Top Banner
INTERDISZCIPLINÁRIS KUTATÓI TEAMEK RÉSZVÉTELE NEMZETKÖZI PROGRAMOKBAN A MISKOLCI EGYETEM STRATÉGIAI KUTATÁSI TERÜLETEIN
32

Magyar nyelvű kiadvány

Feb 01, 2017

Download

Documents

trantu
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Magyar nyelvű kiadvány

INTERDISZCIPLINÁRISKUTATÓI TEAMEK RÉSZVÉTELENEMZETKÖZI PROGRAMOKBAN A MISKOLCI EGYETEMSTRATÉGIAI KUTATÁSITERÜLETEIN

Page 2: Magyar nyelvű kiadvány

TARTALOMJEGYZÉK

Előszó a kiadványhoz 3

Az Inter-Team projekt adatai 4

A fejlesztés szakmai tartalma 5

Az 1. Kutatói Team kompetencia térképe 6

A 2. Kutatói Team kompetencia térképe 10

A 3. Kutatói Team kompetencia térképe 14

A 4. Kutatói Team kompetencia térképe 18

Az 5. Kutatói Team kompetencia térképe 22

A Miskolci Egyetem kompetencia területeken végzett kutatási projektjei 26

Város a városban... 30

KAPCSOLATTel +36 46 565 111 (….)

ProjektmenedzsmentA projekt szakmai vezetője: Prof. Dr. Gácsi Zoltán (15-41) [email protected]: Dr. Bányainé dr. Tóth Ágota (17-79) [email protected] projekt pénzügyi vezetője: Batta Beatrix (21-29) [email protected]

Kutatói Teamek vezetőiProf. Dr. Szűcs Péter (10-61) [email protected]. Dr. Mertinger Valéria (15-45) [email protected]. Dr. Jármai Károly (20-28) [email protected]. Dr. Kundrák János (15-83) [email protected]. Dr. Balaton Károly (17-33) [email protected]

H2020 munkacsoportVezető: Dr. Madarász Tamás, a Pályázati Koordinációs Központ igazgatója (17-42) [email protected]épzés módszertani felelős: Prof. Dr. Lukács János (14-11) [email protected]ár: Földessy Aranka (17-63) [email protected]: Dr. Gergely Gréta (15-63) [email protected]

2

Page 3: Magyar nyelvű kiadvány

A projekt átfogó célja a Miskolci Egyetem nemzetközi kutatás-fejlesztési potenciáljának növelése a tudásalapú gazdaság fejlesztése érdekében. Ezen átfogó cél megvalósítása érdekében a Miskolci Egyetem jelen projekt keretében három kiemelt célt fogalmazott meg:

• a kutatások nemzetközi beágyazottságának növelése,

• a gazdasági szférával való együttműködés erősítése a technológia-intenzív vállalatok innovációs potenciáljának növelése érdekében,

• a K+F+I feltételrendszerének javítása a tudástermelés fokozása érdekében.

A projekt keretében öt interdiszciplináris kutatói team került kialakításra. Ezen teamekben közös feladat a nemzetközi szakmai kapcsolatrendszer szervezése, kutatóhálózat építése, a kutató team H2020 projekteket előkészítő csoportjának megszervezése, a nemzetközi projektek elkészítésének koordinálása, kapcsolattartás nemzetközi kutatás-fejlesztési programokkal, javaslatok kidol-gozása. A szakmai tevékenység támogatására kialakításra került egy H2020 operatív munkacsoport, melynek fő feladata a kutatói teamek H2020 pályázatok-ba történő bekapcsolódásának támogatása a projektidőszakban és azt követően is. A projekt három alappillére a humán erőforrás és szolgáltatások biztosítása, kutatási és innovációs együttműködések kialakítása, a kutatói teamek projektidőszakon túli fenntarthatóságának biztosítása. A projekt eredményeként a nemzetközi kutatás-fejlesztési programok szereplőivel való intézményes együttműködésre építve növekedni fog a Miskolci Egyetem potenciálja a kutatás-fejlesztés és ezen keresztül az innováció terén. Az intézmény a Kiválósági Központok piacképes interdiszciplináris K+F+I+O eredményeinek segítségével növeli tudományos hatását és szerepét a nemzetközi tudományos közéletben, és ezáltal javítja az Észak-Magyarország Régió vonzerejét a gazdasági élet szereplői számára.

a projekt menedzsmentje

ELŐSZÓ A KIADVÁNYHOZ

ELŐSZÓ A KIADVÁNYHOZ

3

Page 4: Magyar nyelvű kiadvány

AZ INTER-TEAM PROJEKT ADATAI

Cím:Interdiszciplináris kutatói teamek létrehozása és felkészítése a nemzetközi programokban való részvételre a Miskolci Egyetem stratégiai kutatási területein

Azonosító:TÁMOP-4.2.2.D-15/1/KONV-2015-0017

Kedvezményezett:Miskolci Egyetem

Projekt összköltség:295 429 050 Ft

Támogatás mértéke:100%

Időtartam:8 hónap (2015. 04. 01 – 2015. 11. 30.)

Szakmai vezető:Prof. Dr. Gácsi Zoltán, egyetemi tanár

Projektmenedzser:Dr. Bányainé dr. Tóth Ágota, egyetemi docens

Pénzügyi vezető:Batta Beatrix, ügyvivő szakértő

Honlap:www.inter-team.uni-miskolc.hu

AZ INTER-TEAM PROJEKT ADATAI

4

Page 5: Magyar nyelvű kiadvány

A FEJLESZTÉS SZAKMAI TARTALMA

A projektben vállalt szakmai feladatokat a projekt keretében létrehozott, a Miskolci Egyetem oktatási-kutatási profi ljára jellemző öt interdiszciplináris kutatói team, valamint az ezek koordinálását ellátó operatív csoport hajtja végre. A kutatói teamek mindegyike korábbi tudományos eredményekkel, nyertes projektekkel rendelkezik. Mindegyik team esetében az eltérő szakmai tevékenységek mellett közösen jelenik meg feladatként a nemzetközi szakmai kapcsolatrendszer szervezése, kutatóhálózat építése; a nemzetközi projektek elkészítésének koordinálása; kapcsolattartás nemzetközi K+F programokkal. A projekt sikeres szakmai megvalósítása érdekében kialakításra került egy H2020 operatív munkacsoport, melynek fő feladata a kutatói teamek H2020 pályázatokba történő bekapcsolódásának támogatása.

A projekt megvalósítása négy fő pillér köré szerveződik. A kutatás-fejlesztési tevékenységek tényleges megvalósításához humán erőforrás és szolgáltatások biztosítása szükséges, ezt az első pillér biztosítja. Kutatói teamek szintjén kerül megvalósításra a szakmai teamekbe bekapcsolható, megfelelő kompetenciákkal rendelkező kutatók, doktoranduszok és hallgatók bevonása. A második alappillér a kutatási és innovációs együttműködések kialakítása. Kutatói teamek szintjén valósul meg az innovációs együttműködések kialakítása, a kutatási eredmények alapján generált új alapkutatási projektek minőségi előkészítése, nemzetközi K+F+I együttműködés, tapasztalatcsere, nemzetközi hálózat- és kapcsolatépítés annak érdekében, hogy potenciális H2020 partnereket szerezzenek a kutatói teamek. A pillér második eleme segíti a résztvevők pályázati aktivitásának növelését, pályázatírási és -menedzsment képességeinek fejlődését, a nemzetközi tapasztalatok adaptációját. Mindezek megvalósítása a projekt keretében létrehozott H2020 operatív munkacsoport feladata. A harmadik pillér a kialakított kutatói teamek projektidőszakon túli fenntarthatóságát hivatott biztosítani azáltal, hogy beilleszti azokat a Miskolci Egyetem stratégiai kutatási területein működő Kiválósági Központok struktúrájába, illetve megvizsgálja a projekt keretében létrehozott H2020 operatív munkacsoport általi szolgáltatásokat, azok fenntarthatóságát. A negyedik pillért a projektmenedzsmenthez köthető tevékenységek sora képezi. A Miskolci Egyetem stratégiai kutatási területein működő, a korábbi Kiválósági Központok kutatási területein átívelő interdiszciplináris kutatói teamek a következők:

1. Felszín alatti vízkészletek védelmével és hasznosításával kapcsolatos innovatív monitoring módszer együttes kidolgozása.

