Top Banner
Универзитет у Новом Саду Факултет техничких наука Департман за индустријско инжењерство и менаџмент Студијски програм: Инжењерски менаџмент Студијска група: Информациони менаџмент Студент: Душан Б. Девић, и3664 ИЗВЕШТАЈ о обављеној стручној пракси за школску 2011./2012. годину
26
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: praksa

Универзитет у Новом Саду Факултет техничких наука

Департман за индустријско инжењерство и менаџмент

Студијски програм: Инжењерски менаџмент

Студијска група: Информациони менаџмент

Студент: Душан Б. Девић, и3664

ИЗВЕШТАЈо обављеној стручној пракси

за школску 2011./2012. годину

Нови Сад

Page 2: praksa

март 2012. године

САДРЖАЈ

1 Приказ организације у којој је обављена пракса...............................................2

1.1 О компанији Telvent DMS............................................................................2

1.2 Telvent DMS радни тимови...........................................................................3

1.3 Најважнији елементи процеса рада.............................................................4

1.3.1 DMS Software..........................................................................................4

1.4 Процес уговарања и реализације пројеката................................................5

2 Организациона јединица у којој је обављена пракса........................................6

3 Резултати стручне праксе....................................................................................7

3.1 Спецификација задатака...............................................................................7

3.2 Опис метода рада...........................................................................................7

3.2.1 Предлог потребног софтвера за решавање задатка............................7

3.2.2 Израда решења.......................................................................................8

3.3 Приказ резултата...........................................................................................9

4 Критички осврт на резултате рада....................................................................12

4.1 Web апликација као логично решење........................................................12

4.1.1 Алтернативе изабраној платформи....................................................12

4.2 Прилагођавање за мобилне уређаје...........................................................13

5 Предлози за унапређење метода, процеса и поступака рада.........................14

6 Закључак.............................................................................................................16

1

Page 3: praksa

1 Приказ организације у којој је обављена пракса

1.1 Telvent DMSОкомпанији

Назив организације: Telvent DMS д.о.о. за електроенергетски инжињеринг

Адреса: Нови Сад, Народног Фронта 25 А, Б, Ц, Д

Претежна делатност: рачунарско програмирање

Telvent DMS d.o.o. из Новог Сада је, високотехнолошка компанија за софтверски инжењеринг која се бави истраживањем, развојем и софтверским инжењерингом у електродистрибутивним системима – дистрибутивном менаџмент систему (ДМС). Осим тога, компанија је активна у областима система за менаџмент енергијом (ЕМС) и система на енергетском тржишту (ЕММ). Ова компанија је и део научно истраживачког парка Универзитета у Новом Саду. Има готово 600 запослених и ради пројекте практично на свим континентима. Осим тога, у компанији свакодневно ради и око 400 стипендиста, пре свега студената Факултета техничких наука и Природно-математичког факултета у Новом Саду.

Telvent DMS компанија омогућава константно напредовање у знању и каријери и усавршавање у земљи и у иностранству, у оквиру послова компаније. Telvent DMS је стратешки партнер са компанијом Microsoft, а то партнерство подразумева приступ најсавременијим Microsoft технологијама, Microsoft курсеве и Microsoft сертификате.

Компанија врши активна истраживања и нуди бројне пословне могућности стручњацима који се баве изучавањем области као што су:

базе података, .NET програмирање, писање математичких алгоритама, вештачка интелигенција, Data Mining, Cloud computing, дистрибуирани системи, Real time системи, Web 2.0, HTML5, географски информациони систем (ГИС), SCADA итд.

2

Page 4: praksa

Telvent DMS је joint-venture шпанске компаније Telvent и новосадске компаније DMS group d.o.o., основано 2008. године као резултат успешне осмогодишње сарадње ове две компаније. Шпански део компаније недавно је постао део престижног бренда Schneider Electric, веома познатог имена у свету енергетике.

