Top Banner
Prezydencja Polski w Unii Europejskiej „IM WIĘCEJ JEDNOŚCI, TYM WIĘCEJ DOBRA.” L. KOŁAKOWSKI
22

Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Feb 11, 2016

Download

Documents

刘辰哲SPIKE

Prezydencja Polski w Unii Europejskiej. „Im więcej jedności, tym więcej dobra.” l. Kołakowski. Temat projektu. - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Prezydencja Polski w Unii Europejskiej„IM WIĘCEJ JEDNOŚCI, TYM WIĘCEJ DOBRA.” L. KOŁAKOWSKI

Page 2: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Temat projektu• Uczniowie pierwszej klasy 2LO w Poznaniu

wzięli udział w projekcie dotyczącym Prezydencji Polski w Unii Europejskiej, która nastąpi w bieżącym roku. Omawianym zagadnieniem był problem doboru przez rząd polski odpowiednich filarów, na których opierać się będzie Prezydencja naszego kraju we Wspólnocie Europejskiej.

Nasz zespół

Page 3: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Nasz zespół• Projektem zainteresowali się uczniowie

pierwszej klasy o profilu humanistycznym pod opieką profesora Roberta Śniegockiego. W skład zespołu weszli: Greta Fąka, Przemysław Szymański, Gerard Ronge oraz Filip Nowaczyk. Młodzież zgłębiała wiedzę dotyczącą zagadnienia polskiej Prezydencji oraz rozważała jej różne aspekty.

Cele projektu

Page 4: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Cele projektu• Głównym celem projektu było

uświadomienie młodym ludziom, jakie korzyści przyniesie Polsce Prezydencja w UE, jakie są główne zadania Prezydencji oraz co to jest trio Prezydencji. Młodzież miała okazję podyskutować na tematy związane z tym zaszczytem, przez co rozwijała swoje umiejętności prowadzenia dysputy a także poznawała inne punkty widzenia swoich koleżanek i kolegów. Uczniom przybliżone zostało również logo Prezydencji.

Przebieg projektu

Page 5: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Przebieg projektu• Uczniowie czerpali wiedzę głównie z Internetu

oraz zasięgali porad u nauczycieli prowadzących lekcje historii i wiedzy o społeczeństwie. Filip zainteresował się strategią Morza Bałtyckiego, Przemek zgłębiał wiedzę na temat bezpieczeństwa energetycznego oraz budżetu, natomiast Gerard i Greta zajęli się Partnerstwem Wschodnim. Opiekun zespołu nieustannie pomagał uczniom w poszukiwaniu informacji. Trzy tygodnie wspólnych przygotowań zaowocowały poszerzeniem wiedzy na temat Unii Europejskiej. Zespół wspólnie obmyślił również propozycję swoich czterech filarów Prezydencji naszego kraju.

Prezentacja

Page 6: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Prezentacja• Uczniowie zaprezentowali wyniki swojej

pracy 30.05.br przed swoją klasą, wyjaśnili na czym polega omawiany problem filarów oraz zaproponowali swoje rozwiązania. Tekst przemówienia został umieszczony na prezentacji jako wnioski wyciągnięte z realizacji projektu.

Wnioski

Page 7: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

WNIOSKI i

REZULTATY PRACY

Page 8: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Co to jest prezydencja?• Prezydencja (przewodnictwo) to

kierowanie przez 6 miesięcy pracami Rady Unii Europejskiej, która jest jedną z najważniejszych instytucji UE. Prezydencja Polski zacznie się 1 lipca 2011roku, zakończy się natomiast 31 grudnia br. Polska będzie sprawować Prezydencję w trio wspólnie z Danią i Cyprem.

Cztery filary

Page 9: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Cztery filaryOto cztery filary, na których będzie opierała

się Prezydencja Polski w UE:1. Prace nad budżetem UE2. Bezpieczeństwo energetyczne3. Partnerstwo Wschodnie4. Strategia Morza Bałtyckiego

Prace nad budżetem

Page 10: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Prace nad budżetem UE 2014-2020. Podczas prezydencji naszego państwa, będziemy mieli

zaszczyt prowadzić rozmowy nad nowym budżetem Unii Europejskiej oraz najważniejszymi postulatami, które chciałaby wprowadzić Polska i większość krajów europejskich. Jest to:

• a) włączenie do budżetu UE przychodów z części praw do emisji dwutlenku węgla

• b)włączenie jako źródła własnych przychodów z ceł importowych oraz od podatku VAT towarów objętych importem

• c) podatek od transakcji finansowych banków• d) zharmonizowanie podatku od przedsiębiorstw CIT i

włączenie go do źródeł własnych UE Nasza opinia

Page 11: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Nasza opinia Naszym zdaniem, budżet Unii Europejskiej jest jedną z

najważniejszych decyzji, jakie zostaną podjęte podczas naszej prezydencji w Unii Europejskiej. Niestety, nie zawiera kilku kwestii, które według nas są ważne dla państwa polskiego.

• Po pierwsze, ujednolicenie podatku CIT w całej Unii Europejskiej wiązałoby się z podniesieniem drugiej, co do wielkości we Wspólnocie Europejskiej stawki tego podatku w Polsce. Obecnie wynosi ona 19% natomiast po podwyżce miałaby wynosić około 30%.

• Drugim problemem jest fakt, że budżet będzie zawierał mniej pieniędzy na rozwój kultury i infrastruktury. Natomiast bardzo podoba nam się pomysł pobierania podatku od transakcji bankowych. Niestety budzi to jednak nasze obawy, że banki przeniosą koszty na swoich klientów.

Bezpieczeństwo energetyczne

Page 12: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Bezpieczeństwo energetyczne UE• a) Najistotniejszą obecnie kwestią w Unii Europejskiej jest rozwój

wspólnego rynku energii. Wobec niewystarczających własnych złóż, powinna ona dążyć do opracowania mechanizmów, prowadzących do nawiązywania współpracy i stałej, opartej na równych zasadach kooperacji z partnerami z zewnątrz.

• b) Należy dążyć do zintensyfikowania prac nad dywersyfikacją źródeł oraz kanałów przesyłu gazu do Europy. W tym celu niezbędne jest przyspieszenie decyzji odnośnie pozyskiwania surowców z rejonów Bliskiego Wschodu, Norwegii, czy rejonu Morza Kaspijskiego,

• c) Unia Europejska powinna również dążyć do zwiększenia konkurencyjności odnawialnych źródeł energii, a także prowadzić działania promujące efektywne jej zużywanie,

• d) Należy wspierać Turcję w jej dążeniu do stania się znaczącym punktem tranzytu energii na mapie Europy,

Nasza opinia

Page 13: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Nasza opinia Naszym zdaniem najważniejsze teraz dla Unii Europejskiej

jest możliwość wydobywania gazu łupkowego. Niestety, nie wszystkie państwa członkowskie chcą eksploatować swoje złoża, ponieważ mogło by to zmniejszyć ich przychody. Za przykład takiego państwa można podać Francję, która zasłaniając się ochroną środowiska, zabroniła eksploatacji złóż. Prawdziwym powodem tego zakazu jest strata jaką mogłaby ponieść francuska spółka, która ma monopol na budowanie elektrowni jądrowych w Europie. Jak wiemy, Polska posiada dosyć duże złoża tego gazu. Chcemy także w najbliższym czasie wybudować elektrownie atomowa. Widzimy tutaj wyraźny konflikt interesów. Jest to tylko jeden z przykładów takich sporów. Jeżeli UE chce być silna musi działać razem. Partnerstwo Wsch

odnie

Page 14: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Partnerstwo Wschodnie 7 maja 2009 roku szefowie rządów Białorusi, Ukrainy, Mołdawii,

Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii spotkali się z szefami państw i rządów Unii Europejskiej. Oficjalnie zainicjowany został program zmierzający do integracji krajów byłego bloku wschodniego z krajami UE. Partnerstwo Wschodnie ma na celu rozwijanie w wymienionych wyżej krajach zasad demokracji i wspieranie ich zrównoważonego rozwoju. Ostatecznym celem ma być ich całkowite przyłączenie do Unii Europejskiej.

Cele Partnerstwa Wschodniego podzielono na cztery główne platformy tematyczne:

• demokracji, dobrego zarządzania i stabilności;• integracji gospodarczej i konwergencji z politykami UE;• bezpieczeństwa energetycznego;• kontaktów międzyludzkich Partnerstwo

Wschodnie c.d.

Page 15: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Partnerstwo Wschodnie c.d. Aktualnie najbardziej bezpośrednimi dążeniami PW można nazwać

utworzenie stref wolnego handlu i zniesienie systemu wizowego. Realizacja tych założeń przyniosłaby obopólne korzyści Unii i krajom partnerskim, umożliwiając znaczne ożywienie handlowo - gospodarcze. Kwestia otwarcia granic budzi jednak w ostatnim czasie wiele kontrowersji, spowodowanych między innymi zamieszkami w północnej części Afryki. Po masowych falach migracji, kraje członkowskie UE nie chcą rezygnować z możliwości sprawnej kontroli przepływu mas ludności.

