Małgorzata Foremniak Ambasador Dobrej Woli UNICEF
Magorzata Foremniak Ambasador Dobrej Woli UNICEF
Magorzata ForemniakAmbasadorem Dobrej Woli UNICEF zostaa w 2005 roku, a w 2006 pojechaa na swoja pierwsz misj do Sierra Leone. Sukces kampanii przers pocztkowe zaoenia, a kampania wspierana przez Pani Foremniak zostaa uznawana za najlepsz kampani spoeczn tego roku. Przez trzy lata swojej pracy na rzecz dzieci Magorzata Foremniak braa udzia w spotkaniach z dziennikarzami, przy wielu okazjach mwia o prawach najmodszych, spotykaa si te z polskimi dziemi w szpitalach i szkoach
W marcu 2008 roku Magorzata Foremniak,Ambasador Dobrej Woli UNICEF, odbya robocz podr do Demokratycznej Republiki Konga, by na wasne oczy przekona si o dramatycznej sytuacji dzieci w tym kraju.
"W Kongo widziaam dzieci, ktre przyszy na wiat w skrajnym ubstwie, na krawdzi ycia i mierci, a jednoczenie tak radosne i pene wiary w lepszy los. To straszne, e kraj, ktry dziki bogactwom naturalnym mgby zapewni swoim mieszkacom dobry i bezpieczny byt trwa pogrony w kryzysie humanitarnym od dziesicioleci. I straszne, e dzieci umieraj tam powodu chorb, ktrym umiemy zapobiega." - mwi Magorzata Foremniak, ktra odbya, drug ju w historii swojej pracy na rzecz dzieci, podr do Afryki. Tym razem celem byo wschodnie Kongo, miejsce zapomniane przez wiat.
Kongomogoby by rajem na ziemi dziki yznym glebom, dobremu klimatowi i widokom zapierajcym dech w piersiach. Malownicze zielone wzgrza, a u ich stp - szmaragdowe jeziora. Niestety wschodnie Kongo to take miejsce najbardziej tragicznego kryzysu humanitarnego ostatnich dziesicioleci. Od lat mieszkacy tej piknej krainy porzucaj swoje domostwa i uprawy, w panicznej ucieczce, ktrej cel jest tylko jeden - ratowanie ycia. Dwie wojny (1996/1997 i 1998-2003), cige pomniejsze konflikty i totalny brak stabilizacji sprawiaj, e skala nieszcz spotykajcych mieszkacw tej czci kraju, a w szczeglnoci dzieci, jest nieporwnywalna z jakimkolwiek innym miejscem na wiecie W cigu ostatnich dziesiciu lat zgino ponad pi milionw osb - to tragedia porwnywalna tylko z II Wojn wiatow. Kadego dnia przybywa nowych ofiar przemocy, godu i chorb. Trudno oswoi si z t informacj, zwaszcza, e Kongo ju dawno nie pojawia si w wiadomociach, nie czyta si o nim w gazetach. I tylko pracownicy organizacji humanitarnych, takich jak UNICEF, kadego dnia walcz o to by nie zapomniano o niewinnych ofiarach konfliktu. W kraju dziewiciokrotnie wikszym ni Polska jest tylko 300 kilometrw asfaltowych drg. Na skutek cigych walk przestay funkcjonowa niektre podstawowe instytucje i usugi, a do niektrych miejsc nie mog dotrze nawet organizacje humanitarne. Nie ma drugiego takiego miejsca na wiecie, gdzie skala okrutnych gwatw dokonywanych na kobietach byaby wiksza. Dla oprawcw to jedna z metod na pokonanie przeciwnika. W ostatnich miesicach, z powodu nasilenia konfliktw, domu nie ma ju ponad poowa mieszkacw pnocno - wschodniej czci kraju, przy granicy z Rwand . Konsekwencje s druzgoczce. Gwatownie wzrs odsetek niedoywionych dzieci. "Maria, ktr spotkaam w obozie dla uchodcw, mieszka tam wraz z piciorgiem dzieci. Jej podstawowe poywienie to trzy kilogramy mki i wier litra oleju na miesic. Z powodu tak ubogiej diety dzieci choruj coraz czciej. Maria stracia ju dwjk." - mwi Magorzata Foremniak. "W podobnej sytuacji s tysice matek. Zmuszone do ucieczki z domw, znalazy si w niewyobraalnych dla nas warunkach."
