Top Banner
Тема: Рей Дуглас Бредбері «Усмішка». Зневіра автора в майбутньому технократичної цивілізації Мета: ознайомити школярів із фактами біографії відомого американського письменника-фантаста Р.Д. Бредбері, розвивати навички роботи з прозовим текстом, їх уміння міркувати над тими проблемами, які автор піднімає у своєму творі; сприяти вихованню у дітей моральних цінностей Хід уроку Я повинен примусити вас повірити в любов, у життя… Р.Д.Бредбері І. Організація класу ІІ. Мотивація навчальної діяльності 1. Вступне слово вчителя. Рада вітати вас, діти! Впевнена, що зараз кожен із вас хоче поділитися своїми приємними відчуттями, які ви пережили сьогоднішнього ранку. Згадайте про це, будь ласка, і порадуйте один одного. («Приємні відчуття сьогоднішнього ранку». Діти називають те, що принесло їм радість уранці). ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу 1. Слово учителя. Я не випадково попросила згадати вас про приємне. Адже зараз ми з вами будемо роздумувати над серйозними питаннями, спробуємо вирішувати суспільні проблеми, і тому важливо не занепасти духом. Напевно, не помилюсь, якщо скажу, що немає жодної людини, яка б хоч на мить не замислювалася над тим, що чекає її завтра чи в недалекому майбутньому. 1
12

Рей Бредбері Усмішка

Jun 30, 2015

Download

Education

olyasmetyukh
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Рей Бредбері Усмішка

Тема: Рей Дуглас Бредбері «Усмішка». Зневіра автора в майбутньому технократичної цивілізації

Мета: ознайомити школярів із фактами біографії відомого американського письменника-фантаста Р.Д. Бредбері, розвивати навички роботи з прозовим текстом, їх уміння міркувати над тими проблемами, які автор піднімає у своєму творі; сприяти вихованню у дітей моральних цінностей

Хід уроку

Я повинен примусити вас

повірити в любов, у життя…

Р.Д.Бредбері

І. Організація класу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Вступне слово вчителя.

Рада вітати вас, діти! Впевнена, що зараз кожен із вас хоче поділитися своїми приємними відчуттями, які ви пережили сьогоднішнього ранку. Згадайте про це, будь ласка, і порадуйте один одного.

(«Приємні відчуття сьогоднішнього ранку». Діти називають те, що принесло їм радість уранці).

ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

1. Слово учителя.

Я не випадково попросила згадати вас про приємне. Адже зараз ми з вами будемо роздумувати над серйозними питаннями, спробуємо вирішувати суспільні проблеми, і тому важливо не занепасти духом. Напевно, не помилюсь, якщо скажу, що немає жодної людини, яка б хоч на мить не замислювалася над тим, що чекає її завтра чи в недалекому майбутньому.

Слайд №1. «Що час майбутній нам готує»

Нам дуже всім хочеться дізнатися, а що ж трапиться з нами через тиждень, місяць, рік, через десяток років… Багато хто тривожиться не тільки за себе, чи за своїх рідних, а й за майбутнє всього людства. Адже вони розуміють, що їхнє життя залежить від того, в якому стані буде наш спільний дім – Земля. І найбільше цими проблемами переймаються письменники, які не лишаються байдужими спостерігачами занепаду людства, не можуть стояти осторонь

1

Page 2: Рей Бредбері Усмішка

вирішення долі нашої планети. Для цього вони намагаються зрозуміти внутрішній світ людини, пояснити причини того чи іншого її вчинку. Бажаючи глибше пізнати душу людини, митці слова відображають не лише реальне, а й уявне життя «Навіть час не обмежує письменника: він може блукати в мороці, що передував створенню світу і змальовувати майбуття, яке бачить, мов сьогоднішній день,» - говорив Айзек Азімов, відомий американський письменник-фантаст. У багатьох творах діють нереальні герої, відбуваються нереальні події у вигаданих країнах. Ви, напевно, здогадалися, що мова йде про фантастику.

2. Вивчення теорії літератури

Отож, настав час «Хвилини ерудита».(зачитую)

Слайд № 2. Хвилина ерудита

Науково-фантастична література – це художні твори, у яких автори під впливом науково-технічного прогресу намагаються в образній формі прогнозувати майбутнє, показати прийдешню долю людства.

