Top Banner
ZADACI ZA LABORATORIJSKE VJEŽBE IZ PREDMETA VOĐENJE PROCESA RAČUNALOM 1
37

Uvod u LogixPro

Dec 30, 2014

Download

Documents

Uvod u LogixPro - programiranje PLC-a
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Uvod u LogixPro

ZADACI ZA LABORATORIJSKE VJEŽBE IZ PREDMETA VOĐENJE PROCESA

RAČUNALOM

1

Page 2: Uvod u LogixPro

Osnovne Instrukcije

Sada ćemo istražiti osnovne istrukcije i više detalja da bi više naučili šta koja radi.

Load

Load (LD) instrukcija je normalno otvoren kontakt. Nekad se također zove i prekid ako je “on”(uključen). (XIO) (pregledamo ulaz da vidimo da li je fizički uključen) Simbol za load instrukciju je prikazan ispod.

LoaD (kontaktni) simbol

Ovo se upotrebljava kada ulazni signal treba da prezentuje simbol uključen. Kada je fizički ulaz uključen možemo reći da je istrukcija Tačna. Ispitali smo ulaz na signal uključenosti. Ako je ulaz fizički uključen onda je simbol uključenosti. I uslov je također isti kao I za logičko 1 stanje.

Ovaj simbol može se normalno koristiti za interne ulaze, externe ulaze i externe izlazne kontakte. Zapamtite da interni releji fizički ne postoje. Oni su simulacija (softverski) releji.

LoadBar

LoaDBar instrukcija je normalno zatvoren kontakt. Nekad se također zove i ILoaDNot ili pretraga koda je zatvoren. (XIC) (kao da istražujemo ulaz da vidimo da li fizički zatvoren) Simbol za loadbar instrukciju je prikazan ispod.

LoaDNot (normalno zatvoren kontakt) simbol

Ovo se koristi kada je ulazni signal netreba da bude predstavljen kao simbol uključenosti. Kada je fizički ulaz isključen možemo reći da je instrukcija Tačna. Istražujemo ulaz za isključen signal. Ako je ulaz fizički isključen onda je simbol uključenosti. Uslov je također isti za logičko 0 stanje.

Ovaj simbol se normalno može koristiti za interne ulaze, externe ulaze i ponekad, externe izlaze kontakte. Ponovo upamtite da interni releji fizički ne postoje. Oni su simulirani (softverski) releji. To je tačno suprotno od Load instrukcije.

Page 3: Uvod u LogixPro

*Napomena- Kod većime PLCova ova instrukcija (Load ili Loadbar) MORA biti prvi simbol na lijevoj strani ljestvice.

Logičko Stanje Load LoadBar 0 False True 1 True False

Out

Out instrukcija se poneka također naziva i OutputEnergize instrukcija. Output instrukcija je kao navoj releja. Njegov simbol izgleda kao ovaj dolje prikazani.

OUT (navoj) simbol

Kada postoji putanja TAČNE prethodne instrukcije ovo je na visini ljestvice, biće također TAČNO. Kada je instrukcija TAČNA fizički je uključen. Možemo zamisliti ove instrukcije kao normalno otvoren izlaz. Ova instrukcija može se koristiti za interne navoje i externe izlaze.

Outbar

Outbar instrukcija se ponekad naziva i OutNot instrukcija. Neki prodavači nemaju ove instukcije. Outbar instrukcija je kao normalno zatvoren navoj releja. Njegov simbol izgleda kao ovaj ispod.

OUTBar (normalno zatvoren navoj) simbol

Kada postoji putanja NETAČNE prethodne instrukcije onda je u krugu ljestvice, Biće TAČNO. Kada je instrukcija TAČNA fizički je uključen. Možemo zamisliti ovu instrukciju kao normalno zatvoren izlaz. Ova instrukcija se može koristiti za interne navoje i externe izlaze. Ovo je tačno suprotno od Out instrukcije.

Logičko Stanjee Out OutBar 0 False True 1 True False

true – tačno false – netačno

3

Page 4: Uvod u LogixPro

Jednostavan Primjer

Sada ćemo uporediti jednostavan ljestični dijagram sa real world externim fizički spojenim relejnim krugom i VIDJETI razlike.

U gornjem krugu, navoj će biti napajan kada se zatvori krug između + i – “polova” baterije. Možemo izvesti ovaj isti krug sa ljestvičanim dijagramom. Ljestični dijagram se sastoji od pojedinih krugova kao i kod stvarni obične ljestvice. Svaki krug može da ima jedan ili više ulaza i jednog ili više izlaza. Prva instrukcija kruga mora uvijek biti ulazna istrukcija I posljednja instrukcija u krugu bi uvijek trebala biti izlaz (ili svoj ekvivalent).

Primjetimo u najjednostavijem krugu ljestvičanom dijagrama da smo prepravili externi krug iznad sa lj. dijagramom. Ovdje smo koristili Load i Out instrukcije. Neki proizvođači zahtijevaju da svaki lj. dijagram ima i END instrkciju u posljednjem krugu. Neki PLCovi također zahtijevaju ENDH instrkciju u krugu poslije END kruga.

Dalje ćemo pratiti registre. Registre? Da vidimo...

PLC Registri

Uzeti ćemo sada prethodni primjer i promeniti preklopku 2 (SW2) u normalno zatvoren simbol (loadbar instrukcija). SW1 će fizički biti isključena i SW2 će biti fizički uključena u počeku. Ljestvični dijagram sada izgleda ovako.

