Top Banner
Проект фінансується Європейським Союзом Східне партнерство Форум громадянського суспільства Публікацію здійснено в рамках проекту «Посилення спроможності національних платформ Форуму громадянського суспільства Східного партнерства»
20

Форум громадянського суспільства

Jul 19, 2015

Download

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Форум громадянського суспільства

Проект фінансуєтьсяЄвропейським Союзом

Східне партнерство

Форум громадянського суспільства

Публікацію здійснено в рамках проекту «Посилення спроможності національних платформ Форуму громадянського суспільства Східного партнерства»

Page 2: Форум громадянського суспільства

Вірменія

Азербайджан

Білорусь

Грузія

Молдова

Україна

Європейський Cоюз

Page 3: Форум громадянського суспільства

У 2004 році, разом із розширенням Європейського Союзу (ЄС) на 10 нових країн та започаткуванням Європейської політики сусід-ства (ЄПС) розпочався новий етап у стосунках ЄС та країн, що межують із ЄС на сході. Метою цього етапу є наближення країн-сусідів до ЄС та підтримка їхніх зусиль, спрямованих на рефор-мування різних галузей. 6 країн-сусідів, а саме Вірменія, Азербай-джан, Білорусь, Грузія, Молдова та Україна беруть участь в одній із найновіших ініціатив ЄС – Східному Партнерству, що була за-початкована 7 травня 2009 року на саміті у Празі (Чеська Респу-бліка). Ініціатива включає в себе нові заходи із підтримки еконо-мічного, соціального та політичного розвитку партнерських країн, а також деякі ініціативи, що демонструватимуть підтримку ЄС в окремих галузях.

Створення Форуму громадянського суспільства (ФГС) було за-тверджено під час започаткування політики Східного партнерства як важливого інструменту для імплементації цієї політики за допо-могою залучення організацій громадянського суспільства та їхніх представників.

ЄС також впроваджує програми, спрямовані на інституційний роз-виток кожної країни-члена задля зміцнення їхньої адміністративної спроможності. Серед таких програм – професійне навчання, тех-нічна допомога та інші необхідні інноваційні заходи.

2 Східне партнерствоСутність політикиФундаментальні цінності, мета, ціліДосягнення цілейТематичні платформиФінансуванняФлагманські ініціативи

8 Форум громадянського суспільства

Зустрічі Форуму громадянського суспільстваРобочі групиНаціональні платформи

13 Про Європейський СоюзУкраїна та ЄСОснови нормативно-правової бази європейської інтеграції України

Проект фінансуєтьсяЄвропейським Союзом

ЗМІСТ

Page 4: Форум громадянського суспільства

2

Ініціатива створення Східного партнерства належить Польщі та Швеції, також спочатку ця ідея була підтримана Чехією та Європейською комісі-єю. Відповідно, 3 грудня 2008 року Європейська комісія представила на розгляд Європейського парламенту та Європейської Ради свої пропози-ції щодо створення Східного партнерства у формі угод про асоціацію за-для підтримки східного виміру Європейської політики сусідства (Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдова та Україна).

Східне партнерство було започатковано 7 травня 2009 року під час са-міту у Празі (Чеська Республіка) задля впровадження політичної асоціа-ції та економічної інтеграції між ЄС та його східними сусідами. Основою співробітництва є спільні інтереси та зобов’язання, а також залучення та взаємна відповідальність, що базуються на принципах диференціації, умовності та прозорості.

Другий саміт Східного партнерства відбувся у Варшаві (Польща) у верес-ні 2010 року/ Було обговорено програму, затверджену у 2009 році в Празі, а також прогрес, якого було досягнуто у конкретних сферах співпраці, по-силенні реформ та ситуації з дотриманням спільних цінностей.

Зустрічі голів держав та урядів країн-учасниць Східного партнерства відбуваються раз на 2 роки, в той час як зустрічі міністрів закордонних справ – раз на рік. Звичайні сесії в межах тематичних платформ відбува-ються один раз на 6 місяців.

