YOU ARE DOWNLOADING DOCUMENT

Please tick the box to continue:

Transcript
Page 1: Teraz  Świecie - sierpień 2013

Nr 50 • sierpień 2013ISSN 2080-8429

miesięcznik bezpłatny

Reklama

„Nocne śpiewanie” według Hałabudy

„Nocne śpiewanie” według Hałabudy

str. 4

Page 2: Teraz  Świecie - sierpień 2013

2 sierpień 2013 www.oksir.eukalejdoskop

tym numerze znajdzie-cie Państwo kolejną, Wsolidną dawkę informa-

cji o imprezach większego i mniej-szego formatu.

Andrzej Hałabuda, dyrektor artystyczny „Nocnego śpiewania” opowie o swoich pomysłach na oży-wienie maratonu. Czy jest szansa na to, że zyska on ogólnokrajowy prestiż, a wygrana w Świeciu będzie nobilitacją dla utalentowanych artystów?

„Nocne” kończy w tym roku 30 lat i jak przystało na kogoś w tym wieku, kaprysy i szaleństwa mło-dości powinno mieć już za sobą. Czas na dojrzałe i długofalowe decyzje. Hałabuda zapowiada, że planów ma na co najmniej dziesięć lat – oj, chciałoby się widzieć Maraton Piosenki Osobistej jako czterdziestolatka z mocną pozycją

Od imprezy do imprezy

Prosto z mostu

ANDRZEJPUDRZYŃSKI

użo muzyki, rozrywki i ru-chu na świeżym powietrzu, Da przede wszystkim dobrej

zabawy – to przesłanie, jakie przy-świeca cyklowi imprez na Dużym Rynku „Lato w sercu miasta” pod patronatem burmistrza Świecia.

5 lipca podczas „Gitarowych wariacji” Przemysław Drewkowski wraz z uczestnikami warsztatów gitarowych, które prowadzi w świe-ckim OKSiR, zapraszali młodych ludzi do wspólnych ćwiczeń. Grom-kie brawa od publiczności zebrał 14-letni Maciej Krystkowiak, laureat programu „Must Be The Music”, który sam komponuje i przerabia utwory klasyczne na rockowe, czego próbkę – dodajmy fenomenalną – dał podczas występu w Świeciu. Fani jego talentu ustawili się w kolejce po autografy.

20 lipca na Dużym Rynku pod-czas imprezy „Nieco hałasu na miejskim deptaku” rozbrzmiewały remiksy muzyki z lat 70-90, a mie-szkańcy ćwiczyli fitness pod okiem bydgoskiego instruktora Krzysztofa Genderki, który „porwał” do wspól-nych ćwiczeń przy muzyce wszy-stkich tych, którzy chcieli zadbać o formę. O muzyczny klimat zadbały aNe, czyli Ania Chojnacka i Goga M, czyli Gosia Machnikowska, które za-serwowały własne interpretacje i re-miksy muzyki sprzed lat.

W sierpniu zaplanowano dwa kolejne wydarzenia w ramach „Lata w sercu miasta”. 3 sierpnia w godz. 10.00-13.00 ośrodek kultury i bur-mistrz Świecia zapraszają „Rodzin-nie na rynek”, a 17 sierpnia o tej samej porze na P. A. P. K. Ę., czyli „Prorodzinnie Aktywizujący Plener Kuglarsko - Artystyczny”. W progra-mie m.in. gry i zabawy z nagrodami, karaoke, spotkania z klaunami, bu-dowa fortu i bitwa wodna.

W lipcu w kawiarni Cafe Kultura wystąpił gorzowski duet UL/KR, grający utwory z pogranicza elektroniki i muzyki gitarowej. Błażej Król i Maurycy Kiebzak-Górski uznawani są za nadzieję polskiej muzyki alternatywnej. O tym, że nie są to tylko puste słowa najlepiej świadczy to, że zespół pojawił się w Świeciu krótko po występie na festiwalu Heineken Open’er, a przed nimi festiwale OFF i Tauron oraz Męskie Granie.(ap) FOT. RUDOLF STÝBAR

Elektronicznie i gitarowo

Dla ducha i dla ciała

Wydawca i redakcja:Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacjiul. Wojska Polskiego 139, 86-100 Świecie, tel. 52 562 73 70e-mail: [email protected] naczelny: Andrzej Pudrzyński,e-mail: [email protected]

Skład: Studio M&M GRAPHICDruk: Express Media sp. z o.o.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i ogłoszeń.

Reklama: tel. 661 504 850

i otoczonego szacunkiem, a nie ciągle poszukującego swojej drogi. Ja osobiście trzymam za to kciuki.

Wcześniej czekają nas jeszcze dwa inne wydarzenia muzyczne. W sierpniu mury zamku zadrżą na Festiwalu Mocnych Brzmień z ze-społem Vader w roli głównej. Natomiast na przełomie sierpnia i września miłośnicy muzyki z „kra-iny łagodności” na pewno chętnie wybiorą się na Wakacyjne Ostatki Turystyczne. A warto, bo wystąpią wykonawcy dużego formatu, m.in. Andrzej Korycki i Stare Dobre Małżeństwo.

To oczywiście tylko część tego, co znajdziecie Państwo w lipco-wym, nieco odchudzonym, bo wakacyjnym wydaniu. Za miesiąc spotkamy się ponownie w pełnej objętości, z jeszcze większą porcją ciekawych, mam nadzieję, tekstów.

ANDRZEJ PUDRZYŃ[email protected] FOT. ANDRZE

J BARTN

IAK

W ostatnim miesiącu oglą-dałam……

… „Orkiestrę Klubu Samotnych Serc Sierżanta Peppera”. To muzy-czny film przesycony utworami Beatlesów w wykonaniu m.in. Petera Framptona, Bee Gees, Alice Coopera, Steve Martina czy Aero-smith. Film opowiada historię ze-społu muzycznego Klub Samot-nych Serc Sierżanta Peppera, po-chodzącego z małej angielskiej miejscowości. Swoją niezwykłą muzyką dodawał on otuchy żołnie-rzom w czasie I wojny światowej, a nawet godził ze sobą wrogów.

Przeczytałam…… „Marcahuasi – kuźnię bo-

gów”. Roman Warszewski opisuje w tej książce jeden z najbardziej tajemniczych zakątków Ameryki Południowej, prawdziwy „zaginio-ny świat”. Marcahuasi to płasko-wyż w Peru, pełen formacji skal-

nych, które przypominają kamien-ne posągi. Jeden z głazów wygląda tak, jakby się składał z ludzkich twarzy. To miejsce magiczne i pra-wdziwy ogród osobliwości, który pokazuje, co może stworzyć w ciągu milionów lat pracowita natura.

Słuchałam…… przede wszystkim klasycznego

rocka. Moje ulubione zespoły to Free, Aerosmith, The Rolling Sto-nes. Uwielbiam też Johna Lennona. Ostatnio słuchałam po raz kolejny „John Lennon / Plastic Ono Band”, a także „Double Fantasy”, opty-mistyczny album, pełen świetnej muzyki, który Lennon stworzył po latach postępującej depresji.

Kiedy się słucha „Double Fanta-sy” aż nie chce się wierzyć, że kilka tygodni po jego wydaniu muzyk został zastrzelony w Nowym Jorku przez niezrównoważonego psy-chicznie fana. (ap)

Trzy pytania do...

HANNY

KAWECKIEJ

instruktora w Centrum Działań Plastycznych Akademia

FOT. ANDRZE

J PUDRZY

ŃSKI

FOT. ANDRZE

J PUDRZY

ŃSKI

Page 3: Teraz  Świecie - sierpień 2013

3sierpień 2013www.oksir.eu reklama

CO WRZUCAĆ?

CZEGO NIE WRZUCAĆ?

Wrzucane odpady nie mogą być zabrudzone np. resztkami pożywienia. Należy usuwać zszywki, spinacze, taśmy klejące, folię. Z kartonów po mleku i napojach należy usuwać nakrętki i wrzucać je do pojemników lub worków koloru żółtego.

T gazety, czasopisma, książki, zeszyty

T katalogi, prospektyT papier szkolny, biurowy, pakowyT opakowania z papieru i tekturyT kartony po mleku i napojach

X opakowań z jakąkolwiek zawartościąX papieru brudnego, wilgotnego

lub zatłuszczonego X tapet, kalkiX papieru termicznego, faksowego,

przebitkowego (rachunki, faktury)X papieru lakierowanego, foliowanego,

woskowegoX artykułów higienicznych

(pieluch jednorazowych, wacików, podpasek, chusteczek, ręczników papierowych)

Dlaczego ważne jest segregowanie makulatury?• 1 tona zebranej makulatury uchroni przed

wycięciem 17 drzew!• Makulatura to idealny surowiec do produkcji

papieru i tektury.

Jak możemy ograniczyć powstawanie tego typu odpadów? • Podczas sporządzania notatek pamiętaj, że

kartka papieru ma dwie strony.• Kupując produkty z papieru np. zeszyty, koperty,

papier toaletowy wybieraj te, które wyprodukowane zostały z makulatury.

CO WRZUCAĆ?

CZEGO NIE WRZUCAĆ?

Należy usuwać nakrętki i zgniatać opakowania w celu zmniejszenia objętości. Z opakowań nie trzeba usuwać etykiet i cen. Nie myć, ewentualnie opłukać.

T opakowania z tworzyw sztucznych (np. PET , PE, PP, PS):

- butelki po napojach- opakowania plastikowe po żywności

(kubeczki po serkach, jogurtach)- opakowania plastikowe po kosmetykach

i środkach czystości- czyste folie, torebki, reklamówki z tworzyw

sztucznychT plastikowe i metalowe nakrętki, kapsleT puszki aluminiowe po napojachT puszki stalowe po konserwachT drobny złom żelazny i metali kolorowych T stare garnkiT folię aluminiową

X opakowań z jakąkolwiek zawartościąX zabawek plastikowych, szczoteczek do zębówX opakowań po olejach silnikowych, spożywczych,

chłodniczychX opakowań po środkach ochrony roślinX opakowań po farbach, lakierach, aerozolachX sprzętu AGD, baterii, styropianu, gumy

Dlaczego ważne jest segregowanie tworzyw sztucznych i metali?• Czas rozkładu tworzyw sztucznych i metali sięga

setek lat.• Podczas powolnego rozkładu tworzyw

sztucznych do gleby przenikają toksyczne substancje.

• Niebezpieczne jest spalanie tworzyw sztucznych w piecach domowych ze względu na powstawanie aktywnych związków rakotwórczych.

• Odpady aluminiowe nadają się w całości do recyklingu, proces ten można powtarzać wielokrotnie bez strat materiału.

Jak możemy ograniczyć powstawanie tego typu odpadów? • Podczas zakupów nie kupuj nowej reklamówki,

wykorzystaj starą, zabraną z domu. • Unikaj kupowania produktów w opakowaniach

plastikowych, jeżeli istnieje możliwość kupienia odpowiednika w opakowaniu szklanym czy papierowym.