2. Környezetbiztonságos és újrahasznosítható nanokompozitok anyagtudományi alapokon történő fejlesztése, valamint a társadalmi hatások elemzése.

3. Innovatív szerkezet tervezés, korszerű anyagok használata és azok természeti, társadalmi és egészségügyi hatásai.

4. Felületminőséget javító és környezetterhelést csökkentő anyagtechnológiák minőségbiztosítása.

5. Társadalmi és innovációs potenciál növelő stratégiák kialakítása szakértői rendszerrel, különös tekintettel a konfl iktuskezelő és érdekkiegyenlítő technikák alkalmazására.

A projekt keretében kialakított interdiszciplináris kutatói teamek által defi niált kutatási témák kapcsolódnak a hazai nemzetstratégiai célokhoz, valamint az Európai Unió célkitűzéseihez.

A FEJLESZTÉS SZAKMAI TARTALMA

5

Page 6: Magyar nyelvű kiadvány

AZ 1. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

Kutatási terület Típusa Témavezető Email

Felszín alatti vízkészletek mennyiségi és minőségi védelme

alapkutatás Prof. Dr. Szűcs Péter [email protected]

Kármentesítés, környezeti kockázatelemzés alapkutatás Dr. Madarász Tamás [email protected]

Hidrodinamikai és transzportmodellezés alapkutatás Dr. Kovács Balázs [email protected]

NAPL szennyezések alapkutatás Dr. Zákányi Balázs [email protected]

Felszíni és felszín alatti vizek kapcsolata, monitoring

alapkutatás Tóth Andrea [email protected]

Karszt hidrogeológia alapkutatás Darabos Enikő [email protected]

AZ 1. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

ALAP- ÉS CÉLZOTT ALAPKUTATÁSI TERÜLETEK

KUTATÁSI TÉMA Felszín alatti vízkészletek védelmével és hasznosításával kapcsolatos innovatív monitoring módszer együttes kidolgozása

SZAKMAI VEZETŐ Prof. Dr. Szűcs Péter,egyetemi taná[email protected]

6

Page 7: Magyar nyelvű kiadvány

A KUTATÁSI TÉMA SZAKMAI TARTALMA

A felszín alatt kb. 50 méteres mélységig helyezkednek el azok a felszín alatti vízkészletek, amelyek a különböző felszíni környezeti hatásoknak és szennyeződéseknek leginkább ki vannak téve. Így ezen, nem nagy mélységű felszín alatti vízkészletek mennyiségi és minőségi védelme érdekében állapotuk megbízható monitorozása stratégiai fontosságú a mélyebben elhelyezkedő, ivóvíz- és hévízellátás szempontjából is kiemelkedő szerepet játszó vízadó rétegek tekintetében.

A kutatási program egy innovatív monitoring módszer együttes kidolgozása, amely segítségével jellemzően az antropogén hatásoknak fokozottan kitett víztartók: a sekély (max. 50–60 méterig) porózus rétegek, a felszíni vizek által befolyásolt (parti szűrésű) rendszerek és repedezett (karszt és vulkáni) vízadók magas szintű mennyiségi és minőségi védelme az eddigieknél eredményesebben és hatékonyabban biztosítható. A bevezetendő új szemléletű monitoring rendszer egyes elemei arra is alkalmasak, hogy rávilágítsanak a fenntartható hasznosítás új aspektusaira.

A kutatás széles tudományterületet ölel fel, mégis három jól defi niálható elem köré csoportosítható (környezet, módszerek és célvegyületek), amelyek teljes mértékben lefedhetik a kutatócsoport munkájának irányait, kiegészülve a társtudomány területek tevékenységével.

1. Környezet: karsztos tározók, repedezett tározók, sekély porózus tározók (kármentesítés után), városi környezet.

2. Módszerek: Minőségi monitoring: eszközök (szenzorok, real-time rendszerek, passzív mintavétel), módszerek (mintavételi technika, low-fl ow mintavétel, mélység-szelektív mintavétel, analitikai háttér); Mennyiségi monitoring: térbeli mintavételi terv, időbeli mintavételi ütemterv, a vízszint meghatározás pontossága stb.

3. Célvegyületek: felületaktív anyagok, hormonok, EDC (endocrine disruptor chemicals), a vízkeretirányelv prioritás listás anyagai (peszticidek, szénhidrogének, nehézfémek stb.).

AZ 1. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

A kutatási téma koncepcionális felépítése

MONITORING

1. speciálisKÖRNYEZET

2. speciálisMÓDSZEREK

3. speciálisCÉLVEGYÜLETEK

HUMÁN KOCKÁZAT,EGÉSZSÉGÜGY

GAZDASÁGISZEMPONTOK

JOGI HÁTTÉR,SZABÁLYOZÁSOK

7

Page 8: Magyar nyelvű kiadvány

A KUTATÁS CÉLKITŰZÉSEI

A kutatócsoport elsődleges célkitűzése HORIZON 2020-as pályázati anyagok összeállítása a felszín alatti víztestek monitoringja kutatási témában. Az eddigi tevékenység a vonatkozó szakirodalom áttekintése és a kutatási elképzelés pontosítása volt. Körvonalazódtak azok a területek, amelyek kidolgozása és fejlesztése H2020-as pályázat segítségével lenne megvalósítható. Jelenleg a bemutatott alap- és célzott alapkutatási területeknek olyan szemléletű feldolgozása történik, hogy az választ adjon a H2020-as keretprogram felhívásaira. A kutatócsoport a GINOP pályázati felhívásokra szintén készül.

CÉLIRÁNYOS KUTATÁSI INFRASTRUKTÚRA

1. Egyetemvárosi terepi mérőállomás, amelynek része: egy kúthidraulikai eszközpark és egy meteorológiai állomás

2. HPLC-LCMS-IT-TOF típusú tömegspektrométer

REFERENCIA KUTATÁSOK, PROJEKTEK

• CHPM2030 projekt (Combined Heat, Power and Metal Extraction from Ultra-deep Ore Bodies) – HORIZON 2020 Nemzetközi Konzorciumi Kutatási Pályázat, 2015–

• INTRAW (International Cooperation on Raw Materials) – HORIZON 2020 International Research Project Consortium, 2015–

• KINDRA projekt (Knowledge Inventory for Hydrogeology Research) – HORIZON 2020 Nemzetközi Konzorciumi Kutatási Pályázat, 2014–2017 www.kindraproject.eu

• „KÚTFŐ – a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karának felszín alatti vizekhez kapcsolódó nemzetközi kutatási potenciáljának fejlesztése célzott alapkutatási feladatok támogatása által” projekt, TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV-2012-0049 – Miskolci Egyetemen működő Fenntartható Természeti Erőforrás Gazdálkodás Kiválósági Központ keretében, 2012–2015 www.kutfo.uni-miskolc.hu

• SQUASH (NATO SfP. 973684) – A Szamos-folyó határon átnyúló alluviális összletének komplex hidrogeológiai vizsgálata, 2003–2004

AZ 1. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

8

Page 9: Magyar nyelvű kiadvány

REFERENCIA PUBLIKÁCIÓK• Székely, F.–Szűcs, P.–Zákányi, B.–Cserny, T.–Fejes Z.: Comparative analyses of pumping tests conducted in layered rhyolitic

volcanic formations. Journal of Hydrology, 520 (2015), 180–185.