Сутність політики Східного партнерства

Page 5: Форум громадянського суспільства

3

Задля досягнення мети Східного партнерства: • Сприяти політичному та економічному наближенню

партнерських країн до ЄС; • Підтримувати безпеку, стабільність та належне вря-

дування;• Сприяти встановленню партнерських стосунків між

організаціями громадянського суспільства та уряда-ми держав.

• Підтримувати встановлення контактів між людьми за допомогою довгострокової стратегії лібералізації ві-зового режиму на індивідуальній основі та за визна-чених умов;

• Підвищувати рівень енергетичної безпеки;• Підтримувати реформи в різних секторах та захища-

ти навколишнє середовище.

Цілі

Фундаментальні цінностіСхідне партнерство базується на дотри-манні принципів міжнародного права та відданості фундаментальним принци-пам (особливо тим, що закріплені в кон-венціях Ради Європи), а саме:

• Демократія та верховенство права;

• Захист прав людини та фундаментальних свобод;

• Ринкова економіка та сталий розвиток.

Рівень стосунків між ЄС та кожною країною-партнером залежить від того, наскільки ці цінності відображені в на-ціональних практиках та політиці країни-партнера.

Підтримка реформ у економічних, соці-альних та політичних сферах у партнер-ських країнах задля приведення їх у від-повідність до стандартів Ради Європи та Європейського Союзу.

Мета

реформи демократія

безбека

свобода

стабільність

покращення

промоція

контактпартнерство

зв’язки

Page 6: Форум громадянського суспільства

4

Тематичні платформи

Політика Східного партнерства впроваджується за допомогою таких інституційних структур: • Рада Європи – реалізує «Інструмент для

Східного партнерства», що фінансується ЄС; • Парламентська Асамблея EURONEST – скла-

дається з парламентарів країн-партнерів та членів Європарламенту, відповідає за кон-сультації, контроль та моніторинг співробітни-цтва на рівні парламентів;

• Європейський економічний та соціальний комітет (ЄЕСК) – сприяє поглибленню діалогу із представниками працедавців та профспілок;

• Конференція представників регіональної та місцевої влади країн-учасниць Східного партнерства – сприяє співпраці між держав-ною владою та громадянами;

• Бізнес-форум – сприяє створенню глибокої та всеохопної зони вільної торгівлі;

• Форум громадянського суспільства – ор-ганізовує зустрічі організацій громадянського суспільства (ОГС) та підтримує діалог між ОГС та владою у країнах-учасницях.

Двостороннє співробітництво спрямоване на встановлення стабільних та збалансованих сто-сунків між ЄС та кожною країною-партнером. Таке співробітництво передбачає укладання двосторон-ніх угод (насамперед Угоди про асоціацію, включно з глибокою та всеосяжною зоною вільної торгівлі), двосторонній діалог з питань візової лібералізації (з метою скасування візового режиму), а також по-глиблене співробітництво у різних сферах (еконо-міка, енергетика, навколишнє середовище, тран-спорт, наука тощо), технічної допомоги.

В рамках багатостороннього співробітництва відбувається вільний діалог між ЄС та його схід-ними сусідами. Обмін інформацією та досвідом стосується заходів для здійснення реформ та модернізації. На цьому рівні Партнерство спри-яє напрацюванню спільних позицій та видів ді-яльності. В багатосторонньому вимірі досягнення цілей Східного партнерства відбувається шляхом роботи чотирьох тематичних платформ, що вклю-чають «флагманські ініціативи».

Досягнення цілей

Page 7: Форум громадянського суспільства

5

В рамках Східного партнерства утворено чотири тематичні платформи, що застосовуються для від-критого обговорення та оцінки досягнутого прогресу. До їх роботи залучені представники міністерств, державних органів, парламентів, організацій громадянського суспільства, міжнародних організацій, між-народних фінансових інституцій, бізнесу. Участь у проектах, видах діяльності та зустрічах тематичних платформ є добровільною й інколи може включати треті сторіни.

