Top Banner
ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ ДИТИНИ Презентацію підготував вчитель правознавства Жизномирської ЗОШ І-ІІІ ступенів Суслик О.Т.
26

"Декларація прав дитини"

Jul 24, 2015

Download

Education

Zochguzn
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: "Декларація прав дитини"

ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ ДИТИНИ

Презентацію підготуваввчитель правознавстваЖизномирської ЗОШ І-ІІІ ступенівСуслик О.Т.

Page 2: "Декларація прав дитини"

Я маю право на веселку й на весну,На щедру осінь і на тепле літо,На зиму, так безмежно чарівну,І на лани із стиглим житом.На золотаве сонце,Що щедро Україну зігріває. На соловейка спів у гаях, І на любов батьків, безмежну і безкраю.

Я маю право жити на землі,Творити, дихати, учитись.Примножувать багатства всі її,Своєю Україною гордитись.Я маю право Україну восхвалять,Боротися за неї, за честь стоять.Безкрайнії поля її любити,І щовесни журавликів із вірою зустріти.

Page 3: "Декларація прав дитини"

Не тільки права дорослих потребують визначення й захисту. Складною проблемою сучасного людства є, також права дітей, оскільки, на жаль, життя, здоров'я, навчання, щастя дітей усього світу поки що недостатньо захищені. Про це багато пишуть і говорять, дехто намагається допомагати. Але кількість нещасних дітей не зменшується. Сьогодні майже 250 млн дітей у світі животіють, займаючись тяжкою працею, жебрацтвом, пограбуванням. Близько 30 млн дітей не мають можливості відвідувати школу. Щороку від хвороб помирають більше 5 млн дітей.

Page 4: "Декларація прав дитини"

Міжнародне співтовариство започаткувало спробу спільної допомоги дітям. У 1924 р. у м. Женеві було прийнято Декларацію прав дитини. 1959 р. розроблена і втілена в життя нова Декларація прав дитини. А 1989 році у Нью-Йорку всі прогресивні країни світу підписалися під Конвенцією прав дитини. В 1991 р. Україна приєдналася до Конвенції. В 1993 р. в м. Києві створено Всеукраїнський комітет захисту дітей. Згідно з Конвенцією, Україна у квітні 2001 року прийняла Закон «Про охорону дитинства».

Page 5: "Декларація прав дитини"

Дитині повинні належати всі зазначені в цій Декларації права. Ці права мають визнаватися за всіма дітьми без будь-яких винятків і без відмінностей чи дискримінацій за ознакою раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового стану, народження або іншої обставини, що стосується самої дитини чи її сім'ї.

Принцип 1.

Page 6: "Декларація прав дитини"

Принцип 2.

Дитині законом або іншими засобами повинен бути забезпечений спеціальний захист і надані можливості та сприятливі умови, які дозволили б їй розвиватися фізично, розумово, морально, духовно та у соціальному відношенні здоровим і нормальним шляхом і в умовах свободи та гідності. При виданні з цією метою законів головним міркуванням має бути найкраще забезпечення інтересів дитини.

Page 7: "Декларація прав дитини"

«Я — людина, хоча ще дитина. І не має значення, чи тільки-но з'явилася, чи мені 5 місяців, чи 16 років. Я живу. Маю право жити. Я прислухаюсь до світу, вдивляюсь у його, часом, не такі вже й добрі очі, вростаю в нього своїми думками, мріями, почуттями. Я стаю його часткою. Нехай і малесенькою. Але серед океану слів хтось почує і мій голос. Нехай тихий, але в ньому та незвідана сила, якої не збагнути вам, дорослим, заклопотаним власними справами, турботами. Я — особистість, і ви маєте прислухатись до мене, почути, помітити мене! Я творю свій світ, він схований десь далеко-далеко, на межі між вічністю і реальністю. І однаково, чи білий він, чи чорний — ніхто не має право нівечити його.Я — проти зла, проти воєн і насильства, проти фальші і лицемірства, проти сварок і образ. Зазирніть мені у вічі і збагнете: я хочу бачити світ лише добрим, щасливим, усміхненим. Не розбивайте моїх рожевих мрій. Бо ж, зрештою, не так вже й мало залежить від вас».