• Staraj się nie kupować jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców.

CO WRZUCAĆ?

CZEGO NIE WRZUCAĆ?

Nie tłucz szkła przed wrzuceniem. Odkręcaj nakrętki (wrzuć je do pojemników/worków żółtych). Nie trzeba usuwać etykiet. Nie myć, ewentualnie opłukać.

T szklane butelki po napojach i żywności bez nakrętek

T słoiki bez nakrętekT szklane opakowania po kosmetykach

X opakowań z jakąkolwiek zawartością X szkła stołowego (szklanek, kieliszków, talerzy)X fajansu, porcelanyX naczyń żaroodpornychX doniczek, zniczyX szyb samochodowych, okiennych, lusterX szkła okularowegoX żarówek, świetlówek, kineskopówX lamp neonowych, fluorescencyjnych

i rtęciowychX reflektorów i izolatorówX nakrętek, pokrywek, kapsli

(te wrzucamy do pojemników żółtych)X korków

Dlaczego ważne jest segregowanie szkła?• Ograniczamy zużycie piasku kwarcowego, sody,

wapienia.• Rodzaje szkła, inne niż słoiki i butelki,

różnią się od nich składem chemicznym. Przekazane do odzysku w hucie szkła, topią się w wyższych temperaturach, dlatego stanowią zanieczyszczenie zgromadzonej ilości szkła.

CO WRZUCAĆ?

CZEGO NIE WRZUCAĆ?

Podczas segregacji zmniejszamy ilość odpadów trafiających na składowisko. Gminy mają obowią-zek przekazania określonych ilości odpadów do odzysku i recyklingu oraz ograniczenia składowa-nia odpadów ulegających biodegradacji (w tym odpadów roślinnych). W przypadku, gdy gmina nie spełni tych obowiązków, otrzyma wysokie kary pieniężne.

T skoszoną trawęT liścieT drobne gałęzie

X resztek żywności

Wszystkie odpady, których nie można wrzucać do pojemników/worków do segregacji umieszczamy w pojemniku głównym (zbiorczym).

Odpady wielkogabarytowe i inne odpady proble-mowe są odbierane od mieszkańców podczas mobilnych zbiórek odpadów problemowych. Terminy i miejsca mobilnych zbiórek podawane są do publicznej wiadomości na stronie Urzędu Miejskiego w Świeciu www.swiecie.eu oraz w drodze ogłoszeń.

Odpady takie można oddać również do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Sulnówku, który jest czynny:we wtorki godz. 7.30-17.00w soboty godz. 7.30-12.00

NOWY SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI W GMINIE ŚWIECIE

Od 1 lipca 2013 r. obowiązuje nowy system gospodarki odpadami komunalnymi na tere-nie gminy Świecie. System ten obejmuje wyłącznie nieruchomości zamieszkane - bloki mieszkalne, kamienice, domy jedno-rodzinne itp. Nie dotyczy on podmiotów gospodarczych. Gmina zawarła umowę z firmą świadczącą usługę odbioru odpadów od właścicieli nie-ruchomości. Gmina płaci firmie za odbiór odpadów z pieniędzy, które mieszkańcy wpłacają na konto gminy, zgodnie ze skła-danymi deklaracjami o wysokości opłaty.

STAWKI OPŁATY WYNOSZĄ: a) jeśli segreguję, płacę miesięcznie 9 zł

za każdą osobę zamieszkującą nieruchomość

b) jeśli nie segreguję, płacę miesięcznie 15 zł za każdą osobę zamieszkującą nieruchomość

Gospodarstwa domowe, w skład których wchodzi więcej niż 5 osób nie ponoszą opłat za 6 i każdą kolejną osobę. Za gospodarstwo domowe uznaje się osoby wspólnie utrzymujące się. Deklarację o wysokości opłaty za gospoda-

rowanie odpadami komunalnymi można po-brać ze strony www.swiecie.eu, otrzymać w Biurze Obsługi Mieszkańców w holu Urzędu Miejskiego w Świeciu, w Referacie Gospodarki Odpadami i u sołtysów.Deklaracje należy wypełnić i przynieść oso-biście do Biura Obsługi Mieszkańców lub Referatu Gospodarki Odpadami albo też przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 124, 86-100 Świecie.Opłatę za odpady należy uiścić z góry - do 15 dnia każdego miesiąca (np. za lipiec płacimy

do 15 lipca). Wpłat należy dokonywać na konto: Bank Millennium S.A. Oddział w Świeciu 22 1160 2202 0000 0000 6089 7881 (należy podać imię i nazwisko oraz adres posesji, z której odbierane są śmieci). W ciągu naj-bliższych kilku miesięcy zostaną wprowa-dzone konta indywidualne. Za śmieci można również zapłacić w kasie Urzędu Miejskiego w Świeciu (hol budynku): poniedziałek, środa, czwartek: od godz. 8.00 do godz. 14.30, wtorek: od godz. 8.00 do 15.00, piątek: od godz. 8.00 do 14.00.

Wszelkie dodatkowe informacje mieszkańcy uzyskają w Referacie Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miejskim w Świeciu przy ul. Wojska Polskiego 124 (piwnica Urzędu Miejskiego, wejście koło Straży Miejskiej), tel. 52 33 32 368, 52 33 32 366, 52 33 32 367.

DZWONY I WORKI KOLORU NIEBIESKIEGO

DZWONY I WORKI KOLORU ŻÓŁTEGO

DZWONY I WORKI KOLORU ZIELONEGO

WRZUCAMY TU PAPIER I OPAKOWANIA WIELOMATERIAŁOWE WRZUCAMY TU TWORZYWA SZTUCZNE ORAZ METALE WRZUCAMY TU SZKŁO

WORKI KOLORUBRĄZOWEGO (dla chętnych)

WRZUCAMY TU ODPADY ROŚLINNE

BIOODPADY

PAPIER PLASTIK SZKŁO

Page 4: Teraz  Świecie - sierpień 2013

4 sierpień 2013 www.oksir.euwydarzenia

wiata sprzed 30 lat już nie ma. Jesteśmy w zupełnie innym punkcie. Nie ma sen-su udawać, że jest inaczej. ŚMuzyczna teraźniejszość

też jest piękna – przekonuje Andrzej Hałabuda.

W tym roku „Nocne śpiewanie” będzie mieć swoją 30 edycję. To jed-na z nielicznych imprez cyklicznych w Świeciu, mogących pochwalić się tak długim rodowodem i zarazem je-den z najstarszych konkursów tego typu w kraju. Przez pierwsze dwie dekady królowały piosenka turysty-czna i studencka. Później śpiewanie na zamku zaczęło otwierać się na inne brzmienia, czego wyrazem było na przykład pojawienie się w nazwie zwrotu Maraton Piosenki Osobistej.

Pomysłów mi nie brakuje

Andrzej Hałabuda związany jest z „Nocnym śpiewaniem” od 1988 roku. Najpierw pojawiał się tam jako widz, potem wykonawca i wreszcie dyrektor artystyczny. W tym osta-tnim przypadku nie była to jednak łatwa miłość. - Odchodziłem, albo jak kto woli, wyrzucano mnie, bo nie zawsze moje pomysły na rozwój tej imprezy znajdowały zrozumienie – mówi. - To jest mój trzeci powrót w roli szefa artystycznego i mam nadzieję, że na dłużej, bo plany mam na co najmniej dziesięć lat.

Czego one dotyczą? W zasadzie mają biec dwutorowo. Po pierwsze, Hałabuda zamierza podnieść prestiż konkursu „Nocnego śpiewania”. Po drugie, prezentować godnych uwagi artystów. Szczególnie tych, których muzykę być może rzadko można usłyszeć w radio, niemniej cieszą-cych się uznaniem środowiska mu-

- Gdy słyszę stwierdzenia, że jubileusz to dobra okazja, aby wrócić do tradycji, to ogarnia mnie śmiech – mówi Andrzej Hałabuda, dyrektor artystyczny trzydziestego Maratonu Piosenki Osobistej „Nocne śpiewanie”.

Andrzej Hałabuda chce, żeby o „Nocnym śpiewaniu” było głośnoFOT. ANDRZEJ BARTNIAK

Reklama

ASCOMŚwiecie, ul. Klasztorna

tel. 888 336 331poniedziałek – piątek 9.00-17.00, sobota 9.00-13.00

ASCOMŚwiecie, ul. Klasztorna

tel. 888 336 331poniedziałek – piątek 9.00-17.00, sobota 9.00-13.00

REGENERACJAnapełnianie i sprzedaż tuszy do drukarekREGENERACJAnapełnianie i sprzedaż tuszy do drukarek

DORABIANIE KLUCZY• domowych• bramowych• sejfowych• samochodowych

z immobiliserem• Zima 2013/2014 już w sprzedaży!Zima 2013/2014 już w sprzedaży!

zycznego i co najważniejsze, fakty-cznie mających do przekazania coś istotnego. - Wbrew pozorom takich nietuzinkowych wykonawców jest całkiem sporo – podkreśla Hałabu-da. - Moim celem jest wyszukanie ich i zaproszenie do Świecia. Chciał-bym, żeby ludzie przychodzący na maraton kupowali bilet nie tylko dlatego, że w zamku zaśpiewa ktoś znany, kogo piosenki znają na pa-mięć, ale by byli gotowi na spotkanie z czymś nowym, z pewnością war-tym poznania. Ta impreza ma inspi-rować do muzycznych poszukiwań, otwierania się na nowe brzmienia. Zależy mi na zbudowaniu zaufania do tego, że na Maratonie Piosenki Osobistej nie ma przypadkowych, a tym bardziej słabych muzyków i wokalistów. I nawet jeśli lista wy-stępujących wydaje się niewiele mó-wić, to i tak warto się wybrać, bo to autentyczne gwiazdy.

Kuszenie talentów

W tym roku ambasadorami do-brej muzyki mają być m.in. Chorzy na Odrę, Mikromusic, Maja Kleszcz, znana przede wszystkim ze współ-pracy z Kapelą ze Wsi Warszawa oraz grupa hałabuda (pisownia ory-ginalna). - Jak widać, różnorodność stylistyczna jest dość duża – zazna-cza dyrektor artystyczny maratonu. - I tak powinno być. W tej chwili style muzyczne tak się wymieszały, że wyznaczanie sobie jakichś sztyw-nych ram nie ma większego sensu.

