Matray Magdolna - A Vert Csipke Iskolaja

Post on 16-Dec-2015

97 Views

Category:

Documents

27 Downloads

Preview:

Click to see full reader

DESCRIPTION

Kézimunka

Transcript

II 2

Srosi Bella: A csipke mltja s jelene (1909)

Van a ni ruhzatnak egy dsze, melynek uralma jelenleg szinte korltlannak mondhat. Oly dsz, amelynl jobban mi sem felel meg a n egynisgnek. Minden n szmra a legelnysebb viselet kerl belle, akr az ifjsg virgkort li, akr hfehr hajjal ott ll mr az let tls kszbn.

Viseljk is -e dszt, szinte pazar kzzel ltjk ruhnkra s mgis mily sokan ismeretlenl llunk vele szemben. Az utbbi idben szlligv vlt a mrzk fejlesztse; az zls minden tren finomodott. Csak ppen mintha a csipke kpezne kivtelt e tekintetben. Az rtktelen gpcsipke tmegben pompz alakok mellett nagyon kevs az olyan n, aki valdi csipkt visel...

... Pedig a valdi csipke pp olyan, mint az kszer, rtke mindig megmarad, st vrI-vre fokozdik..

... Mondhatjuk, hogy nem mindenkinek telik valdi csipkre. Igaz. De hiszen magunk is elkszthetjk. s nincs ennl kecsesebb foglalkozs, mintha egyes egyedl rzss ni ujjacskk foglalkozsul volna megteremtve...

... Egykor minden elkel n foglalkozott a csipkeksztssel ... sszejttek az urasg hznl-s-az rn maga oktatta ket a lenge dszek ksztsre. Az egyhz dszei tbbnyire a kolostorok csndes czelliban kszltek, szval ltalnos volt e szp s becss kzimunka. Az ri nk izlskkel irnyitottk; a np lenyai sajtos egynisgket vittk bele. Ma pedig, a csipkedivat valsgos lzban ott tartunk, hogy sok n alig tudja az egyes csipkenemeket egymstl megklnbztetni.

Pedig oly gynyrsg a bjos ismeretlennel megismerkedni, amelynek trtnete ott kezddik a tvol mlt homlyban s tele van fnnyel, pompval, olykor egy-egy asszonysors vres knnyeivel.

Ha megakarjuk libbenteni a titokzatossg ftyolt s bele akarunk nzni a csipke mltjba, az eredethez vezet utat elzrja ellnk egy nagy krdjel. Egy csodaszp vilg rejlik ott, oly vilg, amelyben ma is dlni meneklnek az lmodozk s a szpsg fanatikusai...

... Vssk mlyen emlkezetnkbe, hogy a legmvszibb szvs gpcsipke sem ptolhatja a selyembe, s czrnba lttt kltemnyeket. Szeressk s szvnk egsz melgvel sgitsk diadlra a csodatev Hamupipkt, a magyar csipkeipart! "

Ezekkel az 1909-ben lert s ma is rvnyes mondatokkal indtom az els vertcsipkrl rt tanknyvemet.II.2. VERTCSIPKE KSZTS TECHNIKJA

II 2.1. Eszkzk:

A vertcsipke ksztshez sajtos eszkzk szksgesek:

Csipkeverprna, tarttalppal

verkk (ors, verfa, batyik, klnc) mintalap, mintakiszr t

gombost, nagyt, tkiszed, horgolt fonal, oll, fonalfelteker

egyb eszkzk: lefog gumipnt, tska, takarkend, verkedoboz.

a, Csipkeverprna talppal:

A prna alakja igen vltozatos; lehet lapos s hengeres alak. A prna formjhoz igazodik a tarttalp is. (42., 43., 44., 45., 46., 47. kp) Haznkban a hengeres prna s az egyszer talp terjedt el. Tanulknak is ajnlom az albbi mret prna elksztst:

1. rajz: csipkevergprna mretei

Elkszts menete:

- a prna alapjt a fent megadott mretek szerint anginbl varrjuk meg.

- tszitlt frszporral, dnglssel nagyon kemnyre tmjk. A kemnysge akkor j, ha junkkal nem tudjuk benyomni.

- A prna kt oldalt paprkoronggal befedjk s a huzatba varrt pertlivel szorosan bektjk.

2. rajz: papr korongok elhelyezse

A prnra egyszn kartonanyagbl huzatot varrunk, melynek felhzsval a prna ksz.

Fontos:

- Szraz s tszitlt legyen a frszpor!

- Az alapanyag s a huzat olyan anyagbl kszljn, amelybe a t knnyen beszrhat.

- A prna fels huzata egyszn s a szemnek pihentet legyen. Olyan sznt vlasszunk, melyen a fehr s az ekr szn crna jl ltszik.

- A prna idnknt megpuhul, olyankor utntltssel ismt kemnny kell tmni. A laza prnban nem maradnak meg a tk.

A talp f feladata:

Munka kzben biztosan tartsa a prnt.

A prna aljra kis gumidarabot ragasztunk, hogy ne csszkljon a munkaasztalon. s hogy a prna se csszkljon a talpban, bels fellett szintn gumidarabbal ragasztjuk le.

3. rajz: prnatart talp

- Idelis ha a talp anyaga fa, de kszlhet vesszbl, vagy hncsbl is.