• Szabó, N. P.–Dobróka, M.–Turai, E.–Szűcs, P.: Factor analysis of borehole logs for evaluating formation shaliness: a hydrogeophysical application for groundwater studies. Hydrogeology Journal, 22 (2014), 511–526.DOI 10.1007/s10040-013-1067-z

• Szűcs, P.–Virág, M.–Zákányi, B.–Kompár, L.–Szántó, J.: Investigation and Water Management Aspects of a Hungarian–Ukrainian Transboundary Aquifer. Water Resources, Vol. 40, No. 4 (2013), 462–468.

• Gombkötő, I.–Lakatos, J.–Madarász, T.: New approach of permeable reactive barriers. ECOTERRA: Journal of Environmental Research and Protection, 28 (2011), 67–70.

• Szűcs, P.–Madarász, T.–Civan, F.: Remediating over-produced and contaminated aquifers by artifi cial recharge from surface waters, Hungary. Environmental Modelling and Assessment. Springer, 2009. DOI 10.1007/s10666-008-9156-4, IF: 1,056

A LEGFONTOSABB KUTATÁSI PARTNEREK• Freiberg-i Egyetem, Németország

• La Palma Kutatóközpont, Spanyolország

• La Sapienza Egyetem, Olaszország

• Leoben-i Egyetem, Ausztria

• Szegedi Tudományegyetem, Magyarország

SZABADALMAK A KUTATÁSI TÉMATERÜLETEN• Eszközminták eff ektív diff úziós tényezőjének meghatározása (4 445, 2014. 11.)

• Eljárás természetes vízadó képződmények folyadékvezető-képességének befolyásolására (P1400624, 2014. 12.)

• Segédeszköz talajvizek vizsgálatának elvégzéséhez (U1500025, 2015. 02.)

AZ 1. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

9

Page 10: Magyar nyelvű kiadvány

A 2. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

Kutatási terület Típusa Témavezető Email

Finomszerkezet vizsgálat, röntgendiff rakciós módszerek, átalakulások szilárd fázisban

alapkutatás Prof. Dr. Mertinger Valéria [email protected]

Fémkompozitok előállítása, forrasztási technológiák fejlesztése, képelemzés

alkalmazott kutatás Prof. Dr. Gácsi Zoltán [email protected]

Kémiai termodinamika makro- és nano-szinten, nanokompozitok

alapkutatás Prof. Dr. Kaptay György [email protected]

Nanokompozitok alapanyagainak másodnyersanyagból való biztosításának vizsgálata

alkalmazott kutatás Prof Dr. Kékesi Tamás [email protected]

Fémhulladékok feldolgozása kémiai metallurgiai módszerekkel, korrózióvédelem

alkalmazott kutatás Prof. Dr. Török Tamás [email protected]

Gazdasági és társadalmi hatáselemzés alapkutatás Dr. Olajos István [email protected]

A 2. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

ALAP- ÉS CÉLZOTT ALAPKUTATÁSI TERÜLETEK

KUTATÁSI TÉMA Környezetbiztonságos és újrahasznosítható nanokompozitok anyagtudományi alapokon történő fejlesztése, valamint a társadalmi hatások elemzése

SZAKMAI VEZETŐ Prof. Dr. Mertinger Valéria, egyetemi taná[email protected]

10

Page 11: Magyar nyelvű kiadvány

A KUTATÁSI TÉMA SZAKMAI TARTALMA Jelen kutatásban a FORRÁSZ projekt folytatásaként olyan témákkal foglalkozunk, amelyek interdiszciplináris megközelítést igényelnek, továbbá az innovatív, környezetbiztonságos, újrahasznosítható nanokompozitok fej-lesztéséhez kapcsolódóan hazai nemzetstratégiai célokhoz (intelligens gyártás, környezetvédelem, erőforrás-hatékonyság és nyersanyagok, tudomány a társa-dalomban a társadalomért) illeszkednek.

A kutatás témája a napjainkban használt, környezetre káros és/vagy kritikus elemeket tartalmazó, illetve költséges, gyenge tulajdonságú forraszanyagok helyettesítésére alkalmas új kompozit anyagok, illetve további területeken használható, újszerű kompozit anyagok fejlesztése.

A kutatómunka nem korlátozódik a forrasz nanokompozitok fejlesztésére. A hosszú távú célok között szerepel további, egyéb területen alkalmazható kompozit anyagok/anyagcsoportok fejlesztése és alkalmazhatóságuknak vizs-gálata is.

Az újszerű kompozit anyagok fejlesztésén túl a kutatómunka kiterjed az új forraszanyagok újrahasznosításának és ezek felhasználásakor keletkező hulladékok környezetkímélő feldolgozási módszereinek vizsgálatára. Kísérleteket folytatunk az elhasznált termékekből való visszanyerésük lehetőségeire, eljárástechnikai alapvizsgálatok elvégzésére, a forrasztással készített termékekből a forraszanyag visszanyerésére, a fémes és fémtartalmú hulladékok kémiai metallurgiai módszerekkel történő feldolgozhatóságára is. A környezetbiztonsági kérdések mellett fi gyelmet fordítunk az új anyagok alkalmazásának és elterjedésének gazdasági, fenntarthatósági, jogi, továbbá szabványosítási kérdéseire (elektronikai hulladékok újrahasznosítása, új anyagok felhasználásának közigazgatási engedélyezési kérdései, veszélyes hulladékok újrahasznosításának jogi problémái, csomagolóanyagok begyűjtése, felhasz-nálása, energiaként történő hasznosítása) is.

A 2. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

11

Page 12: Magyar nyelvű kiadvány

A KUTATÁS CÉLKITŰZÉSEI A kutatás elsősorban anyagfejlesztésre irányul, amely a későbbiekben a technológia fejlesztését is generálhatja, javítva ezzel az érintett ipari partnerek státuszát, versenyhelyzetét. A BSc-, MSc-, PhD-hallgatók bevonása elősegíti a kutatásra való nevelést, felkészíti őket az alkalmazott kutatásban, innovációban való proaktív részvételre.

A kutatások eredményeképpen további nemzetközi együttműködésben megvalósuló HORIZON 2020-as pályázatokat nyújthat be a Miskolci Egyetem. Fontos eredmény lehet az is, hogy az új alap- és célzott kutatások eredményei későbbi GINOP és EFOP pályázatok keretében az Észak-Magyarország Régióban beruházások és munkahelyteremtés formájában hasznosulhatnak.

CÉLIRÁNYOS KUTATÁSI INFRASTRUKTÚRA • GD-OES spektrométer

• Maradó feszültség mérésére alkalmas központ nélküli röntgen diff raktométer (Stresstech Xstress 3000 G3R)

• Korrelatív mikroszkópia (Zeiss Imager 1M+Zeiss Evo Ma10), EBSD

REFERENCIA KUTATÁSOK, PROJEKTEK• „Geopolimer tulajdonságainak szabályozása pernye mechanikai aktiválásával”,

Magyar–indiai Együttműködés 2011–2012 program, 2012–2014

• „Nemzetközi együttműködésben megvalósuló alapkutatás a kritikus nyersanyagok hazai gazdaságfejlesztő potenciáljának kiaknázására” – CriticEl, TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV-2012-0005, 2013–2014 www.kritikuselemek.uni-miskolc.hu

• „A felsőoktatás minőségének javítása kiválósági központok fejlesztésére alapozva a Miskolci Egyetem stratégiai kutatási területein”, TÁMOP-4.2.1.B-10/2/KONV-2010-0001, 2011–2013 http://kivalosagi-kozpontok.uni-miskolc.hu

