Top Banner
9

иван ведър

Jun 20, 2015

Download

Education

legends-ruse

изготвил: Пламена Господинова
Иван Ведър. Гениален ум. Искрена любов към хората. Нима има някой, който да не е чувал за подвизите му? Силният характер, будният ум, несломимият дух и неизмеримата му смелост са го направили безсмъртен. Когато става дума за “спасителя на русенци”, у нас възниква трепет: пред делото му, пред живота му, пред геройството му. Трябва да сме благодарни за всичко това, което имаме днес, а именно живот и свобода. Историята познава много герои. Днес се прекланяме пред смелостта и доблестта им. Струват ни се недостижими и невъзможни подвизите им. Замисляме се: Има ли герои? Какво означава да си герой? Защо ли ти е да си герой? и Кои са герои?
В края на август 1877 година османските турци решават да заличат населението на Русе. Жените и децата са събрани в Саидпашовата бахча, а дръвниците са готови. Тогава 50-годишният Иван излиза от обградената си къща, като плаща с торба злато. По пътя към коменданта Делавер паша, той взема със себе си италианския консул Енрике де Губернатис, с когото поканват влиятелния турчин хаджи Мехмед Алия да се качи с тях до хълма Левента, за да лобират при Делавер паша, командващ египетските войски, разположени около града. Когато влизат при пашата, и тримата правят масонски знак с ръка. Пашата разбира, че пред него стои масонски брат от по-висша степен и отменя зловещата заповед. Башибозукът е разгонен, а населението преминава под охраната на редовния аскер. С това Ведър спасява над 4000 русенци от сигурна гибел, а Русе - от опожаряване.
Днес, духът на великия масон е сред нас. Той е вътре в нас. Ведър представлява борец за свободата на човека и за истината, за правдата, въпреки че в повечето случаи борците остават неразбрани и недооценени. Пътят към свободата е осеян с трудности и изисква сила на духа, постоянство, упоритост и воля за победа. Пътят към свободата е изпълнен с безкрайно много усилия, преодоляване на трудности и упорита борба да направиш нещо за себе си и за другите. Това е смисълът на всяка победа. Но страшно трудно е да бъдеш победител. Това изисква и сили, и смелост, и доблест, и дори саможертва.
Затова победителите изискват признание. Затова аз се прекланям пред волята на Иван Ведър, който ми дава многобройни пов
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: иван ведър
Page 2: иван ведър

Спасителят на Русенци

Page 3: иван ведър

ивотът му е богат на събития. Пропътувал е почти целия свят. Рожденото му име е Данаил, но тъй като убива един турчин, който се държи непристойно с баща му, сменя името си с Иван и се озовава чак на остров Малта.Учи в протестантски колеж, като усвоява много европейски езици, а също така латински и различни арабски наречия.Става моряк на английски търговски кораб, с който пътува между Лондон и Мелбърн.

рез 1852 година той заживява в Измир, където преподава езици на синовете на османските първенци.

Кой е Иван Ведър?

ПИван Ведър(1827-1898)

Ж

Page 4: иван ведър

о време на Кримската война Иван Ведър обикаля турските черноморски пристанища, като се предполага, че изпълнява разузнавателни задачи в полза на Русия. Установява се като преподавател на езици в Роберт колеж в Цариград. Там той се запознава с Митхат паша и става негов добър приятел.

опада на работа като преводач в управлението на Вътрешното и Външно министерство.

ака Ведър получава достъп до огромна информация, която предоставя на руските дипломати в турската столица. В Букурещ следва в Медицинско училище.

П

П

ТПрез 1863г. се жени за

Стояна, дъщеря на големия русенски майстор

Уста Хаджи Станчо Драгошинов.

Page 5: иван ведър

едър се връща в България и се превръща в най-уважавания гражданин на град Русе. Ведър другарува с Ангел Кънчев, Захари Стоянов, Тома Кърджиев и Никола Обретенов.

а Захари и Тома той е нещо като наставник. Благодарение на него,бъдещият автор на “Записки по българските въстания”, овладява четмото и писмото и става помощник-библиотекар.

ван помага финансово на Ангел Кънчев, за да следва в Белград и Табор, а чрез Иларион Драгостинов, както и чрез Стефан Стамболов, подпомага и Старозагорското въстание.

В

И

Русе преди Освобождението

Русе по време на Освободителната

война

З

Page 6: иван ведър

края на август 1877 година турците решават да заличат населението на Русе.Ведър излиза от обградената си къща, като плаща с торба злато. По пътя към коменданта Делавер паша, той взема със себе си италианския консул Енрике де Губернатис, с когото поканват влиятелния турчин хаджи Мехмед Алия да се качи с тях до хълма Левента, за да лобират при Делавер паша. Когато влизат при пашата, и тримата правят масонски знак с ръка. Разбирайки, че говори с по-висш по степен брат, той обещава на Иван братско съдействие и така жителите на Русе, както и самият град, са спасени.

Случката в Русе през 1877 гВ

Символ на свободните

зидари

Page 7: иван ведър

рез 1880 година Ведър урежда в Русе откриването на първата масонска ложа в България- Балканска звезда. До 1882 година ложата наброява 27 членове, между които Захари Стоянов, Никола Обретенов, Тома Антонов Кърджиев, Йосиф Клайн и други.

тази ложа инкогнито членува и княз Александър Батенберг. Най-висока е степента на Иван Ведър. Братята действат, ръководени от девиза: “Свобода, равенство, братство!” - девизът на Великата френска революция. В края на своя живот, Ведър приписва всичките си имоти на държавата, като казва, че на децата си е дал достатъчно: образование, както и възпитание.

Паметната плоча на Иван Ведър в Русе.

Превод на латинската сентенция:

“Non sibi sed omnibus.” “Не за себе си, а за

всички.”

П

В

Page 8: иван ведър

Източници:

http://www.bg.wikipedia.org/

http://www.segabg.com/

Page 9: иван ведър

Изготвил:

Пламена Христова Господинова