Telvent DMS покренуо је много пројеката у више од 100 контролних центара широм света, укључујући Тунис, Италију, Македонију, Србију, Перу, Парагвај, Коста Рику, Панаму, Венецуелу, Аргентину, Мексико, Индонезију...

Пословна политика ове компаније је да се не рекламира у домаћим медијима.

1.2 Telvent DMS радни тимови

У компанији су тренутно издвојени следећи тимови (број поред имена представља број запослених у тиму који су у сталном радном односу):

Power Team - 42 DMS UPRAVA - Vladimir Strezoski, Dragan Popović, Duško Bekut, Goran

Švenda, Andrija Sarić, Nenad Katić, Vladislav Vrtunski, Aleksandar Galović DMS ARCHITECT TEAM – 2 DMS KOMERCIJALA – 15 DMS OPŠTA SLUŽBA – 9 DMS INŽENJERING – 26 DMS DEPLOYMENT, TESTING AND ADMIN TEAM – 64 DMS GUI TEAM – 64 DMS MODEL SERVER & SYSTEMS INTEGRATION TEAM – 40 DMS DATABASE TEAM – 30 DMS SIEMENS TEAM – 2 DMS SIEMENS SOFTWARE SUPPORT AND ADMINISTRATION

TEAM – 5 DMS SIEMENS SPECTRUM MAINTENANCE TEAM – 31 DMS SIEMENS POWER TEAM – 10 DMS SIEMENS MIDDLEWARE TEAM – 6 DMS SIEMENS SYSTEM SOFTWARE TEAM – 13 DMS APPLICATION SERVERS V3 TEAM - 47 DMS TRAINING TEAM DEVELOPERS - 13 DMS CROSS-PLATFORM APPLICATION SERVICES TEAM - 20 DMS REAL-TIME INTEGRATION TEAM - 13 OASyS DNA Infrastructure V3 - 19 FORT COLLINS TEAM - 3 TELVENT CANADA TEAM - 21 MDM TEAM - 19 EKC POWER TEAM - 15 PMS TEAM - 6 остали - 10

3

Page 5: praksa

1.3 Најважнији елементи процеса рада

Основни елементи процеса рада су радна снага, средства за рад и предмети рада. Telvent DMS је савремена компанија која је оријентисана на производњу софтверских производа специјалних намена и није тешко закључити да најважнији пословни ресурс ове организације представљају људи. Код компанија које се баве производњом софтвера карактеристично је да су веома зависне од својих људских ресурса који својим знањем дају огроман goodwill компанији. Осим електро и софтверским инжињерима, Telvent DMS захвалницу за низ веома успешних пословних година дугује и веома способном менаџменту који је у великим пословним изазовима успео да донесе стратешки исправне одлуке и направи профитабилне потезе.

1.3.1 DMS Software

Тешко је говорити било шта овој компанији а не споменути DMS Software, савремени софтверски систем за извођење свих техничких задатака у дистрибутивној мрежи на ефикасан и оптималан начин, који у потпуности задовољава све захтеве електродистрибуција на тендерима широм света. Овај модерни софтверски алат, у најкраћим цртама:

омогућава динамички мониторинг и контролу дистрибутивне мреже; пружа веома квалитетне информације о дистрибутивној мрежи; ефикасно употребљава, дизајнира и развија објекте на мрежи; редукује трошкове пословања; повећава профит; побољшава квалитет и квантитет електричне енергије која се испоручује

крајњим корисницима.

Овај софтвер располаже алатима за динамичку виртуелизацију, мониторинг и контролу електро-мреже а додатне могућности дају му моћне апликације за аналитику, планирање и оптимизацију. Систем је изграђен на отвореним стандардним решењима и моћној техничкој бази података. Уз потпуну интеграцију са SCADA и GIS системима, овај софтвер је врхунско решење за електро дистрибуције. DMS Software лако се може прилагодити потребама и специфичним захтевима појединих корисника а више од 100 инсталација широм света гарантује квалитет и светлу будућност овог производа.