- A talp mrete s alakja minden esetben igazodjk a prna mrethez s alakjhoz!

b, Verkk: az orszg klnbz tjain ms s ms nvvel ismerik. Pl.: verfa, ors, batyik, klnc.

A munkhoz hasznlt fonalat meghatrozott irny szerint rtekerve a verkre knnytjk a csipkeverst, egyben fggsvel feszess teszi a fonalat ezltal a munka egyenletess vlik.

Tbb fle forma terjedt el haznkban s Eurpban is.

Hossz vszzadokon t a dszesen megfaragott verkk jegyajndkknt is szerepeltek. Magyarorszg falvaiban, vrosaiban a verkket fbl faragtk vagy eszterglyoztk; de egy hagyatki lersban csontbl kszlt csipkever orst is talltak. ltalnosnos a faverke. Ma mr manyag verkkkel is dolgoznak. (Vlemnyem szerint emberkzelibb a fbl kszlt verke.)

Kt f tpust klnbztetnk meg:

- hvelyes vagy szoknys verkt, - hvely nlkli verkt.

4. rajz: Ktfle verdfa

Nhny dszesre faragott verke bemutatsval rzkeltetem a jegyajndkok szpsgt.

Ezeknek a verkknek a gyjtst Btki Zsigmond vgezte.

5. rajz: Dfszesre faragott verdfk

Verkk elksztse a munkhoz:

- A verkkre meghatrozott irnyban tekerjk fel a fonalat. Ha szemben fellltjuk a verkt, akkor a fonal a verke felnk es felletn balrl jobbra halad.

6. rajz: Fonal feltekersi irnya

- A fonal feltekerse utn a verke feje al gynevezett flhurkot tesznk, amivel megakadlyozzuk, hogy a fonal munka kzben letekeredjen.

7. rajz: Flhurok "

Gyakorlati tancsok:

- a hvelyes szoknys ors elnye, hogy a fonal a hvely al van feltekerve, gy vdi a piszkoldstl munka kzben.

- Csipkever munkssgunk alatt klnfle fonalakat hasznlunk. Felesleges pazarls a megmaradt fonalat letekerni, kidobni. Javaslom, hogy azonos fonallal elksztett verkket ms-ms dobozban troljuk, mell tve a maradk gombolyag fonalat is.

- A verkket egy-egy nagyobb munka utn enyhn langyos, szappanos vzben tmossuk, ttrljk s egyenesen fektetve megszrtjuk.

- Ha sokat dolgozunk, verkink keznkhz alakulnak, azokat egyenknt is megismerjk, megszokjuk, megszeretjk. Orsinkat kezeljk nagy gondossggal s rendszeretettel. Az igazi csipkever tbb szz verkvel rendelkezik, nhny esetben ennyivel is dlgozik, teht igazn fontos megbecslsk.

c, Mintalap:

Elre megtervezett s megrajzolt mintt hasznlunk. A tervezs szablyait ksbbi tananyagban ismertetem. A mintt rendszerint pauszpaprra rajzoljuk s msoljnk, majd prespnlemezre ragasztjuk. Ezzel biztostjuk tartssgt A mintarajzon a tzspontokat s a fonal irnyt, valamint az alkalmazott technikai lpsek egyezmnyes brit jelljk!

Tzspont

Vszonvers

Rzsavers"

Egszvers

Fons pikvalLevl v. virgsziromPk"

Flvers

8. rajz: Egyezmnyes jelek

Gyakorlati tancsok:

- A mintarajzot filctollal vagy tusironnal rajzoljuk meg mert a ceruzs, golystollas rajz sszefogja a fonalat munka kzben

- A mintarajzot a prnra gondosn helyezzk fel. Ha gallrt vagy tertt ksztnk minden esetben megfelel mret prnt vlasszunk, hogy, a rajz elfrjen rajta.

- Amikor szl-, vagy bettcsipkt ksztunk s a minta mr krbeleli a parnt fontos hogy a kt vge pontosan tallkozzon. Csak gy biztosthatjuk a folyamatossgot.- A minta feltzsnl elszr a prna anyagba tznk, majd azt megemelve, visszafel szrunk a prespn-lemezbe, hogy a minta kiszakadst elkerljk.

9. rajz: Mitalap feltzse- A feltzsre a minta szlnl hagyjunk elengend helyet.

- A minta tzspontjait elre is kiszrhatjuk, specilis kiszrval, hogy munka kzben knnyen haladhassunk. Ha a karton ill. prespnlemez kemnyebb, akkor a gombostt nem tudjuk beszrni, az eltrhet, s srlst okozhat.

d, Gombost:

Legfontosabb kritriumai, hogy hegyes, vkony s rozsdamentes legyen. Tbb szz ill. ezer darabra is szksgnk lehet, gy a teljes kszlethez a ttart prna, vagy ttart doboz is hozztartozik.

- A gombost legyen hegyes, mert a mintaszerinti fonalkeresztezseket rgztend, be kell szrni a mintalapba s a prnba. Tbbnyire elre kilyuggatott mintt hasznlunk, de akkor is fontos, hogy pontosan s knnyen szrdjon.

- Legyen vkony, mert a fonalak keresztezsnl nem a tzspont a dsz; teht a fonalaknak egymshoz kell simulnia, amikor eltvoltjuk a tt.