3. Презентація теми уроку

Зараз ми з вами вирушимо в подорож у майбутнє разом з письменником Реєм Дугласом Бредбері, спробуємо краєчком ока заглянути за завісу невідомого. Запишіть тему нашого уроку.Зверніть увагу на слово «технократична». Літературознавець подасть нам значення його.Літературознавець: Технократична теорія ґрунтується на ствердженні особливої ролі технічного прогресу, зменшуючи або зводячи нанівець роль духовності та прекрасного в житті.Розуміння значення цього слова допоможе вам у роботі з текстом новели. Запишіть у словники визначення «новела».

Слайд №. 3

Новела – це невеликий за обсягом прозовий твір переважно про одну незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом

4. Презентація мети

Ми не тільки ознайомимося з фактами біографії відомого американського письменника – фантаста, а й будемо розвивати навички роботи з прозовим текстом, міркуватимемо над тими проблемами, які автор порушує у своєму творі, старатимемося наповнювати свої серця моральними цінностями, без яких немає справжньої людини.

2

Page 3: Рей Бредбері Усмішка

5. Презентація епіграфа Епіграфом нашого уроку є слова Рея Бредбері « Я повинен примусити вас повірити в любов, у життя…». Але над їхнім змістом ми поміркуємо трохи пізніше.

6. Презентація проблемних питаньВи отримали випереджальне завдання: прочитати новелу « Усмішка», виділити цитати, необхідні для розуміння змісту твору. Працюючи на уроці, ми спробуємо дати відповіді на питання

Які причини деградації людської цивілізації зображає письменник? Як запобігти знищенню нашої планети?

7. Ознайомлення з біографією Р. Д. Бредбері. Програма « Зустріч зі знаменитостями» Вивчення творчості письменника завжди розпочинається з його біографії. Отож я запрошую вас до імпровізованої студії « Зустріч зі знаменитостями». З вами працюють журналіст Ірина Павлюк та гість студії – фантаст Рей Бредбері

Слайд №4. Рей Дуглас Бредбері. ( Народився 1920 року) Відомий американський майстер слова. Письменник – фантаст №1 Автор близько 800 літературних творів Щирий гуманіст, який тривожиться за долю

людства.Журналіст: Доброго дня всім, хто знову з нами у популярній програмі « Зустрічі зі знаменитостями». Сьогодні я підготувала вам приємний сюрприз - зустріч з найвідомішим американський письменником – фантастом ХХ ст.. Реєм Дугласом Бредбері. (до Бредбері)Від імені наших глядачів щиро вітаємо вас, шановний пане Бредбері, у нашій студії. Скажіть, будь ласка, коли ви виявили у собі схильність до літературної творчості?Бредбері: Ще в ранньому дитинстві. Я дуже любив слухати казку Леймена Баума « Чарівник країни Оз», яку читала мені мама. А ще дуже цікавився творчістю Едгара Аллана По.Журналіст: Кажуть, що ви маєте свого літературного батька? Хто ж це?Бредбері: Це Жуль Верн, творами якого я весь час захоплювався.Журналіст: А коли вам захотілося писати саме фантастику?Бредбері: Коли мені було 8 років, до рук потрапив журнал наукової фантастики. Він перевернув мою душу. Захотілося самому стати чарівником, здатним перелітати в інші світи. Але, звичайно, моя мрія здійснилася дещо пізніше.Журналіст: Що саме ви маєте на увазі?Бредбері: До того, як я став відомим письменником, мені довелося продавати газети і журнали. Я спостерігав за людьми, відмічав яскраві деталі навколишнього світу. І писав свої оповідання.Журналіст: А які твори зробили вас знаменитим на весь світ?Бредбері: Це славнозвісні: « Маріанські хроніки», які побачив світ у 1950 році.Журналіст: А що б ви визначили найголовнішим у своїй творчості?

