Top Banner
FAKULTI PENDIDIKAN TEKNIKAL DAN VOKASIONAL PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2 (KPD3026) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Disediakan oleh : NURUL HANIM OMAR D20122062097 SEMESTER 1 SESI 2015/2016 AT31-ISMP KEMAHIRAN HIDUP
19

RPH-sem6 new.doc

Dec 10, 2015

Download

Documents

Ieka Hanim
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: RPH-sem6 new.doc

FAKULTI PENDIDIKAN TEKNIKAL DAN VOKASIONAL

PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2  (KPD3026)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Disediakan oleh :NURUL HANIM OMAR

D20122062097SEMESTER 1 SESI 2015/2016AT31-ISMP KEMAHIRAN HIDUP

Pensyarah: DR MOHMAD NOR B MOHMAD TAIB

Page 2: RPH-sem6 new.doc

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 5/10/2015Masa : 10.00 Pagi – 11.20 Pagi (80 Minit) waktu ke 5 dan 6Tingkatan : 1 BestariKedatangan : /20Matapelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan 1Tajuk : JahitanSub tajuk : 1. Mesin jahit

Objektif Umum : Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid dapat mengetahui jenis-jenis mesin jahit, fungsi bahagian mesin jahit dan cara memasang benang atas dan bawah pada mesin jahit.

Hasil Pembelajaran : Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid boleh:1. Membandingbeza keempat-empat jenis mesin jahit dengan tepat.2. Menyatakan sekurang-kurangnya sepuluh daripada dua belas fungsi bahagian mesin jahit dengan betul.3. Memasang benang atas dan bawah pada mesin jahit mengikut urutan yang betul.

Isi Pelajaran : (Rujuk Lampiran A)

Bahan bantu belajar : Video, Slide (MS Power Point), lembaran kerja dan carta.

Strategi pengajaran : Berpusatkan guru, berpusatkan pelajar

Pengetahuan sedia ada : Murid telah didedahkan mengenai mesin jahit secara tidak langsung dalam kehidupan seharian.

Langkah keselamatan : 1. Memastikan LCD projector, kipas, lampu dan mesin jahit yang akan digunakan berfungsi dengan baik.2. Memastikan bengkel jahitan berada dalam keadaan tersusun dan bersih.

Page 3: RPH-sem6 new.doc

Perkara/Masa Isi PembelajaranAktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

CatatanAktiviti Guru Aktiviti Murid

SET INDUKSI(4 minit)

Video Guru mengemukakan soalan secara lisan kepada beberapa orang murid:

1. Adakah anda mempunyai pakaian raya baru pada setiap tahun?

2. Adakah anda membeli, menempah atau menjahit sendiri baju raya tersebut?

Guru memperdengarkan sahaja bunyi klip video (bunyi mesin jahit) tanpa menanyangkannya.

Guru meminta beberapa orang pelajar meneka apakah bunyi tersebut. (Jeda)

Guru menayangkan klip video penuh tersebut dan mengaitkan video tersebut dengan tajuk pembelajaran hari ini.

Jawapan jangkaan murid ialah:

1. Ya. Setiap tahun mempunyai pakaian raya yang baru.

2. Ada yang membeli, menempah dan dijahit sendiri oleh ibu.

Murid mendengar bunyi tersebut dengan teliti.

Jawapan jangkaan murid ialah:Bunyi tersebut ialah bunyi mesin jahit.

Murid melihat tayangan video.

BBB:- Video

Nilai :- Keberanian- Hemah tinggi

Kaedah :Berpusatkan murid- Sumbangsaran (dalam

kumpulan besar)

KBKK :- Membuat ramalan

Page 4: RPH-sem6 new.doc

LANGKAH 1 (10 minit)

a. Mesin jahit Jenis mesin jahit

i. Mesin jahit kakiii. Mesin jahit tangan

iii. Mesin jahit elektrikiv. Mesin jahit elektronik

Guru bertanya kepada beberapa orang pelajar:1. Berapakah jenis mesin jahit yang

terdapat dipasaran?2. Apakah jenis mesin jahit yang

anda ketahui?

Guru menerangkan.

Jawapan jangkaan murid:

1. Terdapat empat jenis mesin jahit yang terdapat dipasaran.

2. Jenis-jenis mesin jahit ialah mesin jahit kaki, mesin jahit tangan, mesin jahit elektrik dan mesin jahit elektronik.

Pelajar mendengar penerangan guru.