- Legyen rozsdamentes. A rossz gombost okozta kiszedhetetlen rozsdafoltok, tbb szz rs munknkat tehetik tnkre. Rgen ezst, ezstztt, vagy rzgombostt hasznltak a csipkevershez, amelyek igen drgk voltak. Ez hatssal volt a mintaszerkesztsre, hiszen a parasztasszonyok nem tudtak sok ezst gombostt vsrolni, ezrt olyan mintt talltak ki, melyben az egyms utn trtn fonalkeresztezdsek nmagukat rgztettk Ezrt ezek a szl s bettcsipkk tmtt, erteljes motivumikkal sajtos stlust kpviselnek. Valsznleg ez is oka, hogy Magyarorszgon a hls alap vertcsipkk ksztse nem teriedt el. A hl ksztshez igen tzspont tartozik s sok gombost kell ezek rgztshez. Fri viseleteken a gazdagsg kifejezseknt bven alkalmaztak vertcsipkt, st hls alap vertcsipkt. Ezek nem hazai ksztsek voltak, hanem klfldrl vsroltk.

- Csipkeverst tanulknak ajnlom az vegfej (gyngyfej) gombostt, melynek t rsze nem rozsdsodik s a feje kmli keznket.

- Ebben a fejezetben mutatom be a gombost kiszed eszkzt, mely ketts clt szolgl. Vills vgt hasznlva megknnyti a gombostk kiszedst; homor vge a beszrst segti.

10. rajz: Tkiszed

- Munka kzben tbb szz gombostre van szksgnk, melyeket ksztsnk el:

- tprnba tzve a csipkever prna mell,

beletzve a csipkever prnba,

dobozba trolva.

- Megemltem mg a klnfle nagy tket, melyek rendszerint dszesek. Rszben a mintalapok rgztsre hasznljuk, rszben a verke prok flretevsre. A tbb tz prral keszl csipkknl a mintt szakaszosan ksztjk- s a szakaszokhoz tartoz prokat hosszbb - rvidebb idre ezekkel a nagy tkkel flretesszk.

e, Horgolt

A vertcsipke kszts egyik technikja az gynevezett bekts, melyet horgoltvel tudunk knnyen elkszteni. Lnyege, hogy a mr letztt fonalkeresztezsbe, az sszekapcsoland mintarsz szlt thzzuk s ebbe a hurokba a szlat rgztjk.

Lpsei: az elzleg tztt keresztezdsbl kihzzuk a gombostt.

A tzsponton thzzuk a szlat horgoltvel.

Ebbe a hurokba hzzuk t a szlat tart verkt.

11. rajz: Horgolts bekts

f, Fonal:

A bevezetben mr rtam, hogy a vertcsipke klasszikus fonala a finom len volt. Szvesen s sokszor hasznltak fm- (arany, ezst) selyem- s gyapj szlat.

Ma tbbnyire pamutszlbl kszl a vert csipke. A nvekv crnaszm a finomsg, vkonysg jellemzje. Tanul idszakban elssorban idelis 60 "-as horgolcrna hasznlata.Szne: a trtnelmi korszakokban is elssorban fehr volt a csipke, amelyet a kiksztett termszetes lenfonal szne adott.

A magyar paraszti csipkk az utbbi nhny szz vben pamutszlbl kszltek, melyekben elvtve ugyan, de hasznltak pirosra. zldre, kkre festett szlakat is.

A gyapjbl ksztett vertcsipkk lehettek pirosak, kkek vagy feketk (torock), de minden esetben egysznek.

Sovron egytt hasznltk a sznesre festett pamutszlat az arany s ezst szllal. Zoborvidken az erteljesebb kenderfonallal ksztettk a vertcsipkt, melyet fehr pamutfonallal s piros-zld. pamutszltl is dszitettek a_ hossz- s rvid ingek ujjaszlen.

Az elszakadt, vagy hosszabtand fonalvgeket takcs-csomval ktjk ssze.

12. rajz: Takcs-csom

g, Egyb eszkzk:

0ll: A takcs-csomval sszekttt vgeket igen rvidre vghatjuk les ollval. gy a kis csom nem is ltszik meg munknkban. A szp, egyenletes munknl ez nagyon fontos! A csipkedarab elksztse utn a lefonott szlakat az ollval vgzett takcs-csomval vgjuk le, gy a prok egyttmaradnak.

13. rajz: Prok levgsa

Lefog gumipnt A kszl csipkt (verkkkel egytt) nha szlltanunk kell. A szllts alatt a kszl munka verkkre tekert szlai komolyan sszetekeredhetnek, melynek kibontsa hasznos rkat vonhat el munknktl s fogyasztja trelmnket. Ezt megelzend, szles gumipnttal a prnhoz szortjuk a verkket.

Tska, letakar kend: Ha csipkever eszkzeinkkel tbbszr utaznunk kell, rdemes specilis tskt kszteni, amelyben minden elfr s vja, vdi a kszl csipkt.

14. rajz: Tska nyitott s zrt llapotban

A kszl csipkt munkavgeztvel mindig takarjuk le, hogy a por ne lepje, ne koszoldjon.

Vertart doboz: A feltekert fonal szne s minsge szerint csoportostva is trolhatjuk verkinket. Idelis ha dobozban tartjuk, mert gy kevsb deformldnak. Ha a doboz teteje tltsz, a trols ttekinthetbb.