Poważnym problemem jest również niechęć niektórych krajów partnerskich do przyjmowania norm demokratycznych, zwłaszcza w Armenii i na Białorusi. Brutalne rozprawienie się z opozycją Łukaszenki pokazało brak gotowości do przyjęcia zasad Unii Europejskiej i doprowadziło do znacznego ochłodzenia relacji dyplomatycznych z krajami członkowskimi. Nasza opinia

Page 16: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Nasza opinia• Niechęć do zmian wynika jednak często nie tylko z polityki

prowadzonej przez rząd, ale również z mentalności ludzi mieszkających we wschodnich krajach Europy. Dlatego też uważamy, że program PW powinien koncentrować się nie tylko na sprawach polityczno-gospodarczych, ale również na integracji kulturowej krajów członkowskich z partnerskimi. Bardzo ważne jest pokazanie społeczeństwom, że zbliżenie tych krajów jest po pierwsze: możliwe, a po drugie korzystne dla obu stron (dla Unii i dla krajów PW). Przyzwyczajenie ludności krajów regionu wschodniego do standardów krajów unijnych spowoduje, że samo społeczeństwo będzie wywierało nacisk na władzę, by ta podejmowała aktywne działania na rzecz integracji z UE. Warto, więc poświęcić znaczną część budżetu PW na programy stypendialne, imprezy kulturowe i działania zmierzające do budowania trwałych relacji społecznych między narodami.

Strategia Morza Bałtyckiego

Page 17: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Strategia Morza Bałtyckiego Państwa, w których interesach jest odpowiednia

strategia tego rejonu to:• Finlandia, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Niemcy,

Dania, Szwecja. Cztery główne założenia strategii mają sprawić,

że ta część Europy osiągnie równowagę pod względem ochrony środowiska i stanie się zamożna, dostępna, atrakcyjna oraz bezpieczna poprzez prowadzenie różnych projektów przybliżających te państwa do pełnego rozwoju.

Strategia Morza Bałtyckiego c.d.

Page 18: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Strategia Morza Bałtyckiego c.d.Projekty:1. Bezpieczeństwo- najważniejsza kwestia. Jest

to dążenie do dokładnej kontroli statków i okrętów pływających po Bałtyku- głównie tankowców

2. Uczynienie regionu dostępnym i atrakcyjnym - otworzenie granic na wschód oraz budowa miejsc, z których można czerpać energię.

3. Większy dobrobyt- utworzenie „zdrowej” konkurencji na rynku.

Nasza propozycja filarów

Page 19: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Propozycja naszych czterech filarów. 1. Rozwiązanie problemu namnożenia sie

biurokracji w UE2. Budżet nakierowany na nowe technologie i rozwój kultury3. Rozwiązanie poprzez naciski i sankcje sytuacji na Białorusi4. Bezpieczeństwo energetyczne UE

Propozycja czterech filarów c.d.

Page 20: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Propozycja naszych czterech filarów c.d.

Nasze filary opierają sie na rozwiązaniu problemów, które są niestety bolączka Unii Europejskiej.Najbardziej irytujący jest problem biurokracji i bezmyślnie naciąganych przepisów, aby pomócludziom tylko ze swojego kraju, nie biorąc pod uwagę problemów całej wspólnoty(przykładem może być ślimak jako zwierzę morskie- Francja). Kolejnym problemem jest obecny prezydent Białorusi- Łukaszenka. Człowiek ten bawi sie swoim państwem jak dziecko zabawką. Ostatnio postanowił nawet zdewaluować dolara o 50% czyli każda osoba, która miała np.100 rubli oszczędności w dolarach ma teraz tylko 50 rubli. Ostatnim już problemem, innym niż w prawdziwych filarach, jest budżet. Chcielibyśmy nakierować budżet na kulturę i innowacje. Pomogło by to młodym polskim naukowcom, którzy nie posiadają wiele pieniędzy, ale mają świetne pomysły, uznawane na całym świecie.

Autorzy prezentacji

Page 21: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Galeria zdjęć

Page 22: Prezydencja Polski w Unii Europejskiej

Opiekun:prof. Robert Śniegocki

Zespół:Przemysław SzymańskiGerard RongeFilip NowaczykGreta Fąka

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁOWEJ ZAMOYSKIEJ I HELENY MODRZEJEWSKIEJ W POZNANIUROK SZKOLNY 2010/2011