Top Banner
SCENARIUSZ ZAJĘĆ NR 35 „Internetowe bazy danych” Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej
5

projektyue.pcen.plprojektyue.pcen.pl/attachments/article/79...  · Web view1. Sprawdź różnicę między bazami danych, 2. Wykrywać i analizować oraz przekazywać i przesyłać

Aug 22, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: projektyue.pcen.plprojektyue.pcen.pl/attachments/article/79...  · Web view1. Sprawdź różnicę między bazami danych, 2. Wykrywać i analizować oraz przekazywać i przesyłać

SCENARIUSZ ZAJĘĆ NR 35„Internetowe bazy danych”

Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej

Page 2: projektyue.pcen.plprojektyue.pcen.pl/attachments/article/79...  · Web view1. Sprawdź różnicę między bazami danych, 2. Wykrywać i analizować oraz przekazywać i przesyłać

WZORZEC SCENARIUSZA ZAJĘĆ

Informacje ogólne

Temat Internetowe bazy danych

Adresat zajęć Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

Miejsce i czas realizacji zajęć Sala lekcyjna z tablicą interaktywną

Cel ogólny (główny) zajęć Technologia informacyjna w transporcie

Cele operacyjne Wiadomości stosowanie wiedzy z zakresu informatyki, logistyki,

wykorzystywanie informacji z Internetu

tworzenie bazy danych wysyłkowych

Umiejętności - Wyjaśnienie znaczenie bazy danych,

- przetwarzanie danych wejściowych za pomocą komputera i Internetu,

- Używanie wyszukiwania zaawansowanego, aby uzyskać informacje na temat baz danych transportu

- Opisywanie i porównywanie poszczególnych baz danych,

- wyszukiwanie ofert dotyczących transportu,

- uzasadnienie wyboru popytu i podaży,

zaprojektowanie konkretnego zapotrzebowania i oferty transportowej

Postawy Uczniowie będą potrafili zademonstrować wyniki pracy

Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej

Page 3: projektyue.pcen.plprojektyue.pcen.pl/attachments/article/79...  · Web view1. Sprawdź różnicę między bazami danych, 2. Wykrywać i analizować oraz przekazywać i przesyłać

Metody/techniki pracy

InformacyjneNauczanie wspomagane komputerowoZadania badawcze, problemy Metoda badawczo-badawczaIndywidualna praca uczniów

Narzędzia TIK Komputer, tablica interaktywna, internet,

Formy pracy Grupowa

Środki dydaktyczne

Prezentacja PowerPoint działającej firmy mailingowej.

Materiał Word - zadanie.

Przebieg zajęć

Faza wstępna Wprowadzenie do tematu:

Mowa motywacyjna:

Zostałeś przyjęty jako logista - dyspozytor w nowo utworzonej firmie spedycyjnej i logistycznej. Twoja pierwsza praca w miejscu pracy to stworzenie podstaw do udanej pracy.

Przedstawienie problemu badawczego:

Zadanie:

1. Sprawdź różnicę między bazami danych,

2. Wykrywać i analizować oraz przekazywać i przesyłać bazy danych w Internecie,

3. Opisz szczegółowo 3 bazy danych,

4. Podaj przykłady oferty i wnioski o wysyłkę (co najmniej 5),

5. Określ konkretne zapotrzebowanie i ofertę dla transportu krajowego i międzynarodowego.

Faza realizacyjna Pobieranie danych:

Wyszukujemy dane z Internetu

Przetwarzanie i analiza danych:

W ramach tego zadania uczniowie mogą zapoznać się z różnymi formami banków danych. Dostają i oceniają informacje, które zwykle napotykają w swoich działaniach logistycznych / dyspozytorskich.

Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej

Page 4: projektyue.pcen.plprojektyue.pcen.pl/attachments/article/79...  · Web view1. Sprawdź różnicę między bazami danych, 2. Wykrywać i analizować oraz przekazywać i przesyłać

Z przeprowadzonych przeze mnie ćwiczeń udowodniłem to w następujący sposób: pozwólcie uczniom mieć czas na indywidualne opracowywanie poszczególnych zadań, porównywanie i ocenianie każdego zadania w grupie. W celu utrwalenia znaczenia praktycznych umiejętności w zdobywaniu informacji z wykorzystaniem Internetu oraz praktycznego wykorzystania poszczególnych baz danych w łączu szkoła-praktyka-szkoła, byłem w stanie zweryfikować wiedzę uczniów w dwóch bazach danych: www.aaadopyt.sk , www.123dopyt.sk .

Prezentacja danych:

Zadania studenta prezentowane są za pomocą interaktywnej tablicy na końcu zajęć.

Prezentowane przez wszystkich członków grupy.

Rozwiązanie badawcze problemu:

Studenci w grupach przygotowują indywidualne zadania.

W rezultacie w PowerPoint przedstawiają propozycję utworzenia małej firmy transportowo-spedycyjnej.

Faza podsumowująca

Przegląd pracy uczniów za pośrednictwem internetowych baz danych.

Praca domowa Pytanie dotyczące rozważań: Zastanów się nad tym: jaki biznes chciałbyś posiadać i zarządzać nim?

Ewaluacja Prowadzący ocenia uczniów za interesującą twórczą pracę.

Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej

Page 5: projektyue.pcen.plprojektyue.pcen.pl/attachments/article/79...  · Web view1. Sprawdź różnicę między bazami danych, 2. Wykrywać i analizować oraz przekazywać i przesyłać

Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej