Top Banner
II NJEMAČKA DOKUMENTA
155

nemački izvori.pdf

Dec 19, 2015

Download

Documents

Zoran Koprivica
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • II

    NJEMAKA DOKUMENTA

  • IZVJETAJ KOMANDE NJEMAKOG 2. NASTAVNOG BA-TALJONA OD 4. SEPTEMBRA 1944. O OSUJEENOJ NAMJE-RI ZAPOVJEDNITVA 9. GORSKE PUKOVNIJE DA SA SVO-

    JIM JEDINICAMA PRIE NA STRANU NOVJ1

    2. njema. nastavni bata l jon pri 9. hrvat. brd. puku

    K-dno mjesto, 4. septembra 1944.

    Predmet: Izvjetaj o dogaaj ima u 9. hrvat. brd. puku.2

    1.9.44. uvee dobio je k-dant 9. hrv. brd. puka pukovnik Broz3 od k-danta 2. hrv, brd. brig. nareenje da povrati Ivan--Sedlo koje su bili zauzeli partizani.4 On se odluio da predu-zme napad 2.9.44. u ju t ru i pozvao je k sebi, da mu pomogne u izradi pukovske zapovijesti za napad, k-dira 2. n jemake nastavne ete poru. Sosnovskog. Utanaeno je da bi napad trebalo izvriti sa jednom ojaanom etom koja bi lako od-bacila nepri ja tel ja sa Ivan-Sedla.

    2.9.1944. u 03,30 asa pukov. Broz je pozvao poru. Sos-novskog i izjavio da uprkos postojeem brigadnom nareenju on napad nee da izvri. Onda ga je poru. Sosnovski skolio da za povraanje Ratelice5 i n jeno posjedanje odredi jedno udarno odje l jenje iz jedne ete. K-dant puka se, prisiljen, mo-rao, da sloi sa ovim i da za to izda potrebna nareenja Udar-no odjel jenje , kome je bio pridat jedan art i l jer i jski osmatra art i l jeri j . k-danta u Tarinu, otvorilo je na mjes to dobro us-mjerenu art i l jer . vatru. Udarno odjel jenje , koje je prilo do ivice mjesta i posjelo visove lijevo od eljeznikog nasipa, moralo je da bude vraeno jer je k-dant puka ponovo uskra-tio da poalje etu koja je bila predviena za pos jedanje mjesta .

    U toku ovog prepodneva, kao to je naknadno poznato, oficiri puka su kovali planove kako e da iskljue svoje nje-make instruktore i da ostvare izdaju svojih domobrana i hrvatske drave. Artiljer. osmatra vodnik Anton Mista je kazao naredniku Molcu (Molz) da Nijemci treba da paze jer

    1 Original (na njemakom, pisan na maini) u Arhivu VII, mi-krofilm London-8, snimak reg. br. 302.649.

    2 Rije je o 9. gorskoj pukovniji 2. gorskog zdruga 3. zbornog podruja.

    3 Ljubomir 4 Blie o borbama za Ivan-Sedlo vidi dok. br. 36. 5 Opirnije o borbama za Ratelicu vidi dok. br. 55.

  • hrvat, oficiri spremaju izdaju. Kao to se kasni je pokazalo, trebalo je da cijela eta n jemakih ins t ruktora bude za vri-jeme ruka uhapena od strane jednog oficira i vie domobra-na koji bi naoruani upali u trpezari ju. Ali ovo nije uspjelo poto je eta toga dana ruala na poloaju. Takoe je vodnik Anton Mista bio ona j koji je, kad je raspadanje puka ve bilo u punom toku, otrao u Pazari i zamolio svog k-danta da iz Sarajeva uputi pojaanje,6 poto puk hoe da bez borbe pre-da partizanima Tarin. Mistovim izjavama ipak nije poklo-njena osobita panja, poto je poru. Sosnovski ba bio po-zvan na ruak od strane k-danta puka i prema n jemu nije bilo pokazano nikakvo neraspoloenje, a on je iz razgovora za vri jeme ruka dobio samo na jbol je utiske. Ali da je s tvarno izdaja ve bila planirana po tvru ju izjave domobrana 4. ete koji tvrde da je popodne u nj ihovu etu dolazio jedan p.poru. i od nj ih zahtijevao da se spreme da razoruaju n jemaku nastavnu etu. Partizani su, meutim, na selo Tarin otvorili vatru iz mitral jeza i jednog pjeadijskog topa sa zapada. Do-mobrani su odgovorili vatrom i jedan partizanski mitral jez punim pogotkom PT-topa izbacili iz borbe. Sa visa koji su posjeli partizani su dovikivali domobranima da su se Englezi iskrcali u Dalmaciji, da se za nj ih bore i da se domobrani t reba da preda ju poto pobi ju Nijemce. Domobrani su odgo-vorili da se oni bore za slobodnu Hrvatsku i ponovo otvorili vatru. Pukovnik Broz je naredio da se prekine pal jba i na vis poslao dva vojnika sa is taknutom bijelom zastavom kako bi sa partizanima stupio u pregovore.

    U 17,00 asova u kancelari ju k-danta puka, gdje su bili prisutni svi oficiri puka, stupio je jedan partizanski koman-dant.7 Poru. Sosnovski, koji je objanjavao da se na l jude sa bijelom zastavom koji su ili part izanima treba bezuslovno da otvori vatra, napustio je oda ju da dovede tumaa kako bi mogao prati t i pregovore. Jedan mali dio hrvat , oficira bio je vrlo zauen postupcima k-danta puka i nije bio sa n j ima sporazuman.

    Dok je pukovnik Broz pregovarao, sa p ra tn jom i jed-nim PA-topom 2 cm na kamionu doao je generaltabni ma-jor Elhe (Elche) i ma jo r gospodin fon Vurcbah (Wurzbach). Sada je partizanski komandir bio uhapen, a k-dant puka je izjavio da je on bio potresen kad je partizanski komandir doao k n jemu. On nije htio ni o emu nita da zna i izraavao je svoje nezadovoljstvo. Pod ovim okolnostima se tada odu-

    Blie o tome pojaanju iz Sarajeva vidi dok. br. 55, objanje-nje 7.

    7 Rije je o komandiru 1. ete 4. bataljona 9. krajike NOU bri-gade zastavniku oki Mrenu (vidi dok. br. 55, objanjenje 17).

  • stalo od hapenja oficira. Oni su jednoglasno izjavili da im ni na k ra j pameti nije bilo da izvre izdaju. Tad je gospodin ma jo r fon Vurcbah otiao za Konjic, a gen-tab. m a j o r Elhe sa svojom pra tn jom i part izanskim komandirom za Sarajevo. PA-top 2 cm ostao je u Tarinu.

    Sve se vie pojaavala zategnutost izmeu nastavne ete i hrv. oficira. Poru. Jurak je telefonom molio svoga k-danta za nareenje da promijeni poloaj i ode u Pazari. K-dant mu je ovo uskratio. Oficiri puka su takoe sasvim neupadlj ivo povlaili dijelove posade bunkera. Pukovnik Broz je pozvao sebi poru. Sosnovskog i pokazao mu, kako se docnije usta-novilo, jedno lano nareenje kojim se nareivalo da nastavna eta i tab puka napuste Tarin i odu u Pazari. Ali kako je poru. Sosnovski imao iz Konjica nareenje da sa jednom hrv. etom i nastavnom etom zauzme Ratelicu, ovome nije vjerovao. Tada su oficiri puka proirili vijest da e u Tarin doi kao pojaanje njemake SS-trupe sa zadatkom da razo-ruaju domobrane. Na ovo je iz Tarina pobjeglo mnogo do-mobrana,8 i samo sa velikom mukom uspjeli su oficiri i in-struktori 2. ete da dijelove ovih bjegunaca vrate na poloaj. Shodno nareenju 2. nastavna eta je ht jela da odmaru je za Ratelicu. Ali poto je k-dant puka odbijao da da hrv. etu, k-dir ete je odluio da ostane u Tarinu, kako ne bi i ovo mjes to palo u ruke partizana.

    Pod komandom p.por. Gibnera (Giebner) iz Bradine je u Tarin dolo jo jedno PA-orue 2 cm. Uprkos suprotnom nareenju korpusa po kojem je p.por. Gibner imao da se vrati u Bradinu, poru. Sosnovski je, s obzirom na situaciju, odluio da u Tarinu postavi na poloaj dva PA-orua. Pu-kovnik Broz je u 22,00 asa izdao nareenje da se napuste poloaji i Tarin bez borbe prepusti partizanima. Mrea slu-be za izvjetavanje je skinuta. Hrvatski oficiri, kao to su to bili p.por. Kreevi, p.por. Hajdukovi i drugi, ostali su na svojim poloajima sa malo ljudstva da se, na strani Nijemaca, za slobodu Hrvatske bore do posl jednje kapi krvi. U 22,30 asa haos je bio tako veliki da je poru. Sosnovski naredio da se pohapse svi hrv. oficiri koji su napustili poloaj i na njihovom elu k-dant puka.9 Ove oficire koji su zaboravili na ast munjevit im zahvatom uinila je nekodljivim jedna aka njemakih instruktora. Oficiri koji su pokuali da se suprot-stave hapenju silom su odvedeni na k-dno mjes to ete.

    8 Tom prilikom je na stranu 9. krajike NOU brigade prelo 7 oficira i 125 domobrana (vidi dok. br. 55).

    9 Tada su uhapeni komandant 9. gorske pukovnije i est ofi-cira (vidi Arhiv VII, mikrofilm NAV-N-T-311, reg. br. F-193, snimak br. 174: dnevni izvjetaj Grupe armija F od 4. septembra 1944).

  • Poru. Sosnovski je odmah primio komandu nad pukom da bi se sa domobranima i dalje borio za slobodu Hrvatske. Svaki pojedinac, i oficir i ins t ruktor 2. nastav. ete, zaloio se da na poloaj vrati, milom ili silom, domobrane koij su pri je nekoliko minuta na nareenje pukovnika Broza otpoeli da skidaju minobacae i PT-orua i da napu ta ju svoje po-loaje. Za najkrae vri jeme domobrani su pridobijeni i bili spremni da se sa oduevljenjem pod njemakim rukovodstvom bore za svoju Hrvatsku. Jedan napad part izana koji je u to vri jeme izvren odbijen je. K-diru 2. nastavne ete, koji je u ovo teko vri jeme preuzeo komandu nad pukom, polo je za rukom da, gvozdenom energijom i uz pomo svojih oficira i instruktora, puk koji se nalazio u punom raspadan ju po-novo uredi i ne samo da ponovo uspostavi s taru borbenu snagu nego i da svojim pr imjerom jedinicama ulije novi bor-beni duh. Njegovi oficiri i instruktori su ga energino potpo-magali u njegovoj tenji da hrvatskom puku u tekome asu pomogne da ponovo zadobije ast svoga oruja i opere sra-motu koju su mu nanijeli njegovi oficiri koji su prekrili svoju zakletvu. Zahvalnost svakog pripadnika puka njema-kim oficirima bila je bezgranina.

    Poru. Sosnovski je preko radi ja molio za pomo koja je u Tarin stigla 3.9.44. Uhapeni hrv. oficiri su predati k-dan-tu ove SS-jedinice10 koji ih je otpremio u Sarajevo. Komanda puka je i dal je ostala u rukama k-dira njemake nastavne ete.

    Hrv. puk je ve nekoliko dana imao malo hrane budui da se iz Konjica hljeb nije mogao da doturi , a osim toga pu-kovnik Broz je hranu i munici ju lagerovao u Pazariu. Na-stavna eta je odmah prenijela hranu i munici ju. Ovim je po-novo osigurano snabdijevanje jedinica.

    Domobrani su sada vidjeli, i to nisu tajili, da bi ih nji-hovi oficiri izdali i jo uz to prodali part izanima da njema-ka nastavna eta nije u posl jednjem minutu tako energino postupila i uguila ustanak. Za jedan sat je ponovo nastao red i mir. Najtea situacija je bila kad su partizani napali u t renutku kad je puk poeo da se raspada, a istovremeno se morao savladati ustanak oficira i pojedinih dijelova puka, ponovo urediti puk i odbiti napad partizana.

    Sve ovo su savladali 5 oficira i 25 podoficira svojom neuvenom energijom, voljom i velikom hrabrou.

    pot. Kla jn (Klein) potporunik

    10 Rije je o dijelovima njemake 7. SS brdske dobrovoljake divizije Princ Eugen. Blie o tome vidi izvjee Zapovjednitva 9. gor-ske pukovnije od 6. septembra 1944 (Arhiv VII, reg. br. 6/2-1, k. 123).

  • DNEVNI RAPORT AJNZACGRUPE POLICIJE BEZBJEDNO-STI I SLUBE BEZBJEDNOSTI U NEZAVISNOJ DRAVI HRVATSKOJ OD 12. SEPTEMBRA 1944. DOSTAVLJEN KAO

    INFORMACIJA NJEMAKOM POSLANSTVU U ZAGREBU1

    Ajnzacgrupa Komandno mjesto, 12.9.1944. policije sigurnosti i SD

    Hrvatska Dnevn. br.: IV 756/43. pov. Povjerljivo!

    DNEVNI RAPORT BR.: 92

    Njemakom poslanstvu A OPSTE na ruce gospodina poslanika

    U re jonu Varadina proturan je sljedei letak 10. banditske divizije:

    Domobrani, podoficiri i oficiri! Drugi f ront je otvoren. U Italiji Rim je osloboen a savez-nike trupe sve bre h i ta ju prema sjeveru. Oekuju se nova iskrcavanja. Crvena a rmi ja brzim tempom juri ka granicama Njemake i svakog se minuta oekuje nareenje: Naprijed preko Karpata, blie k nama. 300.000 naoruanih boraca, organizovanih u narodnooslobodilakoj vojsci, spremno je da zada posl jednji udarac nepri jatel ju. Cas pobjede je sve blii, a divovskim koracima blii se i k ra j okupatora i svih onih koji su svoju sudbinu s nj ima povezali, dolazi slobodna i srena budunost za sve narode u demokratskoj federativ-noj Jugoslaviji. Hiljade domobrana, podoficira i oficira hrvat-ske vojske se ve bori u naim redovima.

    Poziv na dezertiranje!

    tab 10. zagrebakog korpusa.