Fonalfelteker: Elkszt munknk nagy segtje. Igen hosszadalmas s unalmas tbb tz, esetleg szz verke feltekerse a minthoz megvlasztott fonallal. Asztalhoz erstett kerktttelekkel mkd orszk klfldn kszen kaphatk, de megcsinltathatjuk gyes asztalos-, vagy faeszterglyos mesterrel is.

15. rajz: Fonalfelteker

II.2.2 TECHNIKAI LPSEK

a, Egszvers, flvers, vszonvers:

16. rajz: Lpsek (Egszvers I.)

4 3 2 1

17. rajz: Lpsek ( Egszvers II.)

Teht az egszvers 4 lpsbl ll: rhajts, csere, rhajts, csere.

Flvers:

18. rajz: Lpsek (Flvers)

Teht a flvers 2 lpcsbl ll: rhajts, csere.

19. rajz: Lpsek (Vszonvers)

Teht a vszonvers 3 lpsbl ll: csere, rhajts, csere.

Tblzatba foglalva a hrom alapverst:

Fontos:

- Ha az alapverseket folyamatosan vgezzk, akkor az utols rhajts" megfelel az els rhajts "-nak. Teht szlainkon nem lehet kt rhajts!

- A rhajts mindig jobbrl-balra trtnik!

- A csernl a jobb kezunkben lv verfa kerl alulra, a bal keznkben lv verfa kerl fellre!

- Kt keznk s tz ujjunk nllan dolgozik, egyik nem segt a msiknak. A vertcsipke kt kezes, tz ujjas munka!

A hrom alapverst 10 pr verfval gyakoroljuk:

Mintarajz:- kezd tzspontok, a rhelyezett ver-prok szma.

0111111111

20. rajz: Mintarajz az alapversek begyakorlsra

Munkamenet:

21. rajz: Verfk kezd elhelyezse

- Balkzbe vesszk az 1. prt, ami egyben a dolgoz pr lesz. Jobbkzbe vesszk a 2. prt, s a kt prral egsz verst vgznk. A balkzben lv prt az egszvers utn lerakjuk, a jobbkzbl ttesszk a balba. A jobbkeznkbe felvesszk a 3. prt s ismt egsz verst vgznk.

Ezeket a lpseket folytatjuk, amg a 10. prral is elvgeztk az egszverst, ekkor rtnk a sor vgre, ahol az utols egszverst megtzzk gombostvel. A tzs utn ismt egszverst vgznk, ami azt is jelenti, hogy becsukta a t utn ".A becsuks utn indulunk visszafel. A jobbkzbl letesszk a prat, tvesszk a baloldali verkeprat s felvesszk a 9. jelt s egszverssel haladunk tovbb a sor vgig.

Eredmny az egszverses hl, melynek ltvnya a kp szerinti:

22. rajz: Egszverses alaphlHa begyakoroltuk az egszverst, folytassuk a munkt flverssel, gy hogy a kt szlen egszverssel fejezzk be a sort, majd tzs utn is egszverssel csukunk be.

Eredmny:

23. rajz: Flverses alaphl

A flversek begyakorlsa utn a vszonverssel folytathatjuk tanul munknkat. A kt szln egszverssel dolgozunk.

24. rajz: Vszonverses alaphl25. rajz: Szlmegolds az azsros " szl, amely az egszversbl addik.

Az alapversek begyakorlsra alkalmas az egyszer bettcsipke.

Mintarajz:

26. rajz: Egyszer bettcsipke minta- s mhelyrajza

- Jobb s baloldalon is 1-1 dolgoz pr van.

- A " s B " munkaoldal van, a bettcsipke kt szakaszban kszl.

- A " oldal: Bal szlrl indulunk

dolgozpr + 2. pr egszvers

dolgozpr + 3. pr vszonvers azsrral

dolgozpr + 4. pr vszonvers

dolgozpr + 5. pr vszonvers

- B " oldal: Jobbszlrl indul

dolgozpr + 9. pr egszvers

dolgozpr + 8. pr vszonvers azsrral

dolgozpr + 7. pr vszonvers

dolgozpr + 6. pr vszonvers

- Kzpen a kt dolgoz prt sszevetjk

Mdja: flvers - tzs - flvers

- Ezton indulunk vissza a kt szle fel.

Elszr az A " oldalon, majd a B " oldalon.

- A minta vltoztathat:

1, Az A " s B " oldalon a prok szmt nveljk.

2, Vszonversek helyett egszverseket vgznk.

3, A kt szln vastagabb fonalat alkalmazunk, vagy arany, ezst szlat.

Pl.: fehr horgolcrna + ezst a kt szlen. ekr horgolcrna + arany a kt szlen.

b, Fons, pik, hrmas-, ngyes tvets

- Fons: Flversek sorozata. A flversek kztt meg-meghzzuk a prokat, hogy egyenletesen feszes legyen. A fons hosszt a megfonand mintaszakasz hossza hatrozza meg.

Tbb szz vvel ezeltt az els vertcsipkk fonott technikval kszltek, ezzel utnozva a varrott csipkk reticella mintit.

- Pik: dszt technika, amivel rendszerint a fonsos szakaszokat kestik.