DMS Software изграђен је на концепту Smart Grid Solution. Он интегрише енергетску ефикасност, одговор на захтев и ресурсе за дистрибуционе технологије, а све са циљем да мрежним операторима омогући доношење интелигентних одлука које помажу мрежи да ради ефикасније, поузданије и по нижим трошковима.

4

Page 6: praksa

Слика 1 – DMS Software

1.4 Процес уговарањаи реализације пројеката

Основни начин настанка неког пројекта је преко тендера. Нека фирма распише тендер за своје потребе, а фирме као што је ТДМС конкуришу. Дају своје понуде, и кроз неколико кругова се одабира ко ће реализовати пројекат. Након тога следи реализација или прилагођавање уколико све већ поседује неки прозивод. То се одвија у фазама, по планираним тачкама (milestones), потраживач и произвођач сарађују током развоја да би што боље одговорили потребама пројекта. Реализација пројекта се распоређује по тимовима, где сваки ради део за који је специјализован. Након што је пројекат готов (или се може назвати таквим), следе тастови FAT-ови и SAT-ови, може их бити више (First Acceptance Test и Site Acceptance Test, респективно). На ФАТу се мора задовољити пролазност пројекта од нпр. 70%. Након тога, следи сређивање грешака и на САТу пролазност треба да буде већа од 95%, нпр. Када је пројекат прихваћен и плаћен, онда остаје његово одржавање и вишеструко наплаћивање лиценци, и управо је ово моменат када фирма остварује огромне профите. Може да се ради и без тендера - све је исто само нема конкуренције. Још једна могућност је разфој пројекта без захтева - када се иде на предвиђање потреба на тржишту.

Ово је општа процедура, која је много компликованија и минимално траје пола године, а на главним великим пројектима се мери и годинама. Само управа одлучује на којим тендерима ће се учествовати.

5

Page 7: praksa

2 Организациона јединица у којој је обављенапракса

Организација у којој сам обавио праксу подељена је у више тимова, сваки са различитим задужењима и надлежностима. Сваки тим има свог лидера – вођу тима, као и његовог заменика.

Практичан рад обавио сам у оквиру web тима. Вођа овог тима, а самим тим и мој ментор на практичном раду, била је мр Коса Ненадић. Овај тим у време обављања практичне наставе био је лоциран у Новом Саду, на адреси Сремска бр. 4, пети спрат. У овај тим распоређен сам на основу свог досадашњег знања и искуства у области web технологија.

Овај тим задужен је за израду, одржавање и прилагођавање web-апликација које нуди Telvent DMS. Осим тога, задатак овог тима је израда и одржавање интернет сајта компаније.

Web тим подељен је у две целине. Један део тима ради на DMS Software V2 док други део развија и тестира DMS Software V3. Трећа верзија софтвера је тренутно актуелна и пуштена је у активан рад пре неколико месеци. Друга верзија DMS Software-a је веома заступљена код клијената широм света. Такође, неки од нових клијената изричито захтевају V2 софтвер за своју електро- дистрибуцију. Због тога је неопходно део кадровских ресурса тима ангажовати искључиво на V2 софтверу компаније. Део тима који ради на V2 је изложен свакодневним напорима и евидентно је да има много више посла од колега задужених за V3.

Telvent DMS препознао је трендове у области информационих технологија и уочио све већу важност web апликација које се покрећу на web серверима и приказују у web прегледачима (web browser) као што су Google Chrome, Mozila Firefox, Opera и (на жалост) Microsoft Internet Explorer.

База података коју користи DMS Software може да ради на различитим системима за управљање базама података, у зависности од жеља и могућности конкретног клијента, али до сада су најчешћи системи засновани на MsSQL-у, Oracle-у i MySQL-у.

Web тим је уско повезан и завистан од рада осталих тимова компаније из простог разлога: серверски делови web апликација једним делом развијају се ван надлежности web тима. Другим речима, резултати рада других тимова компаније користе се као улаз у процес креирања web апликација које прави web тим. Самим тим, често се може приметити да неки чланови web тима не могу да раде свој посао јер други тимови нису у могућности да обаве свој део посла на време.