Z każdym kolejnym rokiem ma być także kładziony coraz większy nacisk na część konkursową. W tym roku do przesłuchań zostanie dopu-szczonych około 30 wykonawców (zasady konkursu podajemy na str. 5). - Czyli pewnie połowa tych,

którzy przyślą zgłoszenia – ocenia Hałabuda. - By faktycznie konkurs w Świeciu stał się znany w Polsce, a to jest możliwe, musimy zapewnić wysokie nagrody i jury złożone z au-torytetów. Taka inwestycja w kultu-rę zwróci się jak żadna inna. Jeżeli okaże się, że za pierwsze miejsce będziemy mogli zaoferować np. 10 tys. zł, to oto, by móc wystąpić w świeckim zamku będą się ubie-gali najlepsi z najlepszych. Artyści, o których za chwilę być może będzie mówić cała Polska. Gdy już się wy-biją, niezwykle przyjemna będzie świadomość, że w jakimś stopniu stało się to za sprawą prestiżowe-go Maratonu Piosenki Osobistej w Świeciu.

Plany na przyszłość przewidują też rozszerzenie MPO o wystawy i plenery malarskie lub fotograficz-ne. Sprzyjają temu zarówno miejsce, jak i charakter imprezy, gromadzą-cej publiczność otwartą na różnego rodzaju działania artystyczne. Być może tę energię uda się jakoś ukie-runkować już za rok. - Jeżeli będzie ku temu odpowiedni klimat, podej-mę się tego z przyjemnością – dekla-ruje Hałabuda. Dyrektor artystycz-ny pojawi się też na scenie w roli wykonawcy. Podczas koncertu koń-czącego maraton zaprezentuje ma-teriał, jaki znajdzie się na jego nowej płycie, którą nagrywał w połowie lipca tego roku.

XXX Maraton Piosenki Osobistej „Nocne śpiewanie”, zamek w Świe-ciu, piątek 13 września, godz. 20.00: Chorzy na Odrę, Mikro-music; sobota 14 września, godz. 20.00: Maja Kleszcz&Incarnations, koncert laureatów, hałabuda.

ANDRZEJ [email protected]

Rozbujać maraton

Page 5: Teraz  Świecie - sierpień 2013

5sierpień 2013www.oksir.eu wydarzenia

W SKRÓCIE

Konkurs Piosenki Osobistej

W ramach Maratonu Piosenki Osobistej „Nocne śpiewanie” organizatorzy ogłosili Konkurs Piosenki Osobistej. Przesłucha-nia rozpoczną się 14 września o godz. 11.00 na zamku w Świe-ciu. Konkurs adresowany jest do osób od 16 roku życia, zarówno solistów, jak i zespołów. Jury szczególną uwagę zwraca na autorskie i premierowe utwory prezentowane przez uczestni-ków. Zgłoszenia przyjmowane są do 16 sierpnia poprzez wypeł-nienie formularza dostępnego on-line, a także wysłanie tek-stów piosenek i trzech utworów w formie mp3 na adres mailowy: [email protected] z tytułem „Zgłoszenie 30. KPO”. Formularz zgłoszeniowy i regu-lamin konkursu dostępne na nocnespiewanie.manifo.com.

Straszny zamek

Projekcja horroru „Amityville”, ognisko oraz moc wrażeń dostar-czanych przez Teatr Świecie – 27 lipca o godz. 22.00 na świeckim zamku rozpocznie się piąta edy-cja ,,Nocy grozy”. Tegoroczna impreza nosi tytuł „Nawiedzony zamek”. Warto zabrać ze sobą prowiant. Bilety dostępne w pun-kcie informacji OKSiR (tel. 52 562 73 71) oraz w dniu imprezy na zamku od godz. 10.00. Wstęp 10 zł.

Wojna z zombie

Ponad 60 osób przyszło 12 lipca o północy na premierę filmu „War World Z” w kinie Wrzos. Film, z Bradem Pittem w roli głównej, opowiada o epidemii, która zamieniła część ludzi na całym świecie w krwiożercze zombie. Ci, którzy ocaleli, pro-wadzą z nimi bezlitosną wojnę. Świeckie kino zapewniło uczes-tnikom seansu dodatkową porcję wrażeń w postaci „żołnierzy”, którzy mieli chronić widzów przed atakiem żywych trupów.

e s t i w a l M o c n y c h Brzmień odbywał się wcześniej na plaży nad jeziorem Deczno, jednak od kilku edycji scena po-F

jawia się na zamkowym dziedzińcu. Nie trzeba interesować się tego typu muzyką, ani kalendarzem kultural-nym w Świeciu, żeby imprezy nie przegapić. Koncerty, zanim zaczną być słyszalne, będą widzialne w ca-łym mieście. W sobotę 24 sierpnia już od rana ludzie w charakterystycznych strojach będą wędrować po mieście, żeby wieczorem trafić na zamek.

W ich ubiorze będzie dominować czerń. Na stopach glany – najlepiej z metalowymi noskami i jak najwyż-sze. Wśród metalowej braci krąży legenda, że kiedyś w trakcie pogo (rytualnego tańca pod sceną przypo-minającego młyn w rugby) jednemu skaczącemu zgięty metal buta obciął dwa palce, ale poczuł to dopiero po skończonym koncercie.

Do glanów najlepiej skórzane spodnie i skórzana kurtka. Pod nią koniecznie czarny t-shirt z logo ulu-bionego zespołu. Jest jeszcze nieod-łączny towarzysz wojaży – plecak. Najlepiej wojskowa kostka – im bar-dziej wytarta, tym lepiej – świadczy o doświadczeniu w wędrowaniu i za-bawie. Właściciele nowych będą uważani za sezonowych fanów. A metal nie jest modą, która prze-minie, jest wytrawną subkulturą, do której jak się wejdzie, to się nie wychodzi.

- Na pierwszy metalowy koncert pojechałem, gdy miałem 16 lat. Iron Maiden grało na stadionie w Rzeszo-wie. Z mojego Kętrzyna jest to jed-nak kawałek. Do dziś wdzięczny jes-tem matuli, że mnie puściła – wspo-

Nikt tu kotów nie zabija

Stare dobre śpiewanie

mina 27-letni Daniel, który już od kilku miesięcy planuje, by pojawić się w Świeciu na koncercie Vadera. - Szczególnie liczę na ten zespół. Dawno ich nie słyszałem. Mają teraz zupełnie nowy skład, ale to kolejny impuls, który sprawia, że chce się ich usłyszeć.

Przyznaje, że istotna jest cała ta otoczka: strój, fryzura (sam ogolony jest na łyso, a z tyłu głowy zwisa mu spory pukiel włosów – tzw. szczur). - Ale moherowe gadanie o mordo-waniu przez nas kotów i czarnych mszach, delikatnie mówiąc, irytuje. Najważniejsza jest ta dawka energii, jaka spływa na nas z ostrego gitaro-wego grania – kończy Daniel i myśli już o imprezie w Świeciu.

W tym roku festiwal odbędzie się

akacyjne Ostatki Tury-styczne, zaplanowane na W31 sierpnia i 1 września,

to nowa propozycja Ośrodka Kultu-ry, Sportu i Rekreacji dla sympaty-ków piosenki studenckiej i żeglar-skiej. - W tym terminie jest pusto na mapie podobnych imprez w kraju i pomyślałem, że podsumowanie wakacji właśnie w takiej muzycznej formie będzie ciekawą ofertą dla sympatyków gatunku – wyjaśnia Ariel Stawski, organizator imprezy.

Stawski zaznacza, że nie jest to w żadnym wypadku konkurencja dla „Nocnego śpiewania”, które odbę-dzie się dwa tygodnie później. - Ma-raton Piosenki Osobistej prezentuje w tym roku zupełnie innych arty-stów niż miało to miejsce w latach ubiegłych – mówi. - Zauważyłem, że zwolennicy muzyki z „krainy łagod-ności” w ubiegłych latach czuli się nieswojo, kiedy obok swoich ulu-

kilka tygodni później niż zwykle, by termin nie kolidował z innymi imprezami muzycznymi w kraju. W Świeciu pojawi się 11 zespołów – 5 wybranych przez organizatora i 6 w drodze konkursu. - Zespoły nadsyłały swoje nagrania. Na ich podstawie wybraliśmy najlepsze grupy, którym dajemy szansę zagra-nia pełnych występów – wyjaśnia Michał Barski, jeden z organiza-torów festiwalu. - Nie są to wcale zespoły amatorskie, niektóre z nich mają już na swoim koncie parę płyt i są znane w świecie muzyki meta-lowej – zaznacza Barski.

Organizatorami FMB są świecki OKSiR oraz MAS Music Art.

bieńców słuchali wykonawców kompletnie nie związanych z nur-tem. Spora część publiczności wola-ła po prostu usiąść sobie przy ogni-sku i śpiewać swoje. Wakacyjne Ostatki Turystyczne mają być swego rodzaju ukłonem w stronę tych osób.

Dzięki temu będą miały one okazję pośpiewać w towarzystwie znanych i lubianych artystów.

- Nie chciałbym, żeby ostatki były w jakikolwiek sposób kojarzone i po-równywane z „Nocnym śpiewa-niem”. To dwie różne imprezy. „Nocne” już dawno przestało być ko-jarzone z festiwalem stricte tury-stycznym – podkreśla Ariel Stawski.

Pierwszego dnia na Wakacyjnych Ostatkach Turystycznych wystąpią Andrzej Korycki i Dominika Żukow-ska oraz Leonard Luther z zespołem Własny Port. Impreza zakończy się późnym wieczorem wspólnym śpie-

waniem przy gitarach. Drugiego dnia pojawi się praw-

dziwa legenda tego gatunku mu-zycznego – zespół Stare Dobre Mał-żeństwo. W czasie dwóch godzin koncertu nie zabraknie hitów sprzed lat, takich jak „Czarny blues o czwar-tej nad ranem”, „Jak” czy „Bieszcza-dzkie anioły” oraz nowych pio-senek, które mimo krótkiego sceni-cznego stażu zyskały już uznanie fanów. (ap)

Wakacyjne Ostatki Turystyczne, sobota 31 sierpnia, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa OKSiR w Świeciu (dawna sala lustrzana, bilety 15 zł): godz. 20.30 Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, godz. 23.00 Leonard Luther, godz. 1.00 wspólne śpiewanie; niedziela 1 września, godz. 19.00, sala wido-wiskowa OKSiR (bilety 45 zł): Stare Dobre Małżeństwo.

Świecki zamek słyszał już wiele dźwięków. Ściany warowni odbijały od siebie techno - bity, a nietoperze chłonęły w piwnicy muzykę z „krainy łagodności”. Kilka lat temu doszło do tego jeszcze ostre metalowe granie.

MACIEJ [email protected]

Na ostatkach wystąpią m.in. Dominika Żukowska i Andrzej Korycki

FOT. MATERIAŁY

PROMOCYJN

E

Gwiazdą tegorocznego Festiwalu Mocnych Brzmień będzie zespół Vader FOT. ARCHIWUM ZESPOŁU

Ostre granieXI Festiwal Mocnych

Brzmień im. Ryśka Bieńka, sobota 24 sierpnia, zamek w Świeciu, początek o godz. 12.00. Wstęp wolny!Gwiazdą imprezy będzie zespół Vader. Przed nim wystąpią kolejno Hounsis, Dust N Brush, Hell Is Harmony, Escape From, Deyacoda, Cinis, Drown My Day, Vedonist, Pandemonium (organizatorzy zapowiadają po-jawienie się jeszcze jednego ze-społu, który otworzy całą impre-zę o godzinie 12.00). Dodatko-we informacje na Facebooku.