    Po obavjetenju jednog agenta, tab 6. banditskog2 kor-pusa je izdao nareenje, prema kojem svi mukarci stari od 16 do 45 godina ima da do 15.9.1944. priu narodnooslobodi-lakoj vosjci. Ovo nareenje treba da vai i za one koji slue

    1 Original (na njemakom, pisan na maini) u Arhivu VII, mi-krofilm London 11, snimak reg. br. 304525304531.

    2 Njemaki okupator je taj izraz upotrebljavao za pripadnike NOVJ. Meutim, pod narastajuim udarcima NOVJ i POJ, njegove od-govorne starjeine su bile primorane na korekciju takvih stavova. U

  • u domobranstvu. Sva lica mukog roda koja se ovom nare-enju ne odazovu nee potpasti pod amnest i ju koju je Tito dao i bie osueni na smrt.3

    Kod hrvatske vojske p r imjeu ju se dalj i znaci raspa-danja.4 Tako su, prema dosadanj im jo nepotvrenim vijesti-ma, u noi 7/8.9. 5 eta i 2 taba batal jona, povevi sa sobom njemake oficire i podoficire 2. brdske (hrvatske) brigade napustili 3 uporita u re jonu Bihaa i prebjegli gerilcima.5

    U Doboju domobrani nisu izvrili jedno n jemako na-reenje za akciju. I ovdje je utvrena veza s bandom. Dalje pojave raspadanja kod SS-divizije Handar6 i kod 369. pjeadi jske (hrvat.) divizije.7

    E. BANDE.

    I a jnzackomanda Osijek (1. policijska oblast) 1.) Opte, organizacija i pokreti bandi.

    a) Prema izvjetajima agenata jedinice 12. banditske divizije treba da se nalaze u re jonu Kaptol, 12 km sjeverno od [Slavonske] Poege.

    vezi s tim, u Ratnom dnevniku Operativnog odjeljenja njemake Vr-hovne komande oruanih snaga 19401945, knj. IV1, na str. 685686, iznijeta je procjena situacije koju je vrhovni komandant Jugoistoka od 21. septembra 1944. dao naelniku operativnog odjeljenja Vrhovne komande oruanih snaga:

    Klasificiranje neprijatelja kao bandita i borbe koja se protiv njega vodi, kao rata protiv bandita treba definitivno,- kao nepravilno, odbaciti. Radi se, izuzimajui novoformirane, o jedinicama vrlo dina-minim, koje su u stalnom porastu, a operativno i taktiki dobro voe-nim, opremljenim tekim naoruanjem, na kome se moe pozavidjeti, i koje nisu za potejenjivanje. Ja se ograujem od greaka da precije-nim neprijatelja, jer ba sadanje borbe i njihovi obostrani uspjesi i gubici su osnova za objektivno ocjenjivanje. Smatram da ne grijeim u precjenjivanju.

    5 Blie o pozivu vrhovnog komandanta NOV i POJ druga Tita za prelaz pripadnika neprijateljskih jedinica u redove NOV i POJ vidi dok. br. 56 (objanjenje 16) i 99 (objanjenje 3).

    4 Opirnije o stanju u ustako-domobranskim jedinicama vidi dok. br. 77, objanjenje 7.

    5 Rije je o predaji domobrana iz 1. i 2. bojne 1. lovake pukov-nije 2. lovakog zdruga. Blie o tome vidi dok. br. 61.

    a Odnosi se na 13. SS diviziju (Handar), Blie o stanju u ovoj diviziji vidi dok. br. 81 objanjenje 9.

    " Rije je o njemakoj 369. legionarskoj diviziji (Vrajoj), 5. SS brdskog armijskog korpusa. Formirana septembra 1942, ona je 11. maja 1945. razoruana kod Gorice. Tada je imala samo 160 oficira i 2.876 podoficira i vojnika, poto je prethodno, 24/25. marta, kod Bi-haa, desetkovana u borbama s jedinicama JA. Opirnije o tome, vidi veernji izvjetaj Grupe armija F od 9. septembra 1944. (Arhiv VII, mikrofilm NAV-N-T-311, reg. br. F-193, sn. br. 363364), Erih mit--Rihberga navedeno djelo, str. 71, 97. i 146.

  • b) Prema jednom daljem izvjetaju agenta 40. divi-zija treba da se sada nalazi u rejonu Daruvara.

    2.) Pojedine banditske akcije. a) Brestovac Nurkovac Vrhova, 6,5 km zapad-

    no i 5 km jugozapadno od Poege, posjeli su dije-lovi 25. i 17. brigade.

    b) 1.9. su iz vie mjes ta sjeverno od Nove Gradike opljakane sve konjske zaprege i odvezene za Ci-kote, 19 km sjeverno od Gradike.

    c) 3.9. pojavilo se u Cokadincima, 18 km jugozapad-no od Osijeka, oko 50 bandita i izjavilo da e nje-maki okupator i za nekoliko dana napusti t i Hr-vatsku i povesti sa sobom svu stoku; bolje je sto-ga da se stoka preda part izanima uz pr i jem ob-veznica, koje e se kasnije moi unoviti. Poto su se seljaci odupirali da p reda ju stoku, od svakog domainstva je opl jakano jedan do dva komada stoke ili konja s kolima i ivotnim namirnicama.

    d) U noi 9/10.9. na 5 mjes ta je razoren eljezniki nasip izmeu Andrijevaca i Garina (Vinkovci [Slavonski] Brod.

    II a jnzackomanda Sarajevo (Policijska oblast II) 2) Pojedinane akcije bandi.

    a) Nou 1/2.9. izmeu Visokog i Porjeana jedan voz naiao je na minu (pruga Sarajevo Brod) . Za-t im su partizani napali na voz i zapalili ga. Iz-gorjelo 6 vagona.8 U isto vrijeme izmeu Da-nice i Lupljanice jedan oklopni voz naiao je na minu.

    b) U kasno vee 2.9. poruen je eljezniki nasip iz-meu Renovice i Prae (Sarajevo Viegrad).9

    c) Nou 2 3.9. izmeu Kaknja i Modrinja jedan voz je naiao na minu. (Pruga Sarajevo Brod). Zatim su partizani izvrili napad na voz i zapalili ga.10

    d) Ujut ru 3.9. izmeu Lupljanice i Danice (Sarajevo Brod) eljezniki nasip poruen na 6 mjesta. Demontirano oko 800 m eljeznikih ina.

    8 Tu akciju je izvrio Visoko-fojniki NOP odred, unitivi 1 lokomotivu i 10 vagona. Opirnije o tome vidi dok. br. 144.

    To su izvrile jedinice 12. korpusa NOVJ, koje su se toga dana na odsjeku Renovica Praa prebacile preko pruge, prema sjeveru. Blie o tome vidi dok. br. 15.

    10 Tada je na tome podruju dejstvovao Visoko-fojniki NOP odred (vidi dok. br. 144).

  • e) 4.9. banditi otvorili vatru na jedan voz izmeu Miri-ine i Puraia (Doboj Tuzla).11

    4) Akcije protivu bandi. a) Nou 8/9.9. Ajnzackomanda Policije bezbjednosti i

    SD Sarajevo likvidirali su kod Sarajeva jednu bandi tsku kurirsku i relejnu stanicu. Uhapeno 12 osoba. Zapli jeajeno: 2 puke, 2 pitolja i izvjesna koliina pjeadi jske municije.

    III a jnzackomanda Banja Luka (Policijska oblast III)

    1.) Uopte, organizacija i pokreti bandi. a) Prema jednom izvjetaju vojske, VI (kra j . ) brigada,

    jaine oko 600 ljudi, treba da se nalazi u Jelainovcima, 14 km jugozapadno od Sanskog Mosta.11' Od naoruanja ima, navod-no, 18 pukomitral jeza, 7 mitraljeza i 4 minobacaa.

    b) Prema jednom izvjetaju mjesne policije, banditske jedinice koje su otile u istonu Bosnu navodno su dobile nareenje da se prebace u Srbi ju i da odatle s lea napadnu nemake trupe.13

    c) Prema izvjetaju jednoga povjerenika, XVIII (bosan.) brig., jaine oko 300 ljudi, nalazi se, navodno, u prostoru Cur-kii, 12 km juno od Kotor-Varoi.14

    d) Prema jednom izvjetaju mjesne policije u pros toru Maslovare navodno se nalazi jedna banditska jedinica koja je pr i je kratkog vremena dola iz Dalmacije i koja se sastoji od oko 150 bivih italijanskih zarobljenika.15

    11 U to vrijeme na toj prostoriji nalazili su se dijelovi 11. NOU divizije i Tuzlanskog NOP odreda.

    12 Taj podatak nije taan, jer se 6. krajika NOU brigada, prema njenom izvjetaju od 6. oktobra 1944 (vidi Arhiv VII, reg. br. 29/1, k. 769A), prije napada na Prijedor nalazila oko Bos. Novog, a po za-uzimanju Prijedora prebacila se na sektor Banje Luke.

    " U septemberu 1944. u istonoj Bosni su se nalazile 11. i 28. NOU divizija. Blie o njihovom prebacivanju u zapadnu Srbiju vidi dok. br. 72 i 137.

    14 Prema izvjetaju taba 18. srednjobosanske NOU brigade od 3. oktobra 1944 (vidi Arhiv VII, reg. br. 17/5, k. 1421), ova brigada se u prvoj polovini septembra nalazila oko Prnjavora i Dervente, dok se prema izvjetaju taba 39. NOU divizije od 13. oktobra 1944 (vidi Arhiv VII, reg. br. 35/2, k. 1265) 2. bataljon 16. krajike brigade ove divizije poetkom septembra nalazio u rejonu BadanjVarjae, jugo-zapadno od Kotor-Varoi, gdje je vodio borbe sa etnicima, pa je o tom bataljonu vjerovatno i rije.

    15 Prema izvjetaju taba 5. korpusa NOVJ od 8. novembra 1944. (vidi Arhiv VII, reg. br. 13/2, k. 458) u rejonu Maslovara se nalazila korpusna (centralna) bolnica.

  • e) Prema drugom izvjetaju mjesne policije XXI (slav.) brig.16 jaine oko 1200 ljudi, nalazi se, navodno, u prostoru Prnjavora. Ona, navodno, ima jedan PT-top, vie minobacaa i automatskih orua.

    f) Prema jednom izvjetaju vojske tab 7. div. sa ra-dio-stanicom nalazi se, navodno, u Borojeviima, 13 km sje-verozapadno od Kostajnice.17

    2.) Pojeclina)ie akcije bandi. a) Shodno izvjetaju vojske banditi , navodno, u Kra-

    jini vre prisilno regrutovanje svih mukaraca od 16 do 45 god. starosti . Nesposobno ljudstvo treba da bude formi-rano u radnike batal jone.

    b) U Vrbanj i 6 km ist. od Banje Luke banditi su pljakali 4 trgovine i odveli 16 konja .

    c) Nou 8 9.9. izmeu Sunje i Majura (Sun ja Bos. Novi) eljezniki nasip poruen na 7 mjesta .

    d) U veernjim asovima 9.9. izmeu Saa i Staze (Za-greb Sisak Novska) eljezniki nasip poruen na 14 mjesta .

    e) U kasnim veernjim asovima 10.9. izmeu Turopolja i Lekenika (Zagreb Sisak Novska) eljezniki nasip po-ruen na 5 mjes ta .

    3.) Akcije protivit bandi. Osiguranje etve mjesne policije u prostoru elinovac,

    13 km jugozap. od Bos. Gradike, 29.8. zbog jakog pritiska bandi moralo je da se povue u Berek, 11 km ju. od Bos. Gradike. Po dolasku pojaanja pukaran ja sa bandit ima kod elinovca. Izbrojano 12 poginulih nepri jatel jskih boraca. Uni-teno jedno banditsko skladite ivotnih namirnica i engleskih uniformi.

    IV ajnzackomanda Zagreb (5. policijska oblast) 1.) Opte, organizacija i pokreti bandi.

    a) Prema obavje tenju jednog agenta, 1. brigada (po-savska), jaine od oko 600 ljudi, treba da se na-

    16 Rije je o 21. slavonskoj brigadi 28. NOU divizije, koja je u prvoj polovini septembra 1944, do dolaska njene matine divizije, 16. septembra, u Prnjavor, dejstvovala na relaciji Doboj Derventa (vidi dok. br. 137).

    17 Taj podatak nije taan, jer se tab 7. NOU divizije sa 3. i 4. brigadom u to vrijeme nalazio na podruju Moslavine. Meutim 1. i 2. brigada ove divizije nalazile su se u Baniji, pod komandom Operativ-nog taba za Baniju, pa je, vjerovatno, o njima rije. Opirnije o tome vidi tom V, knj. 33, dok. br. 13, 31 i 86.

  • lazi u re jonu G. Jesenje Macelj Brezova Gora, 10,11 km sjeverno i 13 km sjeverno-sjevero-istono od Krapine, a 2. ba ta l jon 17. brigade (slav.), jaine od oko 250 ljudi, u re jonu Zaje-zda Madarevo, 20 km jugozapadno i 16 km juno-jugoistono od Varadina.

    b) Prema jednom dal jem obavje tenju agenta, de-lovi 16. brigade (zagorske), jaine od oko 200 lju-di, treba da se nalaze u re jonu Trakoana i Rav-ne Gore, 12 km i 16 km sjeveroistono od Kra-pine, a minersko odje l jen je 4. brigade (zagreba-ke), jaine od oko 60 ljudi, u re jonu Kraljeva Vrha, 16 km sjeverno-sjeveroistono od Zagreba.

    c) Prema izvjetaju agenta, Krapinski batal jon, ja-ine od oko 100 ljudi, treba da se nalazi u re-jonu Pue Bistre i Krapinskih Toplica, 16 km sjeverozapadno i 33 km sjeverno sjeveroza-padno od Zagreba.

