Top Banner
Моя берізка спец.випуск
14

Електронний журнал "Моя берізка"

Jun 30, 2015

Download

Education

Kate Yuschenko
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Електронний журнал "Моя берізка"

Моя берізкаспец.випуск

Page 2: Електронний журнал "Моя берізка"

Спеціальний випуск 2013 рік

Page 3: Електронний журнал "Моя берізка"

Казкотерапія - це цікаво, ефективно і корисно.

Напевно, більшість з нас в дитинстві любили слухати, а потім і читати чарівні казки, співпереживати героям або навіть представляти себе на їхньому місці. Але казка потрібна не тільки для того, щоб розважити дитину або укласти його спати. Казкотерапія для дітей – це цілий напрямок в психотерапії. Наші предки використовували казкотерапію для дітей несвідомо, через казки передаючи дитині життєвий досвід, ставлення до світу, моральні норми і принципи, звичаї і традиції. Казка в цьому випадку виконувала ті ж функції, що й колискові для дітей. Сучасна ж казкотерапія для дітей спрямована не тільки на розвиток дитини, а й на спрямовану допомогу у важких життєвих ситуаціях. Чому саме казка? Відповідь проста: у дитини ще немає власного життєвого досвіду. Для нього казка – своєрідний джерело життєвих ситуацій, з якими йому ще належить зіткнутися при дорослішанні. Казки підказують дитині, як треба чинити, а як – ні, показують багато життєві проблеми , а на додачу ще й дають способи їх вирішення.

Page 4: Електронний журнал "Моя берізка"

Кольоротерапія

Фахівці рекомендують використовувати колір по-різному, тобто „опромінювати” або „купатися” з ним, „одягатися”, візуалізувати, „вдихати” чи медитувати з ним. Можна застосовувати „кольоровий пляж”, експериментувати, грати з кольором (розфарбовувати себе вигаданим пензликом). Можна використовувати кольорові тканини, прикладаючи їх до тіла. Надає відповідної чарівності та викликає цікавість використання різноколірних електричних лампочок.Середня тривалість опромінення становить 5-15 хвилин, але для більшості кольорів (виняток червоний) час може збільшуватися до 30 хвилин. Частіше використовується зелений колір. Це – єдиний колір, яким можна опромінювати безмежно. Це колір збалансованості та гармонії, заспокійливий, він позитивно діє на нервову систему, корисний для очей, лікує застуду, головний біль. Жовтий колір. Під час дихальних вправ „пропускають” промені жовтого кольору через шлунок, очищуючи його.Синій колір – знімає напруження, допомагає при застудах, лікує очі, вуха, легені, ніс. Зелено-блакитний колір надає відчуття спокою, задоволення, безпеки. Ефективним виявляється використання змішаних кольорів таких як помаранчевий (червоний та жовтий), Зелений (синій та жовтий), фіолетовий (синій та червоний), бо вони поєднують лікувальні ефекти обох кольорів доповнюючи один одного.

Page 5: Електронний журнал "Моя берізка"

Читайте дітям казки Казкотерапія – засіб раннього

розвитку малюка, який застосовують батьки, бабусі й дідусі ще з стародавніх часів.Кожна казка несе в собі народну мудрість,

вчить дитинку знанням про життя , про взаємини між людьми, виховє у маля кращі людські якості. Казки знайомлять дитину з поняттями “добро”, “злидні”, “жадібність”, “чесність”. Казкотерапія – найпростіший “дитячий” засіб раннього розвитку моральних якостей дитини. Казка просто лікує дитячу душу, орієнтує дитину в вірному напрямку в житті. В народних казках можна знайти всі життєві ситуації, проблеми, а головне – засоби і шляхи для вирішення проблем і негараздів. Кожна казка – це перемога добра, гармонізація людських відношень. Батьки, як ніхто інший, можуть виступати в ролі психолога, застосовуючи на практиці кожен день “казкотерапію”. Можна самим написати дитині казки, де головними героями виступають самі ж діти! Намалювати “добро” так, як батьки самі уявляють його (намалюйте  ілюстрації разом з дитиною до своєї казочки, де головною діючою особою виступає саме ваш малюк, який робить добрі вчинки). Читайте дитині казки в хорошому настрої, із задоволенням. Тоді дитина обов’язково буде чекати того часу, коли знову почує батьківську казочку. Казкотерапія – це не ліки, а приємна праця, з допомогою якої ви готуєти поступово свою дитину до дорослого життя.Читайте дітям казки!

