природні джерела вуглеводнів

Post on 13-Jul-2015

404 Views

Category:

Documents

1 Downloads

Preview:

Click to see full reader

Transcript

Тема: Природні джерела вуглеводнів.

1

2

По складу вони являють собою складну суміш вуглеводнів (алканів, циклоалканов, аренів і з'єднань, що містять крім вуглецю і водню гетероатоми - кисень, сірку і тд.).

Природні горючі гази складаються, переважно, з метану, етану, пропану і бутану, іноді містять домішки рідких вуглеводнів. Розрізняють газові (гази не пов'язані з іншими корисними копалинами), газонафтових (гази розчинені в нафті або знаходяться над нею) і газоконденсатні (в яких газ збагачений рідкими вуглеводнями) родовище природних горючих газів.

3

Склад природного газу (в % за обсягом)

Метан 80-97Етан 0,5-4,0Пропан 0,2-1,5

4

Бутан 0,1-1,0Пентан 0-1,0Азот та ін. гази 2-13

5

6

Є 2 способи використання цих горючих копалин:а) у вигляді палива – як джерело енергії,б) у вигляді сировини для подальшої переробки – органічний синтез.

7

Перший спосіб означає звичайне спалювання, другий – це органічний синтез. З вуглеводнів, виділених з нафти, природного газу і вугілля, можна добути багато різних речовин, а з них виробити ще більше корисних матеріалів.

Природний газ, нафта, вугілля належать до не відновлюваних природних ресурсів. Ця обставина змушує розвідувати нові родовища і разом з тим експлуатувати вже відкриті таким чином, щоб максимально вилучати з них копалини і раціонально, з найбільшою користю використовувати їх.

Існують різні погляди на походження горючих копалин. Як вважають прихильники теорії органічного походження, поклади утворилися із решток вимерлих рослинних і тваринних організмів, що утворилися на суміші вуглеводнів у товщі Землі під дією бактерій, високих тисків і температур.

8

Згідно з теорією мінерального (вулканічного) походження нафти, природного газу та кам’яного вугілля, на первісній стадії формування планети Земля метали сполучалися з вуглецем, утворюючи карбіди. У результаті реакції карбідів з водою (водною парою) у глибинах планети утворювалися газуваті вуглеводні, зокрема метан і ацетилен, а під впливом нагрівання, радіації та каталізаторів з них утворювалися інші сполуки, що містяться у нафті. У верхніх шарах літосфери рідкі нафтові компоненти випаровувалися, рідина загусала, перетворювалася на асфальт і далі на вугілля.

9

Теорію мінерального походження нафти вперше висловив Д.Менделєєв. На початку ХХ ст. французький учений П.Сабатьє змоделював описаний процес у лабораторії і добув суміш вуглеводнів, подібну до нафти.

10

Застосування газу

Газ

CH4

C2H6

11

CF2Cl2

фреон

CnH2n+2CnH2n

CH3OHметанол

C2H2

ацетилен (оцтова кислота,

каучуки)

C (сажа)

CH2 Oформальдегід

(пластмаси, лаки, клеї)

HCOOHмурашинакислотаCH3 NO2

нітрометан (амінокислоти,

ліки)

CS2

сірковуглець(розчинник)

паливо

CH3Clхлорметан(силікони)

CH2Cl2

CHCl3 CCl4

розчинники

12

top related