    2.) Pojedine banditske akcije. a) U noi 7/8.9. napadnuta je od bandi jedna hrvat-

    ska patrola, 11 km juno-jugoistono od Sv. Iva-na Zeline. Jedan mrtav.

    b) U noi 7/8.9. bandit i su napali Karlovac s jugo-istoka i jugozapada. Napad je odbijen.

    c) U kasnim veernjim asovima 9.9. na vie mjes ta je razoren eljezniki nasip izmeu Pr ikra ja i Vr-bovca (Dugoselo Krievci). Poruena su 3 mo-sta i jedna stanina zgrada.

    d) U kasnim veernjim asovima 9.9. razoren je na 3 mjes ta eljezniki nasip izmeu Ludine i Popo-vae (Zagreb Dugo Selo Novska).

    e) Dok su u veernjim asovima 3.9. jake banditske ekipe za ruenje razarale eljeniki nasip izmeu Vrapa i Podsuseda na vie mjes ta (vidi dnevni rapor t br. 89/44. pod E V ta. 2 k) , istovremeno su se druga banditska od je l jen ja k r e t a l a ' s a sje-vera, istoka i zapada ka logoru Ajnzackomande policije obezbjeenja i SD Zagreba u Vrapu i otvorila vatru s malog ods to jan ja . Gerilci su po-slije kratke vatrene borbe prot jerani , a isto tako i razne gerilske ekipe za ruenje . 12 eksplozivnih pun j en j a je iskopano, a oko 30 kg eksploziva spremljeno (pohran jeno) .

  • 3.) Akcije protiv bandi. a) U vremenu od 2. do 3.9. izvren je, bez sopstve-

    nih gubitaka, poduhvat ustaa uz uee dijelova od je l jen ja policije obezbjeenja i SD za Varadin u re jonu M. Rijeka Ivanec Poganac Apa-tovac, 7, 10 i 12 km juno-jugoistono od Lud-brega. Gubici kod gerile nisu ustanovljeni. Tri u-vara stoke sa 20 grla goveda koje su gerilci odvu-kli osloboeni su. Banditi su zapalili jednu polj-sku pekaru, jednu garni turu za vridbu i zalihe sijena i slame.

    b) 8.9. izvianje mjesne policije u rejonu Oroslavja i Gredica bez dodira s nepri jatel jem.

    c) 6.9. n jemaka vojska i mjesna policija zauzeli iljavi poslije nepri jatel jskog otpora, bez sop-stvenih gubitaka. 4 mrtva nepri ja tel ja izbrojana.

    (SS-Sturmscharfhrer) (M. P.)

    18 Herman Ginter (Herrmann Gnther), komandant policije i slube bezbjednosti u NDH (Sipo i SD). Ova njemaka policijska insti-tucija dejstvovala je pod imenom: Ajnzacgrupa E, Sipo i SD (Einsatz-gruppe E, Sicherheitspolizei und Sicherheitsdienst). Ona je svoju egze-kutivno-policijsku bezbjednosnu i obavjetajnu djelatnost vrila preko oblasnih ajnzackomandi (Einsatzkommando), sa sjeditima u Banjoj Luci (EK-1), Sarajevu (EK-2), Osijeku (EK-3), Zagrebu (EK4) i Splitu (EK-5), i njihovih ispostava i uporita. Svaka ajnzackomanda brojala je 150 250 ljudi. Pored strunog osoblja, sastavljenog od slubenika Gestapoa, Slube bezbjednosti (SD) i Krivine policije (KRIPO), pri ajnzackomandama nalazila se i jedna eta za obezbjeenje. Ajnzacgrupe su formirane na okupiranim teritorijama. One su bile pod vrhovnom kontrolom Glavne uprave Slube bezbjednosti Rajha (RSHA), ali u ob-lastima fronta pridavane operativnim jedinicama. Ove grupe su, pored navedenih zadataka, uestvovale u masovnim ubistvima i zlostavljanju civilnog stanovnitva okupiranih oblasti, deportiranjima i slino. O tome vidi: izvjetaje Ajnzacgrupe za drugu polovinu 1944, Arhiv VII, mikrofilm London-ll, snimke reg. br. 304.491304.529; obavjetenje Opunomoenika Rajhsfirera S za NDH od 20. aprila 1943 (Arhiv VII, mikrofilm NAV-N-T-77, reg. br. F-788, snimke br. 5517478 5517486); Vojnu enciklopediju, knj. 3, Beograd, 1960, str. 360 i Nirn-berku presudu, Arhiv za pravne i drutvene nauke, Beograd, 1948, str. 134, 137 i 142.

    18 Zvanje u SS jedinicama, koje odgovara inu potpukovnika. 20 Potpis neitak. SS Sturmscharfhrer je in u SS formaci-

    jama. Odgovarao bi inu starijeg vodnika I klase na slubi u tabu.

    40 Zbornik, tom IV, knj 29 (525

    Za tanost: 20

    SS-turmarfirer

    U konc.[eptu] potp.[ isao] Herman1 8

    SS-oberturmbanfirer1 9 (SS-Obers turmbannfhrer)

  • DNEVNI RAPORT AJNZACGRUPE POLICIJE BEZBJEDNO-STI I SD I SLUBE BEZBJEDNOSTI U NDH OD 18. SEP-TEMBRA 1944. DOSTAVLJEN KAO INFORMACIJA NJEMA-

    KOM POSLANSTVU U ZAGREBU1

    Ajnzacgrupa K-dno mjesto , 18.9.1944. policije bezbjednosti i SD

    Hrvatska Dnev. br.: IV 756/43. pov. Povjerljivo!

    DNEVNI RAPORT BR.: 93

    Njemakom poslanstvu na ruke gospodina poslanika

    A. OPSTE:

    U re jonu Ogulina savezniki avioni bacali su letke koj im se obraaju Austrijancima i pozivaju ih da paral izuju rad u pogonima, da fo rmi ra ju ta jne diverzantske grupe i da blokira ju saobraaj n jemakog Vermahta. Pojava raspadanja koje su u nedjel j i pr i je 15. o.m. bile u snanom porastu kod domobrana, poslije tog termina (zavrni da tum Titove amnesti je) za sada su znatno popustile.

    D. ETNIKI POKRET DRAE MIHAILOVIA:

    Meu sarajevskom kolskom omladinom proturen je letak etnika, upuen srednjokolcima koji su poloili maturu , koji poziva uenike da se odazovu kral jevom pozivu za ulazak u jugoslovensku vojsku.

    E. BANDE:

    I a jnzackomanda Osijek (1. policijska oblas t ) . 1.) Opte, organizacija i pokreti bandi.

    a) Prema obavje tenju jednog agenta, u re jonu [Sla-vonske] Poege treba da se nalaze 12, 16, 18, 26, 27, 28. brigada, virovitika, brodska omladinska, kao i poeka grupa i madarski batal jon.

    1 Original (na njemakom, pisan na maini) u Arhivu VII, mikro-film London-11, snimak reg. br. 304.518304.524.

  • b) Prema obavjetenju agenata, u rejonu Trnave (15 km sjeverozapadno od akova),- treba da se nalazi 27. osjeka brigada, u rejonu Mandievca, 15 km sjeverozapadno od akova, 18. brigada, a u re jonu D.3 Slatinik, 17 km sjeverozapadno od akova, osjeka grupa.

    c) Prema vijesti jednog agenta, 6. brigada (vojvo-anska) sastavljena je od 4. batal jona od po 4 ete. Svaka eta navodno ima oko 60 l judi i opre-mljena je lakim i tekim bacaima.

    2.) Pojedine akcije ba>idi. a) Voa seljaka za okrug akovo za kojeg je u dnev-

    nom raportu br. 88 pod E I. ta. 2 bilo javljeno da je ovuen, u meuvremenu se vratio. Banditi su ga odvukli u Pauje i stavili pred vojni sud

  • j) U ju ta rn j im asovima 15.9. naiao je na minu voz izmeu Gradita i upanje (Vinkovci upa-n j a ) . Lokomotiva i 2 vagona su iskliznuli. Nado-vezujui na to, uslijedio je prepad gerilaca. Ubi-jena su 4 vojnika, 2 hrvatska eljezniara i jedan civil. Ostatak putnika je odvuen. 2 vagona su za-paljena, ostali vagoni oteeni.

    II a jnzackomanda Sarajevo (Policijska oblast I I ) . 2). Pojedine akcije bandi.

    a) Nou 7/8.9. borbe oko Doboja.5 I hrvat, lova. bri-gada potpuno nepouzdana, jedan dio prebjegao part izanima. Komandant nestao. Banditi su, me-utim, odbijeni.

    b) Banditi su 7.9. u poznim veernjim asovima izvr-ili napad na eljezniku stanicu Jasenica-Lug (Sarajevo Mostar).*- Napad je odbijen. Banditi su jenovremeno zauzeli eljezniku stanicu Po-ljice i spalili je.7 Nestalo 45 hrv. eljezniara.

    c) 9.9. u ju t a rn j im asovima jedan voz je naiao na minu izmeu Konjica i Lisiia (Sarajevo Mo-s tar ) . Na istoj pruzi je jenovremeno na minu naiao i jedan oklopni voz.8 Poginula 2 domobrana, ran jena 2. Sljedee noi pruga minirana na devet mjes ta .

    d) U veernjim asovima 9.9. jedan voz je izmeu Banje Stijene i Sudia (Sarajevo Viegrad) na-iao na prugu oteenu od strane bandita. Iskli-znula lokomotiva i 2 vagona.

    5 To mjesto je zauzeto 9. septembra 1944 (vidi dok. br. 181). 6 Napad je izvrio bataljon Rade Pravica Junohercegovakog

    NOP odreda. Tom prilikom su ranjena 3 domobrana. Mjesto su bra-nile 1. i 6. satnija 1. bojne 9. posadnog zdruga. Opirnije o tome vidi dok. br. 56 i u Arhivu VII: operacijski dnevnik 29. NOU divizije (reg. br. 7/8, k. 1143A, str. 117), dnevno izvjee 9. posadnog zdruga od 8. septembra 1944 (reg. br. 31 3-1, k. 111) i njegov operacijski dnevnik (reg. br. 1/11, k. 111).

    7 Taj napad je izvrio bataljon Mihailo uzulan. Tom prilikom je zarobljeno 35 domobrana, 2 podoficira i 1 oficir iz 5. satnije 1. bojne 9. posadnog zdruga. Od cijele satnije, samo pet domobrana nije zarobljeno. O tome vidi dok. br. 56 i dnevno izvjee 9. posadnog zdruga od 8. septembra 1944 (Arhiv VII, reg. br. 31/3-1, k. 111).

    8 Tu akciju je izvrila diverzantska grupa 17. krajike NOU bri-gade. Tom su prilikom, prema izvjetaju taba ove brigade od 1. okto-bra 1944 (vidi Arhiv VII, reg. br. 48/3, k. 854), uniteni jedna lokomo-tiva i pet vagona (od kojih dva oklopna), a oteeni jedna lokomo-tiva i tri vagona.

  • e) 12.9. na vie mjesta je miniran eljezniki nasip izmeu Podlugova i Modrinja (Sarajevo Brod). Uz to, razorena 2 propusta, iupano 200 m eljez-nikih ina, razorena 2 bunkera i 1 bunker oteen.

    f) Nou 12/13.9. izmeu apljine i urmanci (Mo-star Dubrovnik) jedan voz je naiao na minu. Iskoila lokomotiva i 6 vagona.

    g) Nou 14. 15.9. poruen eljezniki nasip izmeu Ko-njica i Lisiia (Sarajevo Brod). Banditi su istovremeno izvrili napad na eljezniku stanicu Lisiii. Napad je odbijen.9

    III ajnzackomanda Banja Luka (Policijska oblast I I I ) . 2.) Pojedinane akcije bandi.

    a) 12.9. u ju tarn j im asovima jedan voz je izmeu Bos. Novog i Dobrljin (Bos. Novi Sunja) na-iao na minu. Iskliznula 4 vagona. Poslije podne na istoj pruzi jedan oklopni voz naiao na minu, pri emu su iskliznula 3 vagona.

    b) Nou 12/13.9. na 27 mjesta razoren eljezniki na-sip kod eljeznike stanice Dobrljin (Bos. Novi Sunja) .

    c) 14.9. po podne izmeu Bos. Novog i Bihaa jedan putniki voz naiao je na minu.

    d) U veernjim asovima 14.9. poruen na 25 mje-sta eljezniki nasip izmeu Turopolja i Lekenika (Zagreb Sisak Novska). Na postaji Pee-nica poruen jedan veliki bunker.

    IV. Ajnzackomanda Zagreb (5. policijska oblast). 1.) Opte, organizacija i pokreti bandi.

    a) Prema obavjetenju jednog agenta, tab 32. divi-zije s gerilskim brigadama B r a a R a d i i M a t i j a G u b e c treba da se nalazi u re-jonu Zaistovca, 13 km zapadno od Krievaca.

    b) Prema jednoj daljoj obavijesti agenta, jedna do sada nepoznata banditska grupa jaine oko 300 ljudi treba da se nalazi u rejonu Cerje Kralje-vec, 17 km istono-sjeveroistono od Zagreba, a Zumberaka brigada u rejonu Kostanjevca, 23 km sjeverno-sjeveroistono od Karlovca.

    9 U to vrijeme na tome podruju je dejstvovala 17. krajika NOU brigada (vidi Arhiv VII, reg. br. 48/3, k. 854: izvjetaj taba 17. krajike NOU brigade od 1. oktobra 1944).

  • c) Prema obavjetenju jednog agenta, 1. brigada (karlovaka) i 1. brigada (8. div.) treba da se na-laze u re jonu Mekuje Kamensko, 4 km isto-no i 5 km istono-jugoistono od Karlovca.

    2). Pojedine akcije bandi. a) U veernjim asovima 10.9. bez sopstvenih gubi-

    taka je odbijen napad na l judstvo obezbjeenja mlina Ljubi u Remetincu, 6 km juno-jugoistono od Zagreba.

    b) Po jednom neprovjerenom hrvatskom izvjetaju banditi su 10.9 napali istureno straarsko odjelje-nje za vod visokog napona Ozalj Karlovac kod Ozlja, 14 km sjeverozapadno od Karlovca; 2 do-mobrana su odvuena, 2 laka bacaa izgubljena.

    c) U veernjim asovima 11.9, za vri jeme prikaziva-n ja filma u vojnikom bioskopu Tukanac u Zagrebu, eksplodiralo je jedno eksplozivno pu-njenje . Dva vojnika su teko ranjena, dok je vie n j ih lako ranjeno.

    d) Po jednoj neprovjerenoj hrvatskoj vijesti, u kas-nim veernjim asovima 11.9. banditi su napali ustaku strau u Remetincu, domobransku strau u Otocu, 5 km juno-jugozapadno od Zagreba i 5 km juno od njega, kao i uporite Brezovicu kod Golog Brega, 12 km jugozapadno od Zagreba. Sopstveni gubici: 5 mrtvih, 45 nestalih.

    e) U ju t a rn j im asovima 12.9. naiao je na minu putniki voz izmeu Dugog Sela i Ostrne (Zagreb Dugo Selo Novska). Lokomotiva i 2 zatit-na vagona su iskliznuli.

    f) U noi 12/13.9. eljezniki nasip izmeu S.[avskog] Marofa i Zapreia (Zagreb Briickel) razo-ren je.

    g) U ju ta rn j im asovima 13.9. naiao je na minu put-niki voz izmeu Sv. Klare i Vel. Gorice (Zagreb Sisak Novska). Dva zatitna vagona su is-kliznula.

    h) U popodnevnim asovima 13.9, uslijed pojaane banditske aktivnosti, pr ivremeno je obustavljen eljezniki saobraaj izmeu Sesveta i Sesvetskog Kraljevca (Zagreb Dugo Selo Novska).

    i) U veernjim asovima 13.9. na 4 mjesta je razo-ren eljezniki nasip izmeu Novoselec Kria i

  • Moslavine-Popovae (Zagreb Dugo Selo Novska) .

    j) U ju t a rn j im asovima 14.9. naletio je na minu putniki voz izmeu Dugog Sela i Pr ikra ja (Dugo Selo Krievci).

    k) U veernjim asovima 15.9. razruen je na 27 mje-sta eljezniki nasip izmeu Velike Gorice i Tu-ropol ja (Zagreb Sisak Novska). 2 mine su iskopane.

