Top Banner
A művész mint aktivista „A művészet forrását nem magában a művészetben kell keresnünk, inkább a művészet tartományán kívül… olyan eszközök és módszerek alkalmazásával, amelyekben otthon vagyok, felfedhetem és kifejezhetem a saját egyéni érzékelésemet, megrendülésemet, álláspontomat. A műalkotás a döbbenet, az együttérzés, a létezés, a lázadó életfelfogás jelrendszer. Felkavar és tűzbe hoz.” 2012. december 14. – 2013. március 17. Szépművészeti Múzeum, Budapest Képpé formált anyag Uecker.
12

Uecker kiadvány felnőtteknek

Mar 28, 2016

Download

Documents

Litza Juhasz

Ez a kiadvány az Uecker. Képpé formált anyag című kiállításhoz kapcsolódik, ami 2013. március 17-ig tekinthető meg a Szépművészeti Múzeumban.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Uecker kiadvány felnőtteknek

A művész mint aktivista

„A művészet forrását nem magában a művészetben kell keresnünk, inkább a művészet tartományán kívül… olyan eszközök és módszerek alkalmazásával, amelyekben otthon vagyok, felfedhetem és kifejezhetem a saját egyéni érzékelésemet, megrendülésemet, álláspontomat. A műalkotás a döbbenet, az együttérzés, a létezés, a lázadó életfelfogás jelrendszer.Felkavar és tűzbe hoz.”

2012. december 14. – 2013. március 17.Szépművészeti Múzeum, Budapest

Képpé formált anyagUecker.

Page 2: Uecker kiadvány felnőtteknek

Lépjen be Günther Uecker világába!

A kiállítás címe, Uecker. Képpé formált anyag hangsúlyozza, hogy Uecker pályája során újra meg újra visszatért bizonyos anyagokhoz.

Ahhoz, hogy átfogó képet kaphasson az Uecker által kedvelt anyagokról, sétáljon körbe és tekintse meg a kiállított műveket!

Melyek az első benyomásai az Uecker által használt anyagokról?

Az anyagok képekké formálódnak, a képek pedig

őrzik a művész üzenetét. Mely kompozíciók

hordozzák a művész mondanivalóját

nyugalmat;agressziót;aktív részvételt;

fájdalmat;végtelen időt

Page 3: Uecker kiadvány felnőtteknek

Miért éppen szögek?

Kamaszkori élménye miatt használ szögeket műveihez. Észak-Németországban, a Wustrow-félszigeten nőtt fel, ahol légvédelmi szempontból az új német repülőgépeket tesztelték. A II. világháború alatt a férfiak mind elmentek a szigetről a frontra, és csak az anyák és a gyerekek maradtak otthon. Amikor az orosz katonák elfoglalták a területet, az ő feladata volt deszkákat szögelni az ablakokra és az ajtókra, hogy megvédje otthonukat.

Sokan kíváncsiak arra, miért használ annyi munkájánál szögeket. Uecker magyarázata szerint a szög egyrészt saját ujjának a meghosszabbítása, másrészt eszköz ahhoz, hogy a kétdimenziós felületből háromdimenziós tárgyat alkosson. Alexander Tolnay művészettörténész a következőket írta erről: „A szögek beveréséhez szükséges erőkifejtés pontosan illett ahhoz az elképzeléséhez, miszerint a művészet létrehozásához testi erejét is igénybe kell vennie, és a műben láttatnia kell saját fizikai erőfeszítését is.” Ezenkívül, egyszerűen eszközként használja a szögeket, ez számára tudatosan választott anyag, amely lehetővé teszi, hogy kifejezze gondolatait és érzéseit a világról.

Page 4: Uecker kiadvány felnőtteknek

Két dimenzióból három

Az 1950-es években Uecker és más művészek át akarták alakítani a vászon kétdimenziós felületét háromdimenzióssá. Kezdeti munkáiról így vélekedik:

„Kíváncsi voltam, hogy a cselekvésem nyomán hogyan jöhet létre valami olyan, ami árnyékot hagy a papíron, a felületen. Kezdetben egyszerűen fémfésűvel húztam barázdákat a festékbe. Ezeket az azonos formájú struktúrákat párhuzamosan állítottam elő, tűvel, vasból készült ecsettel a festékbe vájva.”

Később a fémfésűt szöggel helyettesítette, ami kedvenc alkotó eleme lett. A Kör körök és az Interferenciák egy olyan sorozat részei, amely ezzel a technikával készült.