6

Page 8: praksa

3 Резултати стручне праксе

3.1 Спецификација задатака

Основни циљ је оптимизација актуелне верзије web апликације CLM (Contract List Management) за мобилне уређаје, тако да може адекватно радити на различитим платформама:

Apple iOS Android Windows Phone Blackberry Palm WebOS Opera Mobile Symbian

Корисник ове апликације је особа у Smart Grid домаћинству. Користећи ову апликацију, корисник може урадити следеће:

преглед личних података; преглед података о бројилу; увид у стање система; обавештавање оператера о ванредној ситуацији; закључивање новог уговора са оператером; провера и измена клаузула из постојећих уговора.

Ова web апликација користи Ј2ЕЕ као платформу. На клијентској страни, апликација користи CSS и JavaScript са AJAX-ом ради обезбеђења неких функционалности. Подаци о корисницима смештени су у XML датотеку.

Дакле, основни задатак је оптимизација, односно проширивање актуелне web апликације, тако да добро ради на већини мобилних уређаја али да задржи стару функционалност која задовољава потребе корисника.

3.2 Описметода рада

3.2.1 Предлог потребног софтвера за решавање задаткаЗа решење овог проблема може се користити веома моћна, популарна и бесплатна библиотека jQuery Mobile. Ова библиотека је базирана на HTML5 стандарду и допадљивом корисничком интерфејсу за све популарне мобилне платформе, развијена од стране jQuery и jQuery UI фондације. Флексибилна је, са „лаким кодом“ и прилагодљивим дизајном.

7

Page 9: praksa

Коришћењем ове библиотеке, програмер не мора много водити рачуна о платформи, web-прегледачу, оријентацији и величини екрана корисника.

Један од најбољих алата за развој је Eclipse IDE. Бесплатан је, стабилан, подржан од стране масовне заједнице, лак за надоградњу и оптимизацију за скоро сваку намену у области програмирања и пројектовања софтвера. Због свега тога, ово развојно окружење сам користио и за решавање овог задатка.

Да би развили и покренули оптимизовану апликацију, потребно нам је следеће:

Eclipse IDE (за развој апликације); Java Development Kit (за развој апликације); Tomcat web server; Mobile web browser; препоручљиво и неки емулатори за мобилне уређаје попут Adobe’s

Device Central или Ripple extension за Google Chrome.

3.2.2 Израда решењаКада смо обезбедили сав потребан софтвер за оптимизацију клијентског дела ове апликације, почињемо са израдом решења прилагођеног за мобилне уређаје. Да би библиотека jQuery Mobile урадила свој посао, захтева од програмера да испоштује стриктну анатомију web странице. Основна разлика у односу на типичне web странице је у томе што jQuery Mobile раздваја једну страницу у више логичких целина које су означене <div> таговима. Наравно, на једној физичкој страници може се наћи и само једна логична страница, али тако нећемо остварити извесне бенефите који су главна идеја у коришћењу библиотеке jQuery Mobile (анимације, ефекти транзиције између страница).

Део HTML5 кода за дефинисање једне логичке странице:

<div data-role="page" id=”strana1”> <div data-role="header">...</div> <div data-role="content">...</div> <div data-role="footer">...</div>

</div>

Овај блок се у једној физичкој страници понавља онолико пута колико логичких страница желимо. Обавеза је да сваки div који је пропраћен одредбом data-role="page" има јединствени id преко којег се тај блок референцира.

Главне предности угњеждавања више логичних страница у оквиру једне физичке странице су у брзини приступа другим страницама и допадљиво анимирана транзиција између страница.

JQuery Mobile располаже свим потребним селекторима и функцијама за оптимизацију стандардних HTML5 тагова и прилагођавање за мобилне уређаје.