    1) U ju t a rn j im asovima 16.9. naiao je na minu voz izmeu Sv. Klare i Velike Gorice (Zagreb Si-sak Novska) .

    3.) Akcije protiv bande. a) 11.9. izvianje mjesne policije prema Vel. Trgovi-

    tu i Luelnici, bez dodira s nepri ja tel jem. b) 11.9. izvianje mjesne policije i ustaa u rejonu

    urmanca. Nepri ja te l j se povukao. 2 gerilca zaro-bljena.

    c) 12.9. izvianje mjesne policije i Vermahta u re-jonu Dragania, uz dodir s nepri ja tel jem.

    d) 13.9. izvianje mjesne policije u pravcu Kapela-ka, bez dodira s nepri ja tel jem.

    e) 13. i 14.9. zasjeda mjesne policije u re jonu Vel. Trgovita, bez dodira s nepri jatel jem.

    Potpisao u konceptu: Herman

    SS-oberturmbanfirer (M. P.)

    Za tanost: 10

    SS-turmarfirer

    10 Potpis neitak

  • BR. 148 IZVJETAJ KOMANDE GRUPE ARMIJA F OD 21. SEPTEM-BRA 1944. OPERATIVNOM ODJELJENJU NJEMAKE KOP-NENE VOJSKE ZA JUGOISTOK O DEZERTERSTVIMA IZ RE DOVA USTAKIH, DOMOBRANSKIH I LEGIONARSKIH JE-

    DINICA1

    Vrh. k-di Vermahta Op. t. Op. od KOV) za Ju-goistok

    Predmet: nepouzdanost domobran.2 i usta. jedinica

    Veza: Vrh. k-da Vermahta, Op. t. Op. od. (KOV) ja Jugo-istok, br. 0011481/44 str. pov.

    Broj hrv. dezertera od 118.IX.44: Iz lov. i brd. brigada: 130 of., 1768 podof. i vojnika Iz brig. za obezb. i ostalih nadletava: 11 683 Iz leg. divizija: 1 151 Iz SS div. Handar:3 preko 2000 podof. i vojn.

    Ukupno 142 of., oko 4.600 podof. i vojn.

    Pored toga dezertiralo je 90% iz 1. i 3. brigade za obezbeenje; Hrv. in. kole u Kamenici (sa 250 oficira) . Odneli oruja: 3107 puaka,

    134 pukomitral jeza, 14 mitraljeza, 11 sred. minobacaa, 13 1. minobacaa,

    162 automata , 732 pitolja, 4 pt orua 37 mm, 2 pe. ooia, 2 topa.

    K-dant Jugoistoka4 (k-da gr. a rmi ja F)

    br . 4931 str. pov. 21.9.1944.

    1 Original (pisan na maini, na njemakom) u Arhivu VII, mikro-film NAV-N-T-311, reg. br. F-193, snimak br. 863.

    a Blie o stanju u domobranskim jedinicama vidi dok. br. 77, objanjenje 7.

    s Vidi dok. br. 81, objanjenje 9. 1 Komandant Jugoistoka u to vrijeme je bio general-feldmaral

    Maksimilijan fon Vajks (Maximilian von Weichs). Vidi Persi Ernst Sram, navedeno djelo, knj. IV-', str. 1938.

  • DNEVNI RAPORT AJNZACGRUPE POLICIJE BEZBJEDNO STI I SLUBE BEZBJEDNOSTI U NDH OD 22. SEPTEMBRA 1944. DOSTAVLJEN KAO INFORMACIJA NJEMAKOM PO

    SLANSTVU U ZAGREBU1

    Komandno mjesto, 22. septembra 1944. Ajnzacgrupa

    policije bezbjednosti i SD Hrvatska

    Dnevn .br.: IV 756/43. pov. Povjerlj ivo

    DNEVNI RAPORT BR.: 94

    Njemakom poslanstvu na ruke gospodina poslanika

    A. OPSTE

    U rejonu Ogulina su u noi 11/12.9. savezniki avioni ba-cili letke, koji pr ikazuju navodno beznadenu situaciju nje-makih t rupa na Balkanu i prodor saveznika u atlantski zid, na nain koji izobliava stvari. Nadalje je uhvaen letak 10. zagrebakog banditskog kor-pusa, koji ponovo poziva da se prie Narodnooslobodila-koj vosjci.

    D. ETNIKI POKRET DRAE MIHAILOVIA.

    U rejonu Sarajeva uhvaeno je pismo voe etnika sa Tre-bevia jednom hrvatskom poruniku, koje sadri poziv svim pripadnicima hrvatske vojske da se odmah prikl jue jugoslovenskoj vojsci ili da isporuuju oruje i druge pred-mete opreme, s tim da se kasnije stave na raspoloenje vojsci. 0 nekom optem etnikom ustanku ni do sada a ni na-dalje ne moe biti govora. U Bosni i Hercegovini bio je dodue cio niz prepada koji su imali za posljedicu odgo-varajue prot ivmjere njemakih i ustakih jedinica. Vea borbena dejstva zapadno od Drine na liniji: Mesii Usti-praa. etniko vodstvo Bosne i Hercegovine, meutim, 1 sada kao i pr i je prema vani naglauje lojalnost. etniki rejon Banje Luke u sutini miran. Protiv malih etnikih

    1 Original (na njemakom, pisan na maini) u Arhivu VII, mikro-film London-11, snimak reg. br. 304.511 304.517.

  • grupa kod Sunje poele su ustake mje re u cilju razoru-anja. etnika grupa koja je iz Srbi je prodr la u Srem uglavnom je bez borbenih mjera ponovo istisnuta. tetne posljedice postupka prema etnicima u Bosni i Hercego-vini nisu do sada ustanovljene kod drugih etnikih gru-pa. etnici, izgleda, ne sma t ra ju da je doao as za opti ustanak. Ipak je van sumnje da i dalje t reba preduzimati sve mjere kakve ve budu odgovarale mjesnoj situaciji da se etnici na hrvatskom podruju , koliko god je to mogue, iskljue. Dosadanji sluajevi zajednikog nje-mako-hrvatskog nas tupanja u politikom pogledu su se ve pokazali vanredno povoljnima.

    E. BANDE.

    I a jnzackomanda Osijek (1. policijska oblast) . 2.) Pojedine banditske akcije.

    a) 9.9. banditi su blizu Paragova, 9 km sjeverno od Iriga, napali jednu veu kolonu vozila SS-uporita Venac; tri pr ipadnika SS (Nijemci iz Rajha) po-ginula su.

    b) 11.9. su banditi gaali jedan njemaki t ransportni avion (W 34) kod Orolika, 17 km jugoistono od Vinkovaca. Avion je morao da pr inudno sleti. Po-sada i avion su evakuisani.

    c) U ju ta rn j im asovima 13.9. gerilci su gaali ako-vo bacaima i topovima od 75 mm.

    d) U kasnim veernjim asovima 16.9. na vie mjes ta je razoren eljezniki nasip izmeu Sida i Kuku-jevaca (Vinkovci Zemun). 12 telegrafskih stu-bova je prestrugano.

    e) U noi 16/17.9. banditi su izvadili oko 800 m ina na eljeznikom nasipu izmeu Rume i apca.

    f) L noi 18/19.9. na eljeznikom nasipu izmeu Rume i Kraljevaca (Vinkovci Zemun) razoreno je oko 60 m ina. Vie eksplozivnih pun j en j a moglo je biti iskopano.

    g) li noi 18/19.9 eljezniki nasip izmeu D. Vrbe i Andrijevaca (Brod Vinkovci) razoren je na 170 (sto sedamdeset) mjes ta .

    3.) Akcije protiv bande. a) 7.9. izvren je poduhvat mjesne policije prema

    Drenjskom Slatiniku, Drenju i Mandievcima, 15 km sjeverozapadno od akova, bez sopstvenih gu-

  • bitaka. Poslije borbe je Drenjski Slatinik oien od bandi.

    b) 14.9. je Ajnzackomanda policije bezbjednosti i SD Osijek, u saglasnosti sa hrvatskim vlastima, uhapsila komunistiki mjesni komitet Osijeka.

    II a jnzackomanda Sarajevo (Policijska oblast I I ) . 2) Pojedinane akcije bandi.

    a) 17.9. pr i je podne na pruzi izmeu Podlugova i Visokog i izmeu Modrinja i Kaknja (Sarajevo Brod) dignut je u vazduh po jedan eljezniki most.2

    b) Nou 17/18.9. izmeu Podlugova i at ia (Saraje-vo Brod) demontirano oko 800 metara eljez-nikih ina i poruena 3 mosta.3

    c) U veernjim asovima 18.9. naiao je voz izmeu Gabele i apljine na minu. Lokomotiva i 3 vago-na iskoili iz ina.

    d) Nou 18/19.9. izmeu Semizovca i Podlugova (Sa-rajevo Brod) poruen jedan eljezniki most.J

    III a jnzackomanda Banja Luka (Policijska oblast I I I ) . 2) Pojedinane akcije bandi.

    a) U Banjo j Luci i oko nje estoke borbe sa bandit-skim snagama koje su prodrle.5

    b) U poznim veernjim asovima 16.9. izmeu iva-je i Staze (Zagreb Sisak Novska) poruen eljezniki nasip na 17 mesta.

    c) Nou 14/15.9. poruen eljezniki nasip izmeu Turopolja i Grede na 12 mjesta. Hrvatska posada uporita eljzenike stanice Greda napustila e-ljezniku stanicu. 7 hrvat, eljezniara odvedeno.

    d) 18.9. poslije vie napada izvrenih u toku jutar-nj ih asova, banditi zauzeli uporite Klanice, 15 km sjeveroistono od Banje Luke. U podnevnim asovima mjesna policija je povratila mjesto.6

    2, 3 i 4 Akciju je izvrio Visoko-fojniki NOP odred. Blie o tome vidi dok. br. 144.

    5 Napad na Banju Luku otpoele su jedinice 5. korpusa NOVJ 18. septembra 1944. u 22,00. Do 22. septembra, je bio zauzet cio grad, osim Katela. Opirnije o borbama oko Banje Luke vidi: dok. br. 80 i Arhiv VII, mikrofilm NAV-N-T-311, reg. br. F-193, dnevni izvjetaj Grupe armija F od 19. septembra 1944 (snimak br. 778).

    6 Klanice su, u borbama za Banju Luku, prvi put zauzete 17. septembra 1944, i tom prilikom se predala 1. bojna 11. gorske pukov-

  • IV a jnzackomanda Zagreb (5. policijska oblast) . 1.) Opte, organizacija i pokreti bande.

    a) Prema obavjetenju jednog agenta, u re jonu juno od Petr inje t reba da se zadrava tab 7. bandit-ske divizije i 1. i 2. bandi tska brigada.

    b) Prema vijesti jednog agenta, navodno je Zagreba-ka grupa prela iz re jona Sv. Ivana Zeline u prav-cu Kalnika a 2. bat. 1. brigade (banj . ) iz re jona Meminska u rejon Meenana, 12 km sjevero-zapadno od Kostajnice.

    c) Prema jednoj da l jo j obavijesti agenta, tab 10. korpusa treba da se nalazi u Ledini, 13 km zapad-no-jugozapadno od Krievaca, a 1. i 2. brigada (moslavaka) u re jonu Hagnja , 13 km juno-jugo-istono od Krievaca.

    d) Prema obavjetenju jednog agenta, tab 8. divi-zije treba d a ' s e nalazi u G. Skradu, 1. brigada u Vojniu, 2. brigada u Dreniku,7 3. brigada u Per-jasici a 4. brigada u Vukmaniu, 20 km juno, 22 km jugoistono, l km juno-jugoistono, 23 km juno-jugozapadno i 12 km jugoistono od Karlovca.

    e) Prema obavjetenju jednog agenta, brigada Fra-n jo Ogulinac, jaine oko 350 ljudi, i Turopoljsko--posavska grupa treba da se nalaze u re jonu Lasi-n j a Pisarovina, 24 km i 26 km istono-sjevero istono od Karlovca, a 1. brigada (umberaka) , jaine oko 450 ljudi, u rejonu Kostanjevca, 24 km sjeverozapadno od Karlovca.

    2.) Pojedine akcije bandi. a) U noi 9/10.9. na cesti 4 km zapadno-jugozapadno

    od Vrbovca sruena su 2 mosta. b) 10.9. je jedna banditska grupa vrila pl jaku kod

    veeg broja seljaka u Vidovcu, 7 km jugozapadno od Varadina.

    nije. S obzirom na njihov poloaj u taktikom i topografskom smislu, oko Klanica su voene otre borbe. Neprijatelj je ponovo ovladao tim mjestom 27. septembra. Opirnije o tome vidi: dok. br. 80, izvjetaj taba 4. NOU divizije od 7. oktobra 1944 (Arhiv VII, reg. br. 28/1, k. 769A); dnevni izvjetaj Grupe armija F od 19. septembra 1944 (Arhiv VII, mikrofilm NAV-N-T-311, reg. br. F-193, snimak br. 778).

    7 Drenik-Grad

  • c) U popodnevnim asovima 10.9. banditi u Novoj Vesi, 8 km zapadno od Varadina, opljakali uni-forme trojice domobrana kao i dvojice pr ipadnika mjesne policije koji su se nalazili na odsustvu u Vratnu, 15 km sjeverozapadno od Varadina.

    d) U noi 12/13.9. banditi su napali Zabok. Hrvatska andarmeri ja se, uslijed jake premoi, povukla. Stanina straa jaine 40 domobrana predala se bez odupiranja . Zgradu pote i 3 eljeznika va-gona su gerilci unitili. Jedan hrvatski andar je ranjen, a dva andara su nestala.

    e) Napad bandi na uporite D. Stubica, 19 km sje-verno od Zagreba, 13.9. odbranjen je bez sopstve-nih gubitaka.

    f) U veernjim asovima 13.9. napadnuta je od bandi jedna hrvatska eljeznika patrola, jaine 20 ljudi, kod Borongaja, 3 km istono od Zagreba, i svi do jednoga su odvueni.

    g) Po jednom neprovjerenom hrvatskom izvjetaju, napad bandi izvren u noi 13/14.9. na Krievce od-bijen je. Gerilci su pri tom izgubili oko 180 mr-tvih. Sopstveni gubici: 7 mrtvih, 33 ranjena, 29 nestalih.

    h) U veernj im asovima 14.9. gerilci su napali do-mobransku strau 2 km istono od Sesveta i od-vukli je.

    i) U kasnim veernjim asovima 14.9. na eljezni-kom nasipu izmeu Duge Rese i Zveaja (Karlovac Ogulin) eksplodiralo je 16 mina.

    j) 16.9. odbijen je napad bandi na Bjelovar. 5 oficira i 5 vojnika hrvatske andarmeri jske kole prebje-glo je gerilcima.

    k) U popodnevnim asovima 17.9. napadnuta je od bandi Pua Bistra, 6 km sjeverno od Zapreia.

    1) U veernjim asovima 17.9. na vie mjes ta je ra-zoren eljezniki nasip izmeu Sv. Klare i Vel. Gorice (Zagreb Sisak Novska).

    rn) U veernjim asovima 17.9. naletio je na minu kod Zapreia (Zagreb Briickel) jedan ekspres-ni voz (D-Zug). Lokomotiva i kola za pr t l jag pre-vrnuti. Mainovoa je lake ranjen.

    n) U ju ta rn j im asovima 19.9. naletio je na minu voz izmeu Dugosela i Pr ikra ja (Dugoselo Kri-evci). Lokomotiva i 2 vagona iskliznuli.

  • c) U ju ta rn j im asovima 19.9. naletio je na minu voz izmeu Ivani-Grada i Novoselec-Kria (Za-greb Dugoselo Novska). Lokomotiva i 6 va-gona su iskliznuli,

    p) U veernjim asovima 19.9 razoren je eljezniki nasip izmeu Ivani-Graga i Novoselec-Kria

    - (Zagreb Dugoselo Novska). Pri tom je ote-en jedan prolaz.

    q) U ju t a rn j im asovima 20.9. naiao je na minu voz izmeu Dugosela i Sesveta (Zagreb Dugo-selo Novska). 1 zatitni vagon je iskliznuo.

    r) U ju ta rn j im asovima 20.9. naletio je na minu putniki voz izmeu Zagreba (istoni kolodvor) i Sesveta (Zagreb Dugoselo Novska). Dva za-titna vagona baena prema nagibu, a tri iskli-znula.

    s) 15.9. banditi su napali kolski t ransport mjesne policije 3 km sjeverno od [Velikog] Trgvita. Po-slije ubacivanja pojaanja banditi su se povukli. Jedan pripadnik mjesne policije je poginuo. Istog dana banditi su izvrili prepad vatrom na zgradu gdje je smjetena mjesna policija u Gredicama. Sopstvenih gubitaka nema.

    3. Akcije protiv bandi. a) U periodu od 8. do 10.9. izvren je poduhvat Ver-

    mahta uz uee dijelova od je l j en ja policije bez-bjednost i i SD Petr inja u re jonu sjeverno od Pt t r inje. Privedeno je 12 zarobljenih. Daljnih 13 pomagaa gerile je uhapeno.

    b) U noi 13/14.9. zasjeda mjesne policije u re jonu Vel. Trgovita, bez dodira s nepri ja te l jem.

    c) 15.9. akcija mjesne policije uz uee ispostave policije bezbjednosti i SD Samobor, bez dodira s nepri ja tel jem.

    Potpisano u konceptu: Herman

    SS-oberturmbanfirer .

    Za tanost:

    SS-turmarfirer (M. P.)

    8 Potpis neitak

  • Fotokopija dokumenta br. 150

  • ODGOVOR KOMANDANTA OPKOLJENOG GARNIZONA U KATELU OD 22. SEPTEMBRA 1944. NA ULTIMATUM 5.

    KORPUSA NOVJ1

    Komandant Katela Banjaluka

    Banjaluka, 22.9.1944. 19,25 h.

    TABU 5. KORPUSA NOVJ

    Ult imatum za predaju primio sam u 18,15 asova. S ob-zirom na mrak i okolnost da se u Katelu nalaze jo i koman-diri drugih, a ne samo policijskih jedinica, dvoasovni rok je tako kratko odmjeren da se ja ne mogu da dogovorim sa ostalim komandir ima niti da pr ikupim oruje na jedno mje-sto. Dalje, nemogue mi je da sa nareenog zborita uklonim odbrambena pos t ro jen ja koja se tamo nalaze da bih neome-tano postroj io svoju posadu pred Katelom.

    Iz ovoga razloga molim da se ul t imatum produi do 23.9.1944. u 10,00 asova da bih imao mogunost da se dogo-vorim sa komandir ima drugih jedinica i da izvrim u ultima-tumu postavljene uslove.

    Mi emo od 20,15 asova obustaviti nepri jatel js tva uko-liko sa vae strane ne bude vreno pribliavanje utvrenom pojasu i ne budu produena nepri jatel js tva.

    Ja u sutra u ju t ru u 10,00 as. poslati jednog parlamen-tara sa bijelom zastavom, bez oruja, do vatrogasnog spremi-ta kod glavne damije.-'

    3

    andarmeri jski kapetan i komandant Katela

    1 Original (na njemakom, pisan na maini) u Arhivu VII, reg. br. 5/4-3, k. 458A.

    2 Molba za produenje roka ultimatuma je vjerovatno uinjena iz taktikih razloga: izgleda da je opkoljena posada znala za protiv-napad borbenih grupa Rudno i Panvic (vidi dok. br. 80), dok tab 5. korpusa NOVJ u to vrijeme je, vjerovatno, malo znao o namjera-ma neprijatelja da ponovno zauzme Banju Luku i deblokira opkoljenu posadu u Katelu, mada je Vrhovni tab NOV i POJ upozoravao na tu mogunost, kao to se to vidi iz radiograma koje je on uputio tabu 5. korpusa 23. septembra (vidi Arhiv VII, reg. br. 1-2/1, k. 461: knjigu depea 5. korpusa NOVJ) i 27. i 28. septembra 1944 (vidi Arhiv VII, reg. br. 7/5, str. 81, k. 461A).

    3 Potpis je neitak.

    41 Zbornik, tom IV, knj. 29 641

  • ZAPOVIJEST TABA GRENADIRSKOG JURINOG PUKA BORBENE GRUPE .RUDNO OD 25. SEPTEMBRA 1944. ZA

    NAPAD NA PRNJAVOR1

    Grenad. jurini puk Odjeljenje la Sjedite, 25. sept. 1944.

    PUKOVSKA ZAPOVIJEST ZA NAPAD NA BANJU LUKU

    1) Jake nepr. snage,2 ojaane hrvat, jedinicama sa prostora Banje Luke koje su prele na s t ranu nepri jatel ja,3 okru-ile su slabu n jemaku posadu4 i odbacile na sjever 1. puk kozake divizije.5 Nepri ja te l j raspolae sa tri hrvat, bate-rije.6 1. kozaka divizija ovog asa brani poloaje oko 14 km ju. od Bos. Gradike.7

    2) Nae snage: Borbena grupa fon Panvic8 (von Pannwitz) napada Ba-n ju Luku sa sjevera, a Borbena grupa Rudno sa istoka.9

    1 Original (na njemakom, pisan na maini) u Arhivu VII, rea. br. 2/11, k. 21.

    2 Odnosi se na dijelove 5. korpusa NOVJ koji su napadali Banju Luku (vidi dok. br. 57 i 80).

    ' O predaji domobrana jedinicama 5. korpusa NOVJ vidi dok. br. 80.

    ' Rije je o opkoljenoj njemakoj posadi u Katelu. Opirnije 0 borbama oko Katela vidi dok. br. 80, 100, 149 i 150.

    5 Odnosi se na 3. kozaki puk njemake 1. kozake divizije (vidi dok. br. 153; Arhiv VII, mikrofilm NAV-N-T-311, reg. br. F-193, snimke br. 734 i 778: dnevne izvjetaje Grupe armija F od 18. i 19. septem-bra 1944).

    6 U borbama za Banju Luku jedinice 5. korpusa NOVJ zaplije-nile su 25 topova iz sastava 2. i 22. topnikog sklopa (diviziona) 3. gor-skog zdruga. Blie o tome vidi dok. br. 111."

    7 Raspored jedinica nemake 1. kozake divizije na podruju Bosanska Gradika Banja Luka u to vrijeme je bio sljedei: 2, 4. 1 6. puk su se nalazili u rejonu Bosanske Gradike, dok je 3. puk upu-en prema Klanicama (vidi dnevne izvjetaje Grupe armija F od 18, 19, 21. i 22. avgusta 1944, Arhiv VII, mikrofilm NAV-N-T-311, reg. br. F-193, snimke br. 734, 778, 850 i 889: priloge uz ratni dnevnik br. 3 Operativnog odjeljenja Grupe armija F).

    8 U sastav Borbene grupe Pannwitz (Panvic), nazvane po imenu Helmuta fon Panvica, komandanta njemake 1. kozake divi-zije (vidi dok. br. 57), prema dnevnim izvjetajima Grupe armija F od 22, 24. i 25. septembra 1944 (vidi Arhiv VII. mikrofilm NAV-N-T-311, reg. br. F-193, snimke br. 889, 963, 967 i 1014). uli su 3, 4. i 6. puk 1. kozake divizije, Brzi bataljon 4. policijskog puka iz Samobora, nje-mako-domobranski Nastavni bataljon iz Zagreba i jedan ustaki ba-taljon iz Jasenovca (vidi dok. br. 153).

    9 Poduhvat borbenih grupa Panvic i Rudno izvodio se pod ifrom Sturm (turm Juri), Operacijom je rukovodio koman-

  • Fotokopija dokumenta br. 151

  • a) Borbena grupa Rudno: tab jurine brigade, jurini puk (bez jedne ete), 1. batal jon 4. puka Branden-burg (bez jedne ete), 1/2 voda izviakih tenkova, 1/2 kolone mostovog trena,10 1 teka polj . haubika bate-r i ja divizije Handar.11

    3) Zadatak: Borbena grupa Rudno nastupa du druma i kao prvi dnevni cilj zauzima Prnjavor.12

    1. batal jon 4. puka Brandenburg, ojaan vodom tenkova i polovinom voda izviakih tenkova jurinog puka i odje-l jenjem za deminiranje zemljita, polazi u napad 1 as ra-nije du nastupnog druma. Jurini puk sl jeduje.

    4) Na osnovu prednjeg za jurini puk nareujem sljedei raspored: a) Odjel jenje za deminiranje zemljita, vod tenkova i vod

    izviakih tenkova po dolasku na prostor pr ipremnih poloaja postavie se kod pukovskog komandnog mjesta.

    b) Marevska kolona puka ovim redom: 1. eta, p. t. top od 5 cm, 1 jednocijevni p.a. top, pionirski vod, p. t. top od 7,5 cm, etvorocijevni p. a. top, tab puka, tab brigade, jedinice podoficirskog kursa, 4. eta, tabna eta, bateri ja , teka polj . bateri ja, 3. eta (bez voda potporunika Engelharta) , 1/2 kolone mostovog trena, potporunik Engelhart kao zaelje.

    c) Red za vrijeme mara: Kod jake oblanosti, odnosno kie odstojanje od vozila do vozila smanjie se na 50 m. Kod svakog vozila ra-sporediti osmatrae zemljita i vazdunog prostora. Kod svakog zastoja koristiti zaklone du druma.

    dant 69. rezervnog armijskog korpusa, s komandnim mjestom u Bo-sanskoj Gradiki. Blie o tome vidi dnevni izvjetaj Grupe armija F od 25. septembra 1944 (Arhiv VII, mikrofilm NAV-N-T-311, reg. br. F-193, snimak br. 1014).

    10 Rije je o pontonirskoj jedinici roda ininjerije. 11 To jest 13. SS divizije. !! Prnjavor je zauzet 26. septembra 1944. Motajiki NOP odred

    je prvi prihvatio borbu sa njemakim jedinicama, dok je glavnina Srednjobosanske NOU divizije (14. i 18. srednjobosanska brigada) bila angaovana u borbama oko Banje Luke a sa etnicima Teanjska-tesli-ke brigada. Opirnije o tome vidi dok. br. 116, 119, 120 i 127 i dnevni izvjetaj Grupe armija F od 26. septembra 1944 (Arhiv VII, mikro-film NAV-N-T-311, reg. br. F-193 snimak br. 1043).

  • d) Teka poljska haubica bie potinjena bateri j i jurinog puka. Na zahtjev brigade ili puka borbene zadatke da-vae Valder.

    e) Do 12,00 as. sva vozila snabdjet i benzinom, a t rupe hranom i izvriti sve ostale pr ipreme za mar.

    f) Vjerovatan as polaska izmeu 12 i 13 asova.

    5) Veze: Radio-veza sa 1. i 3. etom i sa jedinicom podoficirskog kursa. Jurina bater i ja dae svoje istaknute osmatrae kod puka i kod 3. ete, a teka polj . bater i ja svog osmatraa kod puka. 4. eta dae motociklistu za vezu kod taba puka (za teke minobacae).

    Dodatak zapovijesti: Prije polaska na mar dau komandir ima eta potrebnu or i jentaci ju po karti o mjesnim i zemljinim pril ikama kao i o s tan ju kod nepri ja tel ja .

    Sartor ius kapetan i komandant Grenad. juri, puka

    Z[a] t [anost : ]

    po t [porunik] i a [u t an t ]

    Dostavljeno: Vidi primerak u konceptu

    13 Potpis je neitak.

  • DNEVNI RAPORT AJNZACGRUPE POLICIJE BEZBJEDNO STI I SLUBE BEZBJEDNOSTI U NDH OD 28. SEPTEMBRA 1944. DOSTAVLJEN KAO INFORMACIJA NJEMAKOM PO-

    SLANSTVU U ZAGREBU1

    Ajnzacgrupa K-dno mjesto, 28. septembra 1944. Policije bezbjednosti i SD

    Hrvatska Povjerljivo Dnevn. br.: IV 756/43. pov.

    DNEVNI RAPORT BR. 96

    Njemakom poslanstvu na ruke gospodina poslanika

    A. OPSTE. U rejonu Bjelovara proturan je letak 10. gerilskog

    korpusa na n jemakom jeziku, koji poziva vojnike i ofi-cire da prebjegnu bandit ima. Na poleini letka je pro-pusnica.

    Izvjetaji koje jo nismo ispitali: 9.9. je 20 pripadnika ustakih formacija iz rejona i-

    benika prebjeglo bandit ima i prikljuilo se ibenikoj udarnoj brigadi.

    Pri jednom napadu bandita na Perkovi (rejon ibe-nika) 13.9. ustaki porunik pra jc je mjes to bez borbe predao bandama. Od posade koja je broji la oko 130 ljudi, polovina je prela bandama a ostatak je pobjegao.

    D. ETNIKI POKRET DRA2E MIHAILOVICA.

    Od 22.9. etnike jedinice u rejonu Trebinje Hum Uskoplje nalaze se u borbi s n jemakom i hrvatskom vojskom.

    U Dubrovniku je hrvatska policija uhapsila 72 pri-stalice etnika kao taoce.

    E. BANDE.

    I a jnzackomanda Osijek (I policijska oblast) . 1.) Opte, organizacija i pokreti bandi.

    Po izvjetaju jednog agenta, domobrani koji su se na osnovu Titovog poziva prijavili kod bandi do 15.9 na-

    1 Original (na njemakom, pisan na maini) u Arhivu VII, mikro-film London-11, snimak reg. br. 304.496 304.502.

  • vodno su dovedeni na glavni aerodrom u planini Papuk. Odande navodno treba da budu otpremljeni u junu Itali-ju i uvrteni u jedinice za f ront . 2.) Pojedinane akcije bandi.

    a) U noi 13/14.9. napadnut je Koba, 21 km jugoza-padno od Broda, od jedinica 25. brigade (brodske) i 17. brigade. Dijelovi tih brigada navodno su poslije toga preli Savu u pravcu Bosne.

    b) 17.9. je oko 500 gerilaca prodr lo u Laci, 15 km jugoistono od Donjeg Miholjca, i odralo zbor u tamonjo j koli. Idueg dana su odvukli 50 za oru-je sposobnih ljudi, od kojih je 45 uspjelo da pobjeg-ne za vri jeme borbe koja je uslijedila kod Lacia.

    c) U noi 19/20.9. oko 200 bandi ta napalo je Podjajce, 9 km jugoistono od Miholjca, i vrilo pl jaku. Je-dan folksdojer i jedan Hrvat su odvueni.

    d) 20.9. napadnuta su kod Remeta, 13 km sjeverozapad-no od Rume, 2 putnika automobila organizacije Tot od strane gerile. Jedan automobil je otet, 3 oso-be su odvuene.

    e) 20.9. su u Andrijaevcima, 9 km jugozapadno od Vinkovaca, gerilci, u policijskim uniformama, strije-ljali komandira pozadinske strae.

    f) U rejonima id, Vukovar, Grabovo, Negoslavci i Tompojevci, sjeverozapadno od Sida, krue man je banditske jedinice i p l jakaju ivotne namirnice za one koji su urpavo prili gerilcima. tab tih jedinica treba da se nalazi u Moroviu.

    g) U noi 21/22.9. razruen je na 4 mjesta eljezniki nasip izmeu Kukujevaca i Kuzmina (Vinkovci Zemun). Pri tom je razoren jedan prolaz.

    h) U kasnim veernjim asovima 24.9. izvreno je vise ruenja na eljeznikom nasipu izmeu Mitrovic^ i Vognja (Vinkovci Ruma) , kojom pril ikom je 58 tranica razoreno.

    i) U noi 24/25.9. na vie mjesta je poruen eljezniki nasip izmeu Karlovaca i Vinograda2 (Zemun Novi Sad). Iskopano je 10 eksplozivnih pun jen ja .

    j) U noi 24/25.9. razruen je na vie mjes ta eljezniki nasip izmeu Putinaca i Golubinaca (Ruma Ze-mun) . Iskopana su 4 eksplozivna punjen ja .

    2 Lokalni naziv za vinogradarsko podruje kod Sremskih Kar-lovaca.

  • k) U veernjim asovima 26.9. naletio je na minu voz izmeu Borova i N. Dalja (Vinkovci Osijek). Lo-komotiva i kola za pr t l jag su pretureni.

    1) U veernjim asovima 26.9. naletio je na minu voz izmeu arvaa i Osijeka (Vinkovci Osijek),

    m) U ju ta rn j im asovima 27.9. naletio je na minu voz izmeu Osijeka i Sarvaa (Osijek Vinkovci). Lo-komotiva i 4 vagona koje je lokomotiva gurala is-pred sebe iskliznuli su.

    II a jnzackomanda Sarajevo (II policijska oblast) . 1.) Opte, organizacija i pokreti bandi.

    a) Poslije napu tan ja ostrva Bra i olta od strane njemakih t rupa i gaanja Drvenika od strane ne-pr i ja te l jskih brodova, stanovnitvo se nada iskrca-vanju Anglo-Amerikanaca, jer od toga oekuje spre-avanje gerilskih ispada.

    b) Gaanje Drvenika od strane nepri jatel jskih krsta-rica i topovnjaa nastavljeno je i u noi 24/25.9.

    2) Pojedinane akcije bandi a) U ranim ju ta rn j im asovima 21.9. izmeu Bradia

    i Maglaja (Sarajevo Brod) eljezniki nasip po-ruen na vie mjesta . Demontirano 70 m eljezni-kih ina.

    b) 22.9. u kasno vee bande izvrile napad na eljez-niku stanicu Zenica (Sarajevo Brod) i zapalile je. Osim ovoga, izmeu Nemile i Begovog Hana de-mont i rano 70 m eljeznikih ina i posjeeno vie telefonskih stubova.

    c) Nou 22/23.9. izmeu Ostroca i Konjica (Sarajevo Konjic) eljeznika pruga poruena na vie mjesta.3

    d) Nou 22/23.9. kod eljeznike stanice Reljevo (Sa-rajevo Brod) eljezniki most poruen na vie mjes ta .

    e) U ranim ju t a rn j im asovima 23.9. etnici su poruili prugu kod Velje-Mee (Mostar Dubrovnik). Privremeno je obustavljen saobraaj na pruzi izme-u Hutova Ravnog zbog pojaane aktivnosti bandi.

    3 Tu akciju je izvrila diverzantska grupa 1. bataljona 17. kraji-ke NOU brigade (vidi Arhiv VII, reg. br. 48/3, k. 854: izvjetaj taba 17. brigade od 1. oktobra 1944).

  • f) Nou 24/25.9. na vie mjes ta poruena eljeznika pruga izmeu Semizovca i I l i jaa (Sarajevo Brod).4

    g) Nou 24/25.9. izmeu Dobrinja i atia (Sarajevo Brod) eljezniki nasip poruen na vie mjesta . Ta-koe je oteen i most.

    III a jnzackomanda Zagreb (5. policijska oblast) . 1.) Opte, organizacija i pokreti bandi.

    a) Prema izvjetaju jednog agenta, dijelovi 12. i 40. banditske divizije navodno su se premjesti l i iz re-jona Daruvar Pakrac u rejon Bjelovara.

    b) Po jednom neprovjerenom hrvatskom izvjetaju, jae, dobro naoruane banditske snage treba da se nalaze u rejonu Cuerje Medvedski Breg Tr-stenik Vidovec, 8 do 10 km sjeverozapadno od Sesveta.

    c) Prema izvjetaju jednog agenta, dijelovi 15. brigade (slovenake) treba da se nalaze u rejonu Brihovo Juravski Brod Zakanje [Sela] , 22, 24 i 21 km sjeverozapadno od Karlovca, a dijelovi belokrajin-ske grupe u rejonu Vivodine, 23 km sjeverno-sjeve-rozapadno od Karlovca.

    d) Prema jednoj da l jo j vijesti od agenta, treba da se 1. brigada nalazi u re jonu Cazina, 18 km sjeverno-sjeveroistono od Bihaa, 2. brigada u re jonu Dre-nik-Grad Rakovica, 22 i 27 km sjeverozapadno od Bihaa, a 3. brigada (sve 8. divizija) u rejonu Perjasice, 19 km istono-sjeveroistono od Ogulina.

    2.) Pojedine banditske akcije. a) Po jednom neprovjerenom hrvatskom izvjetaju, u

    noi 21/22.9. uslijedio je vatreni prepad bandita na Novi Marof. Gubitaka nema.

    b) 22.9. je jedan voz kod Marti janca, 6 km zapadno od Ludbrega, naletio na minu.

    c) U popodnevnim asovima 23.9. gerilci su napali je-dan putniki automobil kod Rakovog Potoka, 10 km jugoistono od Samobora. Jedan njemaki vojnik i jedan civil su ranjeni .

    d) U pri jepodnevnim asovima 23.9. njemaki sanitet-ski avion fizeler-roda (Fieseler-Storch) morao je

    4 To je izvrio V'isoko-fojniki NOP odred (vidi dok. br. 144).

  • pr inudno da se spusti kod G. Vrapca. Dva ranjenika su seljakim kolima prevezena za Zagreb. Gerilci, koji su u meuvremenu pridoli, stri jeljali su pilota a avion su razorili.

    e) U noi 23/24.9. eljezniki nasip izmeu Sunje i Kostajnice (Sunja Bos. Novi) razruen je na 21 mjes tu .

    f) 24.9. na cesti kod Petrijanca, 9 km zapadno-sjevero-zapadno od Varadina, banditi su napali jedno bici-klistiko odje l jen je ustaa. Jedan mrtav.

    g) U kasnim veernjim asovima 24.9. eljezniki na-sip izmeu aa i Staze (Zagreb Sisak Novska) razoren je na vie mjesta.

    h) U kasnim veernjim asovima 24.9. naletio je na minu voz izmeu Savskog Marofa i Briickela (Za-greb dravna granica Raj ha) . 6 vagona ispred lo-komotive je iskliznulo.

    i) U noi 24/25.9. eljezniki nasip izmeu Vel. Gorice i Mraclina (Zagreb Sisak Novska) razoren je na vie mjesta . Jedna kua eljeznikog uvara je razruena.

    j) U noi 24/25.9. odbranjen je napad na mlin Lju-bi kod Remetinca, 5 km juno-jugoistono od Za-greba, bez sopstvenih gubitaka.

    k) U veernjim asovima 25.9. oklopni voz je naletio na minu izmeu Kraljevca i Sesveta. Tri zatitna vagona su iskliznula.

    1) U kasnim veernjim asovima 25.9. eljezniki nasip izmeu Sunje i Zivaje (Zagreb Sisak Novska) razoren je na 15 mjesta,

    m) U ju ta rn j im asovima 26.9. banditi su gaali eljez-niku stanicu Sunja (Zagreb Sisak Novska). Oteene su stanica za vodu, kolska radionica i e-ljeznika komandantura .

    n) U prepodnevnim asovima 26.9. kod ulaznog signala Pue Bistre (Zaprei Zabok) naletio je na mi-nu putniki voz. 3 zatitna vagona su iskliznula.

    o) Oko podne 26.9. banditi su zaposjeli mjes to i eljez-niku stanicu Staza.

    p) U veernjim asovima 26.9. eljezniki nasip izmeu Sv. Klare i Vel. Gorice (Zagreb Vel. Gorica Novska) razoren je na vie mjesta.

  • 3.) Akcije protiv bandi. a) 21.9. je n jemaka vojska, uz uee zatitne policije

    i slube bezbjednosti iz Petr inje (dijelovi odjelje-n ja ) , izvrila poduhvat u rejonu zapadno od Leke-nika Kravarsko, bez sopstvenih gubitaka. Nepri-jatel jski gubici nisu utvreni. Cestu Petr inja Za-greb minirali gerilci. Do sada iskopano 10 mina.

    b) 22.9. izviaki poduhvat mjesne policije u rejonu Oki-grada, 6 km juno-jugozapadno od Samobora, bez dodira s nepri ja te l jem.

    c) U razdoblju od 22. do 24.9. izvrila je mjesna poli-cija, uz uee ispostava policije za obezbjeenje i SD (slube obezbjeenja) iz Samobora, poduhvat u re jonu Konica Klake Sv. Martin Galgovo, bez sopstvenih gubitaka, 8 osoba je uhapeno.

    d) 23.9. poduhvat gonjenja od strane mjesne policije u re jonu Kladja, 3 km jugoistono od Samobora, uz dodir s nepri ja te l jem.

    e) 24.9. poduhvat mjesne policije, uz uee ispostava policije obezbjeenja i SD Klanjec, u re jonu sje-verno od Klanjca, izvren bez sopstvenih gubitaka. Gubici kod gerile nisu utvreni.

    Potpisao u konceptu Herman

    SS-oberturmbanfirer .

    (M. P.)