Page 6: Teraz  Świecie - sierpień 2013

6 sierpień 2013 www.oksir.euflesz

a tegoroczne wakacje Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji przygotował całą masę atrakcji, Nzarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży. War-

sztaty muzyczne, taneczne, fotograficzne, kuglarskie i plastyczne – w ofertach można było przebierać w zależności od swoich zainteresowań. Do tego filmowe poranki w kinie Wrzos oraz cykl imprez dla najmłod-szych i całych rodzin organizowany przez działającą w świeckim ośrodku kultury Wyspę Skarbów. Krótko mówiąc – twórczo i bez nudy.

A na tym nie koniec, bo Wyspa Skarbów i OKSiR zapraszają też 27 lipca i 17 sierpnia na plenerowe warsztaty „Stacja plastyczna”, a 23 sierpnia na spotkanie z Profesorem Ciekawskim, który zapozna dzieci z tajem-niczymi zjawiskami z różnych dziedzin nauki. Z kolei 30 sierpnia na „Roztańczonych nutkach” maluchy wejdą w świat piosenek i tańca. (ap)

Zajęcia są bezpłatne. Sponsorem projektu jest Mondi Świecie S.A. Szczegóły dotyczące wakacyjnej oferty OKSiR i Wyspy Skarbów na www.oksir.eu.

Twórczo i bez nudy

AUTORZY ZDJĘĆ: ANDRZEJ BARTNIAK, RUDOLF STÝBAR, SZYMON TUSIK, ANDRZEJ PUDRZYŃSKI

Ostatni weekend czerwca stał pod znakiem 29 edycji Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Świeciu. Dopisała publiczność, nie zwiodły też zespoły, prezentując wysoki poziom, a Orkiestra Dęta Świecie dała jubileuszowy koncert z okazji 40 lat istnienia. Publiczność głosowała na swoich faworytów na kuponach. Pierwsze miejsce zajęła Wzorowa Orkiestra Dęta Szkoły Muzycznej w Baranowiczach (Białoruś). Zespół otrzymał nagrodę główną w wysokości 4 tys. zł, ufundowaną przez burmistrza Świecia. Drugie miejsce przyznano Chmielnickiej Municypalnej Orkiestrze Dętej z Ukrainy (w nagrodę dostała klarnet od Salonów Muzycznych RIFF), a trzecie Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Rostarzewo (wieża hi-fi od spółki Intro Packman oraz zestaw do ćwiczeń prohands i kosmetyki do pielęgnacji instrumentów ufundowane przez ZM Concept). Ponadto polskie orkiestry otrzymały bony o wartości 400 zł na naprawę instrumentów dętych, ufundowane przez Accord Brass. W tym roku festiwal miał też wymiar charytatywny. Podczas zbiórki pieniędzy zebrano ponad 2100 zł na rehabilitację Moniki Konopko, uczennicy Gimnazjum nr 1 w Świeciu, cierpiącej na porażenie mózgowe i astmę oskrzelową. (ap) FOT. MARCIN SALDAT

Trzy dni zabawy z orkiestrami dętymi

Page 7: Teraz  Świecie - sierpień 2013

7sierpień 2013www.oksir.eu reklama

Atrakcyjne kredyty:Kredyt gotówkowy „Okazja”

• na dowolny cel• okres kredytowania do 3 lat• oprocentowanie od 7,90%

Kredyt obrotowy dla rolników „Bezpieczny kredyt”• na dowolny cel• okres kredytowania do 5 lat• oprocentowanie od 8,95%

Karta kredytowa- wygodny sposób płacenia:• gotówkowo i bezgotówkowo• w kraju i za granicą• w bankomatach• karta ważna 4 lata

Oraz:• atrakcyjne lokaty• gwarancje, poręczenia, leasing• rachunki osobiste, bieżące, walutowe• internetowa obsługa rachunku• obsługa dewizowa, Western Union• ubezpieczenia Serdecznie zapraszamy do Naszego oddziału w Świeciu przy ul. Hallera 4/7 oraz do pozostałych

placówek, których adresy znajdziesz na stronie internetowej www.bschelmno.com.pl

Page 8: Teraz  Świecie - sierpień 2013

8 sierpień 2013 www.oksir.euspołeczeństwo

Sławomir Wnuk z Lniana żyje z pszczelarstwa. Codziennie przegląda około 40 uli, mimo traumatycznych doświadczeń, jakie ma z pszczelim jadem.

Dał się pokąsać z miłości

MOTOCYKLE I SKUTERYZYGMUNT CZARNECKI, ŚWIECIE, UL. 10 LUTEGO 2 i WOJSKA POLSKIEGO 77 A,

BRZOZOWO 4 (KOŁO CHEŁMNA)

YAMAHA YZFrok 2002, poj. 660, cena: 9 500 zł

BARTON RS nowy, poj. 50, gwarancja, cena: 4 200 zł

BMW F 650CSrok 1998, poj. 650, cena: 8 500 zł

W OFERCIE: SKUTERY, MOTOCYKLE-CHOPPERY, QUADY, ENDURO, CROSS, SPORTOWE. CZĘŚCI ZAMIENNE,

SERWIS, DUŻY WYBÓR AKCESORIÓW, SPRZEDAŻ RATALNA.

www.SKUTERYCHELMNO.pl, tel.: 501 779 714

Reklama

OFERUJEMY:• artykuły elektryczne oświetlenie

• automatyka • pneumatyka• art. na indywidualne zamówienie

HURT-DETAL, korzystne rabaty!

ul. Skłodowskiej-Curie 1E, tel. 692 489 834 | e-mail: [email protected]

86-100 Świecie (vis a vis ENEA)

yłem wtedy chłopcem.

Pamiętam, że dosta-

łem osiem „strzałów”

w nogi. Spuchłem i ur-Bwała mi się świado-

mość – wspomina .

Jego ojciec był lekarzem i wie-

dział co robić, ale był w takim stre-

sie, że nie mógł się wkłuć w żyłę syna.

- Musiał zadzwonić do ośrodka po

pielęgniarkę – mówi pszczelarz

z Lniana.

Zainteresował się pszczołami

dzięki tacie, który po pracy lubił

odpocząć obserwując życie tych

sprytnych owadów. - Zajmował się

nimi hobbystycznie, interesował się

ich życiem. Na podstawie swoich

obserwacji wprowadzał dużo nowo-

ści w pasiece – wylicza Wnuk.

Sławomir Wnuk

Królowa na testach

Pasja ojca coraz mocniej wciąga-

ła syna, zaczął więc odczulać się na

pszczoły. - Powoli dawałem im się

kąsać, robiłem to pod kontrolą taty –

zaznacza.

Krok po kroku ciało przestawało

mu niebezpiecznie puchnąć, a mózg

nie tracił świadomości. Wreszcie

młody Sławek opanował uczulenie

i zdecydował, że zostanie pszczela-

rzem. - W 1998 roku zrobiłem stu-

dium pszczelarskie w Pszczelej

Woli. Wtedy mieliśmy z tatą około

stu rodzin. Nadal zajmowaliśmy się

pszczołami hobbystycznie. To się

zmieniło w 2001 roku, gdy przeszed-

łem na pasiekę zawodową.

W tej chwili Wnuk opiekuje się

250 rodzinami, ulokowanymi w sze-

ściu miejscach i jest on jedynym

pszczelarzem na elitarnej liście dzie-

dzictwa kulinarnego Pomorza i Ku-

jaw. Co roku sprzedaje około sześciu

ton miodu.

Ale nie zajmuje się tylko mio-

dem. Hoduje też pszczele matki. Kto

trochę zna się na pszczelarstwie, ten

wie, że matki trzeba pszczołom wy-

mieniać na młode i takie można ku-

pić właśnie u Sławomira Wnuka. Po-

za tym, we współpracy z naukowca-

mi, testuje królowe. - Oceniam nowe

krzyżówki. Opisuję ich rozwój, czy

są łagodne, wrażliwe, ile miodu no-

szą. Po sezonie przedstawiam bada-

czom szczegółowy opis – wyjaśnia.

Dziennie musi przejrzeć 40 uli.

Wyjąć każdą ramkę. Jeśli trzeba, po-

dmienić ją albo oczyścić. Ale w czer-

wcu, gdy pszczoły wpadają w nastrój

rojowy, zaczyna robić tzw. odkłady,

to jakby zaczątki nowych rodzin.

- 350 tygodniowo! – objaśnia. - Do-

starczam odkłady dla pszczelarzy

z trzech okręgów: Bydgoszczy, Toru-

nia i Gdańska. Muszę się wyrobić do

30 czerwca.

Mistrz lubi faceliowy i gryczany

Jednak pokaźną część dochodu

dostarczają mu miody. W ofercie

Sławomira Wnuka są różnorodne.

To gwarantuje mu stałą sprzedaż, bo

klienci są coraz bardziej wymaga-

jący. - Przed rokiem 2000 miałem

problem ze sprzedażą detaliczną.

Zdarzało się, że musiałem oddawać

miód na hurt i dostawałem po 10 - 14

zł za duży słoik. Nie było to opłacal-

ne. Teraz wszystko sprzedaję w de-

talu i w lutym nie mam już nic –

takim powodzeniem zaczął się cie-

szyć miód.

Klienci wybierają między akacjo-

wym, rzepakowym, faceliowym,

wielokwiatowym, lipowym, grycza-

nym, spadziowym i wrzosowym. Są

też miody profilowane, jak z kwiatu

jabłoni albo słonecznikowy. Wnuk

miał kiedyś miód ze słonecznika.

- Żółciutki, delikatny, bardzo słodki,

ale żeby słonecznik był wydajny,

muszą być ciepłe noce. U nas, nie-

stety, się nie sprawdza i szkoda, bo

słonecznikowe pola wyglądają po

prostu bajecznie.

Sławomir Wnuk w swojej pasiece w Lnianie FOT. ANDRZEJ BARTNIAK

Page 9: Teraz  Świecie - sierpień 2013

9sierpień 2013www.oksir.eu społeczeństwo

Jednak najbardziej lubi miód

faceliowy i gryczany. - Choć według

fachowców najcenniejszy jest miód

spadziowy – zaznacza. - Jeszcze

w latach 50. uznawano go za byle

jaki, a teraz wiadomo, że ma najwię-

cej enzymów. Na przykład żelazo.

W gryczanym jest go dużo, ale w spa-

dziowym cztery razy więcej!