4

Page 5: Uvod u LogixPro

Primjetimo li da smo svakom simbolu (ili instrukciji) adresu. Ova adresa stavlja u stranu sigurno područje pohrane u PLC im podacima tako da stanje instrukcije (i.e. true/false) može biti sačuvano. Mnogi PLCovi koriste 16 utora ili komad pohranjenih lokacija. U primjeru iznad koristimo dvije različite lokacije ili registre.

REGISTAR 0015 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04 03 02 01 00

1 0

REGISTAR 0515 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04 03 02 01 00

0

U tabelama iznad vidimo da u registru 00, bit 00 (i.e. ulaz 0000) je bila logička 0 i bit 01 (i.e. ulaz 0001) bila logička 1. Registar 05 pokazuje da bit 00 (i.e. izlaz 0500) je bila logička 0. Logička 0 ili 1 pokazuje jeli instrukcija Netačna ili Tačna. *Mada većina polja I registru iznad je prazna, trebao bi svaki sadržavati 0. Ostavljeni su prazni da bi naglasili lokacije koje su važne.

LOGIČKI USLOVI SIMBOLALOGIČKI BITOVI LD LDB OUTLogička 0 False True FalseLogička 1 True False True

plc će samo napajati izlaz kada su svi uslovi kruga TAČNI. Dakle, pogledamo li tabelu iznad, vidimo da u prethodnom primjeru SW1 mora biti logička 1 i SW2 mora biti logička 0. Onda i SAMO onda će navoj biti tačno (i.e. napajan). Ako i jedna instrukcija u krugu prije izlaza (navoj) su tačni ili netačni onda će izlaz (navoj) će biti netačan (ne napajan).

Sada ćemo pogledati tabelu našeg prethodnog programada dalje opišemo važne tačke. Naša tabelaće pokazati SVE moguće kombinacije stanja dva ulaza.

5

Page 6: Uvod u LogixPro

Ulazi Izlazi Registrovi Logički BitoviSW1(LD) SW2(LDB) NAVOJ(OUT) SW1(LD) SW2(LDB) NAVOJ(OUT)False True False 0 0 0False False False 0 1 0True True True 1 0 1True False False 1 1 0

Primjetimo iz grafika da kako se ulazi mjenjaju i njihova stanja tokom vremena tako će se mijenjati i izlazi. Izlaz je samo tačan (napajan) kada sve prethodne instrukcije u krugu su tačne.

Nivovska Aplikacija

Sada kada smo vidjeli kako registri rade, hajdemo obraditi program kao što i PLCovi povećavaju naše razumievanje kako program dobiva skan. Razmotrimo sljedeću aplikaciju: Kontrolišemo ulje za mazanje kako se dijeli iz rezervoara. Ovo je moguće korištenjem dva senzora. Postavimo jedan blizu dna i jedan blizu površine, kao što je prikazano na slici ispod.

Ovdje, želimo da motor napuni (pumpom) uljem za mazanje u rezervoar sve dok visoki nivo senzora se ne uključi. U tom trenutku želimo isključiti motor sve dok nivo ulja ne opane ispod niskog nivoa senzora. Onda bi trebali uključiti motor i ponoviti proces.

Ovdje imamo potrebu za 3 I/O (i.e. Ulaza/Izlaza). 2 su ulaza (senzora) i 1 je izlaz (pumpni motor). Oba naša ulaza će biti NC (normalno zatvorena) svjetlovodno optični nivovski senzori. Kada NISU potopljeni u tečnost biće UKLJUČENI. Kada su potopljeni u vodu biće ISKLJUČENI.

Daćemo svakom ulaznom i izlaznom uređaju adresu. Ovo dozvoljava PLCu da zna da li su fizički konektovani. Adrese su prikazane u narednoj tabeli:

6

Page 7: Uvod u LogixPro

Ulazi Adresa Izlazi Adresa Interni Uslužni RelejLow 0000 Motor 0500 1000High 0001

Ispod se nalazi ljestvičani dijagram i upravo će izgledati ovako. Primjetimo li da koristimo interni uslužni relej u ovom primjeru. Možete koristiti kontakte ovih releja onoliko puta koliko se zahtjeva. Ovdje se koriste dvaput za simuliraju relej sa 2 para kontakata. Podsjetimo se, ovi releji fizički ne postoje u plc-u ali su dijelovi registra koje možete koristiti da SIMULIRATE relej.

Trebamo uvijek zapamtiti daje najuobičajeni razlog za korištenje PLCova u našim aplikacijama je za zamjenu real-world releja. Interni uslužni releji obogućavaju ovakav postupak. Moguće je da naznačavaju koliko internih releja je uključeno po svakom PLCu. Neki uključuju 100tinu dok drugi 1000 dok drugi opet uključuju 10tine 1000! Primjerice, plc veličina (ne fizička veličina nego I/O veličina) je odlučujući faktor. Ako koristimo mikro-plc sa nekoliko I/O netrebamo mnogo internih releja. Ako poobičaju, Koristimo velike plcove sa 100 ili 1000 I/O sigurno ćemo trebati mnoštvo internih releja.

Ako uopće postoji pitanje da li ili ne proizvođač podržava dovoljan broj internih releja, savjetujte se sa njihovim specifikacionim papirima. Sve u svemu najveći od najvećih aplikacija, nabavljena količina bi trebala biti VEĆA nego dovoljna.

Program Skan

Pogledajmo šta se dešava u programu skan po skan.