8

Page 10: praksa

Битно је напоменути и да се у оквиру почетне JSP странице главне web апликације треба убацити JavaScript који проверава UserAgent String и на тај начин одређује да ли корисник апликације користи класичан рачунар или неки од мноштва мобилних уређаја. Уколико корисник користи мобилни уређај, биће аутоматски преусмерен на мобилну верзију апликације. Наравно, постоји и могућност ручног избора стандардне или мобилне верзије.

3.3 Приказ резултата

Почетна страница стандардне апликације изгледа овако:

Слика 2 - пријава корисника на изворну CLM апликацију

После имплементације овог предлога решења отвара се почетна страница мобилне верзије:

Слика 3 – пријава корисника на мобилну верзију апликације путем iPhone-а

9

Page 11: praksa

Слика 4 – CLM апликација

Слика 5 – мобилна CLM апликација на генеричком уређају (800x480 px)

10

Page 12: praksa

Слика 6 – Приказ мобилне верзије апликације на различитим уређајима

Слика 7 – Trouble Call формулар на HTC паметном телефону

11

Page 13: praksa

4 Критички осврт на резултате рада

4.1 Web апликација као логично решење

Битна карактеристика сваке web апликације манифестује се у чињеници да је платформски независна. То значи да није много битно да ли корисник користи Windows, Linux, MacOS или неки други оперативни систем. Осим тога, web апликације су погодне и због тога што је лако прилагодити их за мобилне уређаје (паметни телефони, таблети) који заузимају све веће тржишно учешће међу уређајима који приступају интернету, па самим тим заслужују и више пажње на пољу оптимизације web апликација. Битан моменат је и да се web апликација најчешће не дистрибуира кориснику у потпуности, него се поставља на сервер који може остати под ингеренцијом компаније која је развила софтвер. Кориснику се испоручује само клијентски део апликације који приказује web browser. Највећи део језгра апликације (пословна логика) остаје безбедан на серверу. Сервер добија захтеве које иницира корисник у свом web browser-u. Након успешне аутентификације корисника, сервер извршава одређене операције и враћа клијенту резултат. У извршавању тих операција, сервер често размењује информације са неком базом података путем система за управљање базом података.

Алтернатива web апликацији била би такозвана „desktop“ апликација која би се морала инсталирати на рачунар сваког појединачног корисника. У том случају неминовно би било развити различите варијанте за популарне оперативне системе (Linux, Windows, MacOS...) или коришћење платформски независног програмског језика као што је Java. У сваком случају, неминовно би било инсталирати програм на рачунар корисника пре коришћења.

Дакле, коришћење web апликације за обезбеђивање лаке интеракције са корисницима у овом случају намеће се као логичко решење.

4.1.1 Алтернативе изабраној платформиОва апликација је у начелу једноставна. Са аспекта актуелних могућности интернета не извршава нарочито комплексне операције али је веома важно да опслужи велики број корисника.

За овакве апликације практикује се коришћење такозваних request-based framework-a као што су:

Spring MVC Struts2 Rails Grails

Сви они су намењени Java Enterprise Edition (J2EE) платформи.

12

Page 14: praksa

Telvent DMS одабрао је Java Enterprise Edition (J2EE) платформу за ову web апликацију. Ово је веома моћна и стабилна платформа, доста флексибилна у смислу надоградње. Као framework коришћен је Struts2. Ништа мање квалитетан framework је и Spring MVC. Реализација ове апликације могла је отићи и на PHP оријентисану платформу, пре свега коришћењем Zend Framework-а или његових алтернатива. Zend Framework најчешће се упоређује управо са J2EE због својих карактеристика. Још једна варијанта била би у Microsoft технологијама (.Net).

Генерално, због своје једноставности ова апликација свакако није нужно морала да се развија на платформи као што је Java Enterprise Edition. Чак би и “чист” PHP на серверској страни, уз адекватан парсер за XML, могао сасвим коректно да заврши овај посао.

4.2 Прилагођавање замобилне уређаје

Имплементирана мобилна верзија Contact List Management апликације у потпуности обезбеђује сву функционалност као и апликација за стандардне персоналне рачунаре.