Ale żeby mieć taki wybór mio-

dów, Sławomir Wnuk musi z pszczo-

łami podróżować. - Mam umowy z

wieloma rolnikami, na grykę jeżdżę

aż pod Bytów. Tam jest ziemia dobra

dla gryki: lekka i żwirowata, tam

gryka nektaruje co rok.

Z lipą powinno być prościej, bo

jedna z jego pasiek mieści się przy

alei lipowej w ciągu drogi z Lniana

na Tleń. Udało mu się nawet obronić

sędziwe drzewa, bo pewnego roku

miały być wycięte pod drogę. - Lipa

jest cenna, bo miód lipowy bardzo

pomaga przy przeziębieniach – pod-

kreśla. - Jednak, żeby z lipy był

pożytek, musi być ciepło i mokro.

Ale broń Boże ulewy. Na przykład

w ubiegłym roku kwiatów było wię-

cej niż liści, lecz przyszły burze, któ-

re zerwały większość, a resztę spaliło

ostre słońce. W ubiegłym roku moje

pszczoły uzbierały zaledwie pięć

kilogramów miodu lipowego.

Pszczelarze są zależni od pogody.

Może być ona ich sojusznikiem, ale

może też bardzo im dokuczyć.

- Pszczoły nie wylatują z ula, gdy na

dworze jest mniej niż 12 stopni

Celsjusza. Tymczasem nieraz się

zdarzało, że gdy był już czas odkła-

dów, temperatura spadała poniżej

12 stopni Celsjusza i matki nie

chciały się wykluć. Raz straciłem tak

80 z nich! Od tego czasu, gdy jest

taka niepogoda, wolę rozstawić na-

miot nad ulem i dogrzać go, niż ryzy-

kować zaziębienie pszczół.

Grozi im także nawożenie. Obec-

nie nie ma upraw bez nawozów, ale

ważne jest z jakich środków korzy-

stają rolnicy i kiedy opryskują nimi

pola. - Dobry nawóz ma krótki okres

karencji i używa się go przed świtem

albo po zmierzchu, gdy pszczoły są

w ulach – przypomina Wnuk.

Szczęśliwie rolnicy, z którymi on

współpracuje, są świadomi skutków

bezmyślnego nawożenia. - Na przy-

kład pan Wyborski z Polskiego Ko-

nopatu używa środków, które mają

zaledwie dwie godziny karencji

dla pszczół – pochwala pszczelarz

z Lniana.

Święto pszczelarzy

Rośnie nie tylko świadomość rol-

ników, ale także konsumentów, któ-

rzy nie nabierają się już na chińskie

niby miody dostępne w marketach.

Coraz więcej ludzi polega na licz-

nych właściwościach leczniczych

prawdziwych miodów, co przekłada

się na rosnącą liczbę imprez, pod-

czas których można je kupić.

Okazją do tego będą z pewnością

Wojewódzkie Dni Pszczelarza, któ-

rych gospodarzem w tym roku bę-

dzie Świecie. 7 i 8 września przyjadą

tu pszczelarze z całego regionu i każ-

dy z nich będzie mógł za darmo

rozstawić swoje stoisko w amfi-

teatrze – głównej arenie dwudnio-

wych uroczystości. Rozpoczną się

one na zamku w Świeciu, gdzie od-

będzie się posiedzenie organiza-

torów pszczelarskiego święta – kół

pszczelarzy ze Świecia, Pruszcza

i Lniana.

Obchodom towarzyszyć będzie

wystawa zabytkowego

sprzętu; jej otwarcie zapla-

pszczelar-

skiego

nowano na zamku już 16 sierpnia.

Będzie też plener rzeźbiarski, któ-

rego uczestnicy wyrzeźbią ule, a dla

smakoszy przygotowano konkurs

kulinarny wokół potraw na bazie

miodu, a także konkurs na najlepszy

miód 2013 roku. Ponieważ dni

pszczelarza będą połączone z gmin-

nymi dożynkami, impreza zyska

na atrakcyjności. Można liczyć na

udział świeckiej orkiestry dętej,

paradę ulicami miasta i liczne

koncerty.

Do zabawy z pszczelarzami za-

chęca Czytelników „Teraz Świecie”

Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady

Miejskiej w Świeciu i zarazem prze-

wodniczący komitetu organizacyj-

nego tego święta: - Oby jak najwię-

cej osób zachęciło ono do miodu

i pszczelarstwa!

AGNIESZKA [email protected]

Reklama

- Opiekun medyczny

- Technik usług kosmetycznych

- Technik informatyk

- Technik turystyki wiejskiej

- Technik sterylizacji medycznej

- Technik usług pocztowych i finansowych

- Technik ochrony fizycznej osób i mienia NOWOŚĆ

- Opiekun medyczny

- Technik usług kosmetycznych

- Technik informatyk

- Technik turystyki wiejskiej

- Technik sterylizacji medycznej

- Technik usług pocztowych i finansowych

- Technik ochrony fizycznej osób i mienia NOWOŚĆ

Szkoła Policealna dla Dorosłych nr 2Szkoła Policealna dla Dorosłych nr 2

Liceum

Ogólnokształcące

dla dorosłych

REKRUTACJA

2013/2014

KIERUNKI ZAOCZNESZKOŁA POLICEALNA DLA DOROSŁYCH NR 2 :— Technik usług kosmetycznych

Możliwość zatrudnienia w gabinetach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej oraz zakładach kosmetycznych.

— Opiekun medycznyMożliwość zatrudnienia w placówkach służby zdrowia, domach pomocy społecznej.

— Opiekun w domu pomocy społecznejMożliwość zatrudnienia w domach pomocy społecznej oraz instytucjach zajmujących się opieką nad osobami starszymi.

— Opiekunka środowiskowaMożliwość zatrudnienia ośrodkach pomocy społecznej, domach pogodnej starości, w środowisku domowym podopiecznych, placówkach paliatywnych, domach samotnej matki.

— Asystent osoby niepełnosprawnejMożliwość zatrudnienia w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, stowarzyszeniach i fundacjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

— Technik sterylizacji medycznejMożliwość zatrudnienia w centralnych sterylizatorniach publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych itp.

— Technik informatykMożliwość zatrudnienia w zakładach wymagających kwalifikacji pracy przy komputerze.

— Technik turystyki wiejskiej Możliwość zatrudnienia w ośrodkach agroturystycznych, w instytucjach zajmujących się organizacją wycieczek.

— Technik usług pocztowych i finansowychMożliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach świadczących usługi: pocztowe, finansowe, kurierskie, logistyczne, handlowe i kolportażowe.

— Technik ochrony fizycznej osób i mienia Możliwość zatrudnienia w agencjach ochrony, w bankach, urzędach, we własnej firmie ochroniarskiej, w przedsiębiorstwach, które prowadzą szkolenia dla przyszłych pracowników ochrony osób i mienia, w służbach specjalnych.

KIERUNKI DZIENNESZKOŁA POLICEALNA MEDYCZNO-SPOŁECZNA — Technik masażysta

Możliwość zatrudnienia w placówkach służby zdrowia, gabinetach odnowy biologicznej i klubach sportowych.

— Terapeuta zajęciowyMożliwość zatrudnienia w placówkach służby zdrowia, świetlicach, domach pomocy społecznej i warsztatach terapii zajęciowej.

— Technik farmaceutyczny Możliwość zatrudnienia w placówkach służby zdrowia, aptekach, punktach aptecznych i firmach farmaceutycznych.

— Opiekunka dziecięca Możliwość zatrudnienia w placówkach służby zdrowia, świetlicach, przedszkolach i zakładach opiekuńczych dla dzieci.

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I POLICEALNYCH W ŚWIECIUOFERUJEMY BEZPŁATNĄ NAUKĘ W SYSTEMIE DZIENNYM I BEZPŁATNĄ NAUKĘ W SYSTEMIE ZAOCZNYM

� ZSOiP w Świeciu posiada status Ośrodka Egzaminacyjnego – egzaminy kwalifikacyjne odbywają się na miejscu.

� Dotychczas każdy absolwent do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie otrzymał Europass - Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe w języku angielskim, który jest honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Page 10: Teraz  Świecie - sierpień 2013

10 sierpień 2013 www.swiecie.euecho gminyecho gminy materiały informacyjne gminy Świecie

Pracownicy Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świeciu odpowiadają na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości mieszkańców.

Mury pną się do góry

Już za kilka miesięcy mieszkańcy Sulnowa będą mogli korzystać z nowej świetlicy wiejskiej, budo-wanej przez gminę. Budynek bę-dzie miał prawie 374 m kw. Wewnątrz znajdzie się sala o po-wierzchni 222 m kw. do urzą-dzania zebrań i rozmaitych im-prez dla dzieci i dorosłych. Oprócz tego powstanie zaplecze gospodarcze i sanitariaty. W pla-nie jest także parking na 12 sta-nowisk (w tym jedno dla niepeł-nosprawnych). Koszt inwestycji wyniesie prawie 780 tys. zł (z cze-go 500 tys. to dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich). Prace potrwają naj-dalej do końca listopada br. Kolejną inwestycją, która rów-nież zostanie zrealizowana w tym roku, będzie 120-metrowa droga, łącząca trasę powiatową, prze-biegającą przez Sulnowo z tere-nem, na którym powstanie świet-lica.

Wakacyjne remonty

Jak co roku wakacje to czas re-montów i prac budowlanych w szkołach podlegających gminie Świecie. W sumie samorząd prze-znaczy na ten cel 420 tys. zł. Do-datkowe 200 tys. zł będzie ko-sztował zakup pomocy dydak-tycznych. Poprawi się bezpie-czeństwo uczniów w Szkole Pod-stawowej nr 1. Korytarze pla-cówki wyposażono w ścianki z drzwiami przeciwpożarowymi. Drzwi są automatycznie zamy-kane i powstrzymują rozprzes-trzenianie się ognia i dymu, uła-twiając przeprowadzenie ewa-kuacji. W SP nr 8 i Gimnazjum nr 3 na Mariankach oraz w SP nr 5 w Przechowie, dzięki utwar-dzeniu terenu przybędzie po 20 miejsc parkingowych. Natomiast uczniowie Gim. nr 2 będą korzy-stać z nowoczesnej pracowni do praktycznych zajęć nauki goto-wania. Prace związane z adapta-cją pomieszczenia to koszt rzędu 22 tys. zł, a oprócz tego zarezer-wowano w budżecie 20 tys. zł na zakup wyposażenia m.in. kuche-nek gazowych, garnków, talerzy.

Skorzystaj bezpłatnie z PSZOK-u!Gdzie pozbyć się zbędnego sprzętu AGD i RTV lub starych mebli? Wystarczy przywieźć je do Punktu Selektywnego Zbie-rania Odpadów Komunalnych przy składowisku w Sulnówku.