7

Page 8: Uvod u LogixPro

U početku rezervoar je prazan. Zato, ulaz 0000 je TAČAN i ulaz 0001 je također TAČAN.

Skan 1 Skan 2-100

Postupno rezervoar se puni jer 500(pumpni motor) je uključen.

Poslije 100 skanova nivo ulja raste iznad niskog nivoa senzora I postaje otvoren. (i.e. NETAČNO)

Skan 101-1000

Primjetimo da kada je niži nivo senzora netačno i dalje postoji putanja true logike od lijeva ka desno. Ovo je zašto smo koristili interni relej. Relej 1000 je kvaka izlaza (500) “on”. Ostaće ovako sve dok nema tačne logike puta od lijeva ka desnoj strani.(i.e. kada 0001 postaje netačan)

8

Page 9: Uvod u LogixPro

Poslije 1000 skanova nivo ulja raste iznad visokog nivoa senzora I postaje otvoren (i.e. netačno)

Skan 1001 Skan 1002

Pošto nema više putanje tačne logike, izlaz 500 više nije napajan (tačno) I zato se motor isključuje.

Poslije 1050 skanova nivo ulja opada ispod visokog nivoa senzora I postaće ponovo tačan.

Skan 1050

Primjetimo da i kada visoki nivo senzora postane tačan i dalje ne postoji stalna tačna logika putanja i zato navoj 1000 preostaje netačno!

Posije 2000 skanova nivo ulja opada ispod niskog nivoa senzora i postaće tačan ponovo. U ovom trenutku logika će se pojaviti isto kao i SKAN 1 iznad i logika će ponoviti iznad opisano.

9

Page 10: Uvod u LogixPro

Latch Instrukcije

Sada kada razumijemo kako ulazi i izlazi se obrađuju plcom, pogledajmo promjene našeg regularnih izlaza. Regularni izlazni navoj su put u glavnom dijelu naših programa ali moramo zapamtiti da su samo TAČNI kada SVE INSTRUKCIJE prije njih u krugu su također TAČNE. Šta se dešava ako nisu? Onda svakako, izlaz će postati netačan.(ugasiti se).Vratite se na primjer pokretanja zvona koje smo radiji prije nekoliko naslova. Šta bi se desilo ako nebismo našli "pritisni on/pritisni off" sklopku? Onda bi smo morali pritiskati gumb onoliko dugo koliko želimo da zvono zvoni. (Momentna sklopka) Latch instrukcije dozvoljavaju nam da koristimo momentalne sklopke i program plca tako da kada jednom pritisnemo izlaz se uključi i kada opet pritisnemo izlaz se ugasi.

Možda sada sebi govorite "Ma šta ovaj priča?". (Tako i ja mislim!) Pa napravimo jedan real world primjer.

Zamislite sliku daljinskog upravljača za vaš TV. Ima jedan gumb ON i drugi OFF. (u svakom slučaju) Kada pritisnem ON gumb TV se upali. Kada pritisnem OFF gumb TV se ugasi. Ne trebam pritiskati stalno ON gumb da bi TV ostao upaljen. Ovo bi bila funkcija latch instrukcije. Latch instrukcija se često zove SET ili OTL (izlazni latch). Unlatch instrukcija se često zove RES (reset), OUT (izlaz unlatch) ili RST (reset). Dijagram ispod prikazuje kako da se koriste u programu.

10

Page 11: Uvod u LogixPro

Ovdje koristimo 2 trenutne gumb sklopke. Jedna je fizički spojena na ulaz 0000 dok je druga fizički spojena na ulaz 0001. Kada operator pritisne sklopku 0000 instrukcija "set 0500" biće tačna i izlaz 0500 fizički se uključi. Čak i kada operator prestane pritiskati sklopku, izlaz (0500) će ostati uključen. Zakačena je. Jedini način da se ugasi izlaz 0500 je da se uključi ulaz 0001. Ovo će prouzrokovati instrukciju "res 0500" da postane tačna zato odkačimo ili resetujemo izlaz 0500.

Evo nešto za razmišljanje. Šta bi se desilo da ulaz 0000 i 0001 oba uključena u tačno isto vrijeme.

Hoće bi izlaz 0500 biti zakačen ili odkačen?

Odgovor na ovo pitanje možemo naći u toku skana. Ljestvica je uvijek skanovana od vrha ka dnu, lijeva ka desnu. Prva stvar u skanu je da fizički posmatramo ulaze. 0000 i 0001 su oba fizički uključena. Dalje plc izvršava program. Počinjuči od lijevog ugla u vrhu, ulaz 0000 je tačan zato bi se trebao setovati 0500. Dalje ide u sljedeći krug i pošto je ulaz 0001 tačan trebao bi resetovati 0500. Posljednja rečena naredba je da se resetuje 0500. Zato na posljednjem dijelu skana kada se obnove izlazi držat će 0500 isključenim. (i.e. resetuje 0500).

Ima više smisla sada, nema li?

11

Page 12: Uvod u LogixPro

Zadatak 1 Uvod u korištenje relejne logike u PSIM-u

Uđite u editor lederovih dijagrama i iz I/O simulator izbrišite trenutni program , ako isti postoji.

1. Unesite i testirajte funkcioniranje sljedećeg programa, koji oponaša rad tipičnog start/stop kontrolnog kola motora.

2. Dodati liniju koja će upaliti svjetlo adrese O:101 svaki put kada je svjetlo O:100 isključeno. Po završetku testiranja novog programa isti nacrtati u prostoru predviđenom za to!

