Top Banner
Відділ освіти Варвинської райдержадміністрації Варвинська районна гімназія План-конспект уроку музичного мистецтва для 1-го класу з мультимедійним супроводом Підготувала вчитель музичного мистецтва Євдокимова Ольга Михайлівна «Вчимося слухати
14

Вчимося слухати музику. 1 клас

Feb 15, 2017

Download

Education

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Вчимося слухати музику. 1 клас

Відділ освіти Варвинської райдержадміністрації

Варвинська районна гімназія

План-конспект уроку музичного

мистецтвадля 1-го класу з мультимедійним супроводом

Підготувала вчитель музичного мистецтваЄвдокимова Ольга Михайлівна

«Вчимося слухати

Page 2: Вчимося слухати музику. 1 клас

Варва, 2015ВЧИМОСЯ СЛУХАТИ МУЗИКУ(Музичне мистецтво», 1 клас)

Ольга Михайлівна Євдокимова,вчитель-методист вищої категорії, вчитель музичного мистецтва

Варвинської районної гімназії, Чернігівська область

Запропонована розробка уроку музичного мистецтва для 1-го класу з мультимедійним супроводом (за програмою О.Лобової) присвячена ознайомленню школярів з основними правилами сприймання музичного твору. Застосування на уроці різних прийомів і методів навчання дає можливість зацікавити учнів у вивчені теми, залучити їх до активної співпраці.

Використання мультимедійної презентації допомагає вчителеві успішно поєднувати розумову роботу з активізацією навчально-пізнавальної діяльності учнів, розвивати інтелектуальні та творчі здібності, фантазію і художню уяву, асоціативне сприйняття і мислення школярів на основі художнього і музичного матеріалів, створювати можливості для розвитку зорової пам’яті, фантазії, формування у дітей естетично-гармонійного світосприйняття.

Форма уроку: урок-екскурсія.Ключові слова: урок музичного мистецтва, правила слухання музики, марш,

музичний пульс.

МЕТА УРОКУ: ознайомити учнів з основними правилами сприймання музичного твору.

ЗАВДАННЯ: навчальні –

– формувати в учнів навички уважного та вдумливого слухання музики;– формувати вміння визначати характерні риси та особливості маршової

музики; – ознайомити учнів з основними правилами сприймання музики, розширити

уявлення учнів про марш, розкрити поняття «марш», «музичний пульс»;– формувати навички вокального виконавства;

розвивальні –– розвивати відчуття рівномірної пульсації музичного твору;

1

Page 3: Вчимося слухати музику. 1 клас

– розвивати емоційне, зацікавлене ставлення до музики; – розвивати творчу уяву;– розвивати в учнів навички чистого інтонування мелодії в унісон, відчуття

ритму, тембровий слух; виховні –

– виховувати культуру слухання музики;– виховувати інтерес, любов до музики;– виховувати в учнів музично-естетичний смак, слухацьку увагу тощо;

ТЕХНІЧНЕ ОСНАЩЕННЯ: ноутбук; проектор; проекційний екран; стереосистема.

МАТЕРІАЛИ: мультимедійна презентація; посібник «Музичне мистецтво» 1 клас (О.Лобової); картки зі стрілочками, що вказують напрямок руху мелодії – вгору, вниз; картки з характеристиками настрою музики; портрет П.І.Чайковського.

МУЗИЧНИЙ РЕПЕРТУАР: П.І.Чайковський, «Марш дерев’яних солдатиків»; українська народна лічилка «Раз, два, три, чотири…»; слова і музика М. Ровенка, «Ми – першокласники».

ВІДЕОРЕПЕРТУАР: відеокліп на пісню «Гномики»; мультфільм «П.Чайковський. Дитячий альбом (4-14). Марш дерев’яних

солдатиків».

ТИП УРОКУ: урок формування нових знань

ФОРМА УРОКУ: урок-екскурсія

ХІД УРОКУ

Вхід учнів до класу під звучання «Маршу олов’яних солдатиків» П.Чайковського.

1. Організаційний момент. Музичне вітання

2

Page 4: Вчимося слухати музику. 1 клас

Учитель. На попередньому уроці ми з вами говорили про особливості уроку музичного мистецтва і, зокрема, ознайомилися з музичним привітанням, яке нам запропонували вчитель та учні лісової музичної школи. Ви не забули, як воно звучить? Я вам нагадаю (виконується музичне вітання)

2. Актуалізація опорних знань– Давайте пригадаємо з вами, що можна робити на уроках музики. Скористайтеся

малюнками-підказками на с. 6 робочого зошита.–Що вам найбільше сподобалося робити на уроці музичного мистецтва?