BBB:- Slaid (Microsoft

Power Point)

Nilai :- Keberanian

Kaedah :Berpusatkan guru- Penerangan Berpusatkan murid- Sumbangsaran (dalam

kumpulan besar)

KBKK :- Menjana idea- Membanding beza

LANGKAH 2 (5 minit)

Latihan (Rujuk lampiran B)

Guru meminta pelajar memadankan gambar mesin jahit dengan nama dan penerangan yang betul.

Murid melakukan tugasan.Jawapan jangkaan murid:(sila rujuk lampiran B (ii))

BBB:- Carta

Nilai :- Keberanian- Kerjasama

Kaedah :Berpusatkan murid- Perbincangan

(secara berpasangan)

KBKK :- Membanding beza- Mengklasifikasi

Page 5: RPH-sem6 new.doc

LANGKAH 3(10 minit)

Fungsi bahagian mesin jahit- Tiang benang- Tuas pemegang benang- Tuas angkat- Ceper penegang benang- Spring penegang benang- Penekan jahitan- Gigi penolak- Pemegang jarum- Pelaras mata jahitan- Skru pemberhenti- Pemusing gelendung- Roda imbang

Guru menerangkan.

Guru memberi peluang kepada pelajar untuk mengemukakan soalan sekiranya ada.

Murid mendengar penerangan guru.

Murid bertanya soalan.

BBB:- Slaid (Microsoft

Power Point)

Nilai :- Kesederhanaan- Hormat

Kaedah :Berpusatkan guru- Penerangan Berpusatkan murid- Sumbang saran

(kumpulan besar)

KBKK :- Menganalisis - Menjana idea

LANGKAH 4(6 minit)

Latihan (Rujuk lampiran C)

Guru meminta pelajar melengkapkan lembaran kerja yang diberi.

Guru memilih murid secara rawak untuk mengemukakan jawapan.

Murid melengkapkan lembaran kerja.

Murid memberikan jawapan.(sila rujuk Lampiran C (ii))

BBB:- Lembaran kerja

Nilai :- Kerjasama- Keberanian

Kaedah :Berpusatkan murid- Perbincangan - Sumbangsaran

(kumpulan besar)

KBKK :- Menjana idea

Page 6: RPH-sem6 new.doc

LANGKAH 5(32 minit)

- Memasang benang atas dan bawah pada mesin jahitLangkah-langkahnya sila rujuk Lampiran D (i) dan D (ii).

Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan.

Guru menunjukkan demonstrasi.

Guru mengarahkan murid untuk berlatih.

Murid berkumpul mengikut kumpulan.

Murid melihat demonstrasi yang dibuat oleh guru.

Murid berlatih secara bergilir-gilir.

BBB:- Carta

Nilai :- Kerjasama- Hormat

Kaedah :Berpusatkan guru- Demonstrasi Berpusatkan murid- Simulasi

KBKK :- Membuat sekuan

LANGKAH 6(3 minit)

Guru meminta ketua kumpulan menyimpan semula bahan yang digunakan.

Guru meminta pelajar lain untuk mengemas meja kerja dan bengkel jahitAn.

Ketua kumpulan menyimpan semula bahan.

Pelajar lain mengemas meja kerja dan bengkel jahitan.

Nilai :- Kerjasama- Hormat

Page 7: RPH-sem6 new.doc

LANGKAH 7(5 minit)

Penutup - Rumusan isi pelajaran dan

pembelajaran.

Guru meminta beberapa orang murid untuk merumuskan topik pembelajaran hari ini.

Guru membuat penambahbaikkan rumusan pengajaran dan pembelajaran serta nilai yang telah diterapkan pada hari ini.

Guru mengkehendaki murid untuk membuat lakaran artikel.

Murid membuat rumusan.

Murid mendengar penerangan guru.

Murid perlu menyiapkan tugasan.

Nilai :- Hormat - Rasional

Kaedah :Berpusatkan guru- Penerangan Berpusatkan murid- Sumbangsaran

(kumpulan besar)

KBKK :- Membuat inferens

Refleksi diri :

Page 8: RPH-sem6 new.doc
Page 9: RPH-sem6 new.doc

LAMPIRAN A

Page 10: RPH-sem6 new.doc

LAMPIRAN B (i)

Mesin Jahit Tangan

Mesin Jahit Elektronik

Mesin Jahit Kaki

Mesin Jahit Elektrik

JENIS MESIN JAHITKETERANGAN

Ia merupakan mesin jahit terkini yang canggih. Mesin jahit ini boleh menjahit pelbagai jenis

jahitan atau corak dengan hanya menekan

butang tertentu.

