Top Banner
1 Zkušenosti provozovatele s „právem“ Jitka Brandejsová
30

Zkušenosti provozovatele s „právem“ Jitka Brandejsová

Jan 16, 2016

Download

Documents

mckile

Zkušenosti provozovatele s „právem“ Jitka Brandejsová. Obsah. Typy dokumentů na škole a jak je zpřístupňujeme Autor a „jeho“ právo Co je plagiát? Autoplagiátorství Ochrana díla a autora Závěrečné práce a jejich zveřejňování Sankce. Co je to dílo?. - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

1

Zkušenosti provozovatele s „právem“

Jitka Brandejsová

Page 2: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

2

Typy dokumentů na škole a jak je zpřístupňujemeAutor a „jeho“ právoCo je plagiát?AutoplagiátorstvíOchrana díla a autoraZávěrečné práce a jejich zveřejňováníSankce

Obsah

Page 3: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

3

Co je to dílo?

Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen "dílo"). Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené řečí nebo písmem, dílo hudební, dílo dramatické a dílo hudebně dramatické, dílo choreografické a dílo pantomimické, dílo fotografické a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii, dílo audiovizuální, jako je dílo kinematografické, dílo výtvarné, jako je dílo malířské, grafické a sochařské, dílo architektonické včetně díla urbanistického, dílo užitého umění a dílo kartografické.

Page 4: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

4

To záleží…Rozsah autorských práv:

osobnostní právamajetková práva

Jako autor si „rozhoduji“ o svém díle?

Page 5: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

5

Rozsah autorských práv

Osobnostní práva (§ 11 AutZ)(1) Autor má právo rozhodnout o zveřejnění svého díla.(2) Autor má právo osobovat si autorství, včetně práva rozhodnout, zda a jakým

způsobem má být jeho autorství uvedeno při zveřejnění a dalším užití jeho díla, je-li uvedení autorství při takovém užití obvyklé.(3) Autor má právo na nedotknutelnost svého díla, zejména právo udělit svolení k jakékoli změně nebo jinému zásahu do svého díla, nestanoví-li tento zákon jinak. Je-li dílo užíváno jinou osobou, nesmí se tak dít způsobem snižujícím hodnotu díla. Autor má právo na dohled nad plněním této povinnosti jinou osobou (autorský dohled), nevyplývá-li z povahy díla nebo jeho užití jinak, anebo

nelze-li po uživateli spravedlivě požadovat, aby autorovi výkon práva na autorský dohled umožnil.(4) Osobnostních práv se autor nemůže vzdát; tato práva jsou nepřevoditelná a smrtí autora zanikají. Ustanovení odstavce 5 tím není dotčeno.(5) Po smrti autora si nikdo nesmí osobovat jeho autorství k dílu, dílo smí být užito jen způsobem nesnižujícím jeho hodnotu a, je-li to obvyklé, musí být uveden autor díla, nejde-li o dílo anonymní. Ochrany se může domáhat kterákoli z osob

autorovi blízkých toto oprávnění mají, i když uplynula doba trvání majetkových práv autorských. Této ochrany se může vždy domáhat i právnická osoba sdružující autory nebo příslušný kolektivní správce podle tohoto zákona.

Page 6: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

6

Rozsah autorských práv

Majetková práva (§ 12 AutZ)Právo dílo užít

(1) Autor má právo své dílo užít a udělit jiné osobě smlouvou oprávnění k výkonu tohoto práva; jiná osoba může

dílo užít v původní nebo jiným zpracované či jinak změněné podobě,

samostatně nebo v souboru anebo ve spojení s jiným dílem či prvky bez udělení takového oprávnění pouze v případech stanovených tímto zákonem.(2) Poskytnutím oprávnění podle odstavce 1 právo autorovi nezaniká; autorovi vzniká pouze povinnost strpět zásah do práva dílo užít jinou osobou v rozsahu vyplývajícím ze smlouvy.

Page 7: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

7

Rozsah autorských práv

Trvání majetkových práv (§ 27 AutZ)(1) Majetková práva trvají, pokud není dále stanoveno jinak, po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti.(2) Bylo-li dílo vytvořeno jako dílo spoluautorů, počítá se doba trvání majetkových práv od smrti spoluautora, který ostatní přežil.………..(6) Je-li pro počítání doby trvání majetkových práv rozhodné

zveřejnění díla a dílo se zveřejňuje po určitou dobu ve svazcích, dílech, na pokračování nebo v řadách, počítá se doba trvání majetkových práv pro každou takovou část díla samostatně.(7) Doba trvání majetkových práv se počítá vždy od prvého dne roku následujícího po roce, v němž došlo k události rozhodné pro její počítání.