• „Környezetbiztonságos forraszanyagok anyagtudományi alapon történő fejlesztése primer és másodnyersanyagokból a járműipar számára” – FORRÁSZ, TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV-2012-0019, 2013–2015 www.forrasz.uni-miskolc.hu

• Kristályos és amorf alumínium mátrixú nanoszemcsékkel erősített kompozitok előállítási és jellemzése, TéT_10-1-2011-0541, 2010–2011

A 2. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

12

Page 13: Magyar nyelvű kiadvány

REFERENCIA PUBLIKÁCIÓK• Lekatou, A.–Karantzalis, A. E.–Evangelou, A.–Gousia, V.–Kaptay, G.–Gácsi, Z.–Baumli, P.–Simon, A.: Aluminium reinforced by

WC and TiC nanoparticles (ex-situ) and aluminide particles (in-situ): Microstructure, wear and corrosion behaviour. Materials & Design, 65:1 (2015), 1121–1135. IF: 3,501

• Kaptay, G.: Approximated equations for molar volumes of pure solid fcc metals and their liquids from zero Kelvin to above their melting points at standard pressure. Journal of Materials Science, 50:2 (2015), 678–687. IF: 2,371

• Gergely, A.–Pászti, Z.–Mihály, J.–Drotár, E.–Török, T.: Galvanic function of zinc-rich coatings facilitated by percolating structure of the carbon nanotubes: Part I: Characterization of the nano-size particles. Progress in Organic Coatings, 78 (2015), 437–445. IF: 2,358

• Benke, M.–Mertinger, V.: In Situ Optical Microscope Study of the Thermally Induced Displacive Transformations in Cualni-Based Shape-Memory Alloys. Journal of Materials Engineering and Performance, 23 (2014), 2333–2338. IF: 0,998

• Rimaszéki, G.–Kulcsár, T.–Kékesi, T.: Application of HCl solutions for recovering the high purity metal from tin scrap by electrorefi ning. Hydrometallurgy, 125–126 (2012), 55–63. IF: 1,933

A LEGFONTOSABB KUTATÁSI PARTNEREK• AGH University, Lengyelország

• Tohoku University, Sendai, Japán

• Polytechnico di Milano, Technical Universitat, Olaszország

• Slovak University of Technology in Bratislava, Szlovákia

• University of Burgos, ICCRAM, Spanyolország

SZABADALMAK A KUTATÁSI TÉMATERÜLETEN• Eljárás megnövelt élettartamú bélyegforrasztó szerszám előállítására. P 13 00056

• High Purity Cobalt, Method of Manufacturing Thereof, and High purity Cobalt Targets. United States Patent, US 6,740,290 B2, May 25, 2004.

• High Purity Iron, Method of Manufacturing Thereof, and High Purity Iron Targets. United States Patent, US 7,279,024 B2, October 9, 2007.

• High Purity Iron, method of manufacturing thereof, and high purity iron targets, Korean Intellectual Property Offi ce, KIPO, Korean Pat. No. 10-8813816, March 10, 2008.

• Method of Manufacturing High Purity Iron, Korean Intellectual Property Offi ce, KIPO, Korean Pat. No. 10-854264,August 20, 2008.

• Method of Manufacturing High Purity Cobalt, Korean Intellectual Property Offi ce, KIPO, Korean Pat. No. 10-860957

A 2. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

13

Page 14: Magyar nyelvű kiadvány

A 3. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

A 3. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

Kutatási terület Típusa Témavezető Email

Végeselem-modellek fejlesztése, az eredmények összevetése a szakirodalomban található eredményekkel, szimulációs vizsgálatok.

alapkutatás Prof. Dr. Bertóti Egdár [email protected]

Különböző szerkezetek, illetve szerkezeti elemek analízise és optimálása, a különböző anyagok alkalmazásainak hatásvizsgálata, megbízhatóbb és olcsóbb szerkezetek, illetve szerkezeti elemek kialakítása.

alapkutatás Prof. Dr. Jármai Károly [email protected]

Biztonságtechnikai vizsgálatok, robbanási állapotban terhelt síkfalú szerkezetek vizsgálatának elméleti és kísérleti módszerei.

alapkutatás Dr. Siménfalvi Zoltán [email protected]

Az anyagfelhasználás környezeti, társadalmi és egészségügyi hatásainak vizsgálata.

alapkutatásDr. habil. Fodor Bertalan,

Dr. Urbán Anikó[email protected]

[email protected]

ALAP- ÉS CÉLZOTT ALAPKUTATÁSI TERÜLETEK

KUTATÁSI TÉMA Innovatív szerkezet tervezés, korszerű anyagok használata és azok természeti, társadalmi és egészségügyi hatásai

SZAKMAI VEZETŐ Prof. Dr. Jármai Károly,egyetemi taná[email protected]

14

Page 15: Magyar nyelvű kiadvány

A 3. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

A KUTATÁSI TÉMA SZAKMAI TARTALMA A kutatói team az alábbi kérdéskörökben végez kutatási tevékenységet:Az innovatív tervezés során olyan szerkezeti variánsok kerülnek kifejlesztésre, amelyek az eddigiekhez képest jobb tulajdonságokkal rendelkeznek, vagyis könnyebbek, biztonságosabbak, gazdaságosabbak. Az analízisben részletezésre kerülnek a hegesztési feszültségek és alakváltozások, a vékony falú rudak szilárdságtana, a stabilitás, csőszerkezeti csomópontok, fáradás, rideg törés, rezgéscsillapítás, földrengésre való méretezés, tűzvédelem és költségszámítás. Az optimális méretezést alkalmazzák a hegesztett I és szekrénytartókra, illetve oszlopokra, hegesztett kötésekre, csőszerkezetű rácsos tartókra, keretekre, bordázott lemezekre és héjakra.

A fejlesztési vagy tervezési feladatok egyre többször vezetnek nemlineáris, többmezős peremérték-feladatok felállításához, melyek közelítő megoldására elfogadott modellezési eszköz a végeselem-módszer. Mérnöki modellezéshez kapcsolódó szaktudás szinte minden mérnöki területen egyre jobban elvárt, de jelenleg különösen a hadiipar, a járműipar, valamint a kőolaj- és földgáz-kitermelés és -tárolás területén van legnagyobb igény ilyen speciális ismeretre.

A túlnyomás megelőzése a vegyiparban és a kapcsolódó feldolgozóiparban egy rendkívül frekventált téma biztonsági, gazdasági, környezeti és technológiai szempontokból. Nem várt folyamat okozhat káros nyomásnövekedést, amelyet csökkenteni lehet különböző berendezések, szellőzők, hasadó lemezek által. Por- és gázrobbanás veszélyes technológiák esetében a megelőzésnek hasadó panellel történő tervezési módszere az amerikai (NFPA), a német (VDI) és az európai (EN) szabványokkal kapcsolatos.

15

Page 16: Magyar nyelvű kiadvány

A 3. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

A KUTATÁS CÉLKITŰZÉSEI A célkitűzések között szerepel, hogy a Miskolci Egyetem BSc-, MSc- és PhD-szintű képzésbe beépítsük a kutatások során elért eredményeket, mely kutatásokba a hallgatókat is aktívan be kívánjuk vonni. További prioritást élvez a nemzetközi (elsősorban H2020) pályázatokra való sikeres felkészülés.

Szakmai szempontból az innovatív tervezés szerkezeti variánsokat fejleszt ki, amelyek az eddigiekhez képest jobb tulajdonságokkal rendelkeznek, vagyis könnyebbek, biztonságosabbak, gazdaságosabbak. A korszerű mérnöki teherviselő szerkezetek fő követelményei a biztonság, gyárthatóság és gazdaságosság. A kidolgozott optimális tervezési rendszer biztosítja a biztonságot és gyárthatóságot a tervezési és gyártási feltételek kielégítésével, és a gazdaságosságot a költségfüggvény minimálásával. A versenyképes mérnöki munka megkívánja a korszerű szimulációs szoftverek magas színvonalú alkalmazását. Az összetett programrendszerek kezelésére egyre nagyobb igény mutatkozik a felmerülő modellezési feladatok elemzése során. A kutatások során ezeket a célokat kívánjuk megvalósítani.