    Za tanost: 5

    SS-turmarfirer

    5 Potpis neitak

  • IZVJETAJ TANDARTENFIRERA REKVARDA OD 29. SEP-TEMBRA 1944. NJEMAKOM POSLANSTVU U ZAGREBU O NEPOVOLJNOM RAZVOJU SITUACIJE KOD BANJE LUKE1

    tandartenf i rer Rekvard K2

    IZVJETAJ O PUTOVANJU

    I. Tok putovanja s

    II. Razvoj borbi

    Na dan 17.9. partizani su jakim snagama napali Banju Luku sa spoljne i jednovremeno sa unut ran je strane.4 Ustae su mi priale da su istovremeno poeli art i l jeriska vatra iz-van varoi i pukaran ja u samom gradu. Iz ovoga proizilazi da su partizani morali ve rani je da inf i l t r i raju svoje snage u grad.5 Dijelovi III gorskog zdruga koji su se nalazili u Banjo j Luci, tako rei, bez borbe su preli partizanima" koji su na ovaj nain doli do veih koliina tekoga naoruanja ko-j im su jako uticali na borbene dogaaje. Na dan 20.9. u va-roi su se drali samo aerodrom Zaluani7 i Citadela.8 Za po-mo Banjo j Luci upotr i jebl jen je 3. kozaki puk, s ojaan jed-

    1 Original (na njemakom, pisan na maini) u Arhivu VII, mikro-film London-7, snimak reg. br. 301.915301.920.

    2 Paraf Zigfrida Kaea (Siegfried Kasche), generala SA i njema-kog poslanika u NDH.

    3 Redakcija je izostavila prvi dio teksta koji govori o nekim manje vanim pojedinostima u toku putovanja tandartenfirera Rek-varda, i to je u dokumentu oznaila trima takama.

    4 Napad na Banju Luku je otpoeo 18. septembra u 22 asa (vidi dok. br. 80).

    5 U gradu su dejstvovale grupe koje je organizovala ilegalna organizacija KPJ (vidi dok. br. 80).

    Vidi dok. br. 156. 7 Zaluane je toga dana zauzela 13. (krajika) brigada 39. NOU

    divizije (vidi dok. br. 80, objanjenje 15). 8 Citadela (utvreni blok zgrada u centru Banje Luke) zauzeta

    je do 21. septembra 1944 (vidi dok. br. 156). i 12 Taj i 4. kozaki puk su pripadali njemakoj 1. kozakoj

    diviziji njemakog 69. rezervnog korpusa. Oni su sainjavali osnovu Borbene grupe Panvic, privremeno formirane radi deblokiranja opko-ljene posade u Katelu i ponovnog zauzimanja Banje Luke. Blie o toj diviziji i o pomenutoj borbenoj grupi vidi dok. br. 57 (objanjenje 16) i dok. br. 151.

  • nom borbenom grupom policijskih bata l jona iz Vindhorsta1 0 i Adolfstala.11 Za osiguranje mostobrana kod Bos. Gradike odreen je 4. kozaki puk1-' sa 4 oklopnih izviakih kola. Kao pojaanje dodijel jeno je jedan Brzi bata l jon njemako-hrv. policije iz Zagreba i jedan oklopni odred njemako-hrv. poli-cije iz Osijeka. 3. kozaki puk i borbena grupa policije iz Vind-horsta imali su zadatak da od Klanica p rodru sjev. od Vrbasa do aerodroma Zaluani. Brzi batal jon i oklopni odred, kao i ostaci ustaa koji su se probili iz Banje Luke13 upotrebl jeni su na objema s t ranama Laktaa.

    Angaovane snage, koj ima je trebalo da se prikl jui jo i jedan ustaki batal jon iz Jasenovca, pokazale su se kao pot-puno slabe, ovo naroito u odnosu na nadmonost part izana u tekom naoruanju, a osobito zato to je jasenovaki usta-ki bataljon1 4 kasno prispio.

    21.9. general fon Panvic15 je odluio da 3. kozaki puk i policijsku borbenu grupu povue na liniju Laktai i da saeka privoenje dal j ih snaga. On se nadao da e ovu liniju ponaj-bolje moi da dri.

    Za osiguranje puta Gradika Banja Luka odreena su 2 policijska batal jona koji su oslabljeni, jer je od nj ih formirana borbena grupa upuena u Klanice a koji su pojaani sa nekoliko stotina pripadnika mjesne milicije, koja se sastojala od Nijemaca iz Rajha i folksdojera, Turaka, Ci-gana itd. U toku borbe pojaao se pritisak sa zapada na Vind-horst i Adolfstal, a na Bos. Gradiku sa jugozapada, tako da su sela preko cijeloga dana skoro neprekidno bila pod vatrom art i l jer i je i tekih bacaa. Na nekim mjes t ima partizani su se sa tekim mitraljezima privukli d rumu na 1000 m, kod Tur. Dubrava ak i na 500 m, i pokuavali su da mitral jeskom va-

    10 Tako se u njemakim i kvislinkim dokumentima naziva Topola Donja, Srednja i Gornja (sada: Nova Topola), koju su u to vrijeme naseljavali veim dijelom pripadnici njemake narodnosne grupe (folksdojeri).

    11 Tako se u njemakim i kvislinkim dokumentima naziva Aleksandrovac. To mjesto su, u to vrijeme, u znatnom dijelu nase-ljavali folksdojeri.

    "Rije je o ustaama iz 3. i 4. bojne 8. stajaeg djelatnog usta-kog zdruga (vidi dok. br. 156).

    11 Oni su 18/19. septembra u Hrvatskoj Dubici zaklali u mjesnoj kreani 4 lica, a 20. septembra 1944. pred damijom u Bosanskoj Du-bici objesili 17 uglednih graana od 17 do 80 godina starosti. Opirnije o tome vidi izvjetaj abver-oficira kod njemakog opunomoenog ge-nerala u Hrvatskoj od 6. oktobra 1944 (Arhiv VII, mikrofilm London-8, snimak reg. br. 302.602).

    15 General-lajtnant Helmut fon Panvic, bio je tada komandant njemake 1. kozake divizije 69. njemakog rezervnog korpusa. Poslije rata strijeljan u SSSR-u kao ratni zloinac (vidi dok. br. 57, objanje-nje 16).

  • t rom zaprijee drum. Protivu ovih uvijek su bacane borbene grupe 4. kozakog puka uz sadejstvo oklopnih izviakih ko-la, koje su odbacivale partizane i nanosile im gubitke. Ali ipak za vri jeme noi partizani bi se uvijek privukli i posjeli svoje rani je poloaje.

    21.9. oko podne pojaao se pritisak partizana na liniju Laktai. Ovim je poloaj 3. kozakog puka i policijske bor-bene grupe bio izvanredno ugroen, tako da su dobili zapovi-jest da se ubrzano povuku na liniju Laktai i ovu pojaaju . Po podne su prispjeli prvi dijelovi jasenovakog ustakog batal jona, koji su odmah upueni napri jed, da i oni pomognu odbranu linije Laktai.

    Teka vatra part izana demoralisala je jedinice na liniji Laktai, pa je izbila panika i nastalo je divlje bjekstvo ka Gra-diki, u koje je povuena i n jemaka posada aerodroma Zaluani koja se u to vri jeme probijala ka sjeveru, a tako isto i dijelovi komore 3. kozakog puka, tako da je pomo jase-novakog ustakog batal jona, praktino, stigla prekasno. Sa-mo brutalnim sredstvima, kao to su zapreavanje druma panskim konjima1 6 i postavl janje mitraljeza, moglo se tek kod Srednjeg Vindhorsta ovo panino bjekstvo zadrati, voj-nike koliko-toliko urediti i ponovo uputit i naprijed, dok smo posadu aerodroma koja je sa cijelom svojom opremom i kolima bila u bejkstvu ka Gradici zadrali i ponovo upu-tili na njen stari poloaj. Tada smo se odvezli do Adolfstala, pa smo i tamo zaustavili vojnike koji su bjeali. Da bi povra-tio vlast nad bjeguncima, ovdje je potpukov. Luburi prvi put morao da upotri jebi oruje i da ubije jednog domobran-skog podoficira koji se bunio. Sa dijelovima ustakog bata-ljona koji su tada prispjeli i sa tekim orujem kozaka koji su se povlaili, ovdje je obrazovana nova linija f ronta . Gene-ral fon Panvic, koji se nalazio napri jed, izdao je nareenje da se ova linija, koja se nalazi u formiranju, ima izgraditi kao nov poloaj, jer bi se inae sela Gornji, Srednji i Donji Vind-horst morala jo iste noi prepustiti patrizanima,17 ime bi jedinice koje se jo nalaze na naj is taknut i j im linijama bile odsjeene. Ovdje se mora naroito da istakne zalaganje pot-pukov. Luburia. General fon Panvic je objasnio da se ni na novoj liniji, s obzirom na snage koje ima, ne bi mogao t ra jno

    16 Rije je o sistemu zapreavanja. " Jedinice 5. korpusa NOVJ zauzele su Gornju Topolu 24. a Sred-

    nju Topolu 25. septembra 1944, dok Donju Topolu nisu uspjele zauzeti zbog prodora njemake Borbene grupe Rudno od Dervente i Bor-bene grupe Panvic od Bos. Gradike prema Klanicama. Opirnije o tome vidi izvjetaj taba 5. korpusa NOVJ od 8. novembra 1944 (Ar-hiv VII, reg. br. 13/2, k. 458), kao i dok. br. 151, 174, 175, 178 i 179.

  • da odri, ve da bi se najvjerovatni je morao povui ka Bos. Gradici, kako bi bar ta j mostobran odrao. Stoga je potreb-no, da bi se izbjeglo da i ovdje sve propadne, evakuisati Vind-horst . On me je molio da se pos taram da mu na jkasni je do veeri uput im jedno odgovorno lice, a u meuvremenu e on haupt turmf i re ra Niea, koga sam mu ja prethodnog dana do-dijelio i opunomoio, uputi t i u Gradiku. Saoptio sam gene-ralu fon Panvicu da sam noas preko policijske radio-stanice u Vindhorstu poslao vodstvu njemake narodne grupe i drugu poruku i vrsto raunam s tim da e ve u j u t r u neko iz Osijeka biti na licu mjesta . Kad sam se odvezao na po-moni aerodrom, ba se sputala jedna Roda,18 ko jom je, na osnovu mojih radiograma, doao general Jilski19 sa jednim kapetanom i saoptio mi da e i voa grupe doi jo u toku prijepodneva. Obavijestio sam generala Jilskog o situaciji i zamolio ga da se javi generalu fon Panvicu.

    Prim jedbe:

    1.) Uspjeh partizana ne treba da se tako mnogo pripi-suje nj ihovoj b ro jno j nadmonosti partizani su upotrije-bili, po procjeni, otprilike 6000 do 7000 ljudi nego nj ihovoj neospornoj nadmonosti u tekom naoruanju.

    2.) Ova nadmonost u tekom naoruanju nastala je zbog zata j ivanja III gorskog zdruga u Banjo j Luci, ime su parti-zani doli do na jman je 18 topova kal. 10,5 cm, 55 tekih ba-caa, izvjesnog broja protivkolskih topova kal. 7,5 cm, 4 ten-ka, veih koliina lakog pjeadijskog automatskog oruja kao i velikih koliina pogonskog goriva, munici je i vozila.-0 Ovo su partizani izvanredno veto masirano upotrijebili , tako da njemako-hrvatske trupe koje su se protivu njih borile, i pored sve hrabrosti , nisu mnogo mogle da postignu.

    3.) Dijelovi hrvatskih t rupa su odstupili zato to na-vodno, ve nekoliko dana nisu bili snabdijevani.

    4.) Naroito pada u oi nedostatak sposobnih hrv. ofi cira, ijem zataj ivanju se mogao da pripie dobar dio neu-spjeha.

    5) etnici koji su se nalazili na prostoru Banje Luke ili su se borili zajedno sa part izanima ili su u na jbo l jem slu-

    18 Njemaki tip aviona za vezu, male brzine. Ovi su avioni po-katkad upotrebljavani i u borbama protiv partizana.

    18 Bio je komandant njemake policije poretka u NDH (Befehl-shaber der Ordnungspolizei).

    20 Opirnije o ratnom plijenu u Banjoj Luci vidi dok. br. 111.

  • aju, stajali sa pukom k nozi. Nije utvreno da su nas negdje potpomogli.21

    6.) Na pr imjeru Banje Luke pokazalo se ponovo da su nae irom cijele zemlje rasute snage slabe u odnosu na kon-centrisane napade partizana, i da zbog s tanja saobraaja i vezanosti ostalih angaovanih snaga one se ne mogu blago-vremeno zamijeniti . Stoga bih htio da predloim da se sve njemake i hrv. t rupe koje se nalaze u obalskom podruju povuku na liniju Rijeka Ogulin Bos. Novi Banja Luka Sarajevo, poto su uvijek u opasnosti da im budu presjeene linije snabdi jevanja i poto ipak nee moi da sprijee iskrcavanje, i drugo to bi se ovim oslobodile sna-ge koje bi mogle sjeverno od ove linije da osiguravaju elj. liniju Zagreb Beograd, a tako isto i da iste i osiguravaju oblast sjev. i juno od ove pruge.

    . .22 potp.[ isao] Rekvard23 (Requard)

    21 Taj podatak nije taan, jer je u to vrijeme izvrena jedna od najveih koncentracija etnikih jedinica u etvorouglu Tesli Doboj Prnjavor Kotor-Varo, radi napada na pozadinu snaga NOVJ koje su se borile oko Banje Luke. Opirnije o tome vidi dok. br. 108.

    22 Redakcija je izostavila trei dio teksta koji govori o stanju folksdojera u naseljima izmeu Bos. Gradike i Banje Luke, i to je u dokumentu oznaila trima takama.

    23 tandartenfirer (poloaj u SS formacijama, odgovara inu pukovnika) Rekvard nalazio se na slubi u Ministarstvu spoljnih po-slova Treeg Rajha, u odjeljenju: Unutranjost II (Auswrtiges Amt, Abteilung Gruppe Inland II).

    42 Zbornik, tom IV, knj. 29 fi^J

  • I I I

    USTAKO-DOMOBRANSKA DOKUMENTA

  • IZVJETAJ OPERATIVNOG ODJELA MINISTARSTVA ORU-ANIH SNAGA NDH OD 1. SEPTEMBRA 1944. O BORBAMA

    OKO DERVENTE, TESLICA, FOCE I GACKA1

    Vojnika ta jna

    DNEVNO IZVJEE Ia BROJ 245/44. OPERATIVNOG ODJELA MINISTARSTVA ORUANIH SNAGA

    1. IX 1944. god. I OBI PREGLED:

    Nepri ja te l j i nadal je tue Daruvar topnikom vatrom. Vei uspjeh u podhvatu u Poekoj kotlini. estoke borbe u podr. Ogulina, Graaca, Dervente i Teslia. Uspjeno se nastavlja podhvat u Hercegovini. Napadaj i nepr. zrakoplova na Kamenicu, Rieku Dubro-vaku, ire podr. Broda, Nevesinje, Lapad, Knin i Vrliku. Oborena 3 nepri ja te l jska zrakoplova.