Дитина

Page 8: "Декларація прав дитини"

Принцип 3.

Дитині має належати від її народження право на ім'я і громадянство.

Page 9: "Декларація прав дитини"

Документи, що подаються для оформлення набуття громадянства України за

народженням

Для оформлення набуття громадянстваУкраїни за народженням особою, батьки(один із них) якої на момент її народженнябули громадянами України (частина першастатті 7 Закону), один з її батьків подає такідокументи:

а) заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням;б) копію свідоцтва про народження особи;в) копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує факт

перебування одного з батьків особи у громадянстві України на момент її

народження.Процедура оформлення набуття громадянства України дитиною за народженням безкоштовна.Після оформлення набуття громадянства України дитиною дані про неї можуть бути внесено до паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Page 10: "Декларація прав дитини"

Ти народивсь, і думає про тебеУся рідня, уся твоя сім'я.Дитя моє! Бог дав тобі життя.І, щоб ніхто не заподіяв шкодиТобі, малий громадянине,Бог дав закони нашого народу.Від дня народження до іменин, Він твій, цей світ широкий за вікном. Ти на життя і щастя маєш право Під небом Української держави.

Page 11: "Декларація прав дитини"

Принцип 4.

Дитина повинна користуватися благами соціального забезпечення. Їй має належати право на здорове зростання і розвиток; з цією метою спеціальні догляд і охорона повинні бути забезпечені як їй, так і її матері, включно з належним допологовим і післяпологовим доглядом. Дитині має належати право на відповідне харчування, житло, розваги і медичне обслуговування.

Page 12: "Декларація прав дитини"

В Україні три чверті дітей — це діти з хронічними захворюваннями. У нас з'явився новий тип дитини — «діти вулиці». Пояснюючи своє перебування на вулиці, діти зазвичай називають сімейні негаразди та небажання відвідувати школу. Основний загал таких дітей закінчили 3-4 класи, тобто початкову школу. Серед них найбільший відсоток неповнолітніх злочинців, наркоманів, торгівців наркотиками, повій.

Page 13: "Декларація прав дитини"

Принцип 5.

Дитині, яка є неповноцінною у фізичному, психічному або соціальному відношенні, повинні забезпечуватися спеціальні режим, освіта і піклування, необхідні з огляду на її особливий стан.

Page 14: "Декларація прав дитини"

ПРИТЧА"Не продаємо..."

Одна молода пара зайшла до магазину дитячих іграшок, де довго оглядала на полицях ляльок, що плакали і сміялися, електронні іграшки, маленькі печі, що пекли торти і піци... Однак батьки довго не могли вирішити, що купити для дитини. До них підійшла ввічлива, продавщиця, запитала чим допомогти.Розумієте, — почала пояснювати жінка, - ми маємо маленьку дівчинку, але цілий день нас не буває вдома.Дівчинку, що мало усміхається, - продовжував чоловік.— Ми хотіли купити їй щось, що б її ощасливило, — говорила далі жінка, - навіть, коли нас немає поруч. Щось, що б її забавило, розрадило, коли вона сама.Вибачте, - посміхнулася продавщиця, -ми не продаємо батьків.

Бруно Ферреро

Page 15: "Декларація прав дитини"

Принцип 6.

Дитина для повного і гармонійного розвитку її особи потребує любові і розуміння. Вона повинна, якщо це можливо, зростати під опікою і відповідальністю своїх батьків і, в усякому разі, в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості; малолітню дитину не слід, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, розлучати зі своєю матір'ю. На суспільстві і на органах публічної влади повинен лежати обов'язок здійснювати особливе піклування про дітей, що не мають сім'ї, і про дітей, що не мають достатніх засобів для існування. Бажано, щоб багатодітним сім'ям надавалась державна або інша допомога на утримання дітей.

