мерки за обучение и преквалификация и на системи, осигуряващи заетост.Финансирането по фонда конкретно допринася за:• улесняване на достъпа до пазара на труда; осигуряване на равни

възможности на пазара на труда;• развитие на уменията, способностите, повишаване на професионалната

квалификация, преквалификация и т.н.;• насърчаване на създаването на работни места;• финансиране на проучвания и пилотни схеми, отнасящи се до аспекти,

които са общи за няколко страни-членки.

Page 13: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

КОХЕЗИОНЕН ФОНД(The Cohesion Fund)

Създаден през 1993 г. като нов инструмет на финансовата солидарност с най-слабо развитите държави – членки на Съюза.

ЦЕЛ:

Постигане на икономическо и социално сближаване и премахване на различията в стандарта на живот.

Предвиден е да финасира мащабни инфраструктурни обекти и проекти, свързани с опазването на околната среда, защита на здравето на хората, националните ресурси и т.н.

Page 14: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ФОНД ЗА ОРИЕНТИРАЕ И ГАРАНТИРАНЕ НА СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО – СЕКЦИЯ

“ОРИЕНТИРАНЕ” – ЕФОГСС(The European Agricultural Guidance and Guarantee Fund -

EAGGF)

Създаден през 1962 г. като основен инструмент за провеждане на Общата селскостопанска политика. Фондът финансира мерки за развитие на селските области и помощи за фермерите.

Финансовото съдействие по фонда е насочено към изпълнението на следните задачи:• украпване и реорганизиране на селскостопанските и горските структури,

включително тези за пазарна реализация и преработка на селскостопанските и горските продукти и облекчаване на природните затруднения в селското стопанство;

• осигуряване на приспособяването на селскостопанското производство и насърчаване на развитието на допълнителни дейности за фермерите от двата пола;

• подпомагане на осигуряването на добър жизнен стандарт;• подобряване на развитието на социалната мрежа в земеделските области, защитата

на околната среда и опазването на природата (в това число чрез осигуряване на консервация на природните селскостопански ресурси);

• предоставяне на техническа помощ и информация, както и на подкрепа за проучвания и пилотни проекти за насърчаване на земеделското развитие на ниво Общност.

Page 15: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ЕФОГСС

Фондът има две секции:- Секция “Гарантиране” – обхваща по-голямата част от фонда и е основен

инструмент за гарантиране на цените на селскостопанската продукция;- Секция “Ориентиране” – служи за провеждане на структурната

политика в селското стопанство, субсидира приспособяването на производството към пазара, подобряването на качеството и т.н.

ФИНАНСОВИЯТ ИНСТРУМЕНТ ЗА ОРИЕНТИРАНЕ НА РИБАРСТВОТО – ФИОР

(The Financial Instrument for Fisheries Guidance - FIFG)

Създаден през 1993 г. в отговор на криза в сектора и е предвиден да съдейства за неговото преструктуриране, да подпомага адаптирането и модернизирането на риболовната индустрия.

Page 16: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

СЪВМЕСТНИ ИНИЦИАТИВИ НА ЕС И Р БЪЛГАРИЯ

Основното послание на политиката за сближаване и нейните инструменти за периода 2007 – 2013г. е ускорен растеж и заетост за всички региони и градове на ЕС.

Инструментите, които подпомагат държавите-членки и регионите в стабилното и ефективно управление на фондовете, са:

• JASPERS (Joint Assistance in Supporting Projects in European Regions) – насърчава сътрудничеството между ЕК, ЕИБ (Европейската инвестиционна банка), ЕБВР (Европейската банка за възстановяване и развитие) и държавата членка в подготовката на големи проекти.

• JEREMIE (Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises) е съвместна инициатива на ЕК, ЕИБ и ЕИФ (Европейски инвестиционен фонд) за подобряване на достъпа до финансиране на микро-, малки и средни предприятия в европейските региони.

• JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) е съвместна инициатива на ЕК, ЕИБ и Банката за развитие на Съвета на Европа за насърчаване на устойчиви инвестиции в градските зони.

Page 17: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

БЮДЖЕТ НА ЕС 2007-2013

1А. Кокурентоспособност за растеж и заетост : 89,363 млрд. евро

2. Опазване и управление на

природните ресурси :423,06 млрд евро

3А. Свобода, сигурност и правосъдие :

7,549 млрд.евро

3В. Гражданство:4,667 млрд. евро

6. Компенсации : 0,862 млрд. евро

1В. Сближаване за растеж и заетост: 347,407 млрд. евро

4. ЕС като глобален партньор:55,935 млрд. евро

5. Администрация:55, 925 млрд.евро

Общо: 974,769 млрд. евро

Page 18: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

СРЕДСТВА ЗА БЪЛГАРИЯОТ СТРУКТУРНИТЕ ИНСТРУМЕНТИ 2007-2013

Цел/Фонд Бюджет(€) Дял

Сближаване 4,391 млрд. 64,1%

ЕФРР 3,205 млрд. 72,9%

ЕСФ 1,186 млрд. 27,1%

Кохезионен фонд 2,283 млрд. 33,3%

Общо 6,674 млрд. 97,4 %

Европейско териториално сътрудничество

ЕФРР 179 млн. 2,6%

ОБЩО 6,853 млрд. 100,0%

Page 19: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ДРУГИ ФИНАНСОВИ ИНСТРУМЕНТИ ЗА Р БЪЛГАРИЯ

• Временни мерки за ядрена безопасност – “Козлудуй” – прибл. 210 млн. Евро

• Временен инструмент за подобряване на бюджетните парични потоци и за подпомагане на изпълнението на Шенгенското споразумение (Schengen and Cash-flow facilities) – прибл. 240 млн. Евро

• Временни мерки за институционално изграждане (“Преходно подпомагане”) – прибл. 30 млн. Евро

• Съществуващи политики – 268 млн. евро

Page 20: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

РЕГЛАМЕНТИ ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА СТРУКТУРНИТЕ ИНСТРУМЕНТИ НА ЕС

• Регламент № 1605/2002 – Финансов регламет за Общия бюджет на ЕС. Това е основен документ за разходване на средства от бюджета по всички политики на ЕС

• Регламент № 1083/2006 – General Reglamentation (вместо досегашния регламент 1260/1999) за общите разпоредби относно Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд

• Регламент № 1828/2006 относно прилагането на Регламент 1083/2006 (регламентът за прилагане на друг регламент аналог на Правилника за прилагане на даден закон в българското право)

• Регламент № 1080/2006 относно Европейския фонд за регионално развитие

• Регламент № 1081/2006 относно Европейския социален фонд• Регламент №1084/2006 за създаване на Кохезионен фонд• Регламент № 1082/2006 относно Европейското обединение за

териториално сътрудничество (ЕОТС)

Page 21: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

НАЦИОНАЛНИ ПОДЗАКОНОВИ НОРМАТИВНИ АКТОВЕ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ОПЕРАТИВНИТЕ ПРОГРАМИ ПО

СТРУКТУРНИТЕ И КОХЕЗИОННИТЕ ФОНДОВЕ

• Постановление № 62 от 21.03.2007 г. (ПМС № 62) за приемане на национални правила за допустимост на разходите по оперативните програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз, за финансовата рамка 2007-2013 г. (ДВ, бр. 45/2007 г.)

• Постановление № 121 от 31.05.2007г. (ПМС №121) за определяне на реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по оперативните програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европвйския съюз, и по програма ФАР на Европейския съюз (ДВ, бр. 45/2007 г.)

• Постановление №55 от 12.03.2007 г. (ПМС №55) за условията и реда за определяне на изпълнител от страна на бенефициентите на договорена безвъзмездна финансова помощ от Структурните фондове на Европейския съюз и програма ФАР на Европвйския съюз (ДВ бр. 24/2007 г.)

• Постановление № 6 от 2007 г. (ПМС №6) за създаване на Единен информационен портал за обща информация за управлението на Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз в Република България (www.eufunds.bg)

• Постановление № 182 от 2006 г. (ПМС № 182) за създаване на Комитети за наблюдение на Националната стратегическа референтна рамка и оперативните програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз

Page 22: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

НАЦИОНАЛНИ ПОДЗАКОНОВИ НОРМАТИВНИ АКТОВЕ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ОПЕРАТИВНИТЕ

ПРОГРАМИ ПО СТРУКТУРНИТЕ И КОХЕЗИОННИТЕ ФОНДОВЕ

• Решение № 523 на Министерския съвет от 31.07.2007 г. за определяне на органи за управление, планиране, наблюдение, контрол и техническо съдействие за изпълнение на програмите за Европейско териториално сътрудничество през периода 2007 – 2013 г.,в които Република България участва като страна-членка на Европейския съюз

• Решение № 965 на Министерски съвет от 2005 г. за определяне на управляващите органи на оперативните програми и междинните звена за управление на средствата от Структурните фондове на Европейския съюз в Република България

• Решение №988 на Министерския съвет от 27.12.2005 г. за определяне на дирекция “Национален фонд” на Министерството на финансите за разплащателен орган по структурните фондове на ЕС.

Page 23: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

III. СТРАТЕГИЧЕСКИ ПРОГРАМНИ ДОКУМЕНТИ

• Национална стратегическа референтна рамка• Национален план за развитие• Национален план за развитие на земеделието и селските райони 2007-

2013 г.• Национален стратегически план за рибарство и аквакултури 2007-

2013 г.

• Оперативни програми Регионално развитие Конкурентоспособност Околна среда Транспорт Развитие на човешките ресурси Административен капацитет Техническа помощ

Page 24: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ЗАКОНИ ОТ НАЦИОНАЛНОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО, КОИТО НЯМАТ ПРЯКА ВРЪЗКА С ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТИ, ФИНАНСИРАНИ ОТ СТРУКТУРНИТЕ

ФОНДОВЕ НА ЕС

Конституция на Република България Търговски закон Наказателен кодекс Закон за международните договори на Република България Закон за задълженията и договорите Закон за вътрешен одит Закон за устройствост на държавния бюджет Закон за държавния служител Закон за счетоводството Закон за административните нарушения и наказания Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване Закон за държавните помощи Закон за данък върху добавената стойност Закон за корпоративното подоходно облагане Закон за регионалното развитие Закон за обществените поръчки Закон за опазване на околната среда Закон за малките и средните предприятия

Page 25: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

СТРАТЕГИЧЕСКИ ПРОГРАМНИ ДОКУМЕТИ

Национален стратегически план за развитие на селските

райони

Национален план за развитие

Национален стратегически план за

рибарство и аквакултури

СТРАТЕГИЧЕСКИ НАСОКИ НА ОБЩНОСТТА

НАЦИОЛНА СТРАТЕГИЧЕСКА

РЕФЕРЕНТНА РАМКА

ОПЕРАТИВНИ ПРОГРАМИ

НАЦИОНАЛНИ СТРАТЕГИЧЕСКИ

ДОКУМЕНТИ

ОП“Регио-нално

развитие”

ОП“Развитие на конкуренто-

способност-та на

българска-та иконо-

мика”

ОП“Развитие

на човешки-

тересурси”

ОП“Околна среда”

ОП“Транс-порт”

ОП“Админист-

ративенкапацитет”

ОП“Техни-ческа

помощ”

Page 26: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЧЕСКА РЕФЕРЕНТНА РАМКА НА Р БЪЛГАРИЯ

Националната стратегическа референтна рамка (НСРР) е документ, който всяка страна-членка на Европейския съюз, изготвя, за да може да получава средства от Структурните фондове на ЕС. Главната цел на стратегическите инвестиции, които ще бъдат финансирани от Европейския съюз в България, е да подкрепят инвестициите, необходими за икономическото развитие, като се инвестира в съответните:

− инфраструктури;− човешки потенциал;− благоприятна бизнес среда;− социално включване.

Визия:Към 2013 г. България да стане конкурентоспособна страна-членка на ЕС, с високо качество на живот, доходи и социална чувствителност на обществото.

Тематични области за повишаване на конкурентоспособността:− човешки ресурси;− инфраструктура;− управление и ефективна държавна администрация и услуги;− териториално сближаване.