Po powrocie z Kongo aktorka powiedziaa : "Wci mam przed oczami kilkuletnie maluchy wace tyle, co niemowlta. Patrzyy na mnie wzrokiem nieprzytomnym od gorczki, jakby chciay, abym zabraa bl, ktry tak dzielnie znosz"
"W Demokratycznej Republice Konga dzieci umieraj z powodu chorb, ktrym umiemy zapobiega" -dodaje.
"Maria, ktr spotkaam w obozie dla uchodcw, mieszka tam wraz z piciorgiem dzieci. Jej podstawowe poywienie to trzy kilogramy mki i wie litra oleju na miesic."
UNICEF prowadzi szereg programw, poczwszy od zapewnienia schronienia rodzinom, przez doywianie, podstawow edukacj, czy programy pomocy dla skrzywdzonych kobiet.
Od kilku lat UNICEF prowadzi program zwalczania tca, choroby dziesitkujcej nowo narodzone dzieci. "Tec jest chorob ktrej atwo mona zapobiega. Wystarcz dwie dawki szczepionki podane kobiecie w ciy, aby zarwno ona, jak i jej nowo narodzone dziecko, nie zachorowali" - mwi Magorzata Foremniak.
Co zadecydowao o tym, e przyja pani prestiow, ale i odpowiedzialn funkcj ambasadora dobrej woli UNICEF? Przestraszyam si, e nie bd potrafia si odnale w tej nowej sytuacji. Nigdy nie uwaaam si za osob publiczn, nie lubi pcha si do przodu. Przeraaa mnie oficjalno tej funkcji, gdy jestem osob bardzo bezporedni. Po zastanowieniu si
i konsultacji z najbliszymi doszam jednak do wniosku, e jako Magorzata Foremniak stoj przed moliwoci dokonywania niezwykych rzeczy
Pierwsza akcja, ktr pani prowadzi jako ambasador, dotyczy pomocy dzieciom z Sierra Leone. Na czym ta pomoc polega? Odbyam podr do Sierra Leone, gdzie jest najwysza na wiecie miertelno dzieci i kobiet w ciy. Po zobaczeniu przygniatajcych obrazw biedy, kontakt z dziemi okaza si bardzo trudny. Ogarniao mnie wspczucie i lito. Zastanawiaam si, jak z nimi rozmawia.
Jak udao si przeama bariery? Zrozumiaam, e musz patrze na t trudn sytuacj jak kto, kto uruchomi prac na rzecz dzieci. Poza tym po przygldaniu si biedzie i godowi przez duszy czas, przychodzi moment pknicia. W czowieku powstaje wwczas sia uruchamiajca potrzeb niesienia pomocy.
Ja wasnorcznie szczepiam dzieci, bo nie wyobraam sobie, e jako ambasador dobrej woli mogabym si temu jedynie przyglda. Dowiadczyam te takiego ycia, jakie tocz miejscowi: przebywalimy w trudno dostpnych miejscach, czasem mieszkalimy bez prdu, wic myam si w wietle telefonu komrkowego.Pani jest pierwsz Polk ambasadorem dobrej woli UNICEF. Czy wrd poprzednikw jest taki, ktrego chciaaby pani naladowa? Ogromn sympati i szacunkiem darzyam Audrey Hepburn. Gdy ogldaam reportae z jej spotka z dziemi, widziaam, z jak wielkim zaangaowaniem i szczeroci im pomagaa.