1. Демократія, належне врядування і стабіль-ність. Діяльність Платформи спрямована на підтримку демократичних реформ в партнер-ських країнах, особливо реформ державно-го управління, виборчих стандартів, законо-давства, що стосується медіа та боротьби із корупцією, лібералізації візового режиму, політики безпеки та підтримки стабільності, те-риторіальної цілісності та захисту прав людини в партнерських країнах;

2. Економічна інтеграція та конвергенція з по-літиками ЄС. Метою платформи є економічна інтеграція та законодавча гармонізація країн-партнерів із законодавством та практикою ЄС. Ці цілі також доповнюються встановленням дов-гострокових угод щодо глибокої та посиленої зони вільної торгівлі серед партнерських країн та між партнерськими країнами та ЄС;

3. Навколишнє середовище, зміни клімату та енергетична безпека. Діяльність платформи спрямована на сприяння діалогу із енергетич-ної безпеки, розвитку регіональних енергетич-них ринків; диверсифікацію методів доставки енергії; стратегію консолідації на випадок енер-гетичної кризи; гармонізацію політик та законо-давства в партнерських країнах із розповсю-дженими практиками та acquis communautaire;

4. Контакти між людьми. Платформа спрямова-на на розвиток контактів між громадянами ЄС та громадянами партнерських країн. В цьому контексті особливу увагу приділені молоді за допомогою розвитку інформаційного суспіль-ства та медіа, навчанню та дослідженням, а також культурному та волонтерському спів-робітництву. Підтримка контактів між людьми вважається важливим елементом просування реформ у партнерських країнах.

Тематичні платформи Досягнення цілей

Page 8: Форум громадянського суспільства

6

Відповідно до Декларації про Східне партнерство, прийнятої Радою ЄС у березні 2009 року, фінансування з бюджету ЄС збільшується відповідно до того, як цілі Східного партнерства досягаються кожною країною-партнером.

Разом із започаткуванням Східного партнерства, Європейська комісія виділила 600 мільйонів євро на 2010-2013 роки, включ-но з 350 мільйонами євро нових коштів.

26 червня 2013 року було прийнято Програму із інтеграції та співпраці Східного партнерства. Її бюджет склав 130 мільйонів евро на рік (2012-2013). Ця програма спрямована на підтрим-ку консолідації демократії та демократичних інституцій, сталий розвиток та інтеграцію, а також заходи із побудови довіри.

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) та інші регіональні, на-ціональні банки розвитку, а також ЄБРР задля підтримки ре-форм, що проводяться країнами-членами Східного партнер-ства, виділяють додаткові кошти для підтримки економічного зростання і створення нових робочих місць.

Фінансування

Page 9: Форум громадянського суспільства

7

1. Інтегроване управління кордонами впроваджу-ється за допомогою використання найкращих практик відповідно до стандартів ЄС. Інтегроване управління кордонами допомагає пересуванню людей в межах Європи та охоплює торгівлю, мит-ницю, візи, делімітацію кордонів, безпеку (контр-абанда та торгівля людьми) та пан’європейські транспортні коридори;

2. Консолідація ролі малих та середніх підприємств із країн-партнерів задля покращення бізнес-клі-мату та законодавчих рамок. Ця ініціатива підтри-мується ЄБРР і ЄІБ та відкрита для фінансування іншими фінансовими інституціями;

3. Регіональні енергетичні ринки, енергозбережен-ня та відновлювальна енергія. Мета: інтеграція енергетичних ринків ЄС та партнерських країн та поєднання мереж задля кращого енергозбере-ження, підвищення енергетичної безпеки та запо-бігання змінам клімату;

4. Диверсифікація енергозабезпечення. Досягнення цієї цілі передбачає тісну співпрацю між вироб-никами, споживачами та посередниками задля гарантування безпеки енергозабезпечення в ЄС та партнерських країнах, а також задля уникнення енергетичної кризи;

5. Попередження, підготовка та реагування у випад-ку природної чи антропогенної катастрофи. Ця іні-ціатива спрямована на підвищення спроможності задля уникнення та управління катастрофами на локальному, регіональному та національному рівнях за допомогою тіснішої співпраці між ЄС та його східними партнерами, а також між країнами-партнерами;

6. Управління довкіллям. Ця ініціатива стосується захисту довкілля, попередження забруднень та змін клімату за допомогою низки заходів на між-народному, національному та регіональному рів-нях шляхом укладання формальних та нефор-мальних угод.