Page 16: "Декларація прав дитини"

Щоб на шляхах новітніх не блукатиШукаючи майбутнє навчання, Потрібні Україні мудрі діти, Що мають розум і міцні знання.Ростуть і вчаться діти України,Гартуються, щоб досягти мети. Нам всі права людини і дитини,Як скарб великий, треба берегти.Життєві обираючи дороги, Де нас чекає слава світова,Ми просимо в дорослих допомоги,Щоб захистити всі свої права.Щоб вийти з бід, страждання і нещастя,Щоб захистити земляків своїх, Потрібні Україні мудрі люди, І нам належить бути серед них!

Page 17: "Декларація прав дитини"

Принцип 7.Дитина має право на здобуття освіти, яка має бути безкоштовною і обов'язковою, в усякому разі на початкових стадіях. Їй має даватися освіта, яка сприяла б її загальному культурному розвиткові і завдяки якій вона могла б на основі рівності можливостей розвинути свої здібності і особисте мислення, а також усвідомлення моральної і соціальної відповідальності, і стати корисним членом суспільства.Якнайкраще забезпечення інтересів дитини має бути керівним принципом для тих, хто відповідає за її освіту і навчання; ця відповідальність лежить насамперед на її батьках.

Page 18: "Декларація прав дитини"

Зійшла зі стежини дитина, Стоїть на узбіччі одна. Будьте уважні, дорослі, Бо в цьому і ваша вина. Не залишіть хлопчину, Допоможіть йому. Дайте тепла краплину, Не темну холодну тюрму. Дай, Боже, дорослим сили Добром лікувати зло. Не залишіть дитину, Дайте свою любов. І хай вже хита драбина,Над прірвою висне воно. Не даймо впасти дитині, Не допустимо нове зло.

Page 19: "Декларація прав дитини"

Принцип 8.

Дитина повинна за всіх обставин бути серед тих, хто першими одержують захист і допомогу.

Page 20: "Декларація прав дитини"

Якщо дитині потрібна допомога або серйозна порада, якщо порушені права дитини, ви можете звернутися до:

• дорослих осіб, яким довіряєте;

• соціального педагога школи;• психолога у школі;• психологічної служби за

телефоном довіри;• служби у справах

неповнолітніх;• центру соціальних служб для

молоді;• опікунської ради (селища,

району);• громадських організацій, що

опікуються проблемами порушення прав дитини;

• міліції за телефоном 102.

Список організацій та установ, до яких неповнолітній може звернутись в разі порушення його прав1. Органи охорони дитинства при відділі освіти, районної ради.2. Органи внутрішніх справ (відділ кримінальної міліції у справах неповнолітніх).3. Управління молодіжної політики та у справах неповнолітніх районної ради.4. Центр соціальних служб для молоді.5. Всеукраїнська дитяча лінія (800-500-21-80) та мережа «телефонів довіри».

Page 21: "Декларація прав дитини"

Принцип 9.

Дитина повинна бути захищена від усіх форм недбалого ставлення, жорстокості і експлуатації. Вона не повинна бути об'єктом торгівлі в будь-якій формі. Дитину не слід приймати на роботу до досягнення належного вікового мінімуму; їй ні в якому разі не повинні доручатися чи дозволятися роботи або заняття, які були б шкідливі для її здоров'я чи освіти або перешкоджали її фізичному, розумовому чи моральному розвиткові.

Page 22: "Декларація прав дитини"

Допускається прийом на роботу осіб, які досягай 14-річного віку, за дотримання умов, наведених у частині 3 ст. 188 КЗпОП:

• неповнолітні повинні бути учнями;

• виконувана робота повинна бути легкою та не завдавати шкоди здоров'ю неповнолітнього;

• робота не повинна негативно впливати на процес навчання та виконуватися у вільний від навчання час;

• має бути згода одного з батьків або осіб, які їх замінюють (опікунів).