 

3. Dodati liniju koja će upaliti svjetlo O:102 svaki put kada je svjetlo 0:100 uključeno i prekidač I:105 pritisnut. Po završetku testiranja novog programa isti nacrtati u prostoru predviđenom za to!

12

Page 13: Uvod u LogixPro

4. Koristiti izlaznu Latch instrukciju (OTL), dodati liniju koja će “latch on” svjetlo O:103 kad god je prekidač I:107 uključen i bilo koji od prekidača (tasteri) I:103 i I:104 trenutno pritisnuti. Takođe dodati liniju koja će “unlatch”svjetlo O:103 kada je prekidač I:105 uključen. Po završetku testiranja novog programa isti nacrtati u prostoru predviđenom za to!

5. Izbrišite program iz memorije.

6. Kreirajte, unesite i testirajte program koji će oponašati red električne instalacije kod koje se rad jedne sijalice kontrolira sa dvije različite lokacije. Svjetlo O:100 treba promijeniti stanje svaki put kada je prekidač I:100 ili prekidač I:101 promijenio stanje. Nacrtati svoj program.

Dodatna vježba

13

Page 14: Uvod u LogixPro

Uđite u editor lederovih dijagrama i iz I/O simulator izbrišite trenutni program , ako isti postoji.

1. Kreirajte, unesite i testirajte program koji će promijeniti stanje sijalice O:101 svaki put kada su tasteri I:104 ili I:105 trenutno pritisnuti a zatim pušteni. 

2. Kreirajte, unesite i testirajte program koji koristi jedan taster (I:102) za kontrolu tri sijalice (O:100,O:101,O:102) koristeći sljedeći redosljed koraka!

 Koraci:

1. kada je taster I:102 pritisnut prvo svjetlo O:100 će se uključiti i ostati uključeno i ostati uključeno poslije puštanja tastera.

2. kada je taster I:102 pritisnut drugi put, prva sijalica O:100 će se isključiti, a druga sijalica O:101 će se upaliti i ostati upaljena i poslije puštanja tastera.

3. kada je taster pritisnut po treći put druga sijalica O:101 že se ugasiti a treća O:102 će se upaliti i ostati uključena i kad se taster pusti.

4. kada se taster pritisne po četvrti put, treća sijalica O:102 će se ugasiti, a prva (O:100) će se aktivirati i osatai uključena i kada se taster pusti!

5. redoslijed ponavljanja počinje od koraka 2, program nacrtati u prostoru predviđenom za to!

Zadatak 2 Upotreba relejne logike u simulaciji rada silosa upotrebom PSIM-a

14

Page 15: Uvod u LogixPro

Simulator silosa

Iz glavnog izbornika izabrati Silo Simulator.

 

Kontrola transportne trake

Dizajnirajte i testirajte lederovo kontrolno kolo za simulaciju rada u silosu koji uključuje sljedeći niz operacija:

Pokrenuti traku kada je start tipka (F2)aktivirana. Zaustavite transportnu traku kada je stop tipka (F1)

aktivirana. Uključiti RUN indikator stanja transportne trake kada ista

radi. Uključiti FULL indikator stanja kada je kutija unutar zone

fotosenzora.

 

Neprekidan rad

U potpunosti dizajnirajte i debug-ujte lederovo kontrolno kolo, na način da se kutija pozicionira i napuni, a da se ta oiperacija automatski ponavlja duz pokretne trake. Osigurajte da su sljedeći detalji također zadovoljeni:

Slijed se može zaustaviti i startovati u svakom trenutku koristeći start i stop prekidače.

RUN svjetlo će ostati uključeno dokle kod sistem radi automatski.

STANDBY svjetlo će biti uključeno a RUN svjetlo isključeno svaki put kada je sistem zaustavljen STOP prekidačem.

15

Page 16: Uvod u LogixPro

FULL svjetlo će se uključiti kada je kutija napunjena i osaće uključeno sve dok kutija ne izađe iz dometa fotosenzora.

 

Punjenje kutije sa ručnim restartovanjem

Izmjeniti ili ponovo unijeti program tako da uključuje sljedeće promjene.

Zaustavite pokretnu traku i uključite STANDBY svjetlo kada je desna strana kutije došla do fotosenzora.

Kada je kutija na mjestu i pokretna traka zatvorena, otvorite solenoid ventil i napunite kutiju. Punjenje treba stati kada se Level senzor uključi.

Uključiti FULL svjetlo kada je kutija puna, i ono treba ostati upaljeno dokle kod kutije ne rpođe preko fotosenzora.

Kada se kutija napuni, pritiskanje start prekidač ([F2])će pokrenuti pokretnu traku i dovesti novu kutiju na mjesto za punjenje.

Zadatak 3 Upotreba PLC brojača u simulaciji rada PLC-a upotrebom PSIM-a

16

Page 17: Uvod u LogixPro

"TON" Timer

Iz glavnog izbornika PSIM-a, izabrati I/O simulator. Pritisnite funkcijsku tipku [F2] dok u gornjem dijelu

displeja nedobijemo prikaznu minimalnu I/O tabelu, a u donjem dijelu tabelu tajmera.

Izaberite Rung Editor [F5] i unesite sljedeći lederov dijagram.

Kada ste unijeli program izaberite Program Utility [F7] meni i sačuvajte vaš rogram na disk. Izađite iz Rung editora i vratite se na I/O simulacioni displej.