Східне партнерство започаткувало флагманські ініціативи, що є специфічними ініціативами, спрямованими на досягнення зазначених цілей, отримання конкретних результатів, та є частиною багатостороннього виміру співпраці. Кошти для цих ініціатив надходять із різних фінансових інституцій, а також інвестицій із приватного сектору. Серед цих ініціатив такі:

Флагманські ініціативи

Page 10: Форум громадянського суспільства

8

Пропозиція Європейської комісії створити Фо-рум громадянського суспільства була затвер-джена на Саміті в Празі 7 травня 2009 року одночасно із започаткуванням Східного парт-нерства як його невід’ємна складова. Форум є частиною східного виміру Європейської політи-ки сусідства. Його метою є розвиток стосунків між представниками громадянського суспіль-

ства в ЄС та партнерських країнах та підтримка їхньої активної участі у публічному житті та про-цесах реформ в їхніх країнах.

Роль Форуму була визнана державами-членами ЄС та країнами Східного партнерства. Як наслі-док, представників Форуму запрошують до участі у тематичних платформах Східного партнерства на постійній основі.

Форум громадянського суспільства (ФГС) органі-зовує зустрічі організацій громадянського суспіль-ства (ОГС) та підтримує діалог між ними та владою у партнерських країнах шляхом інформаційної підтримки, обміну досвідом, рекомендаціями щодо національних політик та політик ЄС, а також моніторингу діяльності в рамках зустрічей міні-стрів та багатосторонніх тематичних платформ.

Будь-які організації громадянського суспільства чи їхніх представники (профспілки, професійні асоціації, неурядові організації, аналітичні цен-три, національні та міжнародні неурядові орга-

Форум громадянського суспільства

Page 11: Форум громадянського суспільства

9

Нова структурна одиниця Форуму, Секретаріат Керівного комітету ФГС, розпочала свою роботу у січні 2013 року. Ме-тою його створення є допомога у досягненні цілей, які Форум ставить перед собою. Щоденно Секретаріат працює над під-тримкою діяльності Керівного комітету й Форуму в цілому та слугує в якості інформаційного, координаційного та експерт-ного центру для усіх учасників в ЄС та партнерських країнах. Секретаріат займається також представленням діяльності Форуму, Національних платформ та Робочих груп для гро-мадськості й збільшенням впливу громадянського суспіль-ства на процеси реформ в країнах Східного партнерства.

Зустрічі ФГС та Керівного комітету фінансуються Європейською Комісією.

нізації, а також будь-які інші актори громадянського суспільства із країн-учасниць Східного партнерства, дер-жав-членів ЄС та інших міжнародних організацій) можуть стати членами ФГС. Щорічна зустріч збирає понад 200 ОГС із партнерських країн та ЄС.

Провідну роль у досягненні цілей ФГС відіграє Керівний комітет, що на-лічує 19 членів, з яких: 6 національ-них координаторів із країн-партнерів, 10 співкоординаторів робочих груп та 3 координатори з ЄС, що працю-ють на добровільних засадах. Керів-ний комітет щорічно обирається під час зустрічей ФГС. До його обов’язків входить: брати участь у зустрічах офіційних тематичних платформ, під-тримувати комунікацію із робочими групами, підтримувати розвиток наці-ональних платформ, допомагати об-міну інформацією тощо.

Page 12: Форум громадянського суспільства

10

Робочі групи

Перша зустріч Форуму відбулася у Брюсселі (Бельгія), 16–17 листопада 2009 року й зібрала представників понад 200 європейських громадських організацій та країн-партнерів. Під час Форуму було створено Керів-ний комітет, що відповідав за розробку виборчих про-цедур для наступного Форуму.

Наступний Форум відбувся в Берліні, 18–19 листопа-да 2010 року. Його основною метою було підведення підсумків першого року функціонування Східного парт-нерства. Усі його рішення стосовно цілей та програми базувалися на пропозиціях, вироблених Керівним комі-тетом. Усі голови держав та урядів, представники Схід-ного партнерства та ЄС підтвердили свої зобов’язання щодо цілей партнерства та їх подальшого втілення.

Третя зустріч Форуму громадянського суспільства «Партнерство заради демократичних реформ та єв-ропейської інтеграції» відбулася у Познані (Польща) 28-30 листопада 2011 року. Цю зустріч відвідали по-над 300 представників громадянського суспільства із

країн-партнерів Східного партнерства та ЄС, а також високопосадовці із ЄС. Зустріч була присвячена різ-ним темам, а саме викликам та перспективам розвитку Форуму, підвищенню рівня відповідальності громадян-ського суспільства в рамках Східного партнерства.

Четверта зустріч Форуму громадянського суспіль-ства відбулася в Стокгольмі (Швеція) 29-30 листопада 2012 року. В ньому взяли зустріч понад 300 ОГС із країн Східного партнерства та ЄС. Під час семінарів обгово-рювалися теми важливі для країн-партнерів: бороть-ба із корупцією, моніторинг виборів, проблеми молоді, енергетична безпека, лібералізація візового режиму.

П’ята зустріч вперше відбулася в країні-партнері, а саме в Кишиневі, Республіка Молдова, 4–5 жовтня 2013 року. Форум носив символічну назву «Разом за європейське майбутнє» і в центрі його уваги була роль громадянського суспільства в контексті підписання Угод про асоціацію з рядом держав, а також оцінка процесу реформ напередодні Вільнюського саміту.

Зустрічі Форуму громадянського суспільства

Page 13: Форум громадянського суспільства

11

Робочі групи

Аналогічно до тематичних платформ Східного партнерства, у Форумі було створено робочі групи, що об’єднують представників громадянського суспільства з країн Східного партнерства та ЄС. Робочі групи працюють паралельно з міжурядовими платформами і групами експертів Східного партнерства нада-ючи їм точку зору громадянського суспільства. В основному, діяльність відбувається у підгрупах за певними напрямами.

РГ 1. Демократія, права людини, належне врядування і стабільність:• реформа державного управління;• судова реформа;• боротьба з корупцією;• група спрощення візового режиму;• засоби масової інформації;• права людини;• спостереження за виборами.

РГ 2. Економічна інтеграція і узгодження з політикою ЄС.РГ 3. Довкілля, зміна клімату та енергетична безпека.РГ 4. Контакти між людьми:

• молодь та волонтерство;• культура;• освіта.

РГ 5. Соціальний діалог (була створена на четвертому Форумі, який відбувся у Стокгольмі в листопаді 2012 року. Її діяльність спрямована на розвиток соціального діалогу та соціально трудової справедли-вості, також вона виступає за створення відповідної тематичної Платформи).

Зустрічі Форуму громадянського суспільства

Page 14: Форум громадянського суспільства

12

Національні платформи в межах Форуму грома-дянського суспільства Східного партнерства є цінними інструментами, що допомагають дося-гати цілей Партнерства. Вони були створені із метою забезпечення активного залучення гро-мадянського суспільства кожної країни-партнера до покращення співпраці із владою країни, виро-блення рекомендацій для успішної імплемента-ції проектів Східного партнерства, встановлення партнерських зв’язків із європейськими ОГС, по-кращення комунікації із інституціями ЄС на цен-тральному та місцевому рівнях. Обговорення відбувається у форматі відкритого форуму, що дозволяє посилити діалог щодо проблем, що сто-суються європейської інтеграції.

Національні платформи

Національні платформи були створені у кожній країні-партнері в кінці 2010 року. Механізм ство-рення та функціонування визначається кожним партнером індивідуально. Будь-яка ОГС, що від-повідає критеріям, визначеним кожною платфор-мою, може бути її членом. В той же час, кожна партнерська країна може мати лише одну націо-нальну платформу.