Mieszkańcy gminy Świecie mogą z niego korzystać bezpłatnie. - W punkcie można zostawić odpady, których nie wolno wrzucać do poje-mników znajdujących się przed na-szymi domami – wyjaśnia Tadeusz

Werkowski, prezes spółki Eko-Wisła w Sulnówku. – Począwszy od tzw. elektrośmieci, poprzez odpady wielkogabarytowe, farby i przeter-minowane lekarstwa, a kończąc na gruzie po remontach. W tym osta-tnim przypadku, chcąc pozostawić go bezpłatnie, trzeba jednak spełnić jeden warunek – nie może być go więcej niż 2 metry sześcienne na jedno gospodarstwo domowe. Po-wyżej tej ilości pobieramy opłatę. Chodzi nam o to, aby nie korzystały

Prawie wszystko o odpadach

Co się stanie, jeśli nie złożę do urzędu deklaracji o wyso-kości opłaty za zagospoda-rowanie odpadów komunal-nych?

Właściciel nieruchomości otrzy-ma z urzędu decyzję o wysokości opłaty z zastosowaniem wyższej sta-wki, jak za śmieci nieposegrego-wane.

Jak często będą odbierane odpady od mieszkańców?

Z domów jednorodzinnych odpa-dy zmieszane i zielone (np. trawa, liście) będą odbierane co 2 tygodnie, bo taką wolę wyraziła większość osób wypełniających deklaracje. Odpady posegregowane będą odbie-rane z domów raz w miesiącu.

W blokach i kamienicach wywóz śmieci zmieszanych będzie się odbywał co tydzień. W kamienicach, w których mieszkańcy mają worki na odpady posegregowane – raz w miesiącu. Wszędzie tam, gdzie są pojemniki typu „dzwon”, a więc przede wszystkim przy blokach, ale i przy niektórych kamienicach, od-pady posegregowane będą odbiera-ne w zależności od potrzeb.

Co mam zrobić, jako mie-szkaniec domku jednorodzin-

nego, jeśli okaże się, że nazbie-rało się tyle śmieci, iż nie mie-szczą się one w dotychczaso-wym pojemniku?

Wystarczy zgłosić się do urzędu i złożyć korektę deklaracji, wybie-rając na odpady zmieszane pojem-nik większy, na przykład 240-litro-wy. Przekażemy tę informację firmie zajmującej się wywozem odpadów i dostarczy ona odpowiedni pojem-nik. Zaopatrzy nas także w odpo-wiednią ilość worków na odpady se-gregowane.

Jeśli przebywam tylko cza-sowo na działce letniskowej, to czy odpady, które na niej wy-produkuję mogę wyrzucić do pojemnika przy domu, w któ-rym mieszkam na stałe? To samo dotyczy drobnych odpa-dów z garażu.

Mieszkańcy nie mogą być obcią-żeni dwukrotnie opłatą za odpady. Dlatego można zabrać ze sobą odpa-dy z działki czy garażu i wyrzucić je do pojemnika przy domu. W sytu-acji, gdy ktoś przebywa na działce przez dłuższy czas, np. w sezonie letnim i chce skorzystać z pojemnika na odpady, należy złożyć w urzędzie deklarację o wysokości opłaty.

W przypadku osób mieszkają-cych w blokach należy dokonać zgło-szenia tego faktu u administratora. Uchroni nas to przed podwójnym obciążeniem opłatą za odpady.

Ponadto zorganizowane ogrody działkowe mają obowiązek posiadać na swoim terenie ogólnodostępne, systematycznie wywożone konte-nery na odpady, z których mogą korzystać działkowcy. Pojemność tych kontenerów jest uzależniona od ilości działek wchodzących w skład ogrodu.

Kto i w jakiej sytuacji może stwierdzić, że nie segreguję odpadów, mimo tego, że wcześ-niej zadeklarowałem selektyw-ną zbiórkę?

Firma zajmująca się odbiorem odpadów ma obowiązek sprawdzać czy są one selektywnie zbierane, tzn., czy w pojemniku głównym nie znaj-dują się odpady przeznaczone do selektywnej zbiórki oraz czy odpady surowcowe gromadzone są w odpo-wiednich workach i pojemnikach.

Kto dostarczy mi pojemniki i worki?

Firma odbierająca odpady ma obowiązek dostarczenia ich miesz-kańcom, zgodnie z zapotrzebowa-

niem złożonym w deklaracji.Gdzie możemy wyrzucać po-

piół i pampersy?Zimny popiół i pampersy umie-

szczamy w pojemnikach ogólnych (zbiorczych).

Czy można wrzucać do wor-ków i pojemników zielonych również szkło kolorowe, np. ciemne butelki?

Tak.Co zrobić z meblami, zuży-

tym sprzętem AGD i RTV oraz innymi odpadami wielkogaba-rytowymi?

Nie wolno zostawiać ich przy pojemnikach. Należy pozbyć się ich podczas mobilnych zbiórek odpa-dów. Można je również oddać nie-odpłatnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy składowisku w Sulnówku.

W jakie dni z poszczególnych ulic i miejscowości w gminie Świecie będą odbierane odpady komu-nalne od mieszkańców?Harmonogram do pobrania ze strony internetowej urzędu miej-skiego .www.swiecie.eu

Terminy odbioru odpadów

z tego przywileju firmy budowlane.W PSZOK-u w Sulnówku znaj-

dują się też pojemniki na liście i tra-wę, makulaturę, szkło i plastik. Mo-żna w nich zostawić posegregowane odpady, gdy w domu np. zabrakło nam odpowiednich worków.

Oprócz tego Eko-Wisła będzie organizowała dwa razy w roku mo-bilne zbiórki odpadów w naszej gmi-nie – zarówno w Świeciu, jak i na terenach wiejskich. Specjalny samo-chód będzie przyjmował elektro-

śmieci i odpady wielkogabarytowe (np. meble, dywany, wózki dziecię-ce, rowery itd.). Mieszkańcy będą powiadamiani o zbiórkach za po-średnictwem lokalnych mediów i strony internetowej urzędu miej-skiego www.swiecie.eu, a na wsiach dodatkowo przez kurendy.

Punkt Selektywnego Zbierania Od-padów Komunalnych w Sulnówku czynny we wtorki w godz. 7.30-17.00 i w soboty w godz. 7.30-12.00.

Do 12 września gmina zbuduje 370-metrową drogę w Sulnowie, przy której firma Bart, producent opakowań i tektury falistej, po-stawi nowy zakład. Droga będzie zlokalizowana naprzeciwko obec-nej siedziby spółki. – W nowym zakładzie znajdzie zatrudnienie około 150 osób, dlatego posta-nowiliśmy wspomóc w ten sposób inwestycję – mówi Tadeusz Pogo-da, burmistrz Świecia. Koszt

to 358 tys. zł. Prze-targ wygrał Zakład Drogowo-Mosto-wy ze Świecia. Na razie będzie ona miała nawierzchnię z podbudowy tłuczniowej, a później pojawi się asfalt, kiedy nie będzie już ryzyka, że zniszczy go ciężki sprzęt, wyko-rzystywany do budowy zakładu.

na budowy drogi

Gmina buduje drogę do nowych miejsc pracy

Page 11: Teraz  Świecie - sierpień 2013

SM

1 9 0 5Ś W I E C I E

11sierpień 2013Materiały informacyjne Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu

SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA W ŚWIECIUul. Bolesława Prusa 1, 86-100 Świecie

e-mail: [email protected], strona internetowa: smswiecie.pltel. administracja: 52 33 11 909, tel. czynsze: 52 33 11 989, tel. sekretariat: 52 33 12 917, fax: 52 33 11 911

NIP 559-000-45-32, REGON 000483576, KRS 0000173471

W Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu lipiec

stał pod znakiem zmian w systemie zagospo-

darowania odpadów komunalnych.

Selekcję śmieci, którą większość z nas zaczęła

stosować od 1 lipca wraz z wejściem w życie

nowych przepisów, członkowie Spółdzielni Mie-

szkaniowej przeprowadzali już od kilku lat. Spół-

dzielnia wprowadziła segregację odpadów jako

pierwsza w Świeciu.

- Mieliśmy pojemniki na papier, szkło, plastik i od-

pady zmieszane. Nowe przepisy nie były więc dla

naszych lokatorów nowością – mówi Dorota

Glazer, kierownik Działu Gospodarki Zasobami

Mieszkaniowymi spółdzielni.

————

Po 1 lipca nie udało się jednak uniknąć w Świeciu

utrudnień, które pojawiły się także w miastach

w całym kraju, czyli z brakiem nowych pojemni-

ków do segregacji.

- Trudno za ten stan rzeczy winić spółdzielnię

czy gminę. Myślę, że rząd nie do końca przemy-

ślał całą operację – zwraca uwagę Dariusz

Zawadziński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej

w Świeciu. - Przede wszystkim powinna być ona

bardziej rozciągnięta w czasie, na przykład na

okres trzech miesięcy, tak aby spokojnie można

było wymienić wszystkie pojemniki. Brak tego

okresu przejściowego spowodował, że produ-

cenci pojemników nie mogli się wyrobić z realiza-

cją zamówień, a firmy zajmujące się wywozem

odpadów – z ich dostarczaniem, zwłaszcza tych

na odpady posegregowane.

Spółdzielnia była przygotowana na wejście

nowych przepisów. Do tej pory odbiorcą odpadów

była firma Remondis. Od 1 lipca zostało nim –

podobnie jak dla całej gminy – Przedsiębiorstwo

Usług Miejskich z Grudziądza.

- Porozumieliśmy się z obydwiema spółkami, aby

jak najpłynniej przeprowadzić wymianę pojemni-

ków na odpady zmieszane. W miejsce tych zabie-

ranych przez Remondis, PUM wstawiał swoje.

Załatwiliśmy to w ciągu jednego dnia i wszystkie

one pojawiły się już 28 czerwca – zaznacza

Dorota Glazer.

————

Od 29 do 30 czerwca ustawiono prawie wszystkie

pojemniki na plastik. Nieco dłużej trwało dostar-

czanie przez PUM pojemników na szkło i papier.

W połowie lipca stanęły już niemal wszystkie.

Spółdzielnia Mieszkaniowa na bieżąco kontroluje

ilość pojemników. Jeśli okaże się, że będzie ich

za mało, wystąpi do gminy o dostarczenie więk-

szej ich ilości.

- Nowe przepisy nakładają na nas dodatkowe

obowiązki, związane z deklaracjami o wysokości

opłat za gospodarowanie odpadami – podkreśla

Dorota Glazer. – Zawarte w nich dane, przeka-

zywane przez nas gminie, muszą być aktualne.

Tymczasem zdarzają się miesiące, że niemal

w połowie z 80 podlegających nam bloków do-

chodzi do różnego rodzaju zmian – ktoś sprzedał,

kupił lub wynajął mieszkanie, przybyło lub ubyło

członków rodziny, ktoś inny na jakiś czas wyje-

chał za granicę czy do innego miasta. Pracy więc

na pewno nam nie zabraknie – uśmiecha się

Dorota Glazer.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świeciu prosi

mieszkańców o wyrozumiałość w sprawie

wdrażania zmian, związanych z nowymi

przepisami o zagospodarowaniu odpadów.