Page 8: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

8

Za plagiát je obecně považováno užití díla jiného autora bez jeho uvedení jako autora, tedy vydávání cizího díla za vlastní.

Kdy je dokument plagiátem?

Page 9: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

9

Co není plagiátorství?

Volné dílo a první zveřejnění nezveřejněného volného díla (§ 28 AutZ)

(1) Dílo, u kterého uplynula doba trvání majetkových práv, může každý bez dalšího volně užít; ustanovení odstavce 2 a § 11 odst. 5 věty prvé tím není dotčeno.(2) Tomu, kdo poprvé zveřejní dosud nezveřejněné dílo, k němuž uplynula doba trvání majetkových práv, vznikají takovým zveřejněním výlučná majetková práva k dílu takto zveřejněnému v rozsahu, v jakém by je měl autor díla, pokud by jeho majetková práva k dílu ještě trvala.(3) Právo podle odstavce 2 trvá 25 let od zveřejnění díla. Ustanovení § 27 odst. 7 platí obdobně.

Page 10: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

10

Co není plagiátorství?

Volná užití (§ 30 AutZ)(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak.(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.(3) Nestanoví-li tento zákon dále jinak, užitím podle tohoto zákona je užití počítačového programu či elektronické databáze i pro osobní potřebu fyzické osoby či vlastní vnitřní potřebu právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby včetně zhotovení rozmnoženiny takových děl i pro takovou potřebu; stejně je užitím podle tohoto zákona zhotovení rozmnoženiny či napodobeniny díla architektonického stavbou i pro osobní potřebu fyzické osoby či vlastní vnitřní potřebu právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby (§ 30a) a pořízení záznamu audiovizuálního díla při jeho provozování ze záznamu nebo jeho přenosu (§ 20) i pro osobní potřebu fyzické osoby.…………

Page 11: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

11

Co není plagiátorství?

Citace (§ 31 AutZ)(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo

a) užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,b) užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely kritiky nebo recenze vztahující se k takovému dílu, vědecké či odborné tvorby a takové užití bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem,c) užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu; vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.

(2) Do práva autorského nezasahuje ani ten, kdo výňatky z díla nebo drobná celá díla citovaná podle odstavce 1 písm. a) nebo b) dále užije; ustanovení odstavce 1 části věty za středníkem platí obdobně.

Page 12: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

12

„Self-plagiarism“

Užití vlastního díla opakovaně bez uvedení původního pramene, např. při zpracování kvalifikační práce vyššího stupně nebo při přestupu na jinou školu.

Mohu být autoplagiátorem?

(1) Zpravidla půjde o porušení speciálních podmínek mimo rozsah autorského práva (např. původnost díla).

(2) Mohlo by jít rovněž o porušení práv zaměstnavatele apod., v rozsahu § 58 AutZ „Zaměstnanecké dílo“.

Page 13: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

13

Musí mít důkazy o svém autorství a existenci díla v konkrétním okamžiku.Zpřístupnění díla v repozitáři může být jedním z důkazních prostředků.

Jak může autor své dílo chránit?

Jak se může autor bránit proti neoprávněnému použití svého díla někým jiným?

občanskoprávní žaloba … trestní oznámení

Page 14: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

14

Autorskoprávní sankce při porušení práv autora

(1) Autor, do jehož práva bylo neoprávněně zasaženo nebo jehož právu hrozí neoprávněný zásah, může se domáhat zejména

a) určení svého autorství,b) zákazu ohrožení svého práva, včetně hrozícího opakování, nebo neoprávněného zásahu do svého práva, zejména zákazu neoprávněné výroby, neoprávněného obchodního odbytu, neoprávněného dovozu nebo vývozu originálu nebo rozmnoženiny či napodobeniny díla, neoprávněného sdělování díla veřejnosti, jakož i neoprávněné propagace, včetně inzerce a jiné reklamy,c) sdělení údajů o způsobu a rozsahu neoprávněného užití, o původu neoprávněně zhotovené rozmnoženiny či napodobeniny díla, o způsobu a rozsahu jejího neoprávněného užití, o její ceně, o ceně služby, která s neoprávněným užitím díla souvisí, a o osobách, které se neoprávněného užití díla účastní, včetně osob, kterým byly předmětné rozmnoženiny či napodobeniny díla určeny za účelem jejich poskytnutí třetí osobě; práva na informace podle tohoto ustanovení se autor může domáhat vůči osobě, která do jeho práva neoprávněně zasáhla nebo je neoprávněně ohrozila, a dále zejména vůči osobě, která