Page 27: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

БЪЛГАРСКИТЕ ПРИОРИТЕТИ В ЕВРОПЕЙСКИ КОНТЕКСТ

Стратегически насоки за сближаване на Общността

НСРР НА България

1. Превръщане на Европа и нейните региони в по-атрактивно място за инвестиции и работа

• Транспорт• Околна среда• Енергетика

•ОП “Транспорт”•ОП “Регионално развитие”•ОП “Развитие на конкурентоспособността на българската икономика”•Национален стратегически план за развитие на селските райони

2. Подобряване на иновациите

•Увеличаване на инвестициите в изследвания и технологично развитие•Насърчаване на иновациите и предприемачеството •Подобряване на достъпа до финансиране

•ОП “Развитие на конкурентоспособността на българската икономика”•ОП “Развитие на човешките ресурси”•ОП “Регионално развитие”•Национален стратегически план за развитие на селските рейони

Page 28: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

БЪЛГАРСКИТЕ ПРИОРИТЕТИ В ЕВРОПЕЙСКИ КОНТЕКСТ

Стратегически насоки за сближаване на Общността

НСРР на България

3. Повече и по-добри работни места•Подобряване на адаптивността на работниците и предприятията и гъвкавостта на пазара на труда•Увеличаване на инвестициите в човешки капитал чрез подобряване на обучението и способностите•Поддържане на здравословна работна среда•Административен капацитет

•ОП “Развитие на човешките ресурси”•Национален стратегически план за развитие на селските райони•ОП “Административен капацитет”•ОП “Техническа помощ”•Приоритети за техническа помощ в ОП

4. Териториално измерение на кохезионната политика•Принос на градовете за растеж и заетост•Икономическа диверсификация на селските райони•Сътрудничество (трансгранично, транснационално и междурегионално)

•ОП “Регионално развитие”•ОП “Транспорт”•Национален стратегически план за развитие на селските райони•Териториално сътрудничество

Page 29: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ИНДИКАТОРИ ЗА ЦЕЛИТЕ И ПРИОРИТЕТИТЕ

Стратегически приоритети Индикатори

2. Увеличаване на качеството на човешките ресурси, като се акцентира върху заетостта

1. Ниво на участие - възраст 15-64 години

2. Процент на възрастното население (25-64), участващо в образователни и преквалификационни програми

3. Насърчаване на предприемачеството, на благоприятна бизнес среда и добро управление

1. Съотношение между преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) и БВП

2. Производителност на труда

4. Подкрепа за балансирано териториално развитие

Повишение на доходите и заетостта в по-слабо развити и периферни райони под влияние на кохезионната политика

Page 30: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

РАЗДЕЛЕНИЕ НА ФИНАНСОВИТЕ СРЕДСТВА ПО ОПЕРАТИВНИ ПРОГРАМИ

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА ФИНАНСОВО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ

(в млн. евро)

ОП “Регионално развитие” 1361 (ЕФРР)

ОП “Конкурентоспособност” 988 (ЕФРР)

ОП “Развитие на човешките ресурси” 1032 (ЕСФ)

ОП “Административен капацитет” 154 (ЕСФ)

ОП “Транспорт” 1624 (ЕФРР+КФ)

ОП “Околна среда” 1466 (ЕФРР+КФ)

ОП “Техническа помощ” 48 (ЕФРР)

Page 31: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Стратегически цел• Подобряване на качеството на средата за живот и работа с по-добър достъп до основни услуги и нови

възможности за повишена регионална конкурентоспособност и устойчиво развитие

Приоритети• Устойчиво и интегрирано градско развитие – 55% от средствата за ОП• Регионална и местна достъпност, особено развитието на ИКТ – инфраструктурата -25% • Устойчиво развитие на туризма- 10% • Създаване на регионални и местни мрежи; сътрудничество и изграждане на капацитет - 8% • Техническа помощ -2%

Бюджет: 1601млн. € (ЕС – 1361 млн. €; РБ – 240 млн. €)

Бенефициенти• Общини, общински фирми, сдружения на общини, НПО с местно представителство

Управляващ орган

Дирекция “Регионално развитие” в МРРБ

www.mrrb.government.bg

www.eufunds.bg

ОП “РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ”

Page 32: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ОП “РАЗВИТИЕ НА КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТТА НА БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА”