За решење овог задатка одабрана је бибилиотека jQuery Mobile која је у време обављања ове праксе тек изашла из бета фазе и били су приметни многи багови. Међутим, због велике популарности jQuery и jQuery UI библиотека, слободне лиценце, веома јаке заједнице корисника и обимне документације, наметала се као логичан избор. Учитана је у софтвер преко CDN-а1 и овај приступ ће омогућити коришћење најактуелније верзије библиотеке.

Алтернативна решења могла би бити бибилиотеке као што су JQTouch (још у бета фази) и Sencha Touch, који је због конкуренције у виду jQuery-ја са комерцијалне прешао на MIT лиценцу.

Све оне раде на сличном принципу али jQuery је свакако „најзвучније“ од ових имена.

Мало старији приступ могао би бити и у коришћењу Java Micro Edition (J2ME) платформе. Оваква верзија апликације већ је иплементирана у Telvent DMS тако да заиста није било смисла радити исти посао два пута, а и остала би потреба за инсталацијом.

Мобилна верзија апликације израђене помоћу jQuery Mobile је тестирана у реалном окружењу и том приликом је сасвим коректно паралелно опслужила 10ак корисника. Овај тест свакако није нарочито меродаван јер је задатак опслуживање много ширег аудиторијума, али и перформантност много више у овом случају зависи од сервера и пословне логике која се на њему одвија.

1 CDN – Content Development Network

13

Page 15: praksa

5 , Предлози за унапређењеметода процеса и поступака рада

У компанији на чијем платном списку се налази више од 1000 људи, претежно софтверских и електроинжињера, која сарађује са електродистрибуцијама широм света, незахвално је тражити простор за унапређење метода, процеса и поступака рада.

Услови за боравак и рад у овој компанији су заиста коректни. Није тешко уочити да се менаџмент компаније истински потрудио да својим запосленима пружи оптималне услове за рад.

За кратко време које сам провео у компанији, моје радно место било је у канцеларији web тима. Већ првог радног дана добио сам свој задатак на којем сам радио наредне три недеље.

Из разумљивих разлога, нисам имао прилике да се директно упознам са руководећим и управљачким структурама у овој великој компанији. Ипак, слушајући брифинге са груповођом и коментаре запослених инжињера у оквиру web тима, уочио сам да и овај, наизглед перфектан и хармоничан пословни систем, има извесних недостатака и неправилности у раду.

Web тим чини група инжињера чији посао је много „ближи“ крајњим корисницима у односу на остале тимове у компанији. Међутим, web тим у великој мери зависи од рада осталих тимова, јер најчешће резултати рада других представљају улазну јединицу, односно полазну основу за рад web тима. Самим тим, оног момента када остали тимови из било ког разлога не одраде свој део посла на време, већина инжињера у web тиму принуђена је да чека.

Компајлирање софтвера који web тим користи као основу за свој рад траје дуго. Процес компајлирања претежно иницирају други тимови тек када испуне све потребне услове. У том периоду многи инжињери web тима нестрпљиво чекају. Када напокон стекну услове за рад, притискају их рокови јер су последњи у ланцу израде софтвера пре него што се исти испоручује корисницима. Тада се некако занемарују чињенице да су чланови тима крајње оправдано били спречени да раде свој посао због кашњења других, али се највећи део кривице ипак сведе на ову групу у предузећу. То свакако лоше утиче на мотивацију чланова овог тима.

Није тешко било уочити и одређену дозу интерне конкуренције у компанији. Тимови претежно раде различите послове али неки запослени доживљавају своје колеге као конкуренцију. Ова појава је увек пожељна у извесној мери, али је мала граница када престаје да буде пожељна и већ прелази у проблем.

14

Page 16: praksa

Генерално, тимови у компанији треба да остварују синергијски ефекат. Међутим, присутна је завидност код појединаца која се директно одражава на ефикасност и ефективност у раду.