1. má nebo měla v držení neoprávněně zhotovenou rozmnoženinu či napodobeninu díla za účelem přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu,2. využívá nebo využívala za účelem přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu službu, která neoprávněně zasahuje nebo zasahovala do práva autora nebo je neoprávněně ohrožuje nebo ohrožovala,3. poskytuje nebo poskytovala za účelem přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu službu užívanou při činnostech, které neoprávněně zasahují do práva autora nebo je neoprávněně ohrožují, anebo4. byla označena osobou uvedenou v bodě 1, 2 nebo 3 jako osoba, která se účastní pořízení, výroby nebo distribuce rozmnoženiny či napodobeniny díla anebo poskytování služeb, které neoprávněně zasahují do práva autora nebo je neoprávněně ohrožují,

Page 15: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

15

Autorskoprávní sankce při porušení práv autora

d) odstranění následků zásahu do práva, zejména1. stažením neoprávněně zhotovené rozmnoženiny či napodobeniny díla nebo zařízení, výrobku nebo součástky podle § 43 odst. 2 z obchodování nebo jiného užití,2. stažením z obchodování a zničením neoprávněně zhotovené rozmnoženiny či napodobeniny díla nebo zařízení, výrobku nebo součástky podle § 43 odst. 2,3. zničením neoprávněně zhotovené rozmnoženiny či napodobeniny díla nebo zařízení, výrobku nebo součástky podle § 43 odst. 2,4. zničením nebo odstraněním materiálů a nástrojů použitých výlučně nebo převážně k výrobě neoprávněně zhotovené rozmnoženiny či napodobeniny díla nebo zařízení, výrobku nebo součástky podle § 43 odst. 2,

e) poskytnutí přiměřeného zadostiučinění za způsobenou nemajetkovou újmu, zejména

1. omluvou,2. zadostiučiněním v penězích, pokud by se přiznání jiného zadostiučinění nejevilo postačujícím; výši peněžitého zadostiučinění určí soud, který přihlédne zejména k závažnosti vzniklé újmy a k okolnostem, za nichž k zásahu do práva došlo; tím není vyloučena dohoda o narovnání,

f) zákazu poskytování služby, kterou využívají třetí osoby k porušování nebo ohrožování práva autora.

Page 16: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

16

Autorskoprávní sankce při porušení práv autora

(2) Opatření podle odstavce 1 písm. d) musí být přiměřené závažnosti porušení práva a musí být přihlédnuto k zájmům třetích osob, zejména spotřebitelů a osob jednajících v dobré víře.(3) Autorovi, jehož návrhu bylo vyhověno, může soud přiznat v rozsudku právo uveřejnit rozsudek na náklady účastníka, který

ve sporu neuspěl, a podle okolností určit i rozsah, formu a způsob uveřejnění.

(4) Právo na náhradu škody a na vydání bezdůvodného obohacení podle zvláštních právních předpisů zůstává nedotčeno;

místo skutečně ušlého zisku se autor může domáhat náhrady ušlého zisku ve výši odměny, která by byla obvyklá za získání takové licence v době neoprávněného nakládání s dílem. Výše bezdůvodného obohacení vzniklého na straně toho, kdo neoprávněně nakládal s dílem, aniž by k tomu získal potřebnou licenci, činí dvojnásobek odměny, která by byla za získání takové licence obvyklá v době neoprávněného nakládání s dílem.

Page 17: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

17

Trestněprávní sankce při porušení autorských práv

Porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi (§ 152 TrestZ)

(1) Kdo neoprávněně zasáhne do zákonem chráněných práv k autorskému dílu, uměleckému výkonu, zvukovému či zvukově obrazovému záznamu, rozhlasovému nebo televiznímu vysílání nebo databázi, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci.(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci bude pachatel potrestán,

a) získá-li činem uvedeným v odstavci 1 značný prospěch, nebob) dopustí-li se takového činu ve značném rozsahu.

Page 18: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

18

MU: ano

Závěrečné práce - je třeba je zveřejňovat?