Page 23: "Декларація прав дитини"

Принцип 10.

Дитина має бути захищена від практики, яка може заохочувати расову, релігійну або будь-яку іншу форму дискримінації. Вона повинна виховуватися в дусі взаєморозуміння, терпимості, дружби між народами, миру і загального братерства, а також у повному усвідомленні, що її енергія та здібності мають бути присвячені служінню на користь інших.

Page 24: "Декларація прав дитини"

Зараз проблема дитинства — одна з найважливіших проблем нашої країни. І не треба легковажно ставитися до ситуації, що склалася, бо діти — наше майбутнє і це треба сприймати дуже серйозно. Конвенція ООН про права дитини порушується на кожному кроці, бо про неї знають одиниці. На таблиці ми бачимо реальну ситуацію, що склалася в Україні щодо виконання Конвенції й порушення прав дитини.

Page 25: "Декларація прав дитини"

Вимоги

Конвенція ООН про права дитини Фактично

1. Держави визнають, що кожна дитина має право на життя (ст. 6), право знати своїх батьків і право на їхнє піклуван ня (ст. 7)

1. Дітей викрадають, продають, викидають на смітник, у найкращому разі їх залишають у дитбудинку- Бездоглядних і безпритульних дітей нараховується 14 тис.

2. Держави повинні вживати усіх необхідних заходів щодо зниження рівня смертності немовлят і дитячої смертності (ст. 24)

2. Демографічна криза набирає в Україні дедалі більших обертів. І чи не найбільша смертність спостерігається серед дітей, а особливо немовлят

3. Держави мають захищати дітей від усіх форм насильства. (Сюди входять соціальні програми та інші форми боротьби проти жорстокого поводження з дитиною.) (ст. 19)

3. Жорстокість і насильство практикується у багатьох українських родинах, в інтернатах і дитбудинках, де повинні бути гарантії щодо захисту знедолених дітей

4. Батьки несуть відповідальність за надання дитині належних умов життя, потрібних для її розвитку (ст. 27), розвитку її талантів, розумових та фізичних здібностей (ст. 29)

4. Безробіття, невідповідність заробітної плати рівню життя, фізична неспроможність нашого дорослого населення — основні чинники, які не сприяють повноцінному розвитку дитячої особистості

5. Держави зобов'язані захистити дітей від усіх форм експлуатації (ст. 36)

5. Діти працюють, жебракують. Втягненню дітей у жебрацтво сприяють самі батьки — діти стають злочинцями, безпритульними, вони голодують і гинуть через байдужість, коли їхні батьки вживають алкоголь чи наркотики

6. Підліткова злочинність (ст. 40) Поводження держави з підлітками, які порушили

кримінальне законодавство, має сприяти відновленню гідності дитини

6. Підліткова злочинність зросла останнім часом на 24 %. Почастішали пограбування, розбої, хуліганство. Як свідчить статистика, кожен десятий злочин скоюється у стані сп'яніння

7. Держави вживають заходів щодо сприяння регулярному відвідуванню шкіл і зниженню кількості учнів, що залишили школу (ст. 28)

7. Рівень освіти, її цінність у нашій державі останнім часом різко знижується. Масово скорочується кількість класів, сотні шкіл втратили своє право на існування

Page 26: "Декларація прав дитини"

Хоча ми всі ще школярі, Та в нас закон є і права. І ми навік запам'ятали. Із декларації слова: Всі діти вільні і всі рівні, І треба дружно всім нам жити. Тож ми із школи ще вчимося Всіх поважати і любить. Права дитини вивчимо сумлінно. Це так потрібно, так важливо Напевне знати в наші дні, Коли із нами справедливо Вчиняють, а коли і ні. Тож прочитай, завчи напам'ять, Порадь їх друзям і батькам. Права дітей всім треба знать!