Ia merupakan penyelesaian masalah kepada mesin jahit

tangan. Kedua-dua tangan dapat berfungsi mengawal fabrik, manakala kaki

digunakan untuk memusingkan roda imbang.

Ia merupakan mesin jahit pertama diperkenalkan. Menggunakan tangan untuk memusingkan roda imbang.

Ia digerakkan dengan kuasa elektrik. Masih menggunakan kaki untuk menekan pedal kawalan.

Page 11: RPH-sem6 new.doc

LAMPIRAN B (ii)

Jawapan

Mesin Jahit Tangan

Mesin Jahit Elektronik

Mesin Jahit Kaki

Mesin Jahit Elektrik

JENIS MESIN JAHITKETERANGAN

Ia merupakan mesin jahit terkini yang canggih. Mesin jahit ini boleh menjahit pelbagai jenis

jahitan atau corak dengan hanya menekan

butang tertentu.

Ia merupakan penyelesaian masalah kepada mesin jahit

tangan. Kedua-dua tangan dapat berfungsi mengawal fabrik, manakala kaki

digunakan untuk memusingkan roda imbang.

Ia merupakan mesin jahit pertama diperkenalkan. Menggunakan tangan untuk memusingkan roda imbang.

Ia digerakkan dengan kuasa elektrik. Masih menggunakan kaki untuk menekan pedal kawalan.

Page 12: RPH-sem6 new.doc

LAMPIRAN C (i)

Labelkan nombor bahagian-bahagian mesin jahit di dalam kotak di

bawah.

Ceper penegang benang Skru pemberhenti

Gigi penolak Tiang benang

Pemusing gelendung Penekan jahitan

Tuas pemegang benang Roda imbang

Spring penegang benang Tuas angkat

Pelaras mata jahitan Pemegang jarum

LAMPIRAN C (ii)

Jawapan

Ceper penegang benang Skru pemberhenti

Gigi penolak Tiang benang

Pemusing gelendung Penekan jahitan

Tuas pemegang benang Roda imbang

Spring penegang benang Tuas angkat

Pelaras mata jahitan Pemegang jarum

1

2

3

4

5

6

7

89

10

11

12

Page 13: RPH-sem6 new.doc

LAMPIRAN D (i)

(A) (B) (C) (D)

1. Longgarkan skru pemegang jarum. (A)

2. Pegang bahagian rata jarum menghadap skru. (B)

3. Letakkan jarum di atas skru. Ketatkan skru pemegang jarum. (C)

4. Pusingkan roda imbang menghala ke arah anda untuk menurunkan

jarum. (D).

1. Pasangkan buku benang pada tiang benang. (A)

2. Bawa benang dari tiang benang melalui ceper penegang benang.

(B)

3. Kemudian, bawa benang ke tuas pemegang benang dank e spring

pemegang benang. (C)

4. Masukkan benang ke dalam jarum mesin jahit. (D)

MEMASANG JARUM PADA MESIN JAHITMEMASANG JARUM PADA MESIN JAHIT

MEMASANG BENANG PADA BAHAGIAN ATAS MESIN JAHITMEMASANG BENANG PADA BAHAGIAN ATAS MESIN JAHIT

AC

B

D

Page 14: RPH-sem6 new.doc

LAMPIRAN D (ii)

1. Masukkan gelendung ke dalam

sekoci.

2. Tarik benang melalui alur sekoci

mengikut arah lawan jam.

3. Masukkan sekoci ke dalam kes di

bahagian bawah mesin dan lepaskan

pengunci sekoci.

1. Pegang benang pada jarum dengan

tanga kiri. Turunkan jarum ke dalam

lubang gigi penolak.

2. Naikkan jarum dan tarik hujung

benang perlahan-lahan serta bawa

keluar gelung benang daripada

gelendung.

3. Tarik gelung benang itu keluar

melalui permukaan mesin jahit

dengan jari.

4. Letakkan kedua-dua benang ke

bawah dan tarik ke belakang

penekan jahitan.

MEMASANG BENANG PADA BAHAGIAN BAWAH MESIN JAHITMEMASANG BENANG PADA BAHAGIAN BAWAH MESIN JAHIT

MEMBAWA BENANG BAWAH KE ATAS MESIN JAHITMEMBAWA BENANG BAWAH KE ATAS MESIN JAHIT