3

Page 4: Рей Бредбері Усмішка

Бредбері: Я у своїй науковій фантастиці завжди старався передати особливий сигнал тривоги, показуючи те, що може врятувати людство від численних небезпек.Журналіст: Щиро дякуємо нашому дорогому гостеві за цікаву розмову і бажаємо нових творчих звершень у царині літератури. ( до глядачів)А вам, шановні глядачі, радимо читати фантастичні твори американського письменника Рея Бредбері, замислюватися над своїм життям.

8.Слово вчителя: Думаю, діти, вам цікаво було почути про автора новели « Усмішка» з уст самого Рея Дугласа Бредбері. А тепер звернемося до твору знаменитого письменника-фантаста.

9. Евристична бесіда на сприйняття твору- Яким ви бачите наше суспільство через 60,100 років?(Розвивається наука,

техніка, допоміжну роботу виконують роботи і т.д.)

10. Слово вчителя

Намагався уявити майбутнє людської цивілізації й американський письменник Рей Дуглас Бредбері. Його твори належать до наукової фантастики, яка принципово відрізняється від загальнофантастичної традиції тим, що змальовує реальний світ, який перетворюється не за помахом чарівної палички, а за законами науки.

Отже, сьогодні ми вирушаємо в мандрівку на «машині часу». Наша зупинка - 2061 рік.

- Діти, а чому ми зупиняємося саме у 2061 році?( Події новели відбуваються у 2061 році)

- Яке ваше враження від прочитаної новели «Усмішка»? ( Сподобалася, незвичайні події, і т. д.)

- Де і коли відбувається дія?( На Землі,у майбутньому ,у 2061 році)

- Яким побачив автор майбутнє в творі? Що ви скажете про такий твір?(Дивний світ майбутнього, непокоїть доля людей, дивна поведінка натовпу)

- Якими змальовано людей? Підтвердіть слова цитатами із тексту новели. ( Брудними ,у брудному одязі з грубої мішковини. Вони п`ють каву з надтріснутих чашок, варять юшку, що булькотить в іржавій каструлі.)

- Навіщо люди зібралися так рано на площі?(Вони займали чергу, щоб плюнути на картину)

4

Page 5: Рей Бредбері Усмішка

11. Слово вчителя.

Одного з учнів ми заздалегідь відправили на «машині часу» у відрядження, в епоху Відродження(VXст.) до знаменитого художника, вченого Леонардо да Вінчі, адже саме на його картину зібрався плювати натовп.

Слайд №5 «Мона Ліза» Л. да Вінчі

12. Повідомлення учня про Леонардо да Вінчі та його картину «Мона Ліза»

Леонардо да Вінчі – відомий італійський художник, народився в родині нотаріуса П’єро да Вінчі. Виняткові здібності майбутнього майстра виявилися дуже рано. Він захоплювався математикою, музикою, чудово грав на лірі, гарно співав. Та понад усе любив малювати. І у 1466 році Леонардо став учнем у Флорентійські майстерні Віроккіо. Над портретом Мони Лізи Він працював 4 роки. Італійський художник Вазарі, ось що писав про цю роботу: « Взявся Леонардо виконати для Франческо дель Джокондо портрет Мони Лізи, дружини його… Оскільки Мона Ліза була дуже гарна, художник використав такий прийом: під час написання портрета запросив музикантів, які грали на лірі й співали, щоб постійно підтримувати в неї гарний настрій».Ось її невловимий погляд і ледь помітна посмішка, голова покрита вуаллю. Сприймали Джоконду протягом віків по-різному. Одні вважали її красунею, інші – мстивою, треті – доброю. Тобто вона в одному образі уособила все людство з його минулим і майбутнім. 13. Слово вчителя

Продовжуємо нашу подорож. Щоб краще зрозуміти зміст новели , заглибитися в її проблематику ,зараз ви об`єднаєтеся в групи, кожна з яких відвідає певну станцію, а потім поділиться знаннями та враженнями.

14. Робота в групах

Слайд № 6

Перша група прямує до станції « Очевидне, неймовірне» й підготує телевізійний репортаж з місця події, використовуючи зміст твору до моменту глуму над витвором мистецтва

Друга група відвідає станцію «Письменницька» і, стисло передавши зміст другої половини новели, складе продовження розповіді так, щоб люди проявили гуманність, розсудливість, моральність. Складене продовження потрібно інсценізувати.