Стратегическа цел• Насърчаване на иновациите и увеличаване на ефективността на предприятията, както и

подобряване на бизнес средата, в която те работят

Приоритети• Насърчаване на икономика, базирана на знанието и иновационните дейности – 14% от

средствата за ОП • Повишаване на ефективността на предприятията и насърчаване на благоприятна бизнес среда

– 60%• Достъп до финансиране за развиващи се предприятия – 15%• Цялостно засилване на международните пазарни позиции на българската икономика- 7%• Техническа помощ – 2 %

Бюджет : 1162 млн. € (ЕС – 988 млн. €; РБ- 174 млн. €)

Бенефициенти• МСП, големи фирми, университети, научноизследователски центрове

Управляващ орган

Дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” в МИЕ

www.iaphare.org/bg/index.php

www.eufunds.bg

Page 33: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ОП “РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ”

Стратегическа цел • Повишаване на качеството на живот чрез подпомагане на заетостта, достъпа до образование с високо

качество, обучение през целия живот и социално включване

Приоритети • Подкрепа на устойчивата заетост и развитие на отворен пазар на труда – 21% от средствата за ОП• Повишаване на адаптивността и конкурентоспособността на работната сила-18% • Подобряване на качеството на образованието и обучението – 20% • Подобряване на условията за достъп до образование и обучение – 16%• Социално включване и заетост чрез развитие на социална икономика -14% • Подобряване на ефективността на институциите на пазара на труда, на социалните и здравните услуги – 5%• Насърчаване на транснационалното сътрудничество в сферата на заетостта – 2%• Техническа помощ- 2%

Бюджет: 1214 млн. € (ЕС – 1032 млн. €; РБ – 182 млн. €

Бенефициенти• Образователни институции, консултантски фирми, работодатели, браншови организации, социално-

икономически партньори, НПО, центрове за информация и професионално обучение.

Управляващ орган

Дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти” в МТСП

http://ef.mlsp.government.bg

www.eufunds.bg

Page 34: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ОП “АДМИНИСТРАТИВЕН КАПАЦИТЕТ”

Стратегическа цел • Изграждане на ефективна и модерна администрация, способна да отговори на високите очаквания

на българските граждани, бизнеса и ЕС за по-добро обслужване и висока професионална етика• Създаване на стройна структура от компетентни и мотивирани държавни служители

Приоритети• Добро управление - 30% от средствата за ОП• Управление на човешките ресурси в държавната администрация, съдебната система и гражданско-

социалните структури – 35%• Високо качество на предлаганите административни услуги и развитие на електронно правителство-

31%• Техническа помощ – 4%

Бюджет: 181 млн. € (ЕС- 154 млн. €; РБ – 27 млн. €)

Бенефициенти• Държавна администрация, съдебна система, гражданско общество

Управляващ орган

Дирекция “Управление на проекти и програми”, МДААР

www.mdaar.government.bg

www.eufunds.bg

Page 35: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ОП “ТРАНСПОРТ”

Стратегическа цел • Изграждане на балансирана и устойчива транспортна система чрез развитие и модернизация на

ключовата транспортна инфраструктура за връзки от национално, трансгранично и европейско значение

Приоритети• Развитие на жп инфраструктурата по основните национални и Трансевропейски транспортни оси- 39%

от средствата за ОП• Развитие на пътната инфраструктура по основните национални и Трансевропейски транспортни оси-

43%• Подобряване на интермодалността при превозите на пътници и товари- 11% • Подобряване на условията за корабоплаване по морските и вътрешноводните пътища -6% • Техническа помощ- 1%

Бюджет: 2003 млн. € (ЕС- 1624 млн. €; РБ- 379 млн. €)

Бенефициенти• Фонд РПИ; НК “ЖИ” ИА за проучване и поддържане на р. Дунав; ИА “Морска администрация”

Управляващ орган

Дирекция “Координация на програми и проекти” в МТ

www.eufunds.bg

www.mt.government.bg

Page 36: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ОП “ОКОЛНА СРЕДА”

Стратегическа цел• Подобряване на качеството на живот на населението в страната чрез осигуряване на здравословна и