Œmieci po nowemu

Wakacje ze Stokrotk¹Dużym powodzeniem cieszyły się półkolonie

organizowane przez Spółdzielczy Ośrodek

Kultury Stokrotka pod nazwą „Wakacyjna

Edukacja Kulturalna”. W każdym z dwóch

turnusów, trwających od 1 do 12 lipca, wzięło

udział po 40 dzieci.

Piknik w Gródku

Spółdzielnia Mieszkaniowa w

Świeciu i Spółdzielczy Ośrodek

Kultury Stokrotka zapraszają

członków spółdzielni i mieszkań-

ców na wspólne pożegnanie

wakacji podczas pikniku w Gród-

ku. Festyn odbędzie się w piątek

30 sierpnia o godz. 16.00 na placu

przy ul. Wrzosowej. W programie

konkursy z nagrodami, dmuchany

plac zabaw, turniej strzelania

z wiatrówki, występy artystyczne

dzieci z SOK Stokrotka i zespołu

Aja, a na zakończenie zabawa

taneczna.

Balkony pełne kwiatów

Wzorem lat ubiegłych Spółdziel-

nia Mieszkaniowa w Świeciu

organizuje kolejną, czwartą już

edycję konkursu na najbardziej

ukwiecone balkony i loggie na

osiedlach. Komisja, powołana

przez zarząd spółdzielni, podczas

obchodu typuje kandydatury do

udziału w konkursie. We wrześniu

nastąpi podsumowanie konkursu

i wręczenie nagród laureatom.

Zadbano, aby nie narzekały na brak atrakcji.

W programie było oglądanie filmów w kinie

Wrzos, gry i zabawy integracyjne, a także wizyta

w parku rozrywki w Toruniu. Z kolei w gospo-

darstwie agroturystycznym w Gródku dzieci

jeździły konno, wybrały się na przejażdżkę bry-

czkami i piekły kiełbaski nad ogniskiem.

Był również wyjazd na basen do Solca Kujaw-

skiego i warsztaty tańca breakdance, prowa-

dzone przez Piotra Kanię i Macieja Wętowskiego,

uczestników programu „You Can

Dance”.

telewizyjnego

Page 12: Teraz  Świecie - sierpień 2013

Józef Szydłowski, z zawodu kierowca, z powołania pasjonat historii; od 14 lat zajmuje się popularyzacją historii Świecia i regionu w artykułach praso-wych i programach w lokalnej telewizji.

12 sierpień 2013 www.oksir.eubez retuszu

rolety

¿aluzje

plisse

zas³ony rzymskie

¿aluzje pionowe

zas³ony panelowe

moskitiery

rolety zewnêtrzne

SALON FIRMOWY Omega Roletyul. Chmielniki 2B, 86-100 Œwiecie

tel. 52 331 29 01, tel. kom. 508 367 [email protected]

www.omegarolety.pl

PROWADZIMY:

• księgi rachunkowe kpir

• ewidencje VAT • rozliczenia z US, ZUS,

GUS i PFRON • kadry i płace

Na rynku od 10 lat!

www.arym-ksiegowosc.pl

Kancelaria Rachunkowo Doradcza

"ABAKS" Anna Wolicka-Arym

ul. Chmielniki 2B, 86-100 Świecie

Tel. 52 33 31 119 | Kom. 696 007 975

e-mail: [email protected]

Posiadamy certyfikat

rzetelnego biura rachunkowego.

Reklama

Główna cecha mojego charakteru:

upartość w dążeniu do celu

Cechy, których szukam u kobiety:

spokój, ufność, gospodarność

Cechy, których szukam

u mężczyzny:

własne zdanie, stałość poglądów, kultura

słowa

Co cenię najbardziej u przyjaciół:

szczerość i dyskrecję

Moja główna wada:

łatwowierność

Moje ulubione zajęcie:

czytanie książek

Moje marzenie o szczęściu:

być zdrowym, bogatym i od jutra na

emeryturze

Co wzbudza we mnie obsesyjny lęk:

możliwość zachorowania na raka

Co byłoby dla mnie największym

nieszczęściem:

nie wiem, tyle jest różnych nieszczęść

Kim lub czym chciałbym być, gdybym

nie był tym, kim jestem:

jest mi dobrze być sobą

Kiedy kłamię:

mam potem długo wyrzuty sumienia

Słowa, których nadużywam:

zaraz, później

Ulubieni bohaterowie literaccy:

Tomek Wilmowski z cyklu książek Alfreda

Szklarskiego i Michał Wołodyjowski

z „Trylogii" Henryka Sienkiewicza

Ulubieni bohaterowie życia

codziennego:

Viktor Orban, Jacek Kuroń, Anna Dymna

Czego nie cierpię ponad wszystko:

rozwydrzonej młodzieży, kiboli i hałasu

Moja dewiza:

róbmy swoje

Dar natury, który chciałbym

posiadać:

czytanie w myślach

Jak chciałbym umrzeć:

śmiercią naturalną, bez bólu, w domu

Obecny stan mojego umysłu:

jarmark pomysłów

Błędy, które najłatwiej wybaczam:

naprawione

Kwestionariusz Prousta, czyli sami o sobie

Kwestionariusz Prousta to rodzaj

zabawy towarzyskiej, popularnej w salo-

nach mieszczan i arystokracji od drugiej

połowy XIX wieku. Wbrew nazwie, nie

wymyślił go francuski pisarz Marcel Proust

(1871 – 1922). W młodości był tylko jednym z

„przepytywanych”. To jednak wystarczyło,

by z czasem, gdy stał się sławny, kwestio-

nariuszowi nadano jego nazwisko.

Pozornie błahe pytania stanowią jeden z

pierwszych testów osobowości, pozwalają-

cych poznać m.in. upodobania, zaintereso-

wania i marzenia drugiego człowieka.

NOTOWAŁ ANDRZEJ PUDRZYŃSKI

FOT. ANDRZE

J BARTN

IAK

Page 13: Teraz  Świecie - sierpień 2013

13sierpień 2013www.oksir.eu reklama

Lokalna Grupa Działania „Gminy Powiatu Świeckiego”86-100 Świecie, ul. Chmielniki 2B, pok. nr 7, tel./fax (52) 33 01 832, email: [email protected]

www.lgdswiecie.pl

Jak relaks, to na KociewiuSposobów na zachęcenie turystów do przyjazdu jest wiele. Jednym z najbardziej skutecznych jest jednak odwiedzenie ich w miejscu zamieszkania i przed-stawienie walorów regionu. O tym, że na Kociewie warto się wybrać przekonali się mieszkańcy Trójmia-sta, Torunia, Bydgoszczy, Łodzi i Warszawy.

W maju rozpoczęto realizację trzymiesięcznego projektu „Zwiększenie rozpoznawalności marki Kociewie poprzez zintegrowaną kampanię promocyjną”. Jest on realizo-wany przez trzy Lokalne Grupy Działania: „Gminy Powiatu Świeckiego”, „Chata Kociewia” i „Wstęga Kociewia”. Celem projektu jest umocnienie pozycji regionu i marki „Kociewie” w oparciu o wartości przyrodnicze i kulturowe, a także integracja i współpraca trzech kociewskich LGD.- Kampania jest adresowana do mieszkańców dużych miast, którzy w przyszłości mogą odwiedzić Kociewie jako turyści – wyjaśnia Katarzyna Lipowiec, kierownik biura LGD „Gminy Powiatu Świeckiego. - Informujemy o atrak-cjach regionu, hostessy rozdają ulotki informacyjne i gadżety z logo Kociewia, organizujemy pokazy taneczne, by zwrócić uwagę przechodniów. Ponadto w busie działa Mobilna Strefa Relaksu, gdzie można usiąść wygodnie w fotelu masującym i obejrzeć 5-minutowy film o Kociewiu.Akcji towarzyszy hasło „Kociewie – łagodna kraina”. Celowo wybrano duże miasta, bo pozwala to – co oczy-wiste – na pozyskanie większej grupy turystów niż z mniej-szych miejscowości. Był to jednak tylko jeden z powodów. Drugi był taki, że są to także silne ośrodki medialne, co daje szansę na dodatkowe nagłośnienie wydarzenia i dotarcie z informacją o Kociewiu do jeszcze szerszego grona odbiorców. Więcej o całej akcji na www.facebook.com/kociewie, www.kociewie.eu oraz www.lgdswiecie.pl w zakładce „Kampania promocyjna Kociewia”.

Sfinansowano w ramach działania 4.31 „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja”Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i środków Unii Europejskiej oraz Budżetu Państwa

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

Zapraszamy mieszkańców na konkurs wiedzy o Lokalnej Grupie Działania. Co miesiąc będziemy zamieszczać kupon konkursowy z pytaniem dotyczącym LGD. Raz na kwartał odbędzie się losowanie atrakcyjnych nagród, spośród nadesłanych kuponów!

Na odpowiedzi czekamy do 10 września 2013 roku (decyduje data stempla pocztowego). Wyniki zostaną ogłoszone we wrześniowym numerze „Teraz Świecie”. Kupony należy nadsyłać na adres: Lokalna Grupa Działania „Gminy Powiatu Świeckiego”, ul. Chmielniki 2b, 86-100 Świecie z dopiskiem „Konkurs LGD”.

Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Pytanie: Czym zajmuje się Lokalna Grupa Działania „Gminy Powiatu Świeckiego”?

Odpowiedź:

Imię i nazwisko:

Adres zamieszkania:

Telefon/e-mail:

KU

PO

N K

ON

KU

RS

OW

Y

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów konkursu.Wiek:

Page 14: Teraz  Świecie - sierpień 2013

14 sierpień 2013 www.oksir.eufelietony

Mielewizja

Kątem oka

MAŁGORZATA BRANDT

astanawiam się czasa-mi, po co właściwie mieć telewizor. Niby progra-mów do wyboru sporo, a wrażenie, że nie ma Z

czego oglądać niemalejące. Rodzi-ma telewizja raczy odbiorców seria-lami o treści porównywalnej do bu-dyniu bez cukru, na mleku 0,0 %. I mnożą się one, jak owocówki nad zgniłym jabłkiem, nie ku czci pomy-słodawców, bynajmniej. Aktorzy, w biegu z planu na plan, zmieniają tzw. kostiumy, i całe szczęście, bo

rzyszły! Lato i upragnio-ne wakacje! Wszyscy, jeśli już nie pojechali wypoczywać, to najpew-niej zaraz spakują waliz-P

ki i wyruszą na wojaże. Nawet trochę zazdroszczę, bo chętnie gdzieś już bym się wyrwał, choć z drugiej stro-ny przeraża mnie tłok na szlakach i gwar setek turystów, więc chyba jednak tradycyjnie poczekam na wrzesień. Wiem jednak, że Wy dro-dzy rodzice, nawet jeśli mielibyście chęć na taki plan, to obowiązki szkolne Waszych pociech na pewno stoją Wam na przeszkodzie. W ten

gdyby się niechcący przycięło koma-ra, to np. po czerwonym pulowerku można się zorientować, że to już inny serial, gdyż w poprzednim, emitowanym godzinę wcześniej, ten sam aktor miał koszulę w ciapki.