Третя група відвідає станцію « Хлопчик Том», охарактеризує героя і висловить свої думки з приводу того, чому він, на відміну від натовпу, не хотів нищити витвір мистецтва.

5

Page 6: Рей Бредбері Усмішка

Четверта група поїде на станцію «Реклама», задумається над тим, чого навчає нас твір і узагальнить висновки у вигляді рекламного плаката.

На виконання роботи в групах дається 5 хвилин.

Презентація результатів роботи першої групи

15. Слово вчителя

Дякую вам, діти, за чудову роботу. Доповнюючи сказане, я хотіла показати вам деякі слайди.

Слайди №7-11. Наслідки Чорнобильської трагедії

Ці моторошні картини взяті не із фантастичного фільму. Це страшна реальність сьогоднішнього дня: видимі наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, яка сталася 25 років тому і перекреслила долі багатьох тисяч людей. День Чорнобильської трагедії ми відзначаємо 26 квітня, згадуємо про чорний біль України, щоб зробити все для того, аби подібна біда ніколи не повторювалась.

Але повернемося до роботи над твором. Просимо учасників 2-ої групи до слова.

Презентація роботи 2-ої групи

«Стислий переказ змісту другої частини новели»

Інсценізація складеного продовження розповіді.

16. Слово вчителя

Щиро дякую вам, діти!

Слайд №12. «Мона Ліза» Леонардо да Вінчі

А тепер давайте подивимося ще раз на шедевр світового мистецтва , над яким глумилися люди майбутнього в новелі Р. Бредбері «Усмішка». Це картина «Мона Ліза» або «Джоконда» знаменитого Леонардо да Вінчі. - Яке враження справила на вас картина? (Незабутнє враження. Вона викликає щире захоплення, якийсь незбагненний душевний трепет, змушує замислитись над собою).

- Що вам найбільше запало в душу?(Найбільше запала в душу загадкова усмішка Джоконди. Не можна не звернути уваги на задумливий погляд Мони Лізи: вона ніби замислилася над тим, що чекає людей у майбутньому. Але разом з хвилюючою тривогою на обличчі героїні можна прочитати віру в краще майбутнє, оптимізм).

Детальніше про цю картину ми будемо говорити на наступному уроці, а зараз саме час повернутися до проблемних питань нашого уроку, адже ми вже згадали зміст твору .

6

Page 7: Рей Бредбері Усмішка

- Які причини деградації людського суспільства зображає письменник? Доведіть свою думку цитатами з твору. (Бездуховність людей; безвідповідальність тих, хто керував людьми у минулому; байдужість кожного до долі всього людства; знищення природи, пам’яток культури і мистецтва).

(Цитати: « Вся річ у ненависті, в ненависті до всього минулого». «Сталося так, Томе, що люди ненавидять те минуле, яке залишило їм самі уламки та руїни. Така вже людська вдача. Може це й нерозумно, але нічого не вдієш - така людська вдача»)

- А чи бачить письменник можливість запобігти знищенню людства і всієї планети ? ( Так, про це він говорить у своєму творі: « А я кажу ,буде. Хтось із доброю душею, що зможе повернути нам невелику частку цивілізації – таку, щоб ми могли жити в мирі..»)

- Хто в творі , на вашу думку, є людиною «із доброю душею»?(«Хтось із доброю душею» - Том, адже саме він залишився Людиною у деградованому суспільстві майбутнього , зумів побачити красу мистецького витвору Леонардо да Вінчі. Його серце не зачерствіло серед бездуховності)

Презентація роботи третьої групи «Хлопчик Том»

Слово вчителя

Дякую учням третьої групи . А зараз ми побачимо результат роботи четвертої групи: « Чого навчає нас новела «Усмішка» Бредбері»?

Презентація роботи четвертої групи. Рекламний плакат

Слово вчителя

Так, ви дуже добре справилися із завданням. Ще раз гляньте, чого навчає нас новела «Усмішка». Постарайтесь запам’ятати це, щоб у своєму житті чинити саме так.

Слайд № 13. Чого навчає на новела « Усмішка»

А зараз доцільно звернутися до епіграфа уроку.