Technikai kivitelezse: csavart kitzs.

27. rajz: Pik kitzse

A kitzs utn folytatjuk a fonst.

- Hrmas tvets (Holland tzs). Hrom prral kszl. Rendszerint a csipke szln, vagy fons dolgozprral trtn sszedolgozsnl alkalmazzuk.

28. rajz: Hrmas tvets menete

A hrmas tvets technikai menete:

1 + 2 prral egszvers, tzs, de utna nem csukunk be.

2 + 3 prral egszvers, s utn csukunk be egszverssel.

Munka kzben elfordul, hogy nem a baloldalon van a kt pr, amit bevonunk a hrmas tvetsbe, hanem a jobboldalon, akkor is rvnyes a szably: tzs utn a t mgtti prokkal dolgozunk s csak utna csukunk be a t utn.

Ngyes tvets:

- Gyakran addik, hogy jobbrl is balrl is 2-2 prral kell dolgoznunk. Ilyenkor az 1-1 pr gy viselkedik mintha 1-1 szl lenne, gy vgznk vele egsz-, fl-, vagy vszonverst.

- Ngyes tvetskor jobb s balkeznkben 2-2 pr van, melyekkel a vetseket elvgezni komoly gyessggel lehet.

Javaslom a szp munka rdekben, hogy az tvetst kvetkezkppen vgezzk: flvers, tzs, flvers.

Ebben a fejezetben bemutatott technikai lpseket fonsos csipkn gyakorolhatjk.

Fonsos szlcsipke (9 prral kszl)

0 = hrmas tvets

(= ngyes tvets

A " oldal a szleminta:

1 + 2 prral egszvers dolgozpr + 3 prral vszonvers, azsrral

dolgozpr + 4 pr vszonvers

dolgozpr + 5 pr egszvers

B " oldal fonsos mintarsz

6-7 prral fons

dolgoz pr + 6,7-es prral a fons hrmas tvets majd folytatjuk a fonst a tzspontig.

8 + 9 prral fons, majd pik, s a fons a ngyes tvetsig.

Ngyes tvetst a 2-2 fonsprral vgezzk, majd jobbra is s balra is folytathatjuk a fonst. Kzben az A " oldalon is befejezzk a szlemintt a hrmas tvetsig, ahol az elzekben lertak szerint folytatjuk a mintt.

c, Segdts - forduls, dfszft hosszlb, horgol6ts bekts.

30. rajz: Hullmvonalas szlcsipke

( Horgolts bekts (bemutatva elz fejezetben)

O Segdt helye

Dszt hosszlb

Hullmvonalas szlcsipke.(12 prral kszl)

7. pr (mint dolgozpr) + 8 pr egszvers dolgozpr + 9. pr azsros vszonvers dolgozpr + 10. pr vszonvers

dolgoz pr + 11 pr vszonvers

dolgoz pr + 12 pr egszvers, tzs, egszvers, visszamegynk.

dolgoz pr + 11 pr azsros vszonvers dolgoz pr + 10 pr vszonvers

dolgoz pr + 9 pr vszonvers, tzs, vszonvers; ez a tzspont a segdt, ami krl a vszonverses hullmvonal megfordul. Ekzben a 8 prral nem dolgozunk mivel csak a vszonverssel fordulunk.

A 8 prba horgolts bektssel rgztjk a dolgozprat mikor a jobboldali azsros prral az utols tzsponthoz rtnk. (rajz szerint)

rtelemszeren a 12 pr pihen amg a baloldali krv fordulst vgezzk. A forduls szintn segdtvel trtnik, vszonverssel.

A hossz lb: dszt technika, dolgoz pr tbbszri sodrsval.

31. rajz: Hossz lb" kitzse

A hullmvonalas csipke szle kszlhet a szoksos technikval: kt szln egszvers, kzte hrom vszonvers.

d, Levl vagy virgszirom ksztse

Ksztsnek lnyege, hogy 2 prral

4 szlval kln-kln dolgozunk, 3 szllal befonjuk tszjk.

32. rajz: Levl

A tanuls idejn rdemes a 4 szlat bejellni, hogy mindig azzal fonjuk be a msik 3 szlat, amennyiben a szlszlakkal felcserljk, sszehzdik a levl.

Ksztsi szablyok:

- A 4 szl vltakozva alul, fell haladva a tbbi szl kztt.

- A befons kzben a kt szls szlat tartjuk feszesen, ezzel megadva a levlformt.

Levlgyakorlshoz ajnlom az albbi leveles bettcsipkt (12 prral kszl)

34. rajz: Leveles bettcsipke

Alkalmazott technikk:

- A kt szlminta: egszvers - vszonvers - egszverssel vgezzk.

- A kt piks fons helyett levlkket is tehetnk, gy levlfzr hatsa lesz a csipknknek.

e, Pk technika:

35. rajz: Pk " nagytott rajza

Kszts menete:

jobbrl 1.2 pr

balrl 3.4 pr

3 +1 pr vszonvers, melyet rhajtssal kezdnk.

4 +1 pr vszonvers, 4 pron rhajts

2 +3 pr vszonvers, 2 pron rhajts

2 +4 pr vszonvers, T Z S4 +2 pr vszonvers

4 +1 pr vszonveres

a kijv pk lbak

3 +2 pr vszonvers

rhajtssal folytatdnak

3 +1 pr vszonvers

a mintba.