Sitcomy – w tym wypadku to nawet widz ma łatwiej, bo podpo-wiadają mu kiedy ma się zaśmiać – jak miło! Jeśli nie serial, to któraś z kolei powtórka kabaretu, chyba dla tych, którzy mają kłopot ze zrozu-mieniem sześć razy powtarzanego dowcipu w swoim języku. Nawet,

oto sposób przeszliśmy do meritum niniejszego felietonu – podróży z małymi globtroterami.

Przyznaję – nie mam dzieci i cier-pię na zupełny brak danych na temat wychowywania progenitury w dzi-siejszych czasach. Niemniej wydaje mi się (pewnie już trochę na wyrost), że jeszcze całkiem niedawno sam byłem dzieckiem i trochę jeszcze ze wspólnych wyjazdów z rodzicami pamiętam. Żeby nie było, że bazuję wyłącznie na własnych doświad-czeniach, przeprowadziłem mały „risercz” wśród znajomych i okazuje się, że w pewnych kwestiach wszyscy

gdyby ten dowcip za pierwszym ra-zem powalił, to za szóstym, mówiąc delikatnie, drażni, jak ciepła cola latem.

okszoły. W przypadku inte-ligentnie prowadzonej ro-Tzmowy na temat niebłahy

można popatrzeć i posłuchać, ale to rzadkość. Albo restauratorka, coraz częściej rzucająca „mięchem”, czy miłośniczka czystości, która wpędza uczestników programu w depresję, wywołaną brakiem umiejętności ogarnięcia domowego chaosu, go-łym okiem wyglądającego na spre-parowany. Dobrze, że Big Brother wyskoczył już z tego tramwaju, bo tylko pierwszą część dało się obej-rzeć i momentami pośmiać.

Po odrzuceniu seriali i kabaretów pozostaje polityka, ale tematy wał-kowane latami męczą, ubliżanie so-bie nawzajem budzi niesmak, a poza tym polityk godny uwagi jest równie rzadki jak arbuz bez pestek. Nie wystarczy wskoczyć w drogi garnitur i wypastować buty, choć i buty u nie-

jesteśmy zgodni...

odróż pamiętamy podobnie – fiat 126p, czteroosobowa Prodzina i hajda nad morze, co

dziwne wszyscy się jakoś mieściliś-my. Dziś jeżdżąc do pracy krajową „jedynką” obserwuję z zadziwie-niem wielkie kombi i vany załado-wane po sam dach przeróżnym wa-kacyjnym sprzętem, zaś wyprzedza-jąc takie „tiry” liczę osoby w środku i naprawdę rzadko kiedy naliczę więcej niż trzy.

Nad jeziorem, na plaży, z roz-rzewnieniem wspominamy zestaw wczasowicza – kiełbasa „w rękę”, pomidor i ogór małosolny, do tego herbata lub kompot z bidonu i cały dzień w piknikowym nastroju. Nad morzem dorsz smażony z kromą chleba, a w wolnych chwilach jak nie truskawki, maliny, to chociaż arbuz dojrzały, soczysty, którego sokiem wszyscy uwalali się od stóp do głów.

Dziś za to mamy tradycyjny polski kebab, hamburger, hot-dog i fryty, wszystko smażone na miksie frytury i oleju opałowego, no po prostu szał!

Czas spędzało się nie tylko na

których swego czasu w zbliżeniu ka-mery wołały „pomocy!”.

A, zapomniałam o wiadomo-ściach – tragedie, przekręty, kata-klizmy, nieudolność przedstawicieli różnych sektorów, zamaskowani lub nie kibole na uczelniach i jeszcze sekscesy głów państw, przeżywają-cych trzecią młodość pod skalpelem specjalistów od naciągania twarzy. Im bardziej krwiście, dramatycznie, obscenicznie i sensacyjnie, tym większa oglądalność.

tylko o to chodzi. Programy „o czymś”, kulturalne, popu-Alarnonaukowe, rozmowy

bez udziału botoksowych celebry-tów o wyglądzie przypudrowanego Kaczora Donalda, z ludźmi, którzy autentycznie mają światu coś do powiedzenia, zdarzają się w godzi-nach nocnych albo rzadko.

Kiedy myślę o programie niektó-rych stacji telewizyjnych, to przypo-mina mi się tekst, wypadający co jakiś czas (w chwilach dużego poiry-towania zapewne), z ust mojej

zabawie, ale miał on też służyć zacieśnianiu więzi – w ciągu dnia można było nie tylko leżeć na plaży, ale przejść się na spacer, wejść na latarnię morską, zwiedzić port, zo-baczyć rybaków przy pracy. Wieczo-rem z kolei były karty, chińczyk, domino i sen, bo po dniu takich atrakcji dzieci padały wieczorem jak muchy.

o, co obserwuję dziś, to spacer deptakiem od kiosku do Tkiosku, całodzienne smaże-

nie się w słońcu, wieczorna wizyta w pubie na piwie, oraz nocne oglądanie telewizji – koszmar i zgro-za. A z każdej takiej wakacyjnej wy-prawy przywoziliśmy pamiątki... Najfajniejsze były te zebrane same-mu – krzemienie, kamienie, mu-szelki i oczywiście pióra mew, ale inne się kupowało – choćby pocztów-ki, zwyczajowo nawet wysyłało się je krewnym i znajomym. Też fajny zwyczaj... Co przywozimy dziś – sami doskonale wiecie.

Chciałbym być dobrze zrozumia-ny, pod żadnym pozorem nie chcę powiedzieć, że kiedyś było lepiej. Bardzo podoba mi się, że dziś łatwiej

polonistki ze szkoły średniej, który miał nas zachęcić, jak sądzę, do samodzielnego myślenia – „..ktoś to przeżuwa, przeżuwa, wypluwa, a wy tę wyplutą papkę łykacie”. Słowa może dość obrazowe, ale taki był pewnie zamysł ich autorki, żeby nami potrząsnąć. Skoro już wtedy nie było dobrze w mediach, to co dopiero teraz. Dużo wcale nie musi znaczyć dobrze.

Smutne to jakieś i nie buduje na pewno. Nie dziwi mnie nawet, że niektórzy bez żalu pozbywają się telewizorów. Jest gdzieś granica dobrego smaku, wytrzymałości czy tolerancji na bezmyślność i landryn-kowy celebrytyzm lejący się z TV szerokim strumieniem.

Telewizor kradnie czas, gdyby to jeszcze był czas wykradziony w słusznej sprawie to pół biedy, ale to często czas stracony bezpowrot-nie. Życzmy więc sobie wypoczynku wakacyjnego na łonie natury, w pro-mieniach słońca, z dala od telewizo-ra. Dajmy sobie odpocząć. Już jesienią nowa ramówka…

nam podróżować i zwiedzać, że mamy w czym wybierać. Mam tylko wrażenie, że jeszcze nie do końca umiemy z tego korzystać i zamiast tworzyć dzieciakom ciepłe i miłe wspomnienia, to najzwyczajniej je z nich ograbiamy. Może zamiast siedzieć w salonie gier zabrać je gdzieś i pokazać trochę świata, przy-rody czy historii, na pewno na tym nie stracą.

Dobra, już nie truję, niemniej kończąc przytoczę jeszcze scenkę, która prawdę mówiąc sprowokowała mnie do tego tekstu.

Toruń, Stary Rynek, Jarmark Katarzyński. Przy straganie z pamią-tkami stoi chłopiec z ojcem, oglądają krzyżackie miecze, peleryny, tarcze i hełmy. Mały z zastanowieniem przebiera w drewnianych milita-riach, nagle trafia na piękne, koloro-we nunczako i zaczyna prosić ojca o zakup pamiątki. Ten broni się, opiera, aż kwituje sytuację jednym zdaniem: „Przecież takie samo kupi-łem ci w Ustroniu”... Ciekaw jestem, jak ten młody turysta przyjmie wiadomość, że w Polsce nie było ani ninja ani samurajów. Całe szczęście, że to nie mój problem.

Pesel 85

SZYMON WACŁAWIK

Pamiątki z podróży

Reklama

Studio M&M GRAPHIC ul. Klasztorna 16 • 86-100 Świecie • tel./fax 52 332 46 90

www.mmgraphic.pl / www.mmgraphic.com.pl

Tworzenie nas kreci!

studio graficznePROJEKTOWANIE: materiałów reklamowych, druków firmowych, druków użytkowych, opakowań, skład graficzny gazet, czasopism...

drukcyfrowy/offsetowyDRUKOWANIE: wizytówek, papierów firmowych, ulotek,plakatów, folderów, broszur, katalogów, teczek firmowych, kalendarzy... małe i duże nakłady

stronyinternetowebanery reklamowe, strony firmowe, galerie, sklepy on-line...

Page 15: Teraz  Świecie - sierpień 2013

15sierpień 2013www.oksir.eu reklama

www.facebook.com/vistulahotel

Vistula Hotel, Świecie, ul. Bydgoska 1, tel. 52 33 24 001/002e-mail: [email protected] | www.vistula-hotel.pl

2JUŻ OTWARTA! NOWA SALA VISTULA HOTEL - 300 m

ATRAKCYJNE CENY, DUŻE RABATY!

• wesela imprezy bale konferencje szkolenia• doskona •

• • • • ła kuchnia kompleksowe zaplecze

WIZYTÓWKA QR

Page 16: Teraz  Świecie - sierpień 2013

16 sierpień 2013 www.oksir.eureklama

STS

SOMAR

koszt połaczenia wg stawki operatora

Udzielenie kredytu zależne jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej Wnioskodawcy przez Euro Bank S.A .

Dokumentowanie dochodu na podstawie wyciągu z rachunku osobistego dla osób uzyskujących dochód z tytułu umowy o pracę – za ostatnie 3 miesiące lub

otrzymujących świadczenia emerytalne/rentowe – za ostatni lub przedostatni miesiąc. Szczegóły oferty, w tym opłaty i prowizje są dostępne na www.eurobank.pl

i w placówkach Banku. W przypadku umów zawartych u Pośrednika kredytowego uprawniony jest on na mocy udzielonego mu przez Euro Bank S.A. pełnomocnictwa

do zawierania w imieniu i na rzecz Banku umów o pożyczkę i rachunek bankowy oraz wykonywania czynności faktycznych związanych z wymienionymi umowami.

zadzwoń19 000 www.eurobank.pl

Zapraszamy do placówki: Świecie, ul. Duży Rynek 8

Ty też bierz prosty kredyt gotówkowywystarczy Twój wyciąg z konta