3. Повідомлення теми і мети уроку– Сьогодні ми також не сидітимемо без діла і зробимо невелику уяву екскурсію до

музею музики, де ознайомимося з основними правилами сприймання музичного твору (слайд 1). В музеї нас чекає багато справ. Та не буду розкривати всі секрети, бо потім вам буде не цікаво. Тож вирушаймо.

Слайд 2. Щоб екскурсія була захоплюючою і змістовною, я запросила на допомогу екскурсоводів-гномиків.

Перегляд відеокліпу на пісню «Гномики»

3

вам,деньрий тиді-Доб-

Слайд 1 Слайд 3

деньрийДоб-

Page 5: Вчимося слухати музику. 1 клас

4. Опрацювання музичного матеріалу Предмети і пристрої, які звучать

Слайд 3. У першій кімнаті, куди запросили нас гномики, знаходяться предмети і прилади, які можуть звучати. Розгляньте їх уважно. Для чого призначені ці речі?

Учні розглядають малюнки, з’ясовують їх призначення

Гра «Пантоміма»– Покажіть, як грають на скрипці, баяні, сопілці, піаніно.

Учні імітують гру на музичних інструментах

Робота в зошиті (с. 8)– Здогадайтесь, на чому я зараз граю. Знайдіть цей інструмент на малюнку у

робочому зошиті і обведіть його. Вчитель імітує гру на музичному інструменті, а школярі обводять його олівцем у зошиті.

– Розмалюйте той музичний інструмент, на якому б ви хотіли навчитися грати.

– Ми з вами з’ясували, що в кімнаті музею знаходяться музичні інструменти і технічні пристрої для слухання музики. Розділіть їх на дві групи.

Учні розділяють предмети на дві групи: «музичні інструменти», «пристрої для слухання музики»

Вчимося слухати музику– Молодці, ви добре справилися з цим завданням. Вирушаємо до наступної кімнати – «Музичний салон» музею. У цій кімнаті відвідувачі можуть послухати музику.

Перш ніж зайти до кімнати, ми повинні познайомитися з правилами 4

Page 6: Вчимося слухати музику. 1 клас

поведінки і слухання музики. Прочитаємо їх.

– Вам зрозумілі правила поведінки музики? – А як потрібно слухати музику? Перевіримо.

Вправа «Знайди зайве слово»: учням пропонується слова-підказки з правилами слухання музики. Вони повинні знайти зайві слова (слайд 4).

ФізкультхвилинкаРаз, два, кроком руш!От заграли сурми туш, барабани підхопили, раз, два, три, чотири.Ліва, права, раз і два, ритм чіткий, чіткі слова.Де відвага, мужність, слава – марш крокує ліва, права.Раз, два, три, чотири,

5

Знаходячись у «музичному салоні» слухачі повинні: вести себе чемно; не говорити; не ходити під час звучання твору; не заважати іншим насолоджуватися музикою.

Музику потрібно слухати: тихо; уважно; зосереджено; вдумливо

Слайд 4

Page 7: Вчимося слухати музику. 1 клас

всі за парти тихо сіли.

«Настає чарівний час…»– Ви добре попрацювали і відпочили. Тож влаштовуйтеся зручніше на свої місця. Поки музиканти готуються до виступу, послухайте вірш і спробуйте уявити, про що у ньому йдеться.

Настає чарівний час: музика іде до нас.

Та спочатку прийде тиша…Тож умощуйтесь зручніше, всі заплющіть оченята, будемо разом чекати.Тиша плине край вікна,вже заходить в клас вона,йде повз парти тишком-нишком(в неї лапки, як у кішки),огортає цілий клас...А за нею йде до насзвукова співуча казка.Музико, заходь, будь ласка!

– Про що йде мова у вірші? Чому він нас вчить?– Вірно, вірш вчить нас слухати тишу, бо лише за нею до класу може приходити

музика.

5. Сприймання музики Вступне слово вчителя (слайд 5)

Один-два – шикуються у колони дерев’яні солдатики, Ліва-права – крокують вони під звуки маршу.

– У концертній програмі «музичного салону» є багато творів для дітей. Серед них «Марш дерев’яних солдатиків», який написав російський композитор П.Чайковського (слайд 6). Давайте послухаємо цей твір.

6

Слайд 5 Слайд 6

Page 8: Вчимося слухати музику. 1 клас

Слухання музики «Маршу дерев’яних солдатиків» П.Чайковського.

Бесіда про прослуханий твір– Про що розповіла вам музика?– Який настрій у солдатиків? Скористайтеся картками характеристики музики.

– Скільки у марші частин? Які з них однакові? Підказку шукайте на малюнку (с.14 підручника).

– Як крокувати під музику маршу?

Повторне слухання музикиПід час повторного слухання музики запропонувати учням закрокувати разом з солдатиками, при цьому слід звернути увагу на відповідність крокування легкому «іграшковому» характеру маршу.