Page 6: Електронний журнал "Моя берізка"

Прихильники казкової традиції

Казка доносить до нас не лише глибокий сутнісний струмінь моральності народу, вона ще й дивує своїм чудоліком. Психологи та педагоги вже давно говорять про терапевтичні властивості казки, про те, що від вподобань дитини серед цього жанру можна також дізнатись, які труднощі та страхи дитина найбільше переживає, а ще які основні риси улюбленої казки можуть відповідати вмінням та схильностям дитини. Із західної психології до нас прийшла популярна методика зцілення казкою, що одержала назву – казкотерапія. Це один з найменш безболісних видів психотерапії.Щодо терапевтичних особливостей, то психологи рекомендують використовувати народну казку для наймолодших, для школярів цікавішими будуть авторські казки з ускладненим сюжетом і для ще старших можна придумувати власні казки, в яких вони будуть головними персонажами. Але складати такі казки потрібно доволі делікатно, адже дитина може уникати казок про себе, як що впізнаватиме у цьому насильне моралізаторство, хоча попри невдоволення такими «своїми» дійовими особами з однаковим зачудуванням слухатиме. Власні казки мають суттєвий виховний вплив, адже будуть дієвіші, ніж погрози, покарання чи довгі нотації. Чудодійно також впливає на дитину звичайна казка, складена разом з батьками, оскільки розвиває уяву, а батькам казкова символічність полегшить розуміння психологічного стану душі дитини: її страхів та вподобань. Адже в казці проблему легше порушити та вирішити.

Page 7: Електронний журнал "Моя берізка"

Прихильники казкової традиції як духовного ліку наголошують, що в дитячому віці немає ще надмірної зраціоналізованості, тому дитина добре розуміє душевну мову казки. Метафорично казка вчить свідомо підходити до подібних ситуацій в житті, бути уважним, остерігатися облуди та зла, бадьорить, зберігаючи довіру та впевненість у собі, бо добро у казках завжди перемагає.У казці по-особливому зустрічаються два покоління – старі та діти. Старші люди в казці пригадують своє минуле, натомість дітей захоплює казкова реальність, і два покоління під час читання або слухання мають дуже романтичні настрої. Люди, які не чули казок у дитинстві, – наче не пережили його сповна, не ввібрали в себе безмежні та безумовні «кордони» людської фантазії. Здавалося б, навіщо стільки говорити про людську уяву. Однак саме в ній зароджуються найгеніальніші винаходи людства, що також є виявом Божої мудрості через здатності людського розуму. Тому гарна порада для батьків – виховуйте фантазію з дитинства. І почати можна з казок.

Page 8: Електронний журнал "Моя берізка"

Казкотерапія

для дітей Загальні принципи роботи з казкою1.Усвідомлення — усвідомлення причинно-наслідкових зв'язків у розвитку сюжету, розуміння ролі кожного персонажа у подіях, що розвиваються. Загальні запитання: що відбувається? Чому це відбувається? Хто хотів, щоб це відбулося? Навіщо це було йому потрібно?Наше завдання: показати вихованцям, що одна подія плавно витікає з іншої, хоча на перший погляд це непомітно. Важливо зрозуміти закономірність появи і призначення кожного персонажа казки. 2. Багатозначність - розуміння того, що одна й та сама подія, ситуація можуть мати декілька значень і смислів.Наше завдання: показати одну й ту саму ситуацію з різних сторін: з однієї так, з іншої - інакше.3.Зв'язок із реальністю — усвідомлення того, що кожна казкова ситуація пропонує нам певний життєвий урок.Наше завдання: старанно і терпляче опрацьовувати казкові ситуації з позиції того, як казковий урок буде нами використовуватись у реальному житті (в яких саме конкретних ситуаціях). Робота з ляльками дає змогу вдосконалювати і проявляти ті емоції, які дитина зазвичай, із певних причин, не може собі дозволити і проявити.