Co s citlivými informacemi? Co s přílohami jako jsou technické výkresy, sw apod.?

MU: zveřejňujeme kompletní díla (nebrání-li tomu závažné okolnosti)

Zveřejňovat kompletní práce?

Page 19: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

19

Závěrečné práce dle Autorského zákona

Užití díla v rámci občanských či náboženských obřadů nebo v rámci úředních akcí pořádaných orgány veřejné správy,v rámci školních představení a užití díla školního (§ 35 AutZ)

(3) Do práva autorského také nezasahuje škola nebo školské či vzdělávací zařízení, užije-li nikoli za účelem přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu k výuce nebo k vlastní vnitřní potřebě dílo vytvořené žákem nebo studentem ke splnění školních nebo studijních povinností vyplývajících z jeho právního vztahu ke škole nebo školskému či vzdělávacímu zařízení (školní dílo).

Page 20: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

20

Závěrečné práce dle Autorského zákona

Školní dílo (§ 60 AutZ)(1) Škola nebo školské či vzdělávací zařízení mají za obvyklých podmínek právo na uzavření licenční smlouvy o užití školního díla (§ 35 odst. 3). Odpírá-li autor takového díla udělit svolení bez závažného důvodu, mohou se tyto osoby domáhat nahrazení chybějícího projevu jeho vůle u soudu. Ustanovení § 35 odst. 3 zůstává nedotčeno.(2) Není-li sjednáno jinak, může autor školního díla své dílo užít či

poskytnout jinému licenci, není-li to v rozporu s oprávněnými zájmy školy nebo školského či vzdělávacího zařízení.(3) Škola nebo školské či vzdělávací zařízení jsou oprávněny požadovat, aby jim autor školního díla z výdělku jím dosaženého

v souvislosti s užitím díla či poskytnutím licence podle odstavce 2 přiměřeně přispěl na úhradu nákladů, které na vytvoření díla vynaložily, a to podle okolností až do jejich skutečné výše; …

Page 21: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

21

od 2006 zveřejňují se všechny VŠKP/ZP prostřednictvím databáze kvalifikačních pracíže zveřejnění upřesňují předpisy školyže musejí být zveřejněny nejméně 5 dní před obhajobouautor souhlasí

Co říká VŠ zákon?

Page 22: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

22

Závěrečné práce dle Zákona o vysokých školách

Zveřejňování závěrečných prací (§ 47b ZVŠ)(1)  Vysoká škola nevýdělečně zveřejňuje disertační, diplomové, bakalářské a rigorózní práce, u kterých proběhla obhajoba, včetně posudků oponentů a výsledku obhajoby prostřednictvím databáze kvalifikačních prací, kterou spravuje. Způsob zveřejnění stanoví vnitřní předpis vysoké školy.(2)  Disertační, diplomové, bakalářské a rigorózní práce odevzdané uchazečem k obhajobě musí být též nejméně pět pracovních dnů před konáním obhajoby zveřejněny k nahlížení veřejnosti v místě určeném vnitřním předpisem vysoké školy nebo není-li tak určeno, v místě pracoviště vysoké školy, kde se má konat obhajoba práce. Každý si může ze zveřejněné práce pořizovat na své náklady výpisy, opisy nebo rozmnoženiny.(3)  Platí, že odevzdáním práce autor souhlasí se zveřejněním své práce podle tohoto zákona, bez ohledu na výsledek obhajoby.

Page 23: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

23

MU:podmínkou přístupu k obhajobě je uložení závěrečné práce do IS MUčásti práce v odůvodněných případech nemusí být zveřejněnyučitel kontroluje na podobnost (plagiát)učitel odpovídá za čitelnost prácestudent potvrzuje shodnost elektronické a tištěné verze, odevzdává-li obě

Jak mohou vypadat vnitřní předpisy školy?

Page 24: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

24

Závěrečné práce dle Zákona o vysokých školách

Studijní a zkušební řád (článek 22)

(3) Podmínkou přístupu k obhajobě bakalářské, nebo diplomové práce je její předchozí zveřejnění podle čl. 38 odst. 2. Odevzdáním bakalářské práce, nebo diplomové práce, se rozumí její uložení stanoveným způsobem do IS MU. Děkan může svým opatřením pro daný program stanovit i další formy odevzdání bakalářské práce, nebo diplomové práce.