Zabilježite inicijalne vrijednosti „accumulator“ tajmera T1, početnog stanja, stanja razvoja i aktiviranih bitova.

T1:A = ___________ T1:P = ____________ T1/DN = ____ T1/EN = ____

Zatvorite prekidač I:0/00 i posmatrajte promjenu vrijednosti „accumulator“ tajmera T1, početnog stanja, stanja razvoja i aktiviranih bitova.

Zabilježite nove vrijednosti „accumulator“ tajmera T1, početnog stanja, stanja razvoja i aktiviranih bitova.

T1:A = ___________ T1:P = ____________ T1/DN = ____ T1/EN = ____

Mijenjajte stanje prekidača I:0/00 nekoliko puta i posmatrajte ponašanje tajmera.

 

Kaskadni tajmeri

17

Page 18: Uvod u LogixPro

Pobrinuti se da je prekidač I:0/00 otvoren: zatim izaberite [F5] i u Rung Editoru unesite sljedeći program:

Kada ste unijeli program , sačuvajte ga na disk i vratite se na I/O simulacioni displaj. Uključite prekidač I: 0/00 i posmatrajte posmatrajte rad tajmera u vašem programu.

Obrattie naročitu pažnju na način na koji su tajmeri kaskadirani. (Tajmer #2 je uključen sa „done“ bitom Tajmera #1).

 

Samoresetirajući tajmeri

Vodite računa da je prkidač I:0/00 otvoren; zatim otvorite Rung Editor i modifikujte posljednji program tako da dobijemo program kao na slici ispod. (XIO T:2/DN instrukcija za Rung 1)

18

Page 19: Uvod u LogixPro

Kada ste modifikovali program ačuvajte ga na disk i vratite se na I/O simulacioni displej.

Promijenite stanje prekidača I:0/00 i posmatrajte kako su tajmeri rade u kaskadi.

19

Page 20: Uvod u LogixPro

Zadatak 4 Upotreba PLC brojača u simulaciji rada semafora upotrebom PSIM-a

Simulator semafora

Iz glavnog izbornika izabrati Traffic Light Simulator.

 

Koraci za izvodjenje vježbe

Dizajnirajte i testirajte lederovo kontrolno kolo za simulaciju rada u semafora koji uključuje sljedeći niz operacija:

Kada je crvena signalna sijalica uključena (samo ona) pokrenite tajmer (T1, preset 5).

Kada je tajmer T1 odbrojao zadano vrijeme,“latch on(uključite)“ žutu signalnu sijalicu.

Dok su crvena i žuta signalna sijalica uključene, pokrenite tajmer (T2, preset 5).

Kada je tajmer odbrojao zadano vrijeme, „unlatch“ crvenu i žutu signalnu sijalicu i „latch on“ zelenu signalnu sijalicu.

Dok je zelena signalna sijalica uključenja, pokrenite tajmer (T3, preset 5).

Kada je tejmer odbrojao zadano vrijeme, „unlatch“ zelenu signalnu sijalicu i „latch on“ žutu signalnu sijalicu.

Kada je žuta signalna sijalica uključena (samo ona), pokrennite tajmer (T4, preset 5).

Kada je brojač odbrojao zadano vrijeme, ili nijedna sijalica nije uključena (početno stanje), „unlatch“ žutu sijalicu (nema efekt kod početnih uslova) i „latch on“ crvenu sijalicu.

20

Page 21: Uvod u LogixPro

Zadatak 5 Upotreba brojača (countera) upotrebom PSIM-a

CTU i RES instrukcije

o Iz glavnog menija PSIM-a, izaberiti I/O simulacijski prozor.

o Aktivitajte funkcijsku tipku [F2] sve dok u gornjem dijelu displeja ne dobijete minimum I/O Data Table, au donjem and the Counter Table.

o Izaberite Rung editor [F5] i unesite sljedeći lederov logički program.

Kad ste završili program, izaberite Program Utility meni i sačuvajate vaš program na disk. Izađite iz Rung Editora i vratitie se na I/O simulacijski displej.

Zapisite inicijalna vrijednost stanja brojača C1.

Napomena: nulti bit "CZ" nije prikazan na displeju, ali njegovo stanje je reflektirano stanjem izlaza O:1/01.

C1:A = __________ C1:P = __________ C1/DN = ____ C1/CU = ____ C1/CZ=____

Otvorite i zatvorite prekidač I:1/00 nekoliko puta i pažljivo posmatrajte povećanje C1 acc i ostalih bita.

21

Page 22: Uvod u LogixPro

Zatvorite prekidač I:1/01 i posmatrajte koji efekat "RES" instrukcija ima na brojač.

Pokušajte povečati korak povečanja brojača dok je prekidač I:1/01 zatvoren.

Otvorite prekidač I:1/01 da dozvolite "RES" instrukciji stanje netačno i povečavajte vrijednost koraka porasta brojača dok ne dođemo do preset vrijednosti.

Zapišite krajnja vrijednosti.

C1:A = __________ C1:P = __________ C1/DN = ____ C1/CU = ____ C1/CZ=____ 

CTD Instrukcije

Osigurajte da je prekidač I:1/00 i I:1/01 otvoreni; zaatim otvorite Rung Editor i modificirajte svoj program tako da ispunjava sljedeće uslove:

Kada ste unijeli svoj program sačuvjate ga na disk i vratite se na I/O simulacijski displej.

Aktivirajte i deaktivirajte prekidač I:1/00 neprestano dok stanje acc C1 ne pređe preset stanje.