Page 9: Електронний журнал "Моя берізка"

Варіанти зміни казки Калькування. На основі відомої казки пишеться нова, в якій діють усі герої оригінальної казки. Наприклад, із казки створюється мультфільм, детектив тощо. Перефантазування. Казку перефантазовують: не Червона Шапочка, а Жовта тощо. Фантастичний біном. Головні герої казки шикуються, до них приєднується герой з іншої казки та епохи. Наприклад, Червона Шапочка, Бабуся, Вовк, Літак. Потім складається нова казка з використанням нових героїв, що сприяє зняттю стереотипів мислення, вчить знаходити нові засоби вирішення проблеми. Казка навиворіт. Наприклад, Червона Шапочка - зла, а Вовк - добрий; Баба Яга - добра, а Василина Премудра - зла, підступна. Заміна автора розповіді. Розповідь казки ведеться від імені негативного героя, камінця на перехресті доріг, від імені голки, в якій смерть Кощія тощо.У спілкуванні й роботі з людьми є великий простір для творчості. Казкотерапія - метод, який використовує казкову форму для інтеграції особистості, для розширення й удосконалення взаємодії людини з навколишнім світом. Основний принцип цього методу-духовний, цілісний розвиток особистості дитини, турбота про її душу. Турбота про душу (в перекладі з грецької) і є терапія. Через те, що ми використовуємо просту і зрозумілу дитині форму казки, цей метод називається «казкотерапіею».

Page 10: Електронний журнал "Моя берізка"

Казкотерапія для дітей – це цілий напрямок в психотерапії.

Наші предки використовували казкотерапію для дітей несвідомо, через казки передаючи дитині життєвий досвід, ставлення до світу, моральні норми і принципи, звичаї і традиції. Казка в цьому випадку виконувала ті ж функції, що й колискові для дітей. Сучасна ж казкотерапія для дітей спрямована не тільки на розвиток дитини, а й на спрямовану допомогу у важких життєвих ситуаціях.Чому саме казка? Відповідь проста: у дитини ще немає власного життєвого досвіду. Для неї казка – своєрідне джерело життєвих ситуацій, з якими ще належить зіткнутися при дорослішанні. Казки підказують дитині, як треба чинити, а як – ні, показують багато життєві проблеми, а на додачу ще й дають способи їх вирішення. Казкотерапія для дітей дозволяє "витягнути« з казкової історії весь її прихований потенціал і

використовувати його на благо. У сучасній казкотерапії існують три напрями:

діагностична,впливаюча,розвиваюча.В принципі, з назви зрозуміло, для чого використовується той чи інший вид казкотерапії. Для казкотерапії можна використовувати самі різні казки – народні, авторські, спеціально написані психотерапевтами для роботи з дітьми.

