Top Banner
Сторінками літератури Сторінками літератури рідного краю рідного краю
11

сторінками літератури рідного краю

Jul 11, 2015

Download

Documents

alina27
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: сторінками літератури рідного краю

Сторінками літератури Сторінками літератури рідного краюрідного краю

Page 2: сторінками літератури рідного краю
Page 3: сторінками літератури рідного краю

Літературознавець, док-тор філологічних наук, про-фесор, член Національної спілки письменників Украї-ни, заслужений працівник освіти України.

Закінчив філологічний факультет Кіровоградсько-го педагогічного інституту (1978), тепер державний педагогічний університет ім. В.Винниченка, де потім працював до останніх днів свого життя.

Леонід Куценко – автор книг “Музей І.Микитенка в Рівному”, “Боян Степової Еллади”, “Благословенні ви, сліди …”, “Літератур-ний словник Кіровоград-щини” , “До джерел історії краю”, “Євген Маланюк. Невичерпальність”, “Час вчитися любити. Біблія на уроках літератури”; ряду біографічних нарисів про Євгена Маланюка, Мико-лу Чирського, Юрія Дара-гана.

Сторінка перша

Page 4: сторінками літератури рідного краю

Сторінка друга

Прозаїк, драматург, публі-цист, громадський діяч. Народився в м. Єлисавет-граді в селянській родині. Навчався в Єлисаветград-ській гімназії, Київському університеті. Друкувався з 1902 р. Учасник україн-ського революційного під-пілля. З 1907 по 1914 в емі-грації. З 1917 – голова Ге-нерального секретаріату Центральної Ради, в 1918-1919 рр. очолював Дирек-торію. З 1919 в еміграції. У 1920 письменник поверта-ється в Україну, але згодом знову емігрує до Німеччи-ни, Франції.

Творчий доробок обіймає десятки томів (24 томи). Це оповідання та повісті 1902-1907 рр., романи “Чесність з собою”, “За-повіти батьків”, “Божки”, “Хочу”, “Записки Кирпа-того Мефістофеля” та ін.; майже два десятки п'єс. У перші роки еміграції пише цикл оповідань для дітей ( збірка “Намисто”), з'являється низка рома-нів “Сонячна машина”, “Нова заповідь” , “Покла-ди золота” та інші. Помер і похований у міс-ті Мужен (Франція).

Page 5: сторінками літератури рідного краю

Драматург, театральний діяч. Народився в с.Арсенівка Новомиргородського району. Закінчив повітове училище в м.Бобринці. Працював писарчуком, канцеляристом, чиновником у Малій Висці, Бобринці, Єли-саветграді. З 1883 року пов'язав своє жит-тя з організацією українського професій-ного театру. Актор, організатор кількох театральних колективів, театральний кри-тик.

Літературну діяльність розпочав у Єлиса-ветграді в середині 70-х років. Автор 18 оригінальних п'єс та кількох п'єс-переро-бок: “Бурлака”, “Розумний і дурень”, “Мар-тин Боруля”, “Сто тисяч”, “Хазяїн”, “Бонда-рівна”, “Безталанна”, “Наймичка”, “Сава Чалий”, “Суєта” “Ґандзя” та інших.

Сторінка третя

Page 6: сторінками літератури рідного краю

(1840 – 1910)

Драматург, театральний діяч, компо-зитор. Народився в с. Бежбайраки Но-воукраїнського району. Закінчив Бобри-нецьке повітове училище, був вільним слухачем Київського університету. Пра-цював на канцелярських посадах Боб-ринця та Єлисаветграда. З 1871 на театральній сцені. Актор, режисер, фундатор українського професійного театру, організатор та керівник кількох українських труп.

У 1863 році написав першу п'єсу “Дай серцю волю, заведе в неволю”. Згодом з'явилися п'єси “Доки сонце зійде, роса очі виїсть”, “Глитай, або ж павук”, “По ревізії”, “Олеся”, “Зерно і полова”, “Су-проти течії” та інші.

Сторінка четверта

Page 7: сторінками літератури рідного краю

(1897 – 1968)

Поет, літературознавець, культуролог, історіософ. Народився в місті Но-воархангельську в родині вчителя. Закінчив Єлисаветградське земське реальне училище, Київське військове училище. З 1921 року в еміграції. Закінчив Подєбрадську Господарську Академію. З 1949 проживав у США, працював на інженерній посаді в Нью-Йорку.

Автор книг поезій “Стилет і стилос”, “Гербарій”, “Земна Мадонна”, “Перстень Полікрата”, “Серпень”, “Поезії”, “Остання весна” та інших.

Сторінка п'ята

Page 8: сторінками літератури рідного краю

Прозаїк, драматург, кіносценарист. Народився на хуторі Майове, тепер село Нечаївка, Компаніївського ра-йону. Навчався в Київському полі-технічному інституті. Працював на Одеській кіностудії. Був військовим кореспондентом. Друкуватися почав з 1924 року.

Твори Яновського виходили у 5-ти томах (1982 – 1983). Серед них ро-мани “Майстер корабля”, “Чотири шаблі”, “Вершники”, “Жива вода”, “Мир”, книги повістей та оповідань “Кров землі”, “Земля батьків”, “Київ-ські оповідання”. Він – автор кількох драматичних творів “Завойовники”, “Потомки”, “Син династії”; кіносце-наріїв “Гамбург”, “Серця двох”, “Фа-та – моргана” та ін.

Сторінка шоста

Page 9: сторінками літератури рідного краю

Сторінка сьома

Поет, перекладач, театрознавець. Наро-дився на Катеринославщині. Навчався у Віденському та Львівському університе-тах. Був режисером театру “Руська бесі-да”, співпрацював у журналі “Житіє і сло-во”. З 1897 по 1901 рр. – актор у трупі М. Кропивницького.

З 1920 в еміграції, а в 1926 повернувся в Україну та включився в активне літера-турне та театральне життя.

Репресований у березні 1933. Восени 1937 р. повернувся в Україну та поселив-ся в с. Глиняному, а згодом – в Новоук-раїнці, де й був знову заарештований у квітні 1938 й невдовзі розстріляний (м.Кі-ровоград).

Автор поетичних збірок “Ліричні поезії” (1911), “В сяйві мрій” (1913), “Поезії” (1929), “Вибрані твори” (1959), “Твори” (1989); театрознавчих статей і розвідок “Театр і драма” (1989).

Page 10: сторінками літератури рідного краю

Василь Бондар

Сторінка восьма

Page 11: сторінками літератури рідного краю

Прозаїк. Народився в м.Но-вомиргород у 1960 році. За-кінчив Київський педагогіч-ний інститут. Вчителював у Новомиргороді.

Друкувався в республікан-ській періодиці. Автор книг новел, оповідань та повістей “Партитура на могильному камені” (1991), яка екранізо-вана у 1996 році; “Вдовушка” (1999), “Експеримент” (2003).

Олександр Жовна – лауреат багатьох конкурсів, член Спіл-ки письменників України.

Сторінка дев'ята