Ezek az alkotások a kinetikus művészet vonásait is magukon hordozzák: attól függően változik az, amit látunk, hogy milyen közelről nézzük, illetve hogy eközben körbejárjuk, vagy egy helyben állunk-e.

Page 5: Uecker kiadvány felnőtteknek

Mindent megvettek, ami nem volt odaszögezve

Később Uecker arra is használta a szögeket, hogy véleményezze a középosztály birtoklási vágyát, azt a tendenciát, ahogy az emberek – főként státuszszimbólum gyanánt – megszereznek hétköznapi tárgyakat, mint a zongora, a tévé és a különböző háztartási eszközök. A szögeknek a tér formálásában van szerepük; egyrészt lehetővé teszik Uecker számára a véleménynyilvánítást az anyagiasságról, másrészt új célt rendelnek a dolgokhoz, műtárgyakká változtatva ezáltal őket

A művészet és a hétköznapokViccesnek találja ezeket a műveket vagy inkább komolynak? Nevetségesnek vagy elgondolkodtatónak? Könnyed vagy súlyos hangulatúnak? Gúnyosnak vagy őszintének?Hogyan jellemezné őket?

Page 6: Uecker kiadvány felnőtteknek

Miért éppen fehér?

Az Éjjeliszekrény című objekten a festék erőteljesebbéteszi a fény-árnyék játékot. Uecker számára azonbana fehér szín sokkal mélyebb jelentést hordoz. Ez az üresség láthatóvá tétele. A fehér szín minden szín összegzése, az üresség megjelenítése.

Felfedezte a fehér szín filozófiai jelentőségét. Egyszer az egész műtermét fehérre festette, még a padlót is. Mivel ezt a teret a kívülállók számára hozzáférhetetlenné tette, teljesen elmerült benne, ami biztonságérzetet nyújtott neki. Később, 1972-ben ezt az élményt újraalkotta egy performanszban*, amelynek a végén magát is fehérre festette. „Fehér emberré” válásának azonban nincs köze a faji hovatartozáshoz. Inkább egy olyan egyénre utal, aki a munka világa és a fogyasztói lét megtapasztalása után „üres emberré” válik.

*Az említett performansz felvétele a kiállításon látható.

Page 7: Uecker kiadvány felnőtteknek

Miért éppen körök?

Amikor arról kérdezték, hogy a körök, a körforgás és a körkörös mozgás mit szimbolizál számára,Uecker a következőt válaszolta:

„A végességünket, amelyben benne vagyunk. Ez a teremtés rendjével szembeni ellenállás, ezért vagyunk végesek. És így a körbemenetel megközelítése lehet a meghatározott léten való túllépésnek, talán másik időbe juthatunk vele. De nem azáltal, hogy az ember tesz ezért valamit, hanem azáltal, hogy a körbemenetel egy térbeli-időbeli tapasztalatot jelent a számára. Ez a tapasztalat közvetíthet felénk valamit, ami a végességen túl is létezik.”

Miért éppen ZERO?Az 1960-as években Uecker csatlakozott a ZERO elnevezésű csoporthoz, amely a háborús idők nyomasztó élményei után alakult meg. Tagjai megkülönböztették magukat a gesztusfestészet képviselőitől (akik spontán módon csöpögtették, fröcskölték vagy kenték a festéket ahelyett, hogy precízen, összpontosítva hordták volna fel azt a vászonra). Ez a kapcsolat néhány évig hatással volt Uecker műveire. A ZERO csoport tagjai tudatosan használták a fényt képi nyelvükben. A tiszta szín vagy fény, mint a kozmikus erő ábrázolása az egyén felszabadulásának szinonimájává vált. A harmadik tényező az ösztönzés volt, hogy új anyagokkal kísérletezzenek, köztük a kor technológiai vívmányaival is. A fény és a mozgás művészetük központi témájává vált.

Page 8: Uecker kiadvány felnőtteknek

Miért éppen hamu?

Uecker erős késztetést érzett, hogy megalkossa ezt a két képet néhány hónappal a csernobili atomkatasztrófa után, mikor az erőmű által levegőbe ontott hamut a szél továbbsodorta.

Nézze meg közelebbről!Uecker magyarázata szerint, amikor ezt a két művet alkotta:

„Hanyatt feküdtem a vásznon és a ragasztóval kevert hamuban fekve mintha egy epilepsziás görcsben rángatóznék, kifejezést adtam az érzéseimnek, hogy elmondjam az elmondhatatlant. Azt gondoltam, ez az egyetlen mód. Ahol a nyelv lehetőségei véget érnek, ott kezdődik a kép.”