A pkot tbb prral is kszthetjk, de termszetesen jobb s baloldalon azonos szmval.

Legyezs, pkos szlcsipke (10 prral kszl)

36. rajz: Legyezs - pkos szlcsipke

A kszts menete a nagytott rajzrl leolvashat. A legyezk kztt a pk 2-2 prral kszl.

A legyezkben vszonverst ksztnk, aminek a szln az

Fontos - a tert szlre minden esetben sarkostott szlcsipkt tervezznk s ksztsnk. Ezt a szlcsipkt megsarkostva adom kzre mintul, mely tbb prral kszl, mivel a pk 3-3 pras.

37. rajz: Legyezs - pkos sarkositott szlcsipke

f, Alaphlk:- A magyar vertcsipkre jellemz szalagszer kacskarings mintkat klnfle alaphlk egsztik ki. gy a technikai lpsek utols fejezetben klnfle alaphlkkal ismerkednk meg.

- Termszetesen az alaphlk nem nmagukban kszlnek, hanem mindig egyb technikj csipkemintkkal.

- Alaphl els hrom formjt (egszvers, flvers, vszonverses) mr bemutattam az alapverseknl, gy csak megemltem ebben a fejezetben.

38. rajz: Alaphlk

39. rajz: Alaphlk

41. rajz: Bettcsipkk

Legyezs szlcsipke (13 prral kszl)

42. rajz: Legyezs szlcsipke

Fonala: Piroska "

I. szakasz: Legyez minta 7 prral kszl

Alkalmazott technika: vszonvers a szlen egszvers ( A " tzspontban)

B " tzspont: egszvers - tzs - egszvers

II. szakasz: Szle minta 6 prral kszl

Alkalmazott technika: - kt szlen egszvers

- kzte 3 prral vszonvers

Egyszer szlcsipke (9 prral kszl)

Fonala: 60 "-as vagy 80 "-as horgolcrna

43. rajz: Egyszer szlcsipke

I. szakasz: 6 prral indulva flverssel ksztjk.

Minden sor vgn 1 prat flretesznk, sszesen 3 prat.

A cakk legkeskenyebb pontjn (A szak.) 3 + 1 prral flverssel fejezzk be az I. szakaszt, mely sorn nem tesznk flre, s nem vesznk be prokat.

II. szakasz: Hrmas tvetssel (Holland tzs) kszl a szle, majd a cakkbl kitett prokkal elksztjk a lyukakat " flvers - tzs - flverssel, a mhelyrajz irnyrajza szerint.

Ngyzettel bvtett szlcsipke (14 prral kszl)

(J)

Fonala: 80 "-as horgolcrna.

44. rajz: Bvtett szlcsipke

Elz csipkhez hasonlan tbb szakaszban kszl a csipke.

I. szakasz: Flverssel kszl, soronknt 1-1 prat flretesznk, sszesen 4 prat.

II. szakasz: Vszonverssel ksztjk a kisngyzetet, soronknt bevve 3 + 3 prat, majd soronknt kidobva. Ezutn a ngyzet alatti flverses sort is leverjk.

III. szakasz: Szl Holland tzssel kszl. A lyukak " szakaszt flvers - tzs - flvers technikval kszl.

Grntos szlcsipke (6 prral kszl)

Fonala: 80 "-as horgolcrna

Alkalmazott technika:

- kt vgn egszvers - kzte 3 vszonvers

- A vszonvers szalagsorokat hosszlbbal kapcsoljuk ssze. - a grntalmk kzepn

levl " - dszt motvum.

Karikz szlcsipke (12 prral kszl 2X6 pr

(J)

Fonala: 80 "-as horgolcrna

46. rajz: Karikz szlcsipke

Leveles szlcsipke (14 prral kszl)

Fonala: 80 "as horgolcrna

47. rajz: Leveles szlcsipke

I. szakasz: Vszonverssel kszl szln azsrral.

A levl kt prjt bevve ki is dobjuk. Kidobjuk tovbb a fons kt prjt s a kvetkez sorban a sodrs egy prjt. A II. szakasz elksztse utn visszavesszk ezeket a prokat soronknt.

II. szakasz: Levl s flverses hl vltakozva kszl, bekapcsoldva a III. s az I. szakasz mintiba.

III. szakasz: Szle minta Hollandtzssel s vszonverssel kszl.

Leveles bettcsipke fonsos dsszel (20 prral kszl)

Fonala: 80 "-as horgolcrna Ezstszn fonal

48. rajz: Leveles bettcsipke fonsos dsszel

I. szakasz:

- jobb s bal oldalrl kapott 2-2 prral, valamint a kzps 2 prral levelet ksztnk, amiket a kt oldals dolgoz prral fogunk egybe.

- A piks fonssal krbe fogjuk a leveles belst.

II. szakasz:

- Jobb s baloldal egyformn kszl: 2-2 vszonvers s Hollandtzsek.

Kiemelt leveles bettcsipke (19 prral kszl)

49. rajz: Kiemelt leveles bettcsipke

Fonala: 60 "-as vagy 80 "-as horgolcrna

I. szakasz: Flverses tglalapok, szlen egszverssel. 4. sorban a kt kzps prat kitesszk, s folytatjuk a flverst 6 soron keresztl. A kt prral a levelet elksztjk s ismt bevesszk, folytatva a flverseket.