CÉLIRÁNYOS KUTATÁSI INFRASTRUKTÚRA • A Brüel & Kjaer rezgésmérő berendezés (sajátfrekvencia, gyorsulás és csillapítási tényező mérése).

• Por- és gázrobbanás vizsgáló cella.

REFERENCIA KUTATÁSOK, PROJEKTEK• LVS3 Large Valorization on the Sustainability of Steel Structures, FP7

• MACS+ Membrane Action of Composite Structures in Case of Fire, FP7

• DIFISEK Dissemination of Structural Fire Safety Engineering Knowledge throughout Europe, FP6

• JAP 23/00 Minimum cost design of welded structures including seismic constraints, TéT

• DAK 7/2002 Optimum design of engineering structures, TéT

16

Page 17: Magyar nyelvű kiadvány

A 3. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

REFERENCIA PUBLIKÁCIÓK• Farkas J.–Jármai K.: Fémszerkezetek innovatív tervezése. Gazdász-Elasztik Kiadó és Nyomda, (2015), 592 p.

• Bertóti, E.: A comparison of primal- and dual-mixed fi nite element formulations for Timoshenko beams. Engineering with Computers, 31:1 (2015), 99–111.

• Farkas, J.–Jármai, K.: Optimization of welded square cellular plates with two diff erent kinds of stiff eners. Journal of Constructional Steel Research, Vol. 101 (2014), 61–65. DOI: 10.1016/j.jcsr.2014.04.034, IF: 1.370/2013

• Farkas, J.–Jármai, K.: Optimum design of steel structures. Springer Verlag, Heidelberg, (2013), 288 p.http://dx.doi.org/10.1007/978-3-642-36868-4

• Mannheim, V.–Siménfalvi, Z.: Determination of Power Consumption for Suspension Mixing in Stirring Equipments and Stirred Ball Mills. Journal of Materials Science and Engineering A, 2:7 (2012), 572–578.

A LEGFONTOSABB KUTATÁSI PARTNEREK• Arcelormittal Belval & Diff erdange Sa, Luxemburg

• Otto von Guericke University, Magdeburg, Németország

• Technical University of Kosice, Szlovákia

• Universite De Liege Ulg, Belgium

• University of Tampere, Finnország

17

Page 18: Magyar nyelvű kiadvány

A 4. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

A 4. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

Kutatási terület Típusa Témavezető Email

Anyagtudományi, anyagvizsgálati kutatások alapkutatás Prof. Dr. Tisza Miklós [email protected]

Hegesztéstechnológiai kutatások alkalmazott kutatás Prém László [email protected]

Hőkezeléstechnológiai kutatások alkalmazott kutatás Kerekes Gábor [email protected]

Képlékenyalakítási kutatások alkalmazott kutatás Dr. Kovács Péter Zoltán [email protected]

Járműipari precíziós és keménymegmunkálási technológiák

alkalmazott kutatás Prof. Dr. Kundrák János [email protected]

Környezetterhelést csökkentő gépipari technológiák

alkalmazott kutatás Dr. Varga Gyula [email protected]

Forgácsolástechnológiai kutatások alkalmazott kutatás Prof. Dr. Kundrák János [email protected]

Gyártási folyamatok és különleges technológiák alkalmazott kutatás Dr. Maros Zsolt [email protected]

Forgácsolási folyamatok modellezése alkalmazott kutatás Dr. Felhő Csaba [email protected]

ALAP- ÉS CÉLZOTT ALAPKUTATÁSI TERÜLETEK

KUTATÁSI TÉMA Felületminőséget javító és környezetterhelést csökkentő anyagtechnológiák minőségbiztosítása

SZAKMAI VEZETŐ Prof. Dr. Kundrák János,egyetemi taná[email protected]

18

Page 19: Magyar nyelvű kiadvány

A 4. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

A KUTATÁSI TÉMA SZAKMAI TARTALMA A kutatási téma az anyagtechnológiák közül a hegesztés, hőkezelés, képlékenyalakítás és a mechanikai anyagszétválasztó eljárások környezettudatos fejlesztésével és minőségbiztosításának kérdéseivel foglalkozik. Az anyag- és energiatakarékosság napjainkban valamennyi gyártási eljárásnál alapvető fontosságú, ágazati és területi vonatkozásban is kiemelt kutatási feladat. A felsorolt anyagtechnológiák a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karán mind a mérnökképzésben, mind pedig a kutatásban meghatározó szerepet játszó Anyagszerkezettani és Anyagtechnológiai Intézet, valamint a Gyártástudományi Intézet kiemelt kutatási területeit képezik. Az anyag- és energiatakarékos technológiák minél szélesebb körű alkalmazása, valamint az ide sorolható eljárások minőségközpontú és környezettudatos fejlesztése rendkívül fontos célzott alapkutatási feladatokat jelent, és alapvető nemzetgazdasági érdekeket érint. A minőség- és környezettudatos, környezetbarát, a környezeti terhelést csökkentő technológiák az ipar különböző ágazatainak hazai, és különösen nemzetközi versenyképessége szempontjából is kiemelt jelentőséggel bírnak. A projekt keretében olyan energiatakarékos és környezettudatos gyártástervezési és gyártási koncepció megalkotása a cél, amely független a gyár profi ljától és kiterjeszthető más egységek energiaháztartására is, ezzel lehetőséget adva arra, hogy a jövőben egész ipari parkok épüljenek energiatakarékosan.

19

Page 20: Magyar nyelvű kiadvány

A 4. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

A KUTATÁS CÉLKITŰZÉSEI Az anyagtudományi és anyagtechnológiai területen a fő célkitűzés a környezettudatos technológiák fejlesztésében kiemelt fontosságú szerepet betöltő nagy szilárdságú acélok és könnyűfém ötvözetek anyagtudományi kutatása, továbbá ezen anyagoknak a hegesztésben, a hőkezelésben és a képlékenyalakításban való minél szélesebb körű alkalmazása. Technológiai alkalmazhatósági kutatások végzése a hegeszthetőség, hőkezelés és az alakíthatóság területein.

A forgácsolás területén a kutatás célja az alkatrészek felületminőségét javító és a környezetterhelést csökkentő precíziós megmunkálási eljárások elméletének és technológiájának fejlesztése, elsősorban a nagy kopásállóságú felülettel rendelkező alkatrészeket igénylő ipari területeken. Az elméleti és kísérleti vizsgálatok elvégzéséhez hazai és nemzetközi partnerek bevonását, kutatási hálózat kiépítését tervezzük, így felkészülve a nemzetközi programokban való részvételre, illetve nemzetközi pályázatok benyújtására.