Sada aktivirajte i deaktivirajte prekidač I:1/02 i smanjiti vrjednost acc brojača C1 i pri tome posmatrajte stanje bita brojača.

22

Page 23: Uvod u LogixPro

Zadatak 6 Simulaciji rada mixera upotrebom PSIM-a i brojaca (counter)

Simulator mixera

Iz glavnog izbornika izabrati Batch Mix Lab Simulator.

Koraci za izvodjenje vježbe

Punjenje spremnika mixera

Koristenjem znanja o brojačima, dizajnirajte lederove dijagrame koji ce zadovoljiti sledece uslove:

o Kada je prekidać S2 uključen, pumpa P1 će se uključiti i spremnik ce se početi puniti. Impulsi generisani mjerečem protoka trebaju biti iskorišteni za povećanje vrijednosti brojača.

o Kada brojač dostigne vrijednost gdje je spremnik napunjen na otprilike 90% svog kapaciteta, pumpa bi se trebala isključiti, a na start panelu signalna lampica FULL bi se trebala uključiti.

o Proces punjenja bi se trebao zaustaviti trenutno, kao je prekidač S1 pritisnut.

Napomena: izlaženjem iz glavnog menija i vračanjem ponovno na simulaciju ima za posljedicu da je spremnik ponovno prazan, tako da možemo testriati svoj program.

Pražnjenje spremnika mixera

Modificirajte program tako da radi sljedece:

Pošto se spremnik napuni mixer treba da radi 8 sekundi. Kada se mixer zaustavi, pumpa P3 treba početi sa radom i

spremnik će se isprazniti dok ACC brojača ne dotigne vrijednost nula.

Pritiskanjem prekidača S2 ponoviti ćemo proces. 

Kontinuirani rad

23

Page 24: Uvod u LogixPro

Modificirajte program tako da se sekvence punjenja i pražnjenja konitinuirano ponavljaju kada je uključen prekidač S2.

Osigurajte da je RUN signalna lampica uključena kada je ili mixer ili ppumpa uključena.

STANDBY signalna lampica treba biti uključenja svaki put kada je uključen stop prekidač S1.

Proces se treba nastaviti gdje je stao ako je start prekidač uključen poslije stop prekidača.

 

24

Page 25: Uvod u LogixPro

Zadatak Simulaciji rada mixera upotrebom PSIM-a i brojaca (counter)

Simulator mixera

Iz glavnog izbornika izabrati Batch Mix Lab Simulator.

Koraci za izvodjenje vježbe

Punjenje spremnika mixera

Koristenjem znanja o brojačima, dizajnirajte lederove dijagrame koji ce zadovoljiti sledece uslove:

o Kada je prekidać Start uključen, pumpa PUMP1 će se uključiti i spremnik ce se početi puniti. Impulsi generisani mjerečem protoka trebaju biti iskorišteni za povećanje vrijednosti brojača.

o Kada brojač dostigne vrijednost gdje je spremnik napunjen na otprilike 90% svog kapaciteta ili kada je HI LEVEL senzor aktiviran, pumpa bi se trebala isključiti, a na start panelu signalna lampica FULL bi se trebala uključiti.

o Proces punjenja bi se trebao zaustaviti trenutno, kao je prekidač Stop pritisnut.

25

Page 26: Uvod u LogixPro

Napomena: izlaženjem iz glavnog menija i vračanjem ponovno na simulaciju ima za posljedicu da je spremnik ponovno prazan, tako da možemo testriati svoj program.

Pražnjenje spremnika mixera

Modificirajte program tako da radi sljedece:

Pošto se spremnik napuni mixer treba da radi 8 sekundi. Kada se mixer zaustavi, pumpa PUMP 3 treba početi sa radom i spremnik će se isprazniti

dok ACC brojača ne dotigne vrijednost nula.

Pritiskanjem prekidača Start ponoviti ćemo proces. 

Kontinuirani rad

Modificirajte program tako da se sekvence punjenja i pražnjenja konitinuirano ponavljaju kada je uključen prekidač Start.

Osigurajte da je RUN signalna lampica uključena kada je ili mixer ili ppumpa uključena. STANDBY signalna lampica treba biti uključenja svaki put kada je uključen stop prekidač

S1.

Proces se treba nastaviti gdje je stao ako je start prekidač uključen poslije stop prekidača.

26

Page 27: Uvod u LogixPro

Zadatak 1 Uvod u korištenje relejne logike u PSIM-u

Uđite u editor lederovih dijagrama i iz I/O simulator izbrišite trenutni program , ako isti postoji.

1. Unesite i testirajte funkcioniranje sljedećeg programa, koji oponaša rad tipičnog start/stop kontrolnog kola motora.

2. Dodati liniju koja će upaliti svjetlo adrese O:101 svaki put kada je svjetlo O:100 isključeno. Po završetku testiranja novog programa isti nacrtati u prostoru predviđenom za to!

 

3. Dodati liniju koja će upaliti svjetlo O:102 svaki put kada je svjetlo 0:100 uključeno i prekidač I:105 pritisnut. Po završetku testiranja novog programa isti nacrtati u prostoru predviđenom za to!

27

Page 28: Uvod u LogixPro

4. Koristiti izlaznu Latch instrukciju (OTL), dodati liniju koja će “latch on” svjetlo O:103 kad god je prekidač I:107 uključen i bilo koji od prekidača (tasteri) I:103 i I:104 trenutno pritisnuti. Takođe dodati liniju koja će “unlatch”svjetlo O:103 kada je prekidač I:105 uključen. Po završetku testiranja novog programa isti nacrtati u prostoru predviđenom za to!