II. szakasz: Kt szlen egyformn Hollandtzs s 2-2 pr vszonvers.

Rzsaverses bettcsipke (28 prral kszl)

Fonala: 60 "-as horgolcrna

.. Egszer. rzsavers

50. rajz: Rzsaverses bettcsipke

I. szakasz: 2 fle rzsavers megoldst alkalmazhatunk:

egyszer rzsaverst dupla rzsaverst

II. szakasz: vszonvers kt szln egyforma

III. szakasz: kt szln Hollandtzs s 2-2 pr vszonvers

Rzsaverses szlcsipke sarkostva (25 prral kszl)

Fonala: 60 "-as horgolcrna

51. rajz: Rzsaverses szlcsipke

Hpehely " mints szlcsipke (I1 prral kszl_)

(J)

Fonala: 80 "-as horgolcrna 1 pr Piroska " fonal

52. rajz: Hpehely " minta

I. szakasz: Egszvers - tzs - egszvers vagy flvers - tzs - flvers

II. szakasz: Flverses alaphl, melybe bekapcsoldik a hpehely " mintba ill. mintbl kijv 5 pr.

III. szakasz: Egszverses szl s 2 pr vszonvers.

i - stlus vertcsipke terit

Fonala: 80 "-as vagy 100 "-as horgolcrna

53. rajz: Hpelyhes kis tert (Mretarnyos rajz)A csipketert kt szakaszban kszl.

I. szakasz: flverses alaphl kiemelt levl "-lel. Kzpen piks fons dsszel

II. szakasz: flverses, kiemelt level krk, melybl ki s belpnek a hpelyhes szlminta prjai, baloldalon. Jobb oldalon 2-2 pr fonssal kapcsoldik a kzps minthoz.

Gallr ( 8 prral kszl)

Fonala: 80 "-as horgolcrna

A hullmvonal ktoldalt azsros vszonverssel kszl.

A dupla szirm virgok mindig a szls azsrprral s a dolgoz prral kszlnek. A 2x8 szirom az utols szirom utn fonssal kapcsoldik krvben ssze.

II. 4. VERTCSIPKE TERVEZS S FELHASZNLS ALAPSZABLYAI

Vertcsipke mintk tervezsnek alapszablyai:

a. - A tradicinlis mintk jratervezse csak eredeti minta szerint trtnhet, teht mr ttervezett motvumot jra ttervezni nem szabad!

-gyeljnk arra, hogy a stilris jegyek ttervezs s felhasznls utn is tkrzzk az eredeti jellegzetessgeket.

b.- A tervezend vertcsipke bels harmnit tartalmazzon a motvum, a szn, a fonal vastagsg s a dsztend textil kztt!

Pl.: Vkony lenalapanyag textil szlre vkony lenfonal vertcsipkt, finom mintval tervezznk.

- A magyar .hagyomnyok szerint a vertcsipke jellemz szne a fehr s az ekr, de szvesen hasznltak aran - s ezst szlat is.

Nhny tjegysg csak, ahol klnbz sznekkel ksztettek vertcsipkt. Uj vertcsi-pke tervezsnl ezeket a hagyomnyokat kvetni kell!

Pl.: Fehrrel hmzett textil szlre fehr csipkt tervezznk.

Sznessel hmzett vagy sztt textil szlr az alapanyag szlbl verjnk csipkt

- esetleg hmzs jeIIemz sznbl 1 szllal dszthetjk vrtcsipknket.

Fontos a szerkezeti harmnia, egyensly szablyainak betartsa is!

A magyar vertcsipkk fggleges s vzszintes tengelyre szimmetrikusak, valamint ritmikusan ismtldnek.

-Mintavltakozs sorn egy vagy kt minta ismtldhet -ritmikusan, tbb nem!

A vertcsipke kzponti motvuma s a szele mintja szlessgben technikban egysget alkosson.

A vertcsipke sszhatsa ne legyen lha " !

Pl.: A tl szles szleminta elviszi a fmotvumtl a hangslyt.

A tl keskeny szleminta hatsa olyan mintha a fmotvum levegben lgna "!

c.- A dsztett textilek szlre tervezett vertcsipkk visszatkrzhetik a hmzett vagy szvtt motvumokat, ha azok a stilris jegyeknek is megfelelnek.

Pl. Hullmvonal hmzs alkalmazsnl a tert szlre tervezhetnk hullmvonal csipkt.

- A tertk sarkn, mindig szerkesztssel megsarkostott szl- vagy bettcsipke legyen.

- Nagy fellet tertre karjos, szles vertcsipkt tervezznk, termszetesen harmonikus arnyban. Ezeknl a motvumoknl idelis a vszonverses szalag "motvum.

d.- Blzra vkony, finom mintj vertcsipkket tervezznk, amely a szabsvonallal, alapanyaggal harmonizl.

Gallr tervezst szabsminta alapjn vgezzk.

Elszr:gondoljuk vgig s rajzoljuk le a fmotvumot a gallr felre. A fmotivumot technikailag is hangslyozzuk, gyelink arra, hogy az alapra mindig merleges legyen, s egyenl tvolsgban.

(55. rajz)'

55. rajz

Tovbbiakban tervezzk meg a kapcsold mellkmotvumokat s a dszes bektseket.

Ezutn csak az tmsols a feladat.

Amennyiben textil belsej gallrt ksztnk gyeljnk a szlcsipke krvesen kvesse a gallr vt.

Minden tervezsnl gyelni kell, hogy nagy res lyukak ne keletkezzenek mintnkban, minden bektsi.. s tzspontot jelljnk be!

Vertcsipkk felhasznlsnak alapszablyai:

Magyarorszgi hagyomny szerint vertcsipkt textil dsztsre hasznltak. Az utbbi 100-150 vben terjedt el a csipketertk ksztese, ezrt ezeket j stlus "-aknak nevezzk.

Az elzekbl kvetkezik, hogy szl- s bettcsipkket alkalmazzunk elssorban.

Vertcsipkvel dsztjk: a. tlzetet

b. lakstextileket.

a.ltzeti darabokra felhasznlt vertcsipkk fonala, motvuma, nagysga s szne harmonizljanak.

Blzok: ujjba hosszban szp a bettcsipke s az ujj szln, a betcsipke mintjval kesztett szlcsipke.

-blz-gallr szlre, szlcsipkt vagy nll gallrt is, tervezhetnk, kszthetnk.

Szoknya: aljra a szoknya anyagval harmonizl alapanyagbl kszthetnk szlcsipkt.

b.Lakstextilek dsztsre alkalmazott vertcsipkknl is fontos, hogy fonala, motvuma, nagysga s szne harmonizljon a textillel s annak hmzett vagy szvtt dsztmnyvel.

- Bettcsipkvel sszefoghatjuk a textil kt szlt, majd mintjval ksztett szlcsipkvel krben dsztjk. (56. rajz)

A vertcsipkt azsros szlre ltsk r, a visszahajtst a szle minta takarja.

Irodalom jegyzk

1. Aino Linnove: Suomalaisen Pitsinnyplayksen Kenitysvaineita (PORVOO-Helsinki, 1947)

2. Az j idk kzimunka knyve (Singer s Wolfner Irodalmi Intzet R.T. Budapest)

3. Bogdn Istvn: Kzmvesek mestersge (Gondolat Budapest, 1989.)

4. Boross Marietta: A Balatonendrdi csipke trtnete (Sitr 1981.)

5. Ferencz Kornlia: Subriklsszer csipkever technika (Etnographya)

6. F. Halay Hajnal: A torocki csipke s alkalmazsa (folyirat)

7. Jokai Mria, Lujachovics Jzsefn, Szab Klmnn: Zobor vidki ni ingek (Debrecen VIVIIVIK)

8. Lszl Emke: Textil (Mvszet s Mestersg, Mzsk Kzmveldsi 11irad6 1989.)

9. Magyar Nprajzi Lexikon (Bp. 1977-81. Akadmia)

10. Malonyay Dezs: A magyar np mvszete (Franklin Trsulat .1912.)

11. N. Nudson Moore: The lace book (Tudor Publizhing Campany 1937.)

12. ndi Szab Sndorn: A,, Hunnia " csipke trtnete (kzirat) .n.

13. Palotay Gertrud, Ferencz Kornlia: Magyar adatok a fonssal kszlt fktkhz (Nprajzi rtest)

14. Radvnszky Bla: Magyar csaldlet s hztarts a XVI. s XVII. szzadban. (Helikon 1986.)

15. Rgisgek knyve: (Gondolat Kiad 1983.)

16. Srosi Bella: A csipke mltja s jelene... (O.M. Iparmvszeti Mzeum ismeretterjeszt eladsai, Budapest 1990.)

17. Tarczai Gyrgy: A sovri csipke (Klnnyomat)

18. Tolnai j Vilglexikon

19. V. Ember Mria: Rgi textilik (Magyar Helikon Corvina Kiad 1980.)

20. Veronika Gecova - Kompozska: Slovenszka ludova palickovana cipka (1988.)

21. Vezet a Mzeum gyjtemnyeiben: Csipkemvszet (O.M. Iparmvszeti Mzeum, Budapest 1932.)

Tkihz vills segdeszkz

T-benyom, homor eszkzvg

Egszvers

Alaplls:

pr. Balkzben tartjuk.

pr. Jobbkzben tartjuk.

Rhajts:

Mindkt prnl a rhajts jobbrl-balra! trtnik.

Csere:

- A kt pr kt bels orsjt megcserljk.

- Jobbkzbl alulra (4.sz. verke) ballkzbl fellre (l.sz. verke) tesszk.

Csere:

A kt pr kt bels orsjt megcserljk. Jobbkzbl alulra (3.sz. verke) balkzbl fellre (2.sz. verke) tesszk.

Rhajts:

Mindkt keznkben ismt jobbrl-balra!

Rhajts:

Mindkt keznkben jobbrl-balra!

Csere:

A kt pr kt bels orsjt cserljk.

Vszonvers:

Csere:

Kt bels verft cserljk

Rhajts:

jobbrl-balra

Csere:

Kt bels verft cserljk

- a cikk-cakk vonal a dolgoz pr tjt jelli.

- a mintarajzot olyan hosszan rajzoljuk meg, amennyi a prnt krbeleli.

Egyszer rzsavers

top related