Наразі діяльність Національної платформи за-безпечується за допомогою імплементації проек-ту «Посилення спроможності Національних плат-форм (НП) Форуму громадянського суспільства Східного партнерства», що фінансується ЄС. Договір по цьому проекту був підписаний 29 лис-топада 2012 року у Стокгольмі під час відкриття 4-го Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Цей проект впроваджується консор-ціумом ОГС із партнерських країн.

Page 15: Форум громадянського суспільства

13

Європейський союз (ЄС) – це політичний та еконо-мічний союз 28 держав, що розташовані в Європі. ЄС функціонує за допомогою системи наднаціональних не-залежних інституцій та міжурядових рішень, прийнятих державами-членами. Європейський союз має у своєму складі такі інституції: Європейська комісія, Європейська Рада, Рада Міністрів (Рада ЄС), Суд Європейського Со-юзу, Європейський центральний банк, Європейський суд аудиторів (Рахункова палата) та Європейський Пар-ламент. Європейський Парламент обирається кожні 5 років європейськими громадянами. Де-факто столицею ЄС є Брюссель.

ЄС бере свій початок від Європейського співтовариства з вугілля та сталі та Європейської економічної спільно-ти, що були створені шістьма країнами у 1951 та 1958 роках відповідно. У період між цими двома датами спіль-нота поповнилася новими членами та також збільшила свою потужність, додавши до своєї сфери компетенції нові галузі. Маастрихтським договором було утворено Європейський Союз у 1993 році. Останні поправки до

конституційних підвалин Європейського Союзу, а саме Лісабонський договір, вступив в силу в 2009 році.

ЄС запровадила систему єдиного ринку за допомогою стандартизованої системи законів, що мають силу на території усіх держав-членів. В межах Шенгенської зони, до якої входять 22 країни-члени ЄС та 4 держа-ви, що не є членами ЄС, паспортний контроль було скасовано. Політика ЄС спрямована на забезпечення вільного руху людей, товарів, послуг та капіталу, за-провадження законодавства в сфері правосуддя та внутрішніх справ, а також підтримку спільної політики у сфері торгівлі, сільського господарства, рибного гос-подарства та регіонального розвитку.

Монетарний союз, Єврозона, була створена у 1999 році та складається із 17 країн. За допомогою Спільної зо-внішньої політики та політики безпеки ЄС посилює свою позиції у зовнішніх стосунках та обороні.

ЄС отримав у 2012 році Нобелівську премію миру.

Про Європейський Союз

Page 16: Форум громадянського суспільства

Європейський Союз

Європейський Союз – Україна

Україна є державою, що заявила про свій намір стати у майбутньому членом ЄС. Даної позиції дотри-мувались всі президенти, уряди та парламенти України незалежно від партійних кольорів. Нині процес європейської інтеграції України триває в рамках моделі «політичної асоціації та економічної інтегра-ції», яка суттєво наблизить Україну до європейських стандартів та у майбутньому створить достатні передумови для набуття членства в ЄС.

Основні віхи в історії відносин України та ЄС:• 1992 — Перша зустріч Україна-ЄС на найвищому рівні• 1993 — Підписана угода між Європейськими співтовариствами та Україною про

торгівлю текстильними виробами, відкриття представництва Комісії Європей-ських Співтовариств в Україні

• 1994 — Підписано Угоду про партнерство і співробітництво між Україною та ЄС• 1995 — Перше засідання Спільного комітету Україна-ЄС, створення представни-

цтва України при Європейських Співтовариствах• 1996 — Європейський Союз визнав за Україною статус країни з перехідною еко-

номікою. Рада Міністрів ЄС прийняла План дій щодо України• 1997 — Перший Саміт Україна-ЄС (Київ), підписано угоду між Європейським

Співтовариством з вугілля та сталі та урядом України про торгівлю сталеливар-ними виробами

• 1998 — Набуття чинності Угоди про партнерство і співробітництво між Україною та ЄС, Україна офіційно заявила про прагнення набути статусу асоційованого членства в ЄС; прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 852 про запро-вадження механізму адаптації законодавства України до ЄС.

