Top Banner
1 www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected] Temat: W świecie książek, w świecie marzeń - scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów edukacyjnych Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna, zajęcia komputerowe Autor: Anna Świć Czas trwania: 45 - 120 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) Cele ogólne · Zwrócenie uwagi na korzyści wynikające z czytania książek; · Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw; · Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów. Czytanie książek to podróż do świata marzeń i wyobraźni, warto propagować czytelnictwo już od najmłodszych lat. Na zajęciach przeprowadzonych według tego scenariusza dzieci będą miały oka- zję porozmawiać o swoich ukochanych książkach, bajkach. Dodatkowo stworzą makietę dla robotów, wzbogacą ją o za- kodowane trasy a następnie opowiedzą wybraną bajkę.
11

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń - scenariusz ... · je czytać, jaka jest ich przewaga nad bajkami, które można obejrzeć w telewizji, zrobicie też makietę wybranej

Aug 04, 2019

Download

Documents

ngodien
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Temat: W świecie książek, w świecie marzeń - scenariusz ... · je czytać, jaka jest ich przewaga nad bajkami, które można obejrzeć w telewizji, zrobicie też makietę wybranej

1www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń

- scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów edukacyjnych

Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna, zajęcia komputeroweAutor: Anna ŚwićCzas trwania: 45 - 120 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności)

Cele ogólne · Zwrócenie uwagi na korzyści wynikające z czytania książek;

· Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw;

· Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów.

Czytanie książek to podróż do świata marzeń i wyobraźni, warto propagować czytelnictwo już od najmłodszych lat. Na zajęciach przeprowadzonych według tego scenariusza dzieci będą miały oka-zję porozmawiać o swoich ukochanych książkach, bajkach. Dodatkowo stworzą makietę dla robotów, wzbogacą ją o za-kodowane trasy a następnie opowiedzą wybraną bajkę.

Page 2: Temat: W świecie książek, w świecie marzeń - scenariusz ... · je czytać, jaka jest ich przewaga nad bajkami, które można obejrzeć w telewizji, zrobicie też makietę wybranej

2www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

Cele operacyjne: Dziecko· Wie, jak ważne jest czytanie książek;

· Potrafi stworzyć narrację do wybranej bajki;

· Wie, jakie znaczenie mają wybrane sekwencje kolorów;

· Planuje swoje działania, sprawdza ich efekt;

· Stara się uzupełniać kody starannie;

· Stara się pracować w parach lub w zespołach.

Metody:poszukujące, podające, praktycznego działania.

Formy:grupowe, zespołowe, indywidualne.

Pomoce dydaktyczne:roboty edukacyjne OzObOt Bit lub Evo, karty kodów (tradycyjne lub graficzne), flamastry, duże kartki papieru, materiały plastyczne, puzzle do Ozobota (opcjonalnie), materiał pomocniczy 01, 02, 03, 04 (opcjonalnie) lub materiał pomocniczy 05, 06, 07, 08 (opcjonalnie)

Przygotowanie:Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały. Sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane. Przygotuj markery (sprawdź przed zajęciami czy mają właściwy odcień, dobierz taki, który będzie prawidłowo odczytany przez robota).

W świecie książek, w świecie marzeń

Page 3: Temat: W świecie książek, w świecie marzeń - scenariusz ... · je czytać, jaka jest ich przewaga nad bajkami, które można obejrzeć w telewizji, zrobicie też makietę wybranej

3www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]

Przebieg aktywności na zajęciach· Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach porozmawiacie o książkach, o tym dlaczego warto je czytać, jaka jest ich przewaga nad bajkami, które można obejrzeć w telewizji, zrobicie też makietę wybranej bajki i stworzycie do niej opowieść;

· Porozmawiaj z dziećmi o ich ulubionych książkach, bajkach, o tym co szczególnego jest w czytaniu lub słuchaniu jak ktoś czyta;

· Wytłumacz dzieciom na czym będzie polegało zadanie (uczniowie, w zespołach będą tworzyć makiety ich ulubionych bajek, a następnie dorysują lub ułożą z puzzli trasy, które pomogą przedstawić wydarzenia występujące w danej bajce. Trasy muszą zostać odpowiednio zakodowane. Do pracy możecie użyć gotowych elementów (materiały pomocnicze) lub przygotować je od podstaw);

· Przypomnijcie zasady tworzenia tras i wstawiania kodów;

· Zaproś dzieci do wykonania zadania;

· Poproś zespoły o przedstawienie wykonanych prac, wysłuchajcie narracji każdego z zespołów;

· Podziękuj dzieciom za aktywny udział w zajęciach.

Przebieg zajęć

W świecie książek, w świecie marzeń

Page 4: Temat: W świecie książek, w świecie marzeń - scenariusz ... · je czytać, jaka jest ich przewaga nad bajkami, które można obejrzeć w telewizji, zrobicie też makietę wybranej

Materiał pomocniczy 01 | W świecie książek, w świecie marzeń

Page 5: Temat: W świecie książek, w świecie marzeń - scenariusz ... · je czytać, jaka jest ich przewaga nad bajkami, które można obejrzeć w telewizji, zrobicie też makietę wybranej

Materiał pomocniczy 02 | W świecie książek, w świecie marzeń

Page 6: Temat: W świecie książek, w świecie marzeń - scenariusz ... · je czytać, jaka jest ich przewaga nad bajkami, które można obejrzeć w telewizji, zrobicie też makietę wybranej

Materiał pomocniczy 03 | W świecie książek, w świecie marzeń

Page 7: Temat: W świecie książek, w świecie marzeń - scenariusz ... · je czytać, jaka jest ich przewaga nad bajkami, które można obejrzeć w telewizji, zrobicie też makietę wybranej

Materiał pomocniczy 04 | W świecie książek, w świecie marzeń

Page 8: Temat: W świecie książek, w świecie marzeń - scenariusz ... · je czytać, jaka jest ich przewaga nad bajkami, które można obejrzeć w telewizji, zrobicie też makietę wybranej

Materiał pomocniczy 05 | W świecie książek, w świecie marzeń

Page 9: Temat: W świecie książek, w świecie marzeń - scenariusz ... · je czytać, jaka jest ich przewaga nad bajkami, które można obejrzeć w telewizji, zrobicie też makietę wybranej

Materiał pomocniczy 06 | W świecie książek, w świecie marzeń

Page 10: Temat: W świecie książek, w świecie marzeń - scenariusz ... · je czytać, jaka jest ich przewaga nad bajkami, które można obejrzeć w telewizji, zrobicie też makietę wybranej

Materiał pomocniczy 07 | W świecie książek, w świecie marzeń

Page 11: Temat: W świecie książek, w świecie marzeń - scenariusz ... · je czytać, jaka jest ich przewaga nad bajkami, które można obejrzeć w telewizji, zrobicie też makietę wybranej

Materiał pomocniczy 08 | W świecie książek, w świecie marzeń