Page 11: Електронний журнал "Моя берізка"

Існують п’ять видів казок:художні,дидактичні,психокорекційні (наприклад, орігамі),психотерапевтичні (авторські казки, біблійні притчі),медитативні. Зрозуміло, що у психотерапевтичних казок найбільший потенціал. Але якщо у дитини немає серйозних проблем, можна використовувати для казкотерапії ще й художні казки, головне – робити це правильно. Психотерапевтичні казки в основному авторські, але можна використовувати як психотерапевтичних казок біблійні притчі.Казкотерапія для дітей заснована на тому, що дитина ототожнює себе з головним героєм казки, вчиться на його помилках. Це відмінна можливість приміряти на себе різні соціальні ролі. Існує думка, що улюблена казка впливає на нашу подальше життя, як би програмуючи її. Звичайно, точного повторення сценарію казки чекати не варто, але ми можемо усвідомлено або неусвідомлено переймати якості наших улюблених героїв, успадковувати їх поведінку. Зверніть увагу на те, кому з персонажів казки симпатизує ваша дитина. Якщо цей персонаж негативний – спробуйте разом з дитиною знайти в його характері хороші риси.Казкотерапія для дітей не гарантує моментальний ефект. Іноді потрібна довга і кропітка робота, щоб впоратися з тією чи іншою проблемою. Просто прочитати дитині казку недостатньо. Потрібно м'яко направити її до того, щоб вона побачила в ній вихід зі своєї проблеми, якщо потрібно – обговорити з ним казку, підказати ключові моменти.

Page 12: Електронний журнал "Моя берізка"

Казки на допомогу батькамКазкотерапія як психологічний метод накладає

свої вікові обмеження при роботі з дітьми: дитина повинна мати чітке уявлення про тому, що існує казкова дійсність, відмінна від реально існуючої. Зазвичай навик такого розрізнення формується у дитини до 3,5-4 років, хоча, безумовно, в кожному конкретному випадку необхідно враховувати індивідуальні особливості розвитку дитини. Казка зазвичай виконує три функції: діагностичну, терапевтичну (корекційна) і прогностичну. Діагностична казка передбачає виявлення вже наявних життєвих сценаріїв і стратегій поведінки дитини. Інструкції, які пред'являються дитині в даному випадку такі: «Склади казку про хлопчика п'яти років», «Склади будь-яку казку». Потім психолог проводить аналіз казки. Таким чином, може бути виявлений базовий життєвий сценарій, або стали звичними способами реагування поведінкові стереотипи дитини. Також діагностична казка може сприяти виявленню відносини або стану дитини, про які він не хоче або не може говорити вголос. Наприклад, перевірити ставлення дитини-дошкільника до розлучення батьків, можна, розповідаючи йому таку казку: У гніздечку на дереві сплять пташки: тато, мама і маленьке пташеня. Раптом налетів сильний вітер, гілка зламалася, і гніздечко впало вниз. Всі опинилися на землі. Папа летить і сідає на одну гілку, мама сідає на іншу. Що робити пташеняті? Уважно вислухайте відповіді дитини.

Page 13: Електронний журнал "Моя берізка"

Найчастіше діти говорять так: "Пташеня теж летить і сідає на яку-небудь гілку", "Полетить до мами, том у що він злякався", "Полетить до тата, тому що він сильніше", "Чи залишиться на землі, тому що він не вміє літати, але буде кликати на допомогу , і тато (або мама) прилетить і забере його ". Ознаками прихованої тривожності дитини є відповіді, подібні таким:" Пташеня не вміє літати, тому залишиться на землі "," Чи спробує летіти, але не зуміє ", " Помре від голоду (або від дощу, холоду і т. д. "," Про нього всі забудуть, і хто-небудь наступить ". У тому випадку, коли діагностується потенційний розвиток подій, можна говорити про прогностичну функції діагностичної казки. У цих казках, ніби матрьошка в матрьошці, розкриваються суть та особливості майбутнього життєвого сценарію людини. Терапевтична казка - казка, завдяки якій власне відбуваються позитивні зміни в стані і поведінці дитини. Казкотерапевтична робота з дитиною може бути проведена різними способами:Для роботи може використовуватися існуюча авторська або народна казка.Терапевт і дитина можуть складати казку разом, одночасно драматизуючи її всю або окремі елементи.Дитина може складати казку самостійно. 

Page 14: Електронний журнал "Моя берізка"

Всеукраїнський день здоров'я

та спорту