CÉLIRÁNYOS KUTATÁSI INFRASTRUKTÚRA • VSC 400 DDS Függőleges keményeszterga és köszörű központ

• AltiSurf 520 felülettopográfi ai berendezés

• Komplex lemezvizsgáló berendezés optikai mérőrendszerrel

• GLEEBLE fi zikai szimulátor

REFERENCIA KUTATÁSOK, PROJEKTEK• „Járműipari anyagfejlesztések: célzott alapkutatások a hegeszthetőség,

hőkezelés és alakíthatóság területén” projekt, TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV-2012-0029, 2013–2014, www.autotech.uni-miskolc.hu

• Precíziós technológiák kutatása-fejlesztése sebességváltók gyártásához (ipari megbízás)

• Eljárásválasztás a befejező precíziós megmunkálások vizsgálata, összehasonlítása és kombinálása alapján (DAAD projekt)

• A kombinált és a rotációs eljárás vizsgálata keményesztergálásnál (OTKA)

• Hatékony, innovatív alakítótechnológiák kidolgozása (EUREKA)

20

Page 21: Magyar nyelvű kiadvány

A 4. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

REFERENCIA PUBLIKÁCIÓK• Tisza, M.–Kovács, P. Z.–Lukács, Zs.: Formability of high strength sheet metals with special regard to the infl uential factors on

Forming Limit Diagrams. Materials Science Forum, Vol. 81 (2015), 271–275. DOI:10.4028/www.scientifi c.net/MSF.812.271

• Kundrák J.-Pálmai Z.: Application of General Tool-life Function under Changing Cutting Conditions. Acta Polytechnica Hungarica, Vol. 11, No. 2 (2014) pp. 61-76

• Tisza, M.–Lukács, Zs.: Springback analysis of high strength dual-phase steels. Proceedia Engineering, Vol. 81 (2014), 975–980.

• Kundrák, J.–Gácsi, Z.–Gyáni, K.–Bana, V.–Tomolya, G.: X-ray diff raction investigation of white layer development in hard-turned surfaces. International Journal of Advanced Manufacturing Technology, 62:5–8 (2011), 457–469. DOI: 10.1007/s00170-011-3811-7

• Kundrák, J.–Mamalis, A. G.–Gyáni, K.–Bana, V.: Surface layer microhardness changes with high-speed turning of hardened steels. International Journal of Advanced Manufacturing Technology, 53:1–4 (2011), 105–112. DOI: 10.1007/s00170-010-2840-y

A LEGFONTOSABB KUTATÁSI PARTNEREK• Cracow University of Technology, Lengyelország

• National Technical University of Athens, Görögország

• Otto-von-Guericke-University Magdeburg, Németország

• Technische Universität Dortmund, Németország

• University of Ljubljana, Szlovénia

SZABADALMAK A KUTATÁSI TERÜLETEN• Mérőkészülék lemezek ciklikus képlékeny alakváltozásának vizsgálatára, Lajstromszám: P1400581,

Szabadalmi tulajdonosok: Tisza Miklós–Lukács Zsolt–Gál Gaszton, Bejelentés ideje: 2014. 12. 11.

• Csillagpróbatest fémlemezek képlékeny alakíthatósági vizsgálatához, Lajstromszám: P1400609,Szabadalmi tulajdonosok: Tisza Miklós–Kovács Péter Zoltán, Bejelentés ideje: 2014. 12. 11.

21

Page 22: Magyar nyelvű kiadvány

A 5. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

A 5. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

Kutatási terület Típusa Témavezető Email

A társadalmi innováció modelljének kialakítása, az innovációs potenciál összetevőinek azonosítása.

alapkutatás Prof. Dr. Balaton Károly [email protected]

Preventív társadalmi konfl iktuskezelés modelljének és módszereinek kidolgozása.

célzott alapkutatás

Prof. Dr. Szabó Miklós [email protected]

A társadalmi innováció mérési módszerének kialakítása. alapkutatás Prof. Dr. Kocziszky György [email protected]

A mezo- és mikroszintű versenyképesség mérés kapcsolatának megteremtése és validálása.

alapkutatás Prof. Dr. Benedek József [email protected]

A társadalmi innováció elmozdulási irányainak kidolgozása.célzott

alapkutatásVeresné Prof. Dr. Somosi Mariann [email protected]

Településkutatások, melyek a helyi értékekre és erőforrásokra támaszkodnak, és igazodnak településfejlesztéshez és a közösségfejlesztéshez.

alapkutatás Dr. Szabó-Tóth Kinga [email protected]

Korlátozott nyelvi kódú gyermekek nyelvi kompetencia-fejlesztése. A program a nyelvi hátránynak mint társadalmi konfl iktusteremtő tényezőnek a kezelésére irányul.

alapkutatás Dr. Kecskés Judit [email protected]

Társadalmi konfl iktusok az egészségügy területén. Empirikus kutatás a társadalmi probléma jelenlegi szintjének azonosítására. Társadalmi értékvizsgálat

alapkutatás Csemáné dr. Váradi Erika [email protected]

Az egészségügy területén megnyilvánuló társadalmi konfl iktusok kezelési módszereinek kialakítása. Az elmozdulási irányainak kidolgozása.

alapkutatás Dr. Rucska Andrea [email protected]

ALAP- ÉS CÉLZOTT ALAPKUTATÁSI TERÜLETEK

KUTATÁSI TÉMA Társadalmi és innovációs potenciál növelő stratégiák kialakítása szakértői rendszerrel, különös tekintettel a konfl iktuskezelő és érdekkiegyenlítő technikák alkalmazására

SZAKMAI VEZETŐ Prof. Dr. Balaton Károly, egyetemi taná[email protected]

22

Page 23: Magyar nyelvű kiadvány

A 5. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

A KUTATÁSI TÉMA SZAKMAI TARTALMA A kutatás az alábbi területeken valósul meg: A társadalmi innováció értelmezése. A társadalmi innováció vizsgálatához integrált modell kidolgozása. Az innovációs potenciál mikro- és mezoszintű összetevőinek, valamint befolyásoló tényezőinek azonosítása. Az innovációs potenciál mérési módszerének kialakítása. A mezo- és mikroszintű társadalmi innováció, valamint versenyképesség kapcsolata szakirodalmának feldogozása és értékelése, a kapcsolat vizsgálati modelljének kidolgozása. A helyi értékek és erőforrások elméletei, szociológiai aspektusai. A helyi értékek és erőforrások feltárásának társadalomkutatási módszerei. A helyi szereplők megszólításának, megnyerésének, hatékony kommunikációjának módszerei. A településfejlesztés és szociális fejlesztések paradigmái, irányai és az ezeket meghatározó politikák. A közösségfejlesztés elméletei, paradigmái, modelljei. Az innovációt támogató jogi és pályázati környezet elemzése. A közösségfejlesztés módszerei, technikái. Korlátozott nyelvi kódú gyermekek nyelvi kompetencia-fejlesztése. Magyarnyelv-oktatási segédanyagok kidolgozása a magyar közoktatásban tanuló, legálisan Magyarországon tartózkodó, migráns (külföldi) gyermekek számára és módszertani segítségnyújtás az őket tanító pedagógusoknak.Empirikus vizsgálat B.-A.-Z. megyében az innovációs potenciál felmérésére. Társadalmi és innovációs potenciál növelő stratégiák kialakítása. Társadalmi innovációs módszertan kidolgozása. Elmozdulási irányok meghatározása. Preventív társadalmi konfl iktuskezelés modelljének és eszközeinek kialakítása. Szolgáltatási struktúra kialakítása, valamint azok fenntarthatósági feltételeinek meghatározása.

23

Page 24: Magyar nyelvű kiadvány

A KUTATÁS CÉLKITŰZÉSEI A kutatás célkitűzései között szerepel: A társadalmi innováció helyzetének feltárása B.-A.-Z. megyében. Az innovációs potenciál azonosítása. A társadalmi innováció mérési módszerének kialakítása, ezek alapján empirikus vizsgálat az innováció aktuális szintjének felmérésére. Az egészségügy területén manifesztálódott mezo- és mikroszintű társadalmi konfl iktusok azonosítása empirikus vizsgálattal. A továbblépés irányainak és módszereinek kidolgozása, beleértve a társadalmi konfl iktusok preventív kezelésének módszereit is. E kutatási feladatok által hozzájárulás B.-A.-Z. megye innovációjának fejlesztéséhez és azon keresztül a versenyképesség javításához. Problémafeltárás a migráns diákok integrált oktatásának iskola-diák-szülő-tanterv tényezői mentén. Minőségi szolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférés elősegítése, az esélyegyenlőség feltételeinek megteremtése. A helyi erőforrásokra épülő településfejlesztés célkitűzéseinek és erőforrásainak összehangolása.