Milyen emlékei vannak a katasztrófáról?

Érezte, hogy valamit tennie kell a tragédia után?

Mennyiben változtatta meg a katasztrófa

a gondolkodását?

Mennyire fontos az alkalmazott anyag kiválasztása

és az, hogy a művek életnagyságúak?

Önnek mennyire szorosan kapcsolódnak ezek

a képek a csernobili katasztrófához?

Page 9: Uecker kiadvány felnőtteknek

Miért éppen kések?

Ueckert a természet iránti érdeklődése arra ösztönözte, hogy bejárja a világot. 1984-ben ellátogatott egy arizonai indián rezervátumba.

A három Black Mesa című alkotás egy uránban gazdag hegyre utal. A helyi indiánok szent helyként tekintenek rá, úgy érzik, hogy az istenek erejét testesíti meg. Ennek ellenére az amerikai kormány ki akarta bányászni az ott található uránt, ezzel megfosztva az indián közösséget spirituális identitásától.

Sebezhető és védelemre szorulóUecker késeket és néha szögeket használ, hogy megmutassaaz emberek és a természet sebezhetőségét. Az installációközéppontjában elhelyezett tál víz és szikladarab a védelemre szoruló természeti kincseket ábrázolja.

Ezek a konstrukciók hogyan tükrözik a természet

sebezhetőségét?

Mennyire tűnnek stabilnak vagy törékenynek ezek a konstrukciók?

Page 10: Uecker kiadvány felnőtteknek

Uecker eredetileg egy Kínában rendezett kiállításra készítette a Fekete esőt. Az öt hosszú papírcsíkra egy ősrégi kínai művészeti technikával felvitt fekete foltok egyszerre hatnak kvázi írott üzenetként, és utalnak a felhőkből hulló radioaktív csapadékra. Uecker így nyilvánított véleményt a Kínában előállított áruk mennyiségéről és a gyárak általkibocsátott iszonyatos mértékű szennyezésről.

Tinta és papírEgyúttal Kína gazdag kulturális történelme iránti csodálatának is kifejezést keresett, hiszen a kínaiak már az i.sz. 3. századtól kezdve tintával írtak és rajzoltak papírra.

Művészet vég nélkülNoha ez az utolsó bemutatott mű a kiállításon, a papír vége nem látható.

Miért éppen írás?

Vajon miért döntött Uecker szándékosan úgy,

hogy nem mutatja meg nekünk?

Page 11: Uecker kiadvány felnőtteknek

Műveivel üzenhet

Egy kiállítás nem feltétlenül ér véget akkor, amikor hazaindulunk. Lehet, hogy Önt is alkotásra inspirálják ezek a művek.

Kísérletezzen különböző anyagokkal,

formákkal és méretekkel!

Fejezze ki magát szabadon, akkor is, ha mások nem értik meg

elsőre. Ossza meg velük saját történetét!

Page 12: Uecker kiadvány felnőtteknek

A füzetben szereplő műalkotások és archív fotók (részletek):

CímlapGünther Uecker egy óriás szöggel Baden-Baden egyik utcáján. Baden-Baden, 1968l

2-3. oldalInterferenciák, 1980. Szög, olajfesték, fa

4. oldalKör körök, 1985. Szög, grafit, vászon, fa

5. oldalMalzeit, 1963. Szőg, olajfesték, porcelán, fa

6. oldalRészlet a Fekete szoba – Fehér szoba című filmből. 1972, 39’ 34’’

7. oldalKörben járni, 1974–1975. Fehér latex, vászon

8. oldalHamuember, 1986. Hamu, enyv, grafit, vászonHamuember, 1986. Hamu, enyv, grafit, vászon

9. oldalBlack Mesa. Függő tó, 1985. Különféle anyagok, fa, fém, anyag, kötél

10. oldalFekete eső, 2006. Tus, papír

11. oldalGünther Uecker a műtermében, szögelés közben

Műtárgyfotók: Baschang & Herrmann, München; Philipp Schönborn, München; Nic Tenwiggenhorn, DüsseldorfArchív fotók: Uecker Foto-Archiv, DüsseldorfSzerző: Juhász LitzaFordítás: Kozéki NóraTervezőszerkesztő: Remsey Dávid, Megyeri ÁgnesSzerkesztő: Türk Timea Kiadó: Dr. Baán László

Külön köszönet Bódi Kingának, a kiállítás társkurátorának