    II PODRUJA:

    Derventa: 29. VIII napala je jedna partizanska brigada na-

    e uporite Poivaljka (10 km j. Dervente). Nakon e-stoke borbe povukla se posada pred nadmonim neprija-teljem u s. Foa (18 km j. i. Dervente) te odatle uz po-mo posade iz Foe u prot ivnapadaju prot jera la partiza-ne i ponovno zaposjela Poivaljku. Naena su 2 poginula partizana, dok je vjerovatno mnogo vie partizana pogi-nulo i ranjeno.3

    Tesli: Nou na 29. VIII odbijen je napadaj na nae posa-

    de u Jelahu i Puteiima (10 i 5 km s. i. Teslia). Ote-ena je elj. pruga. 1 Original (pisan na maini, latinicom) u Arhivu VII, reg. br.

    1/1-1, k. 42. 2 Redakcija je u ovom i u ostalim dokumentima ove knjige

    koji potiu od Operativnog odjela Ministarstva oruanih snaga NDH izostavila dio teksta koji se nalazi u odgovarajuim dnevnim izvjeta-jima objavljenim u 33. knjizi V toma, i ta mjesta je oznaila trima takama.

    3 Na sektoru Dervente su u to vrijeme dejstvovale 18. srednjo-bosanska NOU brigada i 21. slavonska NOU brigada. Blie o tome vidi

  • Jedna naa pos t ro jba naila je kod Visa 417 (8 km s. Teslica) na premone nepr. snage, te se morala povui u Tesli. Neprijatel jski gubitci nisu ustanovljeni. Vla-stiti gubitci: 3 Niemca poginula, 2 Niemca ranjena i 3 domobrana nestala.4

    Foa Gacko U progonu jedne nepr. divizije5 juno Foe bor-

    bene skupine dostigle su Mjeaie (14 km j.j.z. Foe). Druge dvie borbene skupine zatvaraju zapornu

    cr tu 16 km i. emerna do 10 km s.i. Gackog.6 Jadranska obala:

    ZA POGLAVNIKA I ZA DOM SPREMNI!

    (M. P.)

    Po nalogu Glavara glavnostoernog ureda Proelnik operativnog odjela

    glavnostoerni pukovnik (Helbich) Helbich7

    Arhiv VII, reg. br. 17/5, k. 1421 (izvjetaj taba 18. srednjobosanske NOU brigade od 3. oktobra 1944) i reg. br. 6/4, k. 1125 (knjigu depea 28. NOU divizije).

    4 Na podruju Tesli Jelah su dejstvovali 14. srednjobosanska NOU brigada i Teanjsko-tesliki NOP odred (vidi dok. br. 181, ob-janjenje 13).

    5 Vjerovatno se odnosi na 6. proletersku (liku) diviziju Nikola Tesla (vidi knj. 28, dok. br. 72).

    Krajem avgusta na toj prostoriji nalazile su se jedinice 12. korpusa NOVJ (vidi knj. 28, dok. br. 96, 98, 110 i 127).

    7 Dragutin

  • BR. 155 RELACIJA 13. LOVAKE PUKOVNIJE OD 1. SEPTEMBRA 1944. DOSTAVLJENA ZAPOVJEDNITVU 4. LOVAKOG ZDRUGA O DEJSTVIMA NA PROSTORIJI DOBRLJIN RU-

    DICE BLAGAJ1

    13. LOVAKA PUKOVNIJA Op. Broj : 394 ta j

    U Bos. Novom, dne 1/IX 1944.

    Predmet: Bojna relacija za mjesec kolovoz 1944. god.

    ZAPOVJEDNITVU 4. LOVAKOG ZDRUGA SASTAVAK.

    U spoju spisa zapovjednitva III . Zbornog podruja Glavnostoerni odjel Op. Br. 266/tajno od 9. VI. 1943. godine i spisa tog zapovjednitva Op. Br. 1593. ta jno od 18. IX. 1944.-godine, dostavlja se bojna relacija za mjesec kolovoz 1944. godine.

    Pukovnija se nalazi na prostoru Bos. Novog, i sa svojim jedinicama na osiguranju eljeznike pruge u Rudicama, Bla-gaju, Ravnicama i Dobrlj inu sa zadatkom osiguranja i odbra-ne naznaenih mjes ta kao i osiguranja prometa i eljeznike pruge od Bos. Novog u pravcu sjevera zakljuno sa Dobrlji-nom sa 24-tim kilometrom, u pravcu istoka zakljuno sa Bla-gajem i u pravcu juga zakljuno sa Rudicama.

    Raspored pukovnije bio je sliedei: U Bos. Novom nalazi se stoer pukovnije sa stoerom II.

    bojne i 14,15, 2. i 5. sati te 8. sati. U Ravnicama nalazi se sto-er I. bojne sa rasporeenom 3. i 4. sati.

    U Dobrlj inu nalazi se razporeena ojaana 1. sat. U Rudicama nalazi se razporeena ojaana 6. sat. U Blagaju nalazi se razporeena ojaana 7. sat. U Sarajevu nalazi se stoer III. okvirne bojne. U Sisku nalazi se izobrazbeni odjel sa popunskom

    bojnom. OPERACIJE:

    U toku mjeseca kolovoza svakodnevno su upuivane ob-hodnje sa zadatkom pregleda i osiguranja eljeznike prugu

    1 Original (pisan na maini, latinicom) u Arhivu VII, reg. br. 8/1-111, k. 58.

    * Vjerovatno treba: 1943.

  • kao i zadatkom razvianja i p r ikupl jan ja podataka o odmet-nicima3 iz svih uporita koja dri pukovni ja sa svojim jedi-nicama. Pored razvianja i osiguranja jedinice sa svojih upo-rita upuivale su redovito po danu i po noi jae i slabije zasjede kako su gdje prilike zahtjevale. Ove zasjede osobito su se upuivale nou.

    Prilikom pregleda pruge svaki pojedinac u obhodnj i oso-bitu panju posveivao je oko pronalaenja podmetnut ih mi-na koje su se vadile skoro svakog dana. Odmetnici su vrili podmetanje mina skoro svaku no, jer im je nona tmina omoguavala nesmetan i dugotra jan rad. U toku mjeseca upo-trebljavali su nagazne mine Engleskog poriekla.

    Kroz cieli mjesec nije dolo do jaih sukoba sa odmet-nicima, samo je bilo nekoliko susreta sa slabijim snagama i nekoliko zasjede, koje su bile sastavljene od slabijih dielo-va, ali uviek su ove skupine prot jer ivane i razbijane.

    1. kolovoza 1944. godine. Na pruzi izmeu uporita Rudica i Bos. Novoga izvren

    je od strane odmetnika prepad na obhodnju koja je razviala prugu.4 Istovremeno su bila napadnuta kola koja su ila po pr ipadanje hrane u Bos. Novi. Iz p ra tn je kola nestala su tri domobrana.

    Vlastiti gubitci su nestala tri domobrana. Odmetniki gubitci dva ranjena.

    Od 2. kolovoza do 16. kolovoza 1944. g. U ovom razdoblju ni je bilo osobitih dogaaja. Odmet-

    nici su koristili none tmine i razarali su minama svaku no prugu. Znatni je tete brzo su odklanjane. Promet nije bio u zastoju.

    17. kolovoza 1944. godine. U toku noi jae odmetnike snage napale su u jugoisto-

    nom prostoru Bos. Novog na poloaju Vjeala rasporeen sa-mozatitni odred Suhaa Nogo.5 Nona tmina dozvolila je odmetnicima da se priblie pripadnicima Noge do neposredne blizine. Borba je postajala sve ea kroz koju je odmetni-cima uspjelo potisnuti Noginovce i zauzeti njihove poloaje."

    ' Tu rije su pomagai okupatora (kvislinzi) upotrebljavali za pripadnike NOVJ (vidi dok. br. 152, objanjenje 3).

    4 Taj napad je izvrio 2. bataljon Podgrmekog NOP odreda (vidi dok. br. 24).

    5 0 tome odredu vidi dok. br. 58, objanjenje 4. 6 Taj napad je 16. avgusta 1944. izvrio Podgrmeki NOP odred

    (vidi dok. br. 24).

  • U samo ju t ro prikupljeni Noginovci pojaani sa polu-satni jom iz Bos. Novog izvrili su pro tunapadaje na odmetni-ke s kojim su povratili svoje poloaje nazad.

    U toku dana na pruzi izmeu Ravnica i Novog obhod-n ja za pregled i osiguranje pruge odkrila je jau odmetniku zasjedu.7 Obhodnja je bila potisnuta jer su odmetnici tukli s t rojnikom i bacakom vatrom. Podpomaganjem topnitva od Dvora kao i doturenim pojaanjem odmetnici su odbaeni nakon borbe od 6 sati. Pruga je osloboena i promet je uspo-stavljen.

    Odmetnici su bili razporeeni na kotama istono od pruge prikriveni i ukopani. Dotureno pojaanje probijalo se visovima prema odmetnikim poloajima, koje su napustili pod estokom vatrom izbjegavi obkoljavanje.

    Vlastiti gubitci su lake ranjen zapovjednik 4. sati nad-porunik Pezelj Filip i dva domobrana. Odmetniki gubitci ni-su poznati.

    18. kolovoza 1944. godine. Na pruzi izmeu Ravnica i Dobrlj ina obhodnja je naila

    na odmetniku zasjedu s kojom je stupila u borbu, koja je t ra ja la dva sata. Podpomognuti topnitvom i doturenim po-jaanjem odmetnike je uspjelo odbaciti i osloboditi grupu.h

    V l a s t i t i h g u b i t a k a n i j e b i lo .

    Od 19. do 22. kolovoza 1944. godine. Na poloajima pukovnije nije bilo osobitih dogaaja.

    23. kolovoza 1944. godine. U toku dana izvreno je nasilno razvianje u zapadnom

    pravcu na liniji Bos. Novi Matijevii Zakopa i Cvjetii. Razvianje je vreno kroz gusto prekriven prostor i pomenuta sela. Susreta sa jaim odmetnikim dielovima nije bilo. Iznad sela Cvjetia kod poruene kole prednj i dielovi naili su na odmetniku strau od dva momka od koje su jednog ubili dok je drugome uspjelo pobjei.9

    Vlastitih gubitaka nije bilo. Odmetniki gubitci jedan mrtav.

    Od 24. kolovoza do 29. kolovoza 1944. godine. Na poloajima pukovnije nije se nita osobito dogodilo. 7 Tu zasjedu je postavio 4. bataljon 11. krajike NOU brigade

    (vidi dok. br. 51). 8 Vidi dok. br. 51. Vidi dok. br. 24.

  • 30. kolovoza 1944. godine. U toku ranog ju t ra izvren je napad iz zasjede na obhod-

    nju, koja je osiguravala sjeu drva u umi Zabari.10 Jaina obhodnje za osiguranje broji la je 50 momaka kombinovana od legionara, Njemaca i domobrana. Gustina ume dozvolila je odmetnicima da upuste obhodnju u pros tor kojeg su za-posjeli. Prisebnou domobranske obhodnje uspjelo je spa-siti obkol javanje cielog osiguranja i izvui glavninu iz vatre sigurnog unitavanja. Iz njemake grupe ubi jena su tri mom-ka a 5 ih je zarobljeno. Brzim pr ikupl jan jem, izvren je pro-tuudar sa doturenim pojaanjem s koj im je uspjelo odmet-nike odbaciti.

    Istoga dana poslije podne kod upori ta Rudice napad-nut je bunker. Napad su vrili bacaima i protuoklopnim to-pom. Jedan domobran je teko ranjen.

    Vlastiti gubitci jedan ranjeni domobran. Odmetniki gu-bitci nisu poznati.

    U toku poslednjih dana opaeno je prema sigurnim i provjerenim podatcima pr ikupl jan je jaih odmetnikih sku-pina na svim sektorima oko Bos. Novog. Saznalo se za dola-zak 6 komunistikih brigada u jugoistonom prostoru Bos. Novog do Ljubije. Svrha ovog pr ikupl jan ja nije se mogla odkriti.11

    Radi odmazde za ruenje pruge izvreno je u tri maha palenje domova kod mjesta ruenja kao i odvoenje nepovjer-ljivog puanstva u logor.

    ISKUSTVA:

    U toku mjeseca nisu vreni nikakvi poduhvati te se ne-moe govoriti o steenim borbenim iskustvima.

    Primeeno je steeno prakt ino iskustvo oko pronala-enja podmetnut ih mina a osobito upoznavanje sa raznim tri-kovima koj ima su se sluili.

    NEDOSTATCI:

    Nedostatci u toku mjeseca kolovoza su isti kao i u mje-secu s rpn ju .

    Dranje pruge u ispravnosti svakog dana nailazi na vee i vee potekoe a osobito na pros toru izmeu Ravnica i Dobrljina. Cesta ruenja nepokazuje smjelost odmetnika nego

    10 Na tom prostoru nalazili su se dijelovi Podgrmekog NOP odreda i 4. NOU divizije (vidi dok. br. 24 i 51).

    11 Rije je o pokretima jedinica 5. korpusa NOVJ radi napada na Prijedor (vidi dok. br. 31 i 58).

  • nemogunost osiguranja razporedom jedinica koji je ve dui b ro j mjeseci stalan. Uporite Dobrljin i Ravnice nisu u s tanju odrati ovaj sektor pruge sa svojim malim zasjedama. Nebi osigurale ni jae none zasjede. Teren dozvoljava privlaenje odmetnika do same pruge neprimjetno, tako isto omoguuje nepr imjetno i poruiti prugu. Ovaj prostor omoguuje privui jae odmetnike snage koje su u osobito povoljnom poloaju za unitenje vlastitih zasjeda koje se nalaze u dolini ili ne-posredno uz prugu.

    Zapovjednik ppukovnik (Kolakovi)

    A.12 Kolakovi ppk.

    BR. 156

    ZAPOVIJEST ZAPOVJEDNITVA 3. GORSKOG ZDRUGA OD 3. SEPTEMBRA 1944. POTCINJENIM JEDINICAMA ZA OD-

    BRANU BANJE LUKE1

    ZAPOVJEDNICTVO Zapovjednika t a jna 3. GORSKOG ZDRUGA Na r u k e zapovjednika I a-Op. br . 530/taj.

    U Banja Luci, 3 ru jna 1944

    Predmet: Obrana Banja Luke. Zapovjednitvu 69. njemake divizije,2 Zapovjednitvu 3. g