CÉLIRÁNYOS KUTATÁSI INFRASTRUKTÚRA • SAP laboratórium, valamint az ott elhelyezett számítógépek

• SAP szoftver, valamint annak oktatásához használt programok

• SPSS software licence (21-es verzió)

• IBM SPSS Statistics szoftver

REFERENCIA KUTATÁSOK, PROJEKTEK• Innovációs potenciál mérési lehetőségeinek összehasonlító vizsgálata.

A kutatást a Miskolci Egyetem Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézete végezte Prof. Dr. Kocziszky György irányításával.

• Döntéstámogató és szakértői rendszerek fejlesztése, illetve az ebből értelmezhető hálózatépítési lehetőségek vizsgálata.A Miskolci Egyetem Vezetéstudományi Intézete végezte Veresné Prof. Dr. Somosi Mariann irányításával.

• Helyi központú és irányítású vállalatok lokális és nemzetközi szerepvállalása és innovációs tevékenysége a versenyképesség növelése érdekében. OTKA kutatás, vezetője Prof. Dr. Balaton Károly volt.

• A társadalmi és egyéni konfl iktuskezelés területén alkalmazott módszerek (mediátori szerepvállalási lehetőségek) elemzése. A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Intézete végezte, vezető kutató: Prof. Dr. Szabó Miklós volt.

• „Regionális szociális mappa (Kassai Önkormányzati Kerület – Borsod-Abaúj-Zemplén megye)” című, HUSK/1101/1.6.1/0131 számú projektben részvétel. www.regsom.sk

A 5. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

24

Page 25: Magyar nyelvű kiadvány

REFERENCIA PUBLIKÁCIÓK• Szabó, M.: Deep structure of language(s) of law. Előadás “Law, Reason, and Emotion” címmel. IVR (Nemzetközi Jogfi lozófi ai

Társaság) XVII. Világkongresszusa, Washington, 2015. július 31.

• Kocziszky, Gy.–Veresné Somosi, M.: The value map of the welfare public administration and the model of its measurability. In: Alharti, Jokha et al. (eds.): Scientifi c cooperations workshops on social sciences. Scientifi c Cooperations Publications, Ankara, May 8–9, 2015, 140–146. ISBN: 978-605-86637-5-6

• Balaton, K.: Strategies for successful growth in international environments following the last economic crisis. In: Michailova, Snejina (ed.): Institutions, Organizations and Markets: New International Business Research Opportunities. Auckland, New Zealand, April 13–15, 2014, 14.

• Rucska, A.: Az agresszó jelenségvilága a miskolci középiskolások körében. Korunk, XXV/z (2014), 31–40.

• Kocziszky, Gy.: Lessons learnt from the utilization of EU Structural funds through the case of North Hungary, with special regard to the economic development. In: Potluka, Otto (ed.): Impact of EU Cohesion Policy in Central Europe. Leipziger Universitätsverlag, Leipzig, 2010, 73–90.

A LEGFONTOSABB KUTATÁSI PARTNEREK• Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár, Románia

• Leibniz-Institut für Länderkunde, Leipzig, Németország

• Dr. Lang & Schöff el GbR, Regensburg, Németország

• Kassai Műszaki Egyetem, Szlovákia

• University of Łódź, Lengyelország

A 5. KUTATÓI TEAM KOMPETENCIA TÉRKÉPE

25

Page 26: Magyar nyelvű kiadvány

A MISKOLCI EGYETEM KOMPETENCIA TERÜLETEKEN VÉGZETT KUTATÁSI PROJEKTJEI

CHPM2030 Integrált hő- és elektromos energia,valamint fémkinyerés ultramély érctestekbőlProjektfelelős: Dr. Hartai Éva, egyetemi docensEmail: [email protected]

A CHPM2030 projekt célkitűzése olyan új és remélhetőleg a nyersanyag kitermelést is gyökeresen megváltoztató technológiai megoldás kidolgozása, amely az energia-ellátást, illetve a stratégiai fémes elemek kinyerését egyetlen összekapcsolt folyamatban valósítja meg. A geotermális erőforrások fejlesztésének, az ásványi nyersanyagok kinyerésének és elektrometallurgiájának úttörő kutatási céljaként a projekt az ultra-mély érctesteket egyfajta “érc – EGS (mesterséges kialakítású geotermális létesítmény)” rendszerekké alakítja át. Ennek alapja az, hogy az ultramély érctestek technológiai kezelés révén válnak geotermális erőforrássá is, lehetővé téve az energia és a fémek együttes termelését, illetve a jövőben változó piaci igények szerinti rugalmas optimalizálását.

INTRAW Nyersanyagokhoz kapcsolódónemzetközi együttműködés Projektfelelős: Dr. Hartai Éva, egyetemi docensEmail: [email protected]

A projekt célja nyersanyagokkal kapcsolatos együttműködési lehetőségek feltárása és megalapozása az Európai Unió tagországai, illetve Ausztrália, Kanada, Japán, a Dél-Afrikai Köztársaság és az USA között a következő területeken: kutatás és innováció, nyersanyag-politika és –stratégia, közös képzési programok, nyersanyagkutatási, kitermelési, előkészítési és újrahasznosítási gyakorlatok, a kritikus ásványi nyersanyagokkal való gazdálkodás, esetleges helyettesítésük. Az ezzel kapcsolatos tudásmegosztás lesz az alapja egy nemzetközi szinten működő és bárki számára elérhető tudásbázisnak, mely a „European Union’s International Observatory for Raw Materials” nevet viseli. Ez az online elérhető tudás- és adatbázis folyamatosan frissül.

A MISKOLCI EGYETEM KOMPETENCIA TERÜLETEKEN VÉGZETT KUTATÁSI PROJEKTJEI

26

Page 27: Magyar nyelvű kiadvány

KINDRA Európai hidrogeológiai kutatások tudásleltáraProjektfelelős: Prof. Dr. Szűcs Péter, egyetemi tanárEmail: [email protected]

A projekt célja a hidrogeológiai ismeretanyag számbavétele („felleltározása”) európai szinten. A számbavétel alapján meghatározásra kerülnek a Víz Keretirányelv érvényesítésével kapcsolatos kutatási kihívások, valamint az integrált vízgazdálkodásban alkalmazható új innovációs lehetőségek. Az „European Inventory of Groundwater Research and Innovation /EIGR/” az európai hidrogeológiai kutatás és innováció leltára lesz. Ez a regiszter egy webszolgáltatáson keresztül fog megjelenni, amelyben kulcsszavak segítségével kereshetők az adatok, ami segíti a felhasználókat statisztikák vagy diagramok készítésében is. A hiányzó kutatási területek/témák azonosítása után a konzorcium javaslatot tesz további kutatási irányok meghatározására.

UNEXMIN Elárasztott bányatérségeket kutatóautonóm robot fejlesztéseProjektfelelős: Dr. Gombkötő Imre, egyetemi docensEmail: [email protected]

A projekt célja elárasztott bányatérségek újratérképezésére és kutatására alkalmas merülő robot rendszer kifejlesztése, mely alkalmas lesz arra, hogy önállóan, önjáró módon 3D térképeket készítsen, és geológiai adatokat szerezzen elárasztott felszín alatti bányatérségekből. A robot távirányítás nélkül, önállóan lesz képes a felszín alatti munkavégzésre. A tudományos kihívást a meglévő mélytengeri robot platformra építve, olyan miniatürizált rendszerek fejlesztése jelenti, amelyek lehetővé teszik az UX-1 prototípust új működési környezetében való munkavégzésre, a nagyszámú változatos adatok begyűjtésére és feldolgozására. A megvalósítás során az elkészült rendszer egyre nagyobb kihívást jelentő teszteknek lesz alávetve.

A MISKOLCI EGYETEM KOMPETENCIA TERÜLETEKEN VÉGZETT KUTATÁSI PROJEKTJEI

27

Page 28: Magyar nyelvű kiadvány

MICAST/CETSOL V. projekt

Projektfelelős: Prof. Dr. Roósz AndrásE-mail: [email protected] Az 1999. évben MICAST (A technikai ötvözetek öntésénél diff úziós és mágnesesen szabályozott áramlási körülmények között létrejövő mikroszerkezet) néven beadott projektben a 2000. évben indult el a munka. A tudományos eredmények szilárd alapot teremtettek az áramlás hatásainak az öntött ötvözetekre vonatkozó jövőbeli vizsgálataihoz, különösképpen az űrkísérletek esetén. 2000 októberében a CETSOL néven indult projekt (Oszloposból ekviaxiálisba történő átmenet a kristályosodás során) egy kétéves periódusként kezdődött. A kezdet óta 2018-ig a kutatások több ciklusban folytatódnak. A CETSOL projekt általános tárgya a fi zikai jelenségek általunk való könnyebb megértésének javítása annak céljából, miként irányítja az ötvözetek kristályosodása során az oszloposból ekviaxiálisba való átmenet a jó minőségű öntvények létrejöttét. 19 akadémiai és 7 ipari partner vesz részt a MICAST/CETSOL projektben, Európában és Amerikában.

LVS3 Acélszerkezetek fenntarthatósága és valorizációja (FP7) Projektfelelős: Prof. Dr. Jármai Károly, egyetemi tanárEmail: [email protected]

A projekt részletes információval szolgál az életciklus-módszerek fejlesztéséről és érvényesítéséről, fi gyelembe véve az acélszerkezetek életciklus-elemzését. A projekt két kiegészítő módszertanra összpontosít: (i) a makroelem szemléletre, mely az épületek és/vagy az épületelemek életciklus-elemzésére irányul, az épület használati szakaszában meghatározott energiamennyiség kivételével; és (ii) egy szemléletre, mely az épület használati szakaszára fókuszál, és lehetővé teszi az épületek működési energiájának mennyiségi meghatározását. Mindkét szemléletet az európai Szén- és Acélipari Kutatási Alap (Research Fund for Coal and Steel) SB Steel: Sustainability of Steel Buildings (Acélépületek fenntarthatósága) projektjének hatáskörén belül fejlesztették ki, valamint érvényesítették.

A MISKOLCI EGYETEM KOMPETENCIA TERÜLETEKEN VÉGZETT KUTATÁSI PROJEKTJEI

28

Page 29: Magyar nyelvű kiadvány

UMi-TWINN A Miskolci Egyetem tudományos kiválóságának és innovációs kapacitásának növelése a logisztika területén Projektfelelős: Prof. Dr. Illés Béla, egyetemi tanár Email: [email protected]

A projekt általános célja a Miskolci Egyetem tudományos kiválóságának és innovációs potenciáljának növelése a logisztika területén. A projekt három nagy szakmai területre fókuszál: logisztikai rendszerek és hálózatok tervezése; intelligens szállítási rendszerek; anyagmozgató berendezések dinamikai vizsgálata. Ezen célok elérése érdekében a következő fő munkacsomagok kerülnek megvalósításra: rövid kutatói cserék; képzési workshopok, nyári egyetem és konferenciák szervezése; disszemináció.

HUSK/1101/1.6.1/0131 Regionális szociális mappa(Kassai Önkormányzati Kerület – Borsod-Abaúj-Zemplén megye)Projektfelelős: Dr. Szabó-Tóth Kinga, egyetemi docensEmail: [email protected]

Az érintett régiók specifi kus tulajdonságaira rámutatva a projekt aktivitásainak átfogó célja az adott régió lakosai életkörülményeinek javítása, az általuk önállóan kezdeményezett aktivitások fejlesztése, konkurenciaképességük és rugalmasságuk növelése. Emellett a projekt a szlovák-magyar határ menti régióban élő lakosság nagyobb szociális kohéziójának kialakítását és az un. Kassai Önkormányzati Kerület és Borsod-Abaúj-Zemplén megye szociális rétegeződése mappájának elkészítését tűzte ki céljául.

EGYÜTTHALADÓ Pályaorientáció migráns fi ataloknakProjektfelelős: Dr. Kecskés Judit, egyetemi docensEmail: [email protected] Az EGYÜTTHALADÓ V. projektben készült oktatási segédanyagok az általános és a középiskolai oktatás pályaorientációs tananyagához kapcsolódnak, de fő célja a magyar nyelvi kompetenciafejlesztés. Tartalmi alapját a Nemzeti alaptanterv, valamint az oktatásból a munka világába való átmenetet elemző nemzetközi szakirodalmak jelentik. A segédanyag öt fő részből áll: az Önismeret és pályatervezés, Munkaerő-piaci kommunikáció, Szakmák és foglalkozások I-III. Részei a tanulás és a munka világa közötti kapcsolatot fejtik ki: tudatosítják a tulajdonságok és a pályaválasztás összefüggését, bemutatják a szakmák, foglalkozások képzési struktúráját, egy-egy kiválasztott szakma jellemzőit, bemeneti követelményeit. Programunk módszertani újszerűségéért 2011-ben elnyerte az Európai Nyelvi Díjat.

A MISKOLCI EGYETEM KOMPETENCIA TERÜLETEKEN VÉGZETT KUTATÁSI PROJEKTJEI

29

Page 30: Magyar nyelvű kiadvány

A Miskolci Egyetem egy közel 300 éves múltra visszatekintő felsőoktatási intézmény. Gyökerei 1735-ig, a világ első műszaki felsőoktatási intézményének alapításáig nyúlnak vissza, amely először Bányászati–Kohászati Tanintézet, később Bányászati Akadémia néven működött Selmecbányán. Miskolc 1949-ben fogadta be az egyetemet, amely mára Miskolci Egyetem néven kiteljesedett felsőoktatási intézmény, igazi universitas lett. Az egyetem hét kara és egy intézete biztosítja az oktatásban és a kutatásban a tudományterületek közötti átjárhatóságot és a valódi interdiszciplináris jelleget. Intézményünk 2010-ben Kiváló Egyetem címet kapott, de kiérdemelte – elsőként az országban – a Felsőoktatási Minőségi Díjat is.

Az alap- és mesterszakok gyakorlatorientált, versenyképes képzést nyújtanak, amelyek révén a végzett hallgatók piacképes tudást és diplomát szerezhetnek. Pozitív visszaigazolás, hogy a térségben működő vállalatok és közintézmények igényt tartanak az egyetem képzéseire, kifejezetten keresik annak végzett hallgatóit, kutatási kapacitásait. Az egyetem jól képzett szakemberei, világszínvonalú műszerparkja és laboratóriumai az oktatás mellett kutatási és fejlesztési célokat is szolgálnak.

A campus, a gyönyörű Bükk hegység és Miskolc városa egyaránt páratlan lehetőséget kínál a szabadidő kellemes eltöltéséhez. Igazi kuriózum az évszázados selmeci hagyományokra épülő diákélet. Büszkeséggel tölt el minket, hogy a Selmeci Diákhagyományokat 2014-ben az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség magyar jegyzékének részévé választották.

VÁROS A VÁROSBAN…

VÁROS A VÁROSBAN...

30

Page 31: Magyar nyelvű kiadvány

313131

MISKOLCI EGYETEMH-3515 Miskolc-Egyetemváros

http://www.uni-miskolc.hu

Page 32: Magyar nyelvű kiadvány

Európai Szociális

Alap