Top Banner
Державний навчальний заклад «ЧЕРКАСЬКЕ ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ ІМ. Г.Ф.КОРОЛЕНКА» Печаль і радість Шевченкового кохання До 200 річчя від дня народження
26

печаль і радість шевченкового кохання

Jul 08, 2015

Download

Documents

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: печаль і радість шевченкового кохання

Державний навчальний заклад «ЧЕРКАСЬКЕ ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ

ІМ. Г.Ф.КОРОЛЕНКА»

Печаль і радість Шевченкового коханняДо 200 річчя від дня народження

Page 2: печаль і радість шевченкового кохання

« Не весело на світі жить,

Коли нема кого любить». . .

Т. Шевченко 

Page 3: печаль і радість шевченкового кохання

Тарас Григорович Шевченко На мою думку, нам

потрібно й корисно знати й таку печальну сторінку Шевченкової біографії. Хоча у поета й кохання було таке ж трагічне , як і його життя , але він кохав і захоплювався, був оточений увагою достойних представниць жіночої статі. ..

Page 4: печаль і радість шевченкового кохання

Оксана Коваленко

Коваленко Оксана Степанівна народилася 4 листопада 1817 р. в с. Кирилівка в кріпацькій сім ҆ ї Коваленків. Садиба Коваленків була сусідньою з садибою батьків Шевченка, а тому Тарас з Оксаною дружив з дитинства. Рано померли її батьки й сиротою росла і виховувалась у сім ҆ ї родичів матері, а в 1840 році вийшла заміж за кріпака Сороку.

Page 5: печаль і радість шевченкового кохання

Оксана була на три роки молодша від нього.Вони жили по сусідству. Їх матері, дивлячись на забави своїх дітей, думали, що вони одружаться. Але дитяча симпатія і підліткова закоханість не переросли у справжнє і глибоке почуття. 15-річний кріпак «козачок» Тарас у свиті Павла Енгельгардта мусив поїхати до Вільна (тепер - Вільнюс). Розлука була несподівана і довга…

Page 6: печаль і радість шевченкового кохання

Це перше почуття було на стільки сильним, що поет не раз звертався до образу цієї дівчини в своїх поезіях- “Мені тринадцятий минало,” “Сонце заходить, гори чорніють,” “Ми в купочці колись росли”

“Чи правда,Оксано, чужа чорноброва

І ти не згадаєш того сироту,

Що в сірій свитині , бувало щасливий,

Як побачить диво- твою красоту”

Page 7: печаль і радість шевченкового кохання

Варвара Миколаївна Рєпніна Народилася в Яготині в 1808р .

Отримала добру домашню освіту , російська письменниця, авторка багатьох оповідань та статтей про Шевченка. Брала участь у розповсюдженні естампів Шевченка “ Живописна Україна” , та упорядкуванні могили поета. Померла в 1891 р.

Page 8: печаль і радість шевченкового кохання

35-річна Варвара була вражена талантом і поезією Шевченка і закохалася в нього на все життя. Оскільки любов не була взаємною, то княжна вирішила, що їй Богом призначено стати ангелом-охоронцем поета, і всіма силами своєї душі боролася з пристрасним почуттям. Поет з великою повагою поставився до трепетного почуття Варвари, але не міг змусити серце відповісти на щиру любов.Врешті-решт між ними зав'язалася тепла щира дружба, не прерывавшаяся майже до останніх років життя Т.Шевченко.Он присвятив їй вірші.

Page 9: печаль і радість шевченкового кохання

Автопортрет нарисований в Яготині 23 - 26 вересня 1843 і подарований Варварі…

Page 10: печаль і радість шевченкового кохання

                         Тризна                   На память 9-го ноября 1843 года.           Княжне Варваре Николаевне Репниной

 

                             Посвящение                Душе с прекрасным назначеньем Должно любить, терпеть, страдать; И дар господний, вдохновенье, Должно слезами поливать. Для вас понятно это слово!.. Для вас я радостно сложил Свои житейские оковы, Священнодействовал я снова И слезы в звуки перелил. Ваш добрый ангел осенил Меня бессмертными крылами И тихостройными речами Мечты о рае пробудил.

Page 11: печаль і радість шевченкового кохання

Ганна Іванівна Закревська Народилася в 1822 р. на

Сумщині в сім ҆ ї полкового сотника, у 17 років з нею одружився Платон Закревський, якому на той час було 39 років. Вона народила троє дітей - Ольгу, Гната, Софію. Коли її вперше побачив Шевченко, їй було21 рік.

Page 12: печаль і радість шевченкового кохання

21-річна дружина полковника пробудила в Тараса велике почуття. Любов і ніжність до Ганни Закревської Тарас Шевченко проніс через все життя. ... Але зустрітися зі своєю пасією йому не довелося - вона померла в 35-річному віці в той рік, коли поет отримав звільнення від 10-річної солдатчини. Спогади про неї поет проніс через усе своє життя, присвятив їй вірші - “ Г.З.”, та “ Якби зустрілися ми знову ”

“ Ніколи  Ти не здавалася мені   Такою гарно молодою,   І прехорошою такою  Свято моє, єдинеє свято”

Page 13: печаль і радість шевченкового кохання

Агата Ускова Зрозуміти і всім серцем підтримати Тараса Григоровича у далекому засланні змогла дружина коменданта Новопетровського укріплення Ускова Агата Омелянівна. В листі до Залеського (10 лютого 1855 р.) він писав: ''Я полюбил ее возвышенно, чисто, всем сердцем и всей благодарною моей душой. Не допускай, друже мой, и тени чего-либо порочного в непорочной любви моей''. На жаль, місцеві плітки порушили безпосередність цих взаємин, а але й у наступні роки вони підтримували дружні стосунки.

