Top Banner
Тема уроку 3. Групи крові,переливання крові
14

Урок 3. Група крові. Переливання крові

Feb 19, 2017

Download

Education

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Урок 3. Група крові. Переливання крові

Тема уроку 3. Групи крові,переливання крові

Page 2: Урок 3. Група крові. Переливання крові

навчити конкретизувати загальне поняття про взаємозв’язок будови і функцій на прикладі еритроцитів та тромбоцитів; розвивати вміння учнів складати порівняльну характеристику форменим елементам крові; з’ясувати значення переливання крові як важливого досягнення сучасної медицини. Розкрити питання, які мають важливе значення для гігієнічного виховання – запаленню як захисній властивості організму.

групи крові, резус-фактор, резус-конфлікт, переливання крові, універсальний донор, універсальний реципієнт, тромбоцити, зсідання крові, аглютиніни, аглютиногени, аглютинація.

Мета уроку:

Основні поняття і терміни:

Page 3: Урок 3. Група крові. Переливання крові

У давнину люди часто помирали від втрати крові внаслідок війн та на полюванні. Довгий час крові приписували властивості носія життєвої сили, душі. ЇЇ намагались використовувати з метою лікування. Знахарі рекомендували пити кров для омолодіння та від багатьох захворювань.

Перше вдале внутрішньовенне переливання крові було проведено в 1667 р. у Франциії професором математики та медицини Дені й хірургом Еммерицем. Перелили 16-річному юнакові кров ягня.

Так більшість спроб переливання крові закінчувались смертю.

Page 4: Урок 3. Група крові. Переливання крові

У 1901 році К. Ландштейнером було встановлено, що в крові здорових людей є природні антитіла, які викликають склеювання еритроцитів – аглютинацію. Так було започатковано відкриття систем груп крові, яких на сьогодні відомо вже більше десятка: система АВ0, резус – система, Даффі, Льюїс, Лютеран, Келл, Кідд. Групи крові за системою АВ0 визначаються наявністю в еритроцитах людини аглютиногенів А і В та речовин, які знаходяться у плазмі крові – аглютинінів α і β. Склеювання еритроцитів відбувається в тому випадку, якщо аглютиноген А зустрічається з аглютиніном α, а аглютиноген В – з аглютиніном β.

Page 5: Урок 3. Група крові. Переливання крові

На поверхні еритроцитів знаходяться різні антигени – молекули, які розпізнаються імунною системою. Набір таких антигенів визначає групу крові людини. Найбільш важливими являються антигени А і В, а також антиген Rh ( резус – фактор).

Білки еритроцитів

Еритроцити

Антитіла плазми немає

немає

Група 0 (І) Група А (ІІ) Група В (ІІІ) Група АВ (ІV)

Page 6: Урок 3. Група крові. Переливання крові

Вносимо реактив Вносимо реактив АА Вносимо реактив Вносимо реактив ВВ

Page 7: Урок 3. Група крові. Переливання крові

ВВ

00

АА

АВАВ

áá

àßàß

ßß

00

Аглютинація

склеювання

еритроцитів

Page 8: Урок 3. Група крові. Переливання крові

0(I)

А(II) В(III)

АВ(IV) фільм

Page 9: Урок 3. Група крові. Переливання крові

Серед аглютиногенів велике значення має антиген Rh його називають резус-фактором. Він отримав таку назву так, як вперше був виявлен у крові мавпи макаки-резус (видова назва) у 1940 році Карлом Ландштернером та Олександром Вайнером.

Встановлено, що резус-фактор зустрічається в крові у 85% людей (резус-позитивні, Rh+), а у 15% він відсутній (резус-негативний Rh-).

Page 10: Урок 3. Група крові. Переливання крові

У разі вагітності, коли мати є резус-негативною (Rh-), а дитина – резус-позитивною (Rh+), виникає резус-конфлікт. У крові матері з’являються антитіла. Це специфічні білки, які утворюються у відповідь на так звані антигени – чужеродні речовини. Антитіла руйнують власні еритроцити матері або еритроцити плоду.

Page 11: Урок 3. Група крові. Переливання крові

Цікаво знати, що...

• Уперше вдале переливання крові зроблено 1819 р. До 1873 р. було здійснено всього 247 переливань, з них 176 закінчилися смертю. Так тривало доти, доки у 1901 р. Австрійський учений К. Ландштейнер не відкрив групи крові.

• Більшість людей мають 0 або А групу крові, найменш поширена група АВ. Так, в українців найчастіше трапляється 0 (47%), і А (43%) групи крові, рідше – В (7%), найрідше – АВ (3%.)

Page 12: Урок 3. Група крові. Переливання крові

СловничокАглютиніни термолабільні глобуліни плазми крові.

Аглютиногени (лат. agglutinatio — склеювання) — корпускулярні антигени, які дають із специфічною сироваткою реакцію аглютинації.

Аглютинація (лат. agglutinatio — склеювання) — склеювання в грудочки і осідання завислих у рідині мікроорганізмів або окремих клітин — еритроцитів чи лейкоцитів.

Глобуліни один з трьох типів білків плазми крові (інші типи - альбуміни і фібриноген).

Групи крові це класифікація крові за наявністю або відсутністю певних успадковуваних антигенів на поверхні еритроцитів.

Донор (від лат. dono - дарую), особа, що дає для переливання свою кров, тканину або орган для пересадки хворим (реципієнтам).

Резус – конфлікт коли в майбутньої мами резус негативний, а в майбутнього тата позитивний, виникає небезпека резус-конфлікту.

Резус – фактор це речовина (білок), який лежить на поверхні еритроцитів, червоних кров'яних тілець.

Page 13: Урок 3. Група крові. Переливання крові

Застосуйте здобуті знання

Виберіть правильну відповідь (одну або кілька)

1. Позначте групу крові, в якої відсутні аглютиногени в еритроцитах: а) І; б) ІІ; в) ІІІ; г) ІV.

2. Позначте групу крові, в якої відсутні аглютиніни в плазмі крові: а) І; б) ІІ; в) ІІІ; г) ІV.

3. Поясніть, що таке резус – фактор і резус – конфлікт.

4.* Сконструюйте відповідь у вигляді схеми “Виникнення резус - конфлікту”.

Page 14: Урок 3. Група крові. Переливання крові

Домашнє завдання

• Опрацювати § 18, сторінка 55, питання 1 – 4.

• Розв’язати задачу: У хлопчика І група крові, а в його сестри – ІV. Які групи крові в їхніх батьків?