благоприятна среда и запазване на богатото природно наследство на основата на устойчиво развитие на страната

Приоритети• Подобряване и развитие на инфраструктурата за отпадни води в населени места с над 2000 екв.ж. –

67,75 % от средствата за ОП• Подобряване и развитие на инфраструктурата за третиране на отпадъци – 24,06%• Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие – 6,81%• Техническа помощ- 1,38%

Бюджет: 1801 млн. € (ЕС – 1466 млн. €; РБ- 334 млн. €)

Бенефициенти• Фонд РПИ; НК ”ЖИ” ; ИА за проучване и поддържане на р. Дунав; ИА “Моркса администрация”

Управляващ орган

Дирекция “Координация на програми и проекти” в МОСВ

www.eufunds.bg

www.mt.government.bg

Page 37: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ОП “ТЕХНИЧЕСКА ПОМОЩ”

Приоритетни оси• Подкрепа за изпълнението на дейностите, извършвани от Централното координиращо

звено, Сертифициращия орган, Одитиращия орган и Комитета за наблюдение на НСРР, Комитета за наблюдение на ОПТП и Управляващия орган на ОПТП – 52% от средствата за ОП

• По-нататъшното развитие и подкрепа за функционирането на единната Информационна система за управление и наблюдение- 20%

• Популяризиране на кохезионната политика на ЕС и осигуряване на обща и статистическа информация -28%

Бюджет: 56,8 млн. € (ЕС- 48,3 млн. €; РБ – 8,5млн. €)

Бенефициенти • Централно координационно звено, Сертифициращият орган, Комитетът за наблюдение

на НСРР, регионите на ниво NUTS III и др.

Управляващ орган

Дирекция “Управление на средствата от ЕС” в МФ

http://www.eufunds.bg

Page 38: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ОСНОВНИ УЧАСТНИЦИ

• Комитет за наблюдение на НСРР• Централно координационно звено, отговорно за координация на изпълнението

на оперативните програми, съфинансирани със средства на Европейския съюз в администрацията на Министерски съвет

Дирекция “Програмиране на средствата от Европейския съюз” Дирекция “Мониторинг на средствата от Европейския съюз” Дирекция “Информация и системи за управление на средствата от

Европейския съюз”• Сертифициращ орган (той изпълнява и ролята на съкровищен орган, т.е.

Получава всички средства от ЕФРР, ЕСФ, КФ и др.) – Дирекция “Национален фонд”, Министерство на финансите

• Одитиращ орган на Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз – Изпълнителна агенция “Одит на средствата от Европейския съюз” към министъра на финансите

• Управляващи органи на Оперативните програми• Междинно звено (при делегирани отговорности) • Краен бенефициент

Page 39: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

КОМИТЕТ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА НСРР

Основни отговорности • Оценява напредъка към постигането на целите на НСРР.

• Обсъжда резултатите от изпълнението на оперативните програми въз основа на доклади и оценки.

• Обсъжда и приема годишни доклади за изпълнение.

• Предлага мерки за подобряване на изпълнението на дейностите, финансирани от фондовете.

• Приема докладите за НСРР, които се изискват според Регламента.

Page 40: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Централно координационно звено

Основни отговорности• Осугирява добро качество на НСРР, за да бъде одобрена при преговорите с

Европейската комисия.• Действа като център за контакт с Европейската комисия.• Осигурява прилагането на основните принципи на Структурните фондове, като

партньорство и допълняемост.• Гарантира, че финансираните от европейските фондове проекти съответстват на

политиката на ЕС. • Осигурява координация между оперативните програми и помощта от Европейския

земеделски фонд за развитие на селските райони, Европейския фонд за рибарство, Европейската инвестиционна банка и други финансови инструменти.

• Изготвя доклади и ги представя пред Европейската комисия съгласно регламента.• Създава и управлява информационна система за управление и наблюдение.• Координира подаването на молби за големи проекти от управляващите органи до

Европейската комисия.• Председателства и действа като секретариат на Комитата за наблюдение на НСРР.• Участва във всички комитети за наблюдение на оперативните програми.