5. Izbrišite program iz memorije.

6. Kreirajte, unesite i testirajte program koji će oponašati red električne instalacije kod koje se rad jedne sijalice kontrolira sa dvije različite lokacije. Svjetlo O:100 treba promijeniti stanje svaki put kada je prekidač I:100 ili prekidač I:101 promijenio stanje. Nacrtati svoj program.

28

Page 29: Uvod u LogixPro

Zadatak 7 Simulacija rada garažnih vrata

Simulator

Iz menija Simulation izaberite Door Simulation.

Odvojite malo vremena i upoznajte se sa komponentama koje se koriste u ovom sistemu, a najviše pažnje posvetite trenutnom stanju grničnih prekidača. Kada su vrata zatvorena oba granična prekidača su u svom akivnom stanju (Not Normal). Ako postavimo miš iznad graničnih prekidača, pojavit će se text box sa opisom stanja prekidač (kada je aktivan i obratno).

Da bi bili sigurni u svoju procjenu u trenutno stanje prekidača dovedite PLC u RUN modčime će te inicirati skeniranje.

Zatim otvorite Data Table izaberite "Input Table" iz padajuće liste. Sada bi trebali vidjeti trenutna stanja svakog bita ulaznog registra I:1. Mozete primjetiti da je bit I:1/02 takođe u stanju logičke 1. Iskoristite miš da pritisnete Stop prekidač na Control Panel-u nekoliko puta, i pratite rezultate u Data Table-u. Ne započinjite sa vježbom dok ne shvatite ove osnovne stvari .

Slika 1. Control Panel i elementi sa adresama Simulatora rada garažnih vrata

Koraci za izvodjenje vježbe

Vježba #1:

U ovoj vježbi želimo da primjenite stečena znanja iz relejnih logičkih instrukcija da bi dizajnirali program koji će upravljati LogixProsimulacijom rada garažnih vrata. Sistem garažnih vrata se sastoj iiz revezibilnog potora, para graničnih prekidača i upravljačkog Control Panel-a, a svi su spojeni na PLC. Program koji trebate kreirati treba da nadzire i kontroliše sistem pri čemu treba zadovoljiti sledeće kriterije:

U vježbi tasteri Open i Close trebaju biti iskorišteni za kontrolu kretanja vrata. Kretanje će prestati ako se bilo koji od tastera pusti, pa nam zbog toga taster stop ne treba u ovoj vježbi.

29

Page 30: Uvod u LogixPro

Pritiskom na Open tasteravrata trebaju da se kreću na gore, ako već nisu u potpunosti otvorena. Operacija otvaranje vrata će trajati dokle god je pritisnut Open taster, ako se taster pusti „oslobodi“ ili vrata aktiviraju granični prekidač LS1 operacija otvaranja vrata automatski prestaje.

Aktiviranje Close tastera će pokrenuti zatvaranje vrata ako već nisu u potpunosti zatvorena. Operacija zatavaranje će trajati dokle god je taster aktivan, ako je taster „pušten“ ili prekidač LS2 aktiviran operacija zatvaranja vrata automatski prestaje.

Ako su vrata već u potpunosti otvorena, pritisak na Open taster neće pokrenuti motor. Ako su vrata već u potpunosti zatvorena, pritisak na Close taster neće pokrenuti motor. Ni u kom slučaju oba namotaja motora ne smiju biti „uključena“ aktivna istovremeno. Open signalna lampa će svijetliti ako su vrata potpuno otvorena. Shut signalan lampa će svjetliti ako su vrata potpno zatvorena.

Vaša je obaveza da razvijete program, pripremite dokumentaciju, izvršite debugovanje i testiranje programa. Izbjegavajte korištenje OTL ili OTU latch instrukcija, i potrudite se da minimizirate broj linija programa. Pisite komentare za svaku liniju programa ai za svaku instrukciju.

Vježba #2:

U ovoj vježbi želimo da primjenite stečena znanja iz relejnih logičkih instrukcija da bi dizajnirali program koji će upravljati LogixProsimulacijom rada garažnih vrata. Otvaranje i zatvaranje vrata se treba nastaviti čak i kada operator „oslobodi“ tastere koji su pokrenuli vrata, bilo gore bilo dole. Program koji trebate kreirati treba da nadzire i kontroliše sistem pri čemu treba zadovoljiti sledeće kriterije:

Kretanje vrata će prestati ako je taster Stop trenutno aktiviran.

Pritiskom tastera Open vrata će se otvoriti ako već nisu u potpunosti otvorena, operacija otvaranje će trajati do potpunog otvaranja vrata.

Pritiskom tastera Close vrata će se zatvoriti ako već nisu u potpunosti zatvorena, operacija zatvaranja će trajati do potpunog zatvaranja vrata.

Ako su vrata potpuno otvorena, ponovno aktiviranje Open tastera neće pokrenuti motor. Ako su vrata potpuno zatvorena, ponovno aktiviranje Close tastera neće pokrenuti motor Ni u kom slučaju oba namotaja motora ne smiju biti „uključena“ aktivna istovremeno. Ajvar signalna lampa će svjetliti ako vrata nisu potpuno zatvorena ili otvorena. Open signalna lampa će svijetliti ako su vrata potpuno otvorena. Shut signalan lampa će svjetliti ako su vrata potpno zatvorena.