Україна та ЄС

14

Page 17: Форум громадянського суспільства

15

• 1999 — Третій саміт Україна-ЄС (Київ), ЄС підтвердив намір сприяти вступу України до СОТ, початок роботи щодо запровадження зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.

• 2005 — Ухвалено трирічний двосторонній документ співпраці: «План дій Україна-ЄС», Рада Європейсько-го Союзу надала Україні статус країни із ринковою економікою.

• 5 березня 2007 — Розпочато переговори про укладення нової посиленої угоди на заміну Угоди про парт-нерство та співробітництво.

• Січень 2008 — Набуття чинності угодами про спрощення візового режиму та реадмісію між Україною та ЄС.• Вересень 2008 — Під час паризького Саміту Україна-ЄС досягнуто компромісного рішення щодо назви

нової посиленої угоди як Угоди про асоціацію.• 7 травня 2009 — Україна офіційно стала учасницею Східного партнерства.• 16 червня 2009 — Під час засідання Ради з питань співробітництва Україна-ЄС політично схвалено «По-

рядок денний асоціації Україна-ЄС» — на заміну Плану дій Україна-ЄС.• 25 лютого 2010 — Європарламент схвалив резолюцію про ситуацію в Україні в якій, зокрема, визнається

право України на членство в ЄС. Єврокомісії надається мандат задля роботи над “дорожньою картою” до скасування візового режиму між Україною та країнами ЄС.

• 25 листопада 2010 — Україні надано План дій з візової лібералізації із вичерпним переліком умов, вико-нання яких призведе до скасування віз для громадян України.

• 2011 — Політичну атмосферу зіпсовано «справою Тимошенко» та іншими випадками вибіркового судо-чинства. Незважаючи на це, до кінця року завершено переговорний процес щодо Угоди про асоціацію.

• Березень-липень 2012 — парафовано текст Угоди про асоціацію між Україною та ЄС – найбільшого дво-стороннього договору, який ЄС коли-небудь укладав із третьою країною.

• 21 березня 2014 – сторони підписали політичний розділ Угоди про асоціацію. Економічну частину угоди планується завізувати після президентських виборів, очікуваних 25 травня.

Page 18: Форум громадянського суспільства

Курс України на європейську інтеграцію, включа-ючи вступ до ЄС, ґрунтується на широкому полі-тичному консенсусі, вираженому в низці законо-давчих та нормативних актів, що були прийняті протягом 1998 – 2010 років.

Головним законодавчим актом, який визначає основні напрями і завдання органів державної влади в Україні, є Закон України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики» (01.07.2010 № 2411-VI).

Стаття 11 даного Закону чітко визначає серед основних засад зовнішньої політики України за-вдання щодо «забезпечення інтеграції України в

європейський політичний, економічний, правовий простір з метою набуття членства в Європейсько-му Союзі».

Актом Президента України, який визначає за-вдання органів виконавчої влади із забезпечення інтеграції України до ЄС, є Указ «Про затверджен-ня Стратегії інтеграції України до Європейського Союзу» (від 11.06.98 р. № 615). Цим Указом ви-значено завдання щодо «входження держави до європейського політичного (в тому числі у сфері зовнішньої політики і політики безпеки), інформа-ційного, економічного і правового простору» та створення асоціації з ЄС як «головного зовніш-ньополітичного пріоритету України».

Основи нормативно-правової бази європейської інтеграції України

16

Page 19: Форум громадянського суспільства

Проект «Підтримка спроможності Національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства» реалізує консорціум організацій:• Центр економічного і соціального розвитку

(Азербайджан) • Офіс за демократичну Білорусь (Бельгія)• Асамблея неурядових демократичних

організацій Білорусі• Фонд «Відкрите суспільство — Грузія» • Регіональний екологічний центр Молдови• Лабораторія законодавчих ініціатив (Україна)

Контакти Української національної платформи:http://eap-csf.org.uae-mail: [email protected]

Корисні сайти:http://eap-csf.euhttp://www.easternpartnership.orghttp://npbelarus.infohttp://eapnationalplatform.gehttp://www.eap-csf.mdhttp://www.easternpartnership.orghttp://europa.euhttp://eeas.europa.euhttp://mfa.gov.ua/http://ukraine-eu.mfa.gov.ua/ua

Проект ЄС «Підтримка спроможності Національної платформ Форуму громадянського суспільства Східного партнерства»

Загальною метою проекту є підтримка організацій громадянського суспільства у здій-сненні реформ та демократичних перетворень, що відбуваються в країнах Східного партнерства, за допомогою більшого залучення до та моніторингу виконання цілей Східного партнерства.

Цілі проекту: • Посилення інституційної спроможності Національних платформ Форуму громадян-

ського суспільства Східного партнерства • Сприяння активному соціальному діалогу, а також громадському діалогу між при-

ватними особами, державою та представниками громадянського суспільства • Моніторинг виконання цілей політики Східного партнерства• Моніторинг розвитку відносин ЄС із партнерськими країнами

Проект імплементується консорціумом громадських організацій із партнерських краї-на та однією із Бельгії за координації молдавської організації.

Основні очікувані результати проекту:• Сильніша та ефективніша Національна платформа Форуму громадянського сус-

пільства, підвищення спроможності надавати своєчасну, конструктивну допомогу міжурядовим платформам Східного партнерства та експертним панелям;

• Процес моніторингу залучення ЄС, що здійснюється урядами держав-членів Схід-ного партнерства щодо питань прав людини, правосуддя, економічної інтеграції, навколишнього середовища тощо;

• Просування ініціативи Східного партнерства в шести країнах-членах за допомогою інформаційних кампаній, організації публічних дебатів та обговорень із залученням громадськості країн Східного партнерства.

Page 20: Форум громадянського суспільства

Східне партнерство було започатковане 7 травня 2009 року на саміті у Празі (Чеська Республіка) для під-тримки реформ в економічній, соціальній та політичній сферах у 6 партнерських країнах (Вірменія, Азербай-джан, Білорусь, Республіка Молдова та Україна) та за-для їхнього наближення їх до європейських стандар-тів. Це партнерство надає більше можливостей для стабільності, безпеки та процвітання Європейського союзу, країн-членів Східного партнерства та усього єв-ропейського континенту.

Його основною метою є створення необхідних умов для прискорення політичної та економічної інтеграції між Європейським Союзом та зацікавленими країнами-партнерами.

Східне партнерство створило можливості двосто-ронньої співпраці задля встановлення стабільних і збалансованих стосунків між ЄС та кожною країною-членом Східного партнерства індивідуально, а також багатосторонньої співпраці в рамках чотирьох тема-тичних платформ (Демократія, належне управління та стабільність; Економічна інтеграція та конвергенція з політиками ЄС; Навколишнє середовище, зміни кліма-ту та енергетична безпека; Контакти між людьми).

Ця публікація була підготовлена за підтримки Європейського Союзу. Зміст даної публікації є відповідальністю Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства

та Лабораторії законодавчих ініціатив і не обов’язково відображає офіційну позицію Європейського Союзу

Форум громадянського суспільства (ФГС) був створений за пропозиції Європейської комісії та затверджений як невід’ємна частина Східного партнерства. Його метою є розвиток стосунків між ЄС та організаціями громадянського суспіль-ства партнерських країн, а також їх активне за-лучення до публічного життя та процесу реформ у державі.

ФГС організовує зустрічі між представниками організацій громадянського суспільства та фа-силітує діалог між ними та владою відповідної держави шляхом надання необхідної інформації, обміну досвідом (зокрема щодо європейської ін-теграції), а також моніторингу діяльності в рам-ках зустрічей міністрів та багатосторонніх тема-тичних платформ.

Національні платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства є важливими інструментами для досягнення цілей, передба-чених партнерством, завдяки залученню орга-нізацій громадянського суспільства. Українська національна платформа була утворена 29 січня 2011 р.

Східне партнерство