Page 41: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

СЕРТИФИЦИРАЩ ОРГАН

Основни отговорности• Изготвя и предава на Комисията заверени отчети за разходи и заявления

за плащане.• Удостоверява, че:

- отчетът на разходите е правилен, резултатът е от надеждни счетоводни системи и се основава на проверими оправдателни документи;

- декларираните разходи са в съответствие с приложимите общностни и национални правила и са били извършени във връзка с операциите, избрани за финансиране в съответствие с критериите, приложими за програмата, и с общностните и национални правила.

• Сертифицира разходите, посочени в искането за възстановяване на разходите, подаден към Комисията, при условие че управляващите органи и подчинените им междинни звена, отговарящи за изпълнението на програмата, са изпълнили условията, предвидени в разпоредбите на ЕС и националното законодателство.

Page 42: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Сертифициращ орган

• Води счетоводна документация в компютърен вид за декларираните пред Европейската комисия разходи и води отчет за подлежащите на възстановяване суми и за сумите, изтеглени след частично или пълно прекратяване на финансовата подкрепа за даден проект.

• Предоставя на Европейската комисия годишни прогнози за разходите.• Гарантира, че бенефициентите/изпълнителите получават сумите от

Структурните фондове и от Кохезионния фонд въз основа на молбите за финансиране, подадени от управляващите органи.

• Докладва на Европейската комисия за евентуални нередности, които са били обект на предварително административно или съдебно разследване. Във връзка с предишни доклади той информира Комисията за процедурите, постановени след установяването на вече докладвани нередности, както и за важните промени, настъпили в резултат на това.

Page 43: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ОДИТИРАЩ ОРГАН

Основни отговорности• Извършва одит на съответните дейности с цел да гарантира ефективното

функциониране на системите за управление и контрол на оперативните програми.

• Извършва два вида одит:

- одит на системите;

- одит на дейностите.

• Изготвя и представя на ЕК годишни контролни отчети и одиторски мнения относно законосъобразността и редовността на проверяваните транзакции.

Page 44: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

УПРАВЛЯВАЩ ОРГАН

Основни отговорности• Отговаря за управлението и изпълнението на оперативната програма в

съответствие с принципа за стабилно финансово управление и по-специално:

- гарантира, че операциите, избрани за финансиране, са в съответствие с критериите, приложими за оперативната програма, както и с приложимите правила на Общността и националните правила;

- проверява, че съфинансираните продукти и услуги са доставени и че декларираните от бенефициентите разходи за операциите са действително извършени и са в съответствие с националните правила;

- гарантира, че съществува система за записване и съхранение в компютризирана форма на счетоводните записи за всеки проект по оперативната програма и че са правилни данните за изпълнението, необходими за финансовото управление, мониторинг, проверки, одити и оценка.

- гарантира, че оценките на оперативните програми, посочени в чл.48, параграф 3, се извършват в съответствие с чл.47;

Page 45: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

УПРАВЛЯВАЩ ОРГАН НА ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА

- гарантира, че бенефициентите и другите звена, включени в осъществяването на проектите, поддържат или отделна счетоводна сметка, или адекватна счетоводна аналитична сметка за всички сделки, отнасящи се до проекта, без да се засягат националните счетоводни правила;

- гарантира изискваните оценки за оперативните програми; - гарантира, че Сертифицираният орган получава цялата необходима

информация относно процедурите и проверките, извършени във връзка с разходи за целите на сертифицирането;

- Дава насоки на работата на Комисията за наблюдение и му осигурява необходимите документи, които да позволяват да се следи качеството на изпълнението на оперативната програма в светлината на специфичните £ цели;

- Изготвя и след одобрение от Комитета за наблюдение предава на Комисията годишните и окончателни доклади относно изпълнението;

- Осигурява спазването на изискванията за информираност и публичност;- Осигурява на Комисията информация, която да £ позволи оценяването на

големи проекти.

Page 46: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

МЕЖДИННО ЗВЕНО

Основни отговорности• Осигурява финансовото, административното и техническото изпълнение на

проектите.

• Извършва плащанията към бенефициентите след задължителна проверка за допустимостта на извършения от бенефициента разход.

• Изготвя искания за плащания до Европейската комисия.