Page 14: печаль і радість шевченкового кохання

Харитина Василівна Довгополенко

Народилася в 1841р. В кріпацькій сім ҆ ї, служила наймичкою прислуговувала князю Лопухіну, а згодом і самому Варфоломію Шевченку , Познайомившись із нею в Корсуні, він мав намір одружитися, але одруження не відбулося по вині самої Харити.

Page 15: печаль і радість шевченкового кохання

 Та відмовила йому — певно, забоялась з'єднувати разом його і свою неволю, його і своє горе, його і свої жебрацькі торби. А, може, злякалася своїх літ: адже ж їй було лише вісімнадцять... «Ой, він такий старий і лисий. І вуса в нього сиві. За нього заміж?»

Page 16: печаль і радість шевченкового кохання

Катруся Піунова 16 річна акторка з Нижнього НовгородаІ спраглий любові

поет знайшов в Нижньому Новгороді дівчину своєї мрії. Вперше він побачив її на театральній сцені 13 жовтня 1857. 16-річна актриса Катя Піунова здавалася йому ідеалом жіночої краси.Заради її театральної кар'єри він викликав у Нижній знаменитого актора Михайла Щепкіна, і той протягом трьох днів грав у спектаклях разом з нею. Про її акторській грі Шевченко написав захоплену замітку в місцеву газету, яку згодом передрукувала московська преса. Він умовив директора Харківського театру погодитися на умови актриси і зарахувати її в свою трупу.Але молода актриса виявилася дуже невдячною, а може, просто не наважилася пов'язати своє життя з модним, але скандально відомим художником, який майже на тридцять років був старшим за неї. В кінці кінців вона поїхала в Казань з 25-річним актором Максиміліаном Шмидтгофом і вийшла за нього заміж.

Page 17: печаль і радість шевченкового кохання

Ликера Іванівна Полусмакова Останнє кохання і остання

наречена поета .Народилася у селі Безуглівка Ніжинського повіту на Чернігівщині у 1842р.Рано осиротіла, в Санкт-Петербургзі жила у чужих людей дівчиною - кріпачкою, дбаючи про їх добробут та мріючи про власне щастя…

Page 18: печаль і радість шевченкового кохання

Простакувату 19-річну дівчину , Шевченко зваблював дорогими подарунками , але крутійка не захотіла залишити столичного життя іпереїжджати на Україну , щоб жити в селі. Вона покинула поета і вийшла заміж за перукаря Яковлева. Лише по смерті свого пиячка чоловіка залишила Петербург і переїхала до Канева та щодня приходила на могилу Шевченка. По приїзду , відвідавши меморіал , у книзі відгуків залишила розпачливий запис : “ Приїхала твоя Лікера , твоя люба, мій друже, подивись, подивись на мене , як я каюсь…”

Page 19: печаль і радість шевченкового кохання

З іменем Лікерки Полусмакової повязано кілька поезій поета-” Лікері”, “ Барвінок цвів і зеленів”, “ Поставлю хату і кімнату!”

Page 20: печаль і радість шевченкового кохання

Сім прекрасних троянд було у житті Шевченка, Сім прекрасних троянд було у житті Шевченка, та, на жаль, вони всі зів'яли, так і не та, на жаль, вони всі зів'яли, так і не подарувавши поетові великого щастя. І все-таки подарувавши поетові великого щастя. І все-таки жаль, що не знайшлося у житті поета жінки, яка жаль, що не знайшлося у житті поета жінки, яка б могла йому сказати-б могла йому сказати-

Любове святая моя,Любове святая моя,Богине моя страждальна,Богине моя страждальна,

Вже скільки спливло років,Вже скільки спливло років,А ти у мені світанна.А ти у мені світанна.

І скільки б лишилось днівІ скільки б лишилось днівНа рідній землі прожити…На рідній землі прожити…

Та навіть як стану житом,Та навіть як стану житом,Знов шепотітиму вітру,Знов шепотітиму вітру,

Щоб ти повернувсь мені,Щоб ти повернувсь мені,Журавлику-чорнокрил,Журавлику-чорнокрил,

Загублений мій коханий,Загублений мій коханий,Я навіть свій день останнійЯ навіть свій день останній

Летіти до тебе стану,Летіти до тебе стану,Допоки вистачить сил.Допоки вистачить сил.

Page 21: печаль і радість шевченкового кохання

Шевченко – художник …

Page 22: печаль і радість шевченкового кохання
Page 23: печаль і радість шевченкового кохання
Page 24: печаль і радість шевченкового кохання
Page 25: печаль і радість шевченкового кохання
Page 26: печаль і радість шевченкового кохання