Vaša je obaveza da razvijete program, pripremite dokumentaciju, izvršite debugovanje i testiranje programa. Izbjegavajte korištenje OTL ili OTU latch instrukcija, i potrudite se da minimizirate broj linija programa. Pisite komentare za svaku liniju programa ai za svaku instrukciju.

Vježba #3:

U ovoj vježbi želimo da naučite koristiti PLC's Free Running Timer koji mozemo pratiti u Data Table Display na lokaciji S2:4. Ovaj tajmer radi na način da neprestano broji kada je PLC u Run modu, i moze se lako iskoristiti za različite svrhe.

Dovedite PLC u Run mode, otvorite Data Table displje i posmatrjate stanje tajmera na „adresi“ S2:4, postavite Radix na Binary tako da možete pratiti svaki bit unutar „registra“. Trebali bi ste primjetiti kako se stanja pojedinih bitova mjenjaju u direktnoj zavisnosti od njihovog položaja u „registru“. Bit 0 ima najveću stopu „ponavljanja“, dok se stanje Bit-a 1 mjenja upola sporije nego li kod Bit-a 0, a, Bit 2 upola sporije nego Bit 1 itd itd.

30

Page 31: Uvod u LogixPro

Potrebno je napraviti „Lamp Flasher“ u našem programu praćenjem stanja nekog od ovih bitova sa XIC instrukcijom. Ja bi predložio Bit 4 za ovu namjenu, ali u zavisnosti od brzine vašeg računara vi možete izabrati bilo koji od ovih Bit-ova.

Postavite XIC instrukciju sa adresom S:4/4 (ili nekom drugom) na liniju programa koja upravlja radom Open ili Shut signalne sijalice u prethodnom programu. Ovako modifikovani program downlodujte i pokrenit da vidite da li ste uspjeli dobiti flashing efekt . Signalna lampa bi trebala isprekidano svjetliti svaki put kad vaš program „aktivira“ selektovanu sijalicu.

Sada modifikujte program da zadovolji sledeće uslove:

Ako su vrata potpuno otvorena, Open signalna sijalica će svjetliti ali ne isprekidano kao u prethodnom slučaju.

Ako se vrata otvaraju Open signalna sijalica će isprekidano svjetliti , dok se ista kreću. Ako su vrata potpuno zatvorena, Shut signalna sijalica će svjetliti ali ne isprekidano kao u prethodnom slučaju. Ako se vrata zatvaraju Shut signalna sijalica će isprekidano svjetliti , dok se ista kreću. Ajar signalna sijalica će isprekidano svjetliti ako su vrata zaustavljena, i ako nisu potpuno otvorena ili zatvorena, ova

signalana sijalica će „fleshati“ sporije u odnosu naostale lampe (S:4/?) . Ajar signalna sijalica će svjetliti (bez prekidanja) ako su vrata u pokretu.

Vaša je obaveza da razvijete program, pripremite dokumentaciju, izvršite debugovanje i testiranje programa. Izbjegavajte korištenje OTL ili OTU latch instrukcija, i potrudite se da minimizirate broj linija programa. Pisite komentare za svaku liniju programa ai za svaku instrukciju.

Vježba #4:

Modifikovati program tako da on produži vjek trajanja hardvera.Pokretanje i zaustavljanje vrata napreže elemente sistema, ali mjenjanje smjera vrata bez mogućnosti potpunog zaustavljanja dodatno napreze elemente ovog sitema. Potrebno je modifikovati program na način da nije dopuštena trenutna promjena smjera kretanja vrata, odnosno potrebo je zadovoljite sledeže kriterije:

Ako se vrata otvaraju, aktiviranja Close tastera automatski zaustavlja vrata, čak i kao pustimo taster vrata će se neće nastaviti kretati.

Ako se vrata zatvaraju, aktiviranja Open tastera automatski zaustavlja vrata, čak i kao pustimo taster vrata će se neće nastaviti kretati.

Kada su vrata zaustavljena, i tasteri „pusteni“ kretanje vrata se moze nastaviti ako ponovno pritisnemo odgovarajući taster(Open ili Close).

upotreba Binary ili Integer Table bita za Flag-ovanje specifičnih uslova je poželjna. Takođe, upotreba OTL i OTU instrukcija je dozvoljena.

Hint: If you review the foregoing criteria carefully, you should note the the motor should only be permitted to start after a specific set of conditions have been met. The conditions being that the motor is stopped, and all switches are released.. Since this same set of conditions will apply to both the door opening, and door closing operations, this may be the ideal time to use flagging.... By flagging, I mean that you will use a bit in the PLC memory (such as B3:0/0) to indicate that a specific condition, or set of conditions exist.

Example: You might add a new rung to the beginning of your program, and insert instructions to test that the motor is stopped, and all switches are released... Latch bit B3:0/0 True (ON) if so, and name it something like "Ready-To-Start".... Now you can add an XIC instruction addressed to this "Ready-To-Start" bit to both your existing Motor UP, and Motor Down control rungs, and this will confirm that the motor may be started.. Of course you will need to unlatch the "Ready-To-Start bit once the motor is started.

31

Page 32: Uvod u LogixPro

BTW: Almost any unused bit may be used as a flag, but since RSLogix has set aside the B3: memory area, and this memory area displays in binary format by default, it's commonly used for this purpose.. N7:1/12 would work however, but the N7 area is normally used as place for storing integers as this memory area is displayed in decimal by default... Additionally, it is sometimes possible to use an Operator Panel lamp as flag if the conditions suit.

32