• Поддържа отделна счетоводна система или система на адекватни счетоводни записи за всички транзакции, свързани с финансовата подкрепа.

• Осигурява правилност на дейностите, финансирани от Структурните и Кохезионния фондове на ЕС, чрез прилагане на системи за вътрешен контрол за осигуряване на спазването на принципите за ефективно финансово управление.

Page 47: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

КОМИТЕТ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА

Основни отговорности • Обсъжда и одобрява критериите за избор на проекти за финансиране.

• Обсъжда напредъка и резултатите от оперативните програми с оглед на поставените цели.

• Обсъжда и приема годишните отчети и окончателните доклади.

• Изготвя предложения към управляващите органи за евентуални промени в оперативните програми, които биха спомогнали за осъществяването на целите на фондовете или за подобряване на управлението на програмите, включително и финансовото управление.

Page 48: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ИНСТИТУЦИОНАЛНА РАМКА - БЪЛГАРИЯ

УПРАВЛЕНИЕ

ИЗПЪЛНЕНИЕ

ФИНАНСОВО УПРАВЛЕНИЕ И КОНТРОЛ

НАБЛЮДЕНИЕ

Централно координационно звено - МФ

УО на Национална ОП

“Регионално развитие”

МРРБ

УО на “Развитие на

конкурентоспособността на българската икономика”

МИЕ

УО на ОП “Развитие на

човешките ресурси”

МТСП

УО на ОП “Административен капацитет”

МДААР

УО на ОП “Танспорт”

МТ

УО на ОП “Околна среда”

МОСВ

6междинни

звена

1Междинно

звено

3междинни

звена

1междинно

звено

КРАЙНИ БЕНЕФИЦИЕНТИ

Сертифициращ орган Одитиращ орган Сметната палата

Комитети за наблюдение на НСРР и ОП

Page 49: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ИНСТИТУЦИОНАЛНА РАМКА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА СТРУКТУРНИТЕ ИНСТРУМЕНТИ

• Легенда

• Докладване

Обратна връзка

Централно координационно звено в администрацията на Министерския съвет

Дирекция “Програмиране на средствата от Европейския съюз”,

Дирекция “Мониторинг на средствата от Европейския съюз” и

Дирекция “Информация и системи за управление на средствата от Европейския съюз”

Сертифициращ орган

Дирекция “Национален фонд” - МФ

ОДИТИРАЩ ОРГАНИА “Одит на

средствата на ЕС” - МФ

Сметната палата

Управляващ орган

Комитет за наблюдение

на НСРР

Комитет за наблюдение на

ОП

Междинно звено

1

Междинно звено

2

БЕНЕФИЦИЕНТИ

Page 50: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

АПЛИКАЦИОННИ ФОРМИ

СТРАТЕГИЧЕСКИ НАСОКИ НА ОБНОСТТА

НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЧЕСКА РЕФЕРЕНТНА РАМКА

СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ И ПРИОРИТЕТИ НА НСРР

ОПЕРАТИВНИ ПРОГРАМИ

ПРИОРИТЕТНИ ОСИ (ЦЕЛИ)

ОПЕРАЦИИ (ПРОЕКТИ ИЛИ ГРУПИ ПРОЕКТИ)

ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ

ПОКАНА ЗА ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ

Page 51: СТРУКТУРНИ ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ПЪТЯТ НА ПРОЕКТА

Изпълнение и текущо

наблюдение на проекта

Приключване на проекта

Разработване на проекта

Преглед и техническо одобрение

Сключване на договор

Оценка и одобрение на проекта

МЗ преразглежда разходите и изпраща сертификат за тях на Управляващия орган (УО). Уо го преглежда, верифицира и препраща на сертифициращия орган (СО).

СО преглежда обобщените сертификати и се разплаща с бенефициента.

Бенефициентът подава окончателен доклад и получава финално

плащане.

Бенефициентът разработва проект и го изпраща в МЗ.

МЗ преглежда, технически одобрява проектното предложение и по препраща на УО.

УО свиква Комитет за подбор на проекти.

УО информира МЗ, което уведомява бенефициента.

Подаване на текущи доклади и фактури за извъшени разходи към междинно звено (МЗ).