- Що ж хотів сказати письменник словами, винесеними в епіграф?( Рей Бредбері прагнув показати читачам, у чому запорука благополуччя людства, за яких умов воно матиме щасливе майбутнє. Він стверджує , що тільки щира любов у серці кожної людини зможе врятувати людське суспільство від загибелі і продовжити життя).

Ми щасливо повернулися в наш час. Що ж треба зробити, щоб жахливі картини, представлені Бредбері в новелі «Усмішка», не повторилися ніколи?

17. Мозкова атака. Складання «Пам’ятки для людства»

- Жити в мирі та дружбі.

7

Page 8: Рей Бредбері Усмішка

- Не воювати.

- Задовольнятися своєю землею і не претендувати на інші.

- Бути обережними з науково-технічними винаходами, щоб не зашкодити людству.

- Любити красу, мистецтво, дбати про духовне здоров’я людства.

Молодці! Думаю, якщо ви будете жити за правилами складеної вами Памятки, то майбутнє у вас буде чистим і світлим.

Ви вивчаєте основи християнської етики і знаєте, що відповіді на всі життєві запитання дає нам Бог у своєму слові. Ви творці свого майбутнього. Яким воно буде, залежить тільки від Вас. Яке ж воно майбутнє? Яка вона, нова земля?

Слайд №14

Слайд №15-19 Простора і заквітчана, безмежна і врожайна, та, яка тримається на щирих, світлих, чистих родинних стосунках.

ІV. Підсумки уроку

1. Слово вчителя

Тривога наповнює душу, коли читаєш «Усмішку» Бредбері, а й справді, що нас чекає в майбутньому? Які враження справив на вас твір? Отож настав час «Вільного письма».

2. Вільне письмо

1 група – Сьогодні на уроці я замислився над…

2 група – Твір «Усмішка» став близьким сьогоденню, тому що…

3 група – Образ Тома схвилював мене тим….

4 група - Цей урок допоміг мені усвідомити…

3. Слово вчителя

До парт у вас прикріплені стікери. Напишіть на них враження від новели, від пережитого на уроці в символічну «Книгу відгуків» і передайте їх «автору».

8

Page 9: Рей Бредбері Усмішка

4. Поетична пауза. Читання вірша вчителем Л. Костенко « Вже почалось мабуть майбутнє»

Вже почалось, мабуть, майбутнє.

Оце, либонь, вже почалось…

Не забувайте незабутнє,

Воно вже інеєм взялось!

І не знецінюйте коштовне,

Не загубіться у юрбі.

Не проміняйте неповторне

На сто ерзаців на собі!

Минають фронди і жиронди,

Минає славне і гучне.

Шукайте посмішку Джоконди,

Вона ніколи не мине.

Любіть травинку і тваринку

І сонце завтрашнього дня,

Вечірню в попелі жаринку,

Шляхетну інохідь коня.

Згадайте в поспіху вагона

В невідворотності зникань,

Як рафаелівська Мадонна

У вічі дивиться вікам!

В епоху спорту і синтетики

Людей велика ряснота.

Нехай тендітні пальці етики

Торкнуть вам серце і уста.

Слайд № 20. Фотоколаж «Усмішка»

Слово вчителя.Розгляньте фотоколаж «Усмішка». На ньому ви можете знайти серед посмішок свою та порівняти її з усмішкою однокласників і навіть… Мони Лізи. Подаруйте одне одному усмішку та добрий настрій. Нехай ваші щирі усмішки, які схопив фотохудожник і які сяють зараз на ваших личках, супроводжують вас усе життя.

Нехай вони ніколи не сходять з ваших облич, і тоді, я переконана, наше майбутнє буде світлим, незатьмареним бідою. Пам’ятаймо, що вже сьогодні, щохвилини ми творимо його, своє майбутнє. Тож зробімо його щасливим, бо це у наших руках. На партах у вас лежать картки «Самоекспертиза». Заповніть їх і передайте мені.

5. Оцінювання

Слайд № 21. Домашнє завдання

1.Дібрати цитати для характеристики образів твору

2.Написати лист Рею Бредбері

9

Page 10: Рей Бредбері Усмішка

10