Музично-ритмічні рухиРитмічна вправа «кроки музики». Учні діляться на три групи:

1 група – відбиває музичний пульс; 2 група – плескає в долоні; 3 група – крокує.

Словникова робота

– Що таке марш?

7

Марш – це чітка, пружна музика, під яку легко крокувати.У музиці маршу добре чути музичний пульс – рівномірні «кроки»

музики.

Словничок

Page 9: Вчимося слухати музику. 1 клас

Музейний кінозал– В кімнаті-кінозалі відвідувачі музею можуть переглянути музичні

кінофільми та мультфільми. Чи згодні ви подивитися мультфільм? (слайд 7). Діти переглядають мультфільм «П.Чайковський. Дитячий альбом (4-14). Марш дерев’яних солдатиків».

– Про кого йшла мова у мультфільмі?– Мелодія, що супроводжувала показ, вам знайома?– Що це за твір? Хто її автор?

ФізкультхвилинкаСірий зайчик тихо спав, Навіть пісню не співав. Та нарешті стрепенувся В різні боки повернувся. Став смачненько потягатись, Та гарненько умиватись. Порозчісував він вуса, Довгі, довгі, русі, русі. Зуби й кігті нагострив Й до комірочки побрів. Став він мишку чатувати, І добро оберігати. Й ми, як котик, відпочили І за парти тихо сіли.

6. Пісенна кімната. Вокально-хорова робота

Актуалізація чуттєвого досвідуГоді марші крокувати,Пора пісеньку співати.

8

Слайд 7

Page 10: Вчимося слухати музику. 1 клас

На попередньому уроці ми розпочали працювати над новою піснею. Пригадайте, як вона називається. («Ми – першокласники»)

– Про що розповідає пісня?

Вокальні вправиВправа на дихання «Вдихаємо аромат троянди»: повільно набрати носом

повітря із задоволенням, затримати повітря, відчути аромат троянди, потім повільно видихнути повітря роботом, склавши губи трубочкою. Повторити 5-6 разів.Фонопедична вправа «Мишка»: склад «пі» вимовити тоненьким голосом і

швидко. Повторити 5-6 разів.Музична зарядка: поспівка «Раз-два-три-чотири» (с.15 підручника) – розучування

поспівки, визначення ритму поспівки оплесками.

Раз, два, три, чотири…Мене грамоти учили…І читати, і писати, й гарно пісеньку співати.

Розспівку виконуємо на одному звуці примарної для дітей зони (ре-фа′). Під час ознайомлення з розспівкою звертаю увагу на те, що її останні рядки відтворюють ритм другої частини схеми – рівномірне повторення восьмих нот (звуків короткої тривалості).

Вокально-ритмічна вправа «Попрацюймо разом»: учні діляться на три групи. Їм пропонується проспівати лічилку з рухами: (слайд 8).

1 група – з оплесками,2 група – з крокуванням,3 група – з рухами рук.

9

Слайд 8

Page 11: Вчимося слухати музику. 1 клас

Розучування пісні М.Ровенка «Ми – першокласники» Повторення літературного і музичного тексту пісні (1 куплет і приспів).

Розучування літературного тексту пісні (2-3 куплет, проговорюючи вголос).

Розучування музичного тексту пісні за фразами (прийом «співає вчитель – співають учні»).

Виконання пісні. (У роботі над піснею слідкувати за диханням, правильним звуковеденням, одночасним вступом).

7. Підсумок уроку– Наша екскурсія до музею музики завершилася. Кому вона сподобалася? Чого навчила?– З якою музикою познайомили нас Гномики у музеї? Які музичні твори ми сьогодні співали і слухали?– Пригадайте, як потрібно слухати музику. – Який твір зараз звучить? Скористайтеся малюнком-підказкою (слайд 9).

Наша екскурсія до музею музики завершилася. Давайте подякуємо працівникам музею за гостинність і попрощаємося з ними.

Вихід із класу під музику пісні «Гномики» (слайд 10).

10

Слайд 8

Слайд 9

Слайд 10

Page 12: Вчимося слухати музику. 1 клас

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Йосепчук С.М. Уроки музичного мистецтва. 1 клас. Посібник для вчителя / С.М.Йосепчук. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2013. – 64 с.

2. Лобова О.В. Музичне мистецтво: підруч. для 1 кл. загальноосвіт. навч. закладів. – К: Школяр, 2012. – 144 с.

3. Лобова О.В. Музичне мистецтво: робоч. зошит для учнів 1 кл. – К: Школяр, 2012. – 64 с.

4. Лобова О.В. Уроки музичного мистецтва в 1 класі: Методичний посібник / Ольга Лобова. – К: Школяр, 2012. – 112 с.

11