Page 25: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

25

Závěrečné práce dle Zákona o vysokých školách

Studijní a zkušební řád (článek 38)1) Bakalářské, diplomové, disertační, nebo rigorózní práce (dále jen „závěrečné práce“) jsou nevýdělečně zveřejněny, včetně posudků oponentů, záznamu o průběhu obhajoby a jejího výsledku. Tímto zveřejněním se rozumí uložení elektronické verze v archivu IS MU. Toto ustanovení musí být aplikováno tak, aby jím, v souladu s ustanovením § 47b zákona, z něhož vychází, nebyla dotčena

a) ochrana informací chráněných zvláštním zákonem,b) ochrana obchodního tajemství,c) ochrana oprávněných zájmů třetích osob hodných zvláštního zřetele.

Části závěrečné práce, které takové informace obsahují, nemusí být zveřejněny za předpokladu, že tato skutečnost a rozsah nezveřejněných částí práce byly specifikovány již v jejím zadání, popřípadě tak stanovil školitel v průběhu nebo při odevzdání práce, ve všech případech se souhlasem příslušného proděkana. Povinností studenta je strukturovat závěrečnou práci tak, aby její veřejná část podávala úplné informace o cílech práce a dosažených výsledcích. Vedoucí práce, respektive školitel, se souhlasem příslušného proděkana, určuje i termín, ke kterému pominou důvody pro nezveřejnění a práce bude zveřejněna v plném rozsahu.

Page 26: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

26

Závěrečné práce dle Zákona o vysokých školách

Studijní a zkušební řád (článek 38)(2) S cílem zajistit zveřejnění správné verze závěrečné práce, vedoucí, respektive školitel, závěrečné práce

a) odpovídá za kontrolu rozsahu částí práce, které v souladu s odstavcem 1 nebudou zveřejněny, a kontrolu nastavení termínu, ke kterému bude zveřejněna celá práce.b) odpovídá za ověření čitelnosti exempláře uloženého v archivu závěrečných prací v IS MU pomocí běžně dostupných softwarových nástrojů ac) odpovídá za provedení kontroly práce uložené v archivu závěrečných prací aplikací IS MU pro odhalování plagiátů.

(3) V případě, že student odevzdává tištěnou i elektronickou verzi práce, je pro oponování práce rozhodující elektronická verze práce. Shodnost elektronické a písemné verze stvrzuje student svým prohlášením v příslušné aplikaci IS MU.

Page 27: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

27

Závěrečné práce dle Zákona o vysokých školách

Studijní a zkušební řád (článek 38)(4) Provedení kontroly podle odst. 2 písmen a), b), a c) stvrzuje vedoucí, respektive školitel, popřípadě osoba jím pověřená, v příslušné aplikaci IS MU a to nejpozději 3 dny před konáním obhajoby závěrečné práce. V případě, kdy dochází k odkladu termínu zveřejnění práce na základě existence jiného právního závazku zajišťujícího její zveřejnění, potvrzuje vedoucí, respektiveškolitel záznamem v příslušné aplikaci v IS MU prokazatelnost a relevanci tohoto závazku, jakož i termín zveřejnění práce splněním závazku.(5) Závěrečné práce a posudky musí být zveřejněny nejméně pět pracovních dnů před konáním obhajoby. Záznam o průběhu obhajoby a její výsledek musí být zveřejněny nejpozději tři týdny po datu konání obhajoby.(6) Přihláškou k obhajobě závěrečné práce vyslovuje autor souhlas s jejím zveřejněním podle odstavce 1, a to bez ohledu na výsledek obhajoby.

Page 28: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

28

Zkušenosti:obhajoba, práce je v pořádkudoplnění citacípřepracováníneobhájenadisciplinární řízenívyloučení, ukončení studia

Co v případě podezřelé závěrečné práce z plagiátorství?

Page 29: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

29

„Sankce“ dle zákona o vysokých školách

Porušení ustanovení § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3, resp. odst. 5,

nebo § 47 odst. 4 ZVŠ

Studium se řádně ukončuje státní závěrečnou zkouškou, jejíž součástí je … obhajoba … práce.

nesplnění podmínek pro řádné ukončení studia.

Page 30: Zkušenosti provozovatele  s „právem“ Jitka Brandejsová

30

Otázky?Děkuji za pozornost.

Kontakt: [email protected]

Citace - zákony:RNDr. JUDr. Vladimír Šmíd, CSc.

Mgr. Jana Klimentová

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Jan Werich

Závěr