Менаџмент компаније је, како и доликује великим и успешним фирмама, на крају пословне године организовао прославу на коју су били позвани сви запослени и студенти који су укључени у рад компаније. Том приликом се генерални директор компаније, проф. др Драган Поповић, кратко осврнуо на пословну годину која је била на измаку. Осим тога, изнео је веома оптимистичне али и реалне планове компаније за блиску будућност. На свечаности су проглашени и награђени најбољи појединци у компанији у 2011. години. Оно што сам могао чути у неформалним разговорима међу запосленима тих дана односило се управо на избор и проглашење појединаца за најистакнутије у компанији, којим многи очигледно нису били задовољни. Да ли су проглашени појединци заслужили да буду промовисани или не заиста нисам компетентан да говорим, али чињеница је да постоје струје међу запосленима што свакако није добро за компанију.

Ипак, највећа замерка је у томе што компанија не плаћа прековремени рад. За компанију као што је ова, убеђен сам да плаћање прековремених сати не би битно угрозило профитабилност а имало би позитивних утицаја на запослене. Менаџмент компаније мора бити свестан да највећу вредност чини goodwill у виду знања свих инжењера који у компанији свакодневно раде. Оног момента када сви они заврше радни дан и напусте радно место, остаје зграда са много инвентара чија вредност сигурно није респектабилна колико и биланс успеха компаније. Зато је од круцијалне важности да радници буду на првом месту.

Приметио сам да запослени у web тиму нису одушевљени сарадњом компаније са Microsoft-ом. Чланови тима који су посетили Microsoft семинар у Београду вратили су се са утиском да је DMS Software у том моменту био много напреднији од онога што Microsoft нуди и да би „имплементацијом њихових решења уназадили свој софтвер“. Маркетиншки, сарадња са Microsoft-ом је веома атрактивна за менаџмент компаније, али очигледно да запослени више преферирају алтернативна софтверска решења и платформе. Наметање одређене технологије чак и када не постоје оправдани технички разлози је честа пракса у компанијама које се баве развојем софтвера.

Уочио сам да се и у овој компанији понекад проблеми решавају на „лакши“ а не на препоручени начин. На пример, Exception се у коду „хвата“ на тај начин што се у конзолу испише празан string. Контролом би се избегли овакви потези.

Уколико би копманија омогућила својим инжињерима активан рад са удаљених локација путем Интернета (од куће), могла би додатно уштедети на простору и путним трошковима. Такође, много јефтиније би се могли ангажовати еминентни стручњаци који немају пребивалиште у Новом Саду.

15

Page 17: praksa

6 Закључак

Telvent DMS је један од највећих извозника софтвера у Србији. За свега неколико година, од мале новосадске компаније настао је гигант и бренд електроиндустрије.

Услови за боравак и рад у овој компанији су заиста коректни. Није тешко уочити да се менаџмент компаније истински потрудио да својим запосленима пружи оптималне услове за рад а проблеми у компанији су сведени на минимум.

Пословна политика ове компаније је да се не рекламира у домаћим медијима.

Стручна пракса у овој компанији донела ми је веома важно искуство у реалном пословном окружењу у области програмирања. Рад у окружењу младих и успешних стручњака из области која ме занима представља право задовољство. Оваква атмосфера и рад у тиму додатно стимулише човека да пружи свој максимум.

На почетку праксе било ми је тешко да разумем разговоре запослених у тиму јер су користили доста термина који се конкретно тичу DMS Software-а и његових делова. Пошто су ме упознали са основама софтвера који развијају, било ми је веома драго што сам касније успевао да разумем са каквим се све проблемима сусрећу у свом раду. У великим компанијама запослени су обично уско специјализовани за одређену област, па је просечном студенту тешко да се нарочито истакне добрим саветом или предлогом за решавање неког проблема.

Био сам принуђен да много учим у току праксе јер је знање које сам у том моменту понео са факултета било довољно да покрије можда 20ак % потреба задатка који сам добио. Овим приликом упознао сам се са:

HTML5 jQuery Mobile Java Enterprise Edition Struts2 framework Eclipse IDE

Према извештају